Keresés

Részletes keresés

gregg71 Creative Commons License 2017.11.22 0 0 25417

Köszönöm a részletest tájékoztatást! Igyekszem mindent megtenni a növényért, ezért is kerestem meg ezt a topikot.

Előzmény: csoer (25416)
csoer Creative Commons License 2017.11.22 0 0 25416

Sajnos a citrus tartás nem olyan nehéz, de egyáltalán nem olyan könnyű sem.

Ez többek közt a kumkvátokra vonatkozik.

Nagyon-nagyon későn kezd magához térni tavasszal, nagyon-nagyon nehezen kezd virágozni és teremni.

De még ennél is rosszabb: a kertészetektől vásárolt citrus, akár kumkvát esetén, többségében külföldről (olasz, spanyol, portugál) kertészetekből hozatják a növényt, ahol fel turbózzák, kora tavasztól üvegházban gyorsítják a magához térést, majd a virágzást és előkészítik ilyen virágzó, majdnem termő állapotban eladásra.

Ezt nem lehet igazán utánozni, ebből az következik, hogy a következő évben jön a nagy csalódás.

A növény semmiben nem azt a körülményt, feltételt kapja, mint előző évben, így az eredmény is szánalmas ehhez képest.

Mindez nem jelenti, hogy nem lehet, nem érdemes tartani ilyen növényeket, csak számolni kell azzal, hogy messze nem olyan lesz az eredmény.

Több év megfelelő körülmények közötti kiegyensúlyozott tartás (úgy a téli és úgy a nyári) kell, mire a növény átvált a nem "felturbózott" körülményekre és szépen terem.

Előzmény: gregg71 (25415)
gregg71 Creative Commons License 2017.11.21 0 0 25415

Köszönöm szépen! :)

 

Igyekszem mindenre odafigyelni. Ha túléli a telet, és szépen terem jövőre is, akkor lehet, hogy veszünk még egyet.

Előzmény: evodia2010 (25411)
gregg71 Creative Commons License 2017.11.21 0 0 25414

Ja, a lépcsőházban 15 fok van jelenleg, de ajtó mellett van, valamennyire világos. Kint fagyok is lehetnek/vannak, nem mertem még a teraszajtó mellé húzva sem hagyni. Valahol azt olvastam, hogy -10 fokig is kibírja. Nem akartam kipróbálni. :)

Előzmény: bombaba (25410)
gregg71 Creative Commons License 2017.11.21 0 0 25413

Köszönöm szépen a gyors választ, megfogadom a tanácsot. A kiegészítés posztért is hálás vagyok.

 

Metszeni mikor érdemes, milyen mértékben?

 

Kaspó: 38x38 cm-es kocka, kapott citrusnak való földet, és marhatrágyát tavasszal. Tetszett neki.

 

A pontos típust nem tudom sajnos. Valamelyik budapesti kertészetben vettük: New Garden vagy Rozmaring, talán inkább az utóbbi, de aznap több helyen is vásároltunk, nem emlékszem, hogy melyik volt. Ehető fajta. :)

Előzmény: bombaba (25410)
bombaba Creative Commons License 2017.11.21 0 0 25412

Kiegészítés:

http://kertlap.hu/kumquat-torpemandarin/

A leggyakrabban termesztett, tojásdad termésű ‘Nagami‘ kumkvat nyári hőigénye 27-38 º C. De -10 º C-ig fagytűrő! Kínában a teatermesztési körzetekben termesztik, ahol más citrusféle nem él meg. Ez az egyetlen citrus, amely téli nyugalomba vonul. Nyugalmi periódusa alatt nem fejleszt új hajtásokat, nem virágzik.  Cserépben tartva kiemelendő, hogy víz- és páraigényes, napfényre való, lágy vízzel kell öntözni. B típusú virágföldbe való. Nyáron tartsuk a szabadban, napos helyen, télen világos helyen, 4-6 fokon.

Magról ne szaporítsuk, mert virágozni nem fog. Japánban és Kínában vadcitrom (Poncirus trifoliata) alanyra oltják, így törpésítik is egyben.

Előzmény: bombaba (25410)
evodia2010 Creative Commons License 2017.11.21 0 1 25411

Nagyon szép fácska. Elsőre a teleltetés kihívás. Ha esetleg hullik majd levele, az majd helyrejön. A termés februárra beérik.

Én minden héten adok kis(!) vizet a citrusoknak. Ne csömcsögjön a vízben, de csontszáraz talajban se álljon hetekig. Szerintem....

Előzmény: gregg71 (25409)
bombaba Creative Commons License 2017.11.21 0 0 25410

Szia!

Nehogy leszedd a termést, ezek a jövő évi termések.

Hűvös helye teleltesd, minimális öntözéssel, vagy anélkül.

Mit jelent az, hogy "kaspóban van"?

Milyen fajta és hol szerezted be?

Előzmény: gregg71 (25409)
gregg71 Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25409

Üdvözlök Mindenkit!

 

Idén lenne az első tele a minimandarin fánknak (kumquat). Kaspóban van, már lelegeltünk róla több, mint 100 db termést, és mostanra újra termett másfélszer ennyit. Ezek kisebb-nagyobb termések, de még mind zöld, némelyik már picit elkezdett sárgulni. Már behoztam őket hűvös, de világos helyre teleltetni (lépcsőház).

 

A termésekből lesz még valami? Szedjem le, és próbáljam meg ablakban érlelni, vagy hagyjam inkább rajta?

 

 

csoer Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25408

Nekem úgy gondolom elegendő ez, hogy évtizedekkel ezelőtt betiltották az eredeti Mayer forgalmazását.

Tehát teljesen minimális esélye a vírus fertőzöttnek a nálam (nálunk...) lévő szaporodványoknál, utódoknál, példányoknál.

Előzmény: bombaba (25406)
bombaba Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25407

Szaporításról ebben a könyvben nincs szó, sem magvetés, sem dugványozás, sem oltás szintjén.

Előzmény: Amita13 (25404)
bombaba Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25406

Van Improved Meyer, ami nem vírusos, erről itt egy cikk:

http://homeguides.sfgate.com/called-new-improved-meyer-lemon-tree-59193.html

Röviden: a Meyer 1908-ban került az USA-ba Kínából, igen elterjedt kerti gyümölcsfa lett. 1940-ben fedezték fel benne a tünet nélküli tristeza vírust. Kiirtották az összes Meyert, kivéve egy csoprtot, ami vírusmentes volt. Ez a csoport volt az alapja az improved Meyernek.  1950-bwn fedezték fel a vírusmentes törzset,  1975-ben a Kaliforniai Egyetem engedélyezte a "Improved" Meyer lemon (Citrus x meyeri "Improved") néven. Minden kereskedelmi forgalomban kapható Meyer ebből a klónból származik.

Az Usa-ról ír, a kérdés, Európában vannak-e régebbről Meyer citromfák, illetve milyen az, amit kereskedelni forgalomban lehet venni Európában és nálunk.  

Előzmény: csoer (25403)
Silvan Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25405
Amita13 Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25404

Amerika kedvelt alanyai. Gondolom, mivel ezek szabadban is jól teljesítenek. Legalábbis ahogy máshol ottani honlapokon is látni, ugyanezek az alanyok vannak megjelölve. Jó tudni ezeket a dolgokat. Amúgy tuti, hogy MINDEN Meyer vírusos? Az első az volt, és abból szaporítottak aztán mindent, vagy náluk felfedezték, és oda fertőzött került ki? Ezt jó volna tudni valóban a Meyerek kezelése miatt...

Esetleg az olyan kevésbé általános alanyokról, mint a magonc pomelo, ill. grapefruit nincs szó? :)

Előzmény: bombaba (25402)
csoer Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25403

Két dolog kapásból használható számomra.

A Rangpur gyenge gyümölcs minősége, ezután nem tartom becsben (na eddig sem tartottam túlságosan).

 

Fontosabb és kérdéses a Mayer vírus fertőzése, hogy a többit is megfertőzheti!

 

Különítsem el a többitől?

 

Kicsit megijeszt a lehetőség a fertőzés elterjedésére.

 

Szorosan vannak egymás közelében nem nagy hely lévén.

Előzmény: bombaba (25402)
bombaba Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25402

Talán használható infokat is tartalmaz:

 

Citrus alanyok tulajdonságai
====================
                               Előnyei                                  Hátránya

Carrizo            Viszonylag hidegtűrő, magas hozamú    Exocortisra érzékeny

                      Rezisztens a Xiloporózisra                     Sóra, mészre érzékeny
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C.aurantium    Hidegtűrő                                        Érzékeny a citrus tristeza vírusra
                      Kivételesen ellenáll a "mal secco" betegségnek
                      Toleráns a fitiftóra, exocortis, xiliporozisra
                       Nagyon jó a gyümölcsminősége
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C. Jambhiri      Szárazságtűrő                                 Érzékeny a fitoftórára
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C.limonia (Rangpur) Sótűrő                                    Gyenge gyümölcsminőség
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C macrophila      Só és mésztűrő                             hideg érzékeny
                        A citrom népszerű alanya                Tristeza, fitoftóra, xiloporozis érzékeny.
                                                                             A citromok kivételével gyenge termésminőség
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------C. reshni (Cleopatra mandarin) hidegtűrő                  Fitoftóra érzékeny
                        Só és mésztoleráns
                        Jó gyümölcsminőség
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------C.Volkameriana   Ellenáll a "mal secco"-nak               Fitoftóra érzékeny, fonalféreg
                          nagyon hidegtűrő
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------PT, FD                Törpésítő alany, nagyon jó hidegtűréssel       Só és mészérzékeny
                         Ellenáll a tristeza, xiloporozis, fitoftórának     Ellenáll a (blight and burrowing)                                                                                                        fonalféregnek
                         nagyon jó gyümölcsminőség
(A kifejlett fa méretét kb 50 %-ra csökkenti)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Troyer citrange       Viszonylag hidegtűrő                     Érzékeny az exocortisra és a fás (burrowing)
                                                                                fonalférgekre.
                                                                                Só és mészérzékeny.
================================================================Citrusok kiválasztása

Az alany választása attól függ, hol fog élni.
Kereskedelmi célú ültetvényekben van szerepe a vírusmentes anyagnak, mert ez mindig jobban fejlődik, mint egy vírusfertőzött.
Pl. a Meyer nagyon népszerű hidegebb klímájú országokban, mint a a valódi citromok, mert alacsonyabb hőmérséklet is elég neki, és dugvánnyal szaporítható. Azonban az eredeti Meyer tünetmentesen a tristeza virus hordozója, és ez a fertőzés átvihető a gyűjtemény többi darabjára. Ennek ellenére árulják sok helyen.

 

Előzmény: csoer (25387)
bombaba Creative Commons License 2017.11.20 0 0 25401
bombaba Creative Commons License 2017.11.19 0 1 25400

A limakvat majdnem ugyanolyan.

Előzmény: csoer (25399)
csoer Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25399

Bocsánat, de nekem nem a lime=zöld citrom a lényeg, hanem a végeredmény. Mégpedig, hogy savanyú, de speciális aromával.

Ést ezt az aromát igencsak kedvelem.

Előzmény: bombaba (25397)
bombaba Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25398

(ez befejezetlenül ment el) - a magyar nyelvben,  - 

, ami lehet savanyú, mint a Tahiti, Karibi, Nápolyi, Máltai, 

és lehet ún. édes, mint pl. a pursha (bár nekem nem tűnt édesnek), a Sharbati, a Red lime, bár utóbbi kettő nem is zöld, hanem narancssárga.

Előzmény: bombaba (25397)
bombaba Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25397

Igen. Mivel a lime = zöld citrom, . 

Előzmény: csoer (25396)
csoer Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25396

Tehát, a zöld citrom kategória. Aromás és savanyú.

Előzmény: bombaba (25394)
bombaba Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25395

A limakvat homogén sárga lesz, de nem puha, csak akkor, ha nem kap elég vizet.

Egy karibi és egy limakvat: 

 

Mindkettő tudott volna még érni.

Előzmény: BAttila1964 (25393)
bombaba Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25394

Savanyú, mint a citrom. De más az íze.

Előzmény: csoer (25392)
BAttila1964 Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25393

A Limekvat homogé sárga lesz? Mikor szedjem le, ha teljesen sárga, vagy ha esetleg puhul egy kicsit? (Egy szem érik most, a többi egy picit lemaradt...)

Előzmény: bombaba (25391)
csoer Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25392

Gyönyörű a karibi lime belseje, látom teljesen mag nélküli.

Milyen az íze?, mennyire savanyú?

Előzmény: bombaba (25391)
bombaba Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25391

Igen, nekem a lime-ok és cédrátok a kedvenceim :)

A Karibi lime-ra írtam, hogy foltokban világosodik, talán nem vártam eleget, korán szedtem le, de homogén sárgára nem szokott nálam érni - ez lehet igaz a Tahitire is. 

Karibi lime:

 

Előzmény: csoer (25390)
csoer Creative Commons License 2017.11.19 0 0 25390

Csak tíz mandarin fajtám van,de  nem mindegyik terem még.  Valószínű , hogy nem  bővítem a választékot.

Jó hogy mondod, a Miyagawa esetén is a teljes sárgulást vártam, így hogy már érett.

úgy gondolom, neked meg a lime-okból és cédrátokból van sok fajtád.

Mindenkinek abból, ami inkább kedvence.

A mandarinok nem bírnak a fán "csüngeni" olyan sokáig, mint a citromok. Tavaszi virágzásból november környékén már érés van.

A Tahiti lime és  c. Bergamia gyümölcsére vagyok kíváncsi, hogy mikor érik be.

De leírásod szerint a Tahiti-nak is bekel sárgulnia, hogy érett legyen.

 

Előzmény: bombaba (25389)
bombaba Creative Commons License 2017.11.18 0 0 25389

Mandarinok esetén rajtad a világ szeme, Neked van a legtöbb fajtád, a Te tapasztalatodra számítunk :) 

Én nem ismerem ezeket a fajtákat, csak a Miyagawát, ami a leírások szerint zöldessárgán érett.

A citromok 2 évig is a fán maradnak, akár sárgából visszazöldülnek, nem esnek le. A lime-ok éretten lepotyognak, de korábban is szedhetőek és fogyaszthatóak. (Bár pl. a Nápolyi lime-ról letört egy ág egy gyümölccsel kb egy hónapja, felvágtam, nagyon éretlen magjai voltak és elég száraz volt a gyümi - szerintem még bőven van ideje az érésig - leírás szerint leveses és sárga éretten.) A Karibi és a Máltai lime az eddigi években  mag nélküli volt és leveses, most még nem érik. A Karibi héja foltosodni világosodik, sárgul, amikor érik, a Máltai szépen besárgul.

A cédrátok közül a Kínai narancssárgára érve leesik, az óriást korábban leszedtem, még zölden, mert nagyon türelmetlen voltam - idén megvárom az érését.

Előzmény: csoer (25388)
csoer Creative Commons License 2017.11.18 0 0 25388

Sajnos nem tudom megállapítani, mikor kell a mandarint (ill. más citrus gyümölcsöt) leszedni. Elvégre nem várhatom meg, hogy leessen, vagy kiapadjon.

Szóval harmadik fajta mandarint szedtem le és kóstoltam meg.

Először a clementina Precose gyümölcseit szedtem le, amiből szép számmal volt.

Magnélkülinek írták, de azért elő fordultak magok benne. Ezen kívül viszont jó ízű.

Másodszor Okitsu mandarint, mely nagyon jó ízű volt, de talán korán szedtem le. Szerencsére maradt még későbbi szedésre.

És végül mai nap Honikán mandarint szedtem le és kóstoltam meg. Teljesen magnélküli, nagyon lédús és a savasság és az édesség harmonikusan van mag benne.

Már csak Miyagawa maradt a mandarinokból, mely lassan, de érik, színesedik.

 

Honikán:

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!