Keresés

Részletes keresés

Vork12 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 259

Milyen a málnád színe mikor beérik?

 

Üdv Vork 12

Előzmény: taormina1 (258)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 258
Nem is értem, mi bajod a fákkal, hát az erdöben, ahol öshonos, talán nincs elég?
Előzmény: Flanell (255)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 257

Ezexerint sokkal több napot kap, mint a tiéd!

Ha letermés után levágom, mielött még újat hozna, nem pusztul el?

Próbálok én locsolni, de ez az öntözöcsöves cirkusz csak kozmetika. Észrevettétek már, hogy csak a föld fölsö 3-4 cm-e nedvesedik át, a többi marad csontsáraz?

Előzmény: Flanell (253)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.27 0 0 256
köszi! akkor majd árnyékolok  :)
Előzmény: Flanell (255)
Flanell Creative Commons License 2007.04.27 0 0 255
Még sok is. :)
Nálam a garázs északi oldalán van, csak reggel és este kap egy kis napot, az is elég.
Az igaz, hogy fák nincsenek, amik a nedvességet kilopják alóla.
Előzmény: Törölt nick (251)
Flanell Creative Commons License 2007.04.27 0 0 254
Amelyik legalább fél méterre van a másiktól, azt kinevezed másik tőnek. :)
Előzmény: CBNora (250)
Flanell Creative Commons License 2007.04.27 0 0 253
Most még odasüt a nap, de szerintem ha körben minden belevelesedik, akkor már nagyon zárt lesz, ha jól emléxem.
Vannak nálad olyan tövek is, amiken 2 cérnavékony hajtás van meghagyva 1 méteresre, ezeken idén se várj szép új hajtást.
Letermés után azonnal vágd ki az öregeket, akkor még erősödnek majd az újak. És locsold, legalább szárazság idején.
A tápanyag akkor már rendben lesz.
Előzmény: taormina1 (248)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 252
Na ez az, tehát szalmát kell rakni rá?
Előzmény: CBNora (250)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.27 0 0 251

olyan helyre lett rakva, ahová reggeltől kb du 2ig süt a nap, szerinted az elég neki?

 

Előzmény: Flanell (247)
CBNora Creative Commons License 2007.04.27 0 0 250
Csak nekem pl. fogalmam sincs, melyik egy tő. Eredetileg vettünk ötöt, most már méterekkel odébb is málna van. Csak a szárazakat szoktam kivagdosni, és minden évben jól teleesszük magunkat málnával. Minden száron van jó sok. Fölöttük némi árnyékot adnak az almafák, mellettük a kerítést sokszor befutja a komló, de prímán teremnek. Ha a veteményest trágyázzuk, oda is szoktam pakolni belőle, ha kezd fogyni rajta a szalma, pótolom, mást nem nagyon csinálunk vele.
Előzmény: Törölt nick (245)
Vork12 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 249

Én egyszerűen kikapálom. Megint nő, megint kikapálom. Közben szentségelek rendületlenül. Nos nálam így működik. A málnásom kordonos. Én lazán odakötözöm a dróthoz. Három sor drót van kihúzva.

Az első a földtől kb 50 cm  a második 80 cm, a harmadik 120 cm. Ami affölé nő sutty levágom. Igaz, mi eszegetjük, így elég a családnak. Meg anya lefagyasztja, és mikor érik a szeder (tüskétlen),  akkor azzal összekeveri és lekvárt főz belőle. Én nagyon szeretem.  Egyik évben megmértem a C-vitamin tartalmát és nem hittem el.

1g volt 1 kg-ban.   Nagyon magas az ismerősőm is rámért és közel annyit talált Ő is.

 

Egy tő mellet általában 6 szálat hagyok a következő évre. Ha szükséges akkor tavasszal ritkítom.

Előzmény: Zitka (237)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 248

Ezt nem jól látod: fényt rengeteget kap, arra a helyre egész nap süt. A vízzel, öntözéssel csakugyan komoly problémám van, még mindig nincs se kutam, se ciszternám, de ez egy mási topic témája.

Mindenesetre a málna ebben sem részesül hátrányos megkülönböztetésben.

Tápanyagnak összel kapott marhatrágyát, tavasszal meg olyan bogyósoknak való mütrágyát.

A metszést meg nagyjából úgy csináltam ahogy mondod, de te csak biztos az elsö nagy bokrot nézted meg; na ö az aki 8 ujjnyi vastag hajtást hozott, amiböl 6-ot meghagytam

Előzmény: Flanell (244)
Flanell Creative Commons License 2007.04.27 0 0 247
Köszi! :)

Ha termés lesz rajtuk, akkor valószínűleg lehajlanak majd nálad is. Az új hajtások meg főleg. Ha nem zavar, akkor nem muszáj karózni, a termést nemigen befolyásolja, csak a művelést, meg esetleg a gombákat.
Előzmény: Törölt nick (245)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.27 0 0 246
nekünk kb 1méteres tövek vannak, amelyek most lettek ültetve, de nincs karó mellette, mivel szinte teljesen egyenesek és már elég vastagok. ilyen esetben is ki kell karózni?
Előzmény: Flanell (244)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.27 0 0 245

Én abszolut nem értek hozzá, de megerősítelek, így van!

Előzmény: Flanell (244)
Flanell Creative Commons License 2007.04.27 0 1 244
A málna nem nagyon érdeklődik az iránt, hogy mihez van kötözve, dróthoz vagy karóhoz. Majd lefényképezem neked a telexomszédom karós málnáját, igen szép.
A kordonosnál úgy kell csinálni, hogy amelyik hajtás a drót közelében van, azt odahúzatod, ami meg távolabb, kikapálod.
Nekünk is volt régebben vagy 250 méter, félbehasított talpfák voltak leásva, a két oldalukon 3 sor drót, és ezek közé volt behúzva kötözés nélkül.

Nálad az a fő probléma, hogy fák és bozontok között van a málna, és sem fényt, sem nedvességet nem kap megfelelően, sőt talán tápanyagot sem.
A másik meg, hogy túl sokat hagytál rajtuk. Azt nem mondtam, hogy tövenként csak 1-2 darabot, hanem azt mondtam, hogy a tő teherbírásához igazítva kell a vesszőxámát beállítani. Ha egy tövön 8 db ujjnyi vastag hajtás van, akkor ebből 6-ot meg lehet hagyni 1,7 m-esre, de ha csak 2 db 1 méterest hajt, akkor ebből legfeljebb egy 70 centiset szabad, mert a terméshozás legyengíti a tövet, és nem hoz rendes új hajtást.

Valaki erősítse már meg, hogy ez így van, mert nekem nem hisz. :)
Előzmény: taormina1 (233)
Flanell Creative Commons License 2007.04.27 0 0 243
A levelek lefagyása és a rügyek kihajtása közötti időszakban kell átültetni őket minél nagyobb gyökérrel, fagymentes időben. Vissza kell vágni őket araszosra, hogy az új hajtás erősödjön.
Előzmény: Zitka (237)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.27 0 0 242

nem :) nem néztem meg tüzetesen, de igazad van sok menüpont nem jön be.

kozak26nak jár a feketepont.

Előzmény: taormina1 (241)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 241
Kösz, de próbáltál már itt rámenni például erre: "müvelési rendszerek"?
Előzmény: Törölt nick (240)
Törölt nick Creative Commons License 2007.04.27 0 0 240
Előzmény: taormina1 (238)
CBNora Creative Commons License 2007.04.27 0 0 239
Biztos rém szakszerűtlen, és némileg rendetlen, ahogy nálunk van, de bevált. Nem vacakolunk sem huzalokkal, sem karókkal, a kerítés mellett bő méteres sávban van a málna (Autumn Biss). Szalmával elég vastagon be van takarva, nem gyomosodik. Ami ezen a sávon túlnő, lenyírjuk a fűvel együtt.  Nem sűrűsödik be áthatolhatatlanul és elég jól megtartják magukat vagy egymást a vesszők. Eredetileg terveztünk valami támrendszert, de aztán fölöslegesnek bizonyult. A szomszéddal egyeztettünk, ő is ugyanezt a fajtát tartja a túloldalon, így örül, ha átnő - mert átnő.
Előzmény: kozak26 (236)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 238

Köszönöm szépen, de az "itt"-nél éppen ennyi jött ki. A problémám egyébként pont az, ami föntebb Zitkának, csak nekem nem sikerült olyan szép szabatosan összefoglalni. Az eredeti kérdés tehát nem arra vonatkozott, hogyan lehet a málnát szaporítani, (bár most ez az info is jól jön a kipusztultak miatt), hanem az, hogy a természetes szaporulatot miként lehet a kordon közelébe tessékelni.

És hogy egyáltalán jó-e ez a karós módszer, amit én alkalmazok, ha már kordonom nincs.

Bocsáss meg, de pontosan MIT rögzítettél a gumival a rózsatöhöz?

Valószínüleg elfelejtetted leírni, de biztosan alkalmaztál valami takarást is (beföttesüveg vagy zacsi), különben biztos nem vert volna gyökeret.

Előzmény: kozak26 (236)
Zitka Creative Commons License 2007.04.27 0 0 237

Sziasztok!  Ti hogyan és mikor szoktátok az új gyökérhajtásokból keletkező "növénykéket" kiszedni és a kordon mellé, vagy egyéb üres helyekre átültetni?

Nálam most a kordontól egy-másfél méternyire is jönnek elő kis növénykék...

kozak26 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 236
Hihó,

Megpróbálom ékezetekkel... :P

A szalma-takarásos megoldást én rózsánál alkalmaztam. Vettem egy szálat a piacon, félbevágtam, és ledugtam a földbe, mindkét darabon 2-2 rügy került a föld alá, és 2-2 levél maradt a föld felett. A kilátszó darab kb. 15 cm-es volt, e köré tettem szalmát télire, és az egészet egy befőttesgumival rögzítettem a rózsatőhöz.

Az első kérdésedre a válasz, hogy a drótsor irányában fekteted le a málna szárát, valahogy így: sugaras, vagy kínai bujtás

További málna info itt.
Előzmény: taormina1 (235)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 235
Kösz, de hogyan veszed rá, hogy pont a drótsor közelében nöjenek ki, és nem ott, ahol ö akar?

"telre akore tettem szalmat, egyszeruen befottesgumit huztam ra."

Ezt nem nagyon értem, hogy is volt a gyökereztetés?
Előzmény: kozak26 (234)
kozak26 Creative Commons License 2007.04.27 0 0 234
Szia!

Nalam ugy oldotta meg a regi tulaj, hogy ket meterenkent oszlopok vannak, az oszlopokra kb 50 cm es 1m magasan 20 cm hosszu lec van felfogatva. A lec mindket oldalan van felrogzitve a drot, igy a ket drotsor koze lehet befuzni a malnat, igy meg kotozni sem kell oket.
Mivel a malna gyokerei nem hatolnak melyre, praktikus arnyekos helyre telepiteni oket, igy ovva oket a nyari tuzo nap elol. Nalam locsolas nelkul elvannak, mindig hoznak boven uj hajtasokat, csak a letermett vesszoket kell levagdosni.

Ket evvel ezelott probaltam rozsaszarat gyokereztetni, telre akore tettem szalmat, egyszeruen befottesgumit huztam ra, igy nem fujta el a szel. Sajnos tul hideg volt a tel, es a megeredt rozsa nem elte tul a telet :(

Ha van ar megeredt malnatoved, es szaporitani akarod, egyszeruen lefekteted a foldre, kis folddel betakarod. Sztem ha locsolod rendszeresen, minden tovabbi nelkul gyokeret fog ereszteni.

A friss telepitesu malnatoveket vagd vissza arasznyira (level azert maradjon rajta), hogy az erejuket a gyokerzet megerositesere tudjak forditani.

Udv.

Kozak

Előzmény: taormina1 (233)
taormina1 Creative Commons License 2007.04.26 0 0 233

Nekem csomókban vannak a málnatövek karókhoz kötve, hogy milyen magasra hagyom, attól függ, mekkora karót tudok szerezni. Egy tövön az összes fiatal erös hajtást meghagyom. De most azt hallottam, hogy okosabb kifeszített drótok mentén fölkötözni öket és egy-egy tövön csak 1-2 vesszöt hagyni. De hogy lehet azt megcsinálni, hogy tényleg a drót mentén maradjanak? Egyeseknél a  fiatal hajtások mindenhol bújnak elö, mások pedig egyáltalán nem hoztak új hajtásokat, söt a tél elmúltával a régiek is kipusztultak. Különben évek óta próbálok már betelepíteni velük egy kis kertrészt, de egy csomó mindig kimúlik. Mi hiányzik nekik?

Hogy kell ezeket helyesen gondozni? Kell a tövükre pl szénát tenni takarónak?

ancsa1 Creative Commons License 2007.04.09 0 0 232

Szia kedves Elli73!

Örülök, hogy tudtam neked segíteni, ha bármi kérdésed van szólj!

Bár  mostanában nem vagyok itt sűrűn, mert nekünk beindult a málnában a munka, de azért néha benézek!

Üdv:Ancsa

Előzmény: Elli73 (228)
ancsa1 Creative Commons License 2007.04.09 0 0 231

Szia!

 

Ha egy kicsit visszaolvasol, írtam, hogy lehet úgy is, hogy csak a tetejét metszi le az ember , akkor kevesebbet terem. De ültetésnél mindenképpen jót tesz, ha vissza van vágva teljesen.

Ha csak egy pár bokorral van akkor teljesen mindegy, hogy mennyire vágod vissza, termés után, pár bokornál nem látszik a különbség.  Mi ebből élünk, úgyhogy van pár hektárnyi, ennyinél van különbség.

De egyébként a betegségek is könnyebben kiküszöbölhetők, ha ki van metszve tőből a letermett vessző. És mellesleg a Blissy kivételesen 1 éves málnafajta.

Különben szerintem, ha szeretitek a málnát érdemes beszerezni nyári fajtákat, mert sokkal finomabbak,mint a Blissy! Pl. a Fertődi, a Lucana, Vénusz, még a Malling is. (Meg hát most már van sokféle, csak némelyik elég érzékeny)

 

Előzmény: CBNora (230)
CBNora Creative Commons License 2007.04.03 0 0 230
Mi nem szoktuk a Blissyt tövig visszavágni, csak a vesszők fölső részét, ahol a virágzatok voltak. Szokott még egyszer teremni. Igaz, nem túl sokat, de más fajtánk nincs, és ez a kevés is jól esik nyár elején. Ősszel így is mindig van sok.
Előzmény: ancsa1 (227)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!