Keresés

Részletes keresés

55judit Creative Commons License 2019.05.30 0 0 252

Nálam nem is színesedik.

Előzmény: evodia2010 (251)
evodia2010 Creative Commons License 2019.05.29 0 0 251

Solymáron már piros a meteor korai meggy. Már csipegethető. Persze lesz még sötétebb és édesebb is ennél.

 

55judit Creative Commons License 2019.05.04 0 0 250

Köszönöm. Egyben örülök hogy eltaláltam, ki kell vágni a közepét. Úgy tervezem hogy 3 vagy 4 oldalág magasságában teszem, elképzelésem szerint így nem lesz sűrű egyenlőre. Hogy a jövőben se legyen az, igyekszem minden évben ritkítani amíg még könnyű. Csak annak drukkolok hogy jól csináljam, mert vénségemre ez az eső ilyen ügyem. :)

Biztonságosabb számomra a meggyszedés lapos kúszásban mint létráról. :)

A fügékkel is pont ez a gond, hogy nagyon mennek felfelé. Náluk is az alacsonyan tartással kísérletezem, de itt teljesen más módszer szükséges. Ráadásul nem úgy van hogy füge-füge és lehet egy kaptafára, mert nem. Mindegyik fajta máshogy viselkedik. :) Na de ez ez más téma.

Előzmény: budai2 (249)
budai2 Creative Commons License 2019.05.03 0 0 249

Kántorjánosit neveltem 30 cm-es törzsről tölcsér formában. Évekig nagyon jól működött, kb 10 év után annyira besűrűsödött a közepe is, hogy idén fogom drasztikusan ifjítani.

Ez a 30 cm-es törzs azért kicsit kevés volt, mert az alsó oldakágak átmentek vízszintesbe és hanyat fekve kelett lle(fei)legelnem onnan a termést, amig le nem vágtam őket.

 

Ami a mutatott fádat illeti: én is kivenném a sudarat, amilyen mélyen csak lehet.  Néhány oldalágat is tőből kivennék, hogy a fa lazább szerkezetű legyen. Ezzel a növényvédelmi munka hatékonyabb lenne.

(vedd figyelembe, azt is, hogy kertészeti ismereteiim csak hobbi szintű tapasztalatból származnak)

 

 

 

 

Előzmény: 55judit (246)
55judit Creative Commons License 2019.05.03 0 0 248

Igazad van. Augusztusban kivágom a közepét. Egyébként ha elkezd teremni az amit sarjként kapok, ez ki is lesz véve. Fügét teszek a helyére. :)) Mindig ismerek meg új fajtákat, nem tudok betelni vele.

Előzmény: evodia2010 (247)
evodia2010 Creative Commons License 2019.05.03 0 0 247

Már valahol írtam, régebben próbáltam sudaras meggyfát nevelni, de a végén inkább kivágtam a közepét és próbálom fényhez juttatni a belsejét.

55judit Creative Commons License 2019.05.03 0 0 246

Mutatom milyen:

Magassága 210 cm, törzsmagasság 45 cm. Azért csak ennyi, mert szeretném létra nélkül szedni, de a metszegetés ellenére is nagyon felfelé törekszik. Létrán elég billegális vagyok nem érzem az egyensúlyt, ráadásul a vakond átszőtte járatokkal a talajt is, amibe párszor már belezuhant a létra lába. Bennem van a félsz.

Javaslatot szeretnék kérni a korona alacsonyan tartásához. Én az oldalra metszegetést és a vezérág kivágására gondoltam.

Előzmény: 55judit (245)
55judit Creative Commons License 2019.05.03 0 0 245

Az enyém most 4 éves. Gondolkodom hogy idén miután leérett, vagy jövőre vágjam ki a közepét. Nagyon felfelé tart, bár azt olvastam a Meteor ha idősödik, inkább szétterülő koronájú lesz.

Erről mit tudnátok mondani?

Előzmény: cccsaba (244)
cccsaba Creative Commons License 2019.05.03 0 0 244

Akkor a te fád központi sudaras ugye, és hogy vannak a vázágak?

Szoktam látni a közelben egy meggyfa ültetvényest ott alacsony törzsű váza formája fák vannak, gondoltam hogy ilyenre hagyom én is, de még nem vagyok biztos benne.

Előzmény: budai2 (240)
55judit Creative Commons License 2019.05.02 0 0 243

Jobbat tudok. :)) A kedvenc buszsofőröm ígért nekem egy gyökérsarjat a sajátjáról. Ő is így ültette néhány évtizede a sajátját. Finom aromás meggyízű, nem savanyú, nem moníliás, nem kukacos, bőven terem. Sosem permetezi. Most tavasszal nem tudott adni mert kiszedték ősszel, de idén talán kapok. Azt mondja, korán termőre fordul. Reménykedek, hátha még megvárom. :)

 

A meteor svanyú ízét az Érdi bőtermő finom édességéhez viszonyítottam. Ezt nálam sanos ki kell venni több okból is.

Előzmény: evodia2010 (242)
evodia2010 Creative Commons License 2019.05.02 0 0 242

Nekem nem tűnt fel, hogy éretten savanyú lenne.

Éretlenül meg minden savanyú. Persze több sav van benne mint egy cseresznyében. Meggyevés kikezdi a fogzománcot.

Illetve a ízlés is szubjektív, ami egyikünknek finom édes pl. gála alma, másikunknak (pl nekem) savszegény, a harmadik meg a granny almát isteníti. Talán idén jobb ízű lesz nálad is. Ha találsz olyan meggyet, ami kifejezetten ízlik, még kicsi a fád, részlegesen/teljesen átoltható.

Előzmény: 55judit (241)
55judit Creative Commons License 2019.05.02 0 0 241

Nekem a Meteor 3. évre termett tavaly félmaroknyit. Nagy csalódás volt, mert savanyú. magamban is csalódtam, mert mikor kerestem milyet ültessek, nem tűnt fel hogy csak az előnyeiről írnak.

budai2 Creative Commons License 2019.05.02 0 0 240

A jubileumi is nyújtózkodik ám!

 

Nálam nagyon szép törzses fa lett belőle, ritkás (nem besűrűsödő) oldalágakkal. Minimális  metszést igényelt csak. Az ágvégeket hegyeztem ki a "csirkelábak" korrekciójával és lett belőle egy törzsből induló ostorosodás nélküli szálvesszős jellegű nagyon szép fa.  Azt tervezem, hogy a sugarát  méretkorlátozás céljából rövidíteni fogom.

Előzmény: cccsaba (238)
csalántea Creative Commons License 2019.05.01 0 0 239

Jól jártál, nekem is van Érdi Jubileum, 5 év után terem, a legjobb ízű meggy valamennyi közül ...

Ráadásul nálam rezisztens (mint a Bácsfeketehegyi vagy a cseresznyemeggy), moníliát még soha nem láttam rajta.

Ha nem számít pár hét ide vagy oda, akkor ez sokkal jobb, mint a Meteor ...

Előzmény: cccsaba (238)
cccsaba Creative Commons License 2019.05.01 0 0 238

Sajnos ősszel nem kaptam Meteor korait helyette Érdi jubileumot  de ez is későn fordul termőre 7-8 évet írnak.

 

"Törzse a többi meggyfajtához képest szokatlanul vastag" "felkopaszodásra kevésbé hajlamos."

 

Ezért úgy alakítom most hogy alacsony törzsű legyen a vázágakat 30-40 cm ről indítom, talán így hamarabb terem.

Előzmény: budai2 (232)
zerger88 Creative Commons License 2019.04.30 0 0 237

Csak kíváncsiságból, mert nem lehet jelentős probléma. Virágzás után az éppen bekötött kis mini gyümölcsnél találtam egy olyat amiben majdnem akkora kukac volt mint maga a gyümölcskezdemény. Ki lehetett? 

Jani71 Creative Commons License 2019.04.30 0 0 236

Szerintem is. A Meteor nálam is eljátszotta ezt az idén. A Pándy is.

Még virágzáskor néztem a Meteort, már akkor látszott, hogy halott a bibe. Sok üres virág volt.

Egyértelmű volt a mostanra bekövetkező állapot. Talán majd jövőre...

Előzmény: Camrom2 (235)
Camrom2 Creative Commons License 2019.04.30 0 0 235

Szerintem is megfázás, nálam a Meteor még elmegy , de az Alex a brutális virágzás ellenére nagyon gyér.

Előzmény: evodia2010 (233)
55judit Creative Commons License 2019.04.30 0 0 234

Nem fázhattak meg  virágok?

Előzmény: evodia2010 (233)
evodia2010 Creative Commons License 2019.04.30 0 0 233

Hát ahhoz képest, hogy tele volt virággal a meteor korai meggyfám, alig van rajta terméskezdemény.

Nem is értem. Méhek vannak/voltak, moniliát nem láttam rajta...

Van a meggynek is hasonló kártevője mint a szilvának a szilvadarázs? (nem láttam ilyet) Vagy mi vihette el...?

Oltottam rá piramis meggyet, abból is lesz tán pár szem. Összehasonlítom majd, van-e különbség...

budai2 Creative Commons License 2019.04.30 0 0 232

Csengődi 

 

Hivatalos fajtaleírása szerint teljes termés csak 8 év után várható. Ez sajnos igaz.

 

"Rendszeresen és bőven terme. A terméseket csokrosan hozza. Későn, a 8. év után igen bőtermő."

 

http://mkszn.hu/termekek/meggy

 

Nem igaz viszont (ez is sanálatos), hogy moniliára rezisztens lenne.  Jobb mint  a többi, de ha nem permetezem, a virágok egy részét megtámadja a monilia. (permetezés esetén is előfordul mutatóba néhány moniliás virág).

 

Ami miatt megszólaltam: Többen jelezték itt a fórumon, hogy elégedetlenek a fajtával. persze van olyan is, aki viszont elégedett.

Én erre a nyolc évre hívom fel a figyelmedet. Ha türelmetlen vagy, Te is elégedetlen leszel.

Én pluszként  elkövettem azt a hibát, hogy eleinte hagytam nagyon besűrűsödni. Lombra fejlődött terméshozás helyett.

Csak most, hogy szinte cseresznyefa ritkaságúra metszettem komoly méretű ágak tőből való lefűrészelésével,  kezd elfogadható mennyiségű termést hozni.

Egyébként meg, ha hagyod, hatalmas fa lesz belőle. Mint egy cseresznyefa akkora. Ha újra kezdhetném, tőből való kimetszésekkel sokkal bátrabban ritkítanám. a fiatal fát.

 

 

Előzmény: zsorsz (218)
budai2 Creative Commons License 2019.04.19 0 0 231

https://www.novenypatika.hu/204-a-cseresznyelegy-elleni-helyes-vedekezes

 

http://www.szepzold.hu/4220

 

Hogy ne más tollával ékeskedjek, két eredeti forrás.

 

Annyi  kiegészítés, hogy  a karate, vagy decis mellett  más piretroidok is szóba jöhetnek, és sajnos többsz9ri alkalmazásukra is szükség lehet.

Előzmény: 55judit (229)
55judit Creative Commons License 2019.04.19 0 0 230

Máris olvastam ez ügyben. Köszönöm.

Előzmény: 55judit (229)
55judit Creative Commons License 2019.04.19 0 0 229

Köszönöm. Résen leszek, és megszórnám valamivel abban az esetben ha jó termés ígérkezik. :)

Milyen szert ajánlasz és hányszor? Egyáltalán nem vagyok jártas ez ügyben.

Előzmény: budai2 (228)
budai2 Creative Commons License 2019.04.18 0 1 228

Meggy kukacosodás.

 

Én úgy tudom, hogy a cseresznyelégy nem a virágokat, hanem a bogyót támadja.

Akkor, amikor a bogyó zöldborsó méretű és enyhén sárguló színű.

De a legyek életciklusa az érdi bőtermőre van kelésileg időzítve, a korábbi (termésű) fajtákra még nem harcképesek, nem ivarérettek hiába bújtak ki (esetleg) már a földből.

Ez azt is jelenti, hogy legyek (kukacosodás) ellen a zöldborsó szerű állapotban érdemes először permetezni.

De ha sokáig a fán hagyod a termést (én a Pándival ezt teszem) akkor vagy permetezel még egyszer valami gyorsan lebomlóval (és arra a pár napra nem eszel  fáról), vagy a késői szedés elkukacosodik.

Előzmény: 55judit (221)
Jani71 Creative Commons License 2019.04.14 0 1 227

Legalább az utolsó két évben egyáltalán semmit nem szórtam a Meteorra cseresznyelégy ellen,

mégis tökéletesen kukacmentes volt. Idén se fogok alkalmazni erre a fajra mérget.

 

Camrom2: a levélsárgulás nálam is van minden évben, szerintem blumeriella.

Most igyekszem megelőzni. De ha mégis beütne, akkor a Folicur Solo nagyon jó rá. Megállítja...!

Előzmény: 55judit (221)
zsorsz Creative Commons License 2019.04.14 0 0 226

Most egy  3 éves csengődi csokros van tele virágokkal,nagyon egészségesnek mutatkozik.

Előzmény: evodia2010 (219)
Camrom2 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 225

Az biztos hogy savasabb, mi elsősorban fagyasztásra használjuk s pont ezért a süteményekben nagyon finom friss.

Előzmény: 55judit (224)
55judit Creative Commons License 2019.04.14 0 0 224

Én azt a pár szemet elég savanyúnak találtam az Érdi bőtermőhöz képest.

Előzmény: Camrom2 (223)
Camrom2 Creative Commons License 2019.04.14 0 0 223

Nálam a Meteor még sose volt kukacos viszont olyan évem már volt egyszer, hogy a virágokat levitte a monília igaz azóta kap Topast. Valamelyik évben előfordult, hogy augusztusban elsárgult és lepotyogott a levél 70 %-a, talán stigmina, de ilyen is csak egyszer volt, ezektől függetlenül szeretem a fajtát.

Előzmény: 55judit (221)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!