Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.05.29 0 0 8486

És mit mond erről vajon dr. Iván Géza? Hívd fel! Ha másra ne, egy cikkrevaló összejöhet a témából.

Előzmény: Goldman Emma (8485)
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.29 0 0 8485
A legutóbbi Erzsébetvárosban benne van megint a felhívás a helytörténeti múzeumról. Annyi derül ki belőle, hogy az Erzsébetvárosi Civil Szervezetek Szövetsége a szervező, gyűjtik a tárgyakat, dokumentumokat, az ajándékozó nevét és emlékét meg óhajtják őrizni az utókornak, és hogy egy bizonyos dr. Iván Gézához lehet fordulni a "majdani bemutatás" reményében.
Szóval konkrétum nem sok: pl. hogy hol, ki, milyen pénzből, valójában milyen céllal. Ez kötözködésnek tűnhet, de higgyétek el, elég múzeumot láttam én már ahhoz, hogy tudjam: egy gyűjtemény nem lesz csak úgy, hogy harminc nyugdíjas bevisz ezt-azt. Alapkollekció híján - úgy tűnik, itt nincs ilyen - a gyűjtőmunkának tudatosnak kell lennie: el kell pl. dönteni, melyik korszakra fókuszálunk, alapjában véve mit keresünk, noch dazu hogyan fogjuk bemutatni azt a valamit. Aztán neki lehet ugrani. Tekintve, hogy a VII. kerületnek legalább húsz éve már létre kellett volna hoznia tudatosan, önkormányzati pénzből és helyiségben a maga helytörténeti gyűjteményét, ez a kezdeményezés elég aggasztónak tűnik.
városerdő Creative Commons License 2010.05.20 0 0 8484

A Nádor sziget az 1896-os kiállításra való készülődés során tünt el, úgy, hogy a tó egy részét feltöltötték. Akkor kerülhetett föld alá a patak is. (a tó végén egyébként megnézheted a Nádor hidat, ami emléke annak, hogy itt valaha volt még egy sziget). A szobrokat valószínű azért vitték át a Margitszigetre, mert itt nagy volt az "elhullás" a rongálás.

Ha térképek érdekelnek, itt találhatsz: http://archivportal.arcanum.hu/lear/opt/a100512.htm?v=pdf&a=start

szilva

Előzmény: ligetváros (8483)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8483
Megkaptam, köszönöm!!!
Ez nagyon jó, így már világos a két sziget is, amiről már olvastam. Ezen a térképen jól látni azt a patakot is ami táplálta a tónak a vízét. Azzal vajon mi lett?
Nem emlékszem pontosan, hogy hol olvastam a Liget benyúlásról, de megpróbálom megkeresni.
A művész sétány volt a mellszobrokkal övezet sétány ami később átkerült a Margit szigetre? Ennek vajon mi volt az oka?
Előzmény: városerdő (8482)
városerdő Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8482

Szia!

Nem egészen. Nebien terve, ahogy ő gondolta, sosem valósult meg, talán csak a rondó. Az egész terv eltűnt a süllyyesztőben, ha később mégis lett valami a terv egyes elemeiből, az a véletlen műve. Oly annyira eltűnt a terv, hogy nincs is magyar fordítása, csak németül lelhető fel, ha jól tudom a Kiscellki múzeumban. Ha sikerüll, küldök az e-mail címedre egy 1867-es térképet, ott pl. már láthatod a rondót is meg az arénát is, de pl ez sem azért épült oda, mert valami hasonlót Nebien megálmodott. A Városliget első igazi és tervszerű rendezése az 1885-ös Országos Általános Kiállítás miatt volt, majd az 1896-os Ezredéves Kiállítás előtt folytatódott.

Arról nem tudok, hogy a liget elért volna a Lövölde térig, pontosabban szerintem nem ért el.

szilva

Előzmény: ligetváros (8481)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.19 0 0 8481
Szia Szilva!

Köszönöm!!!
Akkor a rendezés végül nem egy egységes átépítést jelentett, hanem lassan, egy-egy részlet megépítésével valósult meg? És mikor szűnt meg a Liget Lövölde térig való benyúlása? És a benyúlásnak mely utcák voltak a határai? Elérhető esetleg a rendezés előtti időből való térkép?
Előzmény: városerdő (8480)
városerdő Creative Commons License 2010.05.18 0 0 8480

Szia!

A dolog pontosabban úgy igaz, hogy az 1808-ban megalakult Szépítő Bizottmány 1813-ban pályázatot írt ki a Városliget rendezésére. A pályázatot és a vele járó 200 aranyat egy Henrik Nebbien nevű "kertész" nyerte. Gigantikus elképzelés volt, de megvalósítására nem volt elég pénz, pedig Nebbien a pályadíjat is felajánlotta, illetve a József nádor adománygyűjtést is szervezett, hogy a szükséges pénz összejöjjön. Ez utóbbi gyakorlatilag érdektelenségbe fulladt. Így a terv csak terv maradt.  Persze egy-két dolog később, ha másképp is, de megvalósult (szépen megcsinálták a tavat, lett rundó, lett művészsétány és a tervbe vett amfiteátrum helyett lett Városligeti SZinkör), ám ma már a tó kivételével ezek sincsenek. Tény, hogy a legtöbb ligeti épület a millennium környékén épült, de pl. a Hermina kápolnát már a 48-as forradalom előtt elkezdték építeni, a Palme Ház pedig (ma a Magyar Alkotóművészek Köre lakik benne) az Olaf Palme sétányon az 1885-ös Országos Általános Kiállításra épült, és ereditelileg Műcsarnoknak készült.

Üdv:

szilva

Előzmény: ligetváros (8478)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.17 0 0 8479
Szerintetek van valami koncepcionális oka annak, hogy a most felújított Hernád utcát végig aszfaltozták a térkő helyett és még véletlenül sem alakítottak ki zöldnek helyet? A Dembinsznky és a Hernád kereszteződésénél így elég faramucira sikerült a két burkolat váltásának megoldása, merthogy a Dembinszky térköves. Ő vajh mivel érdemelte ki ezt a megkülönböztető figyelmet, hogy térkő burkolatot kaphatott?
ligetváros Creative Commons License 2010.05.17 0 0 8478
Köszi.
Érdeklődve várom... :) !
Tegnap du. volt a Dunán a Városligetről egy műsor, és abban azt mondták, hogy a Liget rendezésére 1808-ban írtak ki pályázatot, bár a legtöbb épület tényleg a millennium környékén épült fel.
Előzmény: Goldman Emma (8477)
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8477
Megméztem, sajnos a Bookline-on sincs egyik se. De a Kismező...-t pl láttam az Írók Boltjában.
Káposztaföldre visszatérünk, most sajnos el kell rohannom dógozni.
Előzmény: ligetváros (8476)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8476
Erről sajna lemaradtam :-)
Libri, Alexandra nem nagyon dúskál ilyen jellegű könyvekben, vagy csak én nem vagyok képes megtalálni őket, de akkor majd jobban kinyitom a szemem.
Kár, hogy a kerület nem vevő rá. Kíváncsi leszek, hogy segítség nélkül mire lesz elég a lelkesedés?!?!
Előzmény: Goldman Emma (8474)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8475
A Csikágó helyén úgy tudom soha nem volt a Városliget, tehát a Lövölde téri benyúlás tényleg "csak" benyúlás volt. (És ÉNy-on mi volt a határ?:-)) Azt olvastam, hogy a Csikágó helyén káposztaföldek voltak. Jól tudom?
Előzmény: ligetváros (8473)
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8474
Összetoltak két kerekasztalt, azok mellett produkáltam magam tettestársaimmal izgalmas szakmai kérdésekben, az ünneplő közönség lelkes figyelme közepette. :-)
Perczel Annáét meg a Kismezőt... lehet kapni, a kerületi kiadványokat viszont fogalmam sincs, hol terjesztik, ill. terjesztik-e egyáltalán.
A múzeumról csak ennyit tudok, hogy egy idősebb úr bejelentette, szervezi. Nem derült ki, a kerület egyáltalán részt vesz-e benne, ad-e helyet, pénzt, stb. De nem úgy tűnt, mintha nagyon izgatná őket a lehetőség.
Előzmény: ligetváros (8472)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8473
Vannak esetleg könyvek amik az Andrássy, a Liget vagy a Csikágó tervezésével, kivitelezésével foglalkozik? Esetleg tudsz olyan térképeket, ne adj Isten rendezési tervet amik ebből az időből valók? (természetesen reprodukcióra gondolok:-))
Igen, arról már olvastam, hogy a Csikágót a Millennium környékén húzták fel iszonyatos sebességgel (a mi házunk is 1895-ben kapott engedélyt és 96-ban épült meg, az egy más kérdés, hogy a II. vh. alatt bomba találatot kapott így külseje még csak nem is emlékeztet hajdani szépségére), de azt lehet tudni, hogy mi volt az ok, a cél, az elképzelés, stb., hogy ilyennek épüljön Csikágó amilyen?
Előzmény: Goldman Emma (8471)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8472
Kerekasztalozni :-) ?????
Ezeket a kiadványokat hol lehet megnézni, esetleg beszerezni?
Az ÓVÁS-ról már hallottam, őket főleg a Belső-Erzsébetváros, a Zsidónegyed érdekli, és nem az egész kerület, ha jól olvasom a honlapjukon.
A kerületi lap alatt az Erzsébetváros című ingyenes újságot érted? A múzeum jól hangzik, és a lelkesedés is több a semminél, közben pedig még alakulhat és csatlakozhatnak hozzáértők is. Helyet már találtak a múzeumnak?
Előzmény: Goldman Emma (8469)
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8471
A Városligeti fasor az Andrássy út "következménye", az ottani parcellázás hívta életre ezt az új, elegáns, villákkal szegélyezett és a ligetszéli köröndhöz vezető útvonalat. A Liget rendezése meg az 1885-ös iparkiállításhoz köthető, ha jól emlékszem. A Csikágó egy leheletnyit későbbi fejlemény, a Millennium és a századforduló környékén húzták fel, tényleg néhány röpke év alatt. Szóval eléggé egyszerre történtek azon a tájon a dolgok, pláne, ha az ember bő száz év távolából nézi. :)
Előzmény: ligetváros (8470)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8470
Még a Ligetváros-Városliget kapcsán eszembe jutott valami. Úgy tudom, hogy régen a Városliget benyúlt a Lövölde térig. Ennek a "benyúlásnak" a DK-i határa Damjanich u. vagy a Városligeti fasor volt? Ekkor léteztek már a Csikágó épületei és utcái?
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8469
Ott én is voltam, de szerencsére tető alatt kerekasztalozni. :)
A hétkerben, mint minden, ez is elég szétfolyó, van egy hivatásos értékvédő asszony, Budáné Juhász Katalinnak hívják, ő szokott a kerület megbízásából (nem túl jó) helytörténeti kiadványokat készíteni. Van aztán az ÓVÁS! és köre, Perczel Annának tavaly megjelent egy igen remek házkatasztere a Belső-Erzsébetváros műemléki részéről, most meg kijött a Kismező, Nagymező, Broadway című könyv, annak egy jó része a Klauzál tér környékéről szól. Pár hónapja meg azt olvastam a kerületi lapban, hogy helytörténeti múzeumot szervez valami civil társaság, ami elég riasztóan hangzott, mert a szándék nemes és hiánypótló, de a múzeum az mégiscsak komoly dolog. A lelkesedés kevés hozzá, nem ártana hozzáértőnek csinálnia.
Előzmény: ligetváros (8468)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8468
Tegnap voltunk a Múzeumkertben a Múzeumok Majálisán. Annak ellenére, hogy szinte végig esett elég sokan voltak. Ami a kerület szempontjából érdekes volt, hogy kiállítottak helyi értékvédők is, így több kerület is kint volt szép képekkel, könyvekkel, prospektusokkal, de Erzsébetvárossal nem találkoztam, és amikor megkérdeztem a sátorban a többi kerületet (VIII., IX.) azt mondták, hogy úgy tudják a VII. ker-ben nincs ilyen. Tényleg nincs? Kicsi irigységgel töltött el a, hogy a VIII. ker-ben még működik egy civil mozgalom is a Palotanegyedért, akik most is szép képeket hoztak és korábban már az ő szervezésükben mi is voltunk épületbejárásokon a VIII. ker-ben. Ilyet tényleg nem találni nálunk? Pedig itt is vannak azért hasonlóan szép, értékes épületek.
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8467
Megnéztem az Erzsébetváros honlapján a kerület szabályozási tervét, és tényleg nem találtam rajta a passzázs nyomvonalát. Érdekes.
Előzmény: Goldman Emma (8462)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.16 0 0 8466
Nekem még nem sikerült egy bizonyos területre koncentrálni a Ligetváros elnevezést Csikágón belül az ingatlanosoknál. Melyik területre gondolsz? Igazából nekem csak a Damjanich u. tér el látványosan a Csikágó többi részétől.
Előzmény: Krampulák (8459)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.15 0 0 8465

Gondolhattam volna... :-/  Jellemző! :(

Előzmény: Goldman Emma (8464)
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.15 0 0 8464
Pedig nagyon egyszerű. Pomsár János, aki tervezte, akkor véletlenül tagja volt a kerületi önkormányzatnak. Nekem legalábbis ezzel indokolták, amikor ugyanezt kérdeztem.
Előzmény: Törölt nick (8463)
Törölt nick Creative Commons License 2010.05.14 0 0 8463
Én azóta sem értem, hogy a Madách Center hogy a fenébe" engedélyezték épp a nyomvonalba felhúzni? Mondjuk hungarocell az egész borítása az 1. emelttől felfelé - kvázi három hét alatt lebontható ,- de akkor is!
Előzmény: Goldman Emma (8462)
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.14 0 0 8462
Más nem nagyon jut eszembe, legfeljebb a Százházak, de ott az utcát is így hívják.
A Madách sétányra szerintem nincs éppen érvényes rendezési terv, pontosabban ami volt, az börtönbe vonult. Na jó, cinizmust félretéve: a legutóbbi elképzelés a körútig vezette volna a passzázst, de a végén már csak udvarokban. Ha megnézed, közben eladták a bérlőknek az érintett házak nagyrészét, szóval - hálistennek - nagyjából be kell érnünk azzal, ami van: a Gozsdut keresztbemetsző passzázzsal és a rettenetes folytatásával a Holló és a Kazinczy között. Aztán szerencsére slussz. Persze: adná az ég. Mert itt, a Csányi környékén már megint meghirdettek eladásra ezt-azt, szóval támadhat még az ingatlanlobbi.
Előzmény: ligetváros (8458)
Krampulák Creative Commons License 2010.05.14 0 0 8461
Ha beírod a Google keresőjébe a "ligetváros eladó lakás" szavakat, láthatod, hogy az ingatlanosoknál ez egy bizonyos terület megjejölésére szolgál. (Persze cége válogatja, mert találsz a hirdetések között "ligetvárosit" a Verseny utcában is.
Előzmény: djz (8460)
djz Creative Commons License 2010.05.14 0 0 8460
Meggyőződésem volt eddig, hogy a Ligetváros a "bevásárlóközpont" neve.
Előzmény: ligetváros (8455)
Krampulák Creative Commons License 2010.05.14 0 0 8459
A Ligtváros-Városliget szójáték szerintem nem rossz. Annál is inkább, mivel  a terület a Csikágó peremén van, a minőségét tekintve pedig más, mint az. (Állatorvosi, Péterfy kórház, Bethlen tér, szolgálatóház, DM, Chili bisztró, troli, üzletek...), ennek alapján tehát akár saját neve is lehet(ne). És ha az ingatlanirodákra bízzuk a dolgot, lesz is.
Előzmény: Kilroy (8456)
ligetváros Creative Commons License 2010.05.14 0 0 8458
Köszönöm a válaszokat.
Emma!
De a Csikágó név is csak egyszer_csak_elterjedt formában alakult ki a Rákóczi-Dózsa György-Damjanich-Rottenbiller által határolt területre nem? Mondjuk ez a név szerintem is találóbb, mert a Ligetvároshoz azért dukálna némi zöld is, bár kétségtelen hangzatosabb. Először azt hittem, hogy esetleg a VI. ker. VII. ker-el határos, zöldes részét hívják így, és ezt próbálják kibővíteni és a Csikágó igen csak zöldmentes részére is a szomszédságból adódóan ráhúzni. Én is kíváncsi leszek, hogy alakul az új név sorsa?!?!?
A Csikágón és a Zsidó negyeden kívül van még ilyen "ragadványnév" szerű elnevezés a kerületben?
Más:
Olvastam az egykori Erzsébet sugárút mostanra Madách sétánnyá alakult elképzelésről a kerületben. Ennek a pontos "nyomvonaláról" hol lehetne utána érdeklődni? Gondolom a rendezési tervben biztos szerepel, de esetleg tudtok olyan oldalt a neten ahol szintén megtekinthető az Önk. meglátogatása nélkül? Egyáltalán áll még az az elképzelés, hogy elérjen teljesen a Ligetig, vagy már csak a Nagykörút a cél?
Goldman Emma Creative Commons License 2010.05.13 0 0 8457
Ez, kérem, pont olyan autentikus városrésznév, mint a nyolcadik kerületi Magdolnanegyed. Ilyenkor valaki - helyhatóság, netán befektető - gondol egy nagyot, és új név kitalálásával próbál szabadulni a terhes múlttól. Aztán az az új név vagy gyökeret ver, vagy nem. A terület tisztességes neve Csikágó, a kreált elnevezés a Városligettel próbál érzelmi egységet teremteni. Lelke rajta, én figyelem a fejleményeket. Amúgy ugyanez a helyzet a régi pesti zsidónegyeddel is, soha senki nem próbálta így hívni ezt a helyet, ahol ülök, a városvédők előtt. Lassan meggyökerezik amúgy. De a Csikágóért kár lenne.
Előzmény: ligetváros (8455)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!