De. :o)
Komolyan: ma már általában rétegragasztott ablakokat árulnak, ezek elvileg nem vetemednek, nem csavarodnak. Ha gondolod, 10 év múlva megírom, hogy néznek ki az ablakaink (nyáron lesznek meg). :o)
A műanyagnál val'szeg több gond van a penészedéssel. Főleg, ahogy a magyar ép.ipar dolgozik...
Egyébként a műanyag olcsóbb, ha azonos kategóriákat hasonlítassz össze.
Hello
Eladó új lakásokat nézegetünk és meglepődve tapasztalom, hogy egyre több helyen faablak van és nem műanyag!!
Az én tapasztalataim a fa és műa ablakokról 10-15 évvel ezelőttről: a fa vetmedik, szorul, megszívja magát nedvességgel, a műanyag pedig örökélet +1nap.
Akkor most rosszul tudom? Gondolom a műanyag drágább nem? Hogy van ez, melyik a jobb?
Nem a bukóra állítás a gond, hanem a teljes nyitáskor fellépő forgatónyomaték, ami nagyjából négyszerese a fele akkora ablakszárnyénak (kétszeres az erőkar, és kb. kétszeres a tömeg...).
Ha a bejutó fény, azaz az üvegfelület nagysága fontos, akkor marad az általában drágább fa ablak, álosztókkal. Szerintem...
Sajnos a rosszul tervezett ablakkal gyakorlatilag nem tudsz mit csinálni, nekem pl. (panel) a félszoba és a konyha ablaka egyben van, randa toktoldós megoldással...
most a panelban is ekkora van, tenyleg hatareset, egyelore kifogastalanul mukodik. gondolom a bukora allitas megkinozza a vasalatot mert eleg nagyot nyekken allitaskor. a hivatalos helynel meg az a kerdes, hogy mi is lenne az :) Ja, es lattam az epuleteken 2-3 ilyen lecserelt teli ablakot, az osztottak mellett eleg hulyen neztek ki kivulrol, de engem a bejuto feny foglalkoztat leginkabb
-A 120x150 egyben határeset, nagyon nehéz lesz az ablakszárny, vagy fából kell megcsináltatni. (Az u.i. jóval könnyebb, és véknyabb lehet a tok és a keret is.)
-Homlokzattal kapcsolatban -legjobb tudomásom szerint- igazad van, de ezt hivatalos helyen tudják megerősíteni/megcáfolni.
A változtatást nálam az indokolná, hogy egy 20 nm-es szobára van egy 120x150-es ablak összesen, amit kicsit keveslek, aztán ha ez kétszárnyú, akkor kevesebb fény jön be rajta, mintha egyben lenne az egész. Tehát a méret maradna, és nem az a lényeg, hogy egyben nyíljon, hanem hogy minél több fény jöjjön be rajta. Na meg a középen felnyíló jóval drágább is, de nem ez motivál főleg.
Biztos, hogy ilyen műemléki téma nincs, az ablakok viszont utcára nyílnak. Hallottam olyat is, hogy a homlokzati változtatásokat az önkormányzat nemtommilyen hivatalában kell engedélyeztetni, különben megbírságolhatnak. Ez ablakra is fennáll vajon?
Nekunk ez az ablak lett most nyáron bbeépítve, 1,1 üvegel, szürke gumícsíkkal és lekerekített formával. A zajszigetelését nem tudom, de annyi biztos, hogy a környék kutyáit hallom azóta éjjelente, ahogy ugatnak:-) Az ablakkal meg vagyunk elégedve, szerintem jó választás.
Általában akkor nem lehet megváltoztatni az ablakokat, ha műemlék jellegű az épület, akkor viszont nagyon nem. Az 50-es években épült ház biztos nem műemlék, viszont függ mástól is. Pl.: utcaképet befolyásolja-e, indokolt-e a változtatás. A közös képviselő biztos meg tudja mondani lehet-e változtatni, esetleg a szomszédok beleegyezése szükséges lehet. Ha csak az a lényeg hogy egybe nyíljon az egész szárny, akkor egy ál-osztóval meg lehet oldani a dolgot és így biztos nem zavar senkit a dolog.
Véletlenül akadtam a fórumra! Nem gondoltam volna hogy ablakokkal foglalkozó fórum létezik, főleg ennyi hozzászólással. Meglepett...
Szakmabeliként szívesen beleszólok, segítek ha tudok. Jó ideje foglalkozom nyílászárókkal, ismerem a kapcsolatos problémákat. (mint a mosógépszerelő a vízkövet :-))
Tud valaki ROTO vasalathoz alkatrész-katalógus programot? Vagy linket ahonnan letölthető?
Mi idén költöztünk be a házba, de nincs párásodásunk. Ez annak köszönhető, hogy egyrészt két év alatt készült el a ház, másrészt meg 1,1 -esek az ablakok.
Ha egy 50-es évekbeli házban szeretnék ablakokat cserélni (homlokzati), és mindenhol középen felnyíló ablak van, akkor csak ilyet lehet betenni? Vagy lehet osztatlan ablakot is? (Mérete alapján lehetne osztatlant is)
Igaza van az építőnek, hogy nem száradt még ki a fal. Ha nem a két üveg között vizesedik akkor nincs gond. Ha a szoba felöli rész vizesedik az teljesen rendben van a nedves fal miatt. Egy frissen épített háznál meg még az első pár évben párásodni fog. Ha szeretnéd csökkenteni a jelenséget akkor ajánlott a gyakori szellőztetés. Állíts az ablakot bukóra.
8 éve épült a tetőtér nálunk. 6 db Velux ablakunk van, és sajnos ezeken is áll a víz ilyenkor.:((((
A szigetelést én magam csináltam a házon, hőhíd sehol sincs. Sajnos az ablak üvegfelülete a leghidegebb, ide csapódik le a pára.
Nem tudom mit tehetnék.
Most építik a lakásunkat. Ytong. Elvileg már a festésnél tartanak, tehát, ha minden igaz a falak már "rég" szárazak, fűtés is van már pár napja. A gond a tetőtéri "Roto" ablakokkal van. Szó szerint ömlik róla a víz. Az építő azzal magyarázza, hogy még nem száradt ki a lakás teljasen, épp ezért normális a jelenség. Viszont visszaolvasva a topikban azt is olvastam, hogy a "vízesés" jelenség lehet a K=2,8-as ablakok következménye is. Ráadásul schindler helyett raktak rotot.
Szerintetek mit tegyek? Ragaszkodjak a cseréhez, vagy tényleg igaza lehet?
Szerintem felesleges pénzkidobás az üvegezés cseréje, mert a tok legalább annyit számít mint az üveg, sőt !
Ha egy 150*210-es ablakot akarsz 200e-ből kihozni, akkor vegyél Internormot, mert ennyiből azt is kapsz. Van olyan ablakjuk (edition) ami belül fa, kívül fém, közte habbal kitöltve. Színezés alapáron van illetve extrák felárral, T-osztással láttam a bemutatótermükben éppen, szép volt...
"- gyártanak fából is rendesen zajszigetelő ablakot?"
- igen.
"- az ablakcsere megoldható kőművesmunka (falbontás) nélkül is fa ablak esetén is?"
- Ha ugyanolyan méretű abalakot veszel vagy rendelsz akkor megoldhtó. PUR habbal körbe nyomják a tok és fal közti rést. A felesleget levágják és takaróléccel körberakják. Az ugyanolyan méret nálam azt jelenti, hogy a tok és a fal között 1-1cm résnek kell lenni. Pl. ha a falad 120*150 méretű akkor 118*148 tok külméretű abalk kell. De ha ilyen szabvány méretű akkor nyugodtan kérjél 120*150 méretű ablakot, mert ez az ablaknál csak névleges méret és valöban csak 118*148 méretű.
"- kb. mennyivel drágább a fa a műanyagnál? Mennyi pluszköltség a - mondjuk - 40 dB-es hangszigetelő üveg?"
- Ezt nemtudom megmondani. Igazából kereskedés függő. Ha szabvány méretű ablak kell, nézd meg a www.ajtoablakhaz.hu oldalt. Ha egyedi méretű akkor érdeklődj telefonon vagy személyesen http://erdfa.fw.hu/ címen. Ha ott veszed meg a nyílászárókat akkor még ajánlanak beépítőket is.
Ablak meret: meg nem mertem le pontosan, de olyan 1.2-1.5m szeles, es k* magas (min. 2m). Ebbol van 3db.
Gondozasi igeny: lefesteni talan meg kepes vagyok ;-]
Egyeb igeny: a mar felsoroltakon kivul (hangszigeteles) semmi, feher szin. Jo lenne, ha minel jobban hasonlitana a mostanira.
Ha tudnal konkret ceget / weboldalt / kivitelezot / telefonszamot stb. mondani, azt megkoszonnem. Elsore mindenkeppen szeretnem megszakertetni, akar penzert is, vagyis jojjon ki a muki, es nezze meg, hogy mi az abra.
Milyen korúak az ablakok, milyen az épületszerkezet, hogy van beépítve, milyen a szigetelés az ép. szerk. és az ablakkeret között? Milyen osztatú jelenleg az ablak, mennyire kötött a homlokzati kép? Milyen a jelenlegi üvegezés (Egy ablakszárny dupla üveggel, két ablakszárny szimpla üvegekkel, stb.) Ezek a nagyjábóli technikai kérdések.
Mennyit szánsz rá, mennyi gondozási igényt "viselsz el" a jövőben, milyen speciális egyéb igényeid (redőny, reluxa, szín) vannak?
Hő- és hangszigetelő üvegezés beépíthető fából készített ablakszárnyakba is, ezzel nincs gond, mindenképp szakembert kell keresned -- Az árak széles skálán mozognak, Internorm-partnereknél pl. az "-ig" árakat nagyon jól be lehet lőni :-)) (iszonyatosan drágák, de nagyon jók)
Igazabol felmerult egy olyan verzio is, hogy az ablakok maradnak, csak uvegcsere + korbeszigeteles + gyalulas ahol kell, de en oszinten szolva szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban (bar teny, hogy valoszinuleg egy-ket nagysagrenddel olcsobb lenne), nem tudom, mennyire lehet ezt jo minosegben megcsinalni?
Igazabol ehhez is szagember kene, aki megnezi, es megmondja a tuttit, vagyis az optimalis penz-minoseg aranyt.
butácska kérdéseim vannak.
Egy régi építésű téglaházban szeretnénk lecserélni három nagy ablakot. Elsősorban fa ablakot szeretnénk. A csere célja leginkább a ZAJcsökkentés, egy forgalmas utca + rakpart miatt, illetve az is fontos, hogy a csere minél kevesebb felfordulással járjon. Nézegettem az ablakcsere.hu-t, nagyjából ez az, amit szeretnék, csak fa ablakokkal, és zajszigetelő üveggel. Kérdéseim:
- gyártanak fából is rendesen zajszigetelő ablakot?
- az ablakcsere megoldható kőművesmunka (falbontás) nélkül is fa ablak esetén is?
- kb. mennyivel drágább a fa a műanyagnál? Mennyi pluszköltség a - mondjuk - 40 dB-es hangszigetelő üveg?
- ismer valaki olyan embert / céget, aki így cserélt neki ablakot, és meg volt vele elégedve? Ha igen, megosztaná velem is? :-)
- mire kell még figyelni? Mire kell vigyázni?
Bármilyen tanácsot szívesen fogadok.
Próbáld körbetapogatni az ablakot egy jó hideg éjszakán, hogy menynire hideg a fal és a keret, illetve a könyöklő és a fal találkozásánál. Ha valahol hideget érzel, akkor ott k@k@ a keret és a fal közötti szigetelés.
Ami nekem kérdéses, az a keret alak- és helyzetpontossága, gondolom ezt megnézik, mielőtt felveszik a rendelést: Ha merőleges aminek merőlegesnek, és párhuzamos aminek párhuzamosnak kell lennie, valamint a keret-fal közötti esetleges szigetelési hibákat kijavítják (belső szegélyléc leszed, régi tömítőanyag maradványa kikotor, purhab benyom), akkor sokáig jó lehet a megoldás, azzal a megkötéssel, hogy a keretet biza festeni, kezelni kell, ami azért munkaigényes dolog...