Keresés

Részletes keresés

szilentium2 Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68977

"Talpig becsületes szakemberek gyönyörű szépen, valóban kiváló minőségben sorra hőszigetelik+dübelezik+vakolják a házakat, egyetlen apró hibával: a ragasztó pogácsák között átnézve látszik az égbolt "

 

És egy ilyen hibánál a levegőáramlás a legkisebb hiba , az gazi gond a csapadékvíz bejutása lenne a fal és a hőszigetelés közé , de ugye inkább költői túlzás volt az égbolt említése ...

A levegőáramlást meg az alsó és felső tömítéssel meg lehet szüntetni , tehát viszonylag könnyen és egyszerűen kijavítható hibán lovagolsz .

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68976)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68976

"Ahol a homlokzati eps véget ér, ott meg kezdődik a tetősíkban a kőzetgyapot."

 

A laza kőzetgyapotot nem tekinteném légzáró rétegnek, persze ha kőzetgyapot széle jól (teljes vastagságában) oda van nyomva az oldalfali eps-hez, akkor az oldalfali légrésből felfelé áramló meleg levegőt jelentősen lelassítja, tehát javít a helyzeten.

 

"viszont ez a fajta hab nem nagyon dagad, direkt eps ragasztóhab"

 

Az eps ragasztóhab teljesen jó ilyen tömítésre, mert alig dagad, így nem feszít. Eredetileg purhabot írtál, na az csúnya munkát tud végezni dagadás közben.

 

"Eleve nincs hézag a lapok közt, egymásnak vannak nyomva,"

 

Egy marhavékony hézag nem látszik hézagnak, de a nyomáskülönbség megtalálja az utat.

 

"ahol mégis maradt hézag, oda habot nyomtak."

 

Ahol csupán egy-két milliméter a hézag, azokat a szakaszokat többnyire kihagyják. Érthető: hőveszteség szempontjából jelentéktelen, különösen a vízszintes hézagok. Olyan építkezés viszont nemigen valószínű, ahol az összes hézag teljes hosszát gondolkodás nélkül kinyomják habbal, akár látszik rés, akár nem.

 

"A beszélgetés onnan indult hogy a felpogácsázott és nem körbekent szigetelés alul felül nyitva hagyva nem jó, mert átszellőzik, így mit sem ér az egész. Viszont most már arról beszélgetünk hogy a vakolaton hány levegőmolekula tud libasorban átlopakodni,"

 

Természetesen amiről most beszélünk, az már talán csak huszadannyi veszteséget okoz, mint a teljesen nyitott légrés.  De csak akkor tudjuk pontosan, hogy hol vagyunk, ha pontosan ismerjük a határokat. Pl nem kell minden építésznek passzívházat építenie, de az összes építészt kötelezném arra, hogy megismerje a passzívház működését. Ha megérted, hogy ez miért lenne jó, akkor azt is megérted, hogy miért kell tudni minden egyes levegőmolekuláról (a határok megismerése). Nem azért, hogy az utolsó molekulával is megküzdjünk, hanem azért, hogy amikor azt próbálja bemesélni nekünk valaki, hogy ez így tökéletes, akkor legyünk tisztában azzal, hogy ez az állítása kb hány méterre van az igazságtól.

 

Tökéletesen hatékony fali hőszigetelés nem létezik. Habár a hőszigetelő mesterek ezt állítják, a valóság többnyire az adott anyagmennyiséggel elérhető maximumnak 50 és 99 százaléka között mozoghat. Szerintem nem feltétlenül rosszindulatú kötözködő hülyegyerek az, aki szeretné megtudni, hogy az ő hőszigetelése az 50-hez, vagy a 99-hez áll közelebb (persze akik hőszigetelésből élnek, azokat erősen zavarja ez a gondolkodás)

 

"milyen kivitelezéseket láttál? Részegek a vakok intézetéből összekentek eps lapokat sárral és nekitámasztották a falnak?"

 

Talpig becsületes szakemberek gyönyörű szépen, valóban kiváló minőségben sorra hőszigetelik+dübelezik+vakolják a házakat, egyetlen apró hibával: a ragasztó pogácsák között átnézve látszik az égbolt

(valószínűleg azért, mert ha ebben a légrésben nem jár a levegő, akkor az új hőszigetelés után benn a házban nagyon megemelkedik a házban a páratartalom és minden penészedni fog :)))

Előzmény: Törölt nick (68971)
szilentium2 Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68975

Most ugye érzed , hogy mellébeszélsz ...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68974)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68974

Szerintem verjük meg. Ha van rajta sapka, akkor azért, ha nincs rajta sapka akkor azért. Amit írogat ide, azt ne vegyük figyelembe, csakis azt nézzük, hogy van-e papírja róla. Ha nincs papírja a szakterületről, akkor kuss legyen neki,

az önálló gondolatokat már úgyis régen be kellett volna tiltani országosan.

Előzmény: szilentium2 (68973)
szilentium2 Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68973

Olvasgatva a hozzászólásokat felmerült bennem a kérdés , Mekk Elek olvtárs milyen elméleti végzettség ill. gyakorlati tapasztalat birtokában osztja itt az észt a szakembereknek és a mezei érdeklődőknek ?

Törölt nick Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68972

Még az is lehet hogy igazad van, de többgenerációs családi ház, momentán eladhatatlan normális áron, szóval ettől nem félek.

Továbbá lehet, hogy gyakorlott szem más hibát is talál, de az azért nagyon életszerűtlen, hogy azért akarjon alkudni, mert belenéz a falsíkba, és az nem egyenes.

Aki házat vesz az kívül-belül körbejárja derégszöggel, vízmértékkel? Ugyan már.

Fontosabb, hogy milyen állapotban van a konyha-fürdő-gépészet, mint az hogy egyenesek-e a falak.

Szóval csak emiatt nem fizetem ki szigetelésre a dupláját.
Így is szép, így is szigetel, akkor meg minek?

Előzmény: Törölt nick (68970)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68971

Tetőtér, derékmagasságban ér véget a fal, szóval még csak le sem kellett hajolni a habozáshoz.
Ahol a homlokzati eps véget ér, ott meg kezdődik a tetősíkban a kőzetgyapot.
Lehet, hogy nem teljes keresztmetszetben van hab, hiába is fújták meg két oldalról, viszont ez a fajta hab nem nagyon dagad, direkt eps ragasztóhab, szóval nem nyomott el semmit, sehonnan.

De még ha el is nyomná hab kerülne a helyére, szóval mindegy lenne.

 

"három sor homokszem, közöttük egy kis kötőanyag"
Eleve nincs hézag a lapok közt, egymásnak vannak nyomva, ahol mégis maradt hézag, oda habot nyomtak.
Továbbá egyszer meg van kenve a fal ragasztóval, abba belesimítva a háló, miután megszáradt még egy réteg ragasztó, hosszú léccel simítva, hogy minél egyenesebb legyen, és azon még a műgyantás vödrös vakolat.

Én nem állítom hogy tökéletesen légmentes, a teljes felületen, és egyetlen árva levegőmolekula sem tud átdiffundálni rajta, de akkor mégis mit mondasz azokra a kőzetgyapotos rendszerekre amik direkt páraáteresztők, tehát szellőznek?

 

A beszélgetés onnan indult hogy a felpogácsázott és nem körbekent szigetelés alul felül nyitva hagyva nem jó, mert átszellőzik, így mit sem ér az egész.
Viszont most már arról beszélgetünk hogy a vakolaton hány levegőmolekula tud libasorban átlopakodni, ami már nagyon nem ugyanaz a kategória.

 

Hogy az előttem szólót idézzem már én sem értem milyen kivitelezéseket láttál?
Részegek a vakok intézetéből összekentek eps lapokat sárral és nekitámasztották a falnak?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68967)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68970

A panelszigetelésnel a polisztirolra egyszer húzzák át a hálót. Ezt fizetik.

Jobb helyeken megy rá még egy Putzspachtel, arra sokkal jobban is köt a nemesvakolat.

 

 

Megcsináltatod a hőszigetelést. 5 év mulva el szeretnéd adni a házadat. Jön a vevő és hoz valakit magával, megnézik a házat és kezd alkudozni a homlokzat miatt, mert ha Te látod, akkor egy szokott szem mást is lát. 

Előzmény: Törölt nick (68966)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68969

De ha a tábla belső ,legrövidebb oldalát jól méri ,akkor már olyan nagy hibát nem tud elkövetni !A 3-5 cm nem ez a kategória!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68968)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68968

""Komoly" kivitelezőkkel kerülhettél kapcsolatba...Én lelökném az állásról azt a "szakit"aki nem 3 cm-t hanem 3mm-t tévedne a ragalyával való találkozásnál."

 

Egy 40-45 fokos felülethez alulról nem egyszerű a teljes hőszigetelés vastagságban 3 mm-en belül odasimulni, még akkor sem, ha kifogtad a kevés lelkiismeretes szakember egyikét, akinek nem az a jelszava, hogy "csapjuk össze gyorsan, az üvegháló+vakolat úgyis minden rést eltakar" :)

 

Előzmény: lala1961 (68959)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.26 0 0 68967

"felül pedig ki van fújva purhabbal is."

 

Tehát a fal hőszigetelése után valaki körbekúszott a padlás szélein és purhabbal légmentesen tömítette a rés felső szélét? Ezt két módon tudom elképzelni

- a rés tetejére fújt egy csík habot: ebben az esetben valószínűleg méterenként 5-10 db ujjnyi méretű lyuk maradt a felfelé dagadó hab és a fal/eps között

- a habot jó mélyen befújta a résbe: ebben az esetben a dagadó purhab valószínűleg elfeszítette a frissen megragadt eps lapot a faltól

 

"Meg az egész át van kenve ragasztóval, meg rajt a szín, mindkettő neki van simítva a tetőnek, ablakoknak. Nem tudna átszellőzni sehogyse."

 

A nyomáskülönbség miatt a táblák illesztési vonalainál valószínűleg még a vakolaton át is van egy kis levegő átszivárgás, tehát elmondhatjuk, hogy tökéletes tömítettség nem létezik. De ne feledjük, hogy egy átlagos családi házon kb 400 méternyi illesztési rés van, ahol csupán egy üvegszövet háló és milliméteres vakolatréteg (három sor homokszem, közöttük egy kis kötőanyaggal) áll a nyomáskülönbség útjában.

Előzmény: Törölt nick (68956)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68966

Ha a fal nem függő, hasa van, vagy homorú, az nem látszik a kész falon a ház előtt állva.
Én sem fizettem ki azt az árat, hogy egyenes, meg függő legyen minden.
Annyi pénz csak a matekpéldákban van.
Ha odaállsz a falhoz és belenézel akkor látod hogy nem egyenes, meg hogy nem párhuzamosak az élek, de pont nem érdekel.
Az udvaron állva mikor reggel vagy este oldalról süti a nap homogén a felület, az utcáról nézve szintén szép.
Nem olyan "matracmintás" mint a panelfelújítások 99%-a, amit "komoly hőszigetelő cégek" csináltak.

Előzmény: Törölt nick (68963)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68965

Kicsi meló látszik a legjobban. Alacsonyan, néha tele van mindenféle profillal.

Csak itt azt hiszi mindenki, hogy a szakik ingyen dolgoznak és jól is.

Nem történhet meg olyan, hogy 3 cm legyen a rés, csak ha valakit nem érdekelt, hogy mit fizet ki.

Ha nem értek hozzá hozok egy mérnököt, aki ért, persze az is pénzt kér. 

 

A ragasztó pogácsával szintelik ki a polisztirént, attól van az üreg.

Az hamar megy. 

Előzmény: lala1961 (68964)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68964

Én csak műkedvelő vagyok a témába ,de Mekk E.nem a kiszintezés témájáról írt,hanem üreges és rövid szigetelésekről !Erre írtam ,ha valaki már el vállal egy melót, akkor ilyen durva hibát nem követhetne el ,mert akkor Én leráznám az állásról. A kis meóknál is elvárható a relatíve precíz meló ,főleg ha esetünkben a precizitást egy mérőszalag képviseli !!:-))

Előzmény: Törölt nick (68963)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68963

Nem sok kivitelző írkál ebbe a topikba.

 

- Komoly hőszígetelő cégnek van 5.ooo nm saját állványzata (plusz bérlési lehetősége), szerződése egy gyártóval vagy egy nagy forgalmazóval és nagy munkákra vadászik, egy-két szintes lakóház volumene nem elég, csak jóval drágábban vállalná el mind a megszokott piaci ár (magyarán időegység alatt az munkások többet termelnek egy nagyobb épületnél). A jó szakik kinövik magukat. Általában egy nagyobb szakosodott cégnél mindig van valaki (mérnök vagy mester), aki vágja az egész hőszigetelési technologiát, a munkát át kell adni és ki kell fizettetni, odafigyelnek. 

 

- Egy falfelületet saroktól sarokig ki kell színtelni. Lehet új épület vagy utólagos szigetelés,  ezt midenképpen nagyon figyelmesen el kell végezni.

Felragasztanak a falfelület két felső sarka mellé egy-egy polisztirol lapot (a névleges vastagságból, pl. 15cm), kihúznak egy zsínort vízszintesen, aztán leengednek két függőt, amikor a függők megállnak, kikötik és kifeszítik a függőket. Összekötve a két kifeszített zsínort 3-4 méterenként egy-egy vízszintes zsínorral, meg lehet állapítani a szigetelendő falfelület síkját (nagyon hosszú épületnél kell hívni topométerest). Általában baj van a síkkal. Keretszerkezetnél kevésbé, falazott szerkezetnél és utólagos szigetelésnél szinte mindig.

Rá kell pótolni a falra. Ez plusz munka és anyag.

Az a kérdés, hogy miként lehet ezt megoldani? Ha hoznak nekik 1- 2-3 cm vastag polisztiról lapokat a 15 cm vastag mellé és jóval több ragasztót meg hosszabb dübelt, akkor meg tudják oldani, másképp rés marad a fal és a szigetelés között. Komoly cég nem fog sokat szarozni, garanciát kell vállaljon, megcsinálja rendesen, bele van számolva az árába a plusz anyag és munkaköltsége a színtelésnek, nem hülye.

Közetgyapott szigetelésnél még cifrább a helyzet a síkolással, de azt is meg lehet oldani. 

 

- A fal után dolgozni nem lehet. Lebontják az állványt, megvilágítja az falat a nap és tehetik is vissza. 

  

 

  

Előzmény: lala1961 (68959)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68962

Baumitos emberke ragasztotta a videón, szóval biztos fog :D

 

Egyébként, kicsit lelolasztva a lelkesedést, én úgy tudom, hogy az ilyen baumit meg egyéb ,,márkás'' cuccok lényegében összetételben ugyan azok, mint az olcsóbb zsákos társaik, csak jó a marketingjük. Aztán lehet többet tudnak, mint az olcsóbb kategória. Na nem a legolcsóbbra gondolok, annál biztos többet tudnak :D

Előzmény: stevemegane (68961)
stevemegane Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68961

Jól értem a dűbeltárcsás módszert?

Először jönnek a befúrt tárcsák, majd a tárcsák le vannak kenve ragasztóval és úgy megy rá az EPS?

Itt ha a ragasztó elenged, akkor hiába van a befúrt tárcsa, vagy rosszul gondolom?

Fog ez annyit, mint amikor át van fúrva az EPS és hagyományos tárcsákkal van felfogatva.

 

Előzmény: Törölt nick (68949)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68960

Ne lökdöst már szegény jól dolgozó munkást :D nem értem neked miért jó, ha 3mm helyett 3cm-t tévednek :D

Én arra lennék kíváncsi, hogy ennek a harmadannyi tüzelőanyagnak milyen mesébe illő feltételei vannak. Mert hogy nem egy-két bakin fog múlni, azt szinte biztosra merem venni.

Én még abban sem vagyok biztos, hogy a fele annyi összejönne.

Előzmény: lala1961 (68959)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.25 0 1 68959

"Komoly" kivitelezőkkel kerülhettél kapcsolatba,hacsak nem  elméleti kivitelezéssel van dolgunk ami nálad könnyen előfordulhat!A tulaj felelőssége is felmerül ahol "meglepődnék, ha 3-5 centnél kisebb rést találnál ott" ez előfordulhat!!!Én lelökném az állásról azt a "szakit"aki nem 3 cm-t hanem 3mm-t tévedne a ragalyával való találkozásnál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68955)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68958

Szerintem igen, de ez csak az én véleményem.

Előzmény: tgwh8 (68957)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68957

Tehát ha lezárják rendesen, akkor tökmindegy hogy van ragasztva?

Előzmény: Törölt nick (68956)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68956

Mint ahogy írtam is, a sín alatt folytatódik, és lemegy a talajszint alá, felül pedig ki van fújva purhabbal is.
Meg az egész át van kenve ragasztóval, meg rajt a szín, mindkettő neki van simítva a tetőnek, ablakoknak.
Nem tudna átszellőzni sehogyse.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68955)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68955

"alul ott az indítósín, felül meg leszabták szögbe és nekitolták a tetőnek,"

 

Ez  a légrés egy három méter magas kémény, mert egész fűtési szezon alatt (a külvilághoz képest) meleg levegővel van feltöltve. Tehát az aljánál vákuum van a külvilághoz képest, a tetejénél meg túlnyomás. Namármost ezen légnyomás különbségek fényében gondold végig (képzeletben vizsgáld meg mikroszkóppal), hogy  pl alul a rücskös falra nagyjából feltiplizett alumínum csíkra rápottyantott göröngyös felületű eps tömb környéke mennyire tekinthető légmentesen tömített lezárásnak?

A felső nyílás meg százszor ekkora, mert a "levágom ferdére és nekitolom valaminek" szóban jól hangszik de a való életben nemigen megvalósítható! (mássz fel és nézd meg pár helyen közelről: meglepődnék, ha 3-5 centnél kisebb rést találnál ott, ahol most azt hiszed, hogy "neki van tolva")

 

Arról nem beszélve, hogy ha a fali hőszigetelést valóban légmentesen nekitolják a tetőnek, attól még az a mögötte lévő légrés egyáltalán nem lett lezárva ;)

Előzmény: Törölt nick (68953)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68954

"A táblák körbekenése alap"

 

Komoly helyen igen. De dübeltárcsás rendszer leírása nem követeli meg a körbekenést, hivatalosan csak a falra felfúrt tárcsákra kell odanyomni-egy-egy adag ragasztót és odanyomni a táblát (=pogácsák). Kérdés, hogy, hogy hány annyira komoly szakember van, aki dübeltárcsánál is körbekeni a táblákat.

 

 

Előzmény: Törölt nick (68951)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68953

Nyilván ebben az esetben igazad van, csak azért értetlenkedek, mert pl. nálam alul ott az indítósín, felül meg leszabták szögbe és nekitolták a tetőnek, az illesztéseket meg kinyomták habbal.
Az indítósín alatt meg folytatódik a lábazati szigeteléssel, ami talajszint alatt ér véget.
Ezért aztán mindegy lett volna ha nem is kenik körbe.
Persze ha átfúj alatta a szél akkor az egész nem ér semmit, ebben egyetértünk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68952)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68952

"Hogy a lapokat nem kenik körbe, az miért rontja a hatásfokot?
Alul-felül zárt, akkor mégis hova mehetne a meleg?"

 

Akkor, ha alul-felül zárt (és a lapok közötti illesztési vonalak is zártak), akkor ELMÉLETILEG mindegy, hogy pogácsás vagy körbekenős a ragasztás.  Belülről is bátram lehet hőszigetelni, hiszen ELMÉLETILEG házilagosan megoldható a tökéletes párazárás, mégsem javasolják senkinek a dolgot, mert a gyakorlatban ezt csak az igazán profik képesek megoldani. Na kb ugyanez a baj az alul-felül lezárt légréssel is: tökéletes lezárás csak elméletben létezik, a gyakorlatban csak igen kevés szakember képes megoldani. Ezért ahogyan a belülről történő hőszigetelést sem javasoljuk senkinek (kivéve a kevés igazán profi szakembert), ugyanúgy az egybefüggő hőszigetelés mögötti légrést se javasoljuk senkinek.

 

Ráadásul amíg mi azon vitatkozunk, hogy létezhet-e tökéletesen lezárt peremű légrés, házak tízezrein olyan hőszigetelés van, ahol ez a tökéletesség nem kérdés, mert, ez a légrés egyáltalán nincs lezárva sem alul, sem felül. Nem viccelek: alulról benézel a kész hőszigetelés mögötti légrésbe (a cég már levonult) és a pogácsák között látod az eget! (pontosabban a tető alját). Képzelheted, hogy ebből a légrésből a lakás hője által fűtött kéményhatás mennyi hőt/forintot hord el a fűtési szezon alatt.

Miután a lakosság sok esetben csak ennyi szaktudást kap egyes "profi" hőszigetelő cégektől/mesterektől, nem is csodálkozom azokon, akik hitetlenkednek, amikor harmadára csökkenthető hőveszteségről beszélek :)

Előzmény: Törölt nick (68948)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68951

A táblák körbekenése alap, ne keverd ade tök független tőle!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68950)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68950

A dübeltárcsa nagyon jó dolog. Fő hibája, hogy az árképzésével nagyjából kizárja magát a komolyan szóbajöhető megoldások közül (legalábbis ez jött ki, amikor utoljára dübelezés-árakat hasonlítottam össze, mondjuk ez évekkel ezelőtt volt).

További probléma, hogy a hivatalosan javasolt dübeltárcsás ragasztás szintén pogácsás eloszlású, így a hőszigetelés mögötti légrés függőleges légáramát szintén nem akadályozza. Persze össze lehet kötni a dübeltárcsa-pogácsákat vízszintes ragasztó-csíkokkal, de attól tartok, hogy ez a módszer egyedül ebben mondatban létezik, a valóságban sehol :)

Előzmény: Törölt nick (68949)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68949

Egy gyors jelentés az öt éve felújított házamról. Mivel nem gyakori, sokan kétkedve fogadják a dűbeltárcsás megoldást. Ennél utólag nem fúrják át a szigetelést, hanem előre fúrják fel a rárcsákat a falra, amik egy stabil alapot adnak a későbbi normál ragasztáshoz. Ez különösen vastagabb, illetve utólagos szigetelésnél lehet előny. Jellegéből adódóan megelőz mindenféle esetleges pontszerű hőhidat is a kialakított szerkezetben.

 

Baumit piros dűbeltárcsákkat használtak és 25cm grafitos EPS szigetelés került rá. A szakik szerettek vele dolgozni, mert érezték mikor fog a dűbel, szemben a normál utólagos dűbelezéssel, amikor nem tudják mikor megy fugába a dűbel vagy szakad ki/be kicsit. Itt pontosan tudták hogy fog mindegyik. Szépen 40cm x 40cm rácsban rakták fel a tárcsákat.

 

A szigetelőlapokat ProContact ragasztóval rögzítették, majd hálózták és glettelték. A megfelelő (fehér alapozó) után került fel a szokásosan csak lábazatra használt MozaikPro műgyantás vakolat a teljes felületre.

 

Ugyan nem rendszerben vettem az alapanyagokat, de teljes egészében Baumit alapanyagokkal dolgoztak a mesterek.

 

És a lényeg, öt év után is fent van a falon :D Sőt sem repedés sem málás sem más probléma nem jelentkezett. A világos lábazati vakolat gyönyörűen mutat a nagy felületeken, és igen masszív érzetet ad tapintésra is. A falazat lábazat nélkül a földtől indul, ahol védő kavicságy öleli körül a házat. Ennek hála sem nedvesség sem mechanikai igénybevétel nem éri ott sem a vakolatot.

 

Kívánok hasonló jó élményeket a szigeteléssel illetve utána mindenkinek!

Boldog Karácsont!

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.12.25 0 0 68948

Ez érdekes.
Hogy a lapokat nem kenik körbe, az miért rontja a hatásfokot?
Alul-felül zárt, akkor mégis hova mehetne a meleg?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68947)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68947

"Hogy érted azt, hogy értelmes ember csinálja? Ha teszem azt nem körbe kenik a lapokat, hanem pöttyöznek, benthagynak pár hőhidat, pl. régi műkő ablakpárkány,"

 

Pontosan erről van szó. Egy kis hideg léghuzat a ragasztó-pogácsák között,  egy kis kihagyott sáv a födém és a fali hőszigetelés között, stb... és az egész hőszigetelés hatásossága máris a FELÉRE csökkent.

...pedig milyen sok  pénzt kifizetsz a rengeteg anyagra, no meg a hőszigetelő "szakemberek" munkadíjára. Úgy is mondhatnánk, hogy egy kis plusz szakismeret esetén sok ház hőszigetelése akár kétszer jobb is lehetne - közel ugyanannyi pénzből.

 

Gondolj bele: egy profi passzívház hőszigetelése csak 2-2,5-szer vastagabb egy mai "jól hőszigetelt" házének, a hőszigetelésen át történő hővesztesége mégis majdnem ötször kevesebb. Ez a "csoda" nem más, mint nagyfokú odafigyelés a részetekre: a gyenge pontokra, hőhidakra, stb.

Előzmény: tgwh8 (68939)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68946

Na de te cseréled az ablakot, nem? :D

Én csak leverem körben a vakolatot, kap szigetelést amennyi elfér, meg külső redőnytokot és kész. Belső volt, csak becsnálták valahogy... hungarocell biztos van bent, de még az ablak mellett is, belül... Azt a fránya műkő külső könyöklőt meg benthagyták. Valahogy csak ki kéne azt is szedni, szép kis hőhíd lesz.

Előzmény: _Pityesz_ (68945)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68945

Akkor közel egy cipőben járunk. Nekem 80centin lesznek az ablakok, ha szigetelem az alját. Még pont elférnek a radiátorok, de valóban ki lehet pis.lni az ablakon.

Előzmény: tgwh8 (68944)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68944

Pedig én kb. 12-es vagy 15-ös osb lapra fogom tenni a parkettát, mert nincs hely. Egyesek szerint még osb lap sem kell. Persze ez a nem hivatalos út, hat centi betont nem tudnék rátenni.

Azt mondják működik. Osb lap ingyen van, csak elfogy, a másik két szobára meg drágább lene az osb, mint maga a szigetelés... ott lehet egy kicsit feltörjük majd, mint ha egy kicsit mélyebben lenne, mint a másik szoba. Gondolom az előtérben az erdeti burkolatra csak rákenték a ragasztót, aztán mehetett rá az új járólap.

Persze, fel kéne törni, kiszedni méter vagy fél méter mélyen, de az költséges. A magasságból ellopnék 10-20 cm-t, de már így is a pcsömig ér az ablak alsó része...

Oké, legalább viszonylag normálisan cseréltek ablakot, láttam olyat, ahol kisebbeket tettek be, mint az eredeti, ritka rondán néznek ki...

Az ablak viszonylag új, fa, csak az üveggel lesznek bajok. Talán itt vagy a másik témában írtak árat hiperszuper háromrétegű üvegezésre, nem is lenne vészes, 160 ezer az összes ablakra. Azaz kevesebb, mert három réteg biztos nem fér el. Tehát ablakcsere kilőve, maximum felújítva lesznek. Így emelni sem lehet majd a szigeteléssel...

Előzmény: _Pityesz_ (68943)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68943

Osb? Annak nem sok értelmét látom. Terhelni nem lehet normálisan és szerintem nem lehet túl halk sem. Nem mernék rá tenni melegburkolatot. 

Előzmény: tgwh8 (68942)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68942

Hát aki ért hozzá az biztos tudja :D

Akkor már 8 centi szigetelés és 2 cm osb lap :D

Előzmény: _Pityesz_ (68940)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68941

Egy szerkesztés gomb jól jönne néha......

 

Szóval : nem a földszinten van a padló

 

 

Előzmény: _Pityesz_ (68940)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68940

5cm szigetelés, 6cm esztrich. Ez így elég nekem. Több nem kell, mert a földszinten van a padló, hanem 1m magasan. A kinti szigetelés fog annyit amennyit kell. Az a baj, hogy a kondenzációs kazán nem üzemel normálisan radiátorral. Azaz működik csak sok kell belőle. Ha becsövezem, akkor utána lehet esetleg még lépni, ha beüt egy gázgebasz. 

Előzmény: tgwh8 (68938)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68939

Na erre kíváncsi vagyok. Hogy érted azt, hogy értelmes ember csinálja?

Ha teszem azt nem körbe kenik a lapokat, hanem pöttyöznek, benthagynak pár hőhidat, pl. régi műkő ablakpárkány, akkor annyival rosszabb lenne a végeredmény, hogy nem harmadannyi, hanem fele annyi fa fogyna csak?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68935)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68938

Hagyd szerintem a fenébe, mert 10 centibe nem fogsz beleférni... ha már teszel bele szigetelést, akkor 20cm-t vagy nem tudom mennyit, de ha csak 10 cm-re számolsz, arra kell minimum 6 cm beton, + csövek még erre rá, vagy a franc se tudja hogy megy.

Én hagynám a padlófűtést, nekem nem jött be, mindenhol állt a por. Tennék rá x centi szigetelést, betont, ez így akár 20-30 cm-ben meg is áll maximum, ajtót ablakot meg annyival feljebb, vagy ahogy kényelmes.

Nézd meg az alacsony hőmérsékletű radiátorokat, ha mindenképpen viszket a tenyered :D

Előzmény: _Pityesz_ (68937)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68937

Bejárati ajtó 192-vel nem szerencsés. Én 186, asszony 180.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68936)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68936

"Akkor marad kb. 192cm hasznos magasság. Itt mindenképp emelni kell az áthidalót."

 

Ennyire magas vagy?

Előzmény: _Pityesz_ (68933)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68935

"Oké, és fával fűtve mennyivel fog kevesebb fa fogyni?"

 

Az, hogy mennyivel kevesebb fa fog fogyni azt nem tudhatom, mert nem tudom, hogy mennyire értelmes ember fog hőszigetelni nálatok.

De a kb harmad annyi fűtőanyag a legtöbb háznál elérhető, akár fával tüzeltél előtte, akár gázzal, akár uránnal.

 

"Elsőre csak 20-30 centi gyapotnál,"

 

Földszintes lakások esetén az összes hűlő felületből nagy a födém aránya, ezért egy födém hőszigetelés sokat segít, emeletes háznál viszont sokkal több a hűlő fal mint a hűlő födém.

Ráadásul ha magas hőmérsékletű a hőleadó a lakásban (pl forró kályha), akkor a mennyezetnél lehet akár 40-50 fokos is a levegő (a kályha felett akár 100 fok felett is), ilyen házaknál a födémen át sokkal több hő vész el, mint pl egy padlófűtés esetén, ahol a mennyezet soha nem forró.

Tehát

- nagy négyzetméteres + egy szintes lakás esetén

- ahol tűzforró kályha fűti a plafont

ott lehet, hogy csak a födém jó hőszigetelése egymagában is harmadával csökkentheti a fűtésköltségeket,

de pl két szintes, padlófűtéses  ház esetén ez lehet, hogy csak 10 százalékot csökkent.

Előzmény: tgwh8 (68924)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68934

Hozzáteszem, hogy nem tudom milyen betont használtak, de fél négyzetmétert lőttem a géppel majdnem egy órát. Zöldes színű beton volt és brutál kemény. Ezért sem vésnék fel belőle 100-at.

Előzmény: _Pityesz_ (68933)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68933

Ez egy nagyon fogós kérdés :) 90% hogy tömörített sóder,fólia, 13-15cm beton és ennyi. Belülről egy kis részen feltörtem és nem volt más, de ünnepek után alánézek máshol is. Így, hogy csak beton van 280, tehát itt még van mozgástér. Két ajtó a necces, mert ott az áthidalók főfalban vannak. Ott nagyon kevés lenne szerintem a hely. Most a tok ugye 210. Ez lejönne 200-ra. Akkor marad kb. 192cm hasznos magasság. Itt mindenképp emelni kell az áthidalót. Az nem kis meló, bár 38-as falnál meg lehetne oldani, hogy egyik nap egyik oldali, másik nap másik oldali új áthidaló beépítése. Utána kivenni a régit.

 

Előzmény: Törölt nick (68932)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68931

tgwh8: milyen sugárzásról van szó? Itt nincs salak. Döngölt sóder van.

_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68930

15cm beton van. Azt tuti nem vésem fel. Erre most raknék fóliát,xps-t, hálót, padlófűtéscsöveket, fűtéscső, vízcső, betont. Mondhatni ez lenne a szerelőréteg.  Utána ajtók ki, áthidalókat megemelni 10-12cm-t. 

Vagy marad így. Padlófűtés nem lesz. A víz és fűtéscsövek helyét bevéssük a mostani betonba. Ajtók maradnak, pénz marad. 

Kívülről mindenképp szigetelve lesz. Ha lesz baszogatva bent, ha nem. Kérdés, hogy belül megéri-e nyűglődni?

Törölt nick Creative Commons License 2015.12.24 0 0 68928

Hát ha a lábazatot nem szigeteled le, akkor körben oldal irányból úgyis áthűl a padlód! Ez fontosabb mint a garázs plafonjának szigetelése. Illetve ez az első lépés! Lábazatra 1 m mélyen fel kell tenni 10 cm austrotherm expertet. Az fogja jelentősen megfogni a plafonod áthűlését. Utána jöhet annak a leszigetelése.......

Előzmény: _Pityesz_ (68926)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68927

Vagy kibányászod a betont/salakot, és hőszigetelve is lesz, valamint a belmagasság is megmarad.

A kibányászás miatt most egy vagy igaz vagy nem érvet is fel lehet hozni, állítólag egy minimális sugárzást lehet mérni ha leásol egy métert, de hogy ez mennyire igaz...

Az ablakok nem lennének magasan? Ha megemeled, akkor a vízszigetelés lehet még kérdéses, ugye ha kibányászod, akkor sérül... ha meg netán felázik valahol, akkor előbb-utóbb a padló hőszigetelését is ki fogja nyírni.

Előzmény: _Pityesz_ (68926)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68926

Köszönöm szépen a válaszokat!

Annyit még kérdeznék, hogy a lábazat 1m-re ki van emelve a talajszintből a ház nem alápincézett részén. A pincézett részen alulról van felragasztva eps. A többi részen semmi. Ez kb. 110nm. Azon matekozunk, hogy érdemes-e az egész aljzatot belülről szigetelnünk 5-10cm eps-el(vállalva ezzel a belmagasság csökkenést, az ajtó áthidalók megemelését és az ajtók cseréjét, ezzel mondjuk lehetőséget teremtve a padlófűtésre, és persze nem kevés plusz költséget) vagy elég a ház falát kívülről, a földet is kiszedve 1m mélységben, vastagon xps-el szigetelni?

 

Előzmény: Törölt nick (68925)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68925

1-2    Ismered a kötőjelet? Tól - ig. Kb.

Előzmény: kneissl (68922)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68924

Oké, és fával fűtve mennyivel fog kevesebb fa fogyni? Elsőre csak 20-30 centi gyapotnál, aztán másodszorra 10-15 centi a falakra esetén.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68923)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68923

"Azért ablak-ajtó is beleszól a kérdésbe."

 

Ha nem túl huzatos, akkor még a régi ablakokkal is lehet tartani az egyharmadot (ha meg huzatos, akkor elköltük 10 ezret tömítő csíkra).

 

A hőszigetelés hatásossága inkább ezen a három elcseszésen szokott megbukni legtöbbször:

- a falon a kész hőszigetelés mögött, a ragasztó pogácsák között folyamatosan áramlik felfelé a jéghideg levegő

- a födém hőszigetelésének eszébe sem jut, hogy szorosan össze kellene simulnia a fali hőszigeteléshez (helyette minimum fél méter távolság körben ;)

- mi a francnak tegyünk a padlásra 20-30 centi gyapotot, a szomszédnak csak tíz centi van

- stb. stb

...na így lehet ügyesen ugyanannyi pénzből feleolyan jó hőszigetelést összehozni :)

Előzmény: kneissl (68921)
kneissl Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68922

1 vagy 2?

1 misi alatt kijön egy központi szellőztetős rendszer, ha nem konzumidióta módjára intézed az ügyet. 

Előzmény: Törölt nick (68917)
kneissl Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68921

Azért ablak-ajtó is beleszól a kérdésbe.

De azokat később is lehet cserélni, akár helyiségenként okosan tervezve - abból, amit a fűtésen elkezdtél megspórolni.

 

Ismerős csak szigeteléssel felére csökkentette a téli gázfogyasztását. ( Korábban épített családi házat vett, és korszerűsítette.)   

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68914)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68920

Nem a szakmai részen derültem.

De az IQ -s hozzászólás nagyon jó, amit ME. írt.

 

 

 

Előzmény: lala1961 (68916)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68919

"Drága is. A bekerülési költsége 1-2 millió ft! "

 

Használt levegő elszívó ventilátor: 10e Ft

Frisslevegő beeresztő lyukak a ház különböző pontjain: nulla Ft

A megfelelő levegőmennyiség biztosításához ennél többre nincs szükség.

Az összes többi kiadás már nem a szellőztetésről szól, hanem különböző (nem kötelező) extrákról: kényelem, energiatakarékosság, stb.

Előzmény: Törölt nick (68917)
Régivagyok Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68918

De van, és a végeredmény az, hogy 20 centinél vastagabb gyapot nem kell.

 

Add meg a födémed anyagát, és vastagságát.

A második rétegnek, az alsó részen a a Rockwool Multirock 0.39 , vagy az Ursa gyapotok közül, válaszd ki, amelyik lambdája neked megfelelő, és annak is írd be a kívánt vastagságát.

 

 

 

http://www.pannonmuhely.hu/energetika/hoszigeteles-kalkulator.php

Előzmény: _Pityesz_ (68895)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68917

Elek! 

 

Drága is. A bekerülési költsége 1-2 millió ft! 

 

Az ablakot nyitogatni nem drága. Csak rendszeresen meg kell tenni! 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68901)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68916

Írd már meg melyik az a "vicces" rész ,amit Én nem vette észre és is derű nélkül maradtam !!!:)))Tudod Karácsonykor IS illik  jót tenni ,hát oszd meg a "nagyérdemű"közönséggel a már-már Hofi Gézát lepipáló poénokat!!:))) Amelyik olvtársunkról szó volt,szerintem az sem röhögi(pedig van DDD bőven)halálba magát ha azt tanácsoljuk neki ,hogy,"filléres"szellőztető beruházás után "filléres "üzemeltetési költség figyelembevételével a drágán előállított meleget a sok párával engedje az utcára ,mivel ott meg a "varjak"fáznak !!:))D:DD:DDD

Előzmény: Törölt nick (68911)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68915

"és keresztbe rakom egymásra a paplanokat?"

 

Nem muszáj a felső réteget keresztbe tenni.

Gurítsd ki az alsó réteg első csíkját,

majd egyből rá a felső réteg FÉL SZÉLESSÉGŰ első csíkját (tehát hosszában félbevágva)

ezután egy csík alsó réteg

egy csík felső réteg

stb stb

így az illesztési vonalak mindig egymástól eltolódva lesznek.

Előzmény: _Pityesz_ (68895)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68914

"Fűtésszámlán mennyire lehet majd érezni, ha becsomagoljuk a házat? Mondjuk 12cm oldalt és 30cm fent."

 

Ha a házadon most nincs semmi hőszigetelés

ÉS ezt a 12/30 centit okos ember teszi fel a házra okosan,

akkor a fűtésszámlád akár a harmadára is lecsökkenhet.

 

Előzmény: _Pityesz_ (68896)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.23 0 0 68913

"Csemperagasztóval ragasztva, szilikonnal kitöltve a réseket, széleket  gondolom jó lesz."

 

A csemperagasztó nem biztos, hogy csurom vizesen ki fogja bírni a -15 fokos fagyokat. Én inkább egy kültérre is alkalmas és rugalmas polisztirol+fém ragasztót használnék.

 

A szilikon NEM párazáró anyag, ráadásul elég rossz hőszigetelő is. Az illesztési vonalakat valamilyen széles (műanyag fólia bázisú) ragasztószalaggal zárnám le, de még jobb lenne az egész felületet valamilyen vastagabb párazáró fóliával letapétázni (sajnos nem sok olyan ragasztó van, ami nem teszi tönkre a polisztirol habot és egyúttal jól ragad a polietilén/polipropilén fóliához is).

Előzmény: Ali-bá (68904)
kneissl Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68912

Persze, csak sajnos manapság sem figyelnek eléggé a hőhidak kiküszöbölésére. Ezek többnyire fő szerkezeti elemeknél és csomópontoknál alakulnak ki, és ha meg akarod szüntetni utólag, akkor kvázi újjá kellene építeni a házat.

 

Intarziás parkettát egyszerűen lehet utólag is lerakni, de hőszigetelt lemezalapot utólag alátenni a háznak nem egyszerű...

Előzmény: tgwh8 (68899)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68911

Ez nagyon jó.

szétröhögtem magam

de így igaz

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68901)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68910

Nézd csak meg, legtöbb helyen úgy írják, egy réteg keresztbe, egy réteg hosszában! :D

Előzmény: epitkezes1 (68909)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68909

zseniális! :DDD

Előzmény: tgwh8 (68908)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68908

Pedig filóztam rajta, ha egyszerre hat csomogot leteszek egymás mellé, a hetedik rájuk keresztbe, akkor vajon ki tudom-e görgetni őket úgy, hogy egyet-egyet mindig rányomok keresztbe :D

Előzmény: epitkezes1 (68906)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68907

keresztbe nem tudod tenni, mert nem szabad rálépni! egyszer sem. én egyszer rámentem kényszerűségből, jól be is lapult a cucc. azóta ott figyelget bekókadva szegény.

Előzmény: _Pityesz_ (68895)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68906

igazad van, a legnagyobb felületen megy el a legtöbb, ez pedig a fal. utána viszont jön a födém, így ezüst érmes a terület. :)

keresztbe kábé lehetetlen tenni. csakis eltolva.

Előzmény: tgwh8 (68897)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68905

nagyon. :)

Előzmény: _Pityesz_ (68896)
Ali-bá Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68904

Nagyon köszönöm a választ! Csemperagasztóval ragasztva, szilikonnal kitöltve a réseket, széleket  gondolom jó lesz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68860)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68902

Hát a legtöbben valószínűleg zárva hagyják az ablakot, mert kimegy a jó kis meleg, és nem azért csináltatták az ablakokat :D meg megjelenik az ablak körül is a penész, mert a purhab meg a gipszkarton nem az igazi.

Kátránypapír megakadályozza a párát? Vagy tegyek még rá párazárót is? Kátránypapír kb. 9 ezer forint / tekercs, kb. 7-8m2-re elég. Nem drága. Most össze van kötve a legkisebb szoba alja a falban vízszintesen lévő kátránypapírral. Olcsó is, fel sem ázik, párát is elvileg zárom, de egy kis meleg kiszökik. 3cm-nél nagyobb hőszigetelés nem fér be, megy rá osb, mert ingyen van, és úgy biztos tuti. Ha nem lenne ingyen, jó drága lenne... kb. 40 ezer a 15m2-re. 45 ezer lenne kb. 10 centi hőszigetelés :D

Szívesen kiástam volna egy métert, de hát arra nem volt keret.

Marad a szellőztetés meg a Szavó :D most egy-két évig a kert lesz a fő project, igyekszem minimál pénzeket beleölni, aztán jön a falak hőszigetelése. Marad kb. 5 centi hőhíd végig a betonkoszorú mentén, azt meg leszrom. Másik két szoba meg majd valamikor, lehet arra egy ltp kéne, 35m2 már nem pár tízezres móka.

Előzmény: lala1961 (68900)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.22 0 1 68901

"a szellőztetés egy drága műfaj"

 

Professzionális szellőztetés esetén a szellőzési hőveszteség óránként kb 2-3 Ft/lakó (10-14e Ft/szezon).

Ehhez képest a hagyományos "véletlenszerű" szellőztetés hővesztesége óránként 0,3-10 Ft/lakó (2-20e Ft/szezon).

Én nem gondolnám, hogy a mesterséges szellőztetés ÁTLAGOSAN sokkal drágább lenne.

 

Az igaz, hogy ha jól el van fojtva a szellőzés, akkor lakónként és telenként meg lehet takarítani akár 10.000 Ft-ot is, persze cserében olyan rohadt magas a lakásban a széndioxid szint, hogy a lakók egész télen át szellemileg csak lézengenek/vegetálnak/kómáznak/szunyókálnak igazi élet helyett (friss szellemi állapot).

 

Persze van, aki évente 10 ezer forint/fő megtakarításért cserébe észre sem veszi, hogy hónapokig csak fele akkora az IQ-ja az 5.000-15.000 ppm töménységű széndioxid szinttől (egészséges szint: 1000 alatt), hiszen az IQ-ja eredetileg sem volt túl magas, tehát a felével sem vesztett sokat :)

Előzmény: lala1961 (68898)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68900

Ok -okozat,de mit csinálsz a magas páratartalommal!!!"Aztán az alsó vízszigetelés, négyzetméterenként vagy 10 ezerrel nyugodtan számolhatsz, ha elkezded bontani a szobád alját. Sokat az sem ér, mert ott szökik a legkevesebb meleg," ,ha nem is ott megy el a sok meleg ,de ott jön fel a legtöbb hideg párával kombinálva!!!

Előzmény: tgwh8 (68899)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68899

Tudod az a legrosszabb, hogy az alapvető problémák orvoslása mindig drága, cserébe alig termel valami hasznot :D pl. vízszintes felső vízszigetelés - tető :D - kell, drága is, és igazából talán pár tized százalékot hoz a kasszába, de muszáj, ha nem akarod hogy szétázzon a gyapot :D egyesek szerint már a fólia is sokat számít a hővisszatartásban, én ezt nem vettem észre... + egy ajtó többet ért :D :D

Aztán az alsó vízszigetelés, négyzetméterenként vagy 10 ezerrel nyugodtan számolhatsz, ha elkezded bontani a szobád alját. Sokat az sem ér, mert ott szökik a legkevesebb meleg, de ha már feltörted, 20-30 centi hőszigetelőt nyugodtan beépíthetsz, igaz nem olcsó...

Ha meg a nyílászárókat cseréled, ami nem annyira nagy összeg, akkor penészedni fogsz, mert nem szellőztetsz rendesen. Ha meg a házad falát szigeteled, na az drága, de hoz a konyhára is, maximum kihagyod az alját, mertminekazmertalábadalattvanazafélméterajárdátólnemszámít, és megázik ott is, jön a penész megint.

Előzmény: lala1961 (68898)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68898

Akár majdnem igazad is lehetne,de a szellőztetés egy drága műfaj ,Én az eredendő hibánál fognám meg a hiba csökkentését és akkor talán nem kéne annyit szellőztetni egy becsomagolt ,beduntsztolodott lakás élhetővé tételéért.Én végig párafékeződésről írtam,és a rossz víz szigetelésről ,aminek nagyja lehet nem is a falakból hanem az aljzatból kerül a helységbe,aminek csökkentése az elsődleges feladat .

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68881)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68897

Nem mondanám hogy ott megy el a legtöbb meleg, de hogy azt a legolcsóbb szigetelni, az biztos.

Én úgy tervezem, hogy párhuzasoman teszem a két réteget, felesben eltolva. Keresztben tegyék az elméleti szakemberek! :D

Biztos elszórakozunk vele egy-két napig :D

Előzmény: epitkezes1 (68894)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68896

Fűtésszámlán mennyire lehet majd érezni, ha becsomagoljuk a házat? Mondjuk 12cm oldalt és 30cm fent. Félek picit, hogy nem fog olyan sokat hozni, mint ahogy mondják a kereskedők.

Előzmény: epitkezes1 (68894)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68895

40cm? Enniyre nem vagyok elvetemült :) Ehhez nincs kalkulátorotok?

Akkor jobban járok, ha szívok lerakásnál és keresztbe rakom egymásra a paplanokat? Mondjuk 2x10 vagy akár 2x20cm?

epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68894

Az URSA is van 20cm-ben (DF39). Tudom, mert olyanom van. Mégsem ajánlom, hogy 1 rétegben tedd le, mert a rétegek találkozásánál problémád (hőhíd) lesz. Célszerű minimum 2 rétegben, eltolva feltenni. Mivel a födém a legnagyobb "energia vámpír" ott biztosan nem elégednék meg 20cm-rel (ezért tettem 40et). 30cm az ajánlott optimum.

Előzmény: _Pityesz_ (68892)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68893

Én ilyet vettem, 2*10 centiset. 20 nem volt akkor még. Egy hónapja kb. Viszont akcijós volt.

Nem a leggyengébb, de nem is a legjobb, még tekercsekben van, előbb le kéne pakolni a padlásról... na az maga egy-két nap...

Előzmény: _Pityesz_ (68892)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68892

Köszönöm a segítséget. Eddig nem tűnt fel, hogy rossz lenne a hangszigetelése, mivel még csak most vettük :) , de észben fogom tartani. Az asszonysággal 15cm-ben gondolkodtunk idáig, de többen is mondták, hogy túlzás, mert ahogy te is írtad 10-12 már egészen sokat javítana a helyzeten.

A födémben van 5cm eps a betonrétegek között. Oda is szeretnénk rakni 15-20cm gyapotot. Ezért is kérdeztem, hogy milyen lehet ez a termover, mert lehet kapni 20cm-es tekercsben(szemben az ursa 15 csak) és így nem kellene csak egyszer szenvedni...

Előzmény: epitkezes1 (68888)
bastardo Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68891

köszi. már értem a gallért.

Előzmény: epitkezes1 (68890)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68890

nem, hanem körbe a falon, függőlegesen menj lefele még ugyanannyi vastagsággal 30cm-t.

a grafitot célszerű "kezelni", nekem glettelve van és utána lefestve fehérre, tökéletes.

Előzmény: bastardo (68889)
bastardo Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68889

Igen, lent van a kazán. Nyílt égésterű, a környezetében majdnem melegebb van, mint az fsz-en. Ez is szép kis veszteség, de idővel megszűntetem.

Ezt a gallért hogy érted, körben a felső sarokban ne 10 centi vastag legyen, hanem 30?

Mivel lehet ezt viszonylag széppé tenni? Vagy neked maradt burkolatlanul a grafit?

Előzmény: epitkezes1 (68887)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 1 68888

Amennyire van pénzed. Laborkörülmények között az U=0,2 elérhető 10cm fehér habbal:

 

tégla: U= 0,41 W/m2K --> R = 1/U = 2,44
A 10 cm hab az R=vastagság/lambda=0,10/0,04=2,50
 
FAL összesen: R = 2,44 + 2,50 = 4,94 --> U = 1/R = 0,20

De ezt 20-30%-kal lerontja a kivitelezés, így inkább 10-12cm grafitos az ajánlott. A probléma a vacak hangszigetelése ennek a téglának --> gyapotot célszerűbb, ha halk(abb) házat szeretnél.

Előzmény: _Pityesz_ (68886)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68887

a padlófűtés tutti fűti. ha  ott van a kazán (nálam igen), akkor az is. Érdemes 10-14cm (amennyi hely van) grafitos, vagy 12-15cm fehér EPS-sel szigetelni (gyapot fölösleges, nálam 10cm grafit van). Körben a pince mennyezetnél meg egy hasonlóan vastag gallért tenni mondjuk 30cm magasságban (ez nálam elmaradt sajnos).

Előzmény: bastardo (68885)
_Pityesz_ Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68886

Sziasztok.

Erről hallott már valaki? http://szigatech.hu/termekek/szigeteloanyag/uveggyapot-szigeteles/uveggyapot-arak/

Árban egész jónak tűnik még az ursához képest is. Plusz van 20cm-es vastagságban.

 

Látom megy itt a vita, hogy mekkora szigetelést érdemes felrakni. Nekem a pt 38-as falra mekkorát kellene? Az excel tábla nem akarja hagyni, hogy beírjam a 0.5-ös jelenlegi fal éréket.

bastardo Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68885

Padlószigeteléssel kapcsolatban:

Szerintem nálunk az elég gyenge lehet, vagy nincs is egyáltalán, igazából nem tudom, mert nem mi építettük.

A teljes ház alá van pincézve. A pince felső kb 80 centije a föld felszíne felett van, úgyhogy ez inkább talán szuterénnek nevezhető.

Na ezt a szintet nem fűtjük. Vannak radiátorok, de elzártam őket. E fölött van tulképp a nappali lakótér, a teljes padlóban padlófűtés van, tehát az nem hideg.

 

Viszont mivel -ha jól mondom- alulról hülő födémről van szó, ezért vszínű ezt mégiscsak szigetelni illene vhogy. A kérdésem az, hogy ilyen esetben az utólagos szigetelés megoldható úgy, hogy pince oldalról a födémet alulról leszigeteljük mondjuk kőzetgyapot táblákkal?

 

A pincében amúgy meglepő módon egyáltalán nincs hideg. Szerintem 17-18 fok lehet. Hogy ez a földréteg miatt van, vagy amiatt, mert a padlófűtés fentről fűti a födémet, azt nem tudom.

Előzmény: epitkezes1 (68884)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68884

Igen, meg kell húzni a határt, de ugyanakkor priorizálni is tudni kell. A hőszigetelés, lévén mivel utólag nehezen és főleg drágán javítható (a padlóban meg kurvadrágán), ezért a top prioritások között kellene, hogy szerepeljen. Jellemző egyébként, hogy (mint egy jó barátom) spórolnak a szigetelésen, de felépítenek 4 főre 300+ nm-t (1nm minusz 250k huf spórolás..), vagy 38as téglából építkeznek (az meg 1-2M huf különbség a 30ashoz képest).

Olyan sok mindenben (autó, utazás, kaja stbstb) nézzük a komfortot - pont a szigetelésnél miért számolgatunk csak megtérülést? rejtélyes..

Nekem 14cm szigetelésem van. Ma már többet tennék, mert még hitelre is megérte volna. 4 éve a 14cm kurvasoknak tűnt..ma már inkább csak jó.

Előzmény: Törölt nick (68868)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68883

Elvileg jól van, de majd kiderül. Csak olyan furán hangzik, hogy a fólia másik felén szellőzik.

 

 

lala1961

Az másik ház volt. Ott az lesz a szerencse, ha nincs beton a hajópadló alatt.

 

 

Előzmény: 0l0 (68878)
bastardo Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68882

Igen.

Ha 14 ezer forinttal lesz kevesebb az éves fűtésszámlám a 20 centi helyetti 40 centis szigetelés miatt, de nekem a plusz 20 centi 400 ezer forinttal került többe, akkor -statikus viszonyokat feltélezve- az nekem csak 28 év alatt fog visszajönni.

 

Az ábra azt sugallja, hogy nyugodtan felrakhatunk akármilyen vastagságot, úgyis megtérül 1-2 év különbséggel, pedig nem ez a lényeg, hanem az, hogy a plusz ráfordított pénz mennyi idő alatt jön vissza. Relatív megtérülés, köszi a jó megnevezést.

 

 

Előzmény: 0l0 (68869)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68881

"veszélyes olyan házra jó szigetelést rárakni,mivel a belül keletkező pára meg nehezen tud  távozni a párafékezés miatt!"

 

A falak párafékezésének gyakorlatilag SEMMI KÖZE ahhoz, hogy egy házban mennyi a pára. Ha a lakás normálisan van szellőztetve, akkor teljesen mindegy, hogy a fal téglából van vagy üvegből, a páratartalom pont ugyanannyi lesz.

Egy normálisan szellőztetett ház páratartalmán észre sem lehet venni, ha azt a házat hőszigetelik, vagy párazárják vagy bármit csinálnak a falaival.

Előzmény: lala1961 (68879)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68880

"Miért írja azt a 20cm-re, hogy ~6 év a megtérülés, 40cm-re pedig azt, hogy ~8 év?"

 

Ez a tábla egy bizonyos esetre igaz, a tiednél valószínűleg más értékek jönnének ki.

Minél jobb a ház falazata a hőszigetelés előtt, természetesen annál későbbre tolódik a megtérülés pillanata, viszont érdekes módon alig változik az eltérés a 10 centis és a vastagabb hőszigetelések megtérülési ideje között, ez a különbség mindig meglepően kevés lesz. Viccesen úgy is mondhatjuk, hogy a megtérülés szempontjából  mindegy, hogy milyen vastagon hőszigetelsz, mindenképpen kb ugyanakkor fog megtérülni :)

De le lehet tölteni az excelt,

ki lehet tölteni a saját számaiddal

sőt, a végeredményt (pl nyomtatási kép képernyőmentése) ide lehet tenni a fórumba.

 

"Milyen táblázat ez, itt valami nem kerek :)"

 

Le lehet tölteni az excelt,

meg lehet nézni a benne lévő számításokat

és rá lehet mutatni a hibákra :)

Előzmény: bastardo (68863)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68879

Örülök ha minden rendben van . De Én csak erre tudok reagálni" csak előfordult már velem olyan, hogy vízcseppek jelentek meg belül a hőszigeteletlen falon.",erre írtam ,hogy veszélyes olyan házra jó szigetelést rárakni,mivel a belül keletkező pára meg nehezen tud  távozni a párafékezés miatt!A komplexen azt értettem,hogy víz szig megoldása,utána a külső szig.,és szellőztetés megoldása és a legvégén egy normál egyenletes kifűtése a helységeknek.

Előzmény: tgwh8 (68872)
0l0 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68878

A pára úgy távozik, hogy a szarufák közt mozgó levegő leszárítja, kisöpri a padlástérből.

Ehhez kell jelentős rés a szelemennél és a gerincnél.

Nem áthajtani a párazáró fóliát balga módon a gerincen, mint az egyszeri ácsok nálunk....

Ha tetőtér beépítés is van valamikor láthatáron, akkor inkább páraáteresztőt tennék.

Előzmény: tgwh8 (68876)
0l0 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68877

A grafikonban elvileg nem kell hiba legyen (mondom ezt látatlanban), hiba talán csak arra hozni példaként, hogy a vastagabb szigetelés megtérülése a vékonyabbhoz képest nagyon gyors, szinte jelentéktelen.

A bekerülési költség megtérülése és a különböző megoldások egymáshoz képest való megtérülése viszonylag lazán függ össze.

Ezt egyszer már Japofannal megtárgyaltuk asszem.

Ennek felismerése lényeges, ha az ember ilyen témában szakért.

Ezt átlátni kb olyan mélységű probléma, mint Akhilleusz és a teknős versenyének paradoxonát.

Nem teljesen triviális, de nem is lehetetlen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68874)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68876

Szellőzés adott, de ha a pára nagy részét nem engedi át, akkor az hol fog távozni? Vagy inkább párafékező, mint párazáró?

Előzmény: 0l0 (68873)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68875

 

"Soha nem fog megtérülni, ha még a 10-15 cm-es szigetelésre teszel pl. 10 cm-t, mert már eleve alacsony a fűtésszámla."

 

Én nem is állítottam azt, hogy ha valaki MEGLÉVŐ, kész 10-15 centi hőszigetelésre UTÓLAG tetet még 10 centit, az a plusz kiadás gyorsan meg fog térülni.

Azt viszont állítom, hogy aki a te érvedre hivatkozva már az elején egyből vékony hőszigetelést akar a házára, az valószínűleg nem tud számolni :)

 

"A te grafikonod egy jó kis szemléltető, ami rengeteg dolgot figyelmen kívül hagy."

 

Ez a grafikon csak a falfelület hőszigetelésével foglalkozik, semmi mással.

 

Előzmény: stevemegane (68864)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68874

"az a grafikon _szerintem_ már csak a rajta levő számítások szerint is hibás"

 

Könnyű azt mondani, hogy hibás,

de azt is meg kellene mondani, hogy hol a hiba.

Előzmény: bastardo (68866)
0l0 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68873

Ha nem tetőtérbeépítésről van szó, akkor ilyenkor át kell szellőztetni a szarufa közöket a szelementől a gerincig.

Előzmény: tgwh8 (68872)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68872

Le van vízszigetelve, csak a szobákban gondolom felszedték, egy apró helyen vizesedik a két szobát elválasztó fal. A bejáratnál feltettük a második ajtót, megoldódott a probléma, igaz jóval hidegebb van kint, de nem párásodik se az ablak, se az ajtó, és már a falak is szárazabbak.

 

 

stevemegane

Ezt is ki lehet számolni, hajrá! :D Azért a 10 és a 15 centi között nem hinném, hogy a 10 centi érné meg jobban.

 

De most jött egy másik kérdés :D a tetőfólia nem páraáteresztő, így van ráírva a papírra. Nem lesz vele gond? Hol fog távozni a pára?

 

 

Előzmény: lala1961 (68854)
0l0 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68871

Jelen esetben 2 év alatt kb 300000 Ft megtakarítást hoz az olcsóbb, ami 13 ezrével több, mint 20 év relatív megtérülést eredményez. Kb 30 év múlva kezd el a drágább megoldás többlet hasznot termelni. Ha a ház vagy a szigetelés ezt valamiért nem éri meg, akkor jön a soha meg nem térülés esete....

Azt azért minenképpen figyelembe kell venni, hogy a drágább megoldás később is többet ér (különösen födémszigetelésnél, ami akár kulturáltan bontható is), ami azért jelentősen módosítja a dolgokat.

Előzmény: 0l0 (68870)
0l0 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68870

Mondjuk a 40 év most hasra csapás volt, de hasonló idők szoktak kijönni...

Előzmény: 0l0 (68869)
0l0 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68869

Minden kerek. A titok, amit szinte mindenki figyelmen kívül szokott hagyni a relatív megtérülés.

A 6 éves megtérülésű a 8 éveshez képest szerez 2 év előnyt. Amit ezalatt megtakarít, azt a drágább bekerülésű nagyon soká éri utol.

Vagyis az egyik 6 a másik 8 év alatt hozza vissza a bekerülési költséget, de a drágább az olcsóbbhoz képest csak 40 év múlva kezd többlet nyereséget termelni.

Előzmény: bastardo (68863)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68868

Azért ha 12 centi helyett 10 centit tesz, mert arra van pénze attól nem omlik össze azonnal a téridő kontinuum.
Én 10-et tettem, mert a gázszilikát eleve nem rosz hőszigetelő, és mert a tetőt is bolygatni kellett volna ha vastagabbat akarok.

Mivel nyáron csinálták, a grafitos meg nagyon melegszik ezért az nem volt opció.
És végül a legfontosabb: mer erre volt pénzem.
Lejárt az ltp, el kellett költeni, adott összeggel tudtam kipótolni, abból kellett gazdálkodni és kész.

Mindent kiszámoltam, ráhagytam 20%-ot, és mégis kifutottam a pénzből, az utolsó részletet a kőművesnek azért tudtam kifizetni mert közben megjött a fizetés.

Hullámos a fal, jobban fogy a ragasztó, több pénzbe kerül a bádogszegély, a párkány ... stb.

Mindig lehet olyat találni ahol kicsivel többért, jobbat kap az ember, de azért valahol meg kell húzni a határt, mert nem marad kenyérre.

Ha csak 5 centire van pénz nyilván ne álljon neki, de 10-15 centivel már nagyot nem hibázik.

Amúgy én B30-ra, tömör téglára 15 centit, tennék, de ez csak az én véleményem.

Előzmény: epitkezes1 (68857)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68867

A tekercses üveggyapot lecsúszik/összeesik egy idő után.
Padlás padlóján kb.mindegy, de falban, tetősíkban nem.
Lehet nálad is ez a helyzet.

Előzmény: Prézlivagány (68862)
bastardo Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68866

az a grafikon _szerintem_ már csak a rajta levő számítások szerint is hibás

Előzmény: stevemegane (68864)
joevagyok68 Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68865

90 centi a távolság, akkor oda nemám 95 centis gyapotot szorítanak be

 

Te se hoszigeteltrel még soha, csak 'elmeletben'....

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68861)
stevemegane Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68864

Egy olyan háznál, ami eleve kis hőigényű és mondjuk eleve felületfűtés van hőszivattyúval ott továbbra is fenntartom a mondásom.

Soha nem fog megtérülni, ha még a 10-15 cm-es szigetelésre teszel pl. 10 cm-t, mert már eleve alacsony a fűtésszámla.

A te grafikonod egy jó kis szemléltető, ami rengeteg dolgot figyelmen kívül hagy.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68858)
bastardo Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68863

Nem teljesen értem a linkelt grafikont.

A második ábrán ez látszik:

20 cm szigetelés össz ktg-e: 924.000 Ft

40 cm szigetelés össz ktg-e: 1.308.000 Ft

árkülönbség: 384.000Ft

 

nyereség / év

20cm: 146.880 Ft

40cm: 160.233 Ft

 

különbség: 13.353 Ft / év

 

Tételezzük fel, hogy a fenti számok igazak, és most mindegy, hogy ki csinál 40cm szigetelést.

Miért írja azt a 20cm-re, hogy ~6 év a megtérülés, 40cm-re pedig azt, hogy ~8 év?

A 13.353 ft-os plusz nyereség hogy hozza ki 2 év alatt a 384.000 ft-os árkülönbséget? Milyen táblázat ez, itt valami nem kerek :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68858)
Prézlivagány Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68862

Kö, A magyaráat teljesen logikus lehet és elfogadható. De!

Kérdésem az lenne, hogy 10 év után kezdett el jelentkezni. Mondjuk az épület mozgásából adódóan "elcsúszott" a szigetelés az idő folyamán? Nagyon zavar, most napnta lesem, hol bukkanik fel új:(

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68861)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68861

"A gipszkarton felett egy fólia, rajta 20 cm vastag szigetelés.( üveggyapotszerű), azután nemtom ki van, de a tetejáén cserép:)"

 

Ha feltételezzük, hogy a párazáró fóliád nem lyukas,

akkor arra tippelnék, hogy talán a hőszigetelésed "lyukas" itt-ott**, tehát a párazáró fóliád le tud hűlni harmatponti hőmérséklet alá bizonyos pontokon, ahol a fólia belső oldalán a lakás párája vízzé tud kicsapódni rajta.

De az is lehet, hogy a hőszigetelés csak a szarufák KÖZÉ került (ekkor minden szarufa egy-egy hőhíd), márpedig a csupasz szarufa hőszigetelése elég szar(ufa).

 

**jó szokás az üveggyapotot tudományosan "takarékosan" szabni: pl ha két szarufa között 90 centi a távolság, akkor oda nemám 95 centis gyapotot szorítanak be hogy jól kitöltse a rést, hanem takarékosan 89 centi széles gyapotot vágnak, azon az 1 centin meg a hideg bekúszhat egészen a párazáró fóliáig.

Előzmény: Prézlivagány (68837)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.22 0 0 68860

Az XPS nagy mértékben párazáró + zárt cellás hőszigetelő anyag, ezért lehet alkalmazni belső hőszigetelésként fém/üveg belső oldalán. Arra kell nagyon vigyázni, hogy a táblák közötti illesztési hézagok viszont nem párazáróak, ezért ott valószínűleg valamennyi pára az xps mögé is be fog jutni és nedvesedni (sőt, olykor jegesedni) is fok a fém/üveg, de hát ettől nem lesz semmi baja valószínűleg. Az xps és a fém/üveg közötti résből valószínűleg víz fog szivárogni olykor (attól függő mennyiségben, hogy menyire tudtad párazárni a illesztési réseket), ez a víz ne érjen meglepetésként.

 

Ha zavar ez a nedvesedés, akkor hagyj ki egy átszellőztetett légrést a hőszigetelés mögött, ha ezt elég jól át tudod szellőztetni (a külvilág levegőjét engeded át rajta), akkor az xps-t le lehet cserélni az olcsóbb eps-re, vagy a még marhaolcsóbb üveggyapotra.

Előzmény: Ali-bá (68855)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68859

"Soha nem fog megtérülni."

 

A lényeget elfelejtettem:

kissé pontatlanul, ám viccesen megfogalmazva: tökmindegy, hogy 10 centi hőszigetelést teszel, vagy 30 centit, így is úgy is kb ugyanakkor fog megtérülni :)

Akit a részletek is érdekelnek: itt van egy letölthető excel, lehet játszani a számokkal.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68858)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68858

"hiába tesz fel az ember 200ezerrel drágább hőszigetelést,"

 

1 cm-el vastagabb hőszigetetelés négyzetméterenként 150-200 Ft-ba kerül. Hogyan jött ki a 200.000 Ft?

 

"ha az éves megtakarítás csak pl. 5ezer Forint lesz. Soha nem fog megtérülni."

 

Mutatok egy érdekes grafikont:

Előzmény: stevemegane (68856)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68857

ja csak aztán majd jön 1-2 év után ide, hogy

- miért fázik a lábam

- folyik a viz az ablakokról

- szar nekidőlni a falnak

vagy éppen, sok év múlva

- pont az a 10 ezer hiányzik a nyugdíjamból, amit kispóroltam a szigetelésen anno (és elköltöttem másra).

 

ne csak a megtérülést nézzétek. komfort, meg hosszú távú rezsi költség is játszik.

Előzmény: stevemegane (68856)
stevemegane Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68856

Az mindig hangzatos szokott lenni egy építkezés vagy felújítás során, hogy ez a többlet költség (legyen anyag vagy munkadíj) csak nagyon kis hányada az egész beruházásnak.

A gyanútlan delikvens ezen felbuzdulva szokott jól megcsúszni a költségvetéssel, mert mint tudjuk sok kicsi sokra megy.

És hiába tesz fel az ember 200ezerrel drágább hőszigetelést, ha az éves megtakarítás csak pl. 5ezer Forint lesz. Soha nem fog megtérülni.

 

 

Előzmény: tgwh8 (68853)
Ali-bá Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68855

Én is ilyesmit kérdeztem itt 3 napja - várom a válaszokat.

                    http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137814875&t=9084059

Előzmény: sasave (68849)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68854

Ne legyen üldözési mániád Tőlem,de ott ahol a régi rosszul víz szigetelt házaknál nekiállnak hőszigetelni ,ott ha úgy sikerül a pára fékezés ott bizony nedvesedhetnek a falak.Csak komplex megoldás vezethet eredményre ,mert ha valamelyiket megspórolod ,akár többet is árthatsz mint használsz.Fontos lehet a szellőztetés +a jól kifűtött helységek figyelve a páratartalom alakulására!!!

Előzmény: tgwh8 (68851)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68853

Azt nem néztem, 10 centivel azért számoltam, mert a többség azt tesz fel.

Ha ''előző évi bázishoz'' nézzük, akkor lehet, ez jó ötlet, ezt meg lehetne nézni. Viszont az egész házra számold ki, és úgy vesd össze, hogy az a +100-200 ezer forint még az állványozásra sem biztos hogy elég lesz, ha akarsz még rá tenni 5-10 centit.

Grafit: 0,030-0,032

EPS_: 0,037-0,044?

Hogy konkrétan a 10 és a 15cm milyen értéket ad, azt nem tudom.

Borsos az ár persze, de 15cm-nél már érdemes házalni, hátha adnak valahol valami kedvezményt. Most az a kb. 200 ezer különbség lehet, hogy az egész beruházásnak csak az ötöde vagy nyolcada, eszerint kell nézni.

Előzmény: stevemegane (68852)
stevemegane Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68852

Megnéztem a számításaid.

Nem tudom 10 centivel miért számoltál, én nem is írtam, hogy 10 mc-t tennék fel.

 

Árban a 10 cm-es grafitos és a 15 cm EPS majdnem ugyanannyi.

A 10 cm grafitosnál a 15 cm EPS lényegesen jobb, ha jól tudom.

A 15 cm grafit viszont már elég borsos árú.

Előzmény: tgwh8 (68843)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68851

És a szobán belül nem vizesedhet a fal? Nem tudom, csak előfordult már velem olyan, hogy vízcseppek jelentek meg belül a hőszigeteletlen falon. De lehet hogy ez már akkor volt, amikor kapott 10 centit, nem emlékszem pontosan.

Előzmény: sasave (68849)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68850

Beválhat, ha nem penészedik alatta :D sokan csak a penészt takarják el a belső hőszigeteléssel.

Baromi sok, igen, ezért van nálunk is az utolsó helyen, kb. egy millió lenne.

Van egy kiscsi szoba, oda vettem 3cm járható szigetelést, több nem fér el, csak a vízszigetelésig lett feltörve. Nem fogom meglátni mennyit számít, mert az az első helyiség, ahová bemennek a fűtéscsövek, + a radiátor is akkora, mint a két nagy szobában :D

Nincs is ott penész, igaz tök üres, meg napi max kétszer 10 percre van nyitva az ablak, ajtó folyamatosan csukva. Másik két szobában írtjuk a penész, elkezdett megjelenni, talán ha kész a padlás szigetelése, segíteni fog valamennyit.

Előzmény: sasave (68848)
sasave Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68849

Elvileg mogotte nem peneszedhet,mert az xpst nem legatereszto abszolut,es mellette vizallo.

sasave Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68848

Szia,kivulre hiaba teszel meg plusznikecellt,semmit nem fog erni.A padlo szar,sott meg nagyobb hohid lesz,hiszem a padlo nem szigetelt.A padlot nem fogom felverni,mert baromi sokba kerul,akkor inkàbb jobban futunk.De az xpst megprobalon,szerintem bevallik.

Előzmény: tgwh8 (68847)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68847

Szia.

Maximum alatta jelenik meg a penész, ha megjelenik. Padlót nem akarsz cserélni? A padló alá beteszel 6-20 centit, kinek mire van pénze, és máris körbe van szigetelve a ház. Én kintre tenném azt a +2 vagy több centit, de ez egyéni szoc.problem.

Előzmény: sasave (68846)
sasave Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68846

Sziasztok, le lett szigetelve  a házunk, jó is, de a padló felől nagyon hőhidas(mellesleg szerintem hiába raknánk fel 20cm-et akkor is hideg lenne, mert a padló maga hideg és hűti a falat.)!Azaz a padló síkjába baromi hideg.

A laábazaton is van 5 cm xps.Fűteni alig kell, de sajnos kellene mert ott nagyon hideg.23 fok van a lakásban .Gondolom 26-foknál már nem lenne ilyen gond.

Szval Már egy sarkot megcsináltam 2 cm -xps-sel, és eltűnt teljesen a penész, és nem is hideg.Természetesen ellene vagyok a belső szigetelésnek, de itt kívülről is le van szigetelve.Érdemes -e leverni alul 20cm-en a vakolatot végig és xps-t alkalmazni.Sjanos akkor a tapétánk ugrik...

Egy kicsi 8nm szobarol van szó,ez nagyon hohidas,gyakorlatilaga  külső szigetelés semmit sem ért a padlón, pedig érezhetőnek kellene lennie hiszen 5cm már harmadára, 10cm már negyedére csökkenti a hővezetést stb...

 

A páratartalom bőven 50 alatt van, nem akarok páramentesíteni.

 

 

tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68845

De, írta, kőműveletlen szerint elég oda 10 centi is, mert úgy szokták :D

Csak azt nem tudom, hogy a kőműves mióta számít építésznek, épületgépésznek vagy energiatechnikusnak, vagy kik számolnak még ilyet :D

Előzmény: Zs:) (68844)
Zs:) Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68844

"Építkezés-felújítás témában biztos kiszámolják neked, ha erre épp nem jár senki."

 

A kőműves már kiszámolta neki! Bár azt nem tudjuk, mi jött ki.

Előzmény: tgwh8 (68839)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 1 68843

Számold ki :D de ha már ragaszkodik valaki a 10 centihez, akkor már inkább grafitost tegyen fel :D tudod itt, Abszurdisztánban ez is egy fontos tényező lehet a vásárláskor :D bármilyen röhejes, valaki képes azért csak 10 centit feltenni, mert 20 centivel hülyén nézne ki az ablak... utána meg anyázik a milliomos, hogy semmit sem ér, aztán milyen drága volt.

Igen, 10 centi több mint a semmi, de jóval kevesebb, mint az elvárható. 10 centi akkor jön szóba, ha nincs pénz 15-re. De ha pl. egy év múlva lenne pénz 15 centire, akkor én várnék egy évet az biztos. Másik röhejes példa, amikor csak 10 centit dobnak fel, aztán szépen bepucolják és befestik. Egy-két évig elvan festés nélkül is a ház, de csak 10 centi + festés kell, mert szürkén ronda a ház, szintén azok panaszkodnak, akiknek lenne pénz 15 centire, csak nem most, hanem egy-két év múlva.

Vagy gázzal fűtenek, és nem takarják le a padlást, helyette a falat szigetelik. Ott is csak 10 centi férhet fel, anyagi okokból. De ha lemondtak volna a járható padlásról, vagy kétszer annyiért csinálnának járhatót, akkor később lenne pénz a 15 centire.

2016-tól talán szigorodnak az építési szabványok is, vagy talán 2020-tól, te biztos jobban tudod, hogy ott már a 10 centi ki lesz röhögve...

 

De a te kedvedért átszámoltam gyorsan.

 

10 centi grafitos (tehát munkadíjon kívül állezusammen, jó, dübel lehet nincs bent, mert az mindenhol más állatfaj): 523 ezer 150m2-re 

15 centi grafitos RENDSZER: 670 ezer 150m2-re  (mondjuk itt az eltérés szerintem kissé sok...)

10 centi eps: RENDSZER 441 ezer 150 m2-re (banyek hát pont akciós grafitost fogtam ki :D )

15 centi eps: RENDSZER 560 ezer 150 m2-re

Jó, ebből nem látni :D Jó'van, keress TE nem akciósat ha kell :D erre kell akkor még ami a rendszerből kimaradt, meg festés + anyagdíj. Én kiegyeznék a grafitos 15 centivel.

Előzmény: stevemegane (68841)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 1 68842

Ha lehet, akkor érdemes vele variálni. Pl. ha akarsz rá kőburkolatot, akkor egy szintbe hozhatod a fal szigetelésével.

Én kiszámolgattam, mennyivel drágább, ha 0,5 illetve 1 méter magasan rakok a talajszinttől xps-t. A vízszigetelés ugye 1 méteren van, xps a lábazatra meg a felverődő víz miatt kell elsősorban, na mindegy, és ezek jöttek ki, persze csak ha nem számoltam el magam :D majd újraszámolom úgyis, ha aktuális lesz:

 

1m lábazati + 3m:

,,A'' - 8+15cm:146+524= 670eFt

,,A'' - 8+20cm:146+676= 822eFt
,,A'' - 10+15cm:182+524= 706eFt
,,A'' - 10+20cm:182+676= 858eFt

0,5m + 3,5m:
,,B'' - 8+15cm:73+610= 683eFt
,,B'' - 8+20cm:73+787= 860eFt
,,B'' - 10+15cm:91+610= 701eFt
,,B'' - 10+20cm:91+787= 878eFt

 

Azt hiszem max egy éve számolgattam, éppen azokkal az árakkal, amiket találtam.

Majd kikérem a szakik véleményét, de nekem úgy tűnik, hogy a lábazatin lehetne spórolni egy minimálisat, kérdés ,,bagóért'' megéri-e? +5 centi már húzósabb, de ha azt nézed, hogy később a 10 vagy 15 centire akarsz még öt centit rakni, akkor annak már nem is lesz értelme.

Ez csak a szigetelő anyag költsége, erre jön még a ragasztó, dübel, munkadíj, mindenszarmásegyéb. De ha azon múlik, akkor inkább fél évig nem iszom nem eszem, de összespórolom :D

Tíz centi a falakra akkor kb. ezekkel az árakkal lenne kb. 410-430 és 430-440 ezer forint, ha simán felezed fenti 20 centis árakat. Persze, a nullánál a 10 is több, de inkább ilyenre vennék fel 

3-4 százezer forint hitelt, mint okostv-re vagy autóra...

Szerintem, tippre, festés+munkadíj még egyszer ennyi... ltp-vel necces lesz, de valahogy majd megoldom :D :D :D

Előzmény: yanni80 (68840)
stevemegane Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68841

Véleményed szerint a 14-15 cm-es sima szigetelőanyag helyett, jobb ha 12 cm-es grafitost tesz az ember?

Ez csak a kisebb vastagság miatt jobb vagy van más előnye is?

Árban hogyan alakul a kettő?

 

Köszi.

Előzmény: tgwh8 (68839)
yanni80 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68840

Köszi!

 

  A lábazat-ra is gondoltam óda is 8 cm akarok de lehet hogy csak 5 lesz :-)

Előzmény: tgwh8 (68839)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68839

Ki lehet számolni, melyik éri meg. Az az öt centi árban nem sok, de én inkább a grafitost nézném, ugyan olyan vastagságban jobb mint a sima hungarocell.

Építkezés-felújítás témában biztos kiszámolják neked, ha erre épp nem jár senki.

Azért a lábazatot se hagyd ám ki a buliból! :D

Előzmény: yanni80 (68838)
yanni80 Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68838

Sziasztok.

 

  Abban szeretnék segítséget, tanácsot kérni hogy hány cm szigetelést tegyek a házamra?

Van egy 50 m2-es kisméretű kb 40 cm-es fallal és egy 20 m2 ami B30-as ból van.

Én 15 cm-tert gondoltam mind a 2 házra de a kőművesem azt mondja elég a 10-es is.

 

 Vélemények? Köszi

 

Prézlivagány Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68837

Nemtok so a rendszerről, mert használtan vettem a lakást. A festés., lámpfelszereléskor a következőt láttam:)

A gipszkarton felett egy fólia, rajta 20 cm vastag szigetelés.( üveggyapotszerű), azután nemtom ki van, de a tetejáén cserép:)

 

Ami zavar, hogy minden előjel nélkül előjön a legváratlanabb helyeken egy-egy folt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68836)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68836

"fólia szigetelés stb."

 

Ezt hogyan kell értelmezi? Egy fólia a hőszigetelés?

Mi a teljes rétegrend? (belső festéktől a cserépig)

Előzmény: Prézlivagány (68835)
Prézlivagány Creative Commons License 2015.12.21 0 0 68835

Sziasztok,

 

 

Mitől lehet, hogy a tetőtérben(eddig nem) csak úgy random helyeken előjön a gipszkartonon 200 forint nagyságú vizes folt.

15 éves bramac a tető. A fede fal gipszkarton, fólia szigetelés stb. eddig semmi, most viszont már két helyen jött ki folt. Meghajszárítóztam és elűnt.

Állásában a párazáró fólia megsérül és ott alakulhat ki?

tgwh8 Creative Commons License 2015.12.19 0 0 68834

Hát én azt nem tudom olo elvtárs zasszonya miért nekem mondaná :D

Az év végi szabadság egy részében meghőszigetelem a padlást, maximum szenvedős lesz javítani :D

Előzmény: Törölt nick (68833)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.19 0 0 68833

Azt nem "úgy" érti az asszony? :P

Előzmény: tgwh8 (68831)
0l0 Creative Commons License 2015.12.19 0 0 68832

Eleddig szárítógép vagy szabadban teregetés volt nálunk. 24 fok meg szinte soha nincsen. :-)

Előzmény: tgwh8 (68831)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.19 0 0 68831

,, hogy a lakótérben is is kerülni kell az extra magas ''

Ezt mondtad már az asszonynak, amikor teregetés közben odaszólt neked, hogy fűts már be, csak 24°C van :D

 

Oké, tehát eddig eljutottunk oda, amit már eddig mindenki tudott, aki beleolvasott ebbe a témába.

Az okleveles energetikus mérnök úr azt nem mondta, hogy a betonkoszorúra milyen fólia kell a gyapot fölé/alá, ha a cseppenőlemez alatti résen bejutva kárt okozzon valami (akár állat, akár szél, akár nedvesség valamilyen formában)?

Előzmény: 0l0 (68830)
0l0 Creative Commons License 2015.12.19 0 0 68830

Oda legfeljebb úgy jutunk el, hogy a tömör beton födém párafékezése elég jelentős ahhoz, hogy a páradiffúziós áramlás soha ne legyen elég nagy, hogy a gyapotban foglalt levegő pont miatta váljon telítetté. A fafödémen át jelentősebb diffúzió indul meg, ha nincs valahogy lefékezve.

 

A helyzet az, hogy durva hibákat nem vétve nem igazán fog nedvesedni sem a födém sem a szigetelés egyik esetben sem. Kisebb technikai hibák esetén lehetnek időszakosan, különösen extrémebb időjárási viszonyok közt, enyhén nedves, vagy éppen zúzmarás részek, melyek aztán fel tudnak szívódni az időjárás változásával. Elsősorban a fafödémnél áll fenn ennek a veszélye.

 

Ezek elkerülésének a legjobb módja, ha a szigetelés jó vastag, hőhídmentes és a tetejére vagy nem kerül semmi párafékező réteg, vagy csak nagyon jó (a teljes szerkezet ellenállásához képest elhanyagolható ellenállású) diffúziós képességű fólia, és legyen a padlás jól átszellőztetve. Ekkor szinte mellékes mit rakosgat az ember a szigetelés alá.

A másik, hogy a lakótérben is is kerülni kell az extra magas mennyezet közeli hőmérséklet és relatív páratartalom kombinációkat, melyek fokozott diffúziós hajlamot és a födém jelentősebb nedvességtartalmát is okozzák.

Szerintem.

Előzmény: tgwh8 (68827)
MSandor91 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68829

Kedves hozzáértők!

Megkérdeztem egy mindenféle képesítéssel rendelkező mérnököt is (építészmérnök, passzívház tervező szakmérnök, energetikai szakértő). Az ő válasza a következő volt a fólia kérdésben:

Párazáró fólia (szigetelés alá):

A monolit beton födém 20 cm gyapot vastagságnál nem szükséges, de lehet tenni.

Gerendás-béléstestes födémnél jobb, ha van rátéve.

 

Páraáteresztő fólia:

Szigetelés fölé lehet tenni, ha befúj a szél a padlástérbe, érdemes, vagy nyest ellen, hogy ne túrja össze.

Általános esetben nem szükséges.

bastardo Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68828

0l0, topikolos: köszi szépen a kimerítő válaszokat! Így már sokkal érthetőbb.

Winwatt megvan, majd eljátszogatok vele.

Előzmény: 0l0 (68824)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68827

Ez szép és jó, de hogy jutunk el arra a gyakorlati következtetésre, hogy betonra nem kell semmi, fafödémre meg agyagos régi padlásra meg igen?

És mi fog történni nálam a 20 centi gyapottal? Több helyen kérdeztem, de még mindig nem kaptam választ, a ház széleire milyen fólia kell és hogyan? Cseppenőlemez alatti kis rés miatt.

Nem mint ha sietnék, még takarítani kell, tágulási tartályt szigetelni, valamit kezdeni a kémény omladozó vakolatával, meg a kábelekkel... Egy-két penészfolt meg már megjelent a szobákba, zasszonyt csak az zavarja :D

Előzmény: 0l0 (68826)
0l0 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68826

"Kint általában alacsonyabb a relatív páratartalom (télen), mint bent, ezért is igyekszik kifelé szegény pára"

 

Nem egészen. A pára a páranyomás különbség hatására igyekszik kifelé. Ez inkább az abszolút páratartalommal hozható közelítőleg kapcsolatba. Vagyis a relatív páratartalom különbsége helyett (mellett) a fontosabb ok az, hogy a hőmérséklet alacsonyabb odakünn.

Ez azzal az érdekes következménnyel jár, hogy a páradiffúzió még jóval nagyobb relatív páratartalmú külső levegő esetén is kifelé történhet, történik.

Előzmény: topikolos (68825)
topikolos Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68825

De van egy alapszabályunk: ahogy haladunk a hideg oldal felé, nem lehet rosszabb a páraáteresztése egyik rétegnek sem. Kint általában alacsonyabb a relatív páratartalom (télen), mint bent, ezért is igyekszik kifelé szegény pára. Ezért ha jó a rétegrend, a páratartalom gyorsabban csökken, mint ahogy a hőmérséklet, ezért pl. a gyapotban soha nem éri el a harmatpontot, így nem csapódik ki. Játsz egy kicsit pl. a winwattal. Ha jó rétegrendet állítasz be, akkor a páragörbét sosem metszi a rétegrendből, kinti/beti hőmérsékletből és a bentről induló páratartalomból meghatározott görbe.

Előzmény: bastardo (68821)
0l0 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68824

Ha mondjuk egy olyan normális esetet veszünk, amikor felülről nyitva van a gyapot páratechnikailag, akkor a diffúzió kizárásával a gyapotban a levegő a padlás levegőjének abszolút páratartalmára áll be, ami ugye lefelé a melegebb rétegekben egyre szárazabb és telítetlenebb levegőt jelent. Ehhez jön plusz páraterhelésként a belülről kifelé diffundáló pára.

Ha ez utóbbi diffúzió elég csekély mértékű ahhoz, hogy a gyapotban a páratartalmat ne vigye telítésig, akkor nincs baj.

Nyilván itt már sok tényező kezd el játszani melyek alapján eldől, hogy mikor jön létre kicsapódás.

Ezek kb a belső és külső hőmérsékletek, páratartalmak és a szerkezet eredő páradiffúziós ellenállása egy ilyen esetben.

Ezt érdekes lehet kiszámolgatni esetleg.

 

Előzmény: bastardo (68821)
0l0 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68823

Nem egészen erről van szó. A gyapotban már szerencsés esetben nem a belső páratartalom jelenik meg hanem a páradiffúzió, ami áthatol a födémen.

Előzmény: bastardo (68821)
0l0 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68822

Teljesen ésszerű az észrevételed, és jogosan vetődik fel ilyen kérdés abban, aki igyekszik megérteni a jelenségeket. A szabadon heverő gyapotban ez a kicsapódás azért nem jelenik meg, vagy legalábbis okoz észlelhető nedvesedést, mert a páradiffúziós ellenállása minimális, vagyis a pára az idő döntő részében elég gyorsan elhagyja ahhoz, hogy ne csapódjon ki. Ha ráterítesz valamit ami kellően nagy ellenállást fejt ki a párával szemben olyankor állhat elő, hogy a felső rétegben lesz kicsapódás. Ez súlyosabb esetekben jelent folyamatos vizesedést (ami egyre mélyebbre hatol, ugyanis a vizes anyag szigetelőértéke leromlik, vagyis egyre mélyebben lesz harmatpont alatti hőmérséklet), egyébként sokszor az átmeneti nedvesedés a következő kedvezőbb időszakban kiszárad. Egyik sem szerencsés.

Ugyanez állhat elő homlokzaton is, ha a vakolat ellenállása túl nagy a szerkezeten belül.

 

Egyébként mindezek jelentkezhetnek fokozottan akkor is, ha keresztirányú páraáramra van lehetőség. Vagyis egy erősen párafékező hideg felület mellett nagyobb volumenű pára igyekszik egy alacsony páradiffúziós ellenállású útvonalon.

Ilyesmikre jöttem rá a témában, remélem helyesen.

Előzmény: bastardo (68816)
bastardo Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68821

Köszi. Igen ezt értem, ismerem a hőmérséklet-relatív páratartalom-harmatponti összefüggéseket.

Attól az állítástól indultunk, hogy bizonyos üveggyapot vastagság felett a szakember szerint nem szükséges párazáró fólia.

Vegyünk egy példát (és lehet, hogy a példám lesz rossz, mert nem realisztikus adattal számolok):

a fűtött oldalon, az üveggyapot alatt 20 fokos, 35%-os relatív páratartalmú levegő van (ez 6g/m3 abszolút páratartalmat jelent).

Ennek így 4.1C fokon van a harmatpontja, azaz ennyi mennyiségű víz 4.1C fokos hőmérsékleten éri el a 100%os telítettséget, és kicsapódik.

Ha veszünk egy akármilyen vastag üveggyapotot, és annak felső, fűtetlen oldalán mondjuk 2C fokos a levegő (nálam a padláson az üveggyapot felett kb most ennyi van), akkor a fent említett 4.1C fokos harmatpont szükségszerűen az üveggyapotban belül, a felső részén lesz majd valahol. De a fűtetlen padláson lehet akár mínusz hőmérséklet is, a harmatpont így még inkább a szigetelő anyag belsejében lesz.

 

A fenti kiinduló adattal ez a fizika törvényei szerint így van, ha jól sejtem. Amiről itt esetleg szó lehet, hogy a meleg oldalon közel sincs ekkora páratartalom, de ezt meg mi garantálná, ha nincs párazáró réteg?

 

(Nehogy kötözködésnek értse valaki :) szeretném számokon keresztül megérteni az elhangzott állítást, mert nekem is kb 30 centi lesz a szigetelés, és sajnos nincs módom arra, hogy párazárót építsek be)

Előzmény: topikolos (68818)
Ali-bá Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68820

Az XPS párazáró? Ha vas zártszelvény tartókra belülről ráragasztom jó hőszigetelőnek? (Kivülről hőszigetelt üveglapok találkoznak rajta, de nem érnek össze. Kivülről nem tudom megoldani a hőszigetelést - magas tető.)

topikolos Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68819
Előzmény: topikolos (68818)
topikolos Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68818

Mert nem elég a hideg, a relatív páratartalomnak is el kell érnie a 100%-ot. Ha a pára ki tud szellőzni, akkor nincs gond. Ha feltorlódik, mert rossz a rétegrend, akkor jöhet a kicsapódás, ha megvan hozzá az megfelelően alacsony hőmérséklet. Tehát hiába a 100% páratartalom, ha nincs elég hideg, és hiába a hideg, ha nincs elég magas páratartalom. Van egy szép görbe diagram, amit kb. ezerszer betettek már ide, azon lehet párosítani az adatokat...

Előzmény: bastardo (68816)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68817

Mert mindig a hidegebb részen csapódik ki. Lásd ablaküveg. Egy hagyományos párás lesz, egy hiperszuper meg nem. A gyapot melegebb, mert fűtik alulról, mint a felette lévő hideg levegő, amit csak a gyapot maradék hője fűt ;)

Előzmény: bastardo (68816)
bastardo Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68816

Igen, értem. De ugyan miért? A gyapot felső részéhez közeledve annak hőmérséklete egyre közelíti a felette levő levegő hőmérsékletét, és a határfelületen egyenlő lesz azzal. Ugyan miért gondolná azt az alulról érkező pára, hogy nem a hideg gyapotban kéne kicsapódni, hanem az ugyanolyan hőmérsékletű levegőben?

Én semennyire sem vagyok szaki, pont ezért szeretném, ha valaki kifejtené.

 

Előzmény: tgwh8 (68815)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68815

Azt mondták a szakik, hogy 25-30 centi felett már tuti hogy a gyapoton kívül fog megkezdődni a párakicsapódás. Tehát nem a gyapoton belül, azaz nem fog vizesedni. Elméletileg.

Előzmény: bastardo (68814)
bastardo Creative Commons License 2015.12.18 0 0 68814

Ezt pontosítanád lszi? Mi az, hogy 25 centi esetén a harmatpont kívülre fog esni? A szigetelés felső 1 centije még meleg, aztán felette egyszercsak hideg van..gondolom nem, de akkor hogy érted?

Előzmény: tgwh8 (68812)
MSandor91 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68813

Köszönöm a választ mindkettőtöknek!

A gyapot természetesen 0,039-es lambdájú, előbb elírtam. 10 centiméter vastagságban 598 forint volt a négyzetméter ára. Ennél olcsóbbat nem találtam. 
A párazáró fóliát mindenképpen szeretném lefektetni, mert már megvettem. A szigetelés fölé nem rakok semmit, mert a padlás le tudom zárni a macskák elől, rágcsálók pedig nem nagyon vannak. A pala alatt is van fólia, úgy tudom, így felesleges a szigetelésre tenni páraáteresztőt. 

Továbbra is várom azok válaszát, akik hozzá tudnak szólni a témához!

tgwh8 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68812

25 centinél úgy tudom teljesen mindegy, mert a harmatpont kívülre fog esni.

Egyébként az ursula elég drága, meg sem néztem mit tud.

Előzmény: 0l0 (68811)
0l0 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68811

Szerintem ha a padlás jól átszellőztetett és nem akarsz a szigetelés tetejére fóliát rakni, akkor alá sem kell. Ezzel nem csak a ragasztószalagot spórolod meg. A postai szalag mellesleg idővel elöregszik és leválik szerintem, de itt talán ennek nincs is jelentősége.

 

Persze, ha nem akarod valamiért, hogy feljusson a pára a padlástérbe, vagy a tetejét is lefóliázod, akkor mehet a párazárás, de csak oda, ahol kellő vastagságú szigetelés is jut fölé.

 

Alapvetően azt gondolom a párazárás nem olyan egyértelműen szükséges, sőt talán fölösleges is.

Előzmény: MSandor91 (68810)
MSandor91 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68810

Jó napot mindenkinek!

Padlásfödém szigetelés előtt állok, pár napja olvasgatom a fórumot, használtam a keresőt is, de a problémáimra nem találtam sajnos megoldást, ezért teszem fel a kérdéseimet.

A födém gerendás, béléstestes kialakítású. Erre mindenképpen fektetek le párazáró fóliát (Isoflex soft, hővisszaverő réteggel ellátott PE szövet alapú tetőfólia). Erre jön majd az Ursa 0,0039-es lambdájú, tekercses üveggyapot 25 centiméter vastagságban. 
Olvastam, hogy körülbelül 10 centiméter ráhagyást kell hagyni, amikor fektetem le egymás mellé a fóliát. Első kérdésem, hogy sima, postai ragasztószalaggal elég-e, ha leragasztom, vagy kell a speciális (pontosan milyen?) ragasztószalag. Kicsit drágának gondolom, ezért szeretném alkalmazni az olcsó ragasztószalagot.
Második kérdésem pedig az, hogy a födémen található faszerkezeteket is le kell-e takarni a párazáró fóliával. Gondolok itt a talpszelemre és a székoszlop alatt található nyomáselosztó, körülbelül 1 méteres gerenda darabokra. 

Válaszokat előre is köszönöm, tisztelettel: Sándor


elemes2 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68809

a deglas emailben ad árajánatot elég gyorsan, csak Nyíregyházáról azért elhozni is pár tízezer forint.

ha helybeli üvegessel csináltatod, akik kisebb megrendeléseket is felvesznek, másfélszer drágább.

Előzmény: szla0056 (68808)
szla0056 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68808

Én ezt elhiszem neked, de nem tőled fogom venni a csereüveget. (Hacsak nem vagy üveges.)

Ezért próbáltam rákeresni a komplett üvegárra.

Előzmény: Törölt nick (68804)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.16 0 1 68807

Nalam ezek nem jelentek meg koltsegkent,csak a szallitas egy resze A terasz toloajtot a maga 2 meterevel nem tudtuk megoldani. Mi szintenkent haladtunk,tobb koros jatek votl,a tobbit elhoztuk magunk,a felmerest en csinaltam,a ceghez mar csak az uvegek meretet vittem. Az iveset kellett odavinnem meg mint sablont.

Előzmény: elemes2 (68806)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68806

további fontos tételekről sem elfeledkezve (felmérés, szállítás, beépítés stb) olyan 15% a melegperem.

 

viszont megelőzi/csökkenti a páralecsapódást az ablak széleinél.

Előzmény: Törölt nick (68805)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68805

Jogos,, vegulis tenyleg merheto koltseg. De ha valaki csinalja akkor mar erdemes ilyet valasztani.

Előzmény: elemes2 (68803)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68804

Most irtuk le. Ha melegperemest szeretnel az 700-800 ft felar meterenkent. A perem szalban, tekercsben van. amit beleragasztanak. Ha van egy 1x1 meteres uveged. akkor 3000 ft kb retegenkent. 2 retegunel egy peren tavtarto van, 3 retegunel ketto van belole.

Előzmény: szla0056 (68802)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68803

azért nem "elhanyagolható", a deglas (alu peremmel) 10 eFt/m2 körül készít 4-16-4, Low-E bevonatos, argonnal töltött ablakot. ezt pont 30%-kal drágítja a melegperemes távtartó.

Előzmény: szla0056 (68802)
szla0056 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68802

Amit én láttam, ott kívülről volt egy vékony acél réteg.

Rágugliztam a melegperemes hőszig üvegek árára, de nem találtam valós árakat.

Csak az, hogy "Kérjen ajánlatot".

Üvegcserén gondolkodom, ha már, akkor legyen meleg perem. Érdekelne, hogy mennyiből jönne ki, van-e különbség árban az alu léceshez képest.

Idén persze már nem cserélném.... :-)

Előzmény: Törölt nick (68801)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68801

Minden normalisabb helyen valaszthato a melegperemes szerkezet. Nem egy alu tavtarto van benne hanem valami muanyagszeruseg. A muanyag belsejeben is van azert egy vekony alu merevites. Ha kell tudok csinalni rola fotot.. Az ara 7-800 ft/ meter kornyeken van, az uveg arahoz kepest elhanyagolhato.

Előzmény: szla0056 (68797)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68799

még nem tudom, mennyivel drágább az alu távtartóhoz képest a melegperemes, de nem fogom magamban tartani.

Előzmény: szla0056 (68797)
szla0056 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68798

Ilyet én is csináltam a fürdőszoba ablakra (SOFA), kívülre. Azért így is párásodik rendesen.

Előzmény: Törölt nick (68796)
szla0056 Creative Commons License 2015.12.16 0 0 68797

Kifejtenéd bővebben? Nem a nyuszikát, a meleg peremet. :-) Hol, hogyan, mennyiért, stb...

Előzmény: elemes2 (68793)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68796

Apos csinltatott utolag harmadik reteget. Neki sima ket retegu volt, es asztalossal csinaltatott egy plusz fakeretet bele uveggel, ami leveheto tisztithato, de azert eleg passzentos. Igen sokat szamit, de szamokat konkretan nem tudok.

Előzmény: elemes2 (68793)
bastardo Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68795

Mi lenne az ideális légrés mondjuk argonnal? Jövőre szeretnék 3 üveges ablakot, mert fszinten elég nagy felületű az ablak (délnyugati fekvés, ~5m x 2.4m, 2.4m x 2.4m), és szeretném jól megcsináltatni.

Előzmény: 0l0 (68792)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68794

Igen, emlékszem, köszönöm is a részletes leírást.

 

Csak én nem érzem magamban az erőt, hogy nekiálljak.

Előzmény: Törölt nick (68784)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68793

ez húszéves panoráma keret (borsodi vegyi és kombinát), nem erőltetem a háromréteget.

de a melegperem megoldódni látszik, kb mint nyuszika a halállistájával :-)

Előzmény: 0l0 (68792)
0l0 Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68792

Ha nem kriptonnal tölteted, akkor a 7 mm-es légrések miatt nem túl jó az a szerkezet. A vezetéses hőátbocsátása az argonrésnek ilyenkor már jelentősen megnő.

Nem beszélve arról, hogy a perem átbocsátása attól, hogy két 7 mm-es darabból jön össze közte 2 mm üveggel nem igazán lesz jobb, mintha egy 16 mm-es lenne akár meleg akár nem.

Nagyobb táblánál még a 2 mm-es üveg behajlása is kiszámíthatatlanul befolyásolja a dolgot.

A legtöbb műanyagablaknál az üvegezőléc cseréjével asszem betehető vastagabb üvegezés.

Előzmény: elemes2 (68786)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68791

Valszeg az lehet a gond a gyartonal, hogy nincs hozza megfelelo technologiajuk. Kenyesebb a keszitese mint a hidegperemesnek ha jol tudom, ezert is van talan felara.

Előzmény: elemes2 (68787)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68790

Az, hogy te vagy a vevo........

Előzmény: elemes2 (68787)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68789

Muanyag ablakrol nem tudok nyilatkozni,el tudom kepzelni hogy necces a szegelyezes. 

4mm-esnel vekonyabb uveget erosen nem ajanlotta a gyarto.

Előzmény: elemes2 (68786)
szilentium2 Creative Commons License 2015.12.15 0 0 68788

Viszlát , megcsináltatom mással ... ;-P

Előzmény: elemes2 (68787)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68787

alkudoznom kell az üvegessel.

szeretnék melegperemest.

ők alumíniumból akarják csinálni.

van valami hatásos varázsige?

 

Előzmény: Törölt nick (68785)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68786

de mondjuk 4-15-4 üvegezésű műanyag ablakokba nem olyan könnyű háromrétegűt rakni.

4-7-2-7-4? érzékelhetően nehezebb lesz, nem is biztos, hogy hajlandó kettes üvegből megcsinálni.

Előzmény: Törölt nick (68784)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68785

Ket retegu hidegperemes szerkezet utan valtas harom retegu melegperemesre. A jelenseg teljesen megszunt.

Előzmény: elemes2 (68775)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68784

Nemreg irtam le,jomagam a ket retegu uvegezes helyere raktubk be harom retegut. Csak a szegelylechez kellett hozzanyulni.

Előzmény: kaposznyak (68782)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68783

Még a fejlett nyugaton is a vészharangok folyamatos kongására van szükség ahhoz, hogy egyáltalán arról megegyezzenek, valamit tenni kéne.

 

Nálunk akkor is arról menne a vita, kinek hány % kell zsebbe, amikor a kiszáradt Duna medrén keresztül járnának honatyáink a munkahelyre Budáról.

Előzmény: bastardo (68781)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68782

Szerencsére szilikonnal szépen tömítve van a hézag, így max. a fa felületén tudna lecsorogni, de szerencsére nem teszi...

 

Ezért is kérdeztem itt rá a minap, hogy lehet-e eredetileg 2 rétegű üveges ablakszárnyba +1 üveget beleilleszteni. Rákérdeztem az ablakom gyártójánál, szerintük nem, komplett szárny gyártására még nem mondtak árat. De gyanítom nem lenne kifizetődő.

Előzmény: bastardo (68780)
bastardo Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68781

Most, hogy állva tapsolt a fél világ a párizsi klímakonferencia eredményei láttán, ez különösen röhejes. Semmi kétség, hogy senki sem fog itthon felállni, hogy azt mondja, hogy akkor mi lenne ha első lépésként átgondolnánk ezt a dolgot, és a több eredménnyel járó helyre (lakosság) költenénk el azt a pénzt..ha már úgyis kezdeni kéne valamit a kibocsájtással.

Előzmény: Scytha (68779)
bastardo Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68780

nekem is ilyen a huszonX éves faablak, termo üveggel. A pára nekem lecsorog az ablak és fa közti szigetelésig, és ott szépen elkezdett penészedni.

Lefújtam penész-gyilokkal pár hete, azóta semmi.

Viszont míg az én ablakom ilyen, addig haver 3 üveges műanyag ablakán sehol semmi. Nyílván nála azon a ponton magasabb a hőmérséklet.

Előzmény: kaposznyak (68778)
Scytha Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68779

Mindenki nyugodjon meg, továbbra is az utcát fűtjük

Magával is szembe megy a kormány lakossági lakásszigetelésre szánt 90 milliárd átjátszásával a közintézményeknek. Az intézkedés okai homályosak, a minisztériumok nem valódi akadályokra hivatkoznak. Az viszont biztos, hogy így könnyebb lesz mutyizni. Energiaügyi szakértők szerint nem lesz még egy ilyen lehetőség, és nemzetstratégiai hibát követünk el. Tovább »

forrás: Index.hu

 

Sajnos Mekk Elek fórumtárs szavai kell, hogy eszembe jussanak. Nem nagyon kell ezt kommentelni, ha ez átmegy az nagyon szomorú.

 

Amúgy van aki ablakos pályázatot adott be még tavaly? Ott mi a helyzet, megkapták, kifizették, milyen volt a procedúra hogy áll a helyzet? Sokáig gondolkodtam én is rajta aztán a bukás veszélye, macera, pluszköltségek miatt letettem róla, de volt idő hogy eléggé bántam.

kaposznyak Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68778

Fa ablakról van szó (3 éves). A cseppek megmaradnak az üvegen szerencsére.

Előzmény: elemes2 (68775)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68777

Kösz, nem tudtam, miért pont ott alakul ki.

Előzmény: 0l0 (68774)
szilentium2 Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68776

Kérj árajánlatot tőlük ( nem olcsó mutatvány) http://vertesjarmugyar.hu/

A legköltséghatékonyabb megoldás , ha csak a dobozt csináltatod gyárban , a berendezést magad ütöd össze . Vagy veszel egy kiselejtezett hűtőkocsi dobozt és azt alakítod át .

Előzmény: Mobiles (68767)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68775

láttam már ilyent, különösen kellemetlen, ha lecsorog az üvegről majd a keretről...

 

vajon melegperemes üvegeknél is jelentkezik? vagy csak a "hagyományos" látszó alu távtartósoknál.

Előzmény: kaposznyak (68772)
0l0 Creative Commons License 2015.12.14 0 0 68774

Az üveg távtartója és a levegő rétegződése miatt alakul ki épp ott harmatpont alatti hőmérséklet.

Előzmény: kaposznyak (68772)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.13 0 0 68773

Teljesen normális fizikai jelenségnek vagy tanúja.

Előzmény: kaposznyak (68772)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.13 0 0 68772

Mennyire normális, hogy az ablaküveg alsó 1-2 cm-es részén kicsapódik a pára reggelre? Padlófűtés van, plusz mindegyik ablakban 3-4 cserepes, öntözött növény.

 

Az ablaküveg hő átbocsátási tényezője K=1,0W/m2K

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.13 0 0 68771

Néhány napja pont ebben a fórumban volt valaki aki ilyesmiket csinál. Olvass vissza pár napot.

Előzmény: Mobiles (68767)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.13 0 0 68770

Itt az egyszerűsített levezetés (a részletesre most nincs időm ;)

 

Előzmény: Kovalic 76 (68768)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.13 0 0 68769

Előzmény: Kovalic 76 (68768)
Kovalic 76 Creative Commons License 2015.12.13 0 0 68768

Sziasztok!

 

Tudna valaki segiteni a masodfoku, inhomogen differencial-egyenlet megoldokepletenek sematizalasaban?

:)

 

Koszonom

Mobiles Creative Commons License 2015.12.13 0 0 68767

Jó napot sziasztok!

 

Először vagyok itt ezen az oldalon. Két kérdésben szeretnék érdeklődni nálatok.

 

Ismertek e Debrecenben vagy környékén olyan szakembert aki ház szigeteléssel foglalkozik. 

 

Van egy meglévő platós kisteherautó melyre szeretnék egy lakó felépítményt gyártatni, tud valaki ilyen gyártót? 

 

Válaszokat előre is köszönöm.

topikolos Creative Commons License 2015.12.12 0 0 68766

Ahogy írtam, ma fejeztem be a végét. :)

Előzmény: Sárgamacska (68765)
Sárgamacska Creative Commons License 2015.12.12 0 0 68765

Ha az első és    a második napon nem fagyott meg, akkor minden rendben , jöhet a fagy.

 Ahogy írod már túl vagy rajta.

Előzmény: topikolos (68764)
topikolos Creative Commons License 2015.12.12 0 0 68764

Sziasztok!

 

Miből veszem észre, ha megfagy a hálózás/glettelés? Tudom nem kellett volna, de nem bírtam ki, hogy azt a pár métert befejezzem ma. Eddig szerencsém volt, nem fagyott éjszeke, de most már jelzik...

 

Köszi.

csiba00 Creative Commons License 2015.12.08 0 0 68763

Mondjuk komolyabb céget keresnék. Persz ez sem garancia a sikerre, de azért mégis nyugodtabb vegyok, mintha egy postaládába bedibott cetli alapján hívnék valakit.

Előzmény: tgwh8 (68762)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.08 0 0 68762

Na igen, de a szaki sem biztos hogy ért a rétegrendhez, amit csinál.

Nézd meg papíron mennyi az u értéke a két cuccnak. De akár magadnak is megcsinálhatod, a fal szigetelését fel szokták tolni a padlásra, és onnét folytatják egy töréssel. Egy rakat rajz van a másik témában, csak valahogy fogja is fel a ,,szaki'' aki csinálja :D

Előzmény: csiba00 (68761)
csiba00 Creative Commons License 2015.12.08 0 0 68761

Nem akarom magamnak megcsinálni, mert abból csak szenvedés lenne. Szakikra bíznám. Csakn nem akarok mehkérdezni egy cellulóz szigetelessel foglalkozó vállalkozót, hogy mi a véleménye a termékéről, mert valószínűsítem a válazát :)

Előzmény: tgwh8 (68760)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.08 0 0 68760

Hát ha úgy csinálod hogy jó legyen, akkor jó lesz ;) táblás gyapotot szoktak használni. Esetleg nézz át az építkezés-felújítás című témába, ott egyértelműen rávágják a rétegrendet, meg hogy min csúszhatsz el.

Előzmény: csiba00 (68757)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.08 0 0 68759

Estét.

Üveggyapot megy a padlásra, a betonkoszorú kilóg, az oldala nincs és nem is lesz szigetelve, csak az alja, majd valamikor. Cseppenőlemez alatt ugyi ott a rés, nem gond, be lehet tömni, mivel? Sima cementes-homok, nem dagadó púrhab, vagy mi? Vagy hagyjuk úgy, majd a gyapot lezárja? A gyapotot ki tervezem tolni amíg megy, milyen fólia kell a szélére, párazáró, vagy áteresztő? Máshová nem tervezek fóliát, de a szélére nem ártana.

halmoore Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68758

Igen, már én is hallottam róla :-)! Az a problémám vele, hogy függőlegesen nem alaktartó, össze nyomható! Tom, h olcsóbb viszont közel olyan áron tudok kőzetgyapotot. Így inkább azt teszem fel. :-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68752)
csiba00 Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68757

Ennél világosabban már szerintem nem tudtam volna leírni, hogy a mostani felépítményből lényegében mindent kidobok én a nulláról kezdeném az építkezést. Egyedül a gerendák maradnak meg. Új cserép, cseréptartó lécek és új szigetelés. Ezért nem gondolkozom olyanban, hogy a meglévő xy vajon alkalmas lesz-e a cellulóz szigetelésnek is.

Ha meg direkt ennek lesz kialakítva minden, akkor gondolom elkerülhetőek az olyanok, amiket pl írtál, hogy kipúposítja a fóliát.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68755)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.07 -1 0 68756

:)

Előzmény: halaloszto (68754)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68755

"a befúvás révén teljesen ki tudja tölteni a rendelkezésre álló teret."

 

Ha az üreg összes fala elég merev ahhoz, hogy ne púposodjon ki a jósűrű befúvott cellulóz ellenére, akkor valóban okos dolog, mert jelentős bontás nélkül is jól hőszigetelhető egy üreg. Csakhogy a ferde tető üregének külső felülete egy vén fólia**, ami nem nevezhető merevnek. Ezért ezt az üreget kétféle módon lehet kifújni

- jó tömörre, ekkor a cellulóz tudni fogja a gyári hőszigetelési értékeket, viszont a fóliát púposra kinyomja, ezzel elzárja a fólia külső oldalán lévő pára-szellőztető légrést

- de szerencsére ez ritkán fordul elő, mert a befújók többnyire éppen csak annyit fújnak be az üregbe, hogy az jó laza pihékkel épphogy teli legyen (a balek kedves megrendelő láthassa a szemivel, hogy tele van az üreg), persze így a gyári hőszigetelési jóságnak még a közelében sem lesz, viszont a fólia sem fog károsan kidudorodni ;)

 

** A régi tetőfóliák túlnyomó része páraZÁRÓ, ilyen üregekbe nem lenne szabad hőszigetelést tömni (fólia-csere nélkül), persze erre nem szokás figyelmeztetni az embereket, hiszen akkor nem lesz bevétel.

Előzmény: csiba00 (68737)
halaloszto Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68754

tudtam hogy fura az ízlésed, de hogy ennyire....

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68753)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68753

"nekem igen csak szimpatikus lett a cellulóz szigetelés."

 

Nekem is tetszenek azok a fürdőszobák, amelyekben fűtött márvány medence van és aranyozva vannak a csapok.

De bizonyos okok miatt mégsem ilyen a fürdőszobám.

Előzmény: csiba00 (68737)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68752

"15 cm kőzetgyapot v 10 cm eps lapnak nagyobb a hőszigetelő képessége?? "

 

Van egy új találmány: üveggyapotnak hívják.

Néha úgy érzem, hogy az értelmesebb szakembereken kívül még senki sem hallott róla.

Harmad-negyed annyiba kerül és majdnem ugyanolyan jól hőszigetel.

Előzmény: halmoore (68709)
halaloszto Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68751

Csak egy kis tapasztalat:

 

Radiátoros fűtés, tetőtér, ma reggel, hőmérő szerint 20,3 fok van.

 - plafon 21,5fokos (30cm üveggyapot)

 - ferdefal 21,1fokos (15cm üveggyapot, 20volt eredetileg de régi, tizensok éves)

 - külső északnyugati fal 19,5fokos, sarkokban ahol nem jár a levegő, pl szekrény mellett 19,1 (pth38+10cm eps)

 

Vajk

Előzmény: csiba00 (68750)
csiba00 Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68750

Tudom, hogy rombolás nélkül nem fog menni, de ez nem is volt elvárás :)

 

Elég "nagy" projekt lesz, szinte majdnem olyan, mintha a nulláról akarnám kiépíteni. Cserepeket is le kell cserélni a házon, kvázi csak a gerendák maradnak meg. Illetve az a gipszkarton rész, ami az emeleten a mennyezet. Hiszen a padlástér felé bőven lehet a vastagságot növelni. A cserép síkjában lévő gipszkatron borítást teljesen le akarjuk bontani és újrarakni. Több helyen is látszik a gipszkartonon, hogy beázott, sárgás elszíneződések is vannak rajta.

 

Szóval itt úgy vissza lesz bontva minden, hogy csak az új cserepek és az azokat tartó lécek meg a gerendák maradnak majd. Ezért is gondolom az, hogy ez így kvázi olyan, mintha a nulláról építenénk ki, csak most már normális szakemberekkel szeretném, nem házilag barkácsoltan. (Ezzel nem a házi barkácsolókat akarom leszólni :) Aki nekünk csinálta, ő kb. semmit nem értett hozzá, én sem értek hozzá, ezért nem akarok nekiállni.)

Előzmény: joevagyok68 (68749)
joevagyok68 Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68749

"20-25 cm-ben gondolkozom minimum."

"rombolás" nélkül nem fogod megoldani !

 

"Van akinek ilyen van?"

Nekünk nincs, "valakinek" van... :-)

 

"Érdemes ilyenben gondolkozni?"

Szerintem nem..

Több okból se

- Kömkel szerint cserép alá erősebb fólia kell, mert ha nem "kinyomja" !

- és azért se mert nem tudni, hogy nálatok hogy milyen fólia van a cserép alatt !

Azt lehet tudni ?

Ha nem páraáteresztő, akkor a "teljes keresztmetszetében " kitöltést akár el is felejtheted !

 

Mivel "régi" a ház, gondolom nincs duplán átszellőztetett tetőd  ..

Ha nincs , akkor azért (IS) meleg(ebb) a tetőtér nyáron !

 

"de szerintem 15 cm-nél nem lehet több."

Az azért nem is lenne olyan rossz..

Ha az "rossz", akkor a mi 5 ( ÖT) centinkre mit mondanál ?  :-)

 

Pont hétvégén kezdtem hozzá a mienkhez..

Visszabontottam a jelenlegi 5cm hőszigeteléses, párazáró fólia NÉLKÜLI burkolatot.

"tökéletes" sosem lesz, hisz nincs duplán átszellőztetve a tető ÉS párazáró a lófia.

A gerendákat meg kell "vastagítani", hogy közé beférjen 10cm szigetelő + meglegyen 5 cm légrés a hőszigetelés és a jelenlegi fólia között.

Elé jön keresztbe 5x15 stafli, közte 15cm kőzetgyapottal, majd párazáró, gkt...stb.

 

Hasonlóról japofan már többször rakott be leírást/képeket..

Keress vissza..

 

 

Előzmény: csiba00 (68737)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68748

teljesen jó lesz -- azt hittem, hogy ez valami kocka alakú tartály, amit alaktartó, terhelhető szigeteléssel akarsz körbevenni (egy barátomnak ilyenje van - kb két köbméter, 316L saválló acél lemezből hegesztve. nem akarom tudni, honnan szerezte a lemezeket.) Alulról kell csak valami teherbíró szigetelés.

Előzmény: halmoore (68747)
halmoore Creative Commons License 2015.12.07 0 0 68747

Köszi a válaszokat, sokat segítettetek! Maradok a gyapotnál :-)

0l0 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68746

Azért még megvárhatsz egy-két véleményt... :-)

Én is tartottam ettől kicsit, de semmi gondot nem jelentett végül.

Előzmény: stgellert (volt már) (68745)
stgellert (volt már) Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68745

Köszönöm, megnyugtató! Annyi hézag marad, nem a cserépig akarom lezárni, csak így lesz egy gallérom a padlásszint fölé, ami tartja egyben az üveggyapotot is.

Előzmény: 0l0 (68744)
0l0 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68744

Szerintem semmi gondot okoz az ilyesmi. Nem szükséges dilatációs hézag. Sokkal mozgékonyabb terasztartó gerendánál sem adódott ebből probléma nálam. Az EPS elég jól állja a nyomást és elég rugalmas is, ahhoz, hogy ne nyomja le a helyéről a szarufák mozgása. Még a nemes vakolat is ott fog maradni, ha behúzod a fáig szerintem.

Ha a kőzetgyapot tömi ki a rést, akkor deszkával lehet lefedni.

Azt mindenképpen vedd figyelembe, hogy a padlás átszellőzése miatt valahol igencsak kell legyen levegőbeeresztés a szarufák alá!

Előzmény: stgellert (volt már) (68741)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68743

Hát ami összefogja őket :D van flakonoskinyomós eps ragasztó, abból gondolom kellene pár tubus. A hőszigetelős azt hiszem drágább is. De én nem szarakodnék, elég mocsok meló tud lenni, meg akkor már csonkolt háromszög alapúra vágnám, szóval én maradnék a jól bevált gyapotnál. Van hőálló alu ragasztócsík, ezer forinttól, na az annyira állja a hőt, hogy a kazán füstcsövénél öt centi gyapot felett megadta magát :D oké, nem 300-400°C-ok fognak röpdösni a pufferból :D tegyél rá 30 centi gyapotot, ha van miből, úgy tudom 30 centinél már tökmindegy. 

Vagy, én biztos azt fogom csinálni, veszek pár tábla gipszkartont, aztán gyapottal lazán kibélelem. A gyapotnak árt ha összenyomod, inkább legyen laza. Ha ügyesen választod a tartály helyét, akkor a fal és a tartály közti helyet be tudod polcozni. Nekem egy nagyobb térben lesz majd a pufi, ha a Jóisten is úgy akarja, és ezzel a térrel csak az a bajom, hogy marha macerás lenne a közepére is polcokat építenem.

Előzmény: halmoore (68740)
0l0 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68742

A válaszolók kissé félrevitték a dolgot.

Ha van hely a tartály mellett és nem számít mennyi helyet foglal el a szigetelés, akkor egy henger alakú tartályt egyértelműen üveggyapottal a leggazdaságosabb körbeszigetelni.

0,039-esből 15 centi jobban szigetel, mint 10 centi bármilyen EPS és jóval olcsóbb is, ugyanis négyzetmétere 15 cm vastagságban 900 Ft körül van, az EPS-ből meg 10 centi 1500-2000 Ft.

A 15 cm 0,039-es lambdájú gyapot 0,26 W/m2K hőátbocsátási értékkel bír, a grafitos több mint kétszer annyiba kerülő 10 centi meg 0,31 W/m2K veszteséget jelent. És akkor még a geometriai problémát nem is említettük. Helyszűkében meg a purhab a jobb megoldás nem az EPS.

 

Előzmény: halmoore (68709)
stgellert (volt már) Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68741

Rég jártam erre, de ha lassan is, haladok:) (köszönet a soksok tanácsnak). Most botlottam bele abba a problémába, hogy az eps szigetelést ha felfuttatom a szarugerendák közé, a fa természetes mozgása nem nyomhatja el/meg? vágjak 1-1 cm-el nagyobb nyílást a szarugerendáknak? Vagy csak a koszorú tetejéig futtassam és a közetgyapot tömi ki a réseket? Ha csak a kőzetgyapot, azt mi tartja a helyén? Valami csomóponti ábra boldoggá tenne...

halmoore Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68740

És mivel ragasszam össze a csíkokat??

Előzmény: tgwh8 (68739)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68739

A kőzetgyapot drágább. A táblás gyapot megint. Rá kell tenni a legolcsóbbat, abból inkább többet mint kevesebbet, aztán csókolom.

Egyébként eps lapból csinálják a szigetelést. Hoszú vékony csíkokra (5-7-10cm?) vágva hajlik az :D Van hőtükrös fólia is, valamit érhet az is. A radiátorok mögé terveztük berakni, amikor akciós volt, aztán elmaradt. Megérné egyáltalán, szakik?

Előzmény: halmoore (68738)
halmoore Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68738

Pedig a kőzetgyapoton gondolkodom, könnyebb egy henger alakú testre felrakni. Jobban hajlik mint az eps lap. Vagy van ötletes, hogy  az eps lapot, hogy rakjam egymáshoz? Meg aztán kicsit tartok, hogy a tartály túl meleg lesz az eps-nek.   

Előzmény: elemes2 (68710)
csiba00 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68737

Sziasztok!

 

Tanácsot szeretnék kérni az alábbi témában:

 

jövőre tervezzük teljesen felújítani a tetőtér szigetelését. Sajnos a jelenlegi szigetelés igen csak rossznak mondható. Télen érezhetően hidegebb van az emeleten, nyáron pedig érezhetően melegebb. A mostani szigetelés üveggyapot,  vastagságát pontosan nem tudom, de szerintem 15 cm-nél nem lehet több. Mindemellett egy-két helyen átázhat, átpárásodhat, mert a falon sárgás foltok jelentek meg.

 

Egyébként a tetőtér gipszkarton borítású, részben vízszintes tetővel, illetve két oldalt a tető síkjának megfelelő, kb. 45°-os tetővel. Amin biztos, hogy jelentőseb vastagabb szigetelést szeretnék. 20-25 cm-ben gondolkozom minimum. Próbáltam már az internet segítségével információkat gyűjteni a különféle szigetelési módszerekről, és nekem igen csak szimpatikus lett a cellulóz szigetelés. Van akinek ilyen van? Mik a tapasztalatok?

 

Nekem az - is - tetszik benne, hogy a befúvás révén teljesen ki tudja tölteni a rendelkezésre álló teret, kicsit olyanhoz tudnám hasonlítani, amikor a nyílászárók és a fal közé benyomják a habot. Érdemes ilyenben gondolkozni?

kaposznyak Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68736

Soha nincs vége a munkának... Csak újabb feladatok jönnek.

Előzmény: Törölt nick (68733)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68735

A szegélyeket sikerült úgy kiszednem, hogy nem sérültek, így azt használtam fel. Asztali körfűrésszel a vastagságát méretre leszedtem, és az ment vissza. Kisebb ablaknál volt necces, mert nehéz kifeszíteni törés nélkül. Egynél ez meg is történt, de azt is sikerült összeragasztani, visszatenni.

Előzmény: Törölt nick (68732)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68734

Az értékeket megmérni nem tudom, de a gyártók ezt állítják, lásd pl ahol én csináltattam:

 

http://www.uvegkalmar.hu/hoszigetelt-uveg/

 

De máshol is ezt látom.

 

Persze együtt a tokkal már más a helyzet (érződik is hogy a tok maga lett a hőhíd kicsit).


A tokban igazad van, annyi viszont történt, hogy a szigetelésbővítés során elég durván / vastagon ráfordultam a tokra, így az sokat javított rajta. Gondolkoztam a pipaléces megoldáson is, de elvetettük, bár akkor tény még kicsit nyertünk volna. Viszont nem érzem annyira szélállónak. Mivel nálunk az egyik oldalát a háznak folyamatosan és nagy erővel veri a szél (szélcsatorna közepén lakunk gyakorlatilag), nem akartam ilyen megoldást.

Előzmény: Törölt nick (68732)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68733

Egyébként nem olyan nagy kaland, én is most csináltam ilyet először az életben :-). Nekem időben volt sok, mire végigmentem az összes ablakon, igaz most pár évig nem lesz vele gondom az biztos a teljes felújítás miatt.

 

Ráadásul a múlt héten sikerült az egyik íveset betörni :-(, asszony nekicsapta a létrát, így e legbelső réteg végigrepedt hosszában.

Előzmény: kaposznyak (68731)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68732

4-14-4 Lowe+ arg nincs 1.1, ahogy 4-12-4 lowe -12-4 Lowe+ arg sincs o.7.

Inkabb 1.3 és o.9. De ez is nagyon sokat számít. 

A 68 profilba max. 32mm-es üvegszerevényt lehet beilleszteni, a standard üvegléccel- amit a gép a profilból vég ki. Neked pont a maximom  sikerült beszerelni, de pipás léccel befér 4omm is. 

A 68 profil K-je olyan 2.1. A üvegfelületet és a rámafelületet beszorozva a K értékekkel és elosztva a teljes ablak felülettel, akkor megkapot a Kablakot.

Előzmény: Törölt nick (68728)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68731

Kösz a részletes infót.

 

Körbekérdezem a helyi szakembereket tavasszal. (Én valszeg nem tudnám megcsinálni.)

Előzmény: Törölt nick (68730)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68730

Nálam a fa ablak tok profilja 68 mm-es. Ebbe tudtam ezt az üveg vastagságot belerakni. Én azt próbálnám erőltetni, amit magam is csináltam, hogy a meglévő szárnyba a lehető legvastagabb üvegezést tenni, ami belefér. Többféle 3 rétegű üvegezés is létezik a rétegeket és vastagságokat tekintve. Az üveg vastagsága normál esetben adott (4mm), de a légréssel lehet játszani, akár aszimmetrikusan is (ezen magam is elgondolkodtam egy darabig). Persze vannak vastagabb üvegezések is, de azok általában spec célúak (pl akusztikai hanggátlás).

 

"Mennyibe került a mutatvány?"

 

Munkadíj 0 mert magamnak csináltam meg. Én egyébként összekötöttem egy teljes ablakfelújítással is. Azaz ha már kint volt az üveg, kicsiszoltam a hibákat, lekentem lazúrral, tettem rá szárnytakaró profilt, meg ilyen olyan védelmet, stb, nagyon jól és szépen meg lehet csinálni, mindenhez hozzáférsz. Sokkal jobban mint ha csak lekenném amikor bent van az üveg. Általában hétvégente csináltam, és jó időben egy hétvégén 2 középen felnyíló ablakkal végeztem kompletten, de azért nem egész nap csak ezzel foglalkoztam. Levettem magát a szárnyat, szétszedtem munkaasztalon, a tokot a helyén, a szárnyat meg így újítottam fel teljesen.

 

Az üveg ára 11-12ezer+áfa/m2 áron megy. Függ pl attól is, hogy hideg vagy melegperemes szerkezetet akarsz, kell-e low-E réteg rá, kell-e gázzal tölteni. ez az ár a LoW-E-s gázos ár. A melegperemnek van felára, amit folyóméterben számolnak (az ablak árához képest bagatell). Ez a sima négyszög alakú üvegekre igaz. Ha valami egyedi alakos íves üveg is kell azoknak felárai vannak elég szépen. Az íves az 40-50% felár, az alakosé 20% körüli.

 

Az üveget én az Üvegkalmárnál csináltattam (www.uvegkalmar.hu), a tippet itt kaptam valamelyik fórumon. Kértem be 5-6 cégtől általános ajánlatot, őnáluk volt a legjobb mindent összevetve. De lehet ha valami szakival csináltatod, akinek van valahol bejárása, kedvezménye, ott olcsóbb. Bár azt szerintem át nem adja az ügyfélnek.....

 

Itt bemehettem, megnéztem, hogy ragasztják, töltik, stb.

 

A súlyra reagálva: a legbiztosabb ha megnézed milyen vasalat van az ablakban, rá van írva, az alapján katalógusból kikereshető, mennyit bír. Először énbennem is volt aggodalom de ami nekem van Roto vasalt az röhögve bírta. Egy kritikus pont volt, a nagy tolóajtónk, amik 270x240-es. Az azért hatalmas felület, mindkét fele (mozgó/álló) teli üveg. Annak már van súlya, nem egyszerű volt kiszedni meg berakni sem. de az meg valami 300 kg-ot bíró vasalat volt, így nem volt min aggódni.

Előzmény: kaposznyak (68729)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68729

Kösz az infót.

 

Komplett ablakot biztosan nem cseréltetek. Akkor, ha be tudják építeni az eredeti szárnyba a plusz üveget, akkor jó, ha nem, akkor marad minden.

 

Indiszkrét kérdés: Mennyibe került a mutatvány?

Előzmény: Törölt nick (68728)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68728

Én idén csináltam meg, hogy a kb 5 éves ablakaimban a két rétegű 4-14-4 k 1.1-es üvegezést kicseréltem 4-12-4-12-4-re melegperemes kivitelben. Szintén low-E-s meg argonos töltés, a k (u) az 0.7 ha minden igaz. A szárny maradt a régi, ha ügyesen bontod ki, a régi szegélyléc is felhasználható.

 

Ha új szárnyat is akarsz csináltatni a meglévő tokhoz - szerintem ott már olcsóbb lesz kompletten ablakot cserélni. Nem tudom milyen vasalatod van, de nem egyszerű ezekbe a mai vasalatokba belegyártani egy új ablakot, hogy jól zárjon és stimmeljen. És horror ára lesz az egyedi munka miatt.

 

4-14-4-14-4-et szerettem volna eredetileg, de akkor további 4 mm-rel vastagabb lett volna az üvegszerkezet, és már nagyon kritikus lett volna, hogyan tudom szegélylécezni rendesen.

 

Egyébként döbbenetes a változás sok értelemben. Megszűntek a hideg húzások az ablak felől, és eleinte nagyon fura volt, hogy az ablak kívülről párás marad mert a jó hőszigetelés miatt nem párologtatja el a lecsapódott anyagot a külső oldalon, nem melegszik fel a külső oldala az ablaknak, pontosabban kevésbé melegszik fel. Így hidegebb időben sokszor olyan vizes párás az ablak külső oldala, főleg a reggeli órákban mint a harmatos fű.

Előzmény: kaposznyak (68725)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68727

Az egész szárnyat cseréltetném. Ug most 1.1.

 

Hogy Low-E bevonatos-e, azt nem tudom, a papírokon nincs ilyesmi, szóval gyanítom nem.

 

Hogy a tok kibírná-e, nem tudom, szakemberre bíznám a megállapítást. De az biztos, hogy nem cserélnék tokot, akkor minden marad a régiben.

 

 

Előzmény: elemes2 (68726)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68726

A háromrétegű jóval nehezebb, elbírja a vasalat?

 

Csak az üveget cserélnéd? Vagy az egész szárnyat?

 

Ha a mostani ablakaid Ug=1.1 körüli, Low-E bevonatos táblákkal készültek, akkor nem éri meg.

Előzmény: kaposznyak (68725)
kaposznyak Creative Commons License 2015.12.06 0 0 68725

Sziasztok.

 

Adottak 2 rétegű üvegezésű, fából készült, 3 éves ablakok.

 

Kérdések:

 

1. Ki lehet-e cserélni csak az ablakszárnyakat 3 rétegű üvegezésűre? (Vastagabb lesz, de gondolom megoldható, hogy belepasszoljon az eredeti keretbe.)

2. Megéri-e?

 

Köszi.

 

Illetve létezik valami táblázat, ami megmutatja, hogy egy bizonyos külső és belső hőmérséklet esetén (pl. kint -2, bent +20 Celsius) mennyi lehet az ablaküveg belső hőmérséklete?

 

Köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68724

Akkor az jó. Az ablakosok meg rohadt nagy gányerek.

Előzmény: szilentium2 (68719)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68723

"Belül xps"

 

Az xps ZÁRT CELLÁS anyag, a belsejébe nem tud beszivárogni a víz, ezért nem is lehet lerontani a hőszigetelését vízzel. Ha a járművek falát zárt cellás habbal hőszigetelitek, akkor nem is tudtok olyan párakezelési hibát elkövetni,  amivel jelentősen lerontanátok a hőszigetelés jóságát. Még akkor is, amikor minden nedves a jármű falának belsejében az xps csak röhög ezen és tovább hőszigetel vidáman.

 

Ez az egész téma azért vetődött fel, mert egyes gyártók NEM zárt cellás habot, hanem mezei üveggyapotot, (nyitott cellás) eps-t vagy (nyitott cellás) poliuretán habot tesznek a járművek falába.

A zárt cellás xps vagy a zárt cellás poliuretán hab kitűnő erre a célra.

Előzmény: szilentium2 (68717)
asdf_ Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68722

Habbal rakd fel az XPS-t, es rakj ele valami vastagabb, nem atlatszo foliat, amit majd tavasszal leszedsz rola, azt egye az UV, ne az XPS-t. Alul asd el a foliat folul meg talan ragasztohab megfogja. Atfedesnel a foliakat pedig ragasztoszalaggal ragaszd ossze, hogy ne tudjon a szel mogefujni es letepni az egeszet.

Előzmény: nihill01 (68720)
nihill01 Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68720

A lábazati szigetelés van még hátra a házunkon, felrakás az meg is lesz, de lehálózni, pláne leszinezni már nem fogjuk tudni ilyen időben.

Kérdésem az hogy nem lesz gond hogy tavaszig csak úgy natúr lesz az XPS/EPS?

szilentium2 Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68719

Természetesen minden szegecshez ill csavarhoz megy ragasztó , de ha valahol mégis lenne egy tömítetlen kis lyuk , az sem számítana különösebben , mert a zártszelvényből alul a furaton ki tud jutni a nevesség , az xps meg nem szívja fel . A zártszelvények közötti xps mezőknél meg nincs semmi lyukasztás .

Előzmény: Törölt nick (68718)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68718

Az alu (és xps-el valamennyire bebélelt) zártszelvények megfurkálása után ragasztót is nyomtok a csavar előtt a megfúrt xps-re, vagy csak natúre bele oszt jóvan, ahogy a műanyagablakosok szokták?

Előzmény: szilentium2 (68717)
szilentium2 Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68717

A mi paneljaink javarészt hegesztett alu keretekből készülnek, amikre két oldalról alu vagy korlemez van ragasztva vákuumpréssel . Belül xps .A hőszigetelő anyaghoz nem jut be semmi ( csak sérülés esetén) . A szerelvényezés a panelben lévő zártszelvényeknél történik , amelyek belsejében xps van , alul meg  furatolva vannak.

A bordavázas kocsiknál kőzetgyapot szigetelés van , a lemezelés illesztéseinél 3m ragasztó-tömítő szalagok ill , ipari szilikonokkal ragasztva tömítve minden .

Jó anyagok , jó tervezés és precíz kivitelezés a lényeg .

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68716)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68716

"Vagy húsz éve veszek részt szenvicspaneles kocsik gyártásában... én nem fotelből okoskodok , hanem tapasztalatból beszélek . Az általad említett problémák a gyakorlatban nem léteznek"

 

Olyan járművekről van szó, ami belülről fűtött és emberek tartózkodnak benne? És rendszeresen méritek/ellenőrzitek valahogyan, hogy a panel külső lezáró lemezének belső oldalán soha nem történik vizesedés? (pl a belső lyukakkal szemben a külső lemez belső oldaláára rakott harmat-érzékelő)

Egész biztos, hogy a hőszigetelő anyag soha, sehol nem vizesedik?

 

Vagy esetleg:

- csak hűtőkocsikról van szó (ahol belül van hidegebb)

- vagy eddig még nem panaszkodott senki

és ebből következtettél arra, hogy a lakóautók hőszigetelése egész biztosan sohasem vizesedik?

Előzmény: szilentium2 (68707)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68715

"a cikk szerint 26 foknál nem volt melegebb a szoba.

ebből arra gondolnék, hogy 23-24 fok körül volt az olvadáspont."

 

Tehát ha szeretnénk kihasználni az anyag teljes hőkapacitását, akkor a lakást közel 25 fokra kell fűteni.

Csakhogy a legtöbb energiatakarékos lakásban 21-22 fok fölé soha nem megy a levegő.

 

"nem kell TELJESEN megolvadnia, sőt, az a jó, ha csak majdnem mind olvad meg."

 

Hát persze: nem muszáj kihasználni az anyag teljes teljes hőtárolását,elég, ha csak kifizeted az anyag teljes árát :))))

Azt nem írja sehol, hogy  ha csak a negyede olvad meg, akkor legjobb a hőtárolás, ha az egész megolvad, akkor már kevésbé jó?

 

"McElek, nem mondták még, hogy jó kereskedő lennél? Még a kákán is csomót keresel."

 

Tévedés : a jó kereskedő még a szart is aranyként állítja be a balekok kedves vásárlók felé.

Én pont az ellenkezője vagyok: ha elém tesznek egy négyszer hitelesített aranytömböt Fort Knox páncéltermének közepén, még azt is be fogom vizsgáltatni egy független szakértővel. És az eddigi tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy igen jól teszem.

 

Előzmény: elemes2 (68702)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68714

"használható-e purhab a hézag tömítéséhez"

 

Sima purhab veszélyes, mert túlságosan sokáig dagad, eközben feszíthet/rombolhat.

Polisztirol ragasztóhab, szerelőhab - ilyen nevű termékek csak keveset dagadnak és azután gyorsan abbahagyják a továbbdagadást

Előzmény: bastardo (68711)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68713

"ki a f"szom megy hóban utánfutóval?"

 

A hideg idő nem feltétlenül egyenlő az utat borító hóval. Lehet az út hómentes, sőt állítólag létezik hideg idő hó nélkül is :)

Ráadásul vannak fixen telepített lakókocsik is, pl kempingekben, ezek egy része télen is kibérelhető.

Plusz vannak Amerikában a hatalmas lakókocsi-lakóparkok, lehet, hogy nem csak az egész évben meleg helyeken vannak ilyenek.

Egyébként aki szeret télen utazni és van olyan hely a környéken, ahová érdemes télen is rándulni de nincs szállás a közelben (pl USA/Alaszka) és van egy lakókocsija meg egy bazinagy terepjárója, az nem fog megijedni egy kis hótól :)

De a sí-hotelek érdekes árai miatt egyes európai síparadicsomoknál egész lakóautó-lakókocsi városok jelennek meg a síszezon alatt, ideteszek egy osztrák és egy svájci képet:

 

Előzmény: halaloszto (68699)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68712

Nyomhatod, de dagadósat ne próbáld, a sima szerelőhab bőven elég, az a fajta ami nem dagad óriásira.

Előzmény: bastardo (68711)
bastardo Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68711

Sziasztok!

 

Páraelszívó kivezetéshez ki lett vésve a fal, és bekerült a cső. A ház falán 15cm dryvit található. Az lenne a kérdésem, hogy használható-e purhab a hézag tömítéséhez / cső rögzítéséhez, árt-e bármit a dryvitnak, vagy simán elviselik egymást?

 

Köszi szépen!

elemes2 Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68710

a kőzetgyapot és a fehér EPS kb egyformán jól szigetel, csak a közetgyapot kb ötször drágább.

a szürke EPS negyedével jobban szigetel, szóval 15 drága kőzetgyapot megfelel 12 centi szürke EPS-nek

Előzmény: halmoore (68709)
halmoore Creative Commons License 2015.12.05 0 0 68709

Sziasztok! Egy kis segítségre lenne szükségem!! Puffertartályt szeretnék majd leszigetelni és az lenne a kérdésem,h 15 cm kőzetgyapot v 10 cm eps lapnak nagyobb a hőszigetelő képessége?? 

szilentium2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68708

Lengyelekkel beszélgetve felmerült , hogy mi a véleményük a magyar nyelvről , azt mondták szép , de mintha kecskéket hallanának mekegni , olyan sokat használjuk a 'e' betűt ... :-)

Előzmény: elemes2 (68706)
szilentium2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68707

Vagy húsz éve veszek részt szenvicspaneles kocsik gyártásában ( Airstream-hez hasonlókhoz is vannak) úgyhogy én nem fotelből okoskodok , hanem tapasztalatból beszélek . Az általad említett problémák a gyakorlatban nem léteznek . A legnagyobb gond a csapadékvíz elleni megfelelő tömítés és nem a belső oldali páraáramlás .

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68698)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68706

én ezt annyiszor hallottam... lengyel évfolyamtársaknak nem nagyon ment a magyar "é" hang, jó közelítés volt helyette az "i", és hát a kollégiumban gyakran fordult elő hogy ez-az megpéniszedett. kicsit csúfoltuk őket, pedig szórakozató volt.

Előzmény: zugloinap (68705)
zugloinap Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68705

elég vizuális vagyok

Előzmény: elemes2 (68704)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68704

egy hét alatt biztosan nem fog megpéniszedni :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68698)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68703

szerintem túl sok dan brown filmet néztél :-)

Előzmény: zugloinap (68700)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68702

a cikk szerint 26 foknál nem volt melegebb a szoba.

ebből arra gondolnék, hogy 23-24 fok körül volt az olvadáspont.

nem kell TELJESEN megolvadnia, sőt, az a jó, ha csak majdnem mind olvad meg.

nyilván nem pótolja a hőszigetelést  sem.

 

McElek, nem mondták még, hogy jó kereskedő lennél? Még a kákán is csomót keresel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68697)
zugloinap Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68701

pl.a halál?

Előzmény: halaloszto (68699)
zugloinap Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68700

bele se merek gondolni, hány ellenérdeklobbit mozgósit majd...mi is lett azzal az üvegbetonos találmánnyal? mivel ez Magyarország, ugye..

Előzmény: elemes2 (68693)
halaloszto Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68699

ki a f"szom megy hóban utánfutóval?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68698)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68698

"A szendvicspanelek évtizedek óta bizonyítanak"

 

Majdnem 100 éve gyártják a legendás Airstream lakókocsikat, óriási mennyiséget eladtak belőle és a mai napig veszik az emberek mint a cukrot. Tehát nyugodtan elmondhatjuk, hogy az Airstream majd 100 éve folyamatosan BIZONYÍT.

Most nézzük meg figyelmesen a gyártásról szóló filmben azt a részt, ahol a hőszigetelést teszik ebbe a száz mérnök által ellenőrzött, világszínvonalú termékbe és mindenki mondja el a véleményét, hogy a filmben látható üveggyapot hőszigetelő anyagnak kb mennyire lesz jó a hőszigetelő képessége (menyire lesz porszáraz páratechnikailag) mondjuk egy hetes alaszkai téli horgásztúra végefelé.

Az idevágó rész 2:27-nél kezdődik.

 

Előzmény: szilentium2 (68692)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68697

Teljesen mindegy, hogy mitől lesz nagyobb a hőtárolása, árulják el, hogy mekkora a vakolat  hőtárolása. Ha fázisváltós adalékkal, akkor adják meg a hőtárolását a fázisváltó anyag extra hőjével együtt.

Vagy árulják el hogy térfogat vagy súly arányában a száraz vakolatban hány százalék maga a fázisváló anyag.

 

Ráadásul ha ezt az anyagot BELSŐ hőtároló vakolatként árusítják, akkor van itt még egy nagyon fontos adat: hány fokra esik a fázisváltó anyag olvadás és fagyáspontja? Mert ugye a fázisváltás extra hőkapacitásának hasznát csak akkor élvezhetjük, ha ez az az adalék minden nap teljesen felolvad (amikor felveszi a hőt) , majd teljesen megdermed (miközben leadja a hőt). Tehát hány fok és hány fok között kell ingadoznia a szobahőmérsékletnek ahhoz, hogy ki is tudjuk használni a fázisváltó anyag fázisváltó képességét?

Előzmény: elemes2 (68696)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68696

még semmit nem találtam róla, de itt nem a fizikai értelemben vett fajhő, hanem a fázisváltozás, vagyis a viasz (vagyis az alkalmazott anyag, amit a cikkben viasznak neveznek) olvadáshője jelenti a nagy etvaszt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68694)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68695

"A szendvicspanelek évtizedek óta bizonyítanak"

 

Én nem azt írtam, hogy minden gyártó szart gyárt,

csak azt írtam, hogy milyen könnyű jó alapanyagból is szart gyártani.

(amit nagyon sok gyártó meg is tesz, sokkal több, mint gondolnád)

 

Egyébként hogyan kell azt érteni, hogy valami "bizonyított"?

Sokat adtak el belőle és a vevők nem panaszkodnak?

Mint pl a hőszigetelő festék esetén?

Előzmény: szilentium2 (68692)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68694

Nem tudom, hogy pontosan mennyi a fajhője 1 m3 habarcsnak (kb 0,23 kWh/m3/fok lehet),

de érdekelne, hogy ez a szupervakolat mennyivel jobb hőtároló anyag.

Vannak valahol részletes adatok is ehhez az anyaghoz?

Előzmény: elemes2 (68693)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68693

karácsonyi ajándék a knauftól: extra nagy hőkapacitású belső alapvakolat

 

http://www.nlcafe.hu/ezvan/20151203/lb-knauf-csodavakolat-paraffin/

szilentium2 Creative Commons License 2015.12.04 0 1 68692

Van az elmélet meg van a gyakorlat . A szendvicspanelek évtizedek óta bizonyítanak , minden okoskodás ellenére . Az ilyen kocsiknál a rögzítési pontok a belső vázba vannak szegecselve , csavarozva , vagy a belülről feltett , tömített sínekre . A habanyaghoz nem jut be semmi .

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68691)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68691

A hűtőkocsik/lakókonténerek többnyire olyan előregyártott habpanelekből épülnek, amelyeknél a (nyílt cellás) hab mindkét oldalát fémlemez zárja le. Tehát ELMÉLETILEG meg van oldva a TÖKÉLETES belső oldali párazárás.

Csakhogy ezen fémlemezen általában van egy rakás furat/rés/nyílás, a panelek széleinél vannak illesztési vonalak, stb amely helyeken (ha a gyártó itt nem alkalmaz extra tömítést) a pára bejuthat a panel belsejébe, ahol elkezdi szép lassan átnedvesíteni a belső habot (ahonnan ez a víz kiszáradni persze sohasem fog, egyre csak gyűlik az évek alatt, miközben egye romlik a hőszigetelés).

Előzmény: halaloszto (68687)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68690

"ez pont az ahely, ahol a fújt purhabnál nincs jobb"

 

Mivel a lakóautó külső burkolata párazáró felület, ezért helyben szórt purhab esetén a következő három lehetőségünk van:

- nyílt cellás purhabot nem szabad alkalmazni, mert annál megjelenik a belülről történő házibarkács hőszigetelés minden veszélye (a megoldhatalan tökéletes párazárás a belső oldalon és emiatt a hőszigetelés lassú átnedvesedése)

- halottam több olyan estről, amikor a purhabot fújó cég a honlapján zavarosan azt éreztette, hogy amit fúj, az zárt cellás, holott a valóságban nyitott cellás hab volt.

- VALÓBAN zárt cellás purhab valóban szuper lenne, mert ahol belülről összefüggő a felülete, ott nem kell félni a tökéletlen párazárásunktól (kivétel a habon utólag csinált lyukak, mert ott nem árt a páratömítés). Szóval jármű esetén valóban ez a lehető legkisebb vastagságú hőszigetelés** persze a VALÓBAN zárt cellás szórt purhab igen drága dolog.

 

(** a hőszigetelés vastagságának megállapításához: egyes purhab szóró cégek olyan hihetetlenül jó hővezetési értékeket adnak meg, ami vagy meghazudtolja a fizika törvényeit, vagy csak a szórás pillanatában igaz (gáztartalom), néhány év múlva már nem. Én kb 0,03W/mK értéknél jobbat nem nagyon hinnék el, tehát amikor azt mondja a simanyelvű, hogy szerinte 2 centi vastag hőszigetelés a lakóautón még Szibériában is elég lesz, akkor nagyon  kiröhögném)

Előzmény: halaloszto (68687)
lala1961 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68689

Pláne ha légmentesen zárnak az ajtók!!!:((((

Előzmény: elemes2 (68688)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68688

vagy eleve hűtőkocsiból kell építeni.

 

ennek mostanában rossz a sajtója.

Előzmény: halaloszto (68687)
halaloszto Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68687

lakóautónál számít a vastagság is, mert elveszi a helyet. szerintem ez pont az ahely, ahol a fújt purhabnál nincs jobb. vagy eleve hűtőkocsiból kell építeni.


Vajk

Előzmény: lakóbuszfan (68684)
oksim Creative Commons License 2015.12.04 0 0 68686

Komplett homlokzati EPS-ezésre gondolsz? Belülről még ki sincs vakolva. 

Előzmény: epitkezes1 (68683)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68685

Nem értem a kérdést.

Ha a belülről bejutott pára a hőszigetelő réteg külső felületéről el tud távozni, akkor tökmindegy, hogy milyen hőszigetelő anyagot választasz és a belső párazárásnak sem kell tökéletesnek lennie.

Ha megérted az egyszeresen szellőztetett tetőszerkezetek pára-működését, akkor látni fogod, hogy megfelelő külső kiszellőzés esetén egyáltalán nem szükséges a tökéletes párazárásra törekedni. (persze minél jobb a belső párazárás, annál kevésbé kell jó külső kiszellőzés)

Tehát pl

- lakóautónál: olcsó polisztirol/gyapot hőszigetelés, rajta belülről többé-kevésbé zárt párazáró réteg, kívülről KIVÁLÓAN ÁTSZELLŐZŐ LÉGRÉS, a légrésen kívül a jármű külső burkolata. A hőszigetelést kívülről páraÁTERESZTŐ fóliával zárnám le, légrés-burkolat távtartónak valami nagyon ritka térbeli hálót alkalmaznék (olyasmit mint pl a fonott drótkerítés)

- pince mennyezetén belső hőszigetelés hasonló logikával, belülről kifelé: többé-kevésbé zárt párazáró réteg -> olcsó polisztirol/üveggyapot hőszigetelés -> KIVÁLÓAN ÁTSZELLŐZŐ LÉGRÉS -> beton födém -> ótószerelő mühej.

Előzmény: lakóbuszfan (68684)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68684

Mekk Elek,

 

korábban írtad hogy: "Ha hajlandó vagy megoldani, hogy a hőszigetelő réteg teljes külső felülete kiszellőzzön (jól átszellőző légrés), akkor számtalan olcsó és egyszerű megoldásból választhatsz."

 

tudnál adni forrást/linket ilyen ötletekhez?

 

 

epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68683

az nekem se ragadt fel a szupercsúcs fújkálós vackával sem. szerintem a legjobb, ha azt a részt hőszigeteléssel megcsinálod. nem tudom, mekkora felületet jelent, de célszerű lenne leEPSezni. az a biztos. most még meleg van, purhabbal rá tudsz ragasztani gondolom.

Előzmény: oksim (68682)
oksim Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68682

 82-es VEKA profilom van, de még így is lesz hely az XPS-nek. Belülröl nem gáz, ha csak pár mm-t megy alá a párkány, kívülről mehet egy centit. Ha pedig valami vékony műanyag párkányt találok, azt tényleg betolhatom az XPS fölé...

Köszönöm a segítő válaszokat! Esetleg a lefittyedő RAL szalagjaimra tudnátok megoldást? Próbáltam a zsákos EPS ragasztóval alá-fölé glettelni, de nem lett az igazi.

Előzmény: epitkezes1 (68681)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68681

a párkányfogadó 90es veka profilnál emlékeim szerint 3cm vastag. két oldalról betolsz oda még 2-2cm vtg xps-t (vagy purhabbal kifújod), akkor marad 1-1cm a két oldalon a két párkánynak, ami elég. lehetőleg szar hővezetési tényezőjű párkányt/könyöklőt használunk (kő/műanyag), hogy a hőhidat ezúton is csökkentsük.

Előzmény: oksim (68679)
0l0 Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68680

Én úgy csinálnám, hogy beragasztanék egy csík XPS-t a párkánynál homlokzati szigetelésre olyan vastagon, hogy egy tömör műanyag vagy alukönyöklőt még be lehessen tolni a párkányfogadóig. Ha nagyon komolyan veszed esetleg kifújhatod a párkányfogadó üregét purhabbal. Azért csak óvatosan a mennyiséggel nehogy eldeformálja a tokot, bár szerintem nem fogja. Így ez már nem lesz hőhídnak nevezhető, páralecsapódás nem lesz miatta.

A tokhoz hozzátolt párkány nem annyira esztétikus nem is olyan stabil és ugye az említett vízzárás is problémásabb. Az így megtakarítható energia meg szerintem évek alatt éri el az ezer Forintos nagyságrendet az összes ablaknál.

Előzmény: oksim (68679)
oksim Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68679

Sziasztok!

Beépíttettük az ablakainkat  külső falsíkra, RAL szalagos beépítéssel, de néhány kérdés felmerült bennem.

 

Az ablakok alján párkányfogadók vannak, melyek elég hőhídasnak tűnnek nekem, ha a homlokzati szigetelést azon is átfuttatom addig, hogy egy vékony lemezpárkány még elférjen a vízvető kifolyók alatt, akkor a hőhíd akár megszüntethető. Viszont akkor a probléma az, hogy a párkányt csak az ablakkeretig tudom tolni, odasziloplasztozva ragasztani. Szóval a hőhídasabb, vagy az ázásveszélyesebb , vagy milyen megoldást válasszak?

 

A másik kérdés a RAL szalag kívülről nem igazán ragadt meg a téglákon, ha csak jóval később kerülne rá homlokzati EPS, mivel ragasszam fel addig? Hogy védjem majd az UV-töl?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68678

A fázisváltó anyagok nagyon jó hőtárolók, azért, mert egy anyag hőtároló képessége sokszorosára nő, ha az hő eltárolása közben halmazállapotot is vált (megolvad). Ebbe a vakolatba icipici műanyag gömböcskék vannak keverve, minden gömböcske belsejében van egy iciri-piciri cseppecske olyan anyag (pl paraffin), ami viszonylag alacsony hőmérsékleten is megolvad/visszadermed.

A baj ott van, hogy az icipici gömböcskék belsejében lévő még iciripiciribb cseppecskék összesített anyagmennyisége egy négyzetméter vakolatban talán összesen sem ad ki egy szülinapi torta gyertyáira való paraffint, ha az egész házat így vakoljuk, akkor lesz a falunkon összesen talán csak 5-10 kiló paraffin.

Ehhez az 5-10 kilóhoz képest nézzük meg, hogy nagyjából mennyi paraffin az, ami VALÓBAN képes egy családi ház hőháztartását kézben tartani:

 

 

A vakolatba kevert paraffin-cseppecskék kb ugyanazt a hatást érik el, mint amikor könnyű helyett nehéz födém hőszigetelő gyapotot választunk: egy kicsivel megnövelik as fal hőtároló képességét, ezzel néhány perccel késleltetik a reggeli felmelegedést, de sajnos kb ugyanennyivel késleltetik az esti lehűlést is, mivel amikor a paraffin este leadja a reggel felvett hőt, akkor azt nem csak kifelé, de befelé, a lakás felé is adja.

Előzmény: Scytha (68676)
halaloszto Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68677

sokan kísérleteznek vele évtizedek óta. és a végé mindenki rájön hogy nem lakna egy olyan házban, aminek a falai éghető anyaggal vannak impregnálva. ahhoz hogy a hatás szignifikáns legyen, m2-enként kilókban kell számolni a paraffint...


Vajk

Előzmény: Scytha (68676)
Scytha Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68676

Csodavakoalt: http://hvg.hu/kkv/20151203_Neve_nincs_LB_Knauf_csodavakolat

 

Erről mi a véleményetek?

lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.03 0 0 68675

sajnos kizárt a külső szigetelés, mert csak a felépítmény az enyém földhasználati joggal, továbbá telekhatáron, valamint 30 cm-es betonjárdával van körülvéve az épület, valamint a felépítény maga autószerelő műhely amely alatt van a pince, így a födém külső szigetelésére sincs mód.

0l0 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68674

Ha ez egy száraz pince, akkor az egy szerencsés körülmény.

Tényleg lehet mondtad, de már elfelejtettem, az miért nem opció, hogy kívülről szigeteld?

A talajszint fölötti rész is elég volna (ha van), de ha hozzá lehet férni (nincs lebetonozva a lábazatig a talaj) akkor a talajszint alá még érdemes legalább 30 centit lemenni, ami még nem igényel feltétlenül óriási földmunkát.

A belső szigeteléssel olyan nem csekély hátrány is jár, hogy kizárod a pincét körülvevő hőtároló tömeg jelentős részét, illetve az azzal való termikus csatolását a pincének. Ha belülről teljesen le van szigetelve egy pince (a talaj is) akkor pl sokkal könnyebben befagyhat, ha nyitva marad egy ablak....

Pincénél fontos a talaj mélyebb fagymentes rétegeivel való termikus kapcsolat. (különösen a padló tekintetében persze)

Egyébként a belső szigeteléssel sem volna érdemes a talajszint alá menni nagyon sokkal.

Előzmény: lakóbuszfan (68673)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68673

mérővel még nem, mert még nagyon az elején járok a tervezésnek, de nem éreztem többnek mint lakásban ami meglehetősen szokatlan egy pincében, így értettem.

halaloszto Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68672

a hitetetlen az nem fizikai mennyiség. mérted már a relatív páratartalmat abban a pincében?

Előzmény: lakóbuszfan (68670)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68671

kivéve ha létezne olyan „okos fólia” ami érzékeli az oldalain lévő abszolút páratartalmat és ennek függvényében tudná változtatni az áteresztőképességét

 

csak ne adjunk tippeket a "hőszigetelő festék" gyártó szélhámosoknak...

Előzmény: lakóbuszfan (68668)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68670

a pince meglepően száraz, még sosem jártam ilyen záraz pincében. Igaz, ipari pince. Nemhogy nedvességfolt nincs, de még a levegője is teljesen száraz. Lehet hogy jó minőségben szigetelték kívülről az betonalapot. Szóval hihetetlenül száraz, ezért is merek a felvázolt legprimitívebb módszerekkel elindulni, mert nem zárom ki annak a lehetőségét hogy az előbbiek után talán még ez is meg fogja tenni. A másik peidg, hogy jelentős páratermelés részünkről nem lesz benne, kvázi csak amit kilélegzünk. 4 szellőzőcsatorna is le van vezetve a sarkokban amelyeket egyelőre lezártam, így a szellőzés szükség esetén könnyen megvalósítható. Elsőre egy 10 KW-os levegős folytonégős, külső levegős kandallót rakok be ideiglenesen, még az is lehet hogy szigetelés nélkül, vagy csak a mennyezet szigetelésével is megcsinálná a 15-20 fokot (az utóbbi 3 hétben 9-11 fok között ingadozik a hőmérséklet a pincében miközben a felette álló könnyűszerkezetes raktárfelépítmény is teljesen fűtetlen).

Előzmény: 0l0 (68667)
0l0 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68669

Ez a kísérletezgetés jó öltet. Csináld így!

Előzmény: lakóbuszfan (68668)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68668

Köszönöm mindenkinek a hasznos információkat, különösen Mekk Eleknek. Azt hiszem ki lett vesézve a pára fizikája, mostmár egyre világosabb számomra, hogy szinte lehetetlen közel tökéletes megoldást találni (kivéve ha létezne olyan „okos fólia” ami érzékeli az oldalain lévő abszolút páratartalmat és ennek függvényében tudná változtatni az áteresztőképességét :) namajd a google vagy az apple kifejleszti :))

A pince tekintetében egy 20-30 ezret még megérne egy szakvélemény csak bár lenne haszna (az a bajom a szakemberekkel, sokszor mindegyik mást mond, másról vannak meggyőződve, sokszor egymásnak ellentétes megoldásokról). (Vagy pl. felhívtam a Bachl EP-s gyártót, a szakértőjük azt mondta a körülmények bemutatását követően, hogy nyugodtan ragasszam fel az EPS80-at annyi párát nem fog átengedni amennyit én használom a pincét – de nekem egy vélemény nem vélemény és nem tudom hogy tényleg szakember volt-e.)

 

 Vagy az lesz a megoldás , hogy mivel ezen a télen ráérek kísérletezni, -  csak 1-2 év múlva lesz huzamosabban használva a pince – lehet csak annyit csinálok most, hogy könnyen visszabontható/újrahasznosítható formában csak párnafákra rácsavarozom a gipszkartont, mennyezetre két dübellel az 50 cm-es EPS lapokat, szimulálok várható valós körülményeket a keletkezhető pára és hőmérsékletek tekintetében és pl. havonta alákukkantok egy-egy gipszkarton és EPS lap alá főleg a sarkoknál, hogy mi is a nagy helyzet mögöttük. Ez nem sok munka ennyit nekem megér :). (valamint egyik hibám, hogy rettentően kísérletező típus vagyok és muszáj hogy lássam, érezzem, tapintsam a szememmel, fülemmel, kezemmel a dolgokat, általában csak akkor nyugszom meg hogy tényleg úgy és az történik :)). Ha gond van könnyen vissza tudom bontani az gipszkarton EPS lapokat és a tapasztaltaknak megfelelő irányba fejlesztem tovább a szigetelést, fólia egyéb stb hogy jövőre  már az optimális megoldással csináljam meg véglegesre. Ha professzionálisra csinálnám/csináltatnám akkor is visszabontanám pár helyen megnézni kíváncsiságból.

 

A lakóbusz dologra még pár évet várnom kell, hogy időm legyen rá. Egyébként már gondoltam ilyesfajta „saját fejlesztésű panel” építésre - és ez viszonylag kis munkával járna a lakóbusz esetében -, ahol az egyébként légtömör légrést (palástot) egy kisteljesítményű szellőzőrendszerrel kötném össze amit néha bekapcsolok és ami kiszellőzteti az esetlegesen panelban megrekedt nedvességet.

 

Mekk Elek, ha tudsz ilyesfajta megoldásokat, forrást, vagy linkeket adni azt megköszönném.

 

Érdekesség képpen ehhez egy egészen friss  tapasztalásom: Arra lettem figyelmes kb. 1 hónapja – és szerintem itt is hasonló megoldást alkalmaztak – hogy egy regensburgi régi építésű háromszintes panzióházban a belső falakat gipszkartonból építették meg  a külső falaktól kb. 30 cm-re. Tehát a külső téglafal és a belső gipszkartonfal között ekkora távolságot, „légrést” hagytak. Itt futottak a szerelvények is, de akkor sem értettem először, hogy minek ekkora helyet elvonni a hasznos lakóterületből. Aztán rájöttem, hogy hoppá itt is az lehetett az elképzelés a ház hőszigetelésére vonatkozóan amire már nagyon régen gondoltam és nem értettem hogy miért nem így szigetelik a házakat (légréssel).A házban a folyosókon ugyan padlófűtés volt, de a szobákban radiátorok voltak és csak ott ment fűtés amely szobát éppen kivették, azaz használtak. És tényleg amikor bekapcsoltam a radiátort, 15-20 perc alatt felmelegedett a szoba. Gondolom a szigetelő légrészt biztos ott is néha szellőztették, mindesetre megnyugtató  volt, hogy amire gondoltam már sok évvel ezelőtt azt ha nem is általánosan, de más is alkalmazta már és működni is működik amit első kézből meg is tapasztaltam ami nálam a legjobb garancia, lásd fentebb.  Azonban ezt a megoldást a pincémbe nem tudom megfalósítani, mert sok helyet venne el az esetemben, de kíváncsi vagyok arra a többnyire légtömör 1 cm-es légrésben a gipszkartonok mögött amit a párnafák adnak, hogy az is szigetel majd  valamennyit.

0l0 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68667

Amire gondolsz az nem a telítődés kérdésével függ össze, hanem a páradiffúzió sebességével, de sajnos nem fűznék hozzá nagy reményeket, ha a pincének folyamatos a párautánpótlása. Egyébként ilyenkor a pince levegő folyamatos szárazon tartása megoldást jelent. Annyira kell száraz legyen, hogy a páranyomás rövidebb átlagban is kintről befelé hasson. Ezt nem biztos, hogy sikerül nagyon gazdaságosan megvalósítani. Egy rekuperátor segíthet benne valamelyest.

Előzmény: lakóbuszfan (68658)
0l0 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68666

Gyors olvasatban félre is értettem a kérdést.

A páraáteresztést a telítődés inkább gátolja mint növeli.

Más kérdés, hogy egy telített anyag a szárazabb környezetre minden irányba páranyomást fejt ki kiszáradás címszó alatt.

Ha arra gondoltál, hogy a pára úgy tölti meg a gipszkartont, mint egy víz az edényt csak bentről kifelé, és a túloldalon csak akkor jelenik meg, mikor a karton tele van, akkor ez nem igazán helytálló elképzelés.

Előzmény: lakóbuszfan (68658)
0l0 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68665

Az ezzel a baj, hogy mire a gipszkarton telítődik addigra mögötte minden más is rendesen nedves lesz.

Előzmény: lakóbuszfan (68658)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68664

"nekem egy későbbre tervezett lakóbusz építésénél ugyancsak belső szigetelést kell vállasszak"

 

Ha hajlandó vagy megoldani, hogy a hőszigetelő réteg teljes külső felülete kiszellőzzön (jól átszellőző légrés), akkor számtalan olcsó és egyszerű megoldásból választhatsz.

Ha nem, akkor jönnek  drága anyagok (xps vagy fémborítású habpanel) ÉS a rettegés, hogy sikerült-e TÖKÉLETESEN párazárni a panelek közötti illesztési vonalakat.

Vagy nem érdekel, hogy vizes lesz a hőszigetelés, hiszen eladásra lesz, nem magadnak :) ezt csinálják a nagyok is.

Előzmény: lakóbuszfan (68655)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68663

"mert ha a párazáró fólián ezek szerint mégis átdifundál a pára (csak akkor nem tudom miért hívják párazáró fóliának...)"

 

A párazáró rétegnek nem muszáj mindenáron tökéletesnek lennie,

elég, ha csak egy picivel kevesebb párát enged át magán, mint amennyi pára onnan távozni tud tovább.

De mivel a páraviszonyok menet közben megváltozhatnak (olykor igen széles tartományban), ezért a párazáró réteg jósága olykor százszor erősebb az éppen akkor valóban szükségesnél.

 

Az a nagy baj, hogy sokan átlagolják a párazárást (még szakemberek is), tehát úgy gondolkodnak, hogy ha a felület 90 százalékán háromszázszoros jóságú fóliát tesznek, 10 százalékára meg semmit, az úgy fog működni, mint egy 270-szeres párazárás. Hát egy frászt. A valóságban ez úgy fog működni, mintha egy akvárium aljának 10 százalékát megspóroltuk volna :)

Most már látod, hogy milyen vicces, amikor a "szakember" a tetőtérben a párazáró réteg csíkjait csupán átlapolással teszi egymás mellé, amikor a párazáró réteg széleinél (a falaknál) körben 10 centi rés marad, vagy amikor a qrvadrága belső hőszigetelő panelek pártazáró rétegén falanként 100 méternyi rés vigyorog.

Ha szigorúak akarunk lenni, akkor a párazáró rétegen hosszútávom még egy tűszúrás méretű lyuk is számíthat (gondolj az akváriumra) na EZT nem értik azok, akik belülről akarnak hőszigetelni házibarkács módszerekkel.

Előzmény: lakóbuszfan (68656)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68662

"Azonban ha én szellőztetek a pincében,"

 

A dolog működését kell megértened:

vannak különböző üregek/terek és vannak közöttük elválasztó rétegek. A párát közöttük a páranyomás mozgatja, ez teljesen hasomló a légnyomás különbséghez. A páranyomához NEM a relatív páratartalmat kell figyelembe venni, hanem az abszolút páratartalmat, tehát azt, hogy egy köbméter levegőben hány gramm víz lebeg éppen.

Ha a réteg mindkét oldalán azonos az ABSZOLÚT páratartalom, akkor azon a rétegen nem akar pára átmenni, de minél nagyobb közöttük az abszolút páratartalom különbség, annál nagyobb a páranyomás, ami szeretne kiegyenlítődni (már ha engedjük neki).

Tehát pl

- amikor a kinti levegő nulla fokos és 100% relatív páratartalmú (=  4 g/m3 abszolút páratartalom)

- és ugyanakkor a benti lakáslevegő 20 fokos és 25% relatív páratartalmú (=  4 g/m3 abszolút páratartalom)

ilyenkor lehetne akár belülről is hőszigetelni fillérekből, mert a belső ABSZOLÚT páratartalom NEM magasabb a külsőnél, ezért nem is akar a pára kifelé áramlani a falon át tehát ilyenkor felesleges a párazáró fólia, annak ellenére, hogy odakint 20 fokkal hidegebb van.

A baj ott van, hogy ilyen kellemes abszolút páratartalom-arány évente csak kb öt másodpercig szokott előfordulni, a maradék időben sajnos a lakáson belül több a köbméterenkénti víztartalom (mert lélegzünk, fürdünk, mosunk, főzünk, növényeink vannak, stb).

 

 

 

Előzmény: lakóbuszfan (68658)
halaloszto Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68661

jól gondolod, egy kivétellel. a gipszkartonon a pára átmegy akkor is ha még nem telítődött. a háta is ad le, annak arányában hogy mögötte mennyire párás a levegő

Előzmény: lakóbuszfan (68658)
Ragen Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68660

Azért az ablaknál a redőnyt ne vesd el...

Tudom, hogy nem a legjobb módszer, de szerintem elég olcsó. Saját tapasztalat, hogy érezhető a különbség a használatakor 12 éves kétrétegű ablak mellett.

Előzmény: tgwh8 (68648)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68659

... így sosem jutna el a pára a falig, illetve a gipszkarton belső oldaláig - ezt valamiért lecsípte az előző hozzászólásom végéből

lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68658

még egy kérdésem volna a páramozgás fizikájával kapcsolatban. Ha a gipszkartonnal belülről burkolt pince levegőjében nagy a páratartalom, a párát ugye magába szívja a gipszkarton.  Azonban ha én szellőztetek a pincében, kisebb páratartalmú levegőt engedek be, akkor a pára a gipszkartonból visszaindul a légtér felé? Azaz a pára is igyekszik kiegyenlítődni, vagyis a magasabb páratartalmú közegből igyekszik a kisebb páratartalmú közeg felé jutni? (Mert ha ez így működne, akkor el lehetne érni a pince levegőjének páratartalom szabályozásával azt, hogy még mielőtt telítődne a „gipszkarton” és átengedné a párát a fal felé, a gipszkarton „megállítsa” a párát és visszajuttassa a légtérbe.

szilentium2 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68657

Fémlemez ...

Amennyiben a dizájn megengedi érdemes méretre gyártott szenvicspanelekből csinálni a dobozt , belső vázzal , hőszigeteléssel alu vagy műanyaglemezzel gyártva . Ha ez nem jó akkor a szerkezetet belülről kifelé építeni is lehetséges , a vázra belülről felszegecselni a fém vagy műanyaglemezt , szórt purhabbal szigetelni majd kívülről feltenni a borító lemezeket .

Előzmény: lakóbuszfan (68655)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68656

pont erre gondoltam én is, hogy a pincémbe akkor egyáltalán tegyek-e párazáró fóliát a falvakolat és a gipszkarton közé, mert ha a párazáró fólián ezek szerint mégis átdifundál a pára (csak akkor nem tudom miért hívják párazáró fóliának...), a pára megreked a fólia és a fal közötti, de ha nem teszek fóliát, akkor legalább szárazabb vagy melegebb időben a gipszkarton vissza tudja szívni a nedvességet a falról, vagyis a korábban átnedvesedett fal legalább tavasszal, nyáron ki tud száradni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68654)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68655

hihetetlen hogy a 21. században még nem találtak ki olyan anyagot ami meg tudja fékezni a párát...

nekem egy későbbre tervezett lakóbusz építésénél ugyancsak belső szigetelést kell vállasszak - hiszen külső szigetelés itt sem jöhet szóba -, úgyhogy engem különösen bosszant ez a probléma.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68654

Másképpen fogalmazva:

A párazáró fólia  jó dolog.

De ahol nem tudjuk megoldani, hogy a párazáró réteg BÁRMILYEN IDŐJÁRÁS ESETÉN MINDIG harmatponti hőmérséklet alatt maradjon, ott el kell gondolkodni azon, hogy talán az a kisebb baj, ha ott teljesen elhagyjuk a párazáró réteget.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68653)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68653

"Na és ez aztán jól be van csomagolva."

 

A képen szerintem egy páraáteresztő és egy párazáró fóliát látunk, közöttük az üreg a hőszigetelésnek van kihagyva.

A párazáró fólia a képen sajnos a szarufák tetejét (= hideg oldalát) is takarja, ahol a fólia harmatpont alá hűlhet, ezért hideg időben ott a fólia alsó felületén folyamatos vízkicsapódásra lehet számítani, amely víz folyamatosan nedvesíti a szarufát. márpedig egy gyakran és hosszan nedves szarufa nem biztos, hogy hosszú életű lesz. Ezért én a gerendák gerincét kihagynám a párazárásból.

Előzmény: Régivagyok (68650)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68652

"Lehet-e annyira szar az üveg, hogy nem fog neki segíteni a fal szigetelése?"

 

A fal hőszigetelése miért segítene az ajtón? Ha pl fázik a fejed, azon sem segít egy vastagabb télikabát.

Minden olyan felületen, ami harmatponti hőmérséklet alá tud hűlni, ott a pára vízzé fog kicsapódni, tehát az ellenség a harmatpont.

Három+1 módon védekezhetsz:

- javítasz az ajtó hőszigetelésén (vagy jobb hőszigetelésűre cseréled): ebben az esetben a kinti hideg a belső felületet kevésbé tudja lehűteni, szerencsés esetben nem tudja harmatpont alá hűteni, ekkor az ajtó száraz marad

- csökkented a helyiség páratartalmát (pl a szellőzés feljavításával):  ezzel csökkented a harmatponti hőmérsékletet, szerencsés esetben ez annyira alacsonyra kerül, hogy bármilyen hideg is az idő odakint, az ajtó száraz marad

- olyan magasra emeled a helyiség hőmérsékletét (= fűtesz mint állat), hogy az ajtó belső felülete mindig harmatponti hőmérséklet felett legyen.

- nem foglalkozol az egésszel :)

Előzmény: tgwh8 (68646)
elemes2 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68651

intelligens fólia :-))))

Előzmény: Régivagyok (68650)
Régivagyok Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68650

Na és ez aztán jól be van csomagolva.

 

"'Delta Novaflexx fólia speciális alapanyaga reagál a levegő páratartalmának ingadozására.Sd értéke mindig a körülményekhez igazodik (0,2m-től 5m-ig)" 

 

 

 

0l0 Creative Commons License 2015.12.02 0 0 68649

Ha kétrétegű üveg, akkor gondolom sima távtartóval szerelt üveg mindenféle low-e és gáz nélkül.... Ha egyrétegű, akkor meg egyértelmű, hogy nem szigetel jól.

Előzmény: tgwh8 (68648)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68648

Akkor nem jutottunk előbbre. Fingom nincs miből van pontosan az ajtó meg az ablak. Az üvegről sem tudom miféle, csak annyit tudok, hogy a többi ablak üvege melegebb, ez meg kvahideg. Monyákolt márkajelzésűnek tűnik.

Tehát ha jól értem, akkor ha most egy függöny vizet csinál, akkor egy ajtó + szellőztetés megoldhatja a dolgot? Kipróbáljuk, köszi, mást egyelőre nem tehetünk. Gondoltam arra is, hogy egy kicsi, 6-9m2-es előszobát kellene felhúzni, akkor kidobhatnánk azt a fránya ablakot. Két fal, egy tető, meg némi alap kell csak hozzá :D na de ez biztos nem lenne valami olcsó, még nem számolgattam / számoltattam ki mennyibe fájna. Redőnyre is gondoltam, de az sem az igazi :D

Na igen, nagyon fogyna a tüzifa.

Előzmény: 0l0 (68647)
0l0 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68647

Nagyon olcsó megoldást nehéz erre találni.

Ha az üveg gyenge (ha jól értem az üvegezés van szilóval tömítve és ott gyűlik össze a víz), akkor egy üvegcsere segíthet a páralecsapódáson. A fa részek szigetelési értékeit elég jól meg lehet becsülni, a vastagságuk és a konkrét anyaguk alapján (meg az alapján, hogy tömörek-e).

Esetleg meg lehet próbálni kizárni a párát a helyiségből a lakás többi részéből oda vezető ajtók légtömítésével. Este szellőztetés kifelé...

Rövid távon olcsóbb megoldás a helyiség fokozott fűtése is, de idővel ez lesz a drágább....

Előzmény: tgwh8 (68646)
tgwh8 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68646

Ha már pára, feltennék egy gyakorlatias kérdést. Fa ajtó és ablak van a lépcsőnél, kb. 1,5*2,3 méteres helyiség, két belső, és két külső fallal. Reggelre vizes az ajtó is, az ablak is, a szilónál gyűlik össze. Lehet-e annyira szar az üveg, hogy nem fog neki segíteni a fal szigetelése? Létezhet-e, hogy maga a faanyag vékony/sz#r? Rohadt hideg van a lépcsőnél, ha a második ajtót becsukjuk, vagy függönyt teszünk a helyére. Ha meg nincs ott semmi, rohadtul kihül a ház. A ,,cseréljek ajtót-ablakot'' tuti - és drága - megoldáson kívül segíthet-e valami?

0l0 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68645

Van, hogy megfordul a páraáram a külső és a lakótér közt, de ennek nincs nagy jelentősége általában.

A páranyomás nem csak a hőmérséklet, hanem a relatív páratartalom függvénye is.

A kicsapódás meg a harmatponti hőmérséklettől függ, illetve attól a pára mennyire torlódik fel az anyagban, egyáltalán milyen mértékű páraáram jön létre.

A pince egy külön kérdés, mert a földdel érintkező részeken folyamatosan kap talajpárát, hacsak nem valami párazárt pincéről van szó.

Előzmény: lakóbuszfan (68641)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68644

"Hát akkor boldogan, indián táncot lejtve felrakhatom a fóliámat!?"

 

Majd ha a gyártó EGYÉRTELMŰEN azt ÍRJA, hogy igen.

NEM a Józsi a bótban és NEM szóban.

Minden más esetben csak saját felelősségedre.

Előzmény: Régivagyok (68640)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68643

"és a szigetelés külső felületén kicsapódik ?"

 

Még egy dolognak utána kell járnod, ez a harmatponti hőmérséklet.

Ahhoz, hogy vízkicsapódás jöjjön létre, ahhoz hideg felület kell, márpedig nyáron a belső fólia soha nem annyira hideg, mint télen a külső párafékező réteg.

Előzmény: lakóbuszfan (68641)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68642

A pára SOKKAL könnyebben áthatol az egyes anyagokon mint a víz.

Az egyik leg-szélsőségesebb anyag ezek közül a Gore-tex, amelyből létezik olyan is, amelyen még 40 méteres vízoszlop (4 bar víznyomás!!) sem tudna egy vízcseppet sem átpréselni, mindeközben ez egy kiváló páraáteresztő anyag. Persze ez igen drága lenne építkezéshez (kabátokat, cipőket csinálnak belőle), de tudtommal a bóti páraáteresztő fóliák többsége is elbírja az 1-1,5 méteres vízoszlopot áteresztés nélkül.

 

Kerestem egy kis olvasnivalót: http://www.gearmag.hu/vizallo-lelegzo-membranok-technologia

Előzmény: lakóbuszfan (68636)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68641

köszönöm a magyarázatokat, így már kezdem megérteni a pára fizikáját. A páradiffúziót tovább gondolva: belső szigetelés esetén télen ha a szigetelésen keresztül mégis eljut pára a falig/falba, mert az hidegebb, nyáron amikor megfordulnak a hőviszonyok és a fal lesz melegebb és pl. a pince légtere (és szigetelése) hidegebb, akkor a diffúzió megfordul és a pára elindul visszafele a faltól a szigetelésen keresztül a pince és a szigetelés külső felületén kicsapódik ?

Régivagyok Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68640

Hát akkor boldogan, indián táncot lejtve felrakhatom a fóliámat!?

 

 

Előzmény: 0l0 (68639)
0l0 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68639

A páraáteresztés és a vízáteresztés két külön tulajdonság.

A pára diffúzió útján terjed az anyagban többnyire páranyomás hatására. Vízként viszont már nem feltétlenül tud ugyanazon anyagon átfolyni. Ami a vizet átereszti az általában a párát is, de fordítva nem feltétlenül van így.

Dióhéjban ennyi, de tudományosan persze ez csak valami felületes megközelítés.

A zacskóból láthatóan nem folyik víz, de szépen lassan diffundál át a falán.

Előzmény: lakóbuszfan (68636)
topikolos Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68638

bajban

Előzmény: topikolos (68637)
topikolos Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68637

Egy hálóban vihetsz egy liter jeget, nem esik ki, de egy liter vízzel bajba leszel.

Előzmény: lakóbuszfan (68636)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68636

oké, köszönöm!

 

Csak egy elvi kérdés még, hogy értsem a dolgot, szeretem érteni, hogy mit miért kell csinálni. Egy műanyag fólia, akár egy zacskófólia, hogy ereszt át párát, amikor pl. egy nejlonzacskóban vizet is ereszthetünk és nem ereszt át semmit akár évekig is? (most az anyag öregedésétől tekintsünk el, amikor keményedésük során hajszálrepedések keletkezhetnek, ahol átszivároghat víz)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68635)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68635

100%-os párazáró anyag nem létezik.

Illetve az üveglap és a fém lemez annak tekinthető, más anyag most nem jut eszembe.

Tehát ezeken kívül minden anyag páraáteresztő valamennyire,

persze a vastag műanyag fóliák között van olyan, ami 3-500-szor kevésbé páraáteresztő a levegőnél.

Néz utána a különböző fóliák Sd értékének, 100-as Sd érték felett kezd komolyodik a párazáró képesség. Amelyikhez nem adja meg a gyártó az Sd értékben(vagy más formában) a páraáteresztést, olyan fóliát ne használj párazárásra.

Előzmény: lakóbuszfan (68634)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68634

köszönöm a választ. mint ahogy írtam, sajnos nincs mód a külső szigetelésre.

 

Pára és hőtükrös fóliákról van valakinek valamilyen tapasztalata? Milyet érdemes venni? Ezek 100%-osan zárják a pára útját?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68632)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68633

"De akkor hol a gond?"

 

Ha a hőszigetelés külső felületén semmi sem akadályozza/lassítja a pára távozását, akkor valószínűleg nem lesz semmi gond.

Tehát

- a jelenlegi födémedet letakarod jóvastagon kiváló páraáteresztésű üveggyapottal

- aminek a tetején semmivel sem akadályozod, hogy kiválóan kiszellőzhessen.

Ez így szerintem működne.

Persze jobb lenne a födémre előbb letenni egy párazáró fóliát és arra tenni a hőszigetelést (a gerendákon  is legyen fólia és teljes vastagságú hőszigetelés is).

Előzmény: bastardo (68631)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68632

"Tanácsot szeretnék kérni pince belső szigetelésére vonatkozóan."

 

Első szabály: belülről nem hőszigetelünk

Második szabály: belülről kizárólag akkor hőszigetelünk, ha

1: biztosítani lehet a TÖKÉLETES párazárást (még egy tűszúrás méretű lyuk sem lehet!!!) és

2: az egészről kapunk egy szakember által saját kezűleg aláírt egyedi nyilatkozatot (felelősség vállalással).

Ha ez nem megoldható, akkor lásd az első szabályt.

 

A nem TÖKÉLETES párazáráson át a helyiség párája oda fog jutni a hideg falhoz/betonhoz, azon kicsapódva folyamatosan nedvesíteni fogja azt (plusz a hőszigetelésed anyagát is). Amikor eljönnek a fagyok, akkor ez a víz megfagy, kitágul és repeszt maga körül mindent, amit csak tud.

 

Általában elmondható, hogy belülről csak a nagyon gazdagok és a nagyon buták hőszigetelnek :)

 

"EPS-re párazáró festésre gondoltam"

 

Párazáró festék NEM LÉTEZIK.

 

"az gyorsan 2-3 órán belül befűthető legyen?"

 

Ha belülről van hőszigetelve, akor szinte nulla a hőtárolása. Ha nulla a hőtárolása, akkor nem órák, hanem percek alatt simán befűthető.

 

 

Létezik néhány termék (a nevük nem jut eszembe, ráadásul hőszigetelő képességük viszonylag gyenge és sokba is kerülnek), ami a gyártóik állítása szerint kimondottan belső hőszigetelésre való, de nem vagyok meggyőződve a megbízhatóságukról páraügyben, szóval csak saját felelősségre, számomra ezek nem léteznek.

Előzmény: lakóbuszfan (68627)
bastardo Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68631

Értem, köszi. De akkor hol a gond?

Mi megy ettől tönkre?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68629)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68630

"A képen a kockák " közepén" látszik egy kis luknak kinéző perforáció"

 

Az, hogy mi minek látszik az most nem számít. Kérj a gyártól írásos nyilatkozatot. Ha nem ad, akkor  vegye vissza a termékét.

Előzmény: Régivagyok (68628)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68629

"Egy alulról tapétázott/diszperzittel festett 3cm vastag heraklit fagyapot mennyezet szerintetek mennyire ereszti át a párát?"

 

tapéta - kiváló páraáteresztő

diszperzit - kiváló páraáteresztő

heraklit  - kiváló páraáteresztő

Sajnos mindegyik jó páraáteresztő anyag.

Előzmény: bastardo (68626)
Régivagyok Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68628

A képen a kockák " közepén" látszik egy kis luknak kinéző perforáció, ezen kimehet a pára, én nem tudok átfújni rajta tüdővel.:)

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68621)
lakóbuszfan Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68627

Sziasztok,

 

Tanácsot szeretnék kérni pince belső szigetelésére vonatkozóan. Adott egy 92 nm-es fűtetlen 6 m magas raktárépület, alatta egy kb. 50 nm-es pincével. A pince feletti födém kb. 30 cm vastag és gyakorlatilag külső hőmérsékletű. A pincét szeretném átmeneti tartózkodásra lakórésszé/lakhatóvá alakítani, ezért beszigetelni valahogy, annak érdekében gyorsan (néhány óra alatt) befűthető legyen azokra az 1-1 napokra melyeken ott tartózkodunk. Így belső szigetelés jöhet szóba.

A mennyezet (födém alja) valamint a falak szigetelése tekintetében eddig 1. a falra/födémre párnafa felcsavarozása- gipszkarton, vagy 2. 5 cm EPS 80 falra és födémre ragasztásában gondolkodtam. A gipszkartonozás esetében párnafázás és az EPS papucsos felragasztása esetében is marad némi légrés ami tovább szigetel. Mivel a gipszkarton és az EPS is átengedi a párát gipszkarton alá hővisszaverő és párazáró fóliát, EPS-re párazáró festésre gondoltam (akár mindkét oldalára azaz a ragasztott fallal érintkező oldalára is). A pince szellőztetése teljsen megoldott egyébként (minden sarokban van szellőzőcső) a fenti vagy egyéb módokon kvázi légtömören tetőtől talpig belülről körbeszigetelt pincében a keletkező pára kijuttatására. Kérdésem, hogy járhatók-e a fenti elgondolások, vagy milyen egyéb belső szigeteléssel  volna megvalósítható hogy 1-1 napokat a pincében tartózkodva az gyorsan 2-3 órán belül befűthető legyen?

köszönettel:

lakóbuszfan

bastardo Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68626

Egy alulról tapétázott/diszperzittel festett 3cm vastag heraklit fagyapot mennyezet szerintetek mennyire ereszti át a párát?

Neten azt találtam, hogy a jó páraáteresztő.

 

Azért kérdezem ezt, mert padlás felöli oldalon -ahogy azt már korábban linkeltem- a párazárás jelenleg hiányosan van megoldva, azaz látható módon a gerendák alatt nincs fólia. De én ránézésre nem látom, hogy a fának bármi baja lenne, így 25 év után.

Érthető módon ezt a fóliát én sem tudom pótolni a szigetelés cseréjékor. Csak nem értem, hogy miért nem gond, hogy eddig így volt? Vagy az, csak nem látom a nyomát? (a padláson szeles időben határozottan jár a levegő, tehát szellőzik, az biztos)

 

nihill01 Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68625

Tudtommal alá nem kell semmi, fölé meg jó a hullámpapír is.

 

Előzmény: hantorish (68624)
hantorish Creative Commons License 2015.12.01 0 0 68624

Ezzel a fólia témával kapcsolatban nekem is lenne kérdésem. Ugye a betonfödémre fog menni a 30 cm-es ásványgyapot szigetelés. 

 

Ez alá, illetve fölé javasoltok-e valamit? Milyen fóliát keressek?

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68623

Na ez a tipikus mindenbe belemagyarázható cucc esete. Legjobb lenne visszadobni és egy tényleg odavalót venni ami a gyári leírás alapján, mindenféle egyéb sunyizás nélkül is az aminek lennie kell. (Nem pedig a kereskedő nyakán maradt akármi, amit el akar sózni.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68621)
0l0 Creative Commons License 2015.11.30 0 1 68622

Ez egy olyan fólia, ami félúton van a páraáteresztő és a párafékező kategóriák között. Ezért ilyen ellentmondásos a helyzet szerintem.

Olyan helyen, ahol sok pára érkezik a gyapotba nem jó, viszont ahol egészen kevéske, ott bőven megfelelhet.

Szerintem.

Ha nem tudod, vagy akarod visszacserélni, próbáld ki egy pár négyzetméteres kisebb felületen, a nagy hidegekben lecsapódik-e az alján a pára. Aztán ha nem, akkor le lehet teríteni.

Előzmény: Régivagyok (68618)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68621

A hivatalos műszaki adatai szerint a fólia Sd értéke 1,5. Tehát ez egy jó páraáteresztő fólia, amit lehetne teríteni akár közvetlenül a hőszigetelésre is.

www.thermomaster.hu/?p=downloads&did=1775Viszont a mellékelt beépítési rajzok és a honlap szöveg szerint ez NEM páraáteresztő fólia.

 

Én a gyártól kérnék ÍRÁSOS nyilatkozatot, hogy most miafranc van, mert ebből a két dologból az egyik hazugságnak tűnik.

Előzmény: Régivagyok (68618)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68620

Jaja, ez pont nem jó oda :)

Anyaga: 
Hagyományos, PP hálóval erõsített PE tetõfólia mikroperforációval

Felhasználási terület:
 
Nem páraáteresztõ tetõalátétfólia kétszeres tetõ átszellõztetéssel, szabadon belógatva 25° hajlásszög feletti tetõknél, normál hõterhelésre.

Előzmény: _istvan_ (68619)
_istvan_ Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68619

Hát, ez alapján ez nem páraáteresztő....

http://www.thermomaster.hu/MASTERFOL-CLASSIC-MP

Előzmény: Régivagyok (68618)
Régivagyok Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68618

Tudom már unalmas

 

ez az .

 

Az eladó megesküdött, hogy ez pára áteresztő, a hirdetésben nem látszott csak a tekercs.

 

 

Szeretnék rakni  a levegőbe nem szeretném lélegezni az üveget.

 

nem adok esélyt neki ,a deszkázat közt is lesz egy kicsi hézag .

 

 

 

 

 

 

Tudom már unalmas a nyöszörgésem, de ha éppen nincs gondom csinálok magamnak.

 

:)

 

 

Előzmény: franyo01 (68617)
franyo01 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68617

Nyugodtan rakd a gyapotot , ha nem takarod le sem lesz Baja , főleg 1-2 hét alatt nem !

 

A gyapot fölé nem szabad párazárást rakni , páraáteresztő az rakható , de nem előírás . A kátránypapírod meg fogja fogni a párát (ha az illesztések jól takarnak), nem kell a gyapot alá sem raknod párazáró fóliát .

 

Milyen ez a mikro perforált folia ? Simán ki van lyuggatva a folia ? Vagy több rétegű ?

Előzmény: Régivagyok (68615)
Régivagyok Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68616

Párazáró-Páraáteresztőt akartam írni.

 

 

Előzmény: Régivagyok (68615)
Régivagyok Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68615

Üdv.

 

Adott ez a födém rétegrend.

 

Sajnos másodkézből vettem a "párazáró" fóliát, ami csak mikro perforált, de nem párazáró.... már nálam van, és elég nagy mennyiség.

 

Felhasználhatom az adott helyre, a gyapot felett, van 2 cm légrés., de a fóliához hozzáér a deszka. 

 

Tök száraz most a padlás, a gyapot alól jön majd a pára, amit ki kéne engedni, vagy nem lesz?

 

Már raknám a gyapotot, csak le szeretném takarni,

 

Köszi.

 

 

hantorish Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68614

Oké, világos. 

 

Egyébként 160 nm a szigetelendő födémfelület, jól számoltad. Meggyőztél az üveggyapotról én sem gondolnám laikusként, hogy egy sima egyszerű betonfödém "nyers" beszigetelését cifrázni kellene. Amit mondtál a sűrűségről teljesen logikus, így fogok anyagot is választani. 

 

Köszi.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68613)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68613

"A födémre 30, sajnos ott sem olyan filléres a megoldás, hiszen majd 300-350.000 Ft-ot az is elvisz."

 

30 centi olcsó üveggyapot 1500 Ft/négyzetméter (na jó, egy kis összenyomódással legyen 2000ft/m2). Ha a te házad födém hőszigetelése 350.000 Ft-ba került, akkor vagy valaki rábeszélt valami drágább hőszigetelő anyagra, vagy 150 m2 feletti alapterületű a házad)

 

"Üveggyapot: URSA DF 39 1800 Ft/nm (2x15 cm)"

 

30 centi estén az alsó réteg(ek)re már némi súly is nehezedik, ezért öszenyomódhat egy kicsit, ezért én alsó rétegnek egy nagyobb testsűrűsgű üveggyapotot választanék, felülre meg valami occsó kb 10 kg/m3-est.

 

"kérdés, hogy hosszútávon van-e bármilyen negatív hatása az üveggyapotnak."

 

Igen, van: az olcsóbb anyag miatt megmarad egy rakás pénzed,

amely összeget ha a kocsmában költöd el, abból akár idült alkoholizmus is kialakulhat,

ami hosszú távon erősen negatív hatású.

Előzmény: hantorish (68608)
0l0 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68612

A túl forró padló elkerülhető normális méretezéssel és okosan kivitelezett rendszerrel. Nem árt valami más hőleadó is a padlón kívül, pl a lakás felfűtése közbeni túl meleg padló elkerülésére...

Minden ilyen vizes fűtésben olyan víz kering, amilyet a fűtőalkalmatosság előállít, amit a rendszer enged illetve amit a felhasználó beállít.

A padlófűtés csőrendszere hűtésre sem ideális.

Előzmény: Hangus (68603)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68611

"Azt meg nem értem, hogy ugye a "meleg felfelé száll elvén" hogyan lesz mégis komfortos mondjuk egy 280-as belmagasságú lakásban."

 

A meleg nem száll sehova. A környezeténél melegebb levegő/víz rész valóban felfelé emelkedik a nála hidegebb környezetben.

De ennek nincs köze a mennyezetfűtéshez. A plafonfűtés elsősorban hőSUGÁRZÁSSAL felmelegít mindent (bútort, padlót, falat, stb), és ezek melegítik fel a szobalevegőt, mint ezernyi picike radiátor.

Ha nem hiszed, hogy a hősugárzással lehet fűteni, akkor nyári kánikulában ülj ki a napra ;) pedig a Nap hője is "felfelé száll", ráadásul az a "fűtött mennyezet" másfél millió kilométerre van felettünk.

Előzmény: Hangus (68603)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68610

A tekercses előbb-utóbb összeesik, a táblás nem.

Előzmény: hantorish (68608)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68609

"Sokan nagyon leszavazzák a nagy tehetetlensége miatt. Engem is ez aggaszt egy kicsit."

 

A felfűtési-lehűlési túllendülések közel nullára kompenzálhatók megfelelő okostermosztát alkalmazásával.  Tudniillik van olyan termosztát, ami a "jövőbe lát" és  jó előre leállítja a felfűtést, ezáltal a "túllendülés" csúcsa pont arra a hőmérsékletre esik, ahány fokot mi szeretnénk :)

 

"Milyen hőmérsékletű víz kering pl. a mennyezetfűtés csöveiben?"

 

Ez is ugyanúgy hőszigetelés-függő, mint a padlófűtés esetében. Általánosságban elmondható, hogy azonos hőátadó felület esetén kb azonos vízhőmérséklet szükséges. Tehát kb olyan meleg víz kell a mennyezetbe, amilyen a padlóba kellene - hiszen egyenlő méretű felületekről van szó (feltéve, hogy az összes fal függőleges ;)

Előzmény: Hangus (68603)
hantorish Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68608

Szia,

 

Köszönöm a válaszod.

 

A falakara 15 cm-es szigetelés kerül. A födémre 30, sajnos ott sem olyan filléres a megoldás, hiszen majd 300-350.000 Ft-ot az is elvisz. De ez esetben én nem cifrázom, nem bonyolítom túl, marad a padlófűtés.

 

A mennyezeti hőszigeteléssel kapcsolatban két alternatíva közül kell választanom, ebben kérném a tanácsotokat. Árban a kettő ugyanaz, de sajnos mind a kettő üveggyapot. Nem tudom, hogy e-gerendás betonfödém szigeteléséhez jobb választás lenne a drágább kőzetgyapot, ebben is kérném a segítsetek:

 

1) Üveggyapot: URSA DF 39 1800 Ft/nm (2x15 cm)

http://tura-truck.hu/akciok/szigetelo/akciok/ursa-kozetgyapot/ursa-df39-szigeteles-muszaki-adatlap.pdf

 

2) Üveggyapot: Knauf Insulation DF 039 1800 Ft/nm (2x15 cm) (Ezt ásványgyapotnak is szokták hívni, de gondolom ugyanolyan üveggyapotról van szó, mint az URSA esetén)

http://www.knaufinsulation.hu/content/classic-039

 

3) Kőzetgyapot: Rockwool Multirock 2800 Ft/nm (2x15 cm)

http://www.rockwool.hu/termekekesmegoldasok/u/4227/padlasfoedem-koezbens%C5%91-foedem/multirock

 

 

Árban ekkora négyzetméternél már jelentős a különbözet, de kérdés, hogy hosszútávon van-e bármilyen negatív hatása az üveggyapotnak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68599)
tgwh8 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68607

Oké, megpróbáljuk még 1x. Teszek a padlásra 20cm gyapotot, a tartályra mennyi hungarocell kell, h ne fagyjon szét?

Előzmény: elemes2 (68590)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68606

Hát a 15 fokos padlónál a 25 is melegebb, szóval ha nem is lesz meleg, de melegebb mint fűtés nélkül.
A radiátor az ablak alatt felmelegíti a levegót ami felfelé száll, mégis meleg van a szobában.
Falfűtésről, menyezetfűtésről is szól egy topik, szerintem sokan sokszor feltették már ugyanezeket a kérdéseket.

 

Amilyen telek-nyarak vannak, lassan fontosabb a nyári hűtés, mint a téli fűtés, ha mindenképp lesz klíma, akkor meg minek még egy rendszert kiépíteni? 

Szóval ha most építenék légfűtésben gondolkodnék.
Folyamatos hűtött-fűtött (szűrt, páraszabályozott, illatosított :-) ) központi szellőzés.
Persze ehhez jó szigetelés is kell, mert levegő fajlagosan csak kevés hőt tud szállítani, de új háznál ez talán adott.

 

De még akár a hűtő-fűtő klíma is lehet olcsóbb, mint a radiátoros/padló/menyezet fűtés, mert nem kell csövezni, kazánt, puffert venni, gázt bekötni, csak felcsavarozni a két dobozt a falra.

 

Villanyfűtés, villanytűzhely, napelem a tetőre. :-)

 

Persze ez csak az én véleményem, tök kívülállóként, mert vegyestüzelésű kazánom van, gravitációs rendszerben, nincs központi szellőzés, de még egy árva puffertartály se.

De majd tavasszal lesz minden, csak rá kéne még jönnöm hogyan méretezik az ötrétegű csövet fűtéshez.

Előzmény: Hangus (68603)
ddsteel Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68605

Pont a padlófűtés elve miatt komfortos, hisz lent van meleg(ebb) ahol vagy és felfelé hűl, nem a plafonon van tök feleslegesen meleg és lent hűvösebb, mint a radiátornál.

Előzmény: Hangus (68603)
ddsteel Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68604

Szia, igen, van tapasztalat. Másfél éve 21 fokon áll a termosztátom, állandóra állítva, nem kell időablakokat állítani a termosztáton pont a nagy hőtehetetlenség miatt nem is lenne értelme. De az nem probléma, ha nem akarod állítgatni. Mondom, engem csak a szellőztetésnél zavart picit a hőtehetetlenség, de lehet, hogy kisebb időkre nyitok majd többször ablakot. Mivel sima termosztátom van, nem padlófűtéses, kb 0,3 fokkal túl szokott fűteni. Tehát nálam a 21 fokra beéállított termosztátnál a hőmérsékletem 20,9 és 21,3 fok között változik, ami engem egyáltán nem zavar. Mint ahogy az sem, hogy nem langyos a padlóm. Nem érzem langyosnak. Nyilván padlófűtés NÉLKÜL sokkal hidegebb lenne a padlóm, de így sem tűnik langyosnak, pedig nyilván az. Egy percre sem bántam meg, hogy full padlófűtésem van (Na jó, 2 fürdőben van 2 törülközőszárítóm, de csak a törülközők miatt :)

Előzmény: Hangus (68603)
Hangus Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68603

Hát tudjátok házépítés előtt állva kicsit elbizonytalanodtam.
Nekem idáig ismerősimnél pont az volt a tapasztalatom, hogy bizony tényleg igen meleg, vagy néhol kellemesen meleg padlófűtés volt. A nyakamat rá, hogy voltam olyan lakásban ahol bizony 40 fokos is volt a benne keringő víz. De akkor ezek után úgy gondolom, hogy egy új építésű, jól szigetelt házban bizony nem lesz kellemes meleg a lábnak a padlófűtéssel kivitelezett aljzat. Pedig idáig pont ezért akartam padlófűtést... 

Sokan nagyon leszavazzák a nagy tehetetlensége miatt. Engem is ez aggaszt egy kicsit. Szerintetek akkor mi  a helyes út? Milyen hőmérsékletű víz kering pl. a mennyezetfűtés csöveiben? Azt meg nem értem, hogy ugye a "meleg felfelé száll elvén" hogyan lesz mégis komfortos mondjuk egy 280-as belmagasságú lakásban. Van erről tapasztalata valakinek?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68602)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 1 68602

"nem érzem melegnek. Viszont kellemetlennek sem nevezném. Nem tudom, másnak milyen a hőérzete, nálunk még nem panaszkodtak, még az általában fázós feleségem sem."

 

A padlófűtés nem lábmelegítő :) hanem levegő-melegítő.

Egy igazán jól hőszigetelt házban a 21 fokos szobahőmérséklethez elég, ha mindössze 27-28 fokos a padló, amit az ember talpa egyáltalán nem érez melegnek, egy nagyon vacak hőszigetelésű házban viszont pont ugyanolyan szobahőmérséklet eléréséhez jóval 30 fok fölé kell fűteni a padlót.

Tehát ha olyan helyen vagy, ahol kellemesen meleg a padló, az nem azt jelenti, hogy ott jobb a fűtés, mint nálad, hanem azt jelenti, hogy ott szarabb a hőszigetelés mint nálad ;)

Előzmény: ddsteel (68579)
ddsteel Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68601

OK, kösz, ezt kipróbálom. De alapvetően így csinálom, csak az idő kicsit több. Meglátjuk...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68600)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68600

"Ha csak egy percre nyitom ki, nem megy sokkal lejjebb a páraszint."

 

Telán azért, mert a páramérőd érzékelőjének több perc a tehetetlenségi ideje (késleltetése).

Szellőztess egyszer úgy próbaképpen, hogy a lakás MINDEN ablakát koppanásig kinyitod fél percre (mindent kinyitsz, majd újból körbejársz és mindent becsux),

a páramérőre meg csak negyed óra múlva nézel rá.

Előzmény: ddsteel (68598)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68599

"Ti látjátok-e értelmét a falfűtésnek a padlófűtés mellett? Jelent-e annyival többet, amennyivel többe kerülne a rendszer,"

 

A fűtésed

1: valamekkora hőátadó felületen

2: és valamekkora hőmérséklet különbséggel

ad le hőt a szobádnak.

Ugyanannyit fűt nagy felületű fűtés kis hőmérséklet különbséggel, mint kis felületű fűtés nagy hőmérséklet különbséggel.

Egy kis radiátor is kifűti a szobádat, ha sok fokkal melegebb a szobalevegőnél.

Minél nagyobb a felület, annál kisebb hőmérséklet különbség kell a szükséges hőmennyiség átadásához. A padlófűtés felülete nagyobb, mint a radiátor, a falfűtés+padlófűtés felülete meg még nagyobb.

 

Az az egyik kérdés, hogy valóban szükséged van-e minél alacsonyabb hőmérsékletű fűtésre?

Mert pl az elektromos fűtésnek tökmindegy, hogy a hőjét hány fokon adja le, a kondenzációs gázkazán már kb 10%-kal hatékonyabban készít 30 fokos fűtővizet, mint 55 fokosat, egy hőszivattyú pedig hálás minden egyes fokért. Tehát vesd össze a plusz falfűtés beruházás összköltségét az általa (mondjuk 10-20 év alatt) elérhető extra forintnyereséggel: elektomos fűtés: nulla extra haszon, kondenzációs gázkazán: kb 2-3% haszon, hőszivattyú: mondjuk 5 % haszon (tényleges értékeket szakember tud számolni a lakás jellemzői alapján).

 

Azt is vedd figyelembe, hogy a falfűtéssel felmelegített téglafaladnak elég vacak, mindössze pár centis hőszigetelése van a külvilág felé, ezért azon a falon elég sok hő fog meglépni a külvilág irányába is. Ezért okosabb falfűtés helyett inkább a mennyezetfűtés (akár padlófűtés helyett is), hiszen egy födémet többnyire filléres beruházás akár 30-40 centi vastagon is hőszigetelni.

Előzmény: hantorish (68577)
ddsteel Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68598

Persze úgy szellőztetek, hogy mindent kinyitok. Nem is szoktam 10 percig, azt csak úgy írtam, de azért a páramérőt is nézem, hogy menjen lejjebb az érték. Ha csak egy percre nyitom ki, nem megy sokkal lejjebb a páraszint. Nincs gépészetem rá sajna és jók a nyílászárók, nap közben nem vagyunk otthon, de a növények azért belehelik. Reggel szoktunk egyszer és du-este 2x szellőztetni. Tudom, kevés, de a gépészet drága lenne szerintem. Tudom, az egészség is drága, próbálok sokszor rövidebb időre mindent kinyitni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68597)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68597

"ha akár csak 10 percre is szellőztetek"

 

A 10 perc szellőztetés nem túl kevés, hanem túl sok.

A szellőztetésnél két dolgot kel szem előtt tartani:

- minél több levegő cserélődjön

- minél kevesebb idő alatt

Tehát ne egy db 5 centire nyitott ablakszárnyon át szellőztessünk fél órán át,

hanem az ÖSSZES ablakszárnyat teljesen kitárva fél percig (se).

Előzmény: ddsteel (68578)
nihill01 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68596

Azért nem 1mm de nem is olyan mint amit máshol láttam szigeteltet. Ennek a belső oldalán homorúak az elemek. Infra hőmérővel mérve kívül melegebb mint a mellette lévő beton lábazat. A szélénél a huzat meg a másik probléma igen...

Előzmény: halaloszto (68595)
halaloszto Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68595

milyen vékony? ha 1mm, lemez és kong, akkor nem szigetelt. ha 2-3 centi vastag, akkor biztos lehetsz benne hogy szigetelt. a szélénél mennyire huzatos? az szokott a nagyobb baj lenni. a szőnyeg nem vicc, tényleg működik, csak macerás amikor nyitod.

 

Vajk

Előzmény: nihill01 (68594)
nihill01 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68594

Kb 10 éves Hörmann kapu, szerintem biztos nem szigetelt mert vékony is és hideg is.

Előzmény: halaloszto (68592)
asdf_ Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68593

Es a normalisabbjan van muszaki adatlap k ertekkel egyutt.

Előzmény: halaloszto (68592)
halaloszto Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68592

szőnyeget. 

nemtudom milyen kapud van, de a többség az belül purhab.

Előzmény: nihill01 (68591)
nihill01 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68591

Szekcionált garázskapura belülről mit rakjak fel szigetelésnek és milyen vastagságban? Gyárilag nincs rajta semmi.

elemes2 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68590

vagyis, ha jól értem, mégiscsak fűtött az a padlástér :-)

Előzmény: tgwh8 (68588)
tgwh8 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68589

Egyébként ha valaki pallókkal akarná járhatóvá tenni a gyapotot, akkor üzenem, hogy 5*20*300 cm-es palló, végein alátámasztva, nem hajlik meg átlagember alatt ;) az ötméteres (vastagabb de keskenyebb) már viccesebb, az már hajlik, de el nem tört :D tehát 5 méterre is elég kell hogy legyen 3 alátámasztás (értelemszerűen kettő a két végén, és egy középen).

Előzmény: tgwh8 (68588)
tgwh8 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 68588

Még egy kérdésem lenne a hozzáértőkhöz.

Fűtetlen padlástérben elhelyezett, ,,nyitott'' (téglatest alakú tartály, nem a  teteje nyitott, hanem egy cső megy ki belőle az ereszig) tágulási tartályt, és az abból kijövő csövet hány cm hungarocellel kell szigetelni? Gyapot hozzáérhet? Kell köré valamiféle, mondjuk párazáró fólia? Vagy a csőre tegyek csőhéj szigetelést, és arra mehet az üveggyapot?

bastardo Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68587

Köszönöm a gyors válaszokat! :)

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68586

Szellőző a szenyvízcsatotnához.
Ha ez nem lenne, akkor amikor lehúzod a vécét a keletkező vákum kirántaná a vizet a szifonokból, és a fürdőben-konyhában lenne csatornaszag.

Előzmény: bastardo (68584)
lala1961 Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68585

A szennyvíz gerincvezetéknek a vákuum elkerülése véget kiszellőzést kell biztosítani !!Jól van az úgy.:)))

Előzmény: bastardo (68584)
bastardo Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68584

Előre is elnézését az off-ért, de nem tudom milyen fórumra kéne írjak:

Napokban elkezdtük a padláson 20 éve összerogyott üveggyapotot lecserélni/kiegészíteni újra. Az első lépés a padlás kitakarítása volt.

Közben fedeztem fel egy 5 centis pvc csövet, ami a padlás szélén a falból jön elő, és a tetőn át egy szellőzőnek kinéző műanyag csőben távozik. Fogalmam sincs mi ez a cső, de a másik vége valahol a pincében (inkább szuterén) lehet (padlás, emelet, fsz, szuterén). Bedugtam egy villanyszerelős behúzókábelt, hátha hallom hogy a pincében hova jut, de csak annyit tudtam megállapítani, hogy a lenti wc/fürdőszoba falában mehet. Szinte biztos, hogy nem fali szellőző, mert eléggé szennyvíz szag jön a csőből, illetve amikor lehúztunk egy wc-t, a csőben kifejezetten hallani lehetett, hogy csobog a víz. Tehát tuti, hogy vhogy összeköttetésben a szennyvíz hálózattal. A vizes helyiségekben a padló közepén is van fedett lefolyónyílás.

De miért kellhet vmi vizes dolgot egy 5 centi átmérőjű  csövön át kivezetni a tetőn?

epitkezes1 Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68583

+1, erről van szó.

Előzmény: C20NE (68581)
epitkezes1 Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68582

majdnem ugyanilyen paraméterű a házam, csak padlófűtés + 1db cserépkályha. falfűtést macerásnak tartom (szekrények, kép a falon stbstb), de a mennyezetfűtést sajnálom, hogy nincsen. a bútorok miatt a szabad fűtő alapterület kicsi, így van, ahol nem elég a padlófűtés. I1-ra ne hallgass, vicces, srác, de nincs igaza: a cserépkályha fasza, de kábé csak abban a szobában csinál meleget, ahol van. de ott nagyon :D

Előzmény: hantorish (68577)
C20NE Creative Commons License 2015.11.29 0 1 68581

Mindenképpen ki kell számolni a hőigényt. Pontosan! Ezután a burkolatok függvényében meg kell határozni azt, hogy a padlófűtés tudja-e ezt fedezni vagy sem. Ha tudja, felesleges pénzkidobás, ha nem akkor pedig muszáj valamit beépíteni, radiátort, falfűtést.... hogy pótold ami hiányzik, ráadásul ezt a számítást helyiségenként kell megcsinálni, mert lehetnek olyan helyiségek ahol kelleni fog kiegészítés annak ellenére, hogy a többit a padló ki fogja tudni fűteni.

Előzmény: hantorish (68577)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68580

"Ti látjátok-e értelmét a falfűtésnek a padlófűtés mellett?"

 

Tökéletesen értelmetlen! ( Ez nem vicc! )

 

 

Inkább rakass egy szép cserépkályhát azon a pénzen, hogy néha érezz valami rendes meleget is :-)   ( Ez félig volt vicc! )

Előzmény: hantorish (68577)
ddsteel Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68579

Most láttam csak a hozzászólásod az előző válaszom után, ezt akkor utólag is maximálisan alátámasztom. Mármint azt a részét, hogy nem érzem melegnek. Viszont kellemetlennek sem nevezném. Nem tudom, másnak milyen a hőérzete, nálunk még nem panaszkodtak, még az általában fázós feleségem sem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68576)
ddsteel Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68578

Szia, másfél éve lakom full padlófűtésesben, 40 cm tégla, 10 cm fehér hab a falon, padláson 30 cm gyapot. Utoljára tegnap kapcsolt be a fűtés, a tavalyi legnagyobb hidegben éreztem csak egész enyhén langyosnak a padlót, egyébként még csak nem is langyos. Eddig nem éreztem hiányát semmilyen kiegészítő fűtésnek. Jobbról balról mondjuk fűtenek, sorházban lakom. Egyetlen hátrány van csak: ezt már többen említették is pont itt asszem, ha akár csak 10 percre is szellőztetek, lezuhan a hőmérséklet, lassan kúszik vissza 21 fokra, marha nagy a hőtehetetlensége a 100 nm padlófűtésnek. Ilyenkor fél fokkal túlfűtene, de ekkor én fél órára kikapcsolom a termosztátot és magától visszamászik szinte a megfelelő fokig, utána visszakapcsolom, így nem fűt túl. Tudom, padlófűtéses termosztát kéne, de egyelőre jól van így. Sokan riogattak, hogy keveri a port majd a hálóban, de sztem tuti nem, mivel a legnagyobb hidegben is csak enyhén langyos. Nagyon szeretem, marha takarékos és nem kell a radiátort sem kerülgetni. Nem tudom, mi lenne a helyzet, ha nem sorházam lenne, de így teljesen elég.

Előzmény: hantorish (68577)
hantorish Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68577

Sziasztok, 

 

Ti látjátok-e értelmét a falfűtésnek a padlófűtés mellett? Jelent-e annyival többet, amennyivel többe kerülne a rendszer, vagy elegendő lenne önmagában a padlófűtés is?

 

- 30-as tégla 15 cm szigetelés

- 30 cm födémszigetelés

- 3 rétegű ablakok

 

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68576

"Padlófűtésnél biztos kellemesebb ha mindig langyos a padló, nem pedig hol hideg, hol forró."

 

Jól hőszigetelt háznál a padlófűtést mindig hidegnek érzed, tehát sohasem kellemes :)

Előzmény: Törölt nick (68553)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68575

"nem hülyeségből van a termosztátokon sem az éjszakai üzemmód kapcsoló ... :)"

 

A termosztátokon az éjszakai kapcsoló azért is van, mert hűvösebb levegőben jobban tudsz aludni.

Az olcsó termosztátokról szerintem inkább egy "munkahelyen vagyok" kapcsoló hiányzik,

ami jóval munkába indulás előtt teljesen leállítja a fűtést, majd hazaérkezés előtt időben elkezdi felfűteni a laskást a kellemes hőmérsékletre.

Előzmény: franyo01 (68556)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68574

"A hõcsillapításnak, másnéven hõtároló képességnek a szerkezetek azon tulajdonságát nevezzük, hogy a hõenergiát képesek elraktározni saját anyagukban. "

 

Ezt a szöveget valami hivatalos lexikonból emelted ki? Vagy számos fizika könyvben így van leírva?

Mert ha nem, akkor ez a szöveg sem több, mint egyik lehetséges értelmezése

ennek a számos módon értelmezhető kifejezésnek.

 

"Csillapítás a kilengések csökkentését jelenti, lásd lengéscsillapító."

 

Tehát pl ha valakinek a testhőmérséklete 40 fok, annak értelmetlen lázCSILLAPÍTÓT bevennie? Ha valaki nagyon dühös, annak a mérge nem fog CSILLAPODNI?

Szélvihar is csillapodhat, satöbbi, satöbbi

ezek mind a kifejezés helyes alkalmazásai a magyar nyelvben,

ne sajátítsuk ki kizárólag a periodikus lengések csillapodására.

 

Viszont ha háztető hőtároló képességét csak egy kicsivel tudjuk megnövelni, attól a tetőtér hőmérsékletének napi ingadozását semmivel sem tudtuk csillapítani, csupán késleltetni a reggeli felmelegedési és a esti lehűlést ugyanarra a hőmérsékletre, ami a megnövelt hőtárolás ellenére ugyanúgy bekövetkezik, mint ott, ahol nem költöttek egy fillért sem ilyen "hasznos" extrára.

 

Vedd a TELJES tetőszerkezet ÖSSZES hőtároló képességét (külső cseréptől egészen a belső rétegig adj össze mindent!) és nézd meg, hogy ehhez képest milyen nevetséges az, amikor valaki azt állítja, hogy szerinte érdemes négyzetméterenként mondjuk ezer plusz forintot elkölteni azért, hogy ezáltal a tetőszerkezet hőtároló tömege kb 5 kilóval több legyen.

Ha pl a födém mindenestül négyzetméterenként 50 kiló, akkor ez azt jelenteni, hogy azért költünk el négyzetméterenként kb ezer forintot, hogy 10 százékkal megnövelhessük a tető súlyát / hőtároló képességét.

Márpedig ettől a 10 százalék hőtárolás-növekedéstől nem lesz egy csapásra hűvös a tetőtérben,

szerintem mindössze annyi fog történni,hogy

- reggel 9 helyett fél 10-től kezdünk el izzadni odabenn és este 11 helyett fél 12-kor fogjuk abbahagyni az izzadást

- 130 ezer forinttal kevesebb marad a zsebünkben (és több a kőzetgyapot kereskedők/gyártók zsebében).

Előzmény: Törölt nick (68553)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68573

A legolcsóbb tekercsest tenném rá - ha akciósan kifogod a legolcsóbbat, akkor az lesz a leg-legolcsóbb. Nézd meg a szigatechnél, mindig van akció.

 

3x10 centiben, és eltolva, vagy keresztben tenném rá az elsőre a másodikat. Mondjuk több rétegben fektetésnél - mert nem lépésálló - azért ki kell találni, hogy hogyan csinálja az embör......

Előzmény: hantorish (68572)
hantorish Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68572

Sziasztok. 

 

E-gerendás betonfödém szigetelésére új ház esetén mi a legjobb ár/érték arányú megoldás? Hogyan szigetelnétek?

 

- Nem kell, hogy lépésálló legyen, nem használjuk a padlást

- 30 cm kell, hogy legyen 

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68571

Költözz el. Itt vagy megfagysz, vagy megbetegszel a penészes levegőtől, vagy éhenhalsz, mert a gatyád is rámegy az eleve semmi fűtésre.

Előzmény: zugloinap (68566)
elemes2 Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68570

tényleg óriási költséggel lehetne belülről korrekten szigetelni és a lakás is összemenne a fal mentén 5-6 centivel.

Előzmény: zugloinap (68566)
zugloinap Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68569

Hát igen, ez tényleg logikus következmény. Szomorú vagyok :-( most már csak az enyhe télben reménykedem. 

elemes2 Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68568

ha nem zavar, hogy penészedni fog a fal a szigetelés mögött, akkor nosza.

Előzmény: zugloinap (68566)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68567

Őszintén mondom: ezt felejtsd el!

 

Egy penésztelepet fogsz csinálni. Inkább keress olyan fűtési megoldást, ahol olcsóbban tudsz fűteni, kvázi a mostani fűtési költségeidért egy nagyobb hőmennyiséget tudsz bepaszírozni a házba. Pl inverteres klímával. 

Előzmény: zugloinap (68566)
zugloinap Creative Commons License 2015.11.29 0 0 68566

Erre még nem jártam :-))

milyen belső hőszigetelést tudnátok ajánlani, ha a külső hőszigetelést nem akarja megoldani a társasház? 50 nm a lakás, leghidegebb pont a honyha, illetve a lakás 3 oldalán nincs szomszéd, aki melegitene.

Annyi talán elég lenne ha plusz 2 fokért derékmagasságig lehetne szigetelni, olyasformán mint egy faliszőnyeg? plafonszigetelesre, teljes falak szigetelesére most nem is akarok gondolni...persze, csodák sincsennek.

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68565

3 És a belső fölösleges giszkaront is elfelejtheti.

Előzmény: joevagyok68 (68563)
lala1961 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68564

1 plusz az ötletre !:))))

Előzmény: joevagyok68 (68563)
joevagyok68 Creative Commons License 2015.11.28 0 1 68563

2 dolog..

1 futve lesz a garazs ?

2 osb-vel kivul ugyis kezdeni kell valamit...miert nem kivulrol szigetelsz , ha mar szigetelsz ? Es akkor a kulso burkolas is megoldodik...

Előzmény: yamahajoe10 (68562)
yamahajoe10 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68562

 

Sziasztok és üdvözlet mindenkinek ! 

 

Tanácsot szeretnék kérni ! Garázst csinálunk, most ott tartunk hogy kész a külső osb borítás, belül gipszkarton lesz.

Kérdés hogy az osb és a majd belüre fel kerülő gipszkarton közé ami 10 cm, mit és hogyan tegyek ?

Nekem most a laikus gondolatom hogy üveggyapot és párazáró folia, de nem tudom hogy mind a 10 cm legyen üveggyapot, vagy hadjak 5 cm légrést, és hogy a párazáró folia hova kell? Kell e mind kettő oldalra vagy csak a külső, vagy csak a belső oldalra ?

Ja és még nem bontottam ki az üveggyapotot, mert agyalok hogy inkább lehet közetgyapot kellene ? ! De lehet a garázsba elég ez is, egyébként sűrűbb üveggyapotot vettem.

 

Nagyon köszönöm a válaszokat ! 

tgwh8 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68561

Kíváncsi vagyok mennyit ejt csapdába.

De a bejárati lépcsőnél két ajtó van, szerintem feltesszük a másodikat, amit tavaly leszedtünk festéskor. Most csak egy vékony függön van a helyén, a lépcsőnél 12°C, az előszobában meg 18°C. Egy monyákolt fix ablak van ott, csurom víz, meg hideg az üveg, szerintem az lesz a ludas, a bejárati ajtóba már tettem tömítést. Meg ugye a bejárati ajtó melletti egyik falon vizesedés, nagyjából vízszintes, kb. fél méter magasan, a lépcső magasságának a feléig. Nem fog ártani ott sem, ha leszigeteljük majd a falakat, meg az ajtónél kint lévő egy lépcsőfokot is leverem akkor már, megy oda is xps.

 

Na de üveggyapot. Felmértem a terepet, a gerendák alá 15 cm simán befér, van ahol 18cm is. Szét nem nagyon szedném az 5-10es gyapotot, bár lehet.

2.4 méteres gerendatávolságot át lehet hidalni egy pallóval, vagy alá kell támasztanom egy-két helyen? A 4 és a 4.5 méternyi távolságot hány helyen támasszam alá, méterenként? XPS tuskókat tervezek letenni, amire mehetne a palló. A gerendákon nagyrészt végig tudunk menni, a padlástér széléig azért majd el lehet jutni ha kell.

 

Másik dolog, eps100 használható laminált padló alá? Vagy inkább a grafitos, az jobban szigetel (0.36 vs 0.30). Kis helyiségbe 10-15 ezer lenne, nekem elsőre megérne +5e Ft-ot.

 

KömKel

A pallók alá elég az eps100?

Járható hőszigetelést elsőre elég macera csinálni.

2,5*5 méteres, 4*5 méteres, és 4,5*5 méteres tereket hogy hidalnál át? Kell 20 centi gyapot alá fólia? A tetőn Bramac tetőfólia lesz, így úgy tudom a gyapot fölé nem kell semmi. Kár, hogy le van betonozva, és nem elég csak a betongerendákat fával magasítani. Rajzot küldjek?

Előzmény: franyo01 (68555)
bastardo Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68560

Igen. Legtöbbször pont ott bukik el a dolog, hogy riktán van 2 hétig hasonló idő. Most már egyik héten melegrekord, aztan hóesés :)

A házon jelenleg semmi szigetelés, megnézzük ezt a telet így, aztán jövőre jönnek az energetikai beruházások. Ablak, szigetelés, fűtésrendszer. Majd csak azután kezdek játszani a termosztáttal, szabályzás belövésével, most még semmi értelme. Jelenleg az emeleti folyosón van egy darab termosztát, az kapcsol ki be. De ez elég messze van attól, amit a földszinti padlófűtés megkívánna...

Előzmény: KömKel (68559)
KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68559

Ezt csak úgy tudod tesztelni, ha egy hétig próbálod igy, másik héten úgy.

Ehhez azonban két hétig kb azonos külső hőmérséklet kell.

 

És a padlófűtés hőtehetetlensége miatt az átállás utáni első két nap nem számit.

Előzmény: bastardo (68546)
KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68558

Passzolom.

(de legalább nem találgatok, és nem irok rá hülyeséget, hogy okosnak látszódjak)

Előzmény: tgwh8 (68550)
KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68557

Nikecell sem éghető, hanem olvad és gázokat fejleszt ha láng éri.

Ha a tűzgátlás követelmény, akkor Heratektát kell felrakni.

Előzmény: nihill01 (68554)
franyo01 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68556

Köszi a választ , érthető !

 

Akkor magyarán gazdaságosabb a nyárikonyhát akár 7-8 fokon tartanom mint 10 . Bár ha logokusan gondolkoztam volna mielőtt megszólalok , nem hülyeségből van a termosztátokon sem az éjszakai üzemmód kapcsoló ... :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68551)
franyo01 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68555

Az úgy egyáltalán nem vicces ... :(  magyarán akkor lehül a házad teljesen ....

 

Régi vízszigeteletlen aljzatú házaknál is érdemes szerintem 30 cm gyapotot leteríteni a födémre , sokat számít az is , ha régi házad van , feltételezem azért szökik a hő ....

Előzmény: tgwh8 (68550)
nihill01 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68554

Gyapotra azért gondoltam mert nem éghető, de ha a nikecell a jobb megoldás akkor azt rakom fel, azért is kérdeztem. 5cm már elég lehet, vagy több kellene?

Előzmény: KömKel (68545)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68553

http://lmgtfy.com/?q=h%C5%91csillap%C3%ADt%C3%A1s

 

"A hõcsillapításnak, másnéven hõtároló képességnek a szerkezetek azon tulajdonságát nevezzük, hogy a hõenergiát képesek elraktározni saját anyagukban. A külsõ körülmények megváltozásával képesek azt visszaadni a levegõnek, ezáltal egyenletesen tartják a belsõ hõmérsékletet. Például télen gyors, szélesre tárt ablakokkal kicseréljük a levegõt, tehát beengedtük például a -8 fokos levegõt. Néhány perc elteltével a hõtároló képességgel bíró falak felmelegítik a beérkezett hûvös levegõt."

 

Csillapítás a kilengések csökkentését jelenti, lásd lengéscsillapító.

Ezért szoktak mifelénk száraz kenyeret rakni a félig üres fagyasztóba.

 

Viszont a folyamatos fűtés vs ki-be kapcsolgatás témához nem tudok hozzászólni.

30centis gázszilikát falamra nyáron raktunk 10centi nikecellt, meg műanyag ablakokat is vettem.

Ilyen talajmenti fagyos időben este 10kor már hideg a radiátor reggel hétkor ugyanúgy 21 fok van mint este.

Akkor hűl a ház mikor szellőztetek (nincs automata szellőzés) szóval én hiába tekergetném a termosztátot. (nincs is, vegyestüzelésűvel fűtök)

 

Padlófűtésnél biztos kellemesebb ha mindig langyos a padló, nem pedig hol hideg, hol forró.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68548)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68552

"Nem rád értettem, hogy hazudsz!"

 

Én sem úgy értettem.

Előzmény: Törölt nick (68549)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68551

"Mégegyszer annyi gáz kell a 20 fokhoz , mint a 10 fokhoz ? Vagy valahogyan hatványozódik ?"

 

Ennél sokkal egyszerűbb a dolog.

A ház hőveszteségét (és a zsebedből a fűtéspénz fogyását ;) a külső és a belső hőmérséklet közötti KÜLÖNBSÉG okozza. Amikor nincs különbség odakinn és idebenn között, akkor nulla a fűtésigényed, ahogy nő a különbség azzal a különbséggel arányosan kell egyre többet fűteni.

Tehát ha a lakásban 20 fok van, akkor nulla fokos időjárás esetén kétszer annyit kell fűteni, mint 10 fokos időben.

 

Az, hogy egy fok különbség leküzdése hány forintodba kerül, az a ház méretétől és hőszigetelésétől függ.

 

A fűtési szezon külső átlaghőmérséklete nagyjából 5 fok.

A lakásod átlaghőmérséklete legyen 20 fok.

Tehát a fűtési szezon alatt a fűtésednek átlagosan 15 fokos hőmérséklet különbséggel kell megküzdenie.

Ezért igaz az a mondás, hogy egy fokkal feljebb tekert termosztát átlagosan (1/15=) 7 százalékkal növeli az éves fűtésköltséget.

Előzmény: franyo01 (68536)
tgwh8 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68550

Ha már szóba került Elek ötletelése, meg tudod mondani, hogy a hőszigetelt kémény hány °C-ot hül méterenként? Azt mondta, minimálisat, de öt centi helyett ő többet tenne, hogy szinte semmit se hüljön. Néha beáll a kimenő füstgázhőfok 100-150-200 környékére, attól függően mennyi fa ég épp a kazánban. Hülhet-e 40°C-ot a 8-9 méteres kémény tetejéig, hogy aztán kátránylé csapódjon ki?

 

franyo01

Úgy nem rossz. Nincs szigetelve a ház, talán jövőre le tudok teríteni 20-30cm üveggyapotot - vagy ásványgyapotot, most néztem, van ami minimálisan drágább -, este 23°C 9-10 órakor, reggelre 14-16°C 5-6 órára... az úgy nem vicces...

Előzmény: KömKel (68538)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68549

Nem rád értettem, hogy hazudsz! Hanem a prospektusok hazudnak, ha ez tényleg így van. De mivel elég sok tetőtérben megfordultam már, és közel sem voltak egyformák, ezért ez a "felmelegedés-késleltetés" valóban létezik, csak én laikus nem értem miért.....

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68548)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68548

"A hőcsillapításról: azt nem értem alapból, hogy ha ennyire tele az építőipar hazugságokkal"

 

"Hőcsillapítás" nevű hivatalos fizikai jellemző nem létezik,

ezért a szót többféleképpen lehet értelmezni. Tehát akár egy szakember is úgy értelmezi a szót ahogy akarja és ha ő a saját értelmezéséről beszél, akkor nem biztos, hogy hazudik.

Persze felvetődhet a gyanú, hogy vajon szabványos kifejezések helyett vajon miért egy homályost használ: talán készakarva homályban akar tartami bennünket (hogy eladhassa a termékét/szaktudását), vagy ő maga sem érti igazán a dolog fizikáját, ezért használ sokféleképpen értelmezhető kifejezést ;)

Az én értelmezésemben a hőcsillapítás nagyjából ilyesmi: bármiféle hőátadás csökkentése/lassítása/késleltetése, tehát ide tartozik a hővezetés csillapítása (pl. hőszigeteléssel), hővezetés késleltetése (hőtároló tömeg megnövelésével), a hősugárzás csillapítása is (árnyékolás, hővédő paraván, stb), de talán még egyes nem kívánt konvekciós áramlások akadályozását/lassítását/elterelését is lehetne hőcsillapításnak nevezni (pl kandalló felett ne olvadjon meg a polisztirol álmennyezet).

Láthatod, hogy nagyon sok fizikai folyamatra rá lehet mondani, hogy az hőcsillapítás, mégsem hazudunk egyik esetben sem.

Előzmény: Törölt nick (68535)
bastardo Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68547

Ja, és a pince felől sajnos nincs szigetelés. Persze a padló kellemes, de azthiszem ez ìgy 'szuboptimális'

Előzmény: bastardo (68546)
bastardo Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68546

Épp kérdezni szerettem volna a hsz-ed első felét olvasva, hogy és mi a helyzet a padlófűtés esetén?

Nálunk a 90m2-es földszinti födém be van teljesen csövezve, az emeleten pedig fali radiátorok vannak.

Gondolkoztam azon, hogy nappal a termosztát ne 20.5 fokon kapcsoljon, hanem hagynám kicsit kihűlni, mert úgysem vagyunk itthon, de nem tudtam eldönteni hogy a jobb, így most nincs megkülönböztetve a nappal és az éjszaka, fixen van beálítva a termosztát. Nem tudom, hogy így jó-e használni vagy másként (első telünk, és mástól vettük a házat)

Előzmény: KömKel (68540)
KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68545

Igy nincs.

A kozetgyapotot nem rakhatod pincefodemre, mert tutira szetazik a paratol.

Nikecellt kell felragasztani es lehalozni, glettelni.

 

Maganak a hoszigetelesnek termeszteesen van ertelme, sokat fog segiteni a padlo homersekleten.

Előzmény: nihill01 (68544)
nihill01 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68544

Sziasztok,

 

Van értelme gipszkartonos álmennyezettel 5cm kőzetgyapotot rakni a pincefödémre, hogy a földszinten ne legyen olyan hideg a padló? A födémben nincs komolyabb szigetelés, béléstest+beton, nikecell nélkül.

KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68543

Pár éve a néha még 50-50 volt.

Mostanában 80-20 a hülyeség javára.

 

(én sem vagyok tévedhetetlen, és szivesen tanulok másoktól vagy a hibáimból)

Előzmény: Törölt nick (68542)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68542

Néha nem tűnik hülyeségnek amit mond, de azért fenntartásokkal szoktam kezelni.

 

Oda is írtam, hogy szakemberek mondják ezt   ( hőcsillapítás ).

 

 

Előzmény: KömKel (68538)
elemes2 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68541

szeretjük a meleget (22 fok).

Előzmény: Törölt nick (68515)
KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68540

Ez az épület szerkezetétől, azaz inkább a komplett hőigényétől függ.

 

Egy bizonyos szintig érdemes felfűteni reggel-este, és hagyni kihűlni napközben, mert igy is kevesebbet fogyaszt, mint szinten tartani. Viszont egy hőszigeteltségi fokot elérve egyszerűbb és olcsóbb szinten tartani a hőmérsékletet.

Pláne ha felületfűtés (pl padló) van, ahol egy nagyobb hőtároló tömeget kell felfűteni, aminek a hőleadása órák múlva jelentkezik csak.

Előzmény: franyo01 (68536)
KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68539

Ezt, és az utána levő 3 hozzászólásodat töröltesd, mert rettenetes hülyeségeket irtál le.

Még hozzád képest is baromság, pedig már kezdtem hozzászokni a szellemi mélységedhez.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68531)
KömKel Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68538

Te komolyan elhiszed amit ez az idióta állit?!

 

Annyi baromságot hordott megint össze, hogy égnek áll tőle a hajam...

Fogalma sincs az egészről, fotelból osztja az észt, és mindenből összeesküvéselméleteket kreál, és a tizedrésze igaz annak, amit állit.

 

Az épületfizika egy számitásokkal igazolható szakág, elég jó és pontos programok vannak már ezek igazolására/számitására.

 

Érdekes módon egy komplett épületnél, ha be van téve az összes épületszerkezet, akkor kiirja a hűtési igényt is a fűtés mellett. Ha sűrűbb gyapotot rakok be a rétegrendbe, azaz növelem a szerkezet hőcsillapitását/hőtároló tömegét, akkor a hűtési igény is csökken.

Jah, hogy ehhez érteni is kell? Meg ki kell fizetni érta a ~200e Ft-ot, mert nincs feltört verziója a programnak?

Biztosan kamu az egész, én meg vagyok a fő sarlatán.

Előzmény: Törölt nick (68535)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68537

Szerintetek van értelme (esetleg káros?) hőtükör fóliát rakni mennyezeti infrafűtés esetén a párnafára épített svédpadló/laminált padló alá? Hőszigetelés lesz a párnafák alatt természetesen. Arra gondoltam vagy esetleg alá közvetlenül a vízszigetelésre. 

A gipszkarton álmennyezet alá raktam , de felmerült bennem, hogy az infrasugarak ugye fentről pont a padló irányába érkeznek.

franyo01 Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68536

Felfűtés , lehülés közt sincsen nagy hőmérsékletkülönbség nem ?

 

Pl: Gázfűtéssel be van állítva a termosztát 20 fokra , durván 19-21 fok között ingadozik a hőmérséklet . Fatüzeléssel befűtök délután , van este 23 fok , másnap délutánra lehül a hőmérséklet 19-20 fokra , nincsen túl nagy különbség szerintem , azt leszámítva hogy gázzal drágább fűteni mint fával kályhába.

 

Azt viszont megkérdezném még mekkora felfűtési különbség van pl :  Tegyük fel 0 fok van kint , 10 fokon tartom állandó gázfűtéssel termosztáttal a melléképületet , másik esetben pedíg 20 fokon tartom állandó hőmérsékleten ugyan így a helyiséget . Mégegyszer annyi gáz kell a 20 fokhoz , mint a 10 fokhoz ? Vagy valahogyan hatványozódik ?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68534)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68535

Ezt épületgépészek, hőtechnikusok állítják......

 

A hőcsillapításról: azt nem értem alapból, hogy ha ennyire tele az építőipar hazugságokkal - és tényleg tele van - akkor miért nem lehet ezt szankcionálni?!

 

Nekem is tele a tököm a hazugságokkal, és egyre csak születnek az újabbak, szép hangzatos pr szövegek, amit egyesek marketingnek hívnak - a szóval is mintegy legalizálva a hazugságokat. Olyan ez mint a lobbi tevékenység. Legálisnak hangzik, és az is mert a fehérgallérosok elfogadják - de ez is csak legalizált bűnözés semmi több.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68534)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68534

Ez nagyjából ugyanaz a tévhit, miszerint sokak szerint sokkal többe kerül naponta felfűteni + hűlni hagyni a lakást, mint folyamatosan egyenletes hőmérsékleten tartani.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68533)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68533

A hőtároló tömeg nem képes a végtelenségig szívni fel a hőt, egy idő (gondolom többnyire néhány perc) után beáll egy egyensúlyi állapot (megtelik a hő-raktár) és attól a pillanatól kezdve a belső felület hőmérsékletét már csakis a hőszigetelés jósága határozza meg.

A parasztvakítók kereskedők tulajdonképpen azt sugalmazzák a balekoknak kedves potenciális vásárlóknak, hogy a hőtároló tömeg valamiképpen felerősíti / kiegészíti a hőszigetelés hatását, holott ez a kezdeti késleltetés (egyensúlyi állapot elérése) után már nem igaz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68532)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68532

"nagy tömegű kőzetgyapotot. a meleget lassítani tömeggel lehet,"

 

BÁRMIVEL lehet lassítani/késletletni a hő áramlását, aminek érezhető hőtároló képessége van és a hő áramlásának útjába teszel. Tehát a méregdrága kőzetgyapot helyett kb ugyanaz lesz az eredmény, ha két olcsó üveggyapot közé beteszel pl egy vas rácsot/hálót (pl drótkerítés), ha annak az anyagnak azonos a hőtároló képessége.

Az a baj, hogy amikor eljön a hűvösebb idő, akkor ez a hőtároló anyag a bespájzolt hőjének egy részét sajnos befelé fogja leadni (= fűteni fogja a házat), tehát este, ahol nincs a tetőben extra hőtároló anyag, ott már hűvös lesz, miközben a hőtároló tetők tulajdonosai még mindig lihegnek a hőségtől. Igaz, hogy másnap reggel a hőtároló nélküli tetőterekben lesz előbb meleg, míg a hőtárolós tetők tulajdonosai kapnak PONT UGYANANNYI idő-haladékot (amíg a hőtároló tömeg hőt tud magába szívni), amennyit előző este elvesztettek.

Tehát a tetőben az extra hőtároló tömeg tulajdonképpen nem javít semmit, csupán (talán csak néhány perccel) késlelteti mind a reggeli felmelegedést, mind az esti lehűlést.

Már csak azt kell eldönteni, hogy

- ki az, akinek ez a plusz néhány percnyi kellemesebb idő jobban kell reggel 9 körül, mint este 11 körül?

- ki az, aki hajlandó extra tíz(száz?)ezreket költeni reggelenként néhány perc felmelegedés-késleltetésért?

Előzmény: halaloszto (68495)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.28 0 0 68531

"A hőcsillapításáról írják ezt nem?"

 

Ezeket a szavakat egyes parasztvakító gyártók és kereskedők úgy keverik a laikusok előtt, mint az "itt a piros hol a piros" játékot.

Ha elmagyarázod nekem, hogy a te értelmezésed szerint a födém "hőcsillapítása" miben különbözik a födém hőszigetelésétől, akkor el tudom neked magyarázni, hogy jelen esetben hogyan vert át téged valaki.

Előzmény: Törölt nick (68494)
tgwh8 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68530

20 ezer alatt úgysem úszom meg a szállítást.

Na akkor nem egyszerű a helyzet.

Mennyit csalhatnak? Át lehet ezt valahogy konvertálni Ft-ba? Ugye volt az a cikk, hogy nem éri meg a szigetelés, mert drágának találták a házakat a fővárosban, hát vesznek ,,kádárkockát'', a teljes szigetelés meg lenne vagy 3,6millió :D passzívház megtérülése 101 év :D

Nagyon nem reménykedem, maximum pozitívat csalódok ;) maximum kiegészítem 30 centire a helyi tüzépről apránként, elvileg 30 centi a max ami még megérheti. Ne adjon esélyt a szobák plafonján a penésznek, az a lényeg, meg fogjon meg valamennyi hőt.

 

És mi lehet a különbség a 39 meg a 44 mikronos között? Persze aranyáron van 32es is talán, mennyivel tud többet?

Előzmény: 0l0 (68528)
0l0 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68529

http://www.lambda.hu/sites/default/files/katalogus/mineral-20wool-20with-20ecose-20technology_huversion-202.pdf

 

Ebben az anyagban vannak grafikonok a különböző raktározással összefüggő kitömörödési és egyéb veszteségekről.

Egy gondom van, hogy a függvények értékeinek nincs feltüntetve a skálája, illetve az ecose termékek csak valami más ásványgyapothoz viszonyítva vannak értékelve, ami ugye nem tudjuk micsoda.

Valaki tud esetleg olyat, ahol ezek a grafikonok korrekten hozzáférhetők, minden adattal?

0l0 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68528

Annyival azért bonyolultabb, hogy a ritkább anyagok hajlamosabbak nem annyira vastagok lenni, mint kellene. Ezért az elvi fajlagos hőszigetelés/ár mutatók csalhatnak.

Előzmény: tgwh8 (68526)
0l0 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68527

Az a 0,39-es gecsatherm jó lehet. Valaki tesztelte és egészen jól tartotta a vastagságát és nyomásra is strapabírónak bizonyult.

Az ásványgyapot nem sokkal drágább, mert kb ugyanaz a testsűrűség, mint az azonos szigetelési értékű üveggyapot, csak az egyik gyártótól a barnákat így hívják, mert más a gyártástechnológia és az alapanyag. Ami drágább szokott lenni az a kőzetgyapot, mivel alsó hangon onnan indul a testsűrűsége, mint ahol az üveggyapotoké véget ér. Persze ettől még van drágább üveggyapot mint kőzet.

 

Ezek a barnák kellemes tapintásúak, és nem köhögtetik meg az embert, de vagy kiadják a megadott névleges vastagságot vagy nem. Vannak ilyen értelemben negatív tapasztalatok. Ennek ellenére én abban gondolkodom.

Azt lenne jó tudni, hogy mennyi lesz az annyi mire kitekeredik.

Egyébként jó árakat adtak mindenre amire kértem.

 

A szállítás 100 Km-en belül 9500 Ft, de kicsivel messzebbre már 18 ezer 140 Km felett meg 21-től indul.

Előzmény: tgwh8 (68522)
tgwh8 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68526

Hát mivel a legjobb meg a legdrágább, így nem lepődtem meg az eredményen.

Viszont ha úgy nézem, hogy kb. 20 ezerrel drágább a 30 centis 0.042, akkor már tuti megéri.

Köszi szépen, akkor annyira mégsem bonyolult a dolog, csak minden oldalról körbe kell járnom.

Elvileg alá nem kell semmi, le van betonozva a padlás, a tető hamarosan majdnem teljes felújítást kap.

Apróságokra kell még gondolnom, pl. cirka 9 méteren négy gerenda van, hol kell alátámasztani a pallót, ha esetleg az ablakig vagy a kéményig el akarunk jutni, meg hogy a betonkoszorúnál hogy jön össze a tetővel a dolog. Mivel a gerendák nagy része megmarad a felújítás során, nem tudom hogy tudnak az ácsok játszani a légréssel, hogy még a szigetelés is beférjen oda. Na meg hogy jön majd össze a fal szigetelésével, azaz a kb. 20-30cm-t kilógó betonkoszorú szigetelésével a gyapot, amikor közte körbe a betonkoszorún gerenda van...

 

Másik dolog, laminált padló alá szeretnék 4cm-t, jelenleg a kátránypapír vízszigetelésig van kész. Kömkel-ék írták, az a tuti ha osb lap van felette, viszont sok helyem nincs, megpróbálok valami vékonyat rátenni, vagy szimplán a táblákra teszem a laminált padlót... mondjuk nem tudom mennyire lesz stabil, van valakinek erről tapasztalata?

 

Előzmény: Adamo_sx (68524)
bastardo Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68525

Valóban. Heraklith fagyapot tábla lesz az.

Előzmény: 0l0 (68520)
Adamo_sx Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68524

Én a 042-est vettem, szerintem az a legolcsóbb:

Sajnos csak 1 vastagságban volt nekik, 10cm-es, ami gyakorlatilag 2x5cm. 

Előzmény: tgwh8 (68522)
bastardo Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68523

Köszi mindenkinek.

Az volt a tervem, hogy felszedem a régit, egyszerűen csak azért, mert az már nagyon régi, piszkos és összeesett. De ha tök felesleges felszedni, akkor sokkal könnyebb dolgom lenne, csak azt gondoltam nem egészséges azt ott hagyni.

 

A ferde tető és födém közti részt is meg kéne csinálni, de fogalmam sincs azt hogyan tudnám házilag. Viszonylag keskeny ott a hézag, és elég mélyen lenyúlik. Szerintem ahhoz a szobában kellene megbontani födémet, de az már túlnyúlik a vállalkozási kedvemen.

Előzmény: k.andras.1970 (68521)
tgwh8 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68522

Sziasztok, hamarosan elkezdhetek gondolkodni a padlás hőszigetelésén.

Csak ugye közben találtam ezt: http://szigatech.hu/black-friday/

 

Lehet érdemes lenne most megrendelni.

Most viszont piszkosul belekeveredtem. Nyári meleggel nem lesz gond, tehát nem kell hogy tömör legyen. Ezen kívül, mennyit tesz, hogy 0,039-es vagy 0,044-es? Mennyit számít, hogy jobban szigetel?

 

Nem egyértelmű, mert arra adták meg a legolcsóbb akciós árat, amit nem is forgalmaznak, ahogy elnézem :D + szállítási díj, elég érdekes ,,akciónak'' tűnik.

 

Egy gyors választ kaphatnék, mi érné meg a legjobban? Egyelőre 20cm-ben gondolkodom. Arra jutottam, hogy az ásványgyapot nem éri meg, ritkán mászkálunk a padláson, jó lesz az olcsó üveggyapot.

Elsőre a GecsaTherm 0.039-est néztem ki, van jobb ár/érték arányú? Találtam 555Ft/m2 áron is, kérdés mennyiért hozzák ki.

 

Köszi a válaszokat, ha spórolok 10-20 ezer forintot ezzel az akcióval, már megérte. Igaz jobban örültem volna, ha fél áron adják, mint a 80 vagy a 160 ezres okostelefonokat, de hát úgy látszik arra van igény :D

k.andras.1970 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68521

Többieket kiegészítve:

 

30 cm-t is nyugodtan letehetsz, az is megtérül.

Meglévőt ne bolygasd.

A dupla gerendák közötti részt is töltsd ki, ill körbe a ferde tető és a födém közötti részt is.

Előzmény: bastardo (68518)
0l0 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68520

Az az anyag nem tudom mi lehet. Olyan fagyapot lemez szerűségnek tűnik, mint ami a heraklithban is van. 

Szerintem itt nincs értelme fóliával vesződni. Az a hőtükör idáig sem zárta a párát mindenhol a födémen (pl gerendáknál sem), és ha alulról nem lenne párafékező réteg, akkor valószínűleg már adódott volna nedvesedés valahol.

Szóval valószínűleg a mennyezeten van párafékezés, ami ha van, akkor minden további ilyen célú fóliázgatást értelmetlenné tesz. Legfeljebb a tetejére lehet a gyapotnak szigorúan páraáteresztőt tenni.

Ha esetleg a mennyezeten még sincs párazáró réteg, akkor végképp érdemes a födémet fölfelé nyitva hagyni páratechnikailag, vagyis mindenféle fólia nélkül csak lerakni a gyapotot.

Ha nincsen átszellőztetve rendesen a padlás arról esetleg érdemes gondoskodni.

Azért ha lesz más vélemény azt is hallgasd meg, nem vagyok szakértő.

Előzmény: bastardo (68518)
joevagyok68 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68519

Ha eddig jo volt ugy es ott a folia ahol van, akkor miert nem hagyod ott es rakod ra a regi hoszigetelesre az ujat ?

Mert ha jol akarnad megcsinalni a parazarast, akkor belul kene legyen, legtomoren...amit ugyse tudsz a padlas felol megcsinalni.

Előzmény: bastardo (68518)
bastardo Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68518

Tudna vki a #68496, #68499-re válaszolni?

Csak azért szeretném még holnapig tudni, mert holnap még meg tudnám venni a fóliát -amennyiben kell-, és akkor vasárnap tudnék tevékenykedni.

 

Köszi szépen!

Előzmény: bastardo (68499)
KömKel Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68517

Ezt nem lehet igy meghatározni.

 

Egy AE ház is lehet lőrésszerű ablakos, ahol bár nagyon jó a hőszigetelés, de a napsugárzás okozta nyereség szinte nulla. Egy jó tájolású, nagy ablakfelületű épületnél viszont az ablakok hővesztesége és napsugárzás okozta hőnyeresége bőven lehet pozitiv, ami természetesen röviditi a fűtési szezont is.

 

A fűtési szezont 150-210 napra számolják, ebből jön ki a 180as átlag, amit általában használunk.

De mi van akkor, ha az épület fűtése csak napi 2-3 órát megy, mert annyi is elég a hőveszteség pótlására? Vagy mondjuk az esti fürdéshez kell egy kis aktiv fűtés? Ezt is egy fűtési napnak számolod?

Egy jól hőszigetelt ház 24 órás hőveszteségét napi 10-12 órás fűtéssel pótolni lehet, a többit a háztartási gépek, emberek, főzés, fürdés hőtermelése hozzáadja.

Előzmény: Törölt nick (68510)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68516

Ültess pár diófát a ház elé :)

Előzmény: hozzanemertofelujito (68514)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68515

"

Ufal=0.2, Uablak=2.8. "Zömök" felépítésű ház (80 földszint, 60 tetőtér), tehát a lakótérhez képest kicsi a felület.

Cseréptető alatti szigetelés gyenge (15 cm üveggyapot), de a (kontyolt) nyeregtető két homlokfala szintén 0.2."

 

És ezekkel a paraméterekkel 150 nap?

Előzmény: elemes2 (68513)
hozzanemertofelujito Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68514

köszi, ez szomorú. Mire véleményezhetnéd, én már szigetelek:)

Amúgy nem is a fűtésszámla érdekelne, hanem, hogy nyáron mennyire hűvös tőle a lakás.

Illetve, hogy télen mennyire húz át rajta a hideg. de nekem tetőtérbeépítés felett lesz, szóval a fődémszigeteléssel nem összehasonlítható:(

Előzmény: Kotit (68512)
elemes2 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68513

Ufal=0.2, Uablak=2.8. "Zömök" felépítésű ház (80 földszint, 60 tetőtér), tehát a lakótérhez képest kicsi a felület.

Cseréptető alatti szigetelés gyenge (15 cm üveggyapot), de a (kontyolt) nyeregtető két homlokfala szintén 0.2.

Előzmény: Törölt nick (68510)
Kotit Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68512

A nyáron vettünk egy házat, annak a födémére tettünk még 15 cm cellulózt. Mivel előző télen még nem mi laktunk itt, nem lesz összehasonlítási alapom sem, max arról tudok TAVASSZAL mesélni, hogy hogy alakult a fűtésszámlánk, de annak is csak egy eleme a födém szigetelése.

Előzmény: hozzanemertofelujito (68511)
hozzanemertofelujito Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68511

ha jól értem gyakorlati tapasztalatod van. mi a tapasztalatod a papirszigetelésről?

Előzmény: Kotit (68500)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68510

Köszi. Ez a 150, milyen szintű házra vonatkozik? Mekkora szigetelésekkel, és hőigénnyel?

 

mondjuk október 1-től márc 30-ig az 180 nap. De áprilisban is kell még fűteni.....akkor 210.

 

Szóval valami olyasmi érdekelne, hogy egy modern ae ház mennyivel rövidíti meg a fűtési szezont?

 

A 150 nap, az a mai A+-ra vonatkozik?

Előzmény: elemes2 (68509)
elemes2 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68509

húsz éve még 180 nap volt, most már csak 150

Előzmény: Törölt nick (68508)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68508

Keresgélek a neten, de alig találok infót arról, hogy Ae-házban hogy alakul a fűtési idény hossza? 

Rövidül azt tudom, de reálisan hány napra jön ki? Kb 180? 

elemes2 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68507

pedig ennyit kérnek, de ha glettelés-hálózás nélkül, tehát csak a fal előkészítés + EPS lapok ragasztása-dübelezése a feladat, akkor a 2000/m2 már számlás ár kell legyen.

Előzmény: Infy80 (68506)
Infy80 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68506

Hi!

 

Kösz az infót! Nem most csinálnám, csak tavasszal vagy nyáron. A munkadíjra én ilyen 2000Ft/m2 árakat láttam. Ami elég húzós tekintve hogy tényleg 2-3 nap alatt kész.

Előzmény: elemes2 (68505)
elemes2 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68505

most már eléggé feszített a dolog, fagyban nem lehet dolgozni (a szigetelésragasztó nem bírja), de csak a polisztirol táblák felragasztását egy kisebb brigád 1-2 nap alatt meg tudja csinálni. ha kalákában csináljátok, négy ember egy kicsi mobil állvánnyal felrakja - négyzetméterenként 2000 forint az anyag, plusz a marhapörkölt az embereknek. ha találsz olyan brigádot, akik hajlandóak csak ennyit elválllani, akkor kb még ennyi a munkadíj.

 

- régi vakolat: ahol kong, leverni. Ha nem elég szilárd, porlik, törik, talán jobb az egészet leverni.

- akár maradt a vakolat, akár levertétek: a falat lesöpörni, slaggal lemosni

- mélyalapozóval (tedihengerrel) be kell kenni

- polisztirol táblák EGYIK oldalát fehér diszperzittel befesteni (védi a napsütéstől)

 

másnap lehet ragasztani.

 

Előzmény: Infy80 (68504)
Infy80 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68504

Hi!

 

Új vagyok szigetelés terén. Van egy 130m2-es házam, egyszintes. Szilikátból épült. 15cm EPS lap szigetelésre gondoltam. A födémre meg 15-20cm üveggyapot. Így kb jó lehet? ca.220m2 falfelülettel számolok, ha nem akarom vakolni, csak szigetelni, nagyságrendileg munkadíjjal mennyiből hozható ki?

bastardo Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68503

igen, ezek megvannak, köszi szépen!

Előzmény: asdf_ (68502)
asdf_ Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68502

Nem járható padláson szeretném kicserélni a 25 éves, megrogyott üveggyapot réteget újra.

 

Ugyan nem a kerdesre valaszolva, de: kezeslabas, kesztyu, maszk, szemuveg.

Előzmény: bastardo (68496)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68501

"Nem úgy van, hogy az is számít, hogy maga a szigetelés mennyi idő alatt melegszik át?"

 

Igen, Mekk csak a téli hőszigetelést említette, a nyári hőcsillapítást - tehát, hogy mennyi idő alatt melegszik át - azt nem.

 

Ez pedig az anyag testsűrűségétől függ, minél nagyobb a testsűrűsége, annál jobban csillapítja a hőt.

 

Csak a nagy testsűrűségű gyapotok iszonyat drágák!

 

 

Előzmény: Kotit (68500)
Kotit Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68500

"Ha az ár nem számítana, akkor talán a legjobb anyag lenne pl födémek hőszigetelésére. De mivel az üveggyapot felébe/harmadába kerül, ezért a cellulóz hőszigetelés mintha nem is létezne :)"

 

Ha jól látom az 5 cm-es üveggyapot 300 ft/nm, vagyis 900 ft/nm a 15 cm. Én hülye, 1700/nm-t fizettem a 15 cm-es cellulóz szigetelésért. Ez sincs 2x-ese az üveggyapotnak, de szvsz a 300 ft-os üveggyapot nem jön el házhoz ennyiért, nem mászik föl a (nem járható) tetőre (hoz magával létrát), nem tekeri ki magát és nem tömi be a korábbi szigetelés réseit.

 

"A tetőtér a jó hőszigeteléstől lesz hűvösebb és nem egy bizonyos anyag hőszigetelésétől.

Olyan csak a parasztvakító reklámokban igaz, hogy az egyik anyagból készült 0,02 W/m2K jóságú hőszigetelő réteg sokkal jobban hőszigetel, mint a másik anyagból készült, szintén 0,02 W/m2K jóságú hőszigetelő réteg :)"

 

Nem úgy van, hogy az is számít, hogy maga a szigetelés mennyi idő alatt melegszik át?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68490)
bastardo Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68499

Korábbi hsz-ben tettem fel pár képet a padlásról, ezek talán beszédesek. A 4. képen látszik is az az anyag, ami fűtött emeletet elválasztja a padlástól, fogalmam sincs mi a neve, sztem max pár centi vastag lehet.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137346253&t=9084059

 

 

Előzmény: topikolos (68497)
joevagyok68 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68498

"Úgy tudom a szigetelés alá, a meleg oldalra tanácsos párazáró fóliát fektetni a szigetelés védelme érdekében."

 

EZ mit jelent ?

"Nem járható padláson"

Maga a födém az milyen "anyagból" van ?

 

Előzmény: bastardo (68496)
topikolos Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68497

Írj egy födém rétegrendet, hogy meg tudják mondani, kell-e egyáltalán oda fólia.

Előzmény: bastardo (68496)
bastardo Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68496

Sziasztok!

 

Nem járható padláson szeretném kicserélni a 25 éves, megrogyott üveggyapot réteget újra. Jelenleg olyan gyapot van a tetőn, aminek az aljára hőtükrös fólia van ragasztva. Penészedést nem tapasztaltam.

Az új gyapotom nem ilyen (sima knauf 0.038-as). Úgy tudom a szigetelés alá, a meleg oldalra tanácsos párazáró fóliát fektetni a szigetelés védelme érdekében.

 

A kérdésem az lenne, hogy az ilyen fóliával szemben van valamilyen különleges elvárás, ami alapján választanom kéne, vagy besétálhatok az első tüzépre, és megveszem az első párazáró fóliát, amit a kezembe adnak?

Ha nem így van, akkor konkrét termék névvel/típussal segíthetnétek.

 

Nagyon szépen köszönöm!

halaloszto Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68495

nagy tömegű kőzetgyapotot. a meleget lassítani tömeggel lehet, a pihe súlyú cuccok hiába szigetelnek, hamar átmelegednek. az egyik lehet hogy 10-20%-al kevesebb hőt enged át, de a másik meg kétszer nehezebb akkor kétszer több hő kell hogy felmelegedjen.

Előzmény: Törölt nick (68494)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68494

A hőcsillapításáról írják ezt nem? Hogy jobb mint a többié, bár az üveggyapotét is jobbnak írják mint a kőzetét, és nehéz elhinni, de biztos.....

 

Ha már itt tartunk, hőcsillapítási szempontból mit tennél a tetőbe Mekk?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68490)
elemes2 Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68493

Egy ember frisslevegő szükséglete 30 m3/h

 

Középületekre vonatkozó szabványokat visszafogottabban idézzünk.

Mert ezt még a hírhedten szellős panelakások is messze alulmúlják.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68480)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.27 0 0 68492

"Két db 15eFt-os ventilátorral és pár megfelelő helyen fúrt lyukkal meg lehet közelíteni a tökéletesen jó levegőminőséget.  "

 

 

Jó, de az szar is lesz ;-).

 

Ezzel csak azt érném el, hogy beesne a hideg levegő télen úgy ahogy van. Se szűrve nem lenne, se melegítve. Ráadásul ahová bezuttyanna, ott lehűtene valamit...pl a falat, és elkezdhet penészedni. 

 

Szóval ez az olcsó húsnak híg a leve lenne.....

 

Ennél még két kisebb és olcsóbb decentralizált gép, pl marley is jobb......

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68491)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68491

"belső levegős fatüzeléssel fűtünk."

 

Alapesetben a mesterséges szellőztetés úgy néz ki, hogy a használt levegő elszívása a konyhából, a fürdőszobából és a WC-ből történik. A fürdőszobából és a konyhából a túl magas páratartalmat nem okos a lakás többi része felé engedni, a konyhából és WC-ből meg a nem kívánt szagokat. 

A belső levegős kályha levegő szívása helytelen irányba fordítja a szellőző légáramokat: a fent említett helyiségekből az azonnali helyi elszívás helyett elindul a légáram, ezzel együtt a pára és a szag a kályha felé.

 

"a belső levegős fatüzelés, ha korrekt légbeejtők társulnak hozzá, a fűtési szezon nagy részében átszellőzteti a lakást."

 

A kályha csak akkor szív levegőt, amikor éppen ég a tűz, ez évente legyen kb 3-400 óra. A fűtési szezon viszont kb 4800 óra hosszúságú.

 

"Rég letettem arról, hogy a tökéletes állapotot hajszoljam milliókért a házzal kapcsolatban."

 

Két db 15eFt-os ventilátorral és pár megfelelő helyen fúrt lyukkal meg lehet közelíteni a tökéletesen jó levegőminőséget. Persze egy ilyen rendszeren még bőven van mit javítani ;), de elég messze van az általad említett millióktól.

Előzmény: Törölt nick (68482)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68490

"mit gondoltok a tető celluloz szigeteléséről?"

 

Ahhoz képest, hogy papírhulladékból készül és bárki képes lenne gyártani akár otthon is, ahhoz képest igen pofátlan (erősen kartell-gyanús) ára van. Ha az ár nem számítana, akkor talán a legjobb anyag lenne pl födémek hőszigetelésére. De mivel az üveggyapot felébe/harmadába kerül, ezért a cellulóz hőszigetelés mintha nem is létezne :)

 

"nyáron hűvösebb lesz a tetőtér"

 

A tetőtér a jó hőszigeteléstől lesz hűvösebb és nem egy bizonyos anyag hőszigetelésétől.

Olyan csak a parasztvakító reklámokban igaz, hogy az egyik anyagból készült 0,02 W/m2K jóságú hőszigetelő réteg sokkal jobban hőszigetel, mint a másik anyagból készült, szintén 0,02 W/m2K jóságú hőszigetelő réteg :)

Előzmény: hozzanemertofelujito (68484)
_MrB_ Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68489

Ha neten adtad le, akkor 14 napos elállási joggal élsz erre, holnap meg megrendeled ismét. Ha személyesen, akkor bukta.

Előzmény: Adamo_sx (68488)
Adamo_sx Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68488

Hátha valaki épp most akar szigetelőanyagot venni: holnap a SzigaTechnél Black Friday-t tartanak, nagy kedvezményekkel a szigetelőanyagokból is. Talán másnak hasznos lehet, én ma adtam le a megrendelést... grrr

KömKel Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68487

Fújható cellulóz szigetelésnél azt kell szem előtt tartani, hogy a hagyományosan beépitett ~140 g/m2-es tetőfóliák és párazáró fóliák nem elegek, a fújástól beszakad(hat)nak.

 

Aki cellulózt akar, annak számolnia kell az erősebb fóliák árával is, illetve ha régi háznál gondolkodik az utólagos befúváson, sokszor meghiusúl a tetőfólia gagyisága miatt.

Előzmény: Törölt nick (68486)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68486

Én inkább attól tartanék - ha a fújhatóról beszélünk - hogy kinyomódik a túloldalon a párazáró fólia, és az amúgy sem nagy tetőkiszellőztető rés még kisebb lesz.......

Előzmény: hozzanemertofelujito (68484)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68485

Kiállításon megkérdeztem a hapit, mi van, ha véletlenül kap egy kis párát, vizet? Majd nyáron kiszárad... Aha, és addig frankón összepenészedik az egész, belefial a macska, szétrágja az egér.

Előzmény: hozzanemertofelujito (68484)
hozzanemertofelujito Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68484

mit gondoltok a tető celluloz szigeteléséről?

azért gondoltam erre, mert itt hangoztatják leginkább, hogy nyáron hűvösebb lesz a tetőtér.

viszont csak csupa pr cikket találok. valós tapasztalatot nem. ismer valaki olyat, aki már látott olyat, akinél ilyen van?😉

hozzanemertofelujito Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68483

köszi!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68458)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68482

Véletlenül sem szeretnék okoskodni.... :-)  de.... :-)

 

Van az a része az évnek - májustól szeptemberig, amikor nyitott ablakkal alszunk, nyitott terasz ajtóval élünk.

Aztán van az a része az életnek, októbertől márciusig, amikor csukott ablakkal és teraszajtóval élünk, de - mondjuk belső levegős fatüzeléssel fűtünk.

 

Ez azt jelenti, hogy a belső levegős fatüzelés, ha korrekt légbeejtők társulnak hozzá, a fűtési szezon nagy részében átszellőzteti a lakást. Egy kis részében meg nem.

 

Aztán van két rövidebb átmeneti időszak - tavasszal és ősszel - amikor se nem élünk nyitott ablakkal és teraszajtóval - és se nem fűtünk fatüzeléssel. Ekkor azonban kétszer átszellőztetjük a házat - esetleg háromszor - és mindjárt 2x vagy 3x jobb levegőben élünk azokhoz képest akik nem szellőztetnek. Ámbár 2x vagy 3x szarabb levegőben élünk mint azok, akiknek a kütyü megy.

 

És van 1 hónap nyáron, amikor szedjük a zirteket.

 

Rég letettem arról, hogy a tökéletes állapotot hajszoljam milliókért a házzal kapcsolatban. És azt sem gondolom, hogy némi CO2 és por meg pollen - nyilván ésszerű mértékben - ne férne el a tüdőmben. Mert szerintem ez a természetes! Nem vagyok Darth Vader, hogy gépek lélegeztessenek......

 

Ezzel együtt nem vagyok kütyü ellenes, sőt lehet, hogy eccer magam is telepítek. De nélküle is egész szépen meg lehet oldani a szellőztetést. Ez viszont BIZTOS!

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68481)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68481

Megelőzném azon okoskodókat, akik a mesterséges szellőztetést ablaknyitogatással pótolnák:

- egy 300 m3-es lakás profi szellőztetésekor 300 m3 levegő cserélődik frissre, ha naponta kétszer teljesen átszellőztetünk, az naponta összesen 600 m3 friss levegő.

- egy helyesen beállított szellőző rendszer egy négy fős család számára ( 4 x 30m3 x 24 óra) naponta 2880 m3 friss levegőt biztosít.

És most lehet összehasonlítani a két értéket.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (68480)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68480

"azért vegyük észre, hogy egy (utólag beépített) hőcserélős szellőztető rendszer ma még nem térül meg egy ember élete során"

 

Leegyszerűsítve:

Egy ember frisslevegő szükséglete 30 m3/h, a fűtési szezon átlagos külső-belső hőmérséklet különbsége kb 16 fok, a fűtési szezon hossza legyen 4800 óra/év, a levegő hőtartalma 0,000335 kWh/m3/fok, tehát (30 x 4800 x 16 x 0,000335) 771 kWh egy ember éves szellőzési hővesztesége. Ez 16 Ft/kwh jóságú fűtőrendszer esetén 12.336 Ft/év. Ennyi hőveszteséget okoz egy ember frisslevegő ellátása évente akkor, ha nincs hőcserélő, csak ventilátorok. Ebből az összegből tud visszanyerni a hőcserélő annyi százalékot, amennyi az átlagos hatásfoka, tehát egy 80 százalékos hőcserélő évente és fejenként kb 10.000 Ft nyereséget hoz (négy lakóesetén pl 40 ezret).

Fenti értékeket tovább módosítja a szellőző rendszer ventilátorainak áramfogyasztása, ami alacsony légellenállású csövezés és profi villanymotorok esetén  7-8.000 Ft/év, hülyén megcsinált csövezés és olcsó energiapazarló villanymotorok esetén  30-50.000 Ft/év.

Ebből az adatokból kiindulva megállapíthattyuk, hogy a beszerezni kívánt hőcserélő kb mikorra fog megtérülni: egy profin megcsinált rendszer egy négy fős család számára akár 40 ezer forintot is hozhat évente, egy amatőr módon összerakott rendszer, occó ventilátorokkal és rossz hatásfokú hőcserélővel meg akár veszteséges is lehet anyagilag.

 

De NAGYON-NAGYON nem szabad összekeverni a hőcserélő nyereségét a friss levegő okozta egészségesebb élettel. Mert akinek jó a levegője, az nemcsak évekkel tovább fog élni valószínűleg, de alacsonyabb széndioxid tartalmú levegőben az ember kevésbé fáradt/tunya/álmos, tehát a mindennapokból is több időt tölt szellemi frissességben, tehát valóban élve és nem csak tunyán vegetálva.

Tehát szellőztetni KELL, hőt cserélni NEM KELL (de olykor érdemes ;)

Előzmény: elemes2 (68460)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68479

Igen :-) , írtam is, hogy ki szoktam számolni magamnak :-). 

 

De spec a hővisszanyerős szellőzés más miatt nem kell! Szóval nem a 45 év megtérülés miatt nem kell :-).... 

Előzmény: Kotit (68478)
Kotit Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68478

"De ennek ellenére nekem nem kell most ilyen szellőztető. Annyira keveset spórolna meg nekem, hogy tényleg nem éri meg"

Csak szólok, éppen megtérülést számoltál...

Előzmény: Törölt nick (68469)
attila0325 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68477

Lehet félreérthetően fogalmaztam, elnézést. Kizárólag a szellőztetővel kapcsolatos megtérülésről írtam. A hőszigetelés és az ablak nem komfortjavító tényező, hanem az épület szerves része, ami nélkül csak egy barlang lenne.

Előzmény: Törölt nick (68475)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68476

Lehet megtérülést számolni - ez mindenki szíve-joga. Én is kiszoktam számolni. És akkor döbbenek rá, hogy a termék reklámjában - tisztelet a kivételnek - még hazudnak ebben is keményen. Fogalmazhatunk úgyis: mivel a piaci verseny része a megtérülés számítása, ezért hogy piacosabbá tegyék a terméket, furmányosan számolgatnak, aminek ha utána számolsz, általában nem sok köze van a valósághoz. Eklatáns példa a napelem. Számtalan reklámban ígérnek 8 éves megtérülést. És ez igaz lehet egy-két szűk keresztmetszetben. Igaz lehet mondjuk egy 500 nm-es "palota" elektromos kifűtéséhez feltett 15-20 kw-nál. Vagy felette. Átlag házra 2-8 kw kerül. Pl 3 kw-nál simán 12-13 évre nyúlik, sőt ha épp - mivel inverter purcanás határán mozogsz a 13 évvel -kipurcan az inverter akkor felkúszik 15-16 évre. Mert az inverterek fele meghal 15 év előtt. ( német statisztika). Szóval én magamnak számolgatom, de csak érdekességből, mert nem izgat.....

 

Előzmény: Törölt nick (68475)
attila0325 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68474

A megtérülés sokaknál valami varázspálcaként működik, amivel el lehet adni valamit, és ez bizony engem sem érdekel. Sokszor túlreklámozzák a valóban jó holmikat is, ami szerintem nem tesz jót neki.

Ha azt várjuk el tőle, amire való, akkor biztosan jó szolgálatot is tesz, és nem érezzük magunkat becsapva, mint a rendes fogyasztói társadalom buta vásárlója, "mer' a reklámban nem eztet a megtérülést ígérték!"

A 3 kW hőszükséglet az szép eredmény, erdei környezetben meg pláne tetszene nekem is :-)

Előzmény: Törölt nick (68469)
attila0325 Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68473

Mind a bejövő, mind a távozó oldalon van szűrés, sőt a helyiség elszívók előtt is. Többféle lehetőséged van a "sima" pollenszűrőtől az aktív szénszűrőig.

Előzmény: abdulesmia (68470)
abdulesmia Creative Commons License 2015.11.26 0 0 68472

Persze, én is hasznosnak tartom, csak tényleg kíváncsi vagyok olyan véleményére, aki használja is tartósan.

Előzmény: Törölt nick (68471)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!