Keresés

Részletes keresés

snim Creative Commons License 2020.08.18 0 0 28551

167 évvel ezelőtt, 1853. augusztus 18-án jegyezte el egymást Erzsébet és Ferenc József Bad Ischl-ben.

 

 

 

 

190 évvel ezelőtt, 1830. augusztus 18-án született Ferenc József osztrák császár és magyar király.

 

 

ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.31 0 0 28550

Nem hinném, hogy nem eredeti a ruha.

Előzmény: Zsófia23 (28548)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.31 0 0 28549

A ruhán egy kócsagtoll kabát is volt, azzal takarták le, amikor a merénylet után visszavitték a hotelba. Bécsben van kiállítva. Egyébként a MNM-ban kicsit olyan, mintha be lenne varrva a ruha.

Előzmény: Zsófia23 (28548)
Zsófia23 Creative Commons License 2020.07.31 0 0 28548

Köszönöm a válaszokat a ruha kérdéssel kapcsolatban. 🙂

 

Ez igen érdekes.... Én nem régen voltam a múzeumban, és az egyik problémám ott kezdődött, hogy szerintem "el van dugva a ruha"... Ahhoz képest hogy elv. eredeti, min. a főteremben kellett volna elhelyezni, de ehelyett a főteremből nyíló folyosón kapott helyett, amit kb. a látogatók 60%-a kihagy. (Jó az igaz, hogy két ajtó is nyílik a főteremből a folyosóra, de na...) Én szeretem mindig alaposan megnézni a kiállításokat, ezért is mentem be a folyosóra. Még szerencse.... Nem tudom, hogy snim te mikor voltál megnézni (mikor készítetted a fotót) de azóta kidíszítették, no természetesen nem a ruhát, hanem körülötte a helyet. A ruha felett valami négysoros szöveg pirossal talán a Sisi-kultuszról (? talán...), a ruha alatt meg brossok, meg hasonlók (kedvencem a kinyitós nyaklánc a magyarázat szerint Sisi képével, csak éppen csukva van oda téve😂). (Lehet hogy ezek a tárgyak már nálad is ott voltak, csak nem látszik a képen) Viszont ami a lyukat illeti.... Ha ez tényleg-tényleg-tényleg a nagybetűs eredeti ruha, akkor bizony a szentségtörést elkövették. Ugyanis ott van egy kb 4 cm hosszú szakadás ami ilyen egyszerű varrással össze van öltve.... Eléggé látható... Szóval én meg merem kockáztatni hogy ma már nem az eredeti ruha van kiálltva (ki tudja mi okból, esetleg túl értékes vagy nem tudják megfelelően tárolni...) és helyére tettek egy másolatot.... Ami még erre utal, hogy a kiírásnál nincs ott h eredeti vagy sem.... 

Előzmény: snim (28547)
snim Creative Commons License 2020.07.30 0 0 28547

A ruha témához szeretnék én is hozzászólni.

Ugyanez a könyv megvan nekem is a szöveggel és képpel, címe: Három nemzedék ereklyetárgyai a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az ebben szereplő képen tökéletesen látni a ruhán a reszelő által kiszabott lyukat. Én kétszer jártam a Magyar Nemzeti Múzeumban, az ott kiállított ruhán viszont nincs rajta a lyuk. Fotót is készítettem róla. Megkérdeztem az ott lévő teremőrt, hogy hol a ruháról a lyuk. Csak nézett rám nagy, kerek szemekkel. Azt mondta, lehet, hogy bevarrták. Na ha ez tényleg igaz, akkor ez egy kész szentségtörés. Olyan lenne, mintha valaki kiegyenesítené a Pisai ferde tornyot. Pont a lényege veszne el. Nem hinném, hogy ezt bárki bevarrta volna. Na de akkor hol a lyuk? A muzeológus biztosan meg tudná mondani, hogy az eredeti ruha szerepel-e az üveg mögött. A kiírás szerint az eredeti, de akkor nem értem. 

Az 1. képen a könyvben lévő fotó van, azon jól látható a lyuk, a 2. képen az én fotóm, amit a múzeumban készítettem, azon nincs ott a lyuk. 

 

ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.29 0 0 28546

Nos, már nyomokban sem emlékeztet vadászkastélyra.

Előzmény: Zsófia23 (28542)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.29 0 0 28545

Előzmény: Zsófia23 (28541)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.29 0 0 28544

A múzeum kiállítási katalógusa szerint eredeti a ruha.

Csatolom a katalógusból kifotózott részt:

Előzmény: Zsófia23 (28541)
snim Creative Commons License 2020.07.29 0 0 28543

Ezt a képet megint az Erzsébetes képgyűjteményemből halásztam elő. Nem tudom hol lehetnek ezek a festmények. 

Előzmény: ShadowSisi (28540)
Zsófia23 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 28542

Hmm....igen érdekes... a cikkről már hallottam, de még nem olvastam...

 

Sajnos én még nem jártam Mayerlingben, csupán egy útjelző táblát láttam a busz ablakból, mely jelezte hogy nem messze van... Akkor ott megpróbáltam elképzelni a vadászkastélyt, az egyik szobában, az ablaknál álldogáló esőt szemlélő Rudolffal.... Azt hiszem kissé elszaladt velem a képzeletem....

Előzmény: ShadowSisi (28538)
Zsófia23 Creative Commons License 2020.07.28 0 0 28541

Köszönöm a tippet snim, és a fagyizó ajánlást pedig neked ShadowSisi! 😄 Biztos sort kerítek rá valamikor, csak az augusztosom kicsit zsufi.

 

Viszont eszembe jutott "pár" kérdés:

1. Hol van kiállítva (ha egyátalán ki van) Sisinek az a fekete ruhája amit a halálakor viselt? Mármint az eredetire gondolok, mert a Nemzeti M.-ban van egy felső rész, de az gondolom csak másolat....

2. Mit "tudunk" Richardról, Erzsébet gyerekkori "szerelméről"? Mármint valami olyasmit olvastam, hogy Sisi verseket írogatott róla(?), a képét őrizgette, meg hogy Sisi szülei úgymond megszabadultak a férfitól, mert nem nézték jó szemmel a dolgot. De mást nem lehet tudni róla? Mármint hogy hogy került a képbe, vagy hogy ezt a szerelmet viszonozta Richárd, vagy ez csak ilyen rajongás volt Sisi részéről, és a férfi nem is tudott róla? ... stb.

3. Más gyermekkori szerelme nem volt Sisinek?

4. Egyszer valahol hallottam Sisi egyik fésűjéről, aminek a nyelébe elméletileg belekarcolta a nevét. Erről ti már hallotattok? 

5. Milyen ember is volt valójában Ferenc József? Mert úgymond én már nem tudok kiigazodni, annyi mindent olvastam róla... Valahol azt írják hogy nyugodt, precíz, pontos, egyszerű, kiszámítható, rendmániás, munkamániás, udvarias, és buta, máshol pedig hogy ravasz mint a róka, nyugtalan, lobbanékony, humoros, cselszövő, kegyetlen, rideg, és mindenkit "eltesz láb alól" aki nem fér bele a terveibe... Belefér egyszerre ennyi egymásnak akár ellentmondó tulajdonság egy személybe?

ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.27 0 0 28540

Mi ez a festmény?

Előzmény: snim (28530)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.27 0 0 28539

A Levendula fagyizókban gyakran van ibolya fagyi is.

Előzmény: Zsófia23 (28528)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.27 0 0 28538

A Sisi, avagy a végzet azért különösen érdekes könyv, mert tartalmazza a Kronen Zeitung 1983-as cikkét Zita császárnéról, amelyben elmondja, hogy a család szerint mi történt Mayerlingben.

Én többször is jártam már Mayerlingben, és én is nagyon szeretném tudni, mi történhetett. Voltam Heiligenkreuzban Mary sírjánál is, nagyon szép helyen van a temető.

Előzmény: Zsófia23 (28528)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.27 0 0 28537

Igen, elmentem megnézni. A kastély is nyitva van már.

Előzmény: snim (28527)
snim Creative Commons License 2020.07.27 0 0 28536

Biztos, hogy vannak olyanok, akiknek otthon ennél több is akad.

 

Ha esetleg ismered a Vaterát, ott látok egy példányt a Sisi avagy a végzet c. könyvből. 

Előzmény: Zsófia23 (28534)
snim Creative Commons License 2020.07.27 0 0 28535

88 évvel ezelőtt, 1932. július 27-én halt meg Gizella Ludovika Mária főhercegnő, Erzsébet és Ferenc József másodszülött leánya.

 

Zsófia23 Creative Commons License 2020.07.26 0 0 28534

Aztaaa... 190 db Sisi-s/ Sisihez kapcsolódó könyv😃 Azt hiszem bőven van mit gyüjtögetnem...  Ami pedig a Sisi, avagy a végzet c. könyvet illeti: előjegyeztem, aztán meglátjuk.... 😊 És természetesen a Rezső királyfit is beszerzem.... 😄

 

Előzmény: snim (28533)
snim Creative Commons License 2020.07.19 0 0 28533

A Sisi, avagy a végzet könyv, már elég régen jelent meg. Megnéztem a sajátomat, 2001-es kiadás. Nem csodálkozom, hogy már csak antikváriumban szerezhető be. Egyébként ne félj az antikvár könyvektől, nekem sok olyan van, nincs velük semmi baj. 

 

Ami Szabó Margit könyveit illeti, azokat bátran ajánlom. Ő hiteles ebben a témában, nem fogsz csalódni benne. Nekem több műve is megvan.

1.  ...gödöllői lakos vagyok... Erzsébet királyné a kastélyban

2. Sisi & Diana

3. Sisi képeskönyve

4. Erzsébet királyné a budai hegyekben

5. Rezső királyfi

Ferenczy Idáról is van egy könyve /Nemzetének őrangyala volt/, ezt sajnos lehetetlen beszerezni, nekem sem sikerül. Pedig nagyon szeretném.

 

Egyébként nekem most 190 db-os az Erzsébetes könyvgyűjteményem. Persze ebbe beleszámolom azokat is, amik Ferenc Józsefről vagy Rudolfról szólnak. Sok olyan is van közötte, aminek csak 1 - 1 fejezete szól Sisiről. Jó gyűjtögetést neked is. 

 

 

Előzmény: Zsófia23 (28532)
Zsófia23 Creative Commons License 2020.07.18 0 0 28532

Sisi, avagy a végzet könyvről még nem is hallottam eddig... Szóval utána kerestem, és hát úgy látom csak antikváriumban fogok kapni...(vagy csak nem voltam elég figyelmes, és máshol is lehet kapni) De ettől függetlenül igyekszem minél előbb beszerezni, mert a Ferenc József és Sisi nagyon tetszett + eddig max 4 Sisis könyvet olvastam, és hát be kell hoznom a lemaradást😄 Erről jut eszembe: már egy ideje szemezem Szabó Margit: Rezső királyfi c. könyvével. Ti már olvastátok? Érdemes e megvenni? Mennyire hiteles? 

 

A Sisi angol szerelme könyvre túlon túl sok negatív kommentet/véleményt olvastam, (és Neked se tetszett) úgyhogy nem hiszem hogy megpróbálkozom vele..... De a borítója legalább szép......

 

Előzmény: snim (28529)
snim Creative Commons License 2020.07.12 0 0 28531

164 évvel ezelőtt, 1856. július 12-én született meg Erzsébet és Ferenc József második gyermeke, Gizella Ludovika Mária főhercegnő.

 

snim Creative Commons License 2020.07.09 0 0 28530

Ez vajon hol lehet?

 

snim Creative Commons License 2020.07.09 0 0 28529

Szia!

 

Örülök, hogy visszatértél közénk.

 

Na akkor beszerzek valami levendulás eledelt, kíváncsivá tettél. 

 

Ami az Allison Pataki könyveket illeti, én mindkettőt olvastam. Örülök, hogy nincs harmadik része, mert egyáltalán nem tetszett. Tele van valótlan dolgokkal. Igazából ez regény, nem pedig életrajz. 

 

Jean Des Cars: Ferenc József és Sisi c. könyvét még nem olvastam. Megvan már, de eddig nem volt rá időm. Mostanság gyanítom nem is lesz. Az az igazság, hogy én falun élek. Itt kora tavasztól késő őszig sok a munka kint az udvaron, kertben, nem érek rá olvasni. Én mindig novembertől márciusig bújom a könyveket. A télen is kiolvastam 13 db-ot. Ez a könyv már nem fért bele sajnos. Pedig az író másik könyvét nagyon szeretem /Sisi, avagy a végzet/, mert az indított el a ˝Sisi őrület˝ útján. Remélem ez is olyan jó lesz. 

Olvastam télen a Sisi angol szerelme c. könyvet, na az sem tetszett. Meg még tudnék sorolni olyan műveket, amiket senkinek nem ajánlanék. 

Ami Mayerlinget illeti, én sosem hittel el az öngyilkosság teóriát. Jó lenne már pontot tenni ennek az ügynek a végére, de mi ehhez kevesek vagyunk. 

Előzmény: Zsófia23 (28528)
Zsófia23 Creative Commons License 2020.07.07 0 0 28528

Semmivel. :) Sajnos eddig valami nem stimmelt ezzel az indapassos (?) fiókkal, folyamatosan elugrált az oldal, kilépett .... stb. Az első hozzászólást is nehezen tudtam megírni, de ott még tűrhető volt, aztán "elszabadult a pokol". Sajnos a nick törlése se oldotta meg a problémát, viszont most mintha egy varázsütésre megjavult volna minden. (Mintha frissítettek volna az oldalon, mert a regisztráció is egy nagyon picikét más volt.) Szóval, bocsánat hogy így eltűntem. 😔

 

Az ibolyás kérdésemet illentően pedig, köszönöm a válaszokat. Mostanában Ibolya fagyit keresgélek minden fagyizóban/kávézóban, egyenlőre nem sok sikerrel. Látom szomorú sorsomat: gyanítom hogy csak Gödöllőn, vagy Bécsben fogok kapni.

A levendulás dolgokat (szörp, cukor, fagyi...stb.) pedig nagyon ajánlom Neked snim, szerintem nagyon különleges íze van, én bolondulok érte, bár sokan mondják, hogy ehetetlen. Gondoltam ha a levendulát szeretem akkor az ibolyát is fogom. Mindenesetre felkerült az "evős bakancslistámra", a "Sisi krémes" mellé, amiről a napokban olvastam egy cikket. 

 

Sisi könyvekhez kapcsolódván....

M. Von Ingenheim könyvsorozatot nem régen elkezdtem, de nem sokat olvastam még belőle, de már is fényévekkel jobb mint az Allison Pataki féle Sissi könyv(ek). (Allison könyvének második részbe már bele se kezdtem, szóval az lehet hogy jobb mint az első, de nem bírtam volna már többet elviselni a "Ferencke", "Ludi" és hasonló beceneveket. Szemeztem a falal hogy hozzá vágom a könyvet, de meggátolt az a tény hogy fizettem érte... 😑)

 

Viszont Jean Des Cars: Ferenc József és Sisi c. könyve nagyon kellemes meglepetés volt számomra. Nem tudom ki olvasta már közületek (?), talán mintha ShadowSisi írta volna valamikor már, hogy olvassa, de ez csak halvány emlék. Nagyon meglepődtem a Rudolfos résznél, a hiányzó ujjakat illetően. Ezt eddig nem tudtam... Ha így volt, és valóban hiányoztak az ujjai, akkor ez feletébb érdekes megvilágításba helyezi a mayerlingi eseményeket. Nem tudom hogy ti mit gondoltok? 

 

 

 

 

Előzmény: snim (28510)
snim Creative Commons License 2020.07.01 0 0 28527

Hohó! Erről nem is hallottam. Ott láttad vagy találtad a neten?

Ha már Gödöllő, egyáltalán kinyitott már a kastély? Bár az idén ebben a helyzetben nem valószínű, hogy el merek indulni. 

Előzmény: ShadowSisi (28526)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.07.01 0 0 28526

Új Erzsébet-szobor Gödöllőn a kertészetben:

snim Creative Commons License 2020.06.08 0 0 28525

Ma van a koronázás 153. évfordulója.

 

snim Creative Commons License 2020.06.08 0 0 28524

Hát ez jó kérdés. Fogalmam sincs. Az Erzsébetes képeim között találtam elmentve. 

Előzmény: ShadowSisi (28523)
ShadowSisi Creative Commons License 2020.06.07 0 0 28523

Ez hol volt eredetileg?

Előzmény: snim (28520)
snim Creative Commons License 2020.05.29 0 0 28521

163 évvel ezelőtt, 1857. május 29-én halt meg Erzsébet és Ferenc József elsőszülött kislánya, Zsófia Friderika Dorottya Mária Jozefa főhercegnő a Budavári Palotában. Két éves volt.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!