Keresés

Részletes keresés

Napsütötte sáv Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1242

Te vagy az én emberem! :)

 

Vagy fordítva! :-) Ezen a téren kb. ki is merültek az ismereteim az említett morzsákkal. :-)) A két honlapot beraktam a kedvencek közé!

 

Különben a latinnal azért úgy vagyok, hogy a memóriám örül ha elbírja a magyar neveket, kevés növénynek ismerem a latin nevét. "Akkora a memóriám, hogy nem találok benne semmit". :-)

Előzmény: -guess.who- (1240)
Napsütötte sáv Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1241

Van egy könyv, valami olyasmi a címe, mint Növényneveink eredete

 

Na majd úgyis megyek hétfőn ha minden igaz (akkor nyit ki újra, igaz?), feltétlen ránézek! Ez jól hangzik! :-) Persze jobb lenne ha nem a nevén keresztül ismerkednék meg először egy növénnyel, de hát addig is. Az utóbbi meghatározásaim egyébként Bp belterületén történtek, csupa "vulgaris". :-)

Előzmény: Mad árka (1239)
-guess.who- Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1240

"Na engem ilyenek is transzba sodornak! :-)"

Te vagy az én emberem! :)

 

Én az ilyen névfejtésekre két oldalt használok:

http://garden-gate.prairienet.org/botrts.htm

http://www.calflora.net/botanicalnames/index.html

 

De sajnos még így is elég sok olyan latin elnevezésem van, amit nem (vagy nem teljesen) tudtam megfejteni. :) Ha tudsz hasonló lapokat, ne tartsd titokban! ;)

Előzmény: Napsütötte sáv (1238)
Mad árka Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1239

Hm, ez vidám örvendés lesz, mivel 3,5 szakom közül kettő biológia és történelem, így az ilyen latin felfedezések nekem dupla kielégülést okoznak ;-).

 

Van egy könyv, valami olyasmi a címe, mint Növényneveink eredete (konkrétabbat csak annyit tudok mondani, hogy Központi Szabó Ervin Könyvtár, 4. emelet, balra el sokáig, és kábé szemmagasságban ;). Remek. Mármint a könyv.

Előzmény: Napsütötte sáv (1238)
Napsütötte sáv Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1238

"ÁÁÁÁÁÁÁ, megvan!"

 

Meg hát! :-)

 

"Na? Mit kapok? :-D"

 

A felismerés örömét, már meg is kaptad! :-)

 

Amúgy engem a nyelvészet is érdekel valamelyest bár nem tanultam latint.

 

-OFF

A Roots nevű programról hallottatok? Én szeretem: görög/latin részek angol szavakban: http://artsci.shu.edu/classics/classics/rootsof.htm

-ON-

 

A kis vadvirágos Fürkész könyvet ismeritek? Abban olvastam pl. hogy orvosi somkóró = melilotus officinalis, ahol is lotus egyenlő kerep (mint pl. szarvaskerep = lotus corniculatus) illetve melissa = méh, vagyis méhkerep, régi magyar nevén: mézkerep, ami végülis közeli találtat. :-) Továbbá az is megvilágosodás közeli élmény volt, hogy ürmös = vermut, mivel németül üröm=vermuth, mivel a fehér üröm szolgál a bor ízesítésére. Na engem ilyenek is transzba sodornak! :-)

Előzmény: Mad árka (1237)
Mad árka Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1237

Ah, ez kell ide :). Szia!

 

Első tippem egy szarkaláb volt, mint tölcséres-visszahajló és lila, ami a fehéret illeti, gyanítom, arrajárt egy relatíve nagy hozamú kloákával rendelkező madárraj és köszöntötték.

 

Olyan növény, amit ismerek fehérben és lilában is, kimerül a májvirágnál, de az meg nem tölcséres. Esetleg rettentő szikkadt tüdőfűre tudok még gondolkodni, de az meg nem 2-3x-osan összetett levelű. Lelegelt lóheremező...? A megoldás persze biztos banális és tajtékozva fogok ordítani, mikor meghallom. Ne kímélj.

 

A digitgép beszerzése megfontolandó, én is először voltam növényes, utána éreztem, hogy kéne gép is, majd ráment egy teljes ösztöndíjam és lett. És azóta nagyon boldog vagyok vele.

 

ÁÁÁÁÁÁÁ, megvan! Odvas keltike? (Vagy ujjas.) Na? Mit kapok? :-D

Előzmény: Napsütötte sáv (1235)
Napsütötte sáv Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1235

Sziasztok!

 

Bemutatkozás gyanánt...

 

Tavasszal erdőben járva észrevettem egy rakat szép lila virágot, fehér is volt belőle - olyan tölcséres, a vége meg visszakanyarodik (és egy növényen szinte zsúfolva volt a sok virág)... És ott volt a többi vadvirág is és akkor döbbentem rá hogy fogalmam nincs mi mellett megyek el, még az ibolyát sem ismerem. A lila és fehér virágokat lefotóztam, ismerős beazonosította (na, ezek alapján ki tudjátok nagyjából találni? :-)  még annyit, hogy a levelek 2-3-szorosan összetettek)

 

Vettem egy fényképes "népszerű" vadvirághatározót - kezdetnek jó volt, azóta megvan a Simon Tibor féle is, plusz letöltöttem pár honlapot - és nemrég felfedeztem ezt a topicot is, igen nagy örömömre. :-)

 

Szóval itt vagyok - elolvastam a hozzászólásokat 2005.06.16 13:08:54 (760)- ig, de gondoltam már most beköszönök. Amúgy ismeritek a Delta-Intkey programot? Angol nyelvű, én még csak ránéztem, de elég komolynak tűnik - bár az általa ismert fajok száma nem túl nagy. http://biodiversity.uno.edu/delta

 

Egyébként Bp-en lakom a barátnőmmel (akit nem igazán izgatnak fel a növények), és továbbra is elég kezdő vagyok vadvirág téren, kertem nincs és digicam is csak kölcsön, de lehet hogy ezen változtatni fogok :-).

 

Üdv: NS

toti941 Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1234

 

 

 rendkívül ügyes vagy Rágica !!

 

de az előző is igaz

 

toti

Előzmény: rágica (1232)
_chela Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1233
Es meg hozzatennem (ez az en novenyem is :) ), hogy amugy burjanzik, mint a gep, allandoan no, uj leveleket hoz, de az uj levelek is mar hamar szaradnak a hegyukon...
Előzmény: Catman (1231)
rágica Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1232
Ez így ebben a formában nem igaz!
Ennél szerényebb ajándékkal is beérem.
Pl. Ügyes vagy!
Előzmény: toti941 (1230)
Catman Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1231

Sziasztok! Meg tudnatok mondani ennek a novenynek a nevet? Vajon mitol szarad el a leveleinek a vege?

 

 

 

toti941 Creative Commons License 2005.07.28 0 0 1230

 

 

 hogy Te vay a " hónap legokosabbja "

 

 szia

toti

Előzmény: rágica (1224)
Kiskertész Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1229
A 1163-as hozzászólásban én is írtam róla
Előzmény: krampuszka1 (1227)
Mad árka Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1228

Az álkörmösfélék családja - Phytolaccaceae

 

Ősi bélyegekben gazdag trópusi család. Fajainak száma 120 fölötti. A virág spirociklikus, egy- vagy különnemű virágtakaróval. A termés bogyó, tok vagy makk. Ép szélű, tagolatlan leveleik szórt állásúak. Fák, cserjék, liánok lehetnek. Gazdasági jelentőségük csekély. Egyes fajaik gyógyászatilag hasznosítható anyagokat tartalmaznak, mások gyökerét szaponintartalma miatt mosószernek használják vagy leveleiből főzeléket készítenek. Legismertebb képviselőjük az Európába behurcolt és itt elterjedt amerikai álkörmös (Phytolacca americana) . Ezt a növényt korábban Franciaország szőlőtermő vidékein termesztették és sötétvörös bogyóival a vörösbort színezték. Ma használata nem engedélyezett toxikus triterpénszaponin- és mitogén hatású lektintartalma miatt. Színezőanyaga a cukorrépában is jelenlévő betacián.

 

 

Innen: Libatopvirágúak rendje

(Nem tudom, mennyire nézegettétek a HIK-nek ezeket az oldalait, szerintem remekek.)

Előzmény: krampuszka1 (1227)
krampuszka1 Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1227

Az meg mi ?

A szomszédban van ez a növény, fehér virágja volt..................

Tőlem kérdezték, mi ez, gyümölcs-e, vagy valami mérgező, de fogalmam sincs

Előzmény: magyarliba (1226)
magyarliba Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1226
Alkörmös.
Előzmény: krampuszka1 (1225)
krampuszka1 Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1225

Nem tudja valaki, hogy mi ez ?

 

 

rágica Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1224
De mit is?
Előzmény: toti941 (1216)
rágica Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1223
Azt nem tudom, hogy mikor kell, csak azt tudom leírni, hogy mi hogy szoktuk.
Az anyukám tavasszal veti el. (Van 1 kis fűtetlen fóliasátruk, és amikor abba vetegetik a magokat, akkor elveti az összes hobbinövényt is. Próba "cseresznye".) Miután kikelnek szépen poharakba, majd cserepekbe ülteti. Az első télen még bent kell teleltetni, utána lehet kiültetni. Az idei vetéseken már (néhényon) megjelentek a bimbók is.
Ennyi a mi tudományunk.
Előzmény: strelitzia (1214)
-guess.who- Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1222

Igen, az.

Előzmény: Mad árka (1221)
Mad árka Creative Commons License 2005.07.27 0 0 1221
 Óriás zsurló? Csodaszép volt, ahogy tucatmagával nődögélt, csak nem tudom, mi.
Mad árka Creative Commons License 2005.07.26 0 0 1220
Re-OFF: meglepnél vele a meztelencsiga kukac vipmél pont hu-n? Elöntötte a káosz az eredeti postafiókomat, miután beállítottam a "vakáción vagyok" lehetőséget.
Előzmény: Törölt nick (1218)
ziko3 Creative Commons License 2005.07.26 0 0 1219

Szia!

 

Nem publikus az emil cimed..(((,igy nem tudok hova irni!

 

Kérlek,ird meg a ziko3@freemail vagy zikö3@citromail cimre,ahol a részleteket meg tudjuk beszélni.

 

 

Előzmény: toti941 (1209)
Mad árka Creative Commons License 2005.07.26 0 0 1217

Az elmúlt hetekben többször kerültem olyan helyzetbe, hogy a fészekvirágzatot kellett (volna) egyszerűen elmagyaráznom. Nem igazán sikerült. Később már felismerték többnyire, melyik növény fészkes, de ugyanúgy nem tudták közérthetően elmagyarázni, mint én.

 

Megpróbálkoztok egy definícióadással?

toti941 Creative Commons License 2005.07.26 0 0 1216

 

 valóban

 

 

 gloriosa rotchildiana

 

 nyertél

Előzmény: rágica (1212)
toti941 Creative Commons License 2005.07.26 0 0 1215

 

  küldöm

 

 toti

Előzmény: Aquarell (1213)
strelitzia Creative Commons License 2005.07.26 0 0 1214

Rágica!

Még arról légyszi írjál nekem, hogy mikor kell a magot elvetni, ősszel, vagy tavasszal. Úgy gondolom, hogy inkább ősszel, hogy következő évben virágozzon.

Köszi: Str.

Aquarell Creative Commons License 2005.07.25 0 0 1213
Valami egész alakos képet + levélről közeli fényképet mutathatnál.
Előzmény: toti941 (1209)
rágica Creative Commons License 2005.07.25 0 0 1212
Gloriosa
Előzmény: toti941 (1209)
toti941 Creative Commons License 2005.07.25 0 0 1211

 

szia Strelitzia

 

  köszi  várom

 

Előzmény: strelitzia (1210)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!