Keresés

Részletes keresés

fremen3 Creative Commons License 2001.02.05 0 0 286

Sikerült megszereznem a múlt év végén az USA-ban játszott Dune TV-filmet. Ha valakit érdekel és tud biztosítani 2 GByte FTP területet valahol, fel tudom tölteni.

Paraméterek:
Méret: 3x600 MByte (3x90 perc)
Kép: DivX 352x288
Hang: MP3 128kb/s stereo

wins Creative Commons License 2001.02.04 0 0 285
en meg csak annyit mondtam, hogy nem igy van, de hagyjuk, ezen ne vesszunk ma' ossze
Előzmény: Herb-Atea (284)
Herb-Atea Creative Commons License 2001.02.02 0 0 284
Háát én nem azt mondtam, hogy így van, hanem azt, hogy így érzem.
Előzmény: wins (281)
wins Creative Commons License 2001.02.02 0 0 283
:]
Na, akkor lassuk (Dune eretnekei, 159. oldal, legalso bekezdes)
"Emogott az rejtozott, ami a Harkonnenektol maradt - az a genetikai vonal, ami a gorogok, a patahiak es a mamelukok koranak hajnalaig nyult vissza, az osi tortenelemnek olyan arnyai, amelyeknek a hivatasos torteneszeken es a Bene Gesserit tanitvanyain kivul senki meg csak a nevet sem tudta.
De ha jol emlekszem, akkor valahol az elso trilogiaban is van erre utalas.
Előzmény: Weyland_Yutani (282)
Weyland_Yutani Creative Commons License 2001.02.01 0 0 282
Érdekel Érdekel !
Előzmény: wins (281)
wins Creative Commons License 2001.02.01 0 0 281
>>Harkonnen: orosz, vagy balti. Ez is talán maffiás.

Hat ez messze nem igaz. A Harkonnen haz gorog eredetu, ez tobb konyvben is benne van. Pl. az eretnekekben(tudom, most olvasom ujra ;). Ha erdekel titeket bovebben, akkor beidezehetem a szoveget, de perpill nincs nalam a konyv.

Előzmény: Herb-Atea (280)
Herb-Atea Creative Commons License 2001.02.01 0 0 280
> A Corrino- ill Harkonnen-házakról viszont abszolut nincs tippem.

Corrino: olasz, szicíliai beütésekkel.
Harkonnen: orosz, vagy balti. Ez is talán maffiás
Ezek csak megérzések, mert nem tudom én sem.

Előzmény: kelia (258)
Herb-Atea Creative Commons License 2001.02.01 0 0 279
Nagyon örülök, hogy teljesen véletlenül rátaláltam erre a rovatra.
Vagy egy hete kaptam meg egy CD-n a filmet, amit igen üdítő volt ismét megtekinteni, annak ellenére, hogy a Divx-es codec miatt a 233-as gépemen nagyon akadozva ment.
A könyv egy legenda, a film már klasszikus.
Most megyek elolvasni a többi hozzászólást.
Weyland_Yutani Creative Commons License 2001.01.31 0 0 278

Nos :) Az Atreides Házat még csak most sikerült beszereznem de szvsz. hatalmas könyv /elsõ 150 oldal után :) / :) Minden normálissan tisztán van leírva benne ellentétben a klasszikus elsõ Dûne regény utáni folytatásokkal amik számomra nagyon nehezen értelmezhetõek voltak / bár az igazsághoz hozzátartozik hogy
két könyv hiányzik - az elsõ és az Istencsászár közötti részek :( / Kicsit Offtopic de Dûne. A készülõ új Dûne strat game topicja.


SaGa Creative Commons License 2001.01.29 0 0 277
Rókakoma!

"A "mocskos" Tleilaxianak több ezer ébe tellik kifejleszteni a szintetikus fűszert? "

Igen. Gyakorlatilag II Leto egesz eleteben (ami volt vagy 3.5 ezer év)próbálkoztak, de nem sikerült, csak valamikor utánna.

"Hogyan utaztak az ismert Univerzumban a Navigátorok a füszer felfedezése előtt? "

Erről volt szó, azt hiszem még az első részben. Muad Dib egyik jövőlátó álmában szerepelt, hogy ha elpusztítja a fűszert, akkor visszatérnek a Liga Navigátorok előtti korba, mikor egy-egy űrutazás évekig-évszázadokig tartott és az egyes csillagrendszerek saját elkülönült életüket élték. Vagyis: úgy, ahogy napjainkban repkednek, csak kicsit fejlettebb hajtóművekkel. Illetve a térhajlító motor birtokában nagy "ugrásokkal" is lehet, csak a Navigátorok Fűszersegítette jövőlátása nélkül több hajó nem ér oda céljához, mint ahánynak sikerül.

SaGa

Előzmény: Rokakoma (276)
Rokakoma Creative Commons License 2001.01.27 0 0 276
üdv minden Kóborlónak az ismert és az ismeretlen Galaxisban!
Kellemes +lepetés volt ez a topik.
Én legalább 5ször olvastam végig a Dűne Sagát és meglepődtem az Atreides ház című könyvön (és sorozaton), megvettem, most fogom befejezni . Voltak benne kifejezetten izgalmas részek, is például Ix leírása, és letámadása. De nekem itt hiányzott a homály ami a FH regényekben megvolt. Semmiről sem lehetett igazán tudni, hogy mi micsoda. Minden titokzatos volt . Szoval nekem csak a direktsége zavart igy most első olvasásra.
Lehet hogy a karakterek le vannak sarkítva, Leto csak jó , az öreg báró (kedves Vladimir ROSSZ, Ő A FŐGONOSZ) , de nekem így tetszik.
A klasszikus sorozat nagyon komolyan meg volt szerkesztve, "titkok mögött titkok, és mögötte is titok , cselszövések mögött cselszövések" Volt benne 1 hasonló előszó asszem.

Kérdeznék valamit?
A "mocskos" Tleilaxianak több ezer ébe tellik kifejleszteni a szintetikus fűszert?
Hogyan utaztak az ismert Univerzumban a Navigátorok a füszer felfedezése előtt?

Lesz még kérédésem , csak összszedem őket.
R

Aarpi Creative Commons License 2001.01.25 0 0 275
Jó: egyezzünk ki egy homlokösszeérintésben! ;)Járatos vagy az efféle újmodi technikákban? :))
Előzmény: Ghanima (274)
Ghanima Creative Commons License 2001.01.25 0 0 274
Ha_Annyira_rokonok lennénk, akkor nem kellene mesélnem... :-))
üdv,
Ghanima
Előzmény: Aarpi (273)
Aarpi Creative Commons License 2001.01.25 0 0 273
Na de kedves Ghanima! Hisz' rokonok vagyunk!!
Arpi Atreides
Előzmény: Ghanima (272)
Ghanima Creative Commons License 2001.01.24 0 0 272
Drága Aarpi!
Beláthatod, hogy nem lehet, mit szólnának a tisztelendő anyáim! Ezért írtam, hogy mesélhetNÉK... :-)))
üdv,
Ghanima
Előzmény: Aarpi (271)
Aarpi Creative Commons License 2001.01.23 0 0 271
Akkor mesélj!!

(...a vissza gombra meg azér' kell vigyázni, mer' jön az a sejtelmes kérdés, hogy "újraküldjem-e a kérdoívadatot", amire én nyomom neki, hogy "küldjed", és egyszer csak azt veszem észre, hogy kétszer is megosztottam Veletek ugyanazt az okosságot...)

Előzmény: Ghanima (270)
Ghanima Creative Commons License 2001.01.23 0 0 270
??? - ezt még én sem tudom... :-)) (mármint, hogy miért köll vigyázni a vissza gombra???
Ilyen "özönvíz" előtti kütyük működését nem nagyon kísérem figyelemmel, höhö..
Ami a többit illeti, bizony, mesélhetnék... :-))
üdv,
Ghanima
Előzmény: Aarpi (269)
Aarpi Creative Commons License 2001.01.23 0 0 269
Bocs! Úgy látom, ezzel a Vissza gombbal vigyázni kell!!
Aarpi Creative Commons License 2001.01.23 0 0 268
Sziasztok!

Az Eretnekei elején van egy fejezet, ami csak a Tleilaxszal foglalkozik, az alapján sok mindent elég jól el lehet képzelni. Elgondolkodtam viszont azon, hogy a Bene Gesserit hogyan jelenik meg az "átlag univerzumpolgárok" számára. Szerintetek?

U.I.: Ghanima, Te errol biztosan sokat tudsz... ;))

Előzmény: SaGa (265)
Aarpi Creative Commons License 2001.01.23 0 0 267
Sziasztok!

Az Eretnekei elején van egy fejezet, ami csak a Tleilaxszal foglalkozik, az alapján sok mindent elég jól el lehet képzelni. Elgondolkodtam viszont azon, hogy a Bene Gesserit hogyan jelenik meg az "átlag univerzumpolgárok" számára. Szerintetek?

U.I.: Ghanima, Te errol biztosan sokat tudsz... ;))

Előzmény: SaGa (265)
Gofry Creative Commons License 2001.01.23 0 0 266
Szerintem az eretnekekbe Herbert nem dolgozta ki eléggé a Tleilax-szal kapcsolatos szálat. Kicsit felemás az, hogy évezredekig titkolódznak, azután pedig elég néhány megfelelő mondat a megfelelő nyelven a BG részéről és rögtön szinte meghunyászkodnak. Persze lehet, hogy csak ebben az univerzumban nem számít olyan nagy dolognak, ha kiderül valakiről, hogy szufi és zenszunni..:)
Hétvégén maratoni menetben legyűrtem az utolsó kötetet is, ideje lenne végre kiadni a Dűne =-et..:) Főleg, mert tényleg rengeteg elvarratlan szálat hagy az író, látszik, hogy folytatni akarta.
Előzmény: SaGa (265)
SaGa Creative Commons License 2001.01.23 0 0 265
Üdv!

Sikerült végre befejeznem az Istencsászárt és belekezdeni az eretnekekbe. Ennek mindjárt az elején elég világosan látsik a Tleilax eredete. Illetve: elég zavarosan...

Az ősi szavak, és fogalmak, amit használnak, főként germán (német és viking) eredetűek, a vallási fogalmaik illetve életmódjuk pedig arab, illetve azt hiszem ősibb, inkább ókori perzsa alapokra épül...

SaGa

Irulan Creative Commons License 2001.01.22 0 0 264
Kedves Filburt!

Csütörtökön voltam a Nyugatinál lévő antikváriumban, az aluljáróban és volt két példány a Dűne I-II-ből. Kozmosz Fantasztikus Könyvek kiadás. Siess!!! Nekem is sikerült elcsípnem egy Messiást!!:)))
Üdv:

Irulan

Előzmény: Filburt (262)
Ghanima Creative Commons License 2001.01.22 0 0 263
Tekintve, hogy az én emlékezetem kútja igen-igen mély :-), ezért emlékszem rá :-), hogy a földi iszlámban létezett a szufita-filozófia. Ha átnéztek a Vallások fórumán az Iszlámról szóló topikra, akkor ott régebben szó is esett róla /már, ha emlékeim nem csalnak meg :-)))/. Zenszunni-ügyben pedig itt írta valaki korábban (bocs! a névtelenségbe burkolás miatt, de én is lehetek lusta...), hogy valószínűleg ötvöződik benne a zen némi szunnitizmussal.
üdv,
Ghanima
Előzmény: SaGa (261)
Filburt Creative Commons License 2001.01.22 0 0 262
Sziasztok,

Most már az Isten-császárt olvasom. Mit mondjak.... Ezek a könyvek letehetetlenek. Néhol kicsit súlyos, meg néha mintha lennének logikai ugrások, de ez lehet a fordítás hibája is, de végülis lényegtelen.

Kérés: ha valaki tud valahol eladó első részt (amiben legyőzi a Harkonneneket), az kérem írjon nekem (lehet új v. antikvár is)!!! Köszi.

Filburt

SaGa Creative Commons License 2001.01.22 0 0 261
Hali!

Szégyellem magam, mert nem tudom a pontos választ hol lelhetjük, de biztos vagyok benne, hogy valamelyik könyvben szó esik róla:

A Butleri Dzsihad, amely legyőzte a gondolkodó gépeket, afféle egyetemes vallást hozott létre a korábbi elterjedt vallások összességéből. Ekkor nevezték el pl a császárt Padisah Császárnak. Merthogy a két fő, egyistenhívő vallás a Kereszténység és az Iszlám alapjaira épül az univerzum közös vallása. Ennek aztán van számtalan ágazata, hisz pl a Tleilaxiak afféle fanatikusok, míg az Ix-iek (tényleg: azért érdekes lesz, hogy mikor és hogyan rugták ki az Ix-ről a Tleilaxot, hisz a Düne idejére már megint gépeket csinálnak) kevésbé bigottak. A legfőbb parancs ugye: "Ne csinálj gépet az elme hasonlatosságára!" Ez akár az ószövetség "Ne csinálj faragott képet!" parancsa analógiája is lehetne.

A fremenek egy részben animista, de fő tételeiben messianisztikus, kiválasztottságot sugalló és mint az első könyvben olvashattuk, mesterségesen irányított vallást gyakorolnak (Missionaria Protectiva). Ennek földi párja a korai zsidó vallás illetve az iszlám sivatagi nomád változata, amely sokat megörzött az ősi természetvallásokból is, ami a körülmények miatt érthető...

A zenszuni és szufi út valahonnan ismerős, de gyanakszom, hogy a korai Düne emlékeimből. Talán a zoroasztriánus tanokkal kacérkodott Herbert, mikor ezeket megalkotta. De lehet, hogy IRL is létezik ez a két vallás...

SaGa

baalat Creative Commons License 2001.01.20 0 0 260
Szia mindenkinek!

Most látom csak, milyen téma van itt. Akkor hozzá is szólnék.
Szerintem a BG-t nem lehet visszavezetni egy bizonyos népre vagy ilyesmi. Azt írta a könyv, hogy valamikor az OKB írása táján (hogy most elotte vagy utána...) összegyujtötték a varázslónoket és belolük lett a BG. Egyszeruen volt bennük valami, ami a férfiakból hiányzik és ezt tökéletesítve jutottak ilyen hatalomhoz.

Amúgy inkább csak a fremenekre vonatkozó dolgok utalnak az arabokra. Én az összes többi vallásra utaló nyomokat is találtam, csak azokat talán nem ismerem annyira, azért tunik úgy, hogy azok nem olyan jelentosek, vagy mert a fremenekrol szólt az elso három könyv jó része.

Aarpi Creative Commons License 2001.01.20 0 0 259
Szia Keila! Úgy látom, nagyon hasonló gondolataink vannak! A fremen - free man/men asszociáció például már bennem is számtalanszor felötlött! Az arab eredetu dolgokkal kapcsolatban pedig csak arra tudok gondolni, hogy ezek szerint Herbert meghatározó szerepunek érzezte oket a jövo szempontjából, még a távol-keleti kultúráknál is meghatározóbbnak, pedig ok is letettek egyet s mást az asztalra! (Kevés olyan dolog van a Dunében, ami számomra egyértelmuen távol-keletinek tunik. A prána-bindu például egyértelmuen a jógára asszociáltat, de más ilyen dolog nemigen jut eszembe.)

"A Tleilax időnként kimondottan ária-eredetűnek tűnik, az Ix-ről túl kevés szó esik - a technológia alapján talán ők lennének a japán és amerikai hagyományok őrizői?"
Tleilax-szal kapcsolatban ugyanez a véleményem, annyit hadd tegyek talán hozzá, hogy az arab hatás szeintem rajtuk is elég eros. Ix-szel kapcsolatban én inkább úgy fogalmaznék, hogy ok a technokrácia kiteljesítoi, ami viszont a Butleri Dzsihad után egy elég szuk mozgástér (szemben a technika mai térhódításával). Talán az Istencsászárában van arról szó, hogy korlátozva van a technikai fejlodés, ami egy újabb magyarázat lehet. Végül pedig: szerintem Herbert nem a technikai fejlodésrol akart írni. Ha így tette volna, akkor egy "hagyományos" sci-fi lett volna az eredmény. De jó, hogy nem így lett! :))

Ti a Bene Gesseritet hova vezetnétek vissza? Ilyen nok uralta társadalomra a földi történelemben - egy-két indián es óceániai törzset leszámítva - tudomásom szerint még nem volt példa. Várom az ötleteket!

Előzmény: kelia (258)
kelia Creative Commons License 2001.01.20 0 0 258
folyt

Volt korábban egy felvetés, hogy vajon honnan származhatnak a Düne népei...

Az Atreides ház pl. az ókori görögökig vezeti vissza magát - ez fix, a Fremenek (Free Men?) pedig egyértelműen sivatagi népek voltak világ életükben. (A nagy Zennszuni vándorlás sem lehetett piskóta)

Nekem úgy tűnt, hogy az arab eredetű kifejezések elég rendesen uralják az egész birodalom terminológiáját (Padisah császár pl.), ami elég elgondolkodtató...

A Tleilax időnként kimondottan ária-eredetűnek tűnik, az Ix-ről túl kevés szó esik - a technológia alapján talán ők lennének a japán és amerikai hagyományok őrizői?

A Corrino- ill Harkonnen-házakról viszont abszolut nincs tippem.

Vitaindítónak ennyi :-)

Kelia

kelia Creative Commons License 2001.01.20 0 0 257
Leto Nagyúr!

"BG -> KH -> Leto II -> a Mesterek -> TM -> Marty&Daniel"
Kérlek világosíts fel, mit takar a felsorolás utolsó eleme? A többit érteni vélem és tetszik is a megközelítés, bár azért ez így egy kicsit túl egyoldalúnak tűnik

Már nem tudom hol és ki feszegeti a kérdést - tán a Káptalanházban -, hogy a BG immár kívül esik az ember fogalmán...De hát ezt pont Neked magyarázzam? :-)

Amúgy pedig utánanézett már valaki a Dűne vallásainak - pontosabban azok őseinek, amiket még nem a BG (MP) kotyvasztott?
Lehet olyan izgis téma mint a népek eredete...

Kelia - egy másik univerzumból

Előzmény: leto- (255)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!