Keresés

Részletes keresés

nájckingdom Creative Commons License 2007.11.30 0 0 38150
"Jövőre 10-20% gázár növekedés."

Lehet az több is. Az orosz Gazprom vezér (vagy energiaminiszter?) most kjelentette be, hogy a jövő év folyamán az év eleji átlag 300 dolláról év végére átlag 400 dollárra emelik a gáz ezer m3-e árát. (azt nem is mondta, hogy talán utoljára adják ezt meg dollárban és nem rubelban, de azóta azt is mondták)

Ez azonban az egész EU-ra vonatkozó alapár. Nálunk még rájöhet ki tudja mennyi "politikai prémium" is, vagy ugatási bírság, ahogy elnézem (és dühösen kommentálom) a www.jobbklikk.hu Fidesz politikai műhely medvehergelési kampánycikkeit, szerintem a moszkvai külügy és energiaügyi minisztérium már tervezi, hogy ha Orbánkormány alakul, valahol Ukrajnában a magyar irányba vezető vezetéknél lehet valami sajnálatos üzemzavaz, amit csak igen lassan lehet elhárítani, vagy egyszerűen nekünk megdrágulhat és kész. Lehet menni a konkurenciához, pl. adjon Washington gázt... Ha már egyszer "ezer éve a Nyugathoz tartozunk". Csak csővezetékileg nem.
Előzmény: Vadista Szandál (38132)
nájckingdom Creative Commons License 2007.11.30 0 0 38148
A komcsi mozgalmárbürokrata kampányok, szertartások, külsőségek továbbéltetője az általad joggal említett multikon kívül pl. az EU.
Előzmény: Törölt nick (38137)
xcoder Creative Commons License 2007.11.30 0 0 38146
Starwars miatt sokan kezdhettek robotokkal foglalkozni vagy rokon szakmákkal és mentek mérnöknek.
Így igaz. Én is emiatt lettem programozó: R2D2-t és C3PO-t szerettem volna építeni :-)
Előzmény: Törölt nick (38142)
wulfin Creative Commons License 2007.11.30 0 0 38145

http://article.nationalreview.com/?q=NDc4MzNiZWQ1MzY3NmMwMzk0MjdkNGFkZmM1MzliMTM=

 

"During the last week of September, 2003, oil was selling in U.S. spot markets for $23.86 a barrel. If one asked economists back then what would happen to the economy if oil prices were to hit $80 four years hence, they would have almost certainly predicted economic ruin. But the inflation, unemployment, and recession that supposedly follow oil price shocks are nowhere on the macroeconomic radar screen. "

 

"The orthodox view that governed our understanding of oil-price shocks until recently was that the economic damage associated with those shocks was not the result of oil-price increases per se. Higher oil prices, after all, simply make oil producers richer, and everyone else poorer. Over the long run, more money spent on oil equals less money spent on everything else. This reduces the demand for, and thus the price of, everything (including labor!) save for oil. As long as oil producers are spending and/or investing their increased profits, the net effect of all this — from a macroeconomic perspective — is zero."

wulfin Creative Commons License 2007.11.30 0 0 38144

Many of those concerned about peak oil take their economic assumptions—naively, peak followed by collapse—as axiomatic. So-called "doomers" assume the worst, but they have not done all of their homework. Peak oil theorists or commentators often ignore the economic literature that discusses the complex relationship between GDP growth and the oil markets. They do so at their peril. By default, the oil supply and price is seen as the single overwhelming determinant of economic performance. This simple model is belied by the demand-driven price shock of the 2003-2007 period. Many economists have also been taken by surprise, and they are scrambling around to come up with explanations.

It is time for many of those studying peak oil to develop well thought-out scenarios that include models of future economic activity based on their oil supply projections instead of running around telling everybody the sky is falling. The good news is that there may be time to develop such scenarios and implement solutions, like a robust national railroad system, that make sense. Time will tell.

Előzmény: wulfin (38143)
wulfin Creative Commons License 2007.11.30 0 0 38143

Kotelezo olvasmany:

 

http://www.aspo-usa.com/index.php?option=com_content&task=view&id=261&Itemid=91

 

There is a large and expanding economic literature that seeks to explain why the steep oil price rise since 2003 has not led to a recession. The common conclusion, arrived at by different models and analysis methods, is that the U.S. economy is now mostly immune to oil prices hikes and has been so since the mid-80's. Many peak oil proponents assume a simple model of the relation between oil supply or price shocks and economic performance. Economists have called into question some aspects of that model. Those studying peak oil need to make cogent responses to ensure that their view is taken seriously.

Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38136

Ez érdekes.

 

Szerintem a negatív változások azok, amelyek a többség számára váratlanul jönnek, a pozitívak nagyon is fokozatosak. Valójában meg a negatív változásokat is fokozatosnak látom, csak a felszínüket mindig megpróbálják elmaszkírozni valamivel. Bár nem éltem a '30-as években, de az az érzésem, hogy azért az 1936-os berlini olimpia rendezvényeikor már látni lehetett az átlagembernek is, hogy valami nagyon készül, és legkésőbb 1938-ban, az Anschluss alkalmából sejteni lehetett, hogy ennek a fele sem tréfa. Nem véletlen, hogy azért a '30-as években Németországból jópár zsidónak sikerült még idejében elmenekülnie, sőt, Magyarországon is voltak olyanok, akik látták, hogy mi következik. (A mértékét és a pontos sebességét talán nem, de az irányát mindenképpen.)

 

A mértéken, a sebességen most is el lehet vitatkozgatni, de az irányt nem látni... ahhoz vaknak kell lenni. Az emberek többsége viszont előszeretettel tetteti vaknak magát. Aztán éppen ők óbégatnak a leghangosabban, hogy 'ezt nem lehetett előre tudni', ha bajba kerülnek, és 'ők mindig is ezt mondták' - ha megússzák.

 

A változások nem gyorsak. A negatívak sem és a pozitívak sem. A festék alatt sokat korrodálódik az az autó, ami a végén 'hirtelen' szétesik. Ilyen elvakultan még talán sosem festett enyire velejéig rohadt valamicsodát az egész társadalom, miért csodálkozunk hát, ha örömmel szemlélik magukat és munkájuk gyümölcsét a csillogó felszínben?

Előzmény: V.4_BlackVoid (38131)
Vadista Szandál Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38132
Nemsokan.

De most szép lassan történnek a dolgok egyelőre.
Jövőre 10-20% gázár növekedés.
Idén volt 100% nekem, de ez specilis dolog, a támogatás leépítése szülte, ideje volt.
Aztán jövőre szintén 10-30% elektromos energia.
A gázolaj drágább mint a benzin, s 300 felett van és én 400 körülre várom évvégére.

Mondhatni fel sem kapjuk ilyen hírekre fejünk. S belegondolok mi éveket összepöcsöltek a gázár támogatásának leépítésén.

Tavaly enyhe tél volt, nem jött ki teljes egészében a télközepi brutális emelés.
Bíztató, hogy sok régi bérházban látok ablakcserét, hőszigetelést, aki felérte ésszel meg van módja az próbál védekezni.

Bár lehet a számlák kézhezvételekor lesz nagy ocsúdás, nem igazán energiatudatos a többség. A legtöbb ember max a villanyszámlája kb összegét tudja, hogy az mennyi energiát jelent, meg mi mennyit fogyaszt a háztartásban az lila köd.

Jó példa az egyszerű szomszédunk. Évekig nem volt náluk villany, kikötötték. Mindenféle alapítvány, meg kis önerővel lerótták tartozásuk, s most lehet nézni a nagy tévét is, nem csak a kicsit akksiról. De eszébe nem jut az izzóit kompakt fénycsőre cserélni.




Előzmény: V.4_BlackVoid (38131)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38131
Megelunk mi 3 rendszert is az tuti. Na ez a nem semmi.

A valtozasok sokszor nagyon varatlanul jonnek - lasd berlini fal, I. VH, II. VH - ki latta elore?
Előzmény: Vadista Szandál (38128)
nájcki Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38130
"Iránnal és Venezuelával nem szabad ujjat húzni, az mondjuk fontos."

Engem meggyőztél, Bokor Gyurinak szóltál már?
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (38125)
nájcki Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38129
Egyetértünk.
Előzmény: Törölt nick (38122)
Vadista Szandál Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38128
Hasonlóan látom. Mázli 2 rendszert megérni. Meg arra is emlékezni, hogy szüleimnél a hétvégi nagybevásárlás 2 cekker volt. Nem 2 hajléktalan szatyor, nem egy kiskocsi csomagtartója csak szimpla 2 cekker és ment az élet.
Előzmény: Törölt nick (38122)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38126
Dettó.
Előzmény: Törölt nick (38122)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38125

Ezek szerintem mind (kábé) így vannak, ennek ellenére azt vélem látni, hogy hacsak bele nem ugrik a világ egy szép nagy háborúba, 2010-ig eltart a növekedés leállása, és 2-3 év masszív recesszió is kell a vészharangok megkondításáig. Illetve 2009 végére és 2011 végére látok szakadás-szerű csökkenést a kínálatban.

 

Persze tévedhetek, nem is azt mondom, hogy vedd kényelmesre. Kellemetlen dolgok lesznek már jövőre is, de azt azért nem látom, hogy vége szakadna a világnak 2008-ban. Iránnal és Venezuelával nem szabad ujjat húzni, az mondjuk fontos.

Előzmény: nájcki (38124)
nájcki Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38124
Export Land Model? Hubbert görbe csúcsa 70%-ban kimerült URR-nél? (te tipped)
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (38121)
nájcki Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38123
Ezért mondom, hogy muszáj energiánk egy részét közéleti téren hasznosítani, másokat felvilágosítani, bár nagyon népszerűtlen. Ha nem tudjuk az államot felkészíteni, a közrendet megőrizni, akkor káosz lesz.
Én pl. elég agresszíven hozzászólogatok az új finesz-közeli blogon, a jobbklikken:

http://www.jobbklikk.hu/index.php

főleg medveallergia-mániájuk ügyében és buzdítom őket a Peak témakörének megismerésére (elég szerénytelenül saját blogomat ajánlgatva, mint kiindulópontot - ez nem túl okos tipp, mert nem túl jól szerkesztett és elég radikális, inkább elriaszthatja a kezdőket)
Észbontó, ahogy a finesz agyai, propagandistái jó katonákként vezérük iránymutatása nyomán kaszát egyenesítve megindulnak medvét "ölni" (nehogy széttépjen minket), miközben a Vezér DC-ben lefetyel, elég lent...
Kétségbeesetten próbálok nekik eszet osztani, nemsokára ők kormányoznak!
Sok reményem nincs, de rajtam nem múlik.
Előzmény: Törölt nick (38120)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38121
Szerintem 2-3 éved még lesz rá viszonylag kényelmes keretek közt, és újabb kettő 'versenyhelyzetben'.
Előzmény: nájcki (38116)
erbe Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38118
Az általad hivatkozott cikk azt írja: "...one large maglev wind turbine could generate one gigawatt of clean power, enough to supply energy to 750,000 homes."
-1 nagy maglev szélturbina 1 gigawatt tiszta energiát tud termelni, ami 750000 otthont tud ellátni.
Zöldtech-en volt 1 cikk, 4-500 wattosról írtak, de nem idéztek forrást. Az említett gyártónál sem volt nyoma.
"Zhongke Hengyuan Energy Technology has invested 400 million yuan in building this facility, which will produce maglev wind turbines with capacities ranging from 400 to 5,000 Watts."
A fenti üzem építését kezdték meg nov. 5-én, és "400 to 5,000 Watts." méretű turbinákat fog gyártani.
Még egy érdekes adat: 500 évre szánják az élettartamát! Ehhez képest 1 nagyteljesítményű, hasonló elvű, csak nem maglev Darrieus nem sokáig működött Kanadában.
De mint tudjuk, a kínaiak megépítették a Nagy Falat, ez már nem lehet nekik nagy falat! :-)
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (38096)
nájcki Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38117
"Az a helyzet, hogy ha akkor eléldegélt a társadalom annyi olajjal, akkor ma is elél ha muszáj."

Ebben kb. egyetértünk, remélem, hogy igen, de helyből van egy baj. Hogy a gyerekkorod-gyerekkorom szegényes viszonyai nekünk ott normálisnak tűntek, nem éreztük magunkat páriának és később megadatott a fejlődés, a kényelemnövekedés. Ha a mai, részben kényelembe született generációknak kell majd olyan szinten élnie, de a hétközbnapi, praktikus tudások jóval kisebb szintjével, most ez a többségnek (nekem is!) nyomornak fog tűnni és a tendencia se igen lesz javuló, inkább romló...
Ez mégse ugyanaz.
Előzmény: Törölt nick (38107)
nájcki Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38116
"Azt a nehany felkeszultet mint najcki meg en, nem eri meg kirabolni."

Messze nem vagyok olyan felkészült, mint szeretném. Nagyon kéne még 2-3 tűrhetően "nyugodt" év, de félek, nem adatik meg. Még káposztagyalunk sincs, hogy csak egy apró, röhejes példát mondjak, az idei savanyúkáposztának valót még gépileg aprítva vettük. Nincs még kerti budi, nincsenek méheim, stb. stb. A jövő tavasz az utólsó, amikor ezeket, meg a hasonlókat pótolni kell, félek, a 2009-ig már nem adatik haladék. Minden lesz persze utána is, de sokkal nagyobb kereslet lesz rá, drága lesz, elkapkodják, pánik lesz. Használjuk ki az előttünk álló évet, de már az első felét is intenzíven, ki tudja, mit hoz a második...
Előzmény: V.4_BlackVoid (38111)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38115
Luxusturizmus bevetel kell ahhoz, hogy kajat termelj? Vagy hogy busszal jarj auto helyett? Te mirol beszelsz????

Miert lennenek jobbak mint a kubaiak nalunk? Az eghajlat jobb azt alairom, de kulonben....
Előzmény: xcoder (38112)
xcoder Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38112
Ehhez egyrészt kubaiak kellenek, másrészt a luxusturizmusból befolyt bevételek. Jó hely Kuba, minden milliomos szereti, még Megyó elvtársunk is ott nyaralt fénykorában.
Előzmény: V.4_BlackVoid (38111)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38111
Miert ne mehetne? Kuba ebbe az iranyba ment. Se nem lett diktatura (mondhatjuk hogy eleve az volt), se nem lett rakasra dogles. Se padlaslesopres - nagyuzemi mezogazdasag volt a padlasokon nem volt semmi. De a GDP az majdnem lefelezodott (-40%) es most mindenki kajat termel. Az autozas meg joreszt megszunt.
Magyarorszagon kicsit rosszabb, itt azert fagyoskodas az lesz.

Azt a nehany felkeszultet mint najcki meg en, nem eri meg kirabolni. Mellesleg azt se tudja senki, hogy mi betaraztunk. Meg amennyit en betaraztam azert nem eri meg elinditani egy kifoszto kamiont.
Előzmény: Fulika (38079)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38110

wulfin,

 

ezt olvasd el a biofuel helyzetről. Nate Hagens írta, az ő cikkeit mindig megéri átnézni.

 

http://www.theoildrum.com/node/3285

 

The Implications of Biofuel Production for United States Water Supplies

 

Előzmény: wulfin (38105)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38109
Tévedtem, nem 100 hektár az, hanem 100 hold. Akkor csak 40 hektár, és szerkezet alapjának a sugara 'csak' 316 méter. Így se nevezném kicsinek mondjuk.
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (38108)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38108

A számokat szerintem nem írták el - illetve biztos nem véletlenül, ha mégis. 750 ezer háztartáshoz tényleg ekkora maximális teljesítménynek kellene lennie, úgyis csak a 15-20%-a jön ki belőle átlagosan.

 

Inkább az a gyanús, hogy erről a cégről sem lehet tudni a világon semmit, meg a pontos működési elvről sem. Szóval lehet, hogy egy nagyszabású kamu. Meg az is lehet, hogy nem.

 

Azért az nekem fura, hogy nem építenek előbb egy kicsit, próbaképpen, hanem rögtön egy 100 hektáros területre akarnak rakni egyet... az elég nagy, 500 méter sugarú kör lesz ennek a hengeres szerkezetnek az alapja. Illene működnie...

Előzmény: wulfin (38105)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38106
Bölcs.
Előzmény: wulfin (38105)
wulfin Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38105

A Berci linkelte ezt par honapja, kis vertikalis turbanaknak lattam mar ezt a maglev megoldast de nagyban meg nem. Azt nem tudtam hogy mar epitik is. A szamokat elirtak, szerintem 0.5-1 GW-rol lehet szo.

 

Tegnap meg ugy dontottem hogy haza koltozunk. Recesszio az valoszinu lesz mindenutt, de jobbnak latom ezt nem idegenben atveszelni, a dollar meg plusz bizonytalansag. Ugyhogy most fel akarok epiteni egy passziv solar hazat otthon ami kesobb energetikailag teljesn onellotva is alakithato majd, meg van akkora telek melle hogy vegszukseg eseten a csalad kajaja is megtermleheto legyen. Vasutalommas kozel van, varos kozpont is gyalog elerheto. Szoval felhuzom az oxigenmaszkot en is.

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (38096)
nájckingdom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38104
"A kommunista hatalom tuljdonképpen a legkíméletesebb és kifinomultabb módszert alkalmazta."

Ne akard a mundér becsületét védeni, én nem téged komcsizlak. De tám Pol Potot nem vállalod fel kíméletes elvtársadnak? A hazai TSZ -szervezés második, végleges hulláma idején Kádár felakasztatott párszáz embert, tán ez is fegyelmezőleg hatott a parasztokra. Ha ez volt a kjméletes...

A lengyel elvtársak nélkülözhetőnek tartották a TSZ-t, ma 24 %-nyi lakosnak van némi köze kajatermeléshez, ha részben kétlakiként is (amellett melózik valahol)
Ezért sokkal jobb kondival mennek neki a Peak-nek!
Előzmény: Törölt nick (38085)
nájckingdom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 38103
"Villany és folyóvíz sem volt sehol a láthatáron és milliókkal együtt mégis életben maradtam, sőt felnőttem és a társadalom ami körül vett sem madmaxos volt."

Persze, akkor még kevés energiával működött a társadalom és sokan tudtak a két kezükkel mindenfélét dolgozni. Az volt a tojás. Ma avan a rántotta, a sok energiának hála. Na ezt kell most megpróbálni visszalakítani tojássá...
Előzmény: Törölt nick (38097)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!