Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2012.03.13 0 0 179

Igen, valószínűleg.

Előzmény: medveger (174)
gyfa50 Creative Commons License 2012.03.13 0 0 178

Az idén én is készülók fás oltásokat gyártani. De majd csak április végén,mer nálunk csak akkorra melegedik fel az idó. Én már megszedtem a vad és az alany veszóket is(muszkát-ottonel,szürkebarát).Az alany a pincében van a nemesek meg hútóben náylon zacsiban. Én úgy szoktam gyókereztetni, hogy egy náylon zsákba teszek kb. 15 cm homok_érett trágya keveréket és abba beleszurom az oltott ágakat, megöntözöm , majd feltóltóm fürészporral és ráhuzok egy názlon zacsit, hogy az esó nehuljon bele.  Eg csóvón kersztül  (amit már elóre beleszurtam ) kózbe ritkán megöntözöm. Mindezt azért, hogy csak alul nöjenek gyökerek.

Amikor már legalább egy levél kihajtott az ágakből tovább nem takarom le.

Előzmény: GaryBaldy (177)
GaryBaldy Creative Commons License 2012.03.12 0 0 177

 

 

Szeretnék vad szőlővesszőbe othellót oltani.

Ki tud segíteni a gyökereztetéssel kapcsolatban?

Régen, tudtommal nedves fűrészporban 30°C fok felett gyökereztettek?

Az oltás a kopulációs eljárással oltókéssel történt.

 

                         

 

Ali-bá Creative Commons License 2012.03.09 0 0 176

Én is úgy  látom, hogy nedves. Valószínű,hogy megszivatják vízzel, hogy 'frissebb' legyen. (De a vágási felületre smmiképpen nem kerülhet víz!)

 

Ha kihajt, kihajt. A meghagyott levél és eleinte a hajtás is segít megfakadni a nemesnek. Én ha kihajt, egy-két levél után kimetszem. Ha a nemes megfakad, akkor az alanyról minden hajtást mindig leszedek, nőtesse csak az oltvány!!

Előzmény: gyfa50 (175)
gyfa50 Creative Commons License 2012.03.09 0 0 175

A kaszásoltás linket ujra megnéztem és két dolgot figyeltem meg:                                             1 az ékbe vágott oltócsap úgy láttam, hogyvizes volt vagyis vizbe volt rakva oltás elött.           2 a nemesen ahol elvágták a 2 cm -is csonkot a noduszban meghagyták alevél alatt a bogot. Az nem fog ott megeredni?

Előzmény: Ali-bá (65)
medveger Creative Commons License 2012.03.08 0 0 174

Szerintem akkor a kékmedoc (medoc noir) lesz az, amit most menoir-nak hívnak.

Ezt találtam róla a neten (így első keresésre...)

http://slambuc.cseperke.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=137:menoir-egy-kueloenleges-kekszl-hazai-toertenete&catid=89:titkik-erdekessegek&Itemid=117

Előzmény: Flanell (172)
Ali-bá Creative Commons License 2012.03.08 0 0 173

Nem kihajtott, csak éppen feslő rügyűvel igen. Néhány megmaradt, de a többség nem.

Előzmény: gyfa50 (171)
Flanell Creative Commons License 2012.03.08 0 0 172

Nem találom sehol a neten.

Arra biztosan emléxem, hogy olyan 5 éve egy francia nevű borfajtát átkereszteltek, mivel a franciák levédték a nevet, mint mi a Tokajit.

Előzmény: medveger (170)
gyfa50 Creative Commons License 2012.03.08 0 0 171

Tistelt Ali-bá   A tavaly a 73 -as  h.sz. -ban emlitette, hogy megprobálja a zöldbe fás oltást már megeredt vesszövel is.Probálta végül is? Sikerült?

Előzmény: Ali-bá (73)
medveger Creative Commons License 2012.03.06 0 0 170

Én a franciák kapcsán csak Champagne-ról tudok mint földrajzi elnevezés, azaz a pezsgőt nem lehet champagne-nak nevezni, csak ha területileg is ott termett. Vagy talán a kékburgundi esetleg a kékmedoc?

Előzmény: Flanell (169)
Flanell Creative Commons License 2012.03.04 0 0 169

Hát igen, ez érdekes. Főleg az lesz érdekes, ha az unió így elfogadja.  :)

 

Erről jut eszembe, már többször gondolkodtam rajta, melyik az a borszőlő, aminek szintén új nevet kellett adni, mert a franciák vagy 6 éve levédették a régi nevet, földrajzi elnevezésre hivatkozva?

Előzmény: medveger (168)
medveger Creative Commons License 2012.02.29 0 0 168

OHHHÓ! MOST VESZEM ÉSZRE!

 

Az Uniónak benyújtott termékleírásokban ez engedélyezett fajták között rizlingszilváni néven szerepel. Legalábbis a zalai termékleírásban biztosan.

http://www.kormany.hu/hu/videkfejlesztesi-miniszterium/agrargazdasagert-felelos-allamtitkarsag/hirek/magyarorszagi-oltalom-alatt-allo-eredetmegjelolesek-es-foldrajzi-jelzesek-termekleirasai

 

Azt gondolom, ez vérgáz, ha 2008 óta nem használható a név a termelők által...

Előzmény: medveger (167)
medveger Creative Commons License 2012.02.27 0 0 167

Köszi! Ez megnyugtató! :-)

 

"A rizlingszilváni név nem felelt meg az Európai Unió előírásainak, és 2008. december 31-től már nem használhatják a magyar termelők. A szőlőfajta hivatalos neve a Müller-Thurgau lett."

 

Igen, erről én is hallottam, de ha az átoltás sikerül, akkor én olaszrizlingnekj fogom nevezni a termést az EU véleményétől teljesen függetlenül. :-)))

 

Előzmény: Flanell (166)
Flanell Creative Commons License 2012.02.27 0 0 166

Ha életerős tőkék voltak, ki fognak hajtani. Az lehet, hogy nem mind, de a többség.

Tudok olyan 2 éve megszüntetett, azóta kiszántott tábláról (szerintem pont rizlingszilváni), ami kivágás után nagyon szépen kihajtott. 30 évnél egész biztosan idősebb tőkék voltak.

Még többszöri szántás és tárcsázás után is voltak kihajtottak, tavaly szedtem is alanynak, remélem, az a vad volt...

 

Most találtam:

"A rizlingszilváni név nem felelt meg az Európai Unió előírásainak, és 2008. december 31-től már nem használhatják a magyar termelők. A szőlőfajta hivatalos neve a Müller-Thurgau lett."

Előzmény: medveger (162)
medveger Creative Commons License 2012.02.27 0 0 165

Tavaly alany kihajtás ott fordult elő, ahol azt hittem, a tőke már kipusztult, viszont nem maradt oltványom a pótlásra. Ezeket (négy tő) zöldre zölden oltottam, ezek szebbek lettek, mint a zöldre fás kísérletek, aminek az lehet a magyarázata, hogy már igencsak május vége volt, mikor az oltásokhoz jutottam, s a zöldre fással talán kicsit elkéstem...

Előzmény: Ali-bá (163)
medveger Creative Commons License 2012.02.27 0 0 164

A többség rizlingszilváni, fogalmam sincs milyen alanyon (két éve került birtokomba a szőlő). Ahol az alany kihajt, ott igyekszem arra oltani, de sok helyütt tavaly ez nem történt meg. Olaszrizlinget szeretnék ráoltani - a cél, hogy egy-egy sor azonos fajta legyen, mert az előző tulaj sajnos nem csak a vegyes bornak, de a vegyes telepítésnek is híve volt, s ez szüretkor (pláne, ha a lelkes segítőim először járnak szőlőben) néha problémákat okoz. :-)

 

Igen, zöldbe fás lesz, a vesszők még a nagy fagyok előtt, január végén lettek megszedve, s vannak eltéve. Tavaly a pár tőkén, amin kipróbáltam, jól sikerültek.

 

Köszönöm! :-)

Előzmény: Ali-bá (163)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.27 0 0 163

Milyen fajtát szeretnél oltani és milyenbe? A tavalyi kísérletben alany nem hajtott ki? Biztosító csap nem volt a tőkék mellett? Ha kihajtanak akkor minden rendben. 100 éves tőkék is vannak. Zöldbe-fás oltással gondolod ugye?

Előzmény: medveger (162)
medveger Creative Commons License 2012.02.27 0 0 162

Szép napokat!

Segítséget - inkább megnyugtatást - szeretnék kérni. :-)

Tettem el oltóvesszőket, s ahogy a nagykönyvben meg van írva, az átoltani kívánt tőkéket visszavágtam/fűrészeltem kb. 20-30 cm-re a földtől (20 cm-re az eredeti oltás helyétől). Nálam alacsony kordon van (a vezetődrót 50 cm-re van a földtől), így még szépen be fog férni az átoltott rész.

Viszont a kedvenc oltványkészítőm azt mondta, 20-30 éves tőkékkel már nem érdemes kísérletezni, a fűrészelés miatti sokkot nem nagyon fogják túlélni, ki sem fognak hajtani. (Mondjuk tavaly csináltam 3-4 kísérletet, és mind kihajtott, de idén tőbb mint hetven tőkéről van szó.) Lehet persze, hogy csak azért mondta, hogy inkább vágjam ki őket, s vegyek oltványt tőle. :-P

Azt szeretném megkérdezni, kinek milyen tapasztalatai vannak ezzel a fajta visszafűrészeléses módszerrel már nem túl fiatal tőkéknél.

Előre is köszönöm!

Ali-bá Creative Commons License 2012.02.26 0 0 161

Az természetes, hogy a bélrész a szőlővesszőben barna. De egy-két szemet vágj ketté, hogy zöld-e.

A tőkét ne bántsd.  1-2 vesszőt vágj vissza két szemre, majd az abból kihajtó zöld hajtást oltod át. A többit tőből le. Ha magas a tőkéd és alacsonyabb oltottat akarsz, majd csinálsz tőkedöntést. Gondosan, légmentesen tárold, biztosan olvastad hogyan kell.

Előzmény: budai2 (160)
budai2 Creative Commons License 2012.02.26 0 0 160

és még egy kérdés:

A vessző metszett felülete (amit oltás céljából vágtam) nem teljes keresztmetszetében zöld, van egy világosbarna magja.

Nem pattanva törik, mint egy elszáradt gally, hanem hajlítható.

Baj-e, menjek-e a tő felé mélyebb helyről szedni vesszőt? Kell-e, hogy teljes keresztmetszetében legyen zöld?

Előzmény: budai2 (159)
budai2 Creative Commons License 2012.02.26 0 0 159

köszönöm a figyelmeztetést. Magamra vettem, mert épp kérdezni akartam, hogy várhatok-e még.

Kérdésem is van:
Az átoltani szándékozott tőkét milyen magasságban célszerű kettévágni? Milyen magasságban induljon meg a sarjazás?
Két éves, valamivel több mint egy cm átmérőjű most a tőke egy fuzetlap (30 cm) magasságában.
Vagy a vastagság függvényében kellene a metszési helyet kijelölni?
Egyáltalán: van jelentősége neki?
Ne haragudj, hogy ilyen egyszerű dologban fárasztalak, de ez lesz az első ilyen jellegű ténykedésem, és nem akarok a szomszédok előtt égni hogy esetleg nem sikerül.

Előzmény: Ali-bá (158)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.25 0 0 158

Hahó Emberek! Ideje elrakni a hűtőbe az oltóvesszőt, ha valaki tavasszal zöldbe-fás oltást szándékozik csinálni. (Előtte nem árt a rügyvizsgálat a nagy fagyok miatt.)

Flanell Creative Commons License 2012.02.24 0 0 157

Nálam ezek közül egyértelműen a Noah a legerősebb növekedésű, gondolom, alanyként is ez nyomja legjobban.

 

Meg van egy Bakó nevű kékszőlőm, néha a lugasról átfut a szilvafára, voltak már 8 m-es vesszők. Mikor az európaiak hajtása 10 cm, akkor ez már fél méteres - úgy, hogy a szokásos vesszőmennyiség ötszörösét hagyom, mert árnyékolásra tartom. Az egyik nagy tőkére tavalyelőtt raktam Esztert, akkor hajtott egy másfél méteres ceruzavékony vesszőt, tavaly termett vagy 8 fürtöt, és már ezen is nőtt 5 m-es vessző, idén már ez lesz a lugas teteje, a betonplacc fölött.

Előzmény: fehérkutya (156)
fehérkutya Creative Commons License 2012.02.22 0 0 156

Szeretnék lugast is. Van még daleware és noah.

Előzmény: Flanell (153)
Flanell Creative Commons License 2012.02.22 0 0 155

Mintha azt írta volna valaki, hogy nem kompatibilis mindennel.

Nekem van rajta Ali-bá-féle Moldova, ami nagyon szép, és Souvenir, ami csak gyenge-közepes, de az más alanyon sem nő még úgy sem.

 

Ha tudsz vad vesszőt szerezni, el lehetne dugványozni rügyenként még most bent, aztán kiülteted helyre, és jövőre gyökeres alanyaid lesznek. Valahová lett feltéve róla kép nemrég, talán az Oltás-szemzés topikba.

Előzmény: saba40 (154)
saba40 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 154

A Nova (Noah) is megfelelne alanynak? Tavasszal szeretnék néhány tövet oltani, de nem kapok elég vadszőlő alanyt. Novából van millió.

Sanyi

Előzmény: Flanell (153)
Flanell Creative Commons License 2012.02.22 0 0 153

Abba még nem oltottam, de más direkttermőkbe már igen, nyomják mint állat.

Nálam különben a leggyengébb növekedésű direkttermő az Othello, úgyhogy ha jobban akarod futtatni, keress más fajtát alanynak. Esetleg ha van felétek szőlőtábla, mostanában elég sokat kiszántanak, a helyükön lehet találni kihajtott vadalanyokat. Tavaly én is ilyen helyről szedtem vagy 8-at.

Előzmény: fehérkutya (151)
Ali-bá Creative Commons License 2012.02.21 0 0 152

Már oltottam Otthelóba. Itt a fórumon a 113. és 122. hsz. képei mutatják az eredményt.

Előzmény: fehérkutya (151)
fehérkutya Creative Commons License 2012.02.21 0 0 151

Szőlős fórumban írta valaki korábban, hogy nem jó a direkt termő alanynak.

Épp azt tervezem, hogy idén otellót gyökereztetek, aztán jövőre beoltom.

Valaki oltott már direkt termőbe?

imkerei Creative Commons License 2012.02.18 0 0 150

Van róla tapasztalat. 100%, hogy nem örökli a teljes mértékben az anyaszőlő tulajdonságait, mivel két különböző szőlőfajtától származik. Esetleges önbeporzás esetén is hasadnak a szülői tulajdonságok, de ez már genetika. Bővebben a Növénynemesítés fórumon beszélgethetünk róla, ha érdekel!

Előzmény: medveger (149)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!