Keresés

Részletes keresés

RJancsi Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87192

A védettség nem az állatok természetes táplálénkláncára vonatkozik, hanem az ostoba emberekre, akik kedvtelésből ölik azokat az állatokat amelyek nem szimpatikusak számukra. Szegény hüllők és kétéltűek nem túl népszerűek a legtöbb ember számára pedig nagyon hasznos élőlények. 

Előzmény: bjanos21 (87190)
csoer Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87191

Szép és jó elgondolás egy természetes életközösség létrehozása.

Kis méretű halakat talán lehet fogni és hazavinni természetes vizekből.

Sok sikert hozzá és jó sikerélményt.

Előzmény: bjanos21 (87188)
bjanos21 Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87190

Magyarországon csak az itt élő békafajok védettek, a többit ehetjük nyugodtan :-) De amúgy ezt a védettség dolgot mondani kéne a siklóknak meg a gólyáknak is!

Előzmény: RJancsi (87189)
RJancsi Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87189

Magyarországon az összes hüllő meg kétéltű védett. A békák is. Úgyhogy bevallom töredelmesen, amikor lemegyek a Dunára békát fogni az itthoni tavamba, bizony súlyos természetkárosítást követek el. Ez van. 

Sújtson a törvény szigora és dolgozó népünk megvetése. De arra pl. kíváncsi lennék, hogy a "jobb" éttermek honnét szerzik be a rántott békacombhoz valót? Mert ha itthon védett állat, akkor az is törvényellenes, ha olyan országból importálják ahol nem az. 

Előzmény: bjanos21 (87188)
bjanos21 Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87188

Pont azért nem akarok belevágni a háló szövésbe mert az nem csak annyiból áll hogy tudok egymás mellé szemeket szőni.

Amúgy a halak iszapízétől én is tartok. Majd kiderül mennyire használható lesz. Ki akarom próbálni a törpeharcsát is. Minden porcikám tiltakozik ellene, de amúgy meg jó a húsa, szálkátlan, és elvileg a táplálékot is jól hasznosítja. Ha kap enni meg is nő, nem olyan kis aprólék marad mint amikor túl van szaporodva. És szívós. Szóval minden szempontból ideális lenne. De amúgy meg egy invazív dög ami tönkreteszi a természetes vizeket.

Egyébként az egyik tavunkba őshonos életközösséget szeretnék összehozni. Ott áll a tó egy éve 'üresen', nem sikerült még bele halat szerezni. Keszegféléket, sügért, ilyesmiket szeretnék. Az nem olyan nagy tó hogy a ponty méretű halakat jó szívvel beletenném (kb. 6x5 méter, 15 köbméter körüli). Ha jól látom élő halhoz kb. bárhogy illegális hozzájutni. Halboltban étkezési halat nem adhatnak oda élve, a horgász se viheti el a partról élve, tógazdaságban ilyesmit nem szaporítanak, ha mégis akkor se állnak szóba velem pár tucatos mennyiségekkel. Marad az illegalitás. Most éppen törpeharcsát se tudok szerezni, vettem volna halárustól de azt mondja most nincs szezonja, csak tavasszal meg ősszel fognak. Nem tudom most hogy oldják meg hogy ne fogjanak :-) Naszóval ha valaki tud őshonos halakat itt a Dél-Alföldön az szóljon.

Előzmény: csoer (87187)
csoer Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87187

Tuti jó a mondatod, természetesen halász maga szövi a hálóját.

Nem mindegy, hogy 2 vagy 2,5 méteres háló hossz, mondjuk 200 db ólommal.

Egy 2,5 méteres dobóhálót (én ezt használtam kölcsönből) nem könnyű kiteríteni.

Előzmény: RJancsi (87183)
csoer Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87186

Én hajósok körében mozogtam sokáig, láttam a dobó-és tükrös káló készítés "fortélyait", könnyen ment, perlonkötél és egy kis apró szerkentyű kellett, de ez már nekem nagyon régen volt, a régi szép időben.

 

Előzmény: bjanos21 (87182)
RJancsi Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87185

Nyilván mindenki másért vág bele a tóépítésbe. Nálam egyszerű a helyzet, amikor megvettük a házat már ott volt a tó növényekkel/halakkal. Nyilván nem számoltuk fel, de ha nem lett volna eszembe sem jut építeni egyet. Most már megszoktam, a halakat enni jobban szeretem mint nézegetni (nyilván nem eszem aranyhalat), de a békákat kifejezetten kedvelem. Most is nagy a hangzavar. :)

Azt is (talán még jobban) megértem, aki nem díszhalakat, hanem ehető, ne adj isten őshonos magyar halakat tart a tavában. Kérdés mennyire lesz "iszapízű" a húsuk egy relatív kis tóban felnőtt példányoknak. Bár arányaiban egy nagyüzemi halgazdaság tavában sokkal kisebb az egy halra jutó víztérfogat. Szeretem a halat, de pl. pontyot évek óta nem ettem. Amit kapni lehet az rendszerint zsíros és jellegtelen ízű. Akkor már inkább keszeg, fene a sok szálkáját! :)

Előzmény: bjanos21 (87184)
bjanos21 Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87184

Valaha én is tanultam hálót szőni, de már nem menne. Szóval inkább készen vennék. Köszi a linket! Annyira nem olcsó... Amúgy tényleg egyszerűbb készen venni a halat! Talán nem is drágább mint egy tó építése plusz egy rakás munka meg etetés. Számomra ez is egy hobbi, meg aztán nem csak a hal miatt van a tó. Ez is egy kísérlet, próbáljuk kihozni belőle amit lehet.

Előzmény: RJancsi (87183)
RJancsi Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87183

Egy "rendes" halász maga szövi a hálóját. A "lusták" készen veszik. :) A még lustábbak (pl. én) üzletben veszik a halat. :D A leglustábbak (még inkább én) elmennek egy vendéglőbe és ott találják ki milyen halételt esznek. Legutóbb (egy hete) Szentgotthárdon ettem bakonyi fogas filét nokedlivel és vegyes zöld salátával. Kicsit tájidegen volt, de már túl voltam a dödölle mindenféle helyi verzióján. :-P

Előzmény: bjanos21 (87182)
bjanos21 Creative Commons License 2021.06.02 0 0 87182

Nem rossz ötlet a dobóháló, csak jó lett volna előre gondolnom rá a dizájn fázisban. Most körbe pakoltam tavirózsával, ha megnőnek nem nagyon lesz hol kihúzni a partra a hálót. De majd erre is ki lehet találni valamit. Amúgy hol lehet dobóhálót szerezni, és megtanulni használni? Van erre tipped?

Előzmény: csoer (87181)
csoer Creative Commons License 2021.06.01 0 0 87181

Én sokáig dobó-hálóztam a Dunán. Annál tökéletesebb módszer alig van, talán még a tükrös háló.

Gondolom ismerős dolgokról beszélek.

Volt úgy késő este egyidőben került a dobó hálóba egy közel 4 kg potyka és egy közel hasonló méretű sülő.

Egy kis gond volt korábban, a sötétben nem láttam, amikor a dobóhálót számba vettem, hogy rákra harapok. De a szagát éreztem a sötétben is.

Egy közel 2,5 méteres dobóhálót kiteríteni máshogy nem megy. Hajósok körében forogtam sokáig.

Tehát irány a dobóháló.

 

Előzmény: bjanos21 (87180)
bjanos21 Creative Commons License 2021.06.01 0 0 87180

Nem tudom még hogyan fogom ki, de valószínűleg tényleg horoggal kell.

Előzmény: Dezodoros Ede (87179)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.06.01 0 0 87179

Jó lesz ez ha benövényesedik.Horgászattal fogod majd ki a halakat? :D

Előzmény: bjanos21 (87178)
bjanos21 Creative Commons License 2021.05.31 0 0 87178

Nem nagyon hasonlít a szokásos tavakra, de nálunk is elkészült az új tó a tanyánkon. Ez most kicsit gazdasági jellegű lett, ehető halat szeretnénk benne termelni, meg a két chinampa-szerű ágyásban zöldségeket. A mérete kb. 8x10 méter, a legményebb része kb. 3x3 méteres alapterületen olyan 170-180 cm. A tó kész, beültettünk körben sok növényt, de a tó méreténél fogva elég kevésnek tűnik. Technika egyelőre nincs benne, még vezetek oda levegőporlasztást. A közelben nincs villany, szerintem egyszerűbb lesz egy LPE csövön kivinni a levegőt mint a villanydrótot. Meg aztán a porlasztó nem is dugul el úgy mint pl. egy szökőkút motor. Nem lakunk ott, szóval amennyire lehet gondozásmentesnek kell lennie. Egyéb technikát nem tervezek, a másik két tavunkban sincs. Igaz azokban levegőztető se volt eddig, most ők is kapnak. Az új tóban megvolt már az első termés, párezer darab ebihal most az elmúlt hét során tűnt el belőle. Amúgy fonalas alga az nő benne, de nem annyira vészes. Meglátjuk ha hal is lesz benne mi lesz a helyzet. De mivel nem dísztó annyira nem izgat. Inkább az élővilág kedvéért van, meg a haltenyésztés miatt. Bekötöttem a csepegtető öntözésbe, naponta egy órát megy bele a víz, csappal szabályozhatóan. A túlfolyó megy a növényeknek, egy övárokban elosztva és elszivárogtatva. Ez a rész még kicsit parasztos, a túlfolyót cizellálni kell kicsit, de amúgy technikailag teszi a dolgát, már sikeresen leeresztett egy 40 mm-es vihart. Az árkot se mosta szét, pedig még ki se kelt rendesen az oda tervezett növényzet. A tó kap elég sok árnyékot, plusz került bele 5 db tavirózsa. Ha ez se lesz elég akkor kap a közepébe egy úszó szigetet növényekkel. Az a szűrésnek is jót tesz meg árnyékol is.

 

Előzmény: Dezodoros Ede (87174)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.31 0 0 87177

Üdv neked is!

Legyen hozzá szerencséd,elrontani biztos nem fogod,vagy tudod,mert kész meder,ha a növényeket ízlésesen választod ki bele,biztos tuti lesz,pár db shubunkin is elfér benne,biztosan lesz aki azt mondja kevés a 70 cm télen,lazán kibírják benne azok nem kényesek, nálam a rehab kistóban 40 cm-en telelnek rendszeresen,shubik,csigák is túlélik mindig.Csak bíztatni tudlak...ásóra fel :D

Előzmény: beeex (87175)
talpfa Creative Commons License 2021.05.31 0 0 87176

Sziasztok,

 

Vecsés környéki tavas "kollégát" keresek, akinek van fölös cserélhető vízinövénye.

Nekem van fölös Tömött Sellővirágom amit szívesen elcserélnék a következő növények valamelyikére:

- Vízilófark 'Hippuris Vulgaris'

- Törpe gyékény 'Typha Minima'

- Gyapjúsás 'Eriophorum angustifolium' és vagy 'E. latlifolium'(keskeny vagy széles levelű az mindegy)

- Vízparti Nőszirom, elsősorban fehér vagy lila virágú változatok érdekelnek (Mocsári Nőszirom és a Szibériai nőszirom változatokon kívül!)

 

A részleteket privátban is meg tudjuk beszélni. :)

 

Köszönöm.

beeex Creative Commons License 2021.05.30 0 0 87175

Üdvözlök mindenkit.

 

Belevágok első kerti tó projektembe. Egy sűrűn növényezett tavacskát szeretnék

 

A  medence 1500 literes:

 

 

Nyomás szűrő, (CPF380). Aztán meglátjuk hogy sikerül

 

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.29 0 0 87174

Rövidesen indul az 5. kerti tó projekt :D  ez egy apró kis tó lesz kint a külső kertben, a felsőrésze pereménél levágott traktor hátsókerék gumiból lesz,és az egész mélység pedig tófóliával lesz bélelve, a motiváció érdekében már meg van a tófólia is hozzá,és a gallérrész Balatoni vöröskő lesz valószínűleg.Pár kis aranyhal,1 hibrid  tavirózsa,és ,vizilófark lesz benne,és így lesz kerek a világ,akarom mondani a tó :D békákat már nem is említem,legalább több helyen tudnak osztozni a vizen és a repülő rovarokon.Ez egy gépészet nélküli "önbeállós" kis tavacska lesz,mint a növényrehabb  kistó pl.

Valaki tervez még kerti tavat stb?

A fehér tavirózsák nyílnak idén nálam elsőnek,de egyik rózsaszínű verzió is napokon belül nyílni fog.Ez az elhúzódó hideg idő nehezen engedi kibontakozni nagyon a tavi virágokat.

 

csoer Creative Commons License 2021.05.27 0 0 87173

Igen, egy kis sikerélmény volt az eredmény, nagyon látványos és lényeg, nem dugítja el a szökőkutat.

De a nagyobbik sikerélményem a szökőkút tartóval van. Sokáig kerestem a fórumot, de szinte semmit nem találtam. Mintha szökőkutat senki nem használna.

Stabilan úszik és tartja a szökőkutat és a vaskos szűrő csövet, könnyű tisztítani, bárhová helyezhető.

Előzmény: Dezodoros Ede (87172)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.26 0 0 87172

A lényeg sikerült eredményesen leszámolni a fonalassal...az ebik és az aranyhal ikrák miatt  még nálam kegyelem alatt állnak,de aztán mechanikus leszámolás lesz a fonalassal :)

Szép tiszta lett a tavad.

Előzmény: csoer (87171)
csoer Creative Commons License 2021.05.25 0 0 87171

A "komplex tókezelés" eredményét ma néztem meg alaposabban és elcsodálkoztam.

Néhány hete még rengeteg fonalas algám volt, gyérítettem, de nem sikerült lecsökkenteni.

Az igaz, hogy része a természetes környezetnek és így a tónak is, de akár a szökőkutam is 2 naponta eltömődött teljesen.

Szóval az eredmény: nyomokban sem látom a fonalas algákat, mintha felszívódtak volna.

Egy teljesen másik dologról néhány szót:

Átalakítottam a szökőkút tartómat, ami a vízen lebeg.

A szökőkút súlya emlékezetem szerint közel 2,5kg.

A szerkentyű tökéletesen stabilan, és egyenesen tartja a szökőkutat. A csobogót is ez táplálja, a vastag cső eddig kissé lehúzta, ezért flexibilis csövet iktattam be.

Tökéletesen bevált.

A neten láttam ennél jócskán nagyobb szerkezetet, úgyszintén alulról rögzítve, közel 320 000ft-ért.

 

76timi Creative Commons License 2021.05.25 0 0 87170

egy kis pénteki.

tucsok13 Creative Commons License 2021.05.24 0 0 87169

Jajj de szép madárka.. jól teszed, hogy nem háborgatod :-)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (87168)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.05.24 0 0 87168

Kicsit offolok, de természetszerető emberek lévén talán elnézitek nekem...

 

A siófoki a telkemnél ért a meglepetés, amikor tegnap lementem a szokásos tavaszi karbantartásokat elvégezni.

A lányom tetőtéri szobájában a spaletta lamellái nem lettek lefordítva és a résen egy szürke légykapó pár beköltözött az ablak és a spaletta közötti résbe, ahol fészket építettek.

Nem tudom melyikünk lepődött meg jobban! :-)

 

 

A tojó elszántan melengette a tojásokat, nem hagyta ott őket akkor sem, amikor mit sem sejtve kinyitottam az ablakot.

Természetesen nem bántottam őket, azt a pár hetet kibírjuk, júliusra már nem lesznek ott, úgyis akkor akartuk "birtokba venni" a kéglit.

 

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.23 0 0 87167

Tényleg jó cikk egyébként.Lehet a tapasztalataikból meríteni annak aki még eztán akarja a "csákányt és ásót "a tó helyén "működésre bírni" :D de mint érdekesség is jó volt olvasni.

Előzmény: csoer (87164)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.23 0 0 87166

Szivesen.Bízzunk benne,hogy elrejtőztek az ebik.A félig albínó aranyhal nagyon aktív :D őt sokat látni,a többiek  még szemérmesebbek egyenlőre.

Előzmény: RJancsi (87165)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87165

Én is köszönöm még 1x az ebiket. Ma reggel egyet sem lâttam, remélem behúzódtak a lófarok erdőbe. Nem hiszem, hogy az aranyhlak éjjel befalták volna az összeset.

Előzmény: Dezodoros Ede (87159)
csoer Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87164

Bocsika és elnézést, de szeretnék megosztani egy szerintem jó kis cikket kerti tóval kapcsolatban.

Többségünket már közvetlenül nem érinti, mert kialakult kerti tóval rendelkezünk, de új tavasoknak jelenhet jó és hasznos információkat.

Az is igaz, hogy ezen fórumot visszaolvasva, bőven van rengeteg hasznos infó.

Tehát:

https://www.hellovidek.hu/kert/2021/05/22/igy-epits-kerti-tavat-otthon-egy-vagyont-dobsz-ki-az-ablakon-ha-mellefogsz

 

tucsok13 Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87163

Én is nagyon kíváncsi leszek:-) Tettünk a tóba és egy árnyékos ládába is amiben szaporítani szoktam a növényeket és a csigákat. Nálam egy naphal van, ami esetleg veszélyes lehet rájuk, meg aranyhalak. 

Igen, két fajta halat szeretnék még: kéket és fehéret, fátyolost.

Én is sok fórumos ismerek személyesen, Rjancsival és Dézsalánnyal “földik” vagyunk, a Covid előtt tótól függetlenül is találkoztunk többször. Remélem, ha vége ennek az időszaknak, beindul újra ez is. Azt hiszem 8 tavat volt szerencsém látni a fórumról- sok szépet láttam, de leginkább Dogfüggő tava az, amit szeretnék hazahozni..:-)

Előzmény: Dezodoros Ede (87162)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87162

Szivesen!Remélhetőleg idén lesz majd (kékes) shubunkin szaporulatom,tavaly semmilyen nem volt sajnos.Nincs elfelejtve egyébként,ha lesz jelezzek továbbra is aktuális?

Akkor remélhetőleg majd nálad is lesznek csíkos,pöttyös,barnás,zöldes tavi békák,egy kísérlet is egyben,hogy mennyire szívósak a "bölcsödéből" kikerülve mennyire  lesznek életképesek máshol,és vérfrissítéssel esetleg feldobni máshol is az állományt.

Egyébként örülök,hogy már Pepitával,és Rjancsival is találkoztam személyesen a fórumról,nagyon szimpatikus embernek tartom mindegyikőjüket.

Meg ha kifejlődnek a kisbékák,azt is összelehet majd hasonlítani,kinél milyen arányban maradnak meg...bár ez hal étvágy függő dolog is lehet :) majd.

Előzmény: tucsok13 (87161)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87161

Köszönöm én is a porontyokat, RJancsi hozott belőle még este. Nagyon remélem, hogy felnőnek.. :-)

Előzmény: Dezodoros Ede (87158)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87160

csikos.csaba@outlook.com

Előzmény: Dezodoros Ede (87158)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87159

Elkényelmesítem a kapott aranyhalacskákat,egy kis lemezes díszhaltáppal :) a vizilófarkas kistóban a shubik azt kapnak,így kénytelenek lesznek a vadászatot részben feladni és így menzázni is fognak :D

Örülök a postakűrt csigáknak...köszi még egyszer,pont ilyeneket szerettem volna még szerezni.

Remélem az ebik átvészelték jól az utat.Mocorognak?

Előzmény: RJancsi (87155)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87158

Persze.Adj egy mail címet ide,és írok.Facebook belépős vagyok, nem látom senki elérhetőségét,az indexen.

Előzmény: Bumburnyák (87157)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.22 0 0 87157

..igaz, hogy nem ismerjük egymást, de én is hozhatnék pár kecskebéka ivadékot tőled, ha egy egyeztetett időpontban felkereslek..?

Előzmény: Dezodoros Ede (87153)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87156

Bármikor jöhetsz:-)

Előzmény: RJancsi (87155)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87155

Én meg 7-re megyek (elég messze) lesz vagy fél 9 mire visszaérek. Akkor még aktuális vagy inkább holnap délelőtt?

Előzmény: tucsok13 (87154)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87154

Nah az ITs gondolkozás.. :-DDD 

 

(aki nem ismerné:

Az informatikus felesége elküldi a férjét a boltba
- Hozzál margarint, és ha van tojás, akkor hozz tízet!
Hazajön az informatikus tíz margarinnal
- Volt tojás!)

 

Az uram ma szabin van és miután kibringázta magát, medencét takarít itthon. Én meg egész nap szívtam a melóval, és lassan megyek sétálni, csak fél 7 körül kerülök haza..

Előzmény: RJancsi (87152)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87153

Szia!

Fejér megye déli részén.

Előzmény: Bumburnyák (87148)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87152

Miért kell az uradért leugrani? Csak akkor engeded fel, ha megy hozzátok valaki? :D:D:D

Előzmény: tucsok13 (87151)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87151

De jóóó:-) Köszönöm!!! Az uram itthon lesz, vagy leugrom érte ha csörögsz. 

Előzmény: RJancsi (87150)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87150

Nem is tudom... talán egy-két darabról le tudnék mondani. :D (Egyébként ma késő délutánra beszéltük meg a találkozót, azaz megyek.)

Előzmény: tucsok13 (87149)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87149

Ha esetleg mész, hozol nekem is? :-) 

Előzmény: RJancsi (87145)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.21 0 0 87148

..szia..merre van a tavad..?

Előzmény: Dezodoros Ede (87146)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.20 0 0 87147

Tényleg Pepita! Adós vagy valami tavas képpel :) jó lesz mailban is :)

Előzmény: Dezodoros Ede (87146)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.20 0 0 87146

Írtam :) van "eladó" majd megegyezünk mint Pepitával :) üveget hozzál kapsz bőven hátha más Pest környéki ismerősödnek is kell a vidéki életerős brekusz porontyokból :) vagányak és sokan vannak :)

Előzmény: RJancsi (87145)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.20 0 0 87145

Ha nem vagyok túl arcátlan, pár tucat kecskebéka porontyra vevő lennék ha nem kell a fél országot átutaznom értük. Éjjel nappal hangos a tavunk a békáktól, de petecsomót sehol sem látok és ebihalaink sem voltak tavaly sem. Lehet, hogy a 7-9 békánk mind fiú és csak egymást szórakoztatják a brekegéssel. :(

Hová mehetnék az ebikért? Az emailem publikus. 

Előzmény: Dezodoros Ede (87143)
Imrehajcsi Creative Commons License 2021.05.20 0 0 87144

Add oda Feri rokonodnak az lehet el tudja adni a tavirózsákkal együtt .:DD

Előzmény: Dezodoros Ede (87143)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.20 0 0 87143

"Többszázezer"(leendő) béka utód "eladó" :D :D csak viccelek ám...tele van nálunk kecskebéka ebivel a szűrőtó :D(idén is) már a szemük is látszik és barna "ruhában vannak" :D ahol van fonalas belevannak kapaszkodva...direkt nem dobtam ki és amíg nem növekednek és szelektálódnak addig hagyom a fonalast is,és a fürdőtavat sem clórozom be még,mert abban meg a varangy utódok növekednek,úgyis hideg van a víz is hideg...nincs értelme háborgatni őket.Másnál is ilyen mértékű a béka áldás? :D Nálam no para mert minden évben ez van,és mindig helyre áll a rend,békák mennek,siklók jönnek,és mindig a megfelelő létszám van belőlük.

csoer Creative Commons License 2021.05.20 0 0 87142

Kösz szépen, remélem meg lesz.

A bosszantó fonalas algák bedöglöttek, összezsugorodtak.

Én is kora tavasszal tó tőzeg és árpaszalma kombinációval kezdtem, mint minden évben. jól működtek, de most a fonalasak a szokásosnál is jobban fejlődtek, ezért tettem ezt a próbát.

Előzmény: Dezodoros Ede (87141)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.19 0 0 87141

Legyen szerencséd vele.Ha melegszik az idő talán júniusban,akkor ténylegesen meg kell mutatkoznia,hogy mennyire tartósan használnak ezek az anyagok.

Megvettem a naturális szokásos árpaszalma tőzeg granulátumot.,utazok továbbra is abban :D

Halak szerencsére jól érzik magukat,ez nem okozott problémát nekik sohasem.

Előzmény: csoer (87139)
Danimayi Creative Commons License 2021.05.17 0 0 87140

Somogy megyeben keresek tavi növényeket!Cserébe tubarozsa hagymát tudok adni!

csoer Creative Commons License 2021.05.17 0 0 87139

A "komplex tókezelés" végeztével elmondhatom, talán szerencsémre?, de minden baj és hal pusztulás nélkül végbement.

Ennek során használtam Oase OptiLake, Oase PeriDox, és Oase SchlixX szereket két naponta.

Az eredmény úgy látom pozitív, igaz most meg az eső kissé beleszól az eredmény véglegesítésébe.

Előzmény: csoer (87124)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.05.16 0 0 87138

Valamit benéztem... :-)

Írtam!

Előzmény: exage (87137)
exage Creative Commons License 2021.05.16 0 0 87137

Tudtommal enyém is az:)) Itt van ez is:))) https://www.facebook.com/gy.puspoki.3/

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (87136)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.05.16 0 0 87136

Szia!

 

Az én email-em publikus, a Nálad nem. Tudsz küldeni? Esetleg rögtön telefonszámot.

Mielőtt elindulok, szeretnék Veled beszélni!

Előzmény: exage (87135)
exage Creative Commons License 2021.05.16 0 0 87135

Majd mindig itthon vagyok, mint nyugdíjas:))

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (87134)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.05.16 0 0 87134

Ma vasárnap otthon vagy?

Előzmény: exage (87133)
exage Creative Commons License 2021.05.15 0 0 87133

Meg nem mondom hány darab van. 20 biztos. Ma lett a tó lehalászva, csak raktam ki a tartályba. 

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (87132)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.05.15 0 0 87132

Hany darab?

Megyek erte a heten!

Előzmény: exage (87131)
exage Creative Commons License 2021.05.15 0 0 87131

Üdv. Valakit esetleg érdekel tenyérnyi aranyhal, aranykárász. Helyileg Hatvan, kb egy hétig tárolom őket.

Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.14 0 0 87130

..ezúton is köszönöm, megérkeztek a tetthelyre és elfoglalták helyüket a tóban..

 

Előzmény: elf11 (87116)
TelegdiJ Creative Commons License 2021.05.13 0 0 87129

Ezek pedig a Sagi--k egy része, a képadatok alapján ez tavaly július 10-i állapot:

 

Előzmény: TelegdiJ (87128)
TelegdiJ Creative Commons License 2021.05.13 0 0 87128

Kép lemaradt, bocs, futtában készült a szakadó esőben:

 

Előzmény: TelegdiJ (87127)
TelegdiJ Creative Commons License 2021.05.13 0 0 87127

Üdvözlet a tagoknak, akit érdekel esetleg, eladó saccra több száz(lehet van 3-400 is!) Sagittaria Sagittifola, jelenleg 10-20 cm méretűek, főként víz alatti levelekkel, de 1-2 hét múlva már jelentősen nagyobbak lesznek, iszapba nevelkedett ,szabad gyökeres, jól szűri a vizet, lényegében telenőtt egy 12 nm-es tavat. Szűrőtóba lehet elég jól beválna... Valamint jól fejlett Hippuris Vulgarisok, saccra 1-2 négyzetméter(200-400 szál lehet) ez is nagyon jól szűr.

Akár egyben is! Posta megoldható, 60-as dobozba simán belefér 1-2 nm Hippuris valamint a Sagi-k mivel még "kicsik".Saját tapasztalat, hogy semmit nem sérül ha kiszedem és lenyomom iszapban, fejlődik tovább.

 

érdeklődni a telegdi001@freemail.hu- címen tud akit érdekel.

 

 

 

Rezsee Creative Commons License 2021.05.12 0 0 87126

Igen! :-)))))))

Előzmény: 76timi (87125)
76timi Creative Commons License 2021.05.11 0 0 87125

Ha a compónak mindkét oldalán pici dudor van, akkor nőstény vagy hím?

csoer Creative Commons License 2021.05.11 0 0 87124

Köszönöm szépen, beszámolok az eredményről.

Előzmény: Dezodoros Ede (87123)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.11 0 0 87123

Békákat nem zavarja a tókezelő anyag,meg szerintem az aranyhalak sem érzékenyek rá.Legyen szerencséd vele.

Előzmény: csoer (87120)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.10 0 0 87122

Ez amúgy is egy extra módon  fonalalgás év...nagyon úgy néz ki,több tavas ismerősöm is arra panaszkodik.Hát nálam is "gyenge volt a peridox másodállása" :D fonalas szinten.Természetesen tisztában vagyok én is vele,hogy nem főszereplő az algaírtás terén :D

Előzmény: Rezsee (87121)
Rezsee Creative Commons License 2021.05.10 0 0 87121

 Én nem bántam volna, ha csak másodállásban irtja, csak nem nagyon irtotta! :-( Gondolom más is úgy volt vele, mint én, hogy nem nagyon tud rá jobb megoldást. Pedig nálam túletetés biztos nincs, mert gyakorlatilag önellátóak a halak.

Előzmény: 76timi (87117)
csoer Creative Commons License 2021.05.10 0 0 87120

Holnap ugrik nálunk a majom (béka, hal stb.) a vízbe.

Ma megérkezett a komplex tókezelés anyagai és holnap kezdem.

Remélem a legjobbakat a halaknak.

Előzmény: Bumburnyák (87119)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.10 0 0 87119

..az itt megadott e-mail címedre dobtam egyet..

 

Előzmény: elf11 (87116)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.10 0 0 87118

..köszönöm a jótanácsot..sajnos ezzel már próbálkoztam, de valahogy a békák mindig gyorsabbnak bizonyultak nálam..

..évek óta voltak tavi békáim, de most valahogy a télen eltűntek, tavasszal nem kerültek elő, és sajnos a környékbeli és saját macskák sincsenek jó hatással rájuk..

Előzmény: RJancsi (87111)
76timi Creative Commons License 2021.05.10 0 0 87117

Remélem, Mindenki tisztában van vele, hogy a peridox NEM algaírtó?!

Mellékhatásként írtja csak a fonalast.

 

elf11 Creative Commons License 2021.05.09 0 0 87116

Ha ebihal formában is megfelel, szívesen adok. Bp-Csepelen vannak és könnyen lehalászhatóak.

 

Előzmény: Bumburnyák (87110)
PEPITA Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87115

Meg is jött, válasz ment:)

 

 

Előzmény: Dezodoros Ede (87114)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87114

Úgy írtam neki...csak itt első olvasatra pár üveg közösen elfogyasztott vörösbor után nem esett le ....de a gmailt pepivel írtam neki.

Előzmény: RJancsi (87113)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87113

Annyira nem bonyi. Gondolom a "nicknevem" helyett az itteni nevet kell beírni (pep...) a végén a 92-es számmal egybeírva. Aztán "kukac" és gmail.com, mert a gmail kereskedelmi domain-hez köthető.

Előzmény: Dezodoros Ede (87112)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87112

Tehát ez a konkrét mail címed? nicknevem92gmail.  és tovább a com ? Mert ezt nem egészen értem? Lehet én vagyok ma lelassulva a fiam szülinapját ünnepeltük :D

Előzmény: PEPITA (87105)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87111

Elballagsz egy közeli tóhoz/vízfolyáshoz ahol vannak békák. Jól körülnézel, hogy nincs-e a közelben sötétzöld természetvédő/halőr/vadőr. Ha nincs, akkor szákkal, hálóval vagy ha elég gyors vagy puszta kézzel annyi békát fogsz amennyit akarsz. Kényelmesebb és egyszerűbb, ha petecsomót viszel haza. A varangyok "nyakláncot" raknak, a tavi békák csomókat. Hazaviszed és reménykedsz, hogy kikelnek és kifejlődnek mielőtt valami meg nem eszi őket. A "valódi" békák amiket te szeretnél soha nem hagyják el tartósan a vizet. A varangyok, erdei és földi békák csak szaporodni járnak vissza pár napra. Amint lerakják a petéket már odébb is állnak. Így ha berakod őket a tavadba ott is maradnak és némi szerencsével szaporodni is fognak. Ha hazaviszed őket és eltűnnek, annak az az oka, hogy valamitől elpusztultak. Akár gólya vagy gém is kipecázhatja őket.

Előzmény: Bumburnyák (87110)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87110

..köszi, nagyon rendes vagy, a varangyok évek óta jönnek szaporodni, most nagyjából többszázezer ebihal várja, hogy lába nőjön, aztán indulnak délnyugatnak..

 

..valami jobb, érthetőbb tanács..?

Előzmény: Jahno (87109)
Jahno Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87109

Könyveld el, hogy nincs békád, csak néha a varangyok amik majd jönnek-mennek.

Előzmény: Bumburnyák (87108)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87108

..bármilyen tanácsot szivesen meghallgatok..

Előzmény: Jahno (87107)
Jahno Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87107

Ez nem mindig ilyen egyszerű, több ponton is újra kellene gondolni.

Előzmény: Bumburnyák (87106)
Bumburnyák Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87106

..tisztelt tavas kollégák..

 

..tavi békákat szeretnék, húsz darabot nagyjából..akár fizetek is értük..Gödöllőn laknának..szívesen elmegyek értük..

PEPITA Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87105

Szia!!! Jujj de jó, hogy szóltál, persze, hogy érdekel!!!! nicknevem92 (csupa kisbetűvel) gmail

 

Várom az e-mailt:)

 

Kösziiiiiiii

Előzmény: Dezodoros Ede (87098)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87104

Persze, majd csörgök előtte!

Előzmény: tucsok13 (87103)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87103

Nem sürgős. Ha majd legközelebb mész, hoznál 2 dobozzal? köszi!

Előzmény: RJancsi (87102)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87102

Tegnap voltam... A jövő hetem elég zavaros, talán hét vége felé...

Előzmény: tucsok13 (87101)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87101

Nah végül most nézem, hogy csak akartam, de nem rendeltem meg. Jársz esetleg Kőbányán mostanság? :-)

Előzmény: RJancsi (87047)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.08 0 0 87100

Hát kb nekem is ennyi volt a hatása a peridoxnak,az a pár óra ami algát feldobott és ennyi ...mindkét alkalommal...és a végeredménytől én sem ájultam el...

Előzmény: Rezsee (87099)
Rezsee Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87099

Ha már Peridox, akkor én is megosztom a tapasztalataimat.

Előre bocsátom, hogy nem vagyok híve ezeknek a szereknek, se a tóba, se az akváriumba nem raktam eddig nagyon semmit. Én azt tapasztaltam, ha korán elindítom a külső szűrőt, akkor nem indul be a ,,spenót" jelenség. Most is tiszta a víz lelátok a kis tavam aljára, ami 90cm mély. Viszont zavart az évek alatt köveket, széleket ellepő fonalas alga. Ezért rendelte egy kevés peridoxot, próbaképpen. Az átlagosan ajánlott mennyiséget szórtam be. A végeredménytől nem voltam elájulva. Az igaz, amit írnak róla, hogy szinte pillanatok alatt elkezdi kifejteni a hatását, elkezd feljönni a döglött alga, de a 2-3 óra alatti mennyiség, után már semmi hatása nem volt. Leszedtem a víz tetejéről, aztán másnap vártam, hogy még jön hozzá, de semmi. Hétvégi birtokon van a tó, nem látom minden nap, szóval, lehet, hogy még  ,,döglött" meg az algából, csak több idő kell neki, míg felbomlik. Mindenesetre az első napi hatás nem sokat változtatott a tó kinézetén. Ami pozitívum, hogy a halakat látszólag egyáltalán nem zavarta, de nekem csak sima aranyhalak vannak.

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87098

Pepita!

Vasárnap késő délután,vagy jövő hét hétközben  szintén a késöbbi délutáni órák alkalmasak a békapete elvitelre.Ha érdekel írj mail elérhetőséget  és megadom a címet hova kell jönni.Lerakták a pakkot a brekuszok.

RJancsi Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87097

Amelyik cápa a kezedből eszik... az a lábadból is fog. :)

Előzmény: 76timi (87096)
76timi Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87096

Igen, más módosítás nem nagyon volt. Tavaly ilyenkor már rég problémás volt a helyzet.

Idén eddig semmi jele. De persze nem leszek nyugodt kb.június közepéig.
Addig csak reménykedem, hogy minden rendben marad.


Ha csak aranyhalak lennének, nem aggódnék, de a koik kézből esznek :) 

 

 

Előzmény: csoer (87091)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87095

Szia!  Sok mindentől függhet a dolog...pl hány évet teleltek át a tokok nálad probléma mentesen? Milyen nagyságú M3-ben a tavad? próbaképpen valamivel megkellene áramoltatni jól a vizet a tóban,hogyan reagálnak,akkor is lusták maradnak ha frissebb áramoltatott vizet kapnak?

Előzmény: hamiklos (87086)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87094

Na nálam pont ez történt...eddig egy szál sem pusztult,mind szépen áttelelt évről évre,aztán most ezt dobta a gép...

Előzmény: csoer (87092)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87093

Abban biztos vagyok hogy a koik szervezete kényesebb még az akváriumi duci osztottfarkú aranyhalaknál is,mert azok akvárium helyett nálunk a tóban laknak 1  db nem pusztult el belőlük sem,és a shubunkinokból sem,mind él és virul.Marad nálam is az árpaszalma-tótőzeg verzió továbbra is.

Előzmény: csoer (87088)
csoer Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87092

Köszi, utána ellenőrzök a szükséges mennyiségnek.

Utóbbi sok-sok év és teleltetés során egy szál halam sem pusztult el. Nem szeretném, ha most történne.

Előzmény: snpetit (87090)
csoer Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87091

Nekem aranyhalaim és naphalam vannak.

Koi egy szál sem.

Jól értelek, a komplex tókezelés hatásának  tudhatod be, hogy a idén egy koi sem pusztult el?

 

Előzmény: 76timi (87089)
snpetit Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87090

Nálam a peridoxot bírják az aranyhalak. Az adagolásra mindenképpen figyelj. 

Előzmény: csoer (87088)
76timi Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87089

Nem biztos, hogy a peridox miatt hullanak a halak.
Lehet véletlen egybeesés.

 

Én az akváriumba is raktam peridoxot, nálam segített.

Senki nem tudta megmondani, miért opálosodik be a víz 2 óra alatt, ha felkapcsolom a világítást. Reggelre mindig kitisztult.

Gondoltam, valami baci lehet, ami így reagál a fényre, ezért úgy voltam vele, lesz ami lesz, ettől rosszab már nem lehet. 3x peridox kezelés után teljesen megszünt a jelenség, megállt az elhullás.

 

A peridox nem hagyományos értelemben vett vegyszer.
Nekem eddig csak pozitív tapasztalatom van vele kapcsolatban.

 

Ha idén nem lesz elhullás (tavaly 11 koi pusztult el), azt mindenképpen a komplex tókezelésnek köszönhetem.

Előzmény: csoer (87088)
csoer Creative Commons License 2021.05.07 0 0 87088

Köszi a figyelmeztetést, de már késő. Tegnap megrendeltem, de nem csodaszerként.

Közel 10 éven keresztül csak árpaszalma- tótőzeg és  keveréket használtam. De néhány évben használtam még Söll Schlixx iszaplebontó-fertőtlenítő szert is.

Baj nem volt. Bízom most is benne és meglátom az eredményt, ettől teszem függővé a későbbiekben.

Az is igaz, lehet néhány hét lemaradással szántam rá magamat. Igazából elsőre azt látom, hogy PeriDox, ill. a SchlixX anyagok vannak benne, ami talán másoknak is ismerős.

Minden estre a peridoxot a kimértnél kisebb mennyiségben fogom adni.ű

De az is lehet, hogy a koi-k szervezete sokkal kényesebb, mint az aranyhalaké?

 

 

Előzmény: Dezodoros Ede (87084)
Jahno Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87087

Tavaszi fáradság.

Előzmény: hamiklos (87086)
hamiklos Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87086

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni Tőletek!

Van 2 gyémánt tok a tavamban, amik idén tavasszal kicsit levertnek/lustának tűnnek.

Vízminőséget ellenőriztem JBL ellenőrző csomaggal, minden tökéletes.

Több porlasztó is nyomja bele az oxigént a tóba és egy OASE átfolyós szűrő rendszer van a tavon.

A koi-k és a compók remekül érzik magukat, esznek, úszkálnak és ahogy látom ívni is fognak.

Ha van valakinek ötlete, hogy mi bajuk lehet a tokoknak azt megköszönném!

 

Miklós

 

RJancsi Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87085

Én is így vagyok vele. Az alga is növény, a maga módján az is a természet része. Aki kristálytiszta vizet akar, az menjen uszodába. (Bár én szívesebben fürdök bármilyen iszapos medrű természetes vízben akár a kutyámmal mint kiépített medencében némely embertársunk társaságában.) 

Előzmény: Dezodoros Ede (87084)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87084

Azért óvatosan a "csodaszerekkel"...soha nem szoktam belerakni semmi vegyicuccot a tóba,és minden halam szépen áttelelt...idén a Koimániás Ildikónál vettem 2 adag peridoxot,a tavaszi fonalasodás ellen...bár ne tettem volna...pedig tóköbhöz kimérte az Ildikó a peridoxot,a második kezelés után elkezdtek szépen hullani a koiaim sajnos...köztük a legszebb legnagyobb spanyol mintásom is :(

eddig 5 koinak konyec sajnos,ma reggelre is egy szép fátyolfarkú is...remélhetőleg itt már megáll a pusztulás...levegőztető csobogó folyamatosan megy...elsőre és utolsóra is befejeztem mindennemű löttynek a "tóbaburogatását" szóval nem biztos a víz látványa megér annyit,hogy esetlegesen a halak rovására menjen,az enyémek nincsenek hozzászoktatva semmi lötyihez,és inkább  tavasszal legyen kicsit koszosabb a víz...már beindultak a növények szépen letisztul a tó magától is teljesen.

Előzmény: csoer (87079)
janos 77 Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87083

Nálunk én  hegesztettem össze ( + varratvedő ragacs) 6 db - ból  btl 30 a van benne semmi baja 3 éve 

Előzmény: RJancsi (87051)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87082

Itt valamivel olcsóbb, cserébe úgy tűnik egy szökőkutas szivattyút kapsz hozzá. Bár az kicsit zavaros, hogy 600-as vagy 900-as szivattyút adnak hozzá, mert a hirdetésben mindkettő szerepel... Rá kell kérdezni.

Előzmény: rmgabor (87080)
Jahno Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87081

500 litereshez még sok is, oda van írva.

Előzmény: rmgabor (87080)
rmgabor Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87080

Sziasztok!

Van egy kis 500literes kerti tavunk, 4db kis aranyhallal,

szeretnék megfelelő szűrést a tiszta víz végett.Jól gondolom, hogy ezt egy külső szűrővel a legegyszerűbb kivitelezni? 

Tudtok ajánlani egyet kettőt? Én ezt néztem ki, van valakinek tapasztalata?

Alapvetően én ezt néztem ki.

https://koi-farm.hu/webaruhaz/kerti-to-szures/toszuro-ajanlat-tomeret-szerint/toszuro-szettek-tomeret-szerint/toszuro-szettek-10m3-ig-novenyes-5m3-halas-2,5m3-kois/ubbink-filtrapure-2000-plusset-toszuro-szett-ismerteto

Köszi előre is

csoer Creative Commons License 2021.05.06 0 0 87079

Így már érthető, hogy mitől szép átlátszó a tó vize.

Köszi az infót, én is kipróbálok egy komplex tókezelést a Koi Mánia -tól.

Előzmény: 76timi (87070)
Danimayi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87078

Mennyi ideig legyen karanten?Milyen fertötlenitö szer ami ajánlatos?

Előzmény: Jahno (87075)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87077
Előzmény: Dezodoros Ede (87076)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87076

Szkimmerre ha szatelitet teszel akkor tudod pl szabályozni,hogy a felszínről a faleveleket  elhalt algákat stb... szívja,ha elfordítod a csapot akkor a szatelitnél az alsó vízrétegből szívja az iszapot stb...a szkimmerszivattyú, rácsatlakoztathatod a tömlő  kimenetet pl szűrókonténerre,vagy szűrőtóba beömlesztve...mindegyik opcióban, a fent említett helyekre  viszi a tömlő a vizet ha bekapcsolod a szkimmer szivattyút.Remélem érthetően írtam le a választ a kérdésedre.

Előzmény: Krasznavölgyi Ernő (87060)
Jahno Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87075

Persze, bármivel be lehet hurcolni bármit. Lehet karanténban tartani egy darabig hordóban, közben fertőtlenítő fürdőt adni.

Előzmény: Danimayi (87072)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87074

Természetesen minden új jövevény hordozhat betegséget. De általában később jönnek elő a tünetek a régieknél. 

Nem feltétlen az új szerzemények hordozzák a betegséget, lehet véletlen egybeesés is, pl. a szél is belefújhat valamit a vízbe vagy a madaraktól is belekerülhet bármi. Az sem biztos, hogy halakkal kerül a vízbe, lehet új növény szárán/gyökerén/talajában is kórokozó. 

Előzmény: Danimayi (87073)
Danimayi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87073

Fekete koi-tol vannak a halak . Ha ez számit!

Danimayi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87072

Kedves Forumozok!Erdeklödni szeretnék a boltban/interneten vásárolt aranyhalak megbetegithetik e a már meglévö halaimat? 

tucsok13 Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87071

Hű, ez aztán a kristálytiszta! :-)

Előzmény: 76timi (87068)
76timi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87070

Köszi!

Nem kristálytiszta, csak átlátszó. Szeretjük látni a halacskákat. Télen a zavaros víznél mindig aggódok, hogy egészségesek vagy mi van velük.
Volt fonalas, komplex tókezelést kap a víz. A peridoxos résznél tartunk.
1. vízbeállító szer
2. peridox (szükség esetén 3-4x)
3. schlixx

4. tóindítóbacik

Előzmény: csoer (87069)
csoer Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87069

Nagyon szép.Egy szál kósza fonalas alga sincs és annyira kristály tiszta, hogy már túlzás.

Úgy néz ki, mint ha tegnap lett volna friss vízzel feltöltve.

Előzmény: 76timi (87068)
76timi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87068

"tucsok13" szeretjük a tavacskádat :)

 

Nálunk is lassan...nagyon lassan beindul az élet. 16-17 fokos a víz.

 

tucsok13 Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87067

A valóságban átlátszóbb, becsillan a napon a víz, emiatt nem adja vissza.

tucsok13 Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87066

A "tiszta" relatív, de teljesen lelátni az aljára, látszanak a kavicsok 1,4 m-en. Most kicsit opálosabb a víz, de tavasszal mindig ilyen, aztán letisztul nagyon hamar és egész nyáron szép. Megpróbálom fotózni, legalább felállok az asztaltól kicsit :-)

 

Előzmény: RJancsi (87064)
snpetit Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87065

Én nem szeretem, ha trutyis a víz, rögtön az UV-s szűrő indításakor besegítettem neki. Azóta tiszta, csak a fonálalgával küzdők. Itt telibe kapja a napot nincs ami árnyékoljon.

Előzmény: RJancsi (87064)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87064

És tiszta a vizetek? A miénk még mindig zöld, de már tisztul. Beindultak a növények, csak még az árnyék hiányzik. Nem tudom milyen díszfa  van a parton, de nagyon későn hozza a leveleit, még nyoma sincs, hogy szándékában állna.

Előzmény: tucsok13 (87062)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87063

...tanácsainak = tanácsainkat...

 

A fene ezt az automata helyesírás ellenőrzőt, simán felülírja amit bepötyögök. :(

Előzmény: RJancsi (87061)
tucsok13 Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87062

...vagy szűrés nélküli biotavak, mint az enyém. A medencében van csak szkimmerünk :-)

Régebben volt valaki, akinek volt, de olyan rég láttam, hogy a nevére sem emlékszem sajnos.

Előzmény: RJancsi (87061)
RJancsi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 87061

Szia! Csak azért válaszolok, nehogy azt hidd, nem állunk szóba veled. :) 

Ez egy eléggé segítőkész csapat, szívesen osztjuk meg tapasztalatainkat, tanácsainak másokkal. De nem tudok róla, hogy az itteni "kemény mag" bármelyikének is lenne szkimmere. Inkább a zárt szűrők vagy szűrőtavak a jellemzők. Majd kijavítanak, ha rosszul tudom. Valószínű ezért nem ad senki sem tanácsot neked. 

Előzmény: Krasznavölgyi Ernő (87060)
Krasznavölgyi Ernő Creative Commons License 2021.05.04 0 0 87060

Sziasztok.Skimmer vásárláson gondolkodom.Csak azt nem tudom hogy ilyenkor csak a skimmerből szivja a vizet vagy a szürö házból is?Vagy ha azt akarom hogy két helyről szivja akkor vennem kell y elosztó (osaga).köszi

Dogfüggő Creative Commons License 2021.04.30 0 0 87059

... a mailem működik

Előzmény: Dogfüggő (87058)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.04.30 0 0 87058

Ó, hát annyi most is van, gyere csak, vigyél :)

Előzmény: Pzsolt64 (87057)
Pzsolt64 Creative Commons License 2021.04.30 0 0 87057

Hát amikor úgy gondolod hogy tudsz adni akkor írj és érte megyek. Kicsi tavam van kb 1m3-es úgyhogy nem kell sok csak annyi hogy ha szerelmeskednek a halak legyen valahova elbújni a kicsiknek.

Előre is köszönöm.

Zsolt

Előzmény: Dogfüggő (87056)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.04.30 0 0 87056

Szia! Ilyenkor túl sok még nincs, de valamennyi biztos akad, és közel vagyunk (Zugló).

Előzmény: Pzsolt64 (87054)
Jahno Creative Commons License 2021.04.30 -1 0 87055

Az csak úgy néz ki, mint ami nincs, majd kihajt és előkerül.

Előzmény: Pzsolt64 (87054)
Pzsolt64 Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87054

Kérésem volna. Ha valakinek esetleg van felesleges vízinövénye amit a mederbe kell ültetni és tudna adni     

hálásan megköszönném. Sajnos eltűntek a tél folyamán ezt szeretném pótolni. Egy db sincs. Budapest XV.-kerbe lakom.

Köszönöm.

tucsok13 Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87053

Egyetértek az előttem szólóval. Nekem profi cég csinálta, brutál erős fóliával, egy körömnyi kavics 2 év alatt kivágta és folyton elfolyt a víz, szét kellett szedni az egészet. Ne ezen spórolj-halat, növényt kapsz itt akàr ingyen is, de a fólia legyen minőségi és ne sajnáld az időt a medence előkészítésére sem.

Előzmény: CsakEgyPuli (87050)
Jahno Creative Commons License 2021.04.29 -1 0 87052

Szerintem kicsit olvass lefelé, visszatérő kérdés és mellé sok más egyéb hasznos válasz is lesz.

Előzmény: CsakEgyPuli (87050)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87051

Legalább 1 mm-es fóliával tervezz. Ugyan létezik 0,5 mm-es is de azt inkább felejtsd el. Nem véletlenül adnak csak 1 év garanciát rá, márpedig elég bosszantó ha egy szezon után kilukad és nem mehetsz reklamálni.  De minél vékonyabb a fólia annál sérülékenyebb, ezért gondosabb előkészítést igényel a gödör. Persze a vastag fóliánál sem árt ha nem állnak ki kövek, gyökerek. A medret gondosan kell tömöríteni, hogy ne legyenek benne lazább részek vagy üregek ahová a víznyomás bele tudja préselni a fóliát. Mert egy darabig nyúlik de aztán szakad. Ilyen szempontból drágább, de a gumi anyagú sokkal szívósabb mint a PVC és az UV sugárzást is jobban elviseli. 

Amit kár kihagyni: a gondos földmunka után egy vékony réteg kavicsmentes homokkal "megágyazni", erre egy réteg geotextil és úgy a fólia. Nem tudom milyen alakú lesz a tavad, de ha nem kapsz olyan széles fóliát ami egyben lefedi (házilag kéne toldani), inkább ne próbálkozz vele. Vannak tavas cégek akik méretre ragasztják/hegesztik a fóliát, sokkal jobb minőségben mint amit otthon a gödörben négykézláb kúszva-mászva meg tudnál csinálni. Persze kellő műszaki hozzáértéssel meg lehet próbálkozni vele, sokakanak sikerült is, de ha mégsem, akkor dobhatod ki az összeragacsolt fóliát, utólag javítgatni elég esélytelen. 

Előzmény: CsakEgyPuli (87050)
CsakEgyPuli Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87050

Üdv mindenkinek!

Nekem egy kérdésem lenne hozzátok, amit gondolom már többször megvitattatok, de nekem még ez is új, mivel kezdő vagyok a témában
Szóval készítenék egy kb. 30 m2 felületű, 1,3 méter mélységű kistavat és azt szeretném kérdezni, hogy ehhez milyen vastag tófólia lenne megfelelő? Kutya nem fér hozzá, fürdeni nem fogunk benne, és semmi erős gyökerű növény nincs a közelben
Válaszotokat előre is köszönöm!

tucsok13 Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87049

Hát köszi, majd legközelebb.. talán nyáron már tudunk találkozni is :-)

Előzmény: RJancsi (87047)
szőrmók Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87048

Nálam is zöld trutyi van.Beüzemeltem a szűrőt,tettem bele algagátlót.(tavalyról maradt).Halaimat nem látni csak ha ijedeznek.Engem most nem látnak,nem jönnek fel.Ha tiszta lesz a víz mindig kiváltov náluk a kajaingert,nyáron.

RJancsi Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87047

Szóltál volna hozok Neked. Elég gyakran járok Kőbányára a raktárunkba, legutóbb kedden voltam. Útba esnek. 

Előzmény: tucsok13 (87046)
tucsok13 Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87046

Hiába annyi az ÁSZF-ben, ha beteszek 2 ilyet a kosárba, nem engedte kiválasztani, csak a 10e Ft-osat. Mivel itthonról dolgozom és most az érettségi miatt amúgy se járok sehova, a személyes átvétel nekem nem opció. Szóval megrendeltem a Koifarmról, köszi,

Kíváncsi vagyok, milyen lesz, én eddig hagyományos árpaszalmát használtam a zöldségestől hozott kukoricás neccben (mert az zöld) :-)

Előzmény: RJancsi (87045)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.29 0 0 87045

A "normál futár" csak 1995 Ft. De ez ugyanaz a "Suni" Kft. akinél én vettem a Noszlopy úton. A személyes átvétel ingyé van. (Kapkodósak 24 órán belül 25000 Ft-ot is fizethetnek az expressz kiszállításért)

Előzmény: tucsok13 (87044)
tucsok13 Creative Commons License 2021.04.28 0 0 87044

Az ár jó, de kosárba téve 10.000 Ft szállítási díjat számol. (bár ÁSZF-ben 2e-t ír) Eddig a Koi Farm ajánlata a legjobb.

Előzmény: RJancsi (87043)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.28 0 0 87043
Előzmény: tucsok13 (87042)
tucsok13 Creative Commons License 2021.04.28 0 0 87042

Igen, én is ott néztem, de úgy könnyű akciót adni hogy nincs készleten :-P

Előzmény: RJancsi (87040)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.28 0 0 87041

Nem lenne drága,de gondolom kifogyott náluk, mert nem elérhetőnek írja.

Előzmény: RJancsi (87040)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.28 0 0 87040

A petnet.hu most 3800.- Ft-ért adja. Ezt találtam legolcsóbban.

Előzmény: Dezodoros Ede (87039)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.27 0 0 87039

Jó dolog az árpaszalma granulátum,én is teszek a tóba minden évben,ezt a fajtát szoktam itt venni,árban is jók.A szállításra sem ír sok költséget,bár én személyesen veszem ott.

https://www.florapack.hu/termek/velda-vt-toru-stroh-arpaszalma-es-totozeg-alapu-biologiai-algairtoszer-10-m3-vizhez-4000-ml-143216

Előzmény: RJancsi (87037)
tucsok13 Creative Commons License 2021.04.27 0 0 87038

Köszi! :-)

Előzmény: RJancsi (87037)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.27 0 0 87037

Jó pár éve vettem a Noszlopy út 2-4 alatti Suni Kft-nél vagy 5 dobozzal, még van belőle. Most nem láttam a webáruházukban, de lehet, hogy van nekik. Máshol is kapható... Érdemes kicsit utána nézni, mert 3800 - 6000 Ft közötti áron kapható.

Előzmény: tucsok13 (87036)
tucsok13 Creative Commons License 2021.04.27 0 0 87036

Nálunk a gereblye + egy tiszta, erre a célra rendszeresített wc kefe a nyerő.

 

Hol veszed a tőzeg-szalma cuccost? Nekünk is kellene, elfogyott az árpaszalma amit sógornőm intézett korábban.

Előzmény: RJancsi (87025)
Jahno Creative Commons License 2021.04.27 -1 0 87035

Ebben az a jó, hogy én nem tekintem problémának. Ha zöld, akkor zöld. Jóvanazúgy. Csak anyós alakult meg fejben és rendelt egy szívattyús szűrős mindenfélét...

Előzmény: RJancsi (87034)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.27 0 0 87034

Szerintem a legfontosabb a türelem. Ha valaki minden pici alga, iszap stb. észlelésekor azonnal és durván megpróbálja megoldani a "problémát" (vegyszerrel, vízcserével), akkor egy soha véget nem érő mellékhatás kezelésbe kerül. Hagyni kell a természetet, hogy tegye a dolgát. Persze ésszerű viszonyokat kell teremteni, egy 2 m3-es tóba két szál nád és 50 kg koi soha nem lesz önfenntartó. De a kellően árnnyékolt, sok növény/kevés hal összetételű tó előbb-utóbb beáll és magát szabályozza. 

És mint korábban sokat egyetértettünk vele, vegyszerként az egyik legjobb a sör. Ha algásodik a tó, szép Napfényes időben ki kell ülni a partjára egy-két korsó jóféle sörrel és elmerengeni a természet szépségén. Az alkohol nem oldja meg a problémát de segít elfelejteni. :D

Előzmény: csoer (87033)
csoer Creative Commons License 2021.04.27 0 0 87033

Értem, egyébiránt sok mindentől függ. Elsősorban a tavacska méretétől, hogy mennyi napot kap, hogy mennyi növény van benne, hogy milyen vízzel van után töltve, stb.

Előzmény: Jahno (87032)
Jahno Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 87032

Nekem 10 évig kb. önműködő tavam volt, betoltam a fóliát, gazt, némi halat, és jónapot. Többi itt a csoportban olvasható, egyik nőtt, alga nem volt, szaporodott de módjával és mittomén.

Előzmény: csoer (87030)
PEPITA Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87031

Köszi, várom:)

Előzmény: Dezodoros Ede (87029)
csoer Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87030

Köszönöm a gyors és lényegre törő válaszotokat RJancsi, snpetit, 76timi.

Akkor megspóroltam egy értelmetlen beruházást.

Maradok a mechanikus módszernél és bízom benne, ahogy a vízi növények kezdenek esősebben növekedni, elvonják a tápot.

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87029

Hideg van még  mindig sötétek a kecskebékák,alig tudnak napozni szegények,és nagy a csend,akkor van hangzavar mikor a "pakkot védik"de ebben a szürke hideg időben még hetekig esélytelen az tuti.Még a leveli békák sem aktívak,néha "beszélgetnek kicsit aztán ennyi.Majd jelzek már kedvet kapnak a békáink és "kicsomagolnak" :) Ezen a héten is borús napok lesznek,lassan már elkezdem sajnálni őket  "vacognak a vízben" :)

Előzmény: PEPITA (87019)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87028

Lehet azért, hogy a mechanikus szűrőre (szivacsra vagy homokra) már elpusztult alga menjen. Bár tök mindegy, mivel a szűrőkbe nem jut Napfény, ha fennakad a szűrőn így is úgy is elpusztul.  

De elárulok egy titkot: korábban nézegettem a nyomás-szűrőket hogy milyet vegyek, és gyártótól függően van az UVC beépítve, van akinél a be- és van akinél a kilépő oldalon. Egy biztos, a szűrő alján levő biológiai rétegtől jó messze. :) 

Előzmény: 76timi (87027)
76timi Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87027

Logikus.
Így viszont nem értem, a gyártók miért a szűrőházak elé építik az UVC-t...

 

Előzmény: RJancsi (87026)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87026

Nekem magában  a szűrőben van az UVC cső. Az áramlás szerint az utolsó lépésként folyik át rajta a tisztított víz és megy vissza a tóba. A biolabdákon lakó bacik erről semmit sem tudnak, többszörös labirintuson megy át a víz a baciktól a szoláriumig. :)

Előzmény: 76timi (87024)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87025

Nálam a gereblye vált be. Persze vigyázni kell, nehogy megsértse a fóliát. 

Előzmény: Jahno (87023)
76timi Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87024

Szerintem, ha nálad hatásos ez a kombináció, akkor maradjon a bevált módszer. 
A fonalas ellen nem jó az uvc, ez csak a zöld lebegő alga ellen jó, arra viszont szuper.

2-3 W/m3 és a szűrés elé kell építeni, mert így a szűrőben lévő jó bacik nem pusztulnak el.

Előzmény: csoer (87020)
Jahno Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 87023

És van ellene partvisnyél.

Előzmény: snpetit (87022)
snpetit Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87022

Fonalas alga ellen nem jó az UVC. Az a rohadt minél tisztább a víz annál jobban érzi magát. Vannak külön fonalas alga eltávolító szerek amiket lehet használni, meg minél több növényt amik elszívják a vízből a tápanyagot.

Előzmény: csoer (87020)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87021

Én is minden tavasszal belógatok egy új zsák tőzeg/szalma keveréket. A nyomás szűrőmben van egy 11 W-os UVC cső is. Ennek ellenére a víz zöld, a lebegő mellett kb. 10 cm hosszú fonalas alga is megjelent. Időnként előfordul, de pár hét alatt magától el szokott múlni. Az UVC kicsit olyan mint a tőzeg/szalma, senki sem tudja mennyire hatásos, aki hisz benne az használja, aki nem az nem. Őszintén szólva UVC-t inkább csak szobai akváriumba raknék, nem hiszem, hogy tónál olyan nagy hatása lenne. Nekem is csak azért van, mert a szűrőben gyárilag benne volt, 2-3 évente cserélem benne a csövet, tudom, évente kéne...

Előzmény: csoer (87020)
csoer Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87020

Bocsika, hogy a nagy "breki" témáról elterem a figyelmet, de tanácsot szeretnék kérni.

Hosszú évek óta használom a tótőzeg és árpaszalmát  kombinációt, szerintem és számomra sikeresen.

De idén ugyan úgy beraktam a vízbe, a víz szép tiszta, de a fonalas algák a széleken nagyon erősen fejlődnek.

Felmerült bennem, és egyben ez a kérdésem, érdemes-e a tótőzeg-árpaszalma mellett UVC szűrőt használnom?

És ha igen, milyen félét-fajtát? (mivel eddig még nem használtam semmi ilyet)?

A válaszotokat előre is köszönöm.

A megrendelésemet ettől teszem függővé.

PEPITA Creative Commons License 2021.04.26 0 0 87019

Szia! Ha jól sejtem hamarosan indulhatok Hozzád?:) Van olyan időszak amikor kecskebéka és levelibéka peték egyszerre vannak? 

 

Lehet email-ben egyszerűbb lenne folytatni: nicknevem92kukac gmail.

 

Köszi: PEPITA

Előzmény: Dezodoros Ede (87012)
tucsok13 Creative Commons License 2021.04.25 0 0 87018

Igen, nekem is így van - kb. 1015 brekusz jött petézni, de idén alig volt pete, mininális.

Előzmény: Dezodoros Ede (87016)
Jahno Creative Commons License 2021.04.25 -1 0 87017

Én a tónál sem látom, már ebihal formától kb. elpárolognak, csak ezt minden tavasszal újra és újra megrágjuk. Nálam a mini békákat pld. a madarak is tizedelik, aztán eltűnnek valahova.

Előzmény: Dezodoros Ede (87016)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.25 0 0 87016

Így van eltűnnek maguktól,most is csak pár db varangy jött petézni,annak ellenére,hogy tavaly is rengeteg ebihal,meg kisbéka lett belőlük,a gólyák szabályozzák őket gondolom a környéken.

Előzmény: Jahno (87014)
Jahno Creative Commons License 2021.04.25 -1 0 87015

Nálam a tó spenótzöld, de majd elmúlik. Előkerült egy csomó 3 centis kishal, az érdekes lesz. Ebihalak meg most érdekes módon nem a tó szélén csipkelődnek, hanem a közepén úszó ilyen-olyan gazoknál csoportosulnak. Pár tavirózsám tövestől feljött, majd valamivel megint le kell súlyoznom.

Előzmény: Dezodoros Ede (87010)
Jahno Creative Commons License 2021.04.25 -1 0 87014

Tök felesleges kitelepíteni, eltűnnek azok maguktól.

Előzmény: RJancsi (87011)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.25 0 0 87013

Nálunk is a nagy kecskebékák mellett feltűnt egy mini. Olyan 2-3 cm-es. Amit nem értek, hogy miért csak egy? Létezik, hogy a tavalyi szaporulatból egyetlen egy élte túl a telet? Mert ebihal  rengeteg volt. 

A varangyok meg elhiszem, hogy csak addig vannak a tóban amíg meg nem nőnek annyira, hogy szétszéledjenek. De jövő tavasszal az összes visszajönne szaporodni, mert a környékünkön csak nekünk van tavunk. Néhány év alatt már nem látszana a víz tőlük. Ezért minden évben megfogom azt a néhány idetévedőt és elviszem a Duna partra. 

Előzmény: Dezodoros Ede (87012)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.25 0 0 87012

Nem maradna azokból 1 db sem nálad...legalábbis a tavaszi varangy nász,és varangy ebi kaland utáni kikelő kisbékákból 1 darabot sem látok már utána egész évben....elmennek. Most majd a levelibékák következnek,mert már hangoskodnak ők is :) aztán valamikor a kecskebékák is úgy döntenek,hogy elkezdik a nászt,azokból legalább minden évben marad ott "békagyerek" :) tegnap is 1 jól megtermett kecskebéka mellett napozott 1 max 3 cm-es kisbéka aranyos volt :)

Előzmény: RJancsi (87011)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.24 0 0 87011

Ma vettem észre, hogy a varangyunk nem fogadott szót és bandázni kezdett. Ki is szákoltam őkelméket a tóból és levittük a Duna-partra. Remélem még időben kitelepítettem őket. A Duna parton is nagy volt a csend, sehol egy béka. Illetve most már tuti, hogy van pár varangy. :) 

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.24 0 0 87010

Nálunk is kergetőznek az aranyhalak :) a varangyok belepetéztek a fürdőtóba "kilométeres csíkot húztak maguk után" :D pár hét és a kecskebékák is lerakják a pakkot :)

Előzmény: snpetit (87007)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.24 0 0 87009

A "növényrehab" kistóban így néz ki most a tavirózsa-vizilófark kombó :) már kb 20 cm-re kiemelkednek a vízből.

RJancsi Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87008

Nálunk diszkréten csinálják, kb. 20 centivel a felszín alatt így nem látni belőle semmit. :)

Előzmény: snpetit (87007)
snpetit Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87007

Nálam elkezdtek ívni a halak. 

RJancsi Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87006

UVC a miénkben is van, optimistán kérdezhetném, hogy mi lenne ha nem lenne? :) A tőzeg-árpaszalma combóban jobban megbízom, már belógattam egy új zsákkal. 

A lófarkak kb. 20-25 cm mélyre lettek ültetve, de nagyon jól érzik magukat, már 60-80 cm-es mélységben is gyökereznek. 

Némelyik az egy métert is meghaladja. A békák teljesen illegális és büntetendő módon a Dunából származnak. Évekig szorgalmasan gyűjtöttem a tavunkban megjelent varangyokat és hordtam le a Duna-partra, helyettük meg "csíkos" békákat hoztam. Attól csíkos, mert nem tudom megkülönböztetni a "nagy" kis-tavi, a "kicsi" nagy-tavi és a kecskebékát egymástól. :D Bár minap ismét láttam egy varangyot. Megígértem neki, ha nem sikerül párt találnia akkor maradhat. :) Nyilván nem vagyok számára túl esztétikus, de őszintén szólva nekem sem tetszik. A trillázó hangját viszont szeretem. Én sem vagyok egyszerű eset, elismerem. 

Előzmény: 76timi (87004)
76timi Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87005

Én meg a békáidat irígylem :)))

Sajna a miénk tavaly meglépett végleg :(

Előzmény: RJancsi (87002)
76timi Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87004

Az UVC miatt ilyen átlátszó a víz.
A vizilófarkak nálad milyen mélyen vannak?
Nálam két év óta először maradtak életben. Remélem, nélam is elburjánzik :)

 

Előzmény: RJancsi (87003)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87003

A második fotó lemaradt...

 

Előzmény: RJancsi (87002)
RJancsi Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87002

Irígylem a vizedet! Nálunk még erősen zöldborsó-krémleves kinézete van, de a lófarkak már pár centire kiállnak a vízből és szemmel láthatóan napról-napra tisztul. Soha nem vegyszerezem, majd ha elég növőny lesz az alga eltűnik. A békák újra napoznak, az elmúlt két hétben a hideg miatt elbújtak, pedig a márciusi 20 foknál már 9 db-ot számoltam meg. Most még csak 4 bátor merészkedett elő. :)

 

Előzmény: 76timi (87001)
76timi Creative Commons License 2021.04.23 0 0 87001

PEPITA Creative Commons License 2021.04.12 0 0 87000

Ezek szuper hírek! Tavirózsa van, vizilófarkat szerzek, hátha meggyőzöm a brekkencseket, milyen jó is nálam:)

 

Köszi a segítsèget és várom a híreket!:)

Előzmény: Dezodoros Ede (86998)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.12 0 0 86999

Persze,jelezni fogok itt.

Előzmény: PEPITA (86997)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.12 0 0 86998

Nem számít a tó mérete a békák szempontjából egyáltalán :) a picike "növényrehab"tavacska ugyan úgy be van lakva,mint a 10M3-es  halas...a békák nem válogatnak,vannak amelyikek a fürdőtóban laknak nálunk abban is teleltek,pedig abban csak tó fólia van növény semmi.Ha csinálsz majd egy kis béka keltetőt,tegyél bele hínarat,esetleg tavirózsát, vizilófark is jó bele,ezeket díjazzák amúgy a békáink,de mondom az sem zavarja őket mikor már melegebb a víz és a fürdőtavat be clór tablettázom,vagy clór granulátumot teszek bele...ott maradnak olyankor sem költöznek át a halastóba...szóval egyszerű velük az élet :) egyszer megtelepednek aztán lesznek bőven.

Előzmény: PEPITA (86996)
PEPITA Creative Commons License 2021.04.12 0 0 86997

Majd megírod, ha aktuális a dolog?

Előzmény: Dezodoros Ede (86992)
PEPITA Creative Commons License 2021.04.12 0 0 86996

Szia! Nagyon köszönöm a béka növendékeket előre is! Van valami vízinövény amit nagyon szeretnek? Mert akkor előkészíteném a "lakásukat":) Neked mekkora tavad van? Szerinted számít a tó mérete ebből a szempontból?

 

Köszi: egy leendő békagazdi:)

Előzmény: Dezodoros Ede (86992)
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.12 0 0 86995

Szia! lehet közhely de a legegyszerűbb ha fogsz valahol.Én a Fűzvölgyi csatornán fogtam az enyémeket június-júliusban,nem egy kiló feletti példányt,mármint compókat.11 darabot hoztam a tóba 2 éve,azóta is köszönik jól vannak.Próbálom szaporítani őket,hogy visszajuttassak természetes vizekbe belőlük.Nyurgát is onnan hoztam.

Előzmény: a8d2 (86994)
a8d2 Creative Commons License 2021.04.11 0 0 86994

Sziasztok! Tud valaki segíteni abban, hogy hol lehet őshonos halakat (nyurgaponty, compó, stb.) beszerezni? Minden választ előre is köszönök!

tucsok13 Creative Commons License 2021.04.11 0 0 86993

Mennyi fejfájástól megkímélt volna, ha ezt tudom... :-)

Előzmény: Dogfüggő (86989)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.11 0 0 86992

Nincsen külön nálad szűrőtó esetleg? Mert abban biztosan kikelnek és növekedhetnek hal tizedelés nélkül a kisbékák? Ha nincs, valami nagyobb edénybe tegyél tóvizet meg valami növényt,és majd abban kikelhetnek növekedhetnek.Tegnap láttam egy tavalyi kis kb 3 centis példányt aranyosan napozott egy tavirózsa levélen...szépen áttelelt ő is.

Előzmény: PEPITA (86990)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.04.11 0 0 86991

Persze,amint belepetéznek a tóba jelzek majd,saccra kb májusban amikor már jó idő lesz,a varangyok után szoktak nálunk petézni ,egyenlőre sajnos még szinte "néger békáink vannak" tegnap már napozgattak,de a múltkori fagyok miatt még nincsenek "formában" :) a leveli békákat is tegnap hallottam újra "beszélgetni" :)  lassan talán újra vissza zöldülnek a vizi brekuszaink :) és majd hangoskodnak is :)

Előzmény: PEPITA (86990)
PEPITA Creative Commons License 2021.04.10 0 0 86990

Kedves Dezodoros Ede!

 

Talán emlékszel még rám, tavaly tavasszal kértem tanácsot béka ügyben, akkor mesélted, hogy többfajta petéd is volt.

 

Idén èlnèk is a lehetőséggel és amennyiben lehet petét hozni Tőled meglátogatnálak valamikor. Van valami speciális dolog amit nagyon szeretnek az ebihalak és a békák (növény vízibolha egyebek)? Hogyan lehet megakadályozni, hogy az aranyhalak étlapjára kerüljenek?

 

Köszi a lehetőséget előre is!

Dogfüggő Creative Commons License 2021.04.01 0 0 86989

:)  pedig a karmosbéka mindenféle haleledelre rászoktatható. Ami mozog és befér a szájába, arról magától is tudja, mire való, de

a dobozos haltápról is megtanulja hamar.

 

Előzmény: tucsok13 (86979)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.04.01 0 0 86988

Bizony; az akvarisztikában is (ahol a halgyógyszerek, fertőtlenítők gyakran tartalmaznak rezet) a csigákat, garnélákat a vízkezelés idejére ki kell venni, mert a halaknak még ártalmatlan töménység őket már megölné.

Előzmény: CBNora (86975)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.04.01 0 0 86987

hát igen, ne is legyen nagyobb bajotok a vírustól, mint a hiányzó csiga meg vízilófarok. :)

Előzmény: tucsok13 (86971)
csepanyibl Creative Commons License 2021.04.01 0 0 86986

Köszi szépen az ötletet!

Előzmény: tucsok13 (86985)
tucsok13 Creative Commons License 2021.04.01 0 0 86985

Itt nagyon kevesen vagyunk. Javaslom a Facebook helyi vagy tematikus csoportjait, vagy a marketplace-t, ott kis túlzással mindent és bármit el lehet adni pillanatok alatt. (én azt használom)

Előzmény: csepanyibl (86984)
csepanyibl Creative Commons License 2021.04.01 0 0 86984

Sziasztok!

Egy jó ismerősöm felszámolja a kerti tavát és megkért, hogy segítsek neki eladni az aranyhalait.

Lehetőleg egyben szeretné odaadni a kb 80db-ot egy jelképes összegért, Tolna megyében, Pakson.

Komoly érdeklődőnek adok elérhetőséget.

 

RJancsi Creative Commons License 2021.03.31 0 0 86983

Erre a képre én sem vagyok büszke de ez van. :-S

Hiányzik a tóból vagy 25 centi víz, de a fagyok elmúlta óta nem volt érdemi eső (a háztetőnk 1/3-áról a tóba vezet a csatorna.) A lófarkak még nem indultak meg, de már látszanak a friss zöld hajtások. Az aranyhalak feljöttek napozni, vannak vagy 150-en, köztük sok múlt őszi pici barna is. Megszámoltam 9 békát, mindegyik "csíkos", azaz a varangyok idén még nem tiszteltek meg a jelenlétükkel. A csigák szorgalmasan kajálnak, abból is van lapos meg kúpos is szép számmal.

Ugyan még hideg a víz, de belógattam egy új adag Toru Stroh tőzeg/árpaszalma kombót. Nem tudom mennyit használ, de évek óta megszokásból ezzel indítom a tavaszt. Fűgereblyével kiszedtem egy talicskára való fonalas algát. Ettől rendesen fel is keveredett az iszap, azóta csak kb. 20 centit lehet lelátni a vízbe.  Jó lenne a szűrőt is beüzemelni, de a szivattyú forgórésze még valahol a Magyar Posta raktárában pihen. Tapasztalatom szerint legalább annyi idő lesz Budaörsről Érde eljutnia mint Kínából Ferihegyre. :(

 

76timi Creative Commons License 2021.03.31 0 0 86982

Tavaly szétidegesítettem magam az alga miatt, idén nem fogom :)
Szombaton elindítottam a mechanikai szűrést+UVC-t, mára lelátni 30-40centire.

Ha felmegy 15 fokig a vízhő, becsatlakoztatom a szűrőtavat is.

 

Tegnap kaptak egy csipet kaját, ma reggel már követtek a parton :)))

Előzmény: Dezodoros Ede (86981)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86981

Úgy látszik az idei év mindenhol ilyen...ismerősömnél és nálam is főleg a szűrőtóban sok most "az algás szösszenet"látom a te tavad sem kivétel :) csak beindulnak a növények és "rend lesz a tóban" :)

Előzmény: 76timi (86970)
CBNora Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86980

Ha kajának szánod, akkor gondolom, más a helyzet, akkor szaporítani kell. Itt beállt egy adott szintre a mennyiségük, és sose vettem ki belőle. Halam nem volt (és nincs most sem), ezek voltak akkor a háziállatok.

Előzmény: RJancsi (86978)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86979

A túlszaporulatra vevő vagyok :-)

 

Mi egyszer nagyon megjártuk, a gyerek elment a barátnőmmel a kisállat boltba, hogy vesz neki valami halat. Karmosbéka lett belőle, kemény 500 Ft volt, barátnőm örült, hogy olcsón megúszta. Aztán utánanéztem, mit eszik, és hát élő bolhát.. onanntól hetente mentünk a boltba :-( Akármit próbáltam, nálam nem szaporodtak, cserébe hamar megbüdösödött. Esetleg most, hogy vannak tavazós edényeim, lehet, neki kéne újra futni, lehet, kinn jobban megmaradna.

Előzmény: RJancsi (86978)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86978

Nem kell etetni? Ez tetszik! :) Az aranyhalaink sem kapnak enni kb. 10 éve és köszönik jól vannak, szaporodnak. Ki fogom próbálni a vizibolha óvodát. 

Előzmény: CBNora (86977)
CBNora Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86977

Nagyon régen volt, de úgy emlékszem, semmivel. Az alátétben állt valami növény is, némileg algásodott a víz, és úgy éldegéltek ott ezek a bolhák. Pocsolyából származtak, gömbölyded, narancsszínű állatok voltak, és nem ugrálva úsztak.

Előzmény: RJancsi (86976)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86976

Mivel etetted őket? Időnként fellángol bennem, hogy tenyészteni kellene őket, de a neten olvasható élesztős etetés/vízcsere elég macerásnak tűnik. A halak szeretik meg a víz tisztaságának is jót tenne. Évente kétszer-háromszor veszek egy-egy adaggal valamelyik akvarisztikai botban, beleöntöm a tóba és 5 perc múlva már csak a szemrehányón néző aranyhalakat látom, bolhát egyet sem. :)

Előzmény: CBNora (86975)
CBNora Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86975

A rákocskák tényleg nagyon érzékenyek. Elég sokáig volt egy műanyag edényben egy tál vízibolhám. Egyszer elutaztunk, és hogy ne száradjanak ki, apám készített egy önitatóféleséget, ami egy rézcsövön adagolta a vizet. A vízutánpótlás jól működött, de mire hazaértünk, az összes bolha elpusztult. Elég volt annyi, hogy belelógott a tálba a rézcső. 

Előzmény: Dogfüggő (86965)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86974

:-DDD

Előzmény: RJancsi (86973)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86973

Hát igen. A vírus sok mindent átír az ember életében. Mondanám, hogy adok szájmaszkot a csigákra, de kicsi a fülük és félek, hogy leesne róluk. :)

Előzmény: tucsok13 (86971)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86972

Hű, ez a tó sokkal előrébb van, mint az enyém... nálam még nem zöld a víz és a tavirózsa sincs sehol.

Előzmény: 76timi (86970)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86971

Ugyan, dehogy, jó, hogy írtál.. megfigyelem majd ezt a rákos dolgot. Karbantartáskor kiszivattyúzzák a jó részét a víznek és az iszapnak, de nem igazán tesznek bele semmit, legalábbis nem tudok róla.

A gyereknek van akváriumi cucca, nem tudom, azzal érdemes lenne-e megnézni a vizet, majd megkérdezem tőle.

Bár különösebben nem ráz meg a dolog, mert a csiga és a vízilófarok is olyasmi, amiért csak a szomszédba kellene mennem a topictárshoz.. csak hát az a fránya vírus :-(

Előzmény: Dogfüggő (86969)
76timi Creative Commons License 2021.03.30 0 0 86970

Szombati szösszenet :)

Dogfüggő Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86969

...de már bánom, hogy írtam erről, biztos simán lehet mindenféle más oka, szóval felejtsd el, bocs  

Előzmény: Dogfüggő (86968)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86968

Igen, azt tudom, hogy te nem teszel bele, de arra gondoltam, hogy pl. mikor jönnek a tavasok karbantartani, akkor sem kerülhet bele ilyesmi? A kis alsóbbrendű rákok mindenhol ott sertepertélnek, ahol pl. egy kő alatt összegyűlik valami kis iszap, pláne, ha némi fonalas alga is akad ott. Ők is nagyon érzékenyek a rézre, úgyhogy ha vannak a tóban rendesen, az halálos csapást mér az elméletemre. :)

Előzmény: tucsok13 (86967)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86967

Nem tudom, bevallom még sose találkoztam velük. Nem teszek semmit a tóba, csapvíz plusz tavaszi indító baci, ennyi.

Előzmény: Dogfüggő (86965)
Evif Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86966

De bájosak! :-)

Előzmény: szőrmók (86938)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86965

...alsóbbrendű rákocskák, tudod, olyan kis ászkaszerűségek a kövek alatt meg az iszapban,

megmaradnak? Vannak a tóban?

Előzmény: tucsok13 (86961)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86964

Az jutott csak eszembe, hogy a hínár is, ahogy a puhatestűek is, rézre érzékenyek.

Az olyan növények, amelyek nem az egész testfelületükkel szívják fel a tápanyagot,

hanem csak a talajból a gyökerükkel, nem zavartatják magukat a vízbe kerülő réztől, de a hínár igen.

Ha egy darab naphalad van, az azért nemigen végezne egy tóra való csigapopulációval. 

A hínárt meg nem eszi se az aranyhal, se a naphal. Nem kerülhet réz a vízbe valahogy? 

Az algagyilkos szerekben pl. mindig van. Bocs, azt tudom, hogy te nem teszel bele ilyet, csak most eszembe

jutott ez az összefüggés.

Előzmény: tucsok13 (86961)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86963

:-DDD

Előzmény: RJancsi (86962)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86962

Naphal, Napkirály... Ezek a franciák mindig is szerették a csigákat. Enni....

Előzmény: tucsok13 (86961)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86961

Igen, így van. Ott a naphalra gyanakszunk, hogy ő irtja a csigukat.

De egyébként a legtöbb növény szép nagyon, a hínár ami nem marad meg, és a vízilófarok kínlódik, amennyit ültettem, már rég be kellett volna lepnie a tavat.

Gondolod, van összefüggés? (egyébként hálózati a víz, nincs kút)

Előzmény: Dogfüggő (86960)
Dogfüggő Creative Commons License 2021.03.29 0 0 86960

Szia, Tücsök! Kicsit fura kérdés, bocs; de jól emlékszem, hogy nálatok a vízicsigák sem szoktak megmaradni?

Előzmény: tucsok13 (86951)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.28 0 0 86959

Annak a pH-ját nem mérem hanem ízlelem! :D 

Előzmény: tucsok13 (86958)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.28 0 0 86958

Jó... adunk mellé sört is, így tuti nem jössz hiába:-)

Előzmény: RJancsi (86952)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.28 0 0 86957

Ma kaptam az Ali-tól egy mailt, hogy a Kínából megrendelt szivattyú forgórész (két hét alatt) Magyarországra ért. Kíváncsi vagyok mennyi idő alatt sikerül a határtól a házamig eljutnia by Posta.

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.03.28 0 0 86956

Igen itt a tavasz...beüzemeltem a szökőkutat,skimmert,a halak is eszegetnek már,ettől csak jobb idő legyen.Nálunk is jönnek már a tavirózsa levelek.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86955)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86955

Feljött az első tavirózsa levél! :-)

Ez már a tavasz! :-)

Dogfüggő Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86954

Szia! Ha a kezdeti levélhozás és virágzás UTÁN satnyul el, akkor valószínűleg a tápanyaghiány a baja. A tavirózsa baromi tápanyagigényes növény, ráadásul (sok más vízinövénytől eltérően) a talajból venné fel a tápanyagot, nem a vízből. A tavaszi tablettáját megeszi, utána éhezik. A másik lehetőség (ha edényben tartod), hogy szűk a helye.

 

Előzmény: csepanyibl (86941)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86953

Más. Itt a tavasz, ma megjelent az első két béka a tóban. Még a barna télikabátjukban napoztak. 

RJancsi Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86952

Nem vagyok biokémikus, de alkalomadtán hozok tőletek egy kis tóvizet és megnézem e pH-ját. Nem mintha sokkal okosabb lenék az eredménytől, de ha nagyon eltér a miénktől akkor lesz mire fogni. :)

Előzmény: tucsok13 (86951)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86951

Nálam meg nem akar megmaradni a hínár:-(

Előzmény: RJancsi (86945)
csoer Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86950

Igen, egy jócskán erős rizómával, már jobban viselheti a nagyobb mélységet is.

De az nem megy,hogy előző évben 60 cm mélyen volt, aztán áprilisban lerakom 1,6 méter mélyre. És ehhez még társul, hogy nem túl erős példány.

Előzmény: janos 77 (86947)
csoer Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86949

Szerintem ideális mélység. Sokan tartanak ilyen sekély mélységnél, hogy télen elfagyhat, de nem.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86946)
csoer Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86948

Igazad van a megnevezéssel, tündérrózsa a pontosabb, a tavirózsa a "póriasabb" megnevezése.

De maradva nála, az nagyon nem mindegy, hogy valaki kap (vagy vásárol) t.rózsát. Az előző helyen mondjuk 60 cm mélyen volt és fogja az új tulaj és lerakja 1,5 méterre. Biztosan nem fogja tolerálni a méret különbséget, magyarán nem virágzik.

Előzmény: RJancsi (86945)
janos 77 Creative Commons License 2021.03.27 0 0 86947

Nekem 1,7 ről is fel jött! Aztán alig bírtam kiszedni,... Vittem le belőle egy tóba ott kB 2m vízből is fel jött, jó haltartó mellette horgasztunk! Igazából szt attól függ mekkora a rizoma milyen erős.

Nyilván a kereskedésből vett satnya nem fog kinőlni mélyről.. Azt hozzateszem hogy a fehér változatról van szó ami itt Magyarországon őshonos. 

Előzmény: csoer (86944)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.03.26 0 0 86946

Nálam 40 cm-en vannak és köszönik jól érzik magukat!

Előzmény: csoer (86944)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.26 0 0 86945

A tavi (vagy tündér?) rózsák nálunk 0,6 -1,5 m között laknak nőnek mint a bolond. Bár nálunk a lófarok hínárok is elszaporodtak, a kezdeti 30-40 cm-es mélységről már meghódították az egy méternél mélyebb részeket is. Pedig állítólag ott már nem kéne előfordulniuk, csak ezeknek senki sem mondta. :) 

Előzmény: csoer (86944)
csoer Creative Commons License 2021.03.26 0 0 86944

Szerintem a 1,5 m mélység a tavi rózsának nagyon mély.

Részemről a 80cm körüli vízmélységet tartanám ideálisnak. Az enyéim körülbelül ezen a mélységen vannak sokan és folyamatosan virágoznak.

Ha feljebb raknád, szerintem szépen kezdene virágozni, ha abban a korban és erőnlétben van.

A vízitök nagyobb mélységet igényel, vagy bír és mégis több mint 2 éve szintén közel 1,5 méterről nem tud feljönni a felszínre.

Előzmény: csepanyibl (86941)
csepanyibl Creative Commons License 2021.03.26 0 0 86943

Nehéz megtalálni az egyensúlyt, de ettől szép ez a dolog.

Érdekes módon a többi növényem jól érzi magát.

Egyedül a meder alján elők, mint a tavirózsa és a hínár ami valamiért nem fejlődik rendesen.

Első körben meghagyok én is valamennyi iszapot hátha segít.

Köszi a segítséget!

Előzmény: tucsok13 (86942)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.25 0 0 86942

Hát igen - sajnos, ha kristálytiszta tavat akarsz, akkor a növények nem lesznek igazán szépek, kiszeded a tápanyagot a tóból.

Nekem biotavam van, csak szivattyú működik benne, ami a vizet forgatja. Amikor megépítették, sóderbe ültették a növényeket, kínlódtak is - cserébe a tó átlátszó volt teljesen. Aztán én tettem bele ültetőkosarakban növényeket (geotextilbe csomagolt földdel) mindjárt megindultak, csak hát a víz nem olyan tiszta, mint egy akváriumé. Ezzel együtt látni a köveket is meg a halakat is, csak nem kristálytiszta, cserébe viszont a tavirózsáim és egyéb növényeim csodaszépek :-) Az alján én szoktam hagyni némi iszapot.

Előzmény: csepanyibl (86941)
csepanyibl Creative Commons License 2021.03.25 0 0 86941

Sziasztok!

Tavirózsával kapcsolatos kérdésem lenne felétek.

Van a kerti tavamban néhány tő a meder alján(1-1,5m), nagy zöldségeskosárban.

Ahonnan kaptam őket mindenkinél hatalmas leveleket hozott, nálam viszont más a helyzet sajnos.

A tavam éri elég napfény és a víz sem hullámzik, tavasszal szoktam nekik tápgolyót adni, de a kezdeti virágzás és levélhozás után egyre kevesebb és kisebbek mind a levelek, mind a virágok. A tavamban oase tisztavíz szűrő üzemel, skimmerrel kiegészítve, így a víz gyakorlatilag olyan tiszta, hogy a meder alján a legapróbb kavicsot is látom.

Hagynom kellene egy kis iszapot a tó alján, hogy abból merítsen tápanyagot a tavirózsa vagy mit tudnátok ajánlani a probléma megoldására?

Előre is köszönöm a segítséget!

csoer Creative Commons License 2021.03.24 0 0 86940

Hát ez nagyon aranyos felvétel, szuper fotó. Kedvesség, szeretet és nyugalom. Gratula.

Előzmény: szőrmók (86938)
76timi Creative Commons License 2021.03.24 0 0 86939

Nagyon cukik :)

Előzmény: szőrmók (86938)
szőrmók Creative Commons License 2021.03.23 0 0 86938

Nálunk lengőajtós a bejárat.A kutya macskásítva a macsek kutyásítva van.A macskát nem érdeklik a halak,közelébe sem megy a tónak,a kutya nem tud odamenni,hogy a gyep megmaradjon.Így néznek ki.

Előzmény: 76timi (86937)
76timi Creative Commons License 2021.03.22 0 0 86937

Szobacica, csak az udvarba mehet ki. Villanypásztor van a kerítésen. Nem ismeri a "külvilágot" nem fél a kocsiktól sem.

Előző háznál széttépte a szúnyoghálót, meglépett éjszakára. Utána kapta a nyakörvet.
Tavaly meglépett, véletlenül nyitva hagytam a kaput. Sötétben semmi nem látszik belőle, a csengettyű hangja miatt találtam csak meg két órányi keresés után.

Előzmény: RJancsi (86936)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.22 0 0 86936

Közöm semmi, de miért raktok szegény macsek nyakába csengettyűt? Születésétől fogva ragadozó állat aki szeret(ne) lopakodni. Egy vadász sem kereplővel megy az erdőbe. :)

Előzmény: 76timi (86935)
76timi Creative Commons License 2021.03.22 0 0 86935

ELVILEG IGEN, CSA A LEENGEDŐ CSAP MIATT NEM BIZTOS, HOGY LEÁSHATÓ A SZŰRŐHÁZ.
NEM TUDOM, MEKKORA VÍZMENNYISÉGHEZ KELLENE, DE A 7000-ES SZETT IS MAX 5 M3-HEZ VALÓ.

Előzmény: geda1 (86933)
76timi Creative Commons License 2021.03.22 0 0 86934

5-6 FOKOS A VÍZ, HALAK ALIG MOZOGNAK, ALGÁTÓL NEM SOKAT LEHET LÁTNI.

geda1 Creative Commons License 2021.03.20 0 0 86933

Sziasztok!Az alábbi képen látható megoldás összeállítható egy Filtrapure szűrővel és egy Pontec Pondomax szivattyúval?

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.03.20 0 0 86932

Küldtem a tóba  egy kis peridoxot,feldobálta az algákat,le szedtem a víz tetejéről,meg aztán nem árt a halaknak sem egy kis tavaszi féregtelítés a peridoxxal.Az idén már valószínűleg nálunk is porszívózni kell az alját a tónak. 

Előzmény: RJancsi (86931)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.18 0 0 86931

A miénk még nem. Teljesen tiszta a víz, lelátni 1 m mélyre. De lehet, hogy ki"porszívózóm", mert a meder alján vastagon áll a laza iszap/alga réteg. Jó lenne tőle mielőbb megszabadulni.

Előzmény: Jahno (86930)
Jahno Creative Commons License 2021.03.17 -1 0 86930

Enyém is, de idén most nem tettem bele semmit.

Előzmény: szőrmók (86929)
szőrmók Creative Commons License 2021.03.17 0 0 86929

Az enyim elkezdett algásodni .Ugyhogy tettem bele vegyszert.

Előzmény: tucsok13 (86925)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.17 0 0 86928

Nagyjából mindegy. A vékonyabbaknak gondosabb előkészítés kell nehogy kiszúródjanak. Mindenképp javaslom a geotextil alátétet, és nem a legvékonyabb "fátylat" hanem a filc-szerű vastagabbat. Ennél a méretnél nem akkora vagyon megvenni.  Azt egyik fólia sem szereti, ha kiálló kavics vagy gyökér van alatta, mint ahogy azt sem ha olyan növény kerül bele aminek a gyökere átlukasztja a fóliát.

Előzmény: geda1 (86927)
geda1 Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86927

Egy kisebb méretű tóhoz melyik fóliát érdemes választani?4*5 méteresre lesz szükségem ha jól számoltam.

geda1 Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86926

Ez egy fürdőkádból lett ,2 aranyhal lakója van.Első télen kiszedtem őket,két éve benne telelnek...

Előzmény: Jahno (86913)
tucsok13 Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86925

Nekem a szivattyú megy folyamatosan, télen-nyáron. Az indítóbacikat a kerti tavas azt mondta, akkor tegyem bele, ha 10 fok fölé megy a víz hőmérséklete.

Előzmény: snpetit (86920)
snpetit Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86924

Köszönöm!

Előzmény: RJancsi (86923)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86923

Szerintem még nyugodtan várhatsz vele. Nem hiszem, hogy 10 fokosnál melegebb lenne a víz, de inkább még annyi se. 15-20 fok között már beleszórhatod.

Előzmény: snpetit (86920)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86922

Nekem is vissza kéne vágni a tóban tanyázó sárga nőszirmot, de attól tartok a békáink abban vészelték át a telet. Mivel még nem jöttek elő, nem merek nekiesni a sövényvágóval, nehogy kárt tegyek a brekuszokban. :(

A legjobb lenne egyben kiemelni a tóból (ültető konténerben van) és úgy elharmadolni, de dög nehéz, daru nélkül semmi esély kivenni.

 

Tavaly őszi kép, a levelei ugyanekkorák csak elsárgultak.

 

Előzmény: Jahno (86919)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86921

Majd ha már vettem egy újat. :( Bár most felcsillant a remény, egy tavas cégnél sok év után ismét kapni olyan Atman szivattyút ami nekem van/volt. Az enyémben végérvényesen elfogyott a forgórész. Alkatrészük nincs hozzá, de ha már forgalmazzák megígérték, hogy megpróbálnak rotort szerezni hozzá. 

Előzmény: snpetit (86918)
snpetit Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86920

Indító baktérium is mehet már majd? Nincs ahhoz még hideg?

Előzmény: Jahno (86919)
Jahno Creative Commons License 2021.03.16 -1 0 86919

lassan levágom a gazt, aztán már talán nem lesz jég, össze is rakom 1-2 héten belül.

Előzmény: snpetit (86918)
snpetit Creative Commons License 2021.03.16 0 0 86918

Sziasztok!

 

Szivattyút szűröt Ti mikor indítjátok?

tucsok13 Creative Commons License 2021.03.13 0 0 86917

Ma feljöttek a halaim napozni, és kaptak egy kis kaját is, örömmel fogadták... azt hiszem, itt a tavasz :-)

Jahno Creative Commons License 2021.03.13 -1 0 86916

De minek ennyit variálni?

Előzmény: RJancsi (86914)
milrose Creative Commons License 2021.03.13 0 2 86915

Nekem pontosan ilyen van:) Már 4 éves.

Ástam egy kb. 90 cm mélységű "gödröt", kibéleltem tófóliával. Tettem bele 3 halacskát. Köszönik, jól vannak, most már napoznak.

A képek júniusban készültek:)

 

Előzmény: geda1 (86904)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.13 0 1 86914

"Ennyire kicsi tavat nem lehet sehogy megcsinálni olyan mélyre, hogy a halak biztonságosan kiteleljenek benne."

 

Éppenséggel meg lehet oldani. Attól, hogy csak 2-3 m2 az alapterülete még lehet mély. Végül is egy ásott kutat is nevezhetünk tónak, ami akár több 10 m mély is lehet. Abban tuti nem fagy meg a víz. :)

Komolyabbra fordítva a szót, ha egy kis alapterületű tó aljába lesüllyesztünk egy kútgyűrűnyi (80 cm mély) aknát, remek vermelőhely lehet a halaknak. Akár egy "igazi" beton kútgyűrű is lehet, amit a tóval együtt kifóliázunk. Ha az akna felé lejt a meder akkor az iszap is abban gyűlik össze amit viszonylag egyszerű időnként eltávolítani. 

Előzmény: bjanos21 (86912)
Jahno Creative Commons License 2021.03.12 -1 1 86913

"Ennyire kicsi tavat nem lehet sehogy megcsinálni olyan mélyre, hogy a halak biztonságosan kiteleljenek benne."

 

Van a környékemen pár.

 

Amúgy ha ki van csapva és gereblézve az alja, akkor nem nagyon kell geotextil és egyéb mambójambó. Akkora víznyomás sem lesz ami adja az ívet. Hüppp, jobban belegondolva nálunk 20+ évesek kezdenek lenni :-O

Előzmény: bjanos21 (86912)
bjanos21 Creative Commons License 2021.03.12 0 0 86912

Én még nem nagyon láttam olyan gyári tómedret, amiben az ajánlott növény mennyiséget el lehetne ültetni. Talán cserepekben, de azoknak sincs több hely. Annyiból viszont jobb, hogy a merevsége miatt bátrabban csinálnak majdnem függőleges falat neki. Egy ilyen kicsi fóliás tóban a lejtés miatt sokkal kevesebb lesz a víz. Pláne ha a növényeknek is csinálsz helyet körben a szélénél. Ennyire kicsi tavat nem lehet sehogy megcsinálni olyan mélyre, hogy a halak biztonságosan kiteleljenek benne. Se fóliával se kész mederrel, szóval ez nem különbség a kettő között. Fóliás tavat mondjuk annyival könnyebb telepíteni, hogy kb. tök mindegy milyen alakú és mekkora gödröt ásol, beleteríted a fóliát és kész. A gyári mederhez precíz gödör kell, az alja precízen vízszintbe rakva. Azzal ez a macerásabb, a fóliással meg a geotextil, meg a perem kialakítása. Mondjuk ha szabad a peremnek látszani a műanyag tómedernél, akkor akár a fóliásnál is megengedhetnénk :-)

Előzmény: RJancsi (86909)
Jahno Creative Commons License 2021.03.12 -1 0 86911

"hogy ronda behajtások, gyűrődések lesznek a fólián"

 

Lencsére kell hajtani és pont jó lesz. Mondjuk mi csináltuk mindegyiket, de az előre készített meder mindenképpen szívás volt.

Előzmény: RJancsi (86909)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.12 0 0 86910

Amúgy nekem is fóliás, pontosabban gumilemezes medencém van, kb. 20 éves de még sehol sem kellett javítani, foltozni. Annak idején szerencsére jó szakemberek építették meg. 

Előzmény: Jahno (86907)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.12 0 0 86909

Maga a fólia tényleg olcsóbb, de sokkal jobban elő kell készíteni a medret, geotextil is kell alá, külön macera a szegély megépítése, sérülékenyebb. Hacsak nem fogadod el, hogy ronda behajtások, gyűrődések lesznek a fólián (ha egy darabban lógatod bele bele a gödörbe), akkor hegeszteni/ragasztani kell ami hibaforrás, és ilyen kicsi méretben a teraszos kialakításra elég nehéz gyűrődésmentesen ráapplikálni. A munkaidőt és a hibalehetőségeket is mérlegre téve írtam, hogy egy relatív vastag falú műanyag kád akár olcsóbb is lehet. Kiásol egy 5-10 cm-el nagyobb gödröt aminek csak az alját kell vízszintesre elegyengetni, belahajítod a kész medencét és körbe beiszapolod a rést. Nem szúródik át, nem ereszt a hibás hegesztésnél/ragasztásnál, nem kell a felső peremét rögzíteni, "eldugni" mint egy fóliásnak. Sokkal tartósabb mint egy olcsóbb fólia, kezdőknek meg kifejezetten megkönnyíti az életét a karbantartás hiánya miatt. (Egy fóliásnál azt is meg kell gondolni mit ültetsz bele, nehogy a gyökere átszúrja). 

Előzmény: Jahno (86907)
Jahno Creative Commons License 2021.03.12 -1 0 86908

Be is fog fagyni, érdekes módon pár kisebb halacs simán kibírja, de nálunk akadt mikor nagyobb is.

Előzmény: RJancsi (86906)
Jahno Creative Commons License 2021.03.12 -1 1 86907

Fólia olcsóbb, egyszerűbb kezelni és nem kell milliméter pontosan kialakítani a medret.

Előzmény: geda1 (86904)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.12 0 0 86906

Egy kerti tó nem lehet elég "nagy". Ha halakat is szeretnél ősszel ki kell pecázni őket és fagymentes helyen átteleltetni, mert egy ilyen sekély tó befagyhat. Bár az utóbbi években nem igazán voltak komoly telek, de ki tudja... Ha valamiért csak ekkorát szeretnél a műanyag tényleg jobb, és belegondolva egy fóliás jó kialakításába talán nem is drágább. Az alak ugyan kötött, de csak miután megvetted. Előtte addig válogatsz amíg kedved tartja. Egy elkészült fóliást sem sűrűn építenek át. 

Előzmény: geda1 (86904)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.03.11 0 0 86905

Ekkora méretben szerintem a műanyag tómeder jó választás. Kevesebb vala az építéskor a macera, kevésbé sérülékeny.

Hátránya, hogy formai kialakítás kötött.

Előzmény: geda1 (86904)
geda1 Creative Commons License 2021.03.11 0 0 86904

Sziasztok.Kisebb méretű, kb. 2*1,5m -es kerti tavat szeretnék.Ebben a méretben még elérhetőek a műanyag tómedrek,vagy a tófólia jobb választás lenne?Mi alapján válasszak?Érvek,ellenérvek érdekelnének.

Köszönöm ha válaszolsz.

CBNora Creative Commons License 2021.03.05 0 0 86903

Kövek, cserepek alól gyűjthetsz pinceászkát, azt berakhatod melléjük. Éjjeli állatok, emiatt nehézkes csipesszel etetni, ha ott vannak az ászkák, majd megeszik, ha előjönnek. Gilisztát is lehet találni, az is mehet a terráriumba, föld úgyis kell a békák alá. Mondjuk a lisztkukac is elvan terráriumban, csak a tubifex nem.

Előzmény: _kisa* (86902)
_kisa* Creative Commons License 2021.03.05 0 0 86902

Vettem lisztkukacot meg tubifexet, de szerintem visszavackoltak az akváriumban, mert nem hallom, hogy motoznak. Remélem, hogy hamarosan kirakhatom őket, de mindenképpen megvárom, hogy elmúljanak a fagyok.

 

Előzmény: bjanos21 (86901)
bjanos21 Creative Commons License 2021.03.04 0 0 86901

Szerintem is rakd hideg helyre, akkor lelassul az anyagcseréje és nem fog enni.

Egyébként meg csak az élő, mozgó dolgokat eszi  meg. Esetleg lehet próbálkozni csipesszel az orra előtt mozgatott kicsi nyers húsdarabbal, de nem igazán természetes táplálék nekik, és nem is mindig fogadják el.

Előzmény: _kisa* (86896)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.03 0 0 86900

Nem tudom milyen mélyen találtad őket, de a föld viszonylag jól hőszigetel, azért vermelik be magukat. Én nem tenném ki őket az éjjelni fagyoknak. Elég szívósak, pár nap koplalástól nemfognak éhen halni. Némi élő eleséggel szerintem kibírják a fagyok elmúltáig. 

Előzmény: _kisa* (86899)
_kisa* Creative Commons License 2021.03.03 0 0 86899

 Most hoztam be őket egy órája. Akkor negedjem őket szabadon? De éjjel még mínuszok vannak. 

Előzmény: Jahno (86897)
RJancsi Creative Commons License 2021.03.03 0 0 86898

Ha már felébredtek szerintem ne próbáld vissza "hibernálni" őket, egy hűvös helyen jól ellesznek amíg ki nem tavaszodik. Nem hiszem, hogy még nagyon falánkak lennének, de ha már úgyis áskálódsz, ha találsz a földben kisebb földi gilisztát azzal bepróbálkozhatsz hátha megeszik. Esteleg kisállat kereskedésben vagy horgász boltban vehetsz nekik élő kaját, pl. lisztkukacot,  vagy mini szöcskét.

Előzmény: _kisa* (86896)
Jahno Creative Commons License 2021.03.03 -1 0 86897

Élő rovart eszik, amúgy már a természetben is éledeznek szóval lehet kár volt behozni. Főleg nem kis akváriumba, nem egészen ennek való.

Előzmény: _kisa* (86896)
_kisa* Creative Commons License 2021.03.03 0 0 86896

Sziasztok, egy SOS kérdésem lenne. Az új tó ásása közben találtam két icipici békét, gondolom a zöld varangyaim tavalyi ivadékai. Mivel felébredtek, behoztam őket, találtam egy kiszuperált akváriumot, amit megpróbáltam nekik otthonosan berendezni. A kérdésem: visszalszanak, ha hűvös helyre teszem vagy adjak nekik enni. Ez utóbbi esetben vajon mit? Mit esznek a békaporontyok? Mármint élő rovar híján...

tucsok13 Creative Commons License 2021.02.25 0 0 86895

Nálunk alig van jég, holnap délelőtt jönnek a tavasok tavaszi karbantartani. Ma már néhány halat is láttam, bár még nem jönnek a felszínre, az alján vannak lenn. Úgy tűnt, mind él. (lelátni az aljára, kristálytiszta a víz)

Jahno Creative Commons License 2021.02.25 -1 0 86894

Meglesem, szerintem már 5 centi alatt. Hétvégére lehet elolvad. Majd beszámolok.

Előzmény: Dezodoros Ede (86893)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.25 0 0 86893

A szokásos 10 cm-es jég van még arrafelé? :) Felénk már múlt héten eltűnt a jég utolja is ,remélhetőleg Karácsonyig végérvényesen :)

Előzmény: Jahno (86891)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.25 0 0 86892

Élvezik a napozást ők is.Akkor még egy darabig várniuk kell mire lárvák,bogarak  stb lesznek,hogy eszegetni tudjanak.Ha ezt szokták meg gond nem lehet...

Előzmény: RJancsi (86890)
Jahno Creative Commons License 2021.02.25 -1 0 86891

Halak sehol, csak a jég.

Előzmény: Dezodoros Ede (86889)
RJancsi Creative Commons License 2021.02.25 0 0 86890

Nálunk is feljöttek a felszínre sütkérezni. Enni most sem kapnak, nálunk ridegtartás van. A tél folyamán egy aranyhal pusztult el, egy darabig a jég alatt hasával felfelé látszott, de mire elolvadt a jég eltűnt. Vagy lemerült a fenékre vagy nem is pusztult el csak jógázott. A többi kb. 150 db köszöni jól van. :)

Előzmény: Dezodoros Ede (86889)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.25 0 0 86889

8 fokos a víz nálunk,a halak a vízfelszín közelében úszkálnak,próbaképpen dobtam 1 marék pufit nekik.szép lassan csipegetik,a shubik jöttel elsőnek,aztán a koik is.De nagy lakomát még nem rendezek nekik,mert még nincsen 10 fok felett a vízhőfok.

Másoknál mi a helyzet?

tucsok13 Creative Commons License 2021.02.24 0 0 86888

Hát, zseniális vagy, komolyan.. :-) Ezt lopom. 45 éve hallgatom anyámtól, hogy magasabban vagyunk, de még sose mentem utána... még szerencse, hogy vannak nálam tájékozottabb barátaink. Ha erre jártok, szívesen meghálálom egy sörrel - tudod, az én uram inkább ahhoz ért, nem a geográfiához és kartográfiához :-D

Előzmény: RJancsi (86887)
RJancsi Creative Commons License 2021.02.24 0 0 86887

Csak Neked, csak most megsúgom (persze a legnagyobb titokban), hogy az udvarotok az utcai kapunál kb. 252 m a tengerszint felett, a Citadella körüli út pedig kb. 224 m-en van.  Szóval majdnem 30 m-el vagytok magasabban a terepszintet nézve. A Szabadság szobor 14 m magas, de 26 m-es posztamenten áll, azaz 40 m-rel a terepszint fölé magasodik. Szerintem az udvarotokhoz képest a házatok felső szintje legalább 10 méter, így még a pálmaágra is felülről tudtok ránézni. :-)

És ha vízszintesen néztek a Gellért hegy felé, akkor a 8 cm/km Földgörbület miatt (14 km-re vagytok légvonalban a Citadellától) látszólag nyertek még több, mint 1 métert! ;-D

Előzmény: tucsok13 (86886)
tucsok13 Creative Commons License 2021.02.15 0 0 86886

Hegytetőn lakom, elvileg magasabban, mint a Gellért-hegy (bár ennek még sosem tudtam utána nézni). Próbáltunk fúratni kutat, 80 m-en még nem volt víz. Pár éve végighívtam pár kútfúrót, amikor meghallották, hogy Érd-Parkváros, volt, aki kiröhögött (meg tetszett őrülni? ott, kutat?!) más meg egyszerűen csak elhajtott. Egyvalaki vállalta, nagyon becsületesen megcsinálta, de ő sem talált vizet sajnos, 80 m alá meg nem tudott lemenni azzal a technológiával, ami neki van.

Itt a környéken jelenleg nem tudok működő fúrt kútról, míg a város lenti részein pont a talajvíz a probléma, lenyomják az ásót és jön fel a víz. 

Előzmény: sza_attila (86884)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.02.15 0 0 86885

Van olyan hely, ahol ha lefelé fúrsz, előbb találsz olajat, mint vizet... :-)

 

De ő írta, a hegytetőn laknak, nagyon mélyre kellene fúrni!

Előzmény: sza_attila (86884)
sza_attila Creative Commons License 2021.02.15 0 0 86884

Ezt valahogy nem értem. Nálunk (Szlovákia) még a legkisebb városi kertekben is fúrt kútról locsolnak. Itt a fórumon meg évek óta olvasom, hogy Magyarországon kinlódnak az emberek a dráha hálózati vizzel a nagy kertekben. Miért?

Előzmény: tucsok13 (86883)
tucsok13 Creative Commons License 2021.02.15 0 0 86883

Részben felhasználjuk, de nem a tóhoz. 3 helyen van csatorna, az egyiknél van víztartály, a másiknál egy nagy vízgyűjtő locsolásra. A harmadikat még 15 éve a föld alatt kivezették valahova át a másik kertbe, arról fogalmunk sincs, pontosan hova megy, így az nincs felhasználva.

Ez addig volt csak kritikus, amíg engedett a tó - az első vagy második évben volt rajta egy pici lyuk egy kő miatt, garanciában szétszedték. Akkor napi akár 5-6 cm-t is ment le a vízszint, hol ment, hol megállt, szörnyű volt.

Szerencsére azóta ez megállt, az időjárástól függően nyáron kb havonta 1x töltünk bele valamennyit, az év többi részében egyáltalán nem kell. 

A kútfúrás egyébként nem is annyira a tó miatt lett volna fontos, hanem hatalmas a kert, és egy vagyonba kerül a locsolás nyáron. Erre most van a két víztároló, legalábbis a virágokra, a füvet továbbra is a hálózatról locsoljuk.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86881)
janos 77 Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86882

113 kg vagyok nem megyek rá... Messze nem olyan vastag hogy elbirjon.. :D

Előzmény: Dezodoros Ede (86873)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86881

Jahhhh, erről jut eszembe!

Mikor nálam voltatok mondtad és itt is írtad, hogy nem tudtok kutat fúrni a helyi adottságok miatt, ahonnan a tavat tudnátok táplálni.

Nem emlékszem volt-e róla szó, vagy csak szóba akartam hozni, hogy a tetőről lefolyó csapadékvizet felhasználjátok-e?

Előzmény: tucsok13 (86879)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86880

Persze,célszerű lesz ha egész éjszakára bekapcsolva hagyod,aztán talán még 2 nap ami komolyabban hideg lesz...a többit meg majd meglátjuk rövidesen.

Előzmény: csoer (86877)
tucsok13 Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86879

Nálunk kb. ugyanez a helyzet itt fenn a hegyen :-)

Előzmény: RJancsi (86875)
csoer Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86878

Talán ennek a hidegnek hála, a mezei poloskák gyérítésre kerültek. Így közvetlen haszna is lehet.

A jég hízásának nem is az extrém hideg, hanem a heteken keresztül tartó erős fagy kell nappal és éjszaka egyaránt.

De talán jövő héten a hízásnak annyi.

Veszem észre, hogy a villanyszámlával spórolásom miatt fagyott be a levegőztető együttesem. Működnek, de lék az nincs.

Éjszaka is menni kellett volna. Hát adtam egy kis olvadás gyorsítót.

Beszórtam jócskán patika sóval (adalék és jód mentes) a levegőztető környékét.

 

Előzmény: Dezodoros Ede (86876)
csoer Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86877

Nálam totál be van fagyva, a jég alatt hallani a buborékoltatást.

Éjszakára ki kapcsolom, csak reggeltől éjfélig működik.

Talán most éjszaka is menni kellene és nem fagyna totál be, lék is lenne.

Előzmény: RJancsi (86875)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86876

Hát ennyire hideg azért(itt) ne legyen.Az oroszok megszokták (mi még nem)Extrém dolgokat tartogat akár a közeljövőben az időjárás valószínűleg,a régi stabil évszakok megszűnnek,és alkalomadtán akár minden (is) lehet majd.Aztán a tavaink,kertjeink,növényeink hogy bírják,majd kiderül.Nálunk fejérben -11-től nem volt hidegebb a napokban.Most 6 cm vastag a jég.A fiatalabbik fiam 68kg-ját simán elbírta,én azért 103 kg-al nem próbálkozom még :) szerencsére nálunk is jó a léktartás.A növény rehab kistóra ma fúrtam 3 db kör alakú nyílást csavarbehajtóra szerelt pánthely maróval,aztán amikor majd szükséges mindig megnyitom ott majd.Kíváncsiságból egy szép shubunkin oda úszott mikor az első léket fúrtam ...megnézte mi történik :)

Előzmény: csoer (86874)
RJancsi Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86875

Nálunk (Érden) kb. 2 centis jég van a tavon. A bubiztató jól működik, kb. 70 cm átmérőjű léket biztosít.  

Előzmény: csoer (86874)
csoer Creative Commons License 2021.02.14 0 0 86874

Szerencsére hazánkban messze ilyen hideget nem mértek, de azért tisztes produktuma van a tél mostani szakaszának.

A tó ropogósra fagyott nálam és a két szerkezet is nehezen boldogul a lék fenntartással. A jég vastagságot nem mértem.

 

Soha nem mértek még ilyen hideget Magyarországon

Szombaton reggel a Bükk-fennsíkon található egyik töbörben döbbenetes érték született, -35,5 Celsius-fokig hűlt a levegő, számolt be róla a Met Hír Facebook-oldala.

Előzmény: Dezodoros Ede (86873)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.12 0 0 86873

Pedig most olyan napok jönnek amikor majd téged is elbír a jég "asszonyostól" :)

Előzmény: janos 77 (86872)
janos 77 Creative Commons License 2021.02.11 0 0 86872

Szerintem kizárt hogy annyira befagyjon hogy megbírjon engem a jég, a párom örülne tudna korizni.. :D

Előzmény: Dezodoros Ede (86871)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.10 0 0 86871

Szia!

Igen lehet készülni korizni.Azért remélhetőleg a bambuszok nem látják kárát az eljövendő hidegeknek.

Írtam mailt, nem néztem (Jó) pár napig,de most válaszoltam.

Előzmény: csoer (86870)
csoer Creative Commons License 2021.02.09 0 0 86870

Na, lehet készülni a korizásra. Jön végre remélhetőleg szuper hideg.

De de mi a helyzet az emailokkal?

Előzmény: Dezodoros Ede (86849)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.07 0 0 86869

Sport(os) halaid lettek :) De akkor is klassz egy ilyen méretű tó már.Nagyobb melegekben m3-ben több vizet pótolsz havi szinten mint itt az átlag kerti tavasok tavában lévő víz m3 . :D Nekem  pl a szűrőtóval együtt 12,5m3 a tó :D de nem vagyok elégedetlen,ennyit enged a tér.Különben a többi dolognak nem lenne helye.Azzal "főzünk ami van"

Előzmény: janos 77 (86868)
janos 77 Creative Commons License 2021.02.05 0 0 86868

Igen, nálunk elég nagy a kert, messze a szomszéd! Ennek a duplája is elférne, a vizpotlas  havi átlag 14-16 köbméter /hó ez nem vészes  ez is akkor ha nem esik. Pl 2 éve nyár közepéig szinte nem kellett tölteni annyi eső esett! Egy évben van kB 6-7 hónap még töltögetni kell. Pici tavaknal az a gond hogy kicsi a víz tömeg hamar melegszik, pár centi párolás is veszélyes lehet a halakra nézve... Nekem is volt, megszüntettem a halakat átraktam ebbe a tóba de itt spárta van a harcsák és süllők miatt.. :D

Előzmény: Dezodoros Ede (86867)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.05 0 0 86867

A többség úgy (lenne) vele biztosan,hogy akár duplája is lehetne a tó mérete(én biztosan) csak hát a helyi adottságok,terület méret stb és más egyéb ...korlátozó tényező lehet.Gyűrűs kútból szoktam a víz utánpótlást a tavakba,napokban néztem a "vízkészletet a kútban"hát...az évek óta tartó kevés csapadék miatt max 1,5 m víz van a kútban februárban...mi lesz a nyáron?A talajvízkészlet évről évre lejjebb húzódik sajnos.Fiammal túráztunk nemrégiben a településhez tartozó szőllőhegyen,és ott van vagy 6 db ásott gyűrűskút,2-ben láttunk vizet sajnos,gyerek koromban mindegyikeben volt víz,öntözésre,permetezésre használták őket.Itt a Dunántúlon ez sajnos komoly "jelenséggé vált"de gondolom másfelé is.Lehet a nyáron már csapvizes utántöltést is igénybe kell majd venni.

Előzmény: janos 77 (86864)
janos 77 Creative Commons License 2021.02.04 0 1 86866

KB 25x7 méter átlag (középvonalon mérve) patkó alak a hídnál 5,5m kb a legkeskenyebb rész a legszelesebb 10-11 méter a híd környéke 50-80 cm mély, a szélesebb rész 160-180cm.

Előzmény: vegyigyümi10 (86865)
vegyigyümi10 Creative Commons License 2021.02.04 0 0 86865

Látom,hogy bővítetted...Elárulod  a paramétereit?Talán lassan odajutok,hogy ősszel ásatok egyet....

Előzmény: janos 77 (86864)
janos 77 Creative Commons License 2021.02.02 0 0 86864

Kinek mi a nagy.... Szerintem lehetne nagyobb :D De valóban nagyobb az itteni átlagnál, ez igaz. Anno mikor a régiek közül voltak még fent itt a fórumon volt jó pár hasonló sőt jóval nagyobb méretű is. 

Előzmény: Dezodoros Ede (86863)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.02 0 0 86863

Szép! Ez már azért nem olyan kis tavacska,mint itt az átlag :)

Előzmény: janos 77 (86861)
janos 77 Creative Commons License 2021.02.02 0 0 86862

janos 77 Creative Commons License 2021.02.02 0 0 86861

76timi Creative Commons License 2021.02.01 0 0 86860

Nálunk ilyen volt tegnap:

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.02.01 0 0 86859

Na ilyen jég itt nem volt mostanában :) (fejér megye)a mára bejósolt -6-nak is csak a fele lett meg...de gondolom a halak nem is bánják,a csobogó is megy folyamatosan,nem lesz jég csap a beömlő sziklánál sem :)

Előzmény: Jahno (86858)
Jahno Creative Commons License 2021.01.31 -1 0 86858

Nap az itt is süt, kicsit megcsákányoztam:

 

Előzmény: RJancsi (86857)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.31 0 0 86857

Múlt évben nem jött össze annyi jég, hogy rámenjek a tóra, pedig 4-5 cm-nél már be szoktam válllalni. A mostani szezonban eddig kb. fél centi volt a legvastagabb ami a sekély részen megjelent. 2 napig tartott aztán az is elolvadt. Most szállíngózik a hó de egyből elolvad, a tó teljesen jégmentes. 

Előzmény: Jahno (86855)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.01.31 0 0 86856

Haah...az igen,itt 2 év alatt sem volt összesen 10 cm jég :) a múltkori korizás sem jött össze sajnos,mert nem lett elég vastag a jég...meg hamar  elolvadt.Most éppen havazik,van vagy 3 cm,ez felénk már szenzáció  :) mostanában.Megyek megnézem a halakat mennyire húzódtak le a tegnapi napozás után.

Előzmény: Jahno (86855)
Jahno Creative Commons License 2021.01.30 -1 0 86855

Nálam az 5-10 centis jégtől még semmit nem látni. Főleg nem mocorgást.

Előzmény: Dezodoros Ede (86854)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.01.30 0 0 86854

Elvannak,mocorognak a halaid szép komótosan,nálunk feljöttek szinte egészen a felszín alá a mai jó időben,a shubunkinok és a koik is,élvezték a napsütést,enyhe időt.

Előzmény: RJancsi (86852)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.30 0 0 86853

Na ez nem jött össze... Talán így: videó

Előzmény: RJancsi (86852)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.30 0 0 86852

Kicsit leült a topic. Ma szép idő van, meglestem mit csinálnak az aranyhalaink. Egy 2 méteres léc végére felkötöttem a kamerámat és ledugtam a vízbe, remélve, hogy nem kavarom fel az iszapot. A halaink jól vannak, egész éberek. Klikk a képre!

 

Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.01.12 0 0 86851

Köszönöm! Úgy legyen :)

 

 

Gémek nem garázdálkodnak senkinél sem?

Előzmény: csoer (86850)
csoer Creative Commons License 2021.01.12 0 1 86850

Akkor a közeljövőbeli jó korizást egészséggel.

Előzmény: Dezodoros Ede (86849)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.01.12 0 0 86849

Igen most már fagyogat rendesen,tesztelheted a "nagy testvért is :D simán tudni fogja a dolgát egy akkora szerkentyű.Nekem tavaly a 3 w-os akváriumi volt a léktartóval 200L/óra  az is elég volt.

Ha már fagy akkor hízzon csak a jég, és remélhetőleg egy közeli halastavon tudunk korcsolyázni már a hétvégén,bízom benne.

Előzmény: csoer (86848)
csoer Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86848

Igazából idén most reggelre fagyott be tisztességesen nálam, így tartottam egy próba üzemet.

Nagyobb fagyokat jósolgatnak egy héten belül és akkor szükség lehet a nagyobb teljesítményűre is.

 

Előzmény: Dezodoros Ede (86847)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86847

Nálam időkapcsolóval szakaszos üzemeltetéssel megy még most is a levegőztető,esetleg hétvége felé állítom pár napra folyamatos üzemre ha bejön a - 10 alatti hideg,de most is simán szakaszos üzemeléssel is a  léktartó mellett kívül  is egy jódarabon jégmentes a tó, pedig csak  400L/ óra üzemű a levegőztető.

Előzmény: csoer (86846)
csoer Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86846

Ez két levegőztető egymás tetején.

Felül egy 4 W-os Pontec 200l/h kis teljesítményű, gyengébb hidegben ez megy, alatta egy HAILEA 32 W-os ACO-318 van dobozban.

Mindkettő külön dobozban.

A doboz nem dekoráció, az elektromos csatlakozások a dobozon belül történik és nem szeretném a szerkentyűket hó és jég borítsa.

A doboz filléres, az ACO-t Fekete Koi farm-tól vettem két éve.

Éjszaka még nem üzemelnek, reggel mindkettőt távirányítóval bekapcsolom és közel 1-2 óra alatt nagy területen eltűnik a jég.

Hogy éjszaka is használjam, a hidegnek el kell érje a -15 c fokot. Szerintem nem lesz nálam ilyen idén sem.

Előzmény: Jahno (86839)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86845

Ártani biztos nem ártana, de gyárilag kéteres kábellel és lapos dugóval szerelik. Miért én oldjam meg az ő gondjukat? A belsejében a tekercs a kábellel együtt ki van öntve valami műgyantával, így elvben nem ázhat be. Ha mégis, még mindig ott a Fi-relé. 

Előzmény: Jahno (86844)
Jahno Creative Commons License 2021.01.11 -1 0 86844

Jahh, erre gondoltam:

 

Előzmény: RJancsi (86843)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86843

"meg látom föld is kellene alá"

 

Gondolod, hogy tavasszal kihajt? Ha jó lesz a termés, néhány darab nekem is kéne. :D:D:D

Előzmény: Jahno (86842)
Jahno Creative Commons License 2021.01.11 -1 0 86842

Én azért bedobozolom, meg látom föld is kellene alá. Megnézem idehaza közértben, de addig lehet veszek egy Ubbink 100ast alapnak, mert már bazi vastag a jég aztán lesz időm pöcsölni.

Előzmény: RJancsi (86841)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86841

Nálam ez a sors jutott neki. :)

 

Előzmény: RJancsi (86840)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86840

Nekem is ilyen "szép bordás" pumpám van. Minden szezonban cserélnem kell benne a membrán szelepet, mert kilukad. Persze azért, mert soha nem néztem utána, hogy lehet-e gyári membránt kapni, jobb híján régi háztartási (általában sárga) gumikesztyű szárából szoktam kivágni egy tárcsát. Egy szezont az is kibír és ingyé' van.

De valóban elnyűhetetlen darab. Én nem kényeztetem dobozzal, a tó mellett álló díszfa ágvillájába rakom, így eső, hó, fagy éri egész télen. Ennek ellenére legalább 10 éve teszi a dolgát.

Előzmény: Jahno (86839)
Jahno Creative Commons License 2021.01.11 -1 0 86839

Na, nekem nem megy, nem bírja a sima membrános és most nézegetek olyan szép fém bordás motorosat, ami van a dobozban, csak kicsit még el vagyok veszve vele, hogy Ebay, vagy idehaza lessek valami kisebbet.

Előzmény: csoer (86838)
csoer Creative Commons License 2021.01.11 0 0 86838

Ilyen igazi szép téli napokon bizonyítanak a tavi szerkentyűk.

Főként, hogy -15-20 c fokos fagyot is jeleznek.

 

tucsok13 Creative Commons License 2021.01.03 0 0 86837

Azt hiszem ilyen, itt a fórumon kaptam: https://koimania.hu/termek/anemopsis-californica-kaliforniai-vizipipacs/ 

De hogy miért hajnalban álltam neki, azt már nem tudom megmondani :-)

 

Mindenesetre kizárhatjuk, hogy saját akaratomból mentem bele, mert a természetes vizekben csak akkor fürdök szívesen, ha tengernek vagy óceánnak hívják, egyébként maradok a parton, és meghagyom a terepet a halaknak.

Előzmény: RJancsi (86836)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.03 0 0 86836

Most már tényleg kíváncsivá tettél! Ugyan milyen növény volt az, amit saját elhatározásból, csak és kizárólag hajnalban akartál elültetni? És ebből az aspektusból az öltözék azt hiszem másodlagos szempont. :)

Valld be, igazából az éjszakai fürdőzést akartad kipróbálni, és távollevő uradnak küldeni egy izgató szelfit. A növény csak ürügy volt... :D:D:D

Előzmény: tucsok13 (86835)
tucsok13 Creative Commons License 2021.01.03 0 0 86835

Most már van  ott kameránk.. szóval ha adsz valami olyan növényt, amit csak hajnalban, köntösben lehet elültetni a tóparton, ismered kitől kell elkérni a videofelvételt :-D

(én hülye, majdnem csináltam magamról egy vizes pólós-köntösös képet az uramnak aki épp nem volt az országban, mert akkor még működött a telefonom, azonban 5 perc múlva már nem. Amikor bevittem szervizbe, minden funkciót lelkiismeretesen végigpróbáltak javítás után - így is úgy fogadtak, hogy "ja, maga aki a tóba esett ma reggel" hát még ha képet is kaptak volna hozzá.. :-D

Előzmény: RJancsi (86834)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.03 0 0 86834

Azt a köntösös eksönt szívesen megnéztem volna! Esetleg ismétlés? :D:D:D

 

Előzmény: tucsok13 (86833)
tucsok13 Creative Commons License 2021.01.02 0 0 86833

A sünt nem tudom, a macska biztosan... az uram a macskacsapdából régebben a tóba rázta bele a borzalmas kinézetű, gonosz tekintetű, kerti grillt és párnákat összehugyozó vendég-kandúrokat. Gyönyörűen úsztak kifele, bár nem tűntek túl boldognak. 

Nálunk a tó két keskenyebbik széle kövekkel lépcsőzetes, van egy sekélyebb zóna, és körben is a kövek úgy vannak kialakítva, hogy ki lehet menni belőle. Jól jött az nekem is, amikor beleestem véletlenül a hófehér köntösömben, iphone-al a zsebemben :-D 

Előzmény: RJancsi (86830)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.02 0 0 86832

Még nem. De lehetett volna, amikor egy kimerült postagalamb hasast ugrott a tavunkba. Szerencsére épp a kertben voltam és hallottam a csattanást. Kiszákoltam, és a gyűrűje alapján sikerült a gazdáját értesíteni. A telefonban  azt kérte, hogy hagyjam pihenni a madarat pár órát majd óvatosan dobjam fel. Megtettem és szép ballisztikus pályát írt le ahogy leesett. Újabb telefon után érte jöttek. :)

Előzmény: bitter6704 (86831)
bitter6704 Creative Commons License 2021.01.02 0 0 86831

Köszi. E szerint Nálad még nem történt fulladásos baleset. : )

Előzmény: RJancsi (86830)
RJancsi Creative Commons License 2021.01.01 0 0 86830

Hacsak nem olyan a tó szélének kialakítása, hogy direkt csapda legyen, magától nem fog sem macska sem sün beleesni. Több "eszük" van annál. Ha függőleges kövezett vagy betonozott széle van és nem tudnak kimászni, az más kérdés. Akkor célszerű alacsony kerítéssel körbevenni vagy a partról betenni egy deszkát a vízbe amin ki tud mászni a bajba jutott állat. Egy ideig (amíg végkimerülésben bele nem fullad), a macska és a sün is tud úszni. 

Előzmény: bitter6704 (86829)
bitter6704 Creative Commons License 2021.01.01 0 0 86829

Sziasztok!

Először is, én is boldog új esztendőt kívánok mindenkinek!

Nem jártam még ezen az oldalon, de most felvetődött bennem egy kérdés. Kíváncsi lennék e kérdéssel kapcsolatban, hogy mi a tapasztalatotok, véleményetek róla.

Mit lehet tenni az ellen, hogy kis testű állatok, mint például a sün ne fulladjon bele a kerti tóba? Ha van tapasztalat, vagy vélemény részetekről, azt szívesen elolvasnám! Üdv!

jordanatis Creative Commons License 2021.01.01 0 0 86828

Boldog új évet kívánok minden kerti tó rajongónak!

csoer Creative Commons License 2020.12.31 0 1 86827

Nálunk nem vettem észre tegnap földrengést, igaz nem sokat voltam a kertben.

Viszont a mai nap (az év utolsó napja) tiszta késő őszi idő, folyamatos esőzéssel és langy idővel. A télnek nyoma sincs, csak a naptár alapján lehet tudni, hogy tél van.

A halaink csodálkoznak a szokatlan "téli" időjáráson.

 

Így végül kaptak egy kis év végi téli kaját.

 

Ezúton kívánok minden kedves kerti tavasnak egészségben, örömökben gazdag boldog új esztendőt.

 

Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.12.29 0 0 86826

Első pillanatban ma azt hittem akkora a szélnyomás,hogy kibillentette a tavat az egyensúlyból :D éppen a tónál voltam mikor a földrengés megmozgatta a vizet,elég erősen hullámzott egyik végétől a másikig.Más is észlelte?

Előzmény: Dezodoros Ede (86825)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.12.14 0 0 86825

Novembert zártam december közepét  "megnyitom" :) aranyhalak úszkálgatnak néha feljebb jönnek,a koik szépen le vannak már húzódva a téli vízmélységbe. Azon gondolkodám (megint),hogy mennyivel jobb és szebb a kert "aktív" időszakban.A múltkori fagyok után a csobogót újra indítottam,és menni fog,még komolyabb fagyok újra  nem lesznek.Legalább ezt hallgatva meditál az ember.Néha a környékre bátorkodó 1-2 macskát elzavarom,nem mintha veszélyes lenne a halakra most ,de így tudják,hogy nyáron se kell oda "bátorkodniuk" egyenlőre légpuska használat továbbra sem kell egy ideje :)  Meg aztán az etetőkre járó kis madarakat se háborgassák,mert semmi keresni valójuk nálunk :)

Másnál mizujs? Teljes a "csendélet" ?

Előzmény: Dezodoros Ede (86824)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.29 0 0 86824

Na  ez a beszéd :)

Előzmény: csoer (86822)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.11.29 0 0 86823

Tegnap meg ettek a macskakajat a karaszok es a domolykok... Nem is tul gyengen.

csoer Creative Commons License 2020.11.29 0 0 86822

Ez a halaknál a természet rendje és ha lemerülnek és fel sem jönnek a felszínre rendben is van, meg az is természetes, amikor a jég alatt "dekkolnak".

Csak a felszínen való úszkálással egybekötött "kunyerálás" -nál merült fel a sajnálat, de túl van tárgyalva.

De azért közel 15 év alatt majd minden alkalommal tartottam 1-1 nap téli szünetet, amikor nagyon enyhe idő volt, kaptak egy kis energiatakarékos kaját.

 

Szeretem a kutyákat, a halakat (habár az üzletben vett halakat megenni is szeretem) és szeretem a madarakat is.

Még ha kissé morgolódok a dolgaik miatt. A kertben a fák, bokrok tövét mindenhol beterítettem fenyőkéreggel (mulcs).

A kedves madaraink minden nap a fák, bokrok alól a mulcsot a fűre szórják jó messze.

Na de ez nem akadálya, hogy minden évben tél kezdetétől tavaszig etessem őket.

Így már most is naponta falatoznak és naponta kapják a vegyes magokat. Mától még almát is kapnak.

Előzmény: Dezodoros Ede (86821)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.29 0 0 86821

Nem kell sajnálni őket...ez a természet rendje...a mormotát,medvét stb...sem sajnálja senki a téli álmában :) viszont a kis madárkákat már lehet etetni,jönnek a cinegék stb...most azoknak van itt az idejük.Engem kikapcsol,gyönyörködök bennük,pláne mikor már jó pár különböző faj különböző tulajdonságokkal jön az etetőkre.Az élet ciklusai...

Előzmény: csoer (86818)
csoer Creative Commons License 2020.11.27 0 0 86820

Hát nekem ez főként karácsony előtt fordul elő.

Tavaly decemberben 16 kg harcsát, kb 10 kg pontyot szereztem be nem a saját tavamból, hanem más tavából.

Előzmény: RJancsi (86819)
RJancsi Creative Commons License 2020.11.26 0 0 86819

Nálunk pont fordítva van. Én nem etetem őket, és amikor elmegyek a tó mellett, a halakat látva nekem jut eszembe a kaja (sült hal, halászlé stb.) :) Szerencséjük, hogy nem vagyok kínai, állítólag ott ínyencségnek számít az aranyhal. 

Előzmény: csoer (86818)
csoer Creative Commons License 2020.11.26 0 0 86818

Köszi a tanácsot, megfogadom és így a dilemmám eldőlt a ne etess oldalra. Akár már csak a sajnálat marad.

Csupán még arról van szó, hogy amikor a tavacska mellett óhatatlanul is elmegyek, nyüzsögnek a part felé a felszínen, mert rólam a kaja jut az eszükbe.

Előzmény: Dezodoros Ede (86817)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.26 0 0 86817

Semmit ne adj már nekik...majd megszokják,hogy "fentről már nem érkezik semmi" és lejjebb húzódnak,nem kell ilyenkor egyáltalán már adni nekik.Az enyémeket is etettem sokáig,de 10 fokos víznél már teljesen abba hagytam az etetést.Legyen bármilyen tél is,ki kell bírniuk,úgy vannak "összerakva" :) a nagy tavakban sem etetik őket,aztán lazán elvannak.

Előzmény: csoer (86816)
csoer Creative Commons License 2020.11.26 0 0 86816

Egy kis dilemmám keletkezett a halak etetésével kapcsolatban.

 

Tudom, sokan egész évben nem etetik a halaikat.

Tudom, hogy 10 c fok víz hőmérséklet alatt le kell állni az etetésről.

Tudom, hogy az alacsony víz hőmérséklet esetén, az elfogyasztott tápot alig tudják megemészteni.

Ezen kívül télen lelassul az életfunkció és nem kell nekik semmi.

De.

Akár mai nap is vígan a felszínen úszkáltak tömegesen és "kunyeráltak kaját.

Úgy látszik, ez még javában nem tél, csak hideg idő számukra.

 

A dilemmám: merjek csökkentett tápértékű kis mennyiségű kaját adni, nem okozok bajt vele a halaknak?

 

Mert aztán jön az igazi tél, akár másfél hónapra befagyva a víz.

tucsok13 Creative Commons License 2020.11.25 0 0 86815

Az aranyhalak szürkék picinek. A shubunkin típusúak viszont egészen picinek is színesek, legalábbis nekem úgy tűnik. 

Előzmény: RJancsi (86807)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.25 0 0 86814

NÁLAM IS ÚGY VAN, A FELSŐ XPS-BE  ragasztottam be egy darab villanyszerelési gégecsövet

Előzmény: RJancsi (86812)
jordanatis Creative Commons License 2020.11.25 0 0 86813

Valamit újítanom kellene a teljes befagyás ellen, bár eddig sem csákánnyal estem neki a jégpáncélnak, hanem egy fazék forró vizet rá szoktam raktam a jégre egy pontra, ezt addig csináltam amíg át nem olvadt a fazék a jégen. És kész a lék. A praktikussága, hogy nem esik bele a fazék a vízbe mert a fazék fülén fent akad amikor átér a jégen. A hátránya, hogy hamar visszafagy és mivel a hétvégi háznál van ez a tó, így nem tehetem meg minden nap ugyanezt. 

 

RJancsi.   Ekkora méret pont megfelelő lesz, kis tóról van szó, nem kell bele méteres hal de azért meg is lássa az ember őket.

 

 

bjanos21.   Ezüstkárász nevet említették a boltba. 800 körüli az áruk. Nekem tetszenek.

Előzmény: Dezodoros Ede (86811)
RJancsi Creative Commons License 2020.11.25 0 0 86812

Tán annyit kiegészítésképpen jordanatis-nak, hogy a legfelső XPS-re is kell egy kis (ceruza vastag) luk, hogy a levegő ki tudjon jönni. Különben alul fog "kipöfögni", az egész úszó testet emelgetve.

Előzmény: Dezodoros Ede (86811)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.25 0 0 86811

AZ ESETLEGES NAGYOBB "HIDEGEKRE VALÓ TEKINTETTEL" xps-ből csinálj egy legalább 40 cm átmérőjű kör alakú befagyásgátlót,aminek az oldalán a víz felett ha átvezeted a levegőztető tömlőjét,az lesz a tuti...csak egy javaslat.Jómagam több rétegben összeragasztottam az xps-t és a közepét kivágtam,kivétel a legfelső tábláét,és nagyon jól működik már évek óta így kombinálva a levegőztetővel nagyobb hidegekben is.

Előzmény: jordanatis (86804)
RJancsi Creative Commons License 2020.11.24 0 0 86810

Nálunk a legnagyobbak is csak kb. 12-15 cm hosszúak. A fátyolos farkú lehet kb. 20 cm a farka végéig. Tényleg igénytelenek és szaporák, mi pl. nem etetjük öket mégis vdáman szaporodnak.

Előzmény: jordanatis (86808)
bjanos21 Creative Commons License 2020.11.24 0 0 86809

Az aranyhal fajták nincsenek igazán jól fixálva genetikailag. A legjobb vérvonalból is csak az ivadék töredéke az igazán jó és értékes hal, és ezektől a vad ezüstkárászig bezárólag mindenféle hal előfordul köztük. Nem hiába drága az igazi fajta jellegeket mutató aranyhal... Ugyanezért olcsó az átlagos vegyes forma, ami tulajdonképpen a tenyésztőknél a selejt.

Előzmény: jordanatis (86804)
jordanatis Creative Commons License 2020.11.24 0 0 86808

Ahol vettem az aranyhalakat ott volt még kék színűben is. Először furcsálltam őket, de aztán visszamentem venni belőlük, de már elfogytak. Amúgy mekkorára nőnek meg ezek a halak? Azt tudom, teljesen igénytelenek, mármint nem kell őket etetni meg óvni a hidegtől. Ahogy észrevettem, sokat vannak a vízfelszínen, meg ráadásul a szélén. A macskák sokat is járnak arrafelé azóta. 

 

Előzmény: RJancsi (86807)
RJancsi Creative Commons License 2020.11.23 0 0 86807

Az "aranyhalak" feketén kelnek ki az ikrákból és csak később sárgulnak ki. Kicsi arany színű hal még soha nem volt a tavunkban, amikor már 4-5 centisek akkor kezd a hasuk sárgulni, a fejük-hátuk sokáig fekete. Aztán típusfüggő, hogy mennyire sárgulnak be, van amelyiken egy-két sötét folt marad, van amelyik teljesen aranyhal lesz, néhány (főleg a fátyolos farkúak) meg fehér foltos lesz. Van néhány albínóm is amik totál világos rózsaszínek vörös szemekkel. 

Előzmény: jordanatis (86806)
jordanatis Creative Commons License 2020.11.23 0 1 86806

Huu.  Az igen! Jól hangzik. Akkor minden rendben. Köszönöm.

Előzmény: Dezodoros Ede (86805)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.23 0 0 86805

Szia!

Teljesen normális a sokszínűség náluk...lesz ott majd még tiszta fekete is és egyéb tarkabarkák stb...

Előzmény: jordanatis (86804)
jordanatis Creative Commons License 2020.11.23 0 0 86804

Sziasztok!  Vasárnapra a -4 bekásásította a tó egy részét, kivéve ahol az Ubbink 200-as ment. Működik a dolog! 

 


 

Aztán néhány napja még úszkálgattak a halak, és akiket májusban vettem aranyos fajtákat, úgy vettem észre szaporodtak. Kettő új jövevény hasonlít a eredetiekre, de a harmadik aki felbukkant fekete fejű és narancssárga testű volt. Ez normális ezeknél a fajtáknál? A kép még a vásárláskor készült az eredeti halakról. Sajnos a kicsiket nem tudtam lekapni, elég fürgék.

 

Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.20 0 0 86803

Ha naposabb idő van,feljebb jönnek,néha úszkálgatnak a sekélyebb részen,de egyébként már kb 60cm-en tartózkodnak általában össze"állva" mint a tehenek a réten :D

Megint ide ért a tél... de mindentől függetlenül szeretek a kisház teraszán űcsörögni,és hallgatni a csobogást,nézni a vizet...a napokban is ezt tettem,terepszínű nadrágban és felsőben ültem,és egyszer csak egy kicsi barnás madár rászállt a térdemre, :D bokornak nézett :D csak mikor oda fordítottam a fejem akkor repült el.Nem veréb volt,egy szép barnás kis madár,nem ismertem fel.Szóval mindig vannak jó  megnyilvánulások.A múltkor egy mókus jött ment a tavak között,fára mászott stb...pedig a település közepén lakom...és jó hogy a "természet" ember közelbe jön,és nem csak a halak vannak.Gondolom másnál is vannak hasonló epizódok.

csoer Creative Commons License 2020.11.09 0 0 86802

Egyetértek, mint a villám csapás, egyik napról a másikra nem túl jó abbahagyni az etetést (már aki eteti a halait és ez a többség).

Kemény telet mondtak és hosszú idő lesz az újabb hami-hami.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86801)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.11.09 0 0 86801

Nálam még normálisan ették a macskatápot a hétvégén, bár a mozgásuk már láthatóan lassult.

Én a mennyiséget csökkentem. Most már csak a felét adom, mint nyáron, igaz én csak hétvégén etetem őket, hét közben már nincs utánpótlás, nincsenek rovarok, hiába ég a csalogató lámpa. A természetben sem egyik pillanatról a másikra tűnik el a táplálék és a víz hűlésével az energiaigényük is csökken.

Előzmény: csoer (86800)
csoer Creative Commons License 2020.11.09 0 0 86800

Hát igen, igen erősen kezd lehűlni a levegő hajnalban (nálunk c 2 fok) és a víz hőfoka is úgyszintén (8 c fok).

De érdekes, a halak még vígan feljönnek a felszínre napközben és késő délután még a felszínen várják a kaját.

Én 10 c fok alatt beszoktam szüntetni az etetést a "normál" kajával és a még erősebb hideg, fagy beálltáig energiaszegény kaját adok keveset és azt is két naponta. Ez a fajta kaja már nem marad a felszínen, lebeg illetve lemerül.

Messze van még a március, az újbóli etetés ideje és kaja híján igen csak legyengült szervezettel kevésbé tudnak betegségeknek ellenállni.

Előzmény: Dezodoros Ede (86797)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.08 0 0 86799

Nálunk is sütött délután a nap,de lent maradtak a halak,pár napja még ugrált pár besötétedett béka a partról a vízbe,de most már nálunk is beteleltek.

A kertben lévő növények citromfa ,mandarin,leanderek,muskátlik stb... is be lettek 2 napja menekítve a telelő házikójukba a reggeli fagy elől,úgy,hogy felkészültünk a télre...jöhetnek a cinegék,tengelicék stb...most majd madarászkodunk.A csobogó még megy a komolyabb fagyokig,aztán majd csak a levegőztető tavaszig.

Előzmény: RJancsi (86798)
RJancsi Creative Commons License 2020.11.08 0 0 86798

A hőfokot nem mértem, de ma délután kisütött a Nap, a halak feljöttek a felszínre sütkérezni. A békák már elbújtak, legalább egy hete nem látok egyet sem. 

Előzmény: Dezodoros Ede (86797)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.08 0 0 86797

Már 8 fokos a víz,nem kapnak semmit sem enni a halak,lehúzódtak kb 60 cm mélyre ...szinte egy helyben lebegnek a vízben,ez is eljött ...a téli pihenő megint.

Előzmény: csoer (86795)
RJancsi Creative Commons License 2020.11.05 0 0 86796

Nálam nem kapnak többet enni mint eddig. Merthogy én egyáltalán nem etetem őket, mégis vígan szaporodnak. A nyomorult víáforgató szivattyúm (Atman AT106) épp tegnap adta meg magát, most már azt hiszem végérvényesen. Eltört benne a porcelán tengely, igaz, a csapágyaknál már eléggé el volt vékonyodva. Közel 10 évet ment különösebb gond nélkül. Rákerestem a neten, ehhez a típushoz már nem lehet alkatrészt kapni. Nincs kizárva, hogy valamelyik másik szivattyú tengelye jó lenne bele, de a webshopokban nem igazán adják meg a méretet, csak hogy milyen szivattyúba való. 

 

Így hát kicsit idő előtt áttérek a buborékoltatásra, remélem nem sértődnek meg emiatt a halak/békák. 

csoer Creative Commons License 2020.11.05 0 0 86795

A víz hőfokot később szoktam mérni, hogy tudjam a 10 c vízhőfokos határt. Onnantól leállok az etetéssel.

De jelenleg bőven adok, többet mint nyáron, hogy télire gyűjtsenek erőt.

Nálam még teljes nyári üzemmód van, szűrő, szökőkút stb. Még a tavi növényeket sem vágtam le.

Előzmény: Dezodoros Ede (86793)
76timi Creative Commons License 2020.11.05 0 0 86794

Én még etetek, heti 3-4 alkalommal, nagyon keveset kapnak.

 

Előzmény: Dezodoros Ede (86793)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.04 0 0 86793

Az jó...nálam is szép tiszta a víz...13 fokos,a halak még eszegettek ma is...úgyis soká lesz még tavasz,finoman adogatok még nekik.Más is etet még?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86792)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.11.04 0 0 86792

Már teljesen átlátszó a víz.

Előzmény: Dezodoros Ede (86791)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.11.04 0 0 86791

Másnál is hűl a víz a kertitóban? :D :D :D

csoer Creative Commons License 2020.10.30 0 0 86790

Hát igen, meglehet nem októberre ment ki a hálón, hanem már nyár folyamán is.

Hogy marad a vízben, vagy nem marad egyéni ízlés kérdése, így van. Én maradok a közel 10 éve megszokott kivételnél.

Előzmény: RJancsi (86789)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.29 0 0 86789

Szerintem ami ki akart jönni a zsákból az már eddig is megtette. Az a kis maradék meg kiváló csigaóvoda. Legalábbis akármikor cserénél kiszedem a zsákot, tele van pici csigával. Azok meg jól jönnek alga és szerves törmelék eltakarítónak. De mint a vegyszerezés terén, ez is ízlés kérdése. :)

Előzmény: csoer (86788)
csoer Creative Commons License 2020.10.29 0 0 86788

Mint minden évben, így idén is e hó közepén vettem ki az árpaszalma-tótőzeg keveréket..

A nagy része ki oldódott a sűrű lukú anyagból és tele nyomta a tavat iszap formájában, ami elkezdene tavaszig rohadni. Ki kellett a vízből halásznom.

Tehát én télire nem javaslom benne hagyni.

Előzmény: RJancsi (86784)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.28 0 0 86787

Aha. Akkor semmi kec-mec, nem kell tulgondolni a dolgot. Köszönöm. 

Előzmény: tucsok13 (86786)
tucsok13 Creative Commons License 2020.10.28 0 0 86786

Mi tudományosan belehajítjuk és csókolom :)

A házat meg egy bokor alatt felraktuk egy téglára és ráborítunk egy vödröt..

Előzmény: jordanatis (86783)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.28 0 0 86785

Köszönöm, akkor én is így teszek.... 

Előzmény: RJancsi (86784)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.28 0 0 86784

Télire nem szoktam friss tőzeg/szalma kombót tenni a tóba, ellenben nem veszem ki ami aktuálisan benne van. Tavasszal amikor már 15°C felett van a vízhőfok akkor cserélem ki egy friss adagra és kész. 

Előzmény: jordanatis (86783)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.28 0 0 86783

Vettem Ubbink 200-ast. Holnap bele is rakom a tóba. Különösebbet nem kell róla tudni azon kívül, hogy a ház szárazon legyen a kék fejek meg a vízben. Egymástól milyen távolságra? A másik kérdésem meg, hogy nyáron már használtam Velda árpaszalma és tótőzeg alapú biológiai algaírtószert, nekem bevált, a kérdés télen is rakjak-e a tóba olyant vagy csak tavasztól?

Előzmény: tucsok13 (86768)
tucsok13 Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86782

Most hogy mondod.. :-)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86780)
tucsok13 Creative Commons License 2020.10.26 0 1 86781

Régen dolgoztam a Cheetos gyárban. Egyszer volt epres, csokis meg vaníliás belőle. (Sweetos néven.. pfúj) Nah állítólag arra nagyon mentek a halak:-)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86779)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86780

Miért, Te mindig hason fekszel? :-D

Előzmény: tucsok13 (86775)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86779

Anno gyerekkoromban a legjobb csali volt pontyra! Hamar leázott, de vonzotta a halat, kapás is hamar jött!

Előzmény: Jahno (86774)
tucsok13 Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86778

Köszi, akkor megnyugodtam.. :)

RJancsi Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86777

Nekem nyáron adta elő az egyik fátyolos farkú. Kb. egy hétig minden nap úgy mentem a tóhoz, hogy elpusztult vagy sem. Azóta is vidáman úszkál. Lehetm hogy csak a hasát napoztatta, hogy ne legyen sápadtabb a hátánál. :)

Előzmény: tucsok13 (86775)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86776

Nincs még hozzászokva az (újra) hideg vízhez) osztott farkú aranyhalakból szokott néha 1-2 ilyesmit játszani nálunk mikor már hűl a víz.

Előzmény: tucsok13 (86775)
tucsok13 Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86775

Nagyon sok helyen lehet kapni az olyan extrudátumot, mint a zizi, csak nem cukros, 500 Ft egy (tejfölös méretű) vödörrel. Én nem nagyon etetek, így egy szezont is kihúzunk vele :)

 

Más: járt már úgy valaki, hogy az egyik hala döglöttet játszott? Tavaly volt egy shubi, a víz tetején, az oldalán feküdt aléltan. Ki akartuk szedni, elúszott, azóta is jól van. Aztán tegnap láttam, megint sz.rul néz ki - szólok az uramnak, menjen és távolítsa. Visszajön hogy nincs ott semmi.. tök hülyének nézett.

Ma kimentünk, ő is látta a kétrét görnyedt, víz tetején az oldalán lebegő halat. Odanyúlt, hal méltatlankodva elúszott. Láttatok már ilyet?

Jahno Creative Commons License 2020.10.26 -1 0 86774

Zizi nekem kicsit tájidegennek tűnik a cukros színezék miatt.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (86772)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86773

Ja és a száraz macskatáp is 300 Ft/kg.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86772

Lidl-ben akciós a Zizi és az extrudált kukoricagolyó.

Nyilván nem olcsó, de nasi a tavi kedvenceknek. Ezt még most is megeszik!

76timi Creative Commons License 2020.10.26 0 0 86771

tucsok13 Creative Commons License 2020.10.25 0 0 86770

Ez 5 köbméter, ha jól számolom :) Az enyém 14 köbös, abban megy egy szivattyú télen-nyáron ami forgatja plusz ez. Szerintem elégnek kell lennie, ha tudja tartani a léket télen. Tavaly mondjuk itt alig volt tél, nem is kellett volna, tavalyelőtt viszont még így kis kicsit csákányozni kellett a tetejét, annyira hideg volt.

Szerintem tedd bele, ha jönnek a fagyok, és figyeld. A lényeg hogy ne fagyjon be, legyen lék.

Előzmény: jordanatis (86769)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.25 0 0 86769

Köszönöm, átnézem a kínálatot és szerintem bevásárolok egy két dolgot. 5000 literes tóhoz elég a 200 - as levegőztető?  

Előzmény: tucsok13 (86768)
tucsok13 Creative Commons License 2020.10.24 0 0 86768
Előzmény: jordanatis (86759)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.24 0 0 86767

Rendben. Legalább igy van már egy kiindulási adat, így nem kell tetszés szerint választani a rengeteg termék közül. Köszönöm 

Előzmény: Jahno (86765)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.24 0 0 86766

Az enyémnek a lapátkereke rendben, pedig a leirtak alapján gyártanék én is egyet. A villamossági problémával viszont nem tudok mit kezdeni. Legalább nem unatkozik az ember odahaza, a kerti tó mindig ad valami munkát. 

Előzmény: RJancsi (86764)
Jahno Creative Commons License 2020.10.23 -1 0 86765

Ubbinket végy. Tartós és garanciás.

Előzmény: jordanatis (86763)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86764

Az enyémnek mindig a lapátkereke tört le. Egy darabig ragasztgattam, de nem találtam olyan ragasztót ami többet bírt volna 1 hétnél a víz alatt. A forgórész régen simán drága volt, de ma már nem lehet kapni. Így kicsit átalakÍtottam, az eredeti porcelán tengely helyett kapott egy rozsdamentes acélt. Ragasztás helyett meg egy műanyag perselyt ami összeköti a lapátkereket a mágnessel. Hónapok óta megy éjjel nappal. :)

Előzmény: jordanatis (86763)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86763

A forgorész rendben,  akkor már biztos házilag javíthatatlan. Köszönöm, jövőre beszerszek egy újat. Sajna 2 évet bírt ki csak.... 

Előzmény: RJancsi (86761)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86762

Köszönöm, akkor idén már nem foglalkozok vele különösebben. 

Előzmény: Ladybee új (86760)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86761

Ha leveri a biztosítékot akkor szinte biztos, hogy kuka. Ezeknek a tekercselése ki van öntve műgyantával, hogy ne mehessen bele a víz. Ha ez valahol megsérült akkor nem lehet javítani. Lehet, hogy nem a tekercselés hanem a kábel  ázik be valahol (elöregedett vagy megtört a szigetelés), de az sem igazán javítható. Ha nem verné le a biztosítékot csak zúgna, akkor nagy eséllyel a lapátkerék tört volna le a forgórészről. Ez eléggé gyakori az ilyen típusú szivattyúknál.  Jó esetben lehet kapni hozzá új komplett forgórészt, vagy meg lehet próbálni visszaragasztani a lapátkereket. 

Előzmény: jordanatis (86759)
Ladybee új Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86760

Nem kell keringtetni. Télen egy akvárium porlasztó megtartja a léket.

Előzmény: jordanatis (86759)
jordanatis Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86759

 

Sziasztok! Van egy hasonló pumpám mint a képen, de sajna valami történt vele. Tavasztól eddig működött, de most már fél óra járatás után nem nyomja a vizet és le is vágja a biztosítékot. Javítható vagy kuka? Ha idén már nem keringeti a tó vizét semmi akkor az árthat a tónak?

 

Kb. 5000 literes a tó. 

 

Ladybee új Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86758

vlajkudr@gmail.com

 

 

Előzmény: meggyespisti (86757)
meggyespisti Creative Commons License 2020.10.23 0 0 86757

Akár ma is jó lehetne? Kérhetnék egy elérhetőséget? meggyi@t-online.hu

 

Előzmény: Ladybee új (86756)
Ladybee új Creative Commons License 2020.10.22 0 0 86756

Szombat déelőtt kivételével gyakorlatilag bármikor.  Mányban élünk.

Előzmény: meggyespisti (86755)
meggyespisti Creative Commons License 2020.10.22 0 0 86755

Szia Ladybee, mikor lehet menni érte?

Előzmény: Ladybee új (86749)
janos 77 Creative Commons License 2020.10.20 0 0 86754

Nálunk a pontyok megeszik.... 

Előzmény: Ladybee új (86753)
Ladybee új Creative Commons License 2020.10.20 0 0 86753

Az egyikből, ahol a kacsák éltek és alaposan trágyázták a tavat. A másikban nincs egy szál sem. az a néhány vadkacsa, ami leszáll időnként, az nem számít.

 

Előzmény: janos 77 (86752)
janos 77 Creative Commons License 2020.10.20 0 0 86752

Ez a nagy tóból van? 

Előzmény: Ladybee új (86749)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.19 0 0 86751

Nekem ezért csak a szűrőtó van tele vele :) ott nagyon hasznosnak bizonyul.A halasba nem tennék,mert a cafatokat nem győzném kiszedni a szivattyúból,a koik lerendeznék rendesen :)

Előzmény: RJancsi (86750)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.19 0 0 86750

Nem kis munkámba tellet, mire kiírtottam a tavunkból. :) Ha jól érzi magát nagyon szapora. Valami más növénnyel érkezhetett, és mire észbe kaptam már nem lehetett látni a tó fenekét, a halak meg keservesen vergődve szenvedték át rajta magukat. 

Előzmény: Ladybee új (86749)
Ladybee új Creative Commons License 2020.10.19 0 0 86749

  Balatoni süllőhínár ingyen, korlátlan mennyiségben elvihető Mányról.

ZsuR Creative Commons License 2020.10.17 0 0 86748

Csurig van a to - szepen nez ki, nem panaszkodas, de kar volt csaprol feltoltenem... 

 

A halo a to folott van, a tukrozodes latszik benne, de igy is jo ranezni, VEGRE!!!

 

A folia meg nincs eltakarva, kovek jonnek ra, de arra mar nem futotta az idombol, erombol, az eso is kezdett esni, talan holnap.  Napos idot igertek.  Most is mar szebb a mai reggel mint a tegnapi. Igazi szep oszi idot kerek, legalabb egy hetet - mert sok volt az eso iden nyaron is.

 

ZsuR Creative Commons License 2020.10.16 0 0 86747

Szoval feltoltottem... ma meg esik az eso mintha fizetnek erte..

Előzmény: ZsuR (86746)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.16 0 0 86746

Nalam is esznek meg a halak... a viz melegebb mint a levego... a tavat feltoltottem, meg nincs minden granit es kavics a helyen... az uszo sziget uszik... nem kotottem ki... engedem koborolni...

Előzmény: Dezodoros Ede (86745)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.15 0 0 86745

Itt meg esik megint kitartóan,10,5 fokos a víz a tóban,a halak eszegetnek,bár már látszik,hogy kezdenek lassulni,ahogyan hűl a víz,a békák már nem olyan szép színesek mint a nyáron,"kezdik felvenni a sötét téli bundát" :D

Előzmény: ZsuR (86744)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.14 0 0 86744

...hat nem... most bezzeg nem esik... ma delutan feltoltom...

Előzmény: Dezodoros Ede (86743)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.14 0 0 86743

Na meglett a teszt magasság az eső által? :)

Nálunk szerencsére tartja a szintet a tó, ebben az eső által megemelkedett szintben is,most ennyi idő után már kimerem jelenteni.Ma csapadék sincsen...remélhetőleg holnap sem :)

Előzmény: ZsuR (86742)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.13 0 0 86742

Talan most kezd az esoviz odaig eljutni... meg esik valamennyi eso, de delutan fele mar el fog allni...

Előzmény: Dezodoros Ede (86741)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.13 0 0 86741

Jó lett a ragasztás?

Na most aztán hétfő óta itt is esik ám rendületlenül,fullon vannak a tavak,de most esős időszakot ír az Időkép egyenlőre.Tegnap óta már 50mm felett van a csapadék.

Előzmény: ZsuR (86740)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.11 0 1 86740

Elkezdtem letakarni a tavat haloval - holnap ha tudom be is fejezem... a falevelek elkezdtek hullani...

 

 

A halak.. elvezik a vizet :)...

Előzmény: ZsuR (86739)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.11 0 0 86739

Osszejott - megragasztottam, remelem jol.  A tisztitas ... hat utalatos munka, ha nem akarom agyonvizezni.  Alkohollal, csiszologeppel... megszaradt, nem volt por vagy sar rajta... a ket foliat osszeragasztottam eloszor - sajnos az a ragaszto szalag amit hasznaltam elegge ize volt, de remelem megteszi.  Aztan a szeleket leragasztottam egy jobb ragasztoval - ez van a kepen.  gyakorlatilag agyonragasztottam... holnapig hagyom, nem huzodiksehol sem, nincs holyag, 10-12 meter ragasztot hasznaltam el...  Holnapra esot igernek - delutan 4-5 korul kezdodik es reggelig fog tartani... az elorejelzes szerint.

 

 

Reggel teszek ra kavicsot - es annyi... meglatom mit tesz vele az eso - es holnaputan feltoltom rendesen...

 

 

Előzmény: Dezodoros Ede (86734)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.10 0 0 86738

Jo, hogy boven van foliad... en is visszavagtam, meg is bantam... ha mast nem hajtsd vissza ha sok es a parton fektesd el - tegyel ra foldet, ultesd be... erdemes a part szelet legalabb egy asonyomnyira felasni, hogy legyen eleg fold a folia folott.   Kavics is jo otlet, hogy a kapillarisok ne vigyek el a vizet...

Előzmény: Zoltán Dékány (86737)
Zoltán Dékány Creative Commons License 2020.10.09 0 0 86737

Itt egy kép:

Meddig várható, hogy mozog?

Előzmény: Jahno (86736)
Jahno Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 86736

Hagyd akárhogy, de még ne vágd le a szélét, mert egy darabig kicsit mozogni fog. Ezzel mindenki szórakozik, én is túl bonyolítottam, de ha valami képet raksz be, akkor jobban el tudom képzelni. Lehet függőben, de téglára ki is hajthatod vízszintben.

Előzmény: Zoltán Dékány (86735)
Zoltán Dékány Creative Commons License 2020.10.09 0 0 86735

Üdv Tavasok!

Tanácsra lenne szükségem.
A tavunk jó sokat haladt előre az elmúlt pár hétben: Tófólia a helyén, viz, kavics ágyak, növények, stb.

Egyenlőre csak a tó peremen van áthajtogatva a tófólia, mert kicsit tanácstalan vagyok, hogy hogyan tovább. Ebben szeretnék némi segítséget kérni.

A tó fala 5-6 sor tégla, a legfelső sor keresztben. A fóliát a keresztben lévő sor alatt közvetlenül gondoltam elvágni, hogy még éppen függőlegesen álljon. Kérdésem az lenne, hogy hogyan lenne célszerű rögzíteni a fóliát? Nagyjából meg tartja a viz nyomása, vagy valami masszívabb rögzítésre is szükség van? A gyűrődéseknél biztosan kell valami, mert ott jobban el fog állni. Esetleg össze nyomni és ragasztani a gyűrődött tófólia rétegeket egymáshoz?

Esetleg a fóliát lehet hatékonyan ragasztani a téglához?

Ti mit gondoltok?

Köszönöm előre is a segítséget!

Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.09 0 0 86734

Csak összejön már a ragasztás neked is :)

 

Most már pár nap"teszt"után kimerem jelenteni nekem sikerült a "műtét" a cső csatlakozónál és nincs víz szivárgás-apadás.Remélhetőleg hosszú évekig még így is marad. :D

Előzmény: ZsuR (86730)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.09 0 0 86733

Hát van olyan is aki "felületesen olvas" :)(sokszor tapasztaltam már sok helyen )   én értelmezni szoktam és alaposan olvasok :)

Természetesen elsőre is értettem az írásod lényegét,és gondoltam mi a lényege...

A technika meg hát technika... :D

Előzmény: RJancsi (86729)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.09 0 0 86732

...az esovz itt is esovizbol van... :)

Előzmény: Jahno (86731)
Jahno Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 86731

Jó, de vidéki vagy, ott még a kolbász is kerítésből van!

Előzmény: ZsuR (86730)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86730

Az enyemek nem panaszkodtak... pedig sok vizet vesztettem mostanaban, es vagy csapvizzel,  vagy az esovel toltodtek fel...

Most eppen csapvizzel toltottem fel valamennyire, remelem szobaton tudok ragaszrani... aztan meg tobb csapviz...

Előzmény: RJancsi (86727)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86729

:D:D:D Legalább egy ember elolvassa amit írok. Ez jó. Természetesen hozzászoktak, nem szóltak. Mert nem csak a bárányok hallgatnak, de a halak is. Így jár aki nála okosabb telefonnal posztol, az a fránya prediktív szövegbevitel bármit átír ha úgy jobbnak gondolja. 

Előzmény: Dezodoros Ede (86728)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86728

És mit mondtak rá? :D

Előzmény: RJancsi (86727)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86727

Az enyémek kénytelenek voltak hozzászolni. :):):)

Előzmény: bjanos21 (86726)
bjanos21 Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86726

Az esővíz lágy víz, kicsi pufferkapacitással. Ez magyarázhatja a pH hirtelen változásait. És ezért alkalmatlan szerintem tisztán a tó feltöltésére. Speciális élővilága szokott lenni a lágy vizű tavaknak, amennyire tudom ilyen Magyarországon nem nagyon van. Szóval nem eredendően gonosz az esővíz, csak a mi tavi növényeink és halaink nincsenek lágy vízhez szokva.

Előzmény: RJancsi (86720)
csoer Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86725

Bocsáss meg, én kifejezetten az esővízről beszéltem, amit a tóba kíván tölteni bárki.

A tó ph-ját nem teszteltem.

De, mint említettem, az esővíz ph-ja frissen még a semleges alatt van kicsivel, csak néhány nap múlva változik és kúszik fel a lúgos irányba.

Ezen kívül, nem mindegy, hogy milyen az esővíz és a tó víz mennyiség aránya.

Mondjuk egy 300l esővíz egy 10 000l tóvízhez vegyítve, valószínű nem oszt és nem szoroz.

Előzmény: janos 77 (86723)
csoer Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86724

Lehet, ha jobban utána járnék, találnék elfogadható magyarázatot.

De végül egyenlőre a tény marad. Ki lehet próbálni, meg mérni az esővíz ph-át frissen és mondjuk 4 nap után.

Előzmény: RJancsi (86720)
janos 77 Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86723

Érdekes én ha mertem mindig savas volt, és műszerrel történt a mérés bekalibrálva.

De a tó esős idő után mindig zöldebb lett, és a pH is csökkent. 

Előzmény: csoer (86719)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86722

Szerintem idén már ne sokat foglalkozz a tóval, hagyd a természetet működni. Úgyis mindjárt itt a hideg, akár be is fagyhat télen. Tavasszal viszont mielőbb telepíts bele halakat. (Ne túl sokat, hacsak nem tenyészteni akarod.) És ne csodálkozz azon, ha ettől megint felborul az addigi egyensúly. Új tónál türelmesnek kell lenni és várni pár hónapot mire minden beáll egy állandó állapotra. 

Előzmény: Dave_tava (86721)
Dave_tava Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86721

Köszönöm a sok valaszt. Ki fogok probalni par dolgot amit itt olvastam. Majd szeretnek halat tenni bele mindenkeppen parat, csak meg akartam varni mig kitapasztalom az egesz mechanikajat. Es igen valoban uj vagyok a temaban hiszen körülbelül 1-2 honapja foglalkozok vele :D

RJancsi Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86720

Nem vitatom, de érdekes, hogy mitől lesz lúgos az esővíz amikor mindenütt savas esőkről beszélnek? Azt még el tudom hinni, hogy a légkörben levő szén- és kéndioxidot köti meg az eső és ettől savasodik. Pár millió év alatt a karsztosodás elég jól bizonyítja ezt. De mi okozza a lúgosodást??? 

Előzmény: csoer (86719)
csoer Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86719

Nálunk nagyon más eső van, 6,8ph-s.

De nem itt a bökkenő!

Az esővíz ph-ja néhány nap után akár 8ph felé is fel megy.

Mivel több mint 10 éve csak esővizet használok a rengeteg citrusaim és trópusi növényeim öntözésére, így sokszor kellett mérnem a ph-ját.

Mivel szinte az összes növényem a semleges, kissé a savas ph igényű, így rendszeresen savanyítom az esővizet citromsavval.

A kerti tóban is az algáknak kedvezőtlenebb vízi környezet a kissé savas víz, mint a lúgos.

Nem véletlenül rengeteg helyen használnak a tó algásodása ellen tótőzeget, ami savanyítja a vizet.

janos 77 Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86718

Az esővíz nekem sem vált be, mivel alacsony a pH ja.

Eső utáni zöldülést én is tapasztaltam kB 250 köbméteres tóban. 

Előzmény: RJancsi (86717)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86717

Ez az esővíz nem jó... érdekes hozzáállás. Győzd meg a Balatont. :) A világ tavai mindenhol esővízzel töltődnek fel és köszönik jól elvannak amíg az ember által létrehozott szennyeződés el nem éri őket. Nekünk konkrétan vagy 60 m2 tetőfelületről a kerti tóba van vezetve az esővíz. Ez pótolja a párolgás, szivárgás okozta veszteséget és a víz frissítését. A felesleg egyszerűen elfolyik amikor túltöltődik a tó egy-egy felhőszakadásnál.  10 éve így működik és soha nem volt bajom vele. A növények virulnak, a halak vidáman szaporodnak pedig soha nem etettem őket. Idén már saját békagyerekek is születtek. (Sokáig csak a környék varangyai bandáztak a tóban, de módszeresen összeszedtem és a Duna partra vittem őket, helyettük kecskebékákat hoztam.) 

Előzmény: kezdőtavas (86713)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86716

Amennyi eső beleesik egy "beállt tóba" nem befolyásoló tényező,mert a vízben lévő bacik,növények stb...hamar ellensúlyozzák az esővíz ph-ját stb...

Nálunk,mikor "elment" a víz a tóból a tömlő miatt,csak a telelő mélységben volt beállt víz,gyorsan visszatöltöttem a tavat csapvízzel az a minimum 8-9 M3 csapvíz  nem befolyásolt semmit,a  pár köb beállt tóban maradt vízzel sem algásodott be a víz már,pedig arra számítottam hogy befog :) és még sem...ugyan úgy tiszta maradt a víz,pedig még bőven a 30 fokos melegekben történt a sajnálatos dolog.Szűrőtó és a növények,bacik tették a dolgukat.

Előzmény: ZsuR (86714)
Jahno Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 86715

Kérdés kik azok a mások. Ha túl sok madárszart nem nyomsz bele a tetőről, akkor mi baj lehet? Esik bele akkor is, ha nem azzal tölteném fel.

Előzmény: kezdőtavas (86713)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.08 0 0 86714

"Az esővíz nem igazán jó tófeltöltésre mások szerint sem ." - Miert?  Mit csinalsz amikor esik az eso?

Előzmény: kezdőtavas (86713)
kezdőtavas Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86713

Nekem dettó ilyen volt amikor elkezdtem tavazni . Reggel kristálytiszta mire délután hazaértem már opálos volt(halak nélkül). Majd vettem egy 8000 pontec szűrőt ami egy éjszaka alatt megszüntette az opálos vizet. Az esővíz nem igazán jó tófeltöltésre mások szerint sem . De egy kis indító baci szerintem sem ártana. De a szegedi water&garden ad indító folyadékot ami teljesen bio (még nem próbáltam a minap rendeltem)És még aktív szén is segíthet az nagyban tisztítja a vizet   

Előzmény: Dave_tava (86705)
tucsok13 Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86712

Én a helyedben tennék bele pár halat - aranyhal, naphal - különben szúnyogbánya lesz. Meg még növényeket, de nem földdel, hanem "csak úgy". És a mások által ajánlott élő víz is jó ötlet.

Aztán alkalmaznám a "sörös kúrát" - minden nap bontasz egy sört a tóparton, és megvárod, hogy a természet elvégezze a feladatát. Hamar be fog állni és szép tiszta lesz. Az enyémben egy vízforgató van, semmi más technika, és a tavaszi algás időszaktól eltekintve kristálytiszta a víz. 

Előzmény: Dave_tava (86705)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86711

Ellent kell, hogy mondjak, az esővízben nincs foszfor. Normál hőmérsékleten a foszfor szilárd halmazállapotban van, és porként nem fordul elő a levegőben. Így az esővíz foszformentes. A temészetben a talajból vízzel kimosva (akkor már nem eső hanem csapadék- vagy talajvíz) és az élőlények (növények, állatok) anyagcseréjével van körforgása. A vízben akkor jelenik meg amikor az már a talajra került, vagy a háztartások (foszfátos) tisztítószerei oldódnak az ivóvízbe.  

Előzmény: Hozéármándocska (86710)
Hozéármándocska Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86710

az esővíz tele van foszforral, amit imádnak az algák...

növényed meg nincs olyan, ami a vízből felvenné a tápanyagokat... (pl hínár)

 

vagy hanyagold az esővizet, vagy rakjál bele valamit ami a foszfort megköti (a tavas webáruházakban mindenhol van ilyen

pl: https://fekete-koi.com/vizbeallitok-vizstabilizatorok-phkhgh/11773-viz-zavarossag-es-foszfat-csoekkento-brilliant-pond-1-liter.html)

 

meg hát látszik még, hogy friss a tó, nem hinném, hogy van benne rendes bacikolónia, azt is kéne bele tolni, az is sokat segít az opálosságon...

Előzmény: Dave_tava (86705)
bjanos21 Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86709

Egyrészt szerintem túl nagyok az elvárásaid egy kertitóval szemben. Ez nem egy dísztárgy amit leraksz és olyan marad, hanem egy élő környezet amiben sokféle élőlény egyensúlya alakít ki valamilyen összképet. Nem mindig olyat amit elterveztél, és semmiképpen nem steril uszodavíz minőséget. Persze komolyabb szűréssel tisztább lesz a víz, és több halat elbír, de egy tónál alapvetően olyasmire számíts amit egy természetes tóban is megtalálsz. Ha attól gyökeresen eltérnek az igényeid a tavaddal szemben akkor csak kínlódás lesz belőle, és előbb-utóbb ki fogod dobni az egészet.

A másik dolog, hogy hagynod kéne beállni a tavat. De ahhoz kell egy kezdő életközösség, mindenek előtt látványosan sokkal több növény. És valami indító 'kultúra': egy vödör víz valami közeli természetes tóból. Aztán békén kell hagyni az egészet. Be fog zöldülni a víz, de majd elmúlik. Elszaporodik ez-az, aztán eltűnik, a végén beáll valami egyensúly ha az elején jól raktad össze. Ha mindig beleszólsz valami vegyszerrel akkor sose fog beállni, mindig visszatér a 'hiba' mert igazából nem is hiba hanem a természetes folyamatok része. Hagyd végigmenni a biológiát, legfeljebb óvatosan korrigálj ahol kell.

Előzmény: Dave_tava (86705)
76timi Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86708

Rézoxiklorid 3 g/m3.

Bár én a gombás fertőzés miatt tettem bele, de az összes fajta algát kinyírta.

Utána persze kell indítóbaktérium a vízbe, mert mindent visz.

Előzmény: RJancsi (86707)
RJancsi Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86707

Szerintem az is gond lehet, hogy csak két növénykéd van benne, azok viszont friss, tápanyagdús tóföldben. Sokkal több szerves anyag oldódik a vízbe mint amennyit a növényeid megkötnek, ezért bőven jut az algáknak is. Ha nincsenek halaid (és nem is szeretnél!), esetleg megpróbálhatod rézgáliccal (részszulfát) kezelni a vizet, a réz ionokat nem igazán bírja egyetlen alga sem. Ne vidd túlzásba, mert ugyan szép kék és kristálytiszta lesz a vized, de a két növényed nem sokáig fogja értékelni a látványt. Nem tudom mennyire hasznos (én "babonából" minden tavasszal teszek bele) a tőzeg/szalma kombó "Toru-Stroh". Igaz, nálam a lófarok hínártól meg a tavirózsától szinte nem is látszik a víz, de ezen kívül nem használok semmi vegyszert és a tavaszi bezöldöléstől eltekintve mindig tiszta a víz.

Előzmény: Dave_tava (86705)
Jahno Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 86706

Opálos, ez ilyen, ne akarj akváriumot, de ha mégis, akkor pld. olyan csoda  szűrő is kell.

Előzmény: Dave_tava (86705)
Dave_tava Creative Commons License 2020.10.07 0 0 86705

Sziasztok!

Ez lenne az en kis kerti tavam. Olyan problemaval küzdök, hogy feltöltöm esövizzel a tavat, majd 3 nap elteltevel hasonlo szinüve valik a kristalytiszta viz. Engem ez meglehetösen zavar. 

A to kb. 1500L lehet de ezt nem mertem fel teljes pontossaggal. 

Amit hasznalok:

  - UV-C Szürö 11W teljesitmennyel

  - Ubbink FiltraPure 2000 tószűrő szett

  - Toszivattyu ami kb 2000L/h teljesitmenyt kepes leadni

Rendelkezem egy 5ezer L nagysagu esöviz tartallyal es ezzel szoktam a tavamat feltölteni illetve utanpotolni. 

1x hasznaltam egy algairtot amire azt irtak, hogy minden alga ellen jo -> Söll AlgoSol forte - ugyanakkor ez nekem nem volt hatasos.

 

A kerdesem az lenne: Van valakinek tippje, hogy mit kene alkalmaznom ezeken a dolgokon kivül a tiszta viz visszanyerese erdekeben? Nincsenek halak a toban es a kepen lathato 2 növenyt raktam csak bele,

amiket elültettem toföldbe es a tetejere kavicsot szortam. Elöre is köszönöm.

 

UI: Elnezest az ekezetek hasznalatanak mellözese vegett, nemet klaviaturat hasznalok :/

ZsuR Creative Commons License 2020.10.06 0 0 86704

76timi Creative Commons License 2020.10.06 0 0 86703

Szombaton kitakarítottuk a szűrőtavat...

 

A zöldcompó és az aranycompó szerelméből született, a szűrőtó sötétjében felnevelkedett meglepetés-utód:

Beraktam a tóba, azóta sem találkoztunk vele. Gondolom, tavasszal előmerészkedik a kajára.

 

A vizipálmát júniusban kaptam, akkor kb térdig ért. Most kb 2méteres. 

76timi Creative Commons License 2020.10.06 0 0 86702

Szerencsére egy hét alatt eltünt neki a dudor.
Utána beverte valami sziklába a koponyáját...kis béna, azóta is sebes.

Előzmény: kezdőtavas (86701)
kezdőtavas Creative Commons License 2020.10.06 0 0 86701

Az enyém is ilyen :) De Állítólag íváskor jönnek elő ezek a dudorkák . . 

Előzmény: 76timi (86617)
kezdőtavas Creative Commons License 2020.10.06 0 0 86700

Sziasztok Gödöllő környékén lakom aranyhalakat szeretnék ajándékozni 5-6 évesek . Ha esetleg érdekel valakit fotókat is tudok küldeni . 

ZsuR Creative Commons License 2020.10.05 0 0 86699

Igen... szornyen sajnaltam szegenyeket... a sok iszapos felkavart viz... a keves viz... amikor nem ment a pumpa - szerettem volna karpotolni oket oxygennel - hat rosszul sult el.  Ilyent meg nem csinaltam... de ugy tunik, megbocsajtottak nekem...

Előzmény: Dezodoros Ede (86698)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.05 0 0 86698

Legalább kiszárad a ragasztandó felület...öröm az ürömben...már hasonlóan jártam én is,reggel mikor kimentem már csak a telelő mélységben volt víz  ...kicsit melegem lett a látványtól,gondolom hasonlóan éreztél... :)  azóta 3-szorosan biztosítom a tömlőt.

Előzmény: ZsuR (86697)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.05 0 0 86697

...szoval... majdnem elvesztettem az osszes halat - es az en hibambol... ment a pumpa, es ugy tunik nem illesztettemeleg jol ossze a csovet - reggelre ures lett a to... lattam allat nyomokat a maszatban, valamelyik szetrughatta a csoveket... szerencsere mind el!

 

 

ZsuR Creative Commons License 2020.10.04 0 0 86696

Hm... hiszen nagy vonalakban nalam is ez a gond... a "skimmer" to - inkabb egy kutszeru, de nem mely, az egesz to nem olyan mely mint amit itt a tavasok epitenek, szoval a ketto talalkozasanal volt a viz elszivargas nalam is... remelem sikerul megragasztani hamarosan...

 

Előzmény: Dezodoros Ede (86695)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.04 0 0 86695

Szűrőtónál ahol átfolyik a víz vissza  a halastóba,a cső ahol találkozik a fóliával,szilikonnal ki lett nyomva,mert "lopta a vizet a szűrőtó" pár hete szépen lassan heti 5 centit apadt a tóban a víz remélhetőleg ez miatt...aztán rövidesen kiderül,hogy megszűnik e a műtét után :)

Előzmény: ZsuR (86694)
ZsuR Creative Commons License 2020.10.04 0 0 86694

Persze, ha tenyleg nem lesz eso... mult hetre is ugy volt, nem esik az eso - aztan tulfolyott a to... szoval nygtaval a napot.

 

Nalad mit kellett csinalni?

 

Előzmény: Dezodoros Ede (86693)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.04 0 0 86693

Akkor csak bele fog férni a 2 hétbe a ragasztás,most már fel a fejjel :)

1 napon belül nálam is ki fog derülni,hogy "sikeres volt e a műtét" :)

 

Előzmény: ZsuR (86692)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!