Keresés

Részletes keresés

wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37952
Erdekessegkepp elmeslem itt Nashvillben most nyilt egy amolyan organik setalo-bevasarlo utca, ahol van nagy organik elelmiszerbolt, helyi farmerek termekeivel. Melette ruhabolt ahol tobbek kozott lehet venni pl amerikai gyartmanyu zoknit is. Kicsit dragabb mint a kinai de szerintem anyival tovabb is tart.
Előzmény: wulfin (37951)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37951

Pedig eleg sok szar jon kinabol, csak lassan bomlik le:)

 

Igen, az lenne az egyik megoldas hogy visszakuldjuk a kakit. De szerintem a masik megodas fog megvalosulni miszerint nem fog usa annyi kajat kuldni kinanak.

Előzmény: hanyattesett (37950)
hanyattesett Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37950
az előbb volt szó, hogy az USA egy csomó mezgazd terméket exportál, mondjuk Kínába. Azér a kakit nem küldik vissza hajón...
Előzmény: wulfin (37949)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37949
Nem tudom, azt viszont olastam hogy az organik farming kb 10-szeresre novekedett 10 ev alatt es ott ugy nem hasznalnak mutragyat. Kubaban egesz biztos joval nagyobb az ilyen visszarogatas, de mindehol a vilagon novekdni fog ha mar tul draga lesz olajbol csinalni mutragyat. Ha most meg csak ezrelek valoszinu azert van mert meg mindig ingyen van az olaj. De a trendek mar itt is latszodnak.
Előzmény: hanyattesett (37948)
hanyattesett Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37948
és ez ezrelékben mennyi a mezőgazdaság egészéhez képest? ugye, kimutathatatlan :)
Előzmény: wulfin (37945)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37947
Úgy, ahogy leírod. És ezért is dodonai kicsit ennyit lovagolni az olajáron. A világpiacon felhasznált olaj legalább kétharmada, de inkább több (érdemes lenne utána nézni) nem a szabad piacon, hanem a cégek saját belső rendszerében, vagy hosszú távú megállapodásokkal forog. Magyarország sem a napi világpiaci áron veszi az olajat és gázt, hosszú távú szerződései vannak, részben kötött árakkal, részben árkiegyenlítő-átlagoló megállapodásokkal. A MOL-nak saját érdekeltségű mezői is vannak - nem csak Magyarországon - ott alapvetően a kitermelési költségek és bányajáradékok a mérvadóak.
Szóval felmehet az olaj ára akár 300 dollárra is, ez akkor is csak a forgalom egy kis részét fogja érinteni.
Előzmény: wulfin (37944)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37946
Meg ujabban tobb ceg es egyetem is foglalkozik biochar kutatassal.
Előzmény: wulfin (37945)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37945
Pl az E3 Biofuels. Meg apam is amikor elegette a venyiget a hamut visszarakta a szolotokehez:)
Előzmény: hanyattesett (37943)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37944

Lenne egy borzaszto alapveto kerdesem.

 

Mit jelenet az hogy az olaj ar x dollar? Ez milyen piacon jelent forgalmat es kik a piac szereploji?

 

Konretabban, az olaj hany szazaleka jelenik meg ilyen kereskedelemben?

 

Azert kerdezem mert tudom hogy van pl a shell meg exxon akik termelnek is sok olajat es arulnak is benzint. Amikor az exxon kitermel egy hordo olajat es exxon hajon exxon finomitoba megy ahonnan exxon kamionon az exxon kuthoz akkor az ugye nem jelenik meg az olaj piacon csak a benzin.

 

Azt tudom pl hogy a repulotersasagok ezen a piacon veszik az olajat. De ki meg? Es mekkora resze megy at az osszes olajnak ilyen tranzakcion?

 

Hogy van ez?

hanyattesett Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37943
ki a franc visz vissza bármit is abból, amit elvisz a termőföldről?
Előzmény: wulfin (37942)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37942

"Ha elegetjuk a biomasszat, akkor nem tudjuk visszaforgatni a foldbe a foszfort."

 

Kemiabol eleg hulye vagyok, milyen homerskleten es mive eg el a foszfor ha biomasszat egetunk? A hamuban mi marad vissza? Mi van ha oxigen hianyos kornyezetben egetunk?

Előzmény: V.4_BlackVoid (37941)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37941
A foszfor is szuk keresztmetszet lesz:
http://www.backyardnature.net/phosphor.htm

Ha elegetjuk a biomasszat, akkor nem tudjuk visszaforgatni a foldbe a foszfort. Peak Foszfor: 1988.

In fact, Isaac Asimov, an important science writer, has defined phosphorus as "life's bottleneck." This is true even though phosphorus is by no means the rarest mineral element. If you have a miniscule amount of something but only need a tiny, tiny bit of it, then that's less critical than if you have a fair amount of something, but you need a lot of it...

Asimov noticed that some mineral elements are more common in organism bodies than in the surrounding environment. Obviously that organism has needed to concentrate that element in itself. The degree of concentration of that element in the organism's body, then, becomes a good indication of these two things:

* how much organisms need that element
* how available it is in the environment

Asimov noted that phosphorus composes about 0.12% of an average soil, yet a much greater percentage of an alfalfa plant's body, about 0.7%, is phosphorus. Therefore, the "concentration factor" for phosphorus is about 5.8 (0.7/0.12).

No other mineral element even comes close to having a concentration factor as great as phosphorus's. The closest is sulfur with 2.0, then chlorine with 1.5. All the rest have less than a factor of 1.

Therefore, if there are more and more organisms needing mineral elements, or if the living ecosystem is more and more depleted of its resources, which mineral element will come into short supply first?

Phosphorus.
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37940
Az EIA majdnem mindig lefelé korrigálja az IEA adatait, 2 hónappal később. Ezért is írtam, hogy várjunk ezzel az új csúccsal, nekem az időzítése miatt is gyanús, meg a meredeken csökkenő exportok miatt is. Fura lenne, hogy 1 millióval nőtt a termelés, de közben 350 ezerrel csökkent az export. Ennyire még az export land model se bika gyerek.
Előzmény: V.4_BlackVoid (37937)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37939

Volt nyár végén egy ilyen tippelgetés itt. Az IEA és az EIA másfél millió hordós emelést kértek idénre az OPEC-től, és akkor én beírtam, hogy azt meg is fogják kapni, de attól nem lesz jobb. Aztán úgy nézett ki, hogy nem, nem fogják megkapni. Illetve nem az egészet.

 

Eddig 500 ezret kaptak meg belőle, ha ez a 750 is hozzáíródik, akkor már majdnem teljesül az IEA álma.

 

Elég szar hír, ha az álmok teljesülése csak ennyire elég.

Előzmény: hanyattesett (37934)
nájcki Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37938
Az egyetemen (a wisconsinin) volt egy alternatív-fenntarthatósági kurzus, amit a prof a fák, mint tematika köré szervezett. Az egyik vendégelőadó, egy öreg prof "Tree-terrorist"nak nevezte magát (vagy 5 évvel a WTC előtt, akkor még másképp csengett ez a szó, ill. nem övezte olyan hisztéria), ugyanis a fennálló amerikai rend elleni lázadásból, szabotázs gyanánt amerre csak járt, igyekezett mindenhol fát ültetni, talán több ezret sikerült neki. A diákok ünnepelték, fogadkoztak, hogy maguk is így tesznek.
Előzmény: hanyattesett (37931)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37937
Kozben az Oildrumon eszrevettek, hogy az IEA altal jelentett uj liquids csucs santit. A kinaiak es a mexikoiak is alacsonyabb termelest jelentettek mint amivel az IEA szamolt.

Innen kezdodik.
http://www.theoildrum.com/node/3293#comment-269752
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37936

"Az az 1MBPD amit a biobol nyerunk, az egyreszt 1/3-al alacsonyabb energiasurusegu. "

 

Masreszt viszont mar meg van finomitva:) Ezert lehet durvan ugy szamolni hogy 1 hordo olaj az kb 1 hordo etanol. Kevesebb az energia tartalom de az olajat meg azert csak fel kell meleigetni 600 fokra hogy valamit a traktorba is lehessen belole toltetni.

 

De ha egy kalap ala vesszuk az osszes biot (brazil usa egyeb etanol meg az osszes biodizel) akkor a biouzemanyagok energia nyeresege nagy atlagban 3:1 felett van szeirntem es persze nem csokken hanem novekszik.

 

Amugy meg az input oldalon leginkabb szalonna, gaz meg szen kell hozza nem pedig olaj.

 

Eleg furcsan is nez ki hogy usa olaj fogyasztasa 3 eve esik, mikozben az etanol termeles meg 30%-ot novekszik evente. Nem jon ez ki sehogy.

Előzmény: V.4_BlackVoid (37930)
hanyattesett Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37935
A csődöt nem az ár fluktációja szokta megelőzni?
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (37932)
hanyattesett Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37934
Örülj :) Mégse tavasszal lesz a 140+ USD-s olaj, csak nyáron :)
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (37932)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37933

Mondjuk én még ezen szavak egyikét se írtam be soha sem angolul sem magyarul a keresőbe, de nézzük csak meg ezt a listát alaposabban!

 

 

Kanada... Franciaország... Ausztrália... USA... Anglia... Svédország...

 

Mind az első 10-ben. Városoknál meg: Montreál, Torontó, Los Angeles, Sydney, Párizs...

 

Valami bűzlik Dániában.

Előzmény: wulfin (37929)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37932

Nov. 27 (Bloomberg) -- The Organization of Petroleum Exporting Countries is discussing a 750,000-barrel-a-day increase in production because of concerns about the effect of oil prices on the U.S. economy, Dow Jones Newswires reported, citing an OPEC delegate it didn't identify.

 

There is ``a lot of concern'' about a possible U.S. recession with oil prices at current levels, Dow reported the delegate as saying.

 

 

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601072&sid=aZhDzxQB_JUk&refer=energy

 

 

 

Na az szép lesz, ha az OPEC most év végén, karácsony előtt ellövi a puskaporát, és az összes létező és nem létező tartalék-kapacitást bedobja a kalapba, hogy ne most, hanem csak 4 hónappal később kerüljön recesszióba az USA. A világ majd szépen hozzászokik ehhez a fasza kis emeléshez, az olaj viszamegy 80-ra (az legalább jó), aztán tavasz végén nyár elején nagyokat fogunk pislogni...

 

hanyattesett Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37931
"Kérdeztem, hogyhogy senkinek nem jut eszébe utánozni a szomszédok közül? Biztos jókat röhögnek rajta. Nézd a barmot, fát ültet, ide..."

Pontosan így van. Az USA-ban ugyanis nem (volt) értéke a termőföldmegőrzésnek.
Én olvastam tanulmányokat arról, ahol az amerikai mező/közgazdászok kiröhögték !!!!! az Európai/Szovjet erdősávok gondolatát. Lehet, hogy elviszi a föld felső (legértékesebb) rétegét a szél, de a műtrágya olcsóbb, mint a fásítás.
Előzmény: nájcki (37925)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37930
Van meg itt egy olyan problema is, hogy a biouzemanyagnak alacsony az energianyeresege. A termelesbe beleszamitjuk azt az olajat is, amit felhasznaltunk a biouzemanyag termelesben. Igy latszolag szepen no az eloallitott folyekony uzemanyag, mikozben valojaban duplan szamoltunk. Az az 1MBPD amit a biobol nyerunk, az egyreszt 1/3-al alacsonyabb energiasurusegu. Masreszt minden gallon etanolba kb. beepult fel gallon olaj. Ugyhogy a biobol eloallitott uzemanyag mennyiseget nyugodtan meg lehet felezni. Lehet hogy 1 millio hordo terem belole naponta, de a termelesben meg felhasznalunk kb. fel millio hordot.
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37929
Nem all ez olyan messze a magyar mentalitastol, ugy tudom ongyilkossagban is dobogosok vagyunk.
Előzmény: styx___ (37918)
nájcki Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37928
Ki is szívja a hozzávaló nyersanyagokat a piacról. Ha beüt a krach, kiderül hogy oda nemis kellett volna annyi, máshova kéne, de már nem lesz miből. A kínaiak meg beépítették gyárakkal a földeket, miközben a föld kéne majd...
Előzmény: wulfin (37926)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37926

"Ez okból kétlem én azt az 1000 db szénerőművet is"

 

Kina csinalja szorogosan, hetente 1 legordul a szalagrol.

Előzmény: nájcki (37922)
nájcki Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37925
"(az USA-ban nem jellemzőek a mezővédő erdősávok, mint itt Magyarországon)"

Helyesebben még annyira se. Igazából sok Lengyelországban van. Az itteni tagolt, kisparcellás rendszer a permakultúrások megvalósult álma, itt nincs akkora erózió, mint akár otthon. Az USÁ-ban valahol nyugatabbra órákig autózhattunk szántóföldek között fasorokat, erdősávokat nem látva, míg egyszer csak feltűnt egy "deviáns farmer oázisa, az egész birtoka gondosan körbe volt véve fasorokkal, sávokkal, meg tagolta is.
Kérdeztem, hogyhogy senkinek nem jut eszébe utánozni a szomszédok közül? Biztos jókat röhögnek rajta. Nézd a barmot, fát ültet, ide...
Előzmény: hanyattesett (37917)
nájcki Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37922
"Arra az 1TW (1000 db) szeneromure gondolsz amit a kovetkezo 5 evben fognak felepiteni?"

Nem. Én arra gondolok, hogy a gőzgéptől a Ferrariig vezető idősuzakban folyamatosan nőtt az egy főre jutó energiafelhasználás a Földön, míg a 70-es évek óta csökken. A fémek, stb. is túl vannak a csúcson. Ez okból kétlem én azt az 1000 db szénerőművet is, bár hasznos lenne az átmenethez a megújulók korábah ha koszol is.
Előzmény: wulfin (37916)
wulfin Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37921

Viszont jellemzo az organik farming terjedese (10 ev alatt 10-szeresere novekedett), ami megovja a termofoldet, nagyuzemlieg is muvelheto (kukorica, szoja es rizs esetben is) es kevesebb olajat igenyel valamint jelentosen csokketni a viz igenyt is.

Előzmény: hanyattesett (37917)
nájcki Creative Commons License 2007.11.27 0 0 37919
Persze. A Győri program nem kis részben meg is valósult, meg is szűnt a munkanélküliség. Vol egy kis ára aztán...
Ugyanígy Bős-Nagymarost is tervezték már ha nem tévedek 1908 óta, de komolyabban a Horthy-korban dolgozták ki a tervet, a Csallóköz visszatérte után.
Pár dolgot úgy varrunk a komcsik nyakába, hogy valójában régebbi trendek.
Szerintem, ha Horthy kimarad a háborúból, a háború után lett volna egy szerény földreform, iparosítás, szénbányászat felfutása, fiatalok városba települése, mezőgazdaság gépesítése. Mindez megszállás, államosítás, népirtás nélkül, kicsit organikusabban, jogállamibb keretek között. És persze végül fogyasztói társadalom, majd a végén Peak Oil...
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (37913)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!