Keresés

Részletes keresés

eretnekbéla Creative Commons License 2014.09.13 0 0 55002

Ide még  elég sok minden kell  egy  multiméteren  kivül  hogy  egyáltalán sugározzon.Főleg ott  ahol kell.  Ez nem egy  DC  mérőkábel.

 

Előzmény: emberevics (54999)
toroltnickazazenyem Creative Commons License 2014.09.12 0 0 55001

  Ha érdekel a rádiótechnika, akkor a google a barátod. Ha nem értesz hozzá és nem is érdekel az elektronika, az nem baj, nem is kell vele foglalkoznod. Elég használnod a rádiókat.

Magamat tudom idézni

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131674375&t=9068948

Előzmény: wicket25 (55000)
wicket25 Creative Commons License 2014.09.12 0 0 55000

Először is nem tűntem el, csak csendben próbálom emészteni a kinait :) Annyit emlegetitek ezt a "DSP"-t. Mi a fene ez, és mivel tud többet egy "DSP-s PMR"? Nem akarlak titeket untatni, csak 1-2 mondatban.

Előzmény: Skodri84 (54995)
emberevics Creative Commons License 2014.09.12 0 0 54999

Halihó!

Elkészítettem ezt a koax kollineár antennát,

http://pmr.atw.hu/koaxkollinear.htm

 

és azt látom, hogy a meleg ér és az árnyékolás között nincs zárlat, de a Tesco gazdaságos multiméter jelez kb. 400 kOhm ellenállást.

Normális ez?

Akinek van ilyenje, rámérne a kedvemért?

Köszönet.

gyerek67 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54998

Neked is köszönöm az információkat!

 

Üdv: Viktor

Előzmény: Skodri84 (54995)
panabubus Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54997

Hogyne érnének meg... Van olyan csíkszemű oldal, ahol cca. 8-ért már küldenek egy Bao-t.

 

Egy hétvégi piaci bevásárlás ára... :S

Előzmény: Skodri84 (54995)
SWDsoft Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54996

Érdi papagájon valaki? :)

Skodri84 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54995

Kitelepülve, erdőben, hegyen, pusztán, vidéken, távol a város zajától, minden kínai rádió príma, sokelemes yagival is.

A gond a belvárosi nagy dzsumbujban van, számítógépek, mindenféle kütyük, TV, rádió adók, kábeltévé, stb. Letudják ám ültetni rendesen a vevőt. És csak akkor veszed észre a különbséget, amikor ugyanonnan egy másik jófajta rádióval még simán hallod az állomást, a DSP-sel meg nem.

Nekem már ha csak bekapcsolom a szobámban a számítógépem, már akkor elkezdenek zajongani a közelbe letett rádiók. Az egyik 10 elemes yagim meg pont egy kb. 1 km-re lévő nagy TV és rádió torony fele néz, na az a DSP-seket eléggé leülteti sajnos. A normál vevősek meg bírják. Persze azokra sincs jó hatással a sok zavar, de azok legalább védekeznek ellene, a DSP-sek meg elfekszenek....

 

Dehát az árakban ez meg is látszik. Ócsó pénzért ilyen van, ennyi. Annyit meg is érnek.

Előzmény: gyerek67 (54983)
toroltnickazazenyem Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54994

Egy kis antenna összehasonlító táblázat:

http://wifi-alarm.com/AntennaTestingW9MDB.pdf 

(ide tudtam feltölteni)

 

Érdekességképpen: 3darab Nagoya NA-771 van a listában. Össze vissza hamisítják.

emberevics Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54993

Kis kiegészítés:

 

Ott már nem leszel "Isten háta mögött".

A rádiód adóteljesítménye és antenna mérete valószínűleg sokkal kevésbé érdekel bárkit, mint a forgalmazásra használt FREKVENCIA.

Előzmény: emberevics (54992)
emberevics Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54992

Szia!

Ez az antenna levehetőség, nem levehetőség, meg 0,5W 1W 5W, meg a pmr freki, nem pmr freki téma feszegetés itt gyakran kiveri a biztit. Néha még a topikot is bezárják. Sok az infó a neten ezzel kapcsolatban, (pl itt is, de ide valami szuper zajszűrő kellene:-)).

 

Hegy téma:

A hegy egyik oldaláról a másikra átbeszélés, esélye parányi. (Valami különleges reflexió talán.) A gerinc vagy a csúcs már érdekes lehet. Ott már nem leszel "Isten háta mögött".

Kis infó:

http://qso.hu/viewpage.php?page_id=16

 

Terjedés téma:

A kézi rádiók leginkább UHF vagy VHF tartományban dolgoznak, itt a nagyobb hullámhossz jobb terjedése tényező elenyésző.

Van 27 mHz -s (nagyobb hullámhossz) kézi rádió is (CB rádió, akár legális is lehet), ott a gond viszont az hogy ha nagy nyereségű antennát szeretnél, nagy lesz a méret.

Előzmény: wicket25 (54981)
toroltnickazazenyem Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54991

Még utoljára a témában. 

Revideálnám korábbi álláspontomat.

Neked a hegyen asszem teljesen mindegy, hogy kf szűrős, vagy dsp -r rádiót használsz. A lényeg, hogy ne 10 centis gyári antenna legyen rajta, és lehessen hozzá kapni battery chase -t, mint például ez: http://www.amazon.com/Lb-75n-Two-way-Battery-Baofeng-Vt-uv9r/dp/B00CMMCATS

 

Legyen rajta legalább egy közel 20 cm antenna, azzal már használható, és nem olyan kényelmetlenül hosszú, mit egy 40 centis NA-771.

 

Így végül is lehet ez egy Baofneg UV5R vagy egy GS7700 stb...  Az utóbbihoz ráadásul 20 centis a gyári antenna.

Előzmény: wicket25 (54981)
_nyunyuka Creative Commons License 2014.09.11 -1 0 54990

Ugyanígy köszönet a hétvégi összeköttetésekért a 8-as körzetnek!

 

Kevés a magaslat, de ha akar az ember, talál :-).

 

73!

Előzmény: gyerek67 (54970)
_nyunyuka Creative Commons License 2014.09.11 -1 0 54989

Na ugye. Meg nem véletlen, hogy az R-405-ben kb. másfél kiló a hangolható sávszűrők darabja. Valamit nagyon tudtak az öregek 50 éve az FMV-ben :-D.

 

Jó antennával simán elveri bármelyik mai 70 centis, hétszámjegyű összegbe kerülő amatőrrádiót, néha kell csak adóoldalon "terjedésjavítót" használni. Meg ne kelljen cipelni :-D.

gyerek67 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54988

Köszönöm az infókat!

Üdv: Viktor

Előzmény: _nyunyuka (54986)
toroltnickazazenyem Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54987

Talán nem véletlen, hogy a KF szűrős Wouxun kb. 100 dollár, a DSP-s Baofeng  meg  40.

Előzmény: _nyunyuka (54986)
_nyunyuka Creative Commons License 2014.09.11 -1 0 54986

Szép jó reggelt!

 

Nem akkor van a baj, ha a barátod melletted forgalmaz és rádiód ugyanazon a frekin vesz. Az AGC szépen le fog szabályozni és tisztán veszed őt.

 

Akkor jönnek a gondok, ha ő a Motoroláján mondjuk a 70 centis amatőrsávon forgalmaz, te meg PMR-en próbálsz forgalmazni. Amíg ő ad, te nem fogsz senkit se hallani.

 

A másik, hogy az érzékenységük jó, a tükörszelektivitásuk viszont nulla. Magyarul előfordulhat, hogy egy jó antennával ugyanazt az állomást akár több helyen is fogod hallani, ki tudja, helyben mi keveredik ki.

 

Óccók, gazdaságosak, cserébe valamit ki kellett hagyni, pl. a szelektivitásért is felelős hangolható bemeneti sávszűrőket.

Előzmény: gyerek67 (54983)
gyerek67 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54985

Köszi az információkat, de ezt most kinek válaszoltad?

Nekem a Nagoya-771-el sem volt semmi bajom, jobb, mint a gyárija, nekem bevált.

Előzmény: nick_83 (54984)
nick_83 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54984

KGUVD1P-t hasznaltam kb egy evig mind mobilban eliminatorral mind kitelepules kozben. Kitelepulo helyem a tokaji hegy adotornyanak kapuja. Hasznaltam nagoja 770r magnestalpal es nem volt gond. Hasznaltam nagoja771-el es pmr-en gyengebb volt mint a gyarija. Hasznaltam a gyarival es jol mukodott. Nekem semmilyen problemat nem okozott az a par megawatt adoteljesitmeny pmr-en (nyiregyhazarol jott valasz teszkos tadiorol). Nem ugy a rovidhullam na ott mar volt puding az eterben

(Sajat velemenyem de ez mar egy parszor ki lett itt targyalva mar tobbszor le lett irva csak olvass es kozben meg tanulsz is :) )

gyerek67 Creative Commons License 2014.09.11 0 0 54983

Szia!

Többen említettétek már, hogy a kínai rádiók le tudnak fulladni komolyabb antenna használata esetén.

Gyakran használok (főleg kitelepüléskor) egy 7 elemes Yagit a az UV-5R-hez.

Még soha ilyen lefulladást nem tapasztaltam, simán jöttek a közeli állomások is, többek között a közvetlenül mellettem forgalmazó kolléga (azt hiszem) Motorolája is.

Kinek fordultak elő ilyen negatív tapasztalatai?

Előzmény: toroltnickazazenyem (54980)
toroltnickazazenyem Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54982

 Figyu, tényleg pozíció számít, a teljesítmény kevésbé. Alacsonyabb, frekin a rádióhullámok "jobban ragaszkodnak a föld görbületéhez" Szinte mindegyik kínai tudja a dual band -ot, aztán lehet próbálkozni, hogy adott helyzetben a VHF vagy az UHF a nyerő.

 

Én a WOUXUN KG-UV6D és a Nagoya NA-771 antennára tenném le a voksomat. (az antenna tetszés szerint cserélhető)

 

Majd a többiek is nyilatkoznak, aztán eldöntöd...

 

Előzmény: wicket25 (54981)
wicket25 Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54981

"Ha nem félek a kínai PMR-ektől"? :D Minőségileg kéne félnem tőlük?

 

A PMR-ek antennáját le lehet csavarni? Szóval cserélhetők, szabványos csatlakozás, stb? És ha cserélhető, ez szabályos? (bár ez kevésbé érdekel részemről, úgyis csak ritkán használnám kint a "terepen")

 

Ennyit jelent az antenna a hatótávolságban? Antennában mi a jó márka?

 

Akkor ha jól sejtem, a hatótávolságot ezek befolyásolják (javíts ki, ha valamit rosszul írok): teljesítmény (1-2 W a megszokott, 4-5 már nagyon jó), minél alacsonyabb MHz, antenna (erről semmit nem tudok még, azt hittem, ez nem olyan fontos)

 

Írnál nekem pár megbízható márkát? (PMR, és antenna, illetve kínai, és egyéb, tényleg megbízható márkák)

 

Köszi szépen

toroltnickazazenyem Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54980

Sajnos nem! A Nagoya antennák nagyon jók, de a Baofeng DSP -s vevője, ha komoly antennára rakod lehal.

Előzmény: elcé (54979)
elcé Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54979

Egy jó kis Baofeng, mindent ver.  Nagolya antennával.

Előzmény: wicket25 (54977)
toroltnickazazenyem Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54978

(Azért vagyok egy megszólalós, mert le vagyok tiltva. Ez egy másik nick-em)  :D

 

 Az, hogy hány kilométert viszel át PMR rádióval, az kizárólag a terepviszonyoktól és antennától függ.

Én egy Wouxunnál gyengébb minőségű GS 7700 DSP -s rádióval is több mint 100 Km -t rádióztam, 5 és 1 W -al is, nem egyszer.

  Ha nem félsz a kínai rádióktól, én egy kf szűrős Wouxun KG-UVD1P, vagy KG-UV6D rádiót vennék megbízható forrásból, Pld. 409shop.

 

  Persze ezek nem PMR rádiók, mivel a PMR szabvány 0,5 wattot engedélyez, gyári antennával.

Ezek a kínai csodák pedig általában 5 wattosak.

Általában tudnak 130-174 MHz és 400 - 520 MHz

 

A pontos adatokat meg tudod keresni típusra te is, és sokszor szoftveres úton ki is terjeszthetők.

 

Találsz hozzá battery chase -t is.

 

Hajrá!

Előzmény: wicket25 (54977)
wicket25 Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54977

Sziasztok. Sajnos új vagyok ezen a területen, de egy erdélyi magashegyi túra során megtapasztaltam, hogy nem csak hasznos, de érdekes terület ez, ezért én is szeretnék venni egy PMR-t, de ha már veszek, valami jobbat szeretnék, nem csak egy decathlonos vackot. Viszont nem értek hozzá. Elvileg Amazonról bármit be tudok rendelni, gondolom ottani rendeléshez nem kérnek semmi engedélyt.

 

Szóval sok kérdésem lenne. Például mely frekiket tudja, hogy eséllyel tudjuk befogni azokat is, amiket általában a hegyi mentők szoktak használni (gondolom ők alacsonyabb MHz-et használnak. Vajon mennyit?)

 

Hány Wattos legyen, hogy ne csak 2 kocsi között lehessen vele bohóckodni, hanem mondjuk egy hegygerinc egyik és másik oldalát áthidalni (domborzat!!). Tehát olyat szeretnék, ami mondjuk sík terepen biztosan elviszi a 10-20 km-t, hegyeken pedig 2-3 km-t.

 

A másik fontos dolog, hogy elemmel menjen, mert valahogy fel kell vinnem az áramot :) több elem formájában. Vagy lehet venni a PMR-ekbe külön akkut is? Amiket fel lehet vinni a hegyre előre 2-3-at.

 

Mondanátok ezekre a paraméterekre akár pontos gyártót, típussal, mi lenne nekem a megfelelő? Tehát alacsonyabb frekik, hegyimentők, km, domborzat, és fel lehessen vinni több elemet/akkut. (és tételezzük fel, hogy engedély-kötelesség nem érdekel :) úgyis Isten háta mögött használnám) Miket ajánlotok?

neoluxman Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54976

Brékó brékó a 143feri?

eretnekbéla Creative Commons License 2014.09.10 0 0 54975

OFF.      Na ez egy jó  hely,  nem bolhacirkusz, nem fal ,  tehát  mehet.

 

A japcsik szépérzéke  jobb  mint   Renault  embléma  tervezőké.  ON.

Előzmény: panabubus (54972)
panabubus Creative Commons License 2014.09.09 0 0 54974

Köszönöm, Tóni. Nagy levegő, nagy kő leesett átmenetileg. Minden forr-ponton "átmegy" a műszer, egyelőre szakadást nem mért. Az a hajszálvékony tető-lemez, az viszont reped mint a nyüvek. Ennyi erővel lehet postai gebasz is, talán. Mindenesetre az előbb épp eszembe jutottál, amikor régebben az eBay dolgot  passzoltad amikor kértelek. Lutri ez, nem is kicsit. Sajna.  On:

Előzmény: XANTIi (54973)
XANTIi Creative Commons License 2014.09.09 0 0 54973

OFF

Az két vasmagos tekercs. Egy kapcsolóüzemű táp részei. Talán még működhet, ha a rajta lévő derót nem szakadt.

ON

Előzmény: panabubus (54972)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!