Keresés

Részletes keresés

zsandár Creative Commons License 2006.06.03 0 0 210
Persze.Vagy 6-8 szor váltott hideg-forró víz.dagasztás,stb.
Előzmény: lalá (209)
lalá Creative Commons License 2006.06.02 0 0 209
-De ugye úgy gondoljátok, hogy első a dagasztás. Sűrűn cserélt hideg vízzel, hogy bele ne dohosodjon. Utánna a többi. Egy a lényeg: -Akkor kész, ha a kifolyó vizet meg lehet inni.
Előzmény: comad (206)
lalá Creative Commons License 2006.06.02 0 0 208
-A diófapácot javasolnám, nemcsak azért, mert ez a tradicionális, de egy olajos külsejű hordóra sok minden ráragad. Azután avasodhat, miegyéb. Gittbe való az olaj. A levegőtől való elzárásra lakkot ajánlanék.
Előzmény: zsandár (205)
zsandár Creative Commons License 2006.05.29 0 0 207
Persze,az új hordót be kell avatni hideg-forró víz,trisó,gőzölés,dagasztás.Elég nyögvenyelős .Először én is mustot teszek majd bele . 
Előzmény: comad (206)
comad Creative Commons License 2006.05.29 0 0 206
Üdv! Jómagam a borkultúrából csak az iváshoz értek, de ismerősöm szerint lenolajjal be lehet kenni. Hátránya, hogy lassan érik benne az újbor, ezért az így kezelt hordóban inkább csak kész bort tárolj.

Ja! És az új hordót gőzöld-forrázd ki, mert különben faízű lesz a borod. Az első évben még így is csak mustot, újbort tegyél bele.

Felelősséget nem vállalok, de logikusan hangzik.
Előzmény: zsandár (205)
zsandár Creative Commons License 2006.05.29 0 0 205

Csináltattam egy boroshordót tölgyfából.Szerintetek a külsejét érdemes beereszteni valamivel/olivaolaj,diófapác, stb/,vagy hagyjam meg natúrnak.

A dongák 3 cm vastagok,azon gondolom egy vékony réteg olivaolaj nem hatol át,vagy az később beavasodhat?Vegyi alapú pácot ,festéket semmi esetre nem akarok használni.Előre is kösz.

lalá Creative Commons License 2006.05.26 0 0 204
-Természetesen.
Előzmény: zsandár (201)
comad Creative Commons License 2006.05.26 0 0 203
A francba! Hogy buktam le? :-)
Előzmény: zsandár (202)
zsandár Creative Commons License 2006.05.26 0 0 202
A bor megacéloz,a sör léhává tesz.
Előzmény: comad (199)
zsandár Creative Commons License 2006.05.26 0 0 201
Szerintem az se legyen darabban amit épp iszunk...ha van 10-12 db 2 literes üveged megoldható,hogy semmi ne legyen darabban,de mindig legyen kéznél a borból.
Előzmény: lalá (196)
lalá Creative Commons License 2006.05.25 0 0 200
A borozó.

Gondűző borocska mellett
Vígan illan életem;
Gondűző borocska mellett,
Sors, hatalmad nevetem...
Előzmény: comad (199)
comad Creative Commons License 2006.05.25 0 0 199
Borocskát dicsérő ájtatos szavak

Gyomorgyógyító
csupaíz borocska,
úgy szívom magamba belőled
most a szentlélek tüzét,
mint ájtatos lélek a
nyugalmat ima után.
E meleg nyári napon,
mikor ömlik a veríték rólam
a bő ebéd közben, csupán te
csillapítod állati szomjúságom,
te hűtöd izzadt homlokom,
te segíted a boldog emésztést
nyelvet pezsdítő ízed által.
Érzem máris, mily vidám
és könnyű leszek mind testben,
mind lélekben, csupa irgalom
a világ iránt, - olyan, ki
mindenkinek megbocsát.
Csak csöndes borozó, élvező
barát dicsérhet ily állhatatosan téged:
légy mindig velem, asztalomon
te légy a legünnepibb ékesség
s ha meghalok egykor,
koporsómba egy hordócskára
valót kérek belőled vigasztalónak,
hogy a feltámadáskor legyen mivel
majd koccintani, ha a jókedvű Isten
az asztalához ültetne netán.

Egészségetekre!
Előzmény: lalá (198)
lalá Creative Commons License 2006.05.25 0 0 198
-Egészségünkre!
Előzmény: comad (197)
comad Creative Commons License 2006.05.25 0 0 197
Kösz a tanácsot!
Előzmény: lalá (196)
lalá Creative Commons License 2006.05.25 0 0 196
-Van zöld, meg sötétbarna színű ballon is. A fény árt. Mint minden italnak, a bornak is. Érdemes "50"-est, "25"-öst, "10"-est is beszerezni, hogy mindíg át lehessan fejteni a darabokat. (demijon) Csak amiből bort húzunk az legyen darabban. Ha a "10"-est megkezded, fejtsd ki az egészet boros palackokba. Az üveg, ha nincs védőkosara, csak üres állapotban mozgatható. (tisztítás) Ha kedved van, használj üveglopót. Egy gondja van, hogy nagyon rugalmatlan. Azonban a tömlő is megteszi. Az ötvenes ballonhoz a 2 méteres elég.
Előzmény: comad (194)
Flacika Creative Commons License 2006.05.24 0 0 195
Tegnap voltam egy kóstolón, ahol a balatonboglári Katona Borház borait kínálták. A végén kezdem: olyan jó Cabernet Sauvignont (2003) ittam, amilyet még soha! Rendkívül finom, már az illatával is megkapó. Érett, síma, "gömbölyű", zavaró tanninok nélküli, nagyon jó bor! Ott mindenkinek nagyon ízlett, csak hát az ára... 3800 Ft/palack. Azért vettem egyet a nemsokára lévő szülinapomra...
comad Creative Commons License 2006.05.24 0 0 194
Kösz a választ, tehát szerinted jobb a ballon. Az nem baj, ha nem sötétben van? Hűvös, de nem sötét.
Előzmény: lalá (193)
lalá Creative Commons License 2006.05.24 0 0 193
-Szia! Én az ilyen meghatározást nem kedvelem, mert van jó meg kevésbé jó bor.
A tartály méretfüggő. Ha egy-két hl akkor jobb az üveg. Ha ennél több érdemes gyártatni. Pl: Faddikor, Kunfehértó. Öt, tíz hl-es tartályokat is gyártanak.
Előzmény: comad (192)
comad Creative Commons License 2006.05.23 0 0 192
Sziasztok! Lehet, hogy szentségtörök, de én nem szeretem az urak borát, inkább a parasztokét iszom. Lenne egy kérdésem: kapni mostanában mezgaz boltokban rozsdamentes bortároló tartályokat, alól kis csappal. Jó ez? Max. fél-1 évig tárolnám benne a bort. Előre is köszönöm a választ.
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.22 0 0 191

az ideiben (illetve az idén megjelent 2005 ösben)

 

Köszi , ezek után nem tudom melyiket ittam , de izlett..... vörösbor hívő létemre...

Előzmény: Flacika (189)
Flacika Creative Commons License 2006.05.22 0 0 190

fan fan:

 

Szóval tegnap ittunk Szt István 2003-as pázmándi Cabernet Sauvignont... Direkt ezért vettem egy üveggel. Nos, rossznak nem nevezném, de kevésbé jellegzetes, illatban, zamatban és színben is kissé visszafogott. Utána ittunk egy Szekszárdi CS-t is, a Vináriumnak palackozva, 2002-est. Ég és föld. Eleve sokkal sötétebb, illata és íze is markánsabb, jellegzetesebb. A Szt István max. 5-600 Ft-ra jó nálam. Akkor már sokkal inkább a Thummerer Bertram cuvée. Az Auchanokban többnyire 600 Ft körül kapható (Budaörs, Soroksár, Dunakeszi - a Solymáriban kicsit, a Savoya parkiban sokkal drágább). 1000 Ft alatt nem sok versenytársa van!

Előzmény: fan_fan (146)
Flacika Creative Commons License 2006.05.22 0 0 189
Két különböző borról van szó. A Budai Cuvée Chardonnay-Irsai (egy évjáratban volt benne Rizlingszilváni is), a Don Oliver Irsai-Chardonay. A Cuvée-ben Chardonnayból van több, a Don Oliverben Irsaiból.
Előzmény: joskabacsi (188)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.19 0 0 188

Azt hiszem igen.

Bár én úgy emlékszem hogy a 2004es Budai Cuvée volt a chardonnay/irsai házasítás..... persze lehet , hogy tévedek , nem igazán vagyok fehérbor-ivó !

 

A Malatinszky Chardonnay 2003 viszont kifejezetten ízlett , bár szerintem Csaba borai erősen túlárazottak .

Előzmény: Flacika (187)
Flacika Creative Commons License 2006.05.18 0 0 187
A Nyakas szinte valamennyi bora nagyon jó. Én egyedül a félédes chardonnayjukkal nem vagyok kibékülve, elvi alapon (félédes...). A Don Olivér cuvée-jüket ittad-e már? Irsai-chardonnay.
Előzmény: joskabacsi (183)
Flacika Creative Commons License 2006.05.18 0 0 186
A Gere-Weninger 2004-est még elég friss korában kóstoltam a Gere olaszrizlinggel és a portugiserrel együtt. Messze a rosé volt a leggyengébb. Érdekes. Nekem nagyon bejön a Teleki Framboise Cuvée, Günzer Zoltán roséja, valamint a Gere Tamásé is nagyon jó volt.
Előzmény: joskabacsi (174)
Flacika Creative Commons License 2006.05.18 0 0 185
Én egyszer ittam, az a palack éppen dugós volt... :( Ettől persze még lehet jó. Azért kóstold meg Thummerer Bertram Cuvée-jét is, az Auchanokban 600 körül is kapható. 1000 alatt jó még a nagyrédeiek (Szőlőskert Rt.) Mátra Hill Cabernet Franc Barrique-ja is.
Előzmény: fan_fan (146)
lalá Creative Commons License 2006.05.16 0 0 184
-Az apró trükkben szerintem az is benne van, hogy el kell fogyni egy év alatt. Azért vannak kivételek. Ki kell próbálni. Ha rátalál valahol az ember. Én biztosan nem fogom két évig tartogatni a kontroll kedvéért. Nincs más, el kell menni a gazdához és ha van neki ilyen megnézni. A saját tapasztalatom szerint a le nem palackozott tételt KOR-tartályban, hűtve, kis szédioxid túlnyomás alatt el lehet tartani.
Előzmény: joskabacsi (182)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.16 0 0 183

megjelent az új Nyakas féle Budai (Chardonnay,Irsai,Rizlingszilváni)2005

 

ma vettem egy palackkal , de még nem bontottam ki ....

Előzmény: lalá (171)
joskabacsi Creative Commons License 2006.05.16 0 0 182

Ez ok , köszi , ismertem , de azt nem tudom elképzelni , hogy a rozé még 2 évesen is olyan , mint frissen ! Én pont az üde friss , gyümölcsös íz - illat hatást keresem egy rozéban ! Kíváncsi lennék ugyanazon borász friss és két évvel öregebb borára !

 

Előzmény: lalá (181)
lalá Creative Commons License 2006.05.16 0 0 181
-Természetesen János nem árulta el a titkot, de mint nemrégen még jómagam is gyakorló borász lévén néhány tippem van. Az erjesztésre szánt tétel egy részét lassan, hűtve kell kierjeszteni az illat megőrzése végett. Másik részét a test és és beltartalom fokozására. Azután márciusban sok próbaházasítás alapján összeállítjuk a tételt. Meg sok apró trükk. Így azután a rozé csak fejlődik míg el nem fogy. Addigra viszont ott a következő.
Előzmény: joskabacsi (180)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!