Keresés

Részletes keresés

ronin s8 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 61248

Nem. Ezért kérdeztem. 😉. Miután óriási különbségek vannak, azt hiszem itt az ideje körüljárni ezt a kérdést. 

Elmúltak már azok az idők, amikor (akár egy francia vagy olasz birtokon) a borosgazda egy decis kispohárból, néha a lopóból kóstolgatta a borát. Amióta kereskedelmi célú borkészítés van, ennél megbízhatóbb kóstolási módszereket és eszközöket használnak. 😊

Előzmény: shiraz2 (61247)
shiraz2 Creative Commons License 2017.04.05 0 0 61247

hallottál már olyat, hogy egy "komolyabb" birtokon a borokat pohárra hangolják?

Előzmény: ronin s8 (61244)
Hepci Creative Commons License 2017.04.04 0 1 61246

Én általában 2 Riedelt eszem vacsorára (a sima burgundit meg a grand szomelijét), de most éhes voltam és inkább olajos heringet ettem vöröshagymával és edami sajttal, meg pizzaszegéllyel.

Skrabski kékfrankost ittam hozzá, guggonülő pohárból. Egész jó volt (a kékfrankos, mert a poharat most nem rágtam el).

A Schott-Zwieseleket megint bent hagytam a tálalóban, mert igénytelen paraszt vagyok, na meg nehezebb őket elmosogatni a páromnak. Én nem mosogatok, természetesen, csak iszom.

Hát ez van.

Előzmény: kifli (61242)
kifli Creative Commons License 2017.04.04 0 2 61245

csakis

Előzmény: ronin s8 (61244)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61244

Őszintén szólva nem számítottam arra, hogy ennyire amatőrök lesztek a témában...

 

Itt kezdődne az igazi kérdés felvetés, hogy ti. egy komolyabb pincészetnél mire hangolják a borokat..?

Valahogy ki kell kóstolni a jellegzetességeket, és a hibákat. 

 

Szerintem a mai modern borokat pohárra (is) lövik be. Gondolom, Riedel-re...

ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61243

Na..! 

Végre az első értelmes hozászólás! 

 

Előzmény: kifli (61242)
kifli Creative Commons License 2017.04.04 0 3 61242

akkor lehet, hogy  ideje lenne nem csak bort hanem akár poharat is kóstolni?

Előzmény: ronin s8 (61241)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61241

Ezért szoktam (és itt is megtettem) visszakóstolni - párszor. ;-)

Előzmény: kifli (61240)
kifli Creative Commons License 2017.04.04 0 2 61240

lehet, hogy a sorrnend is számítottt,  nem?

Előzmény: ronin s8 (61236)
kifli Creative Commons License 2017.04.04 0 1 61239

persze. nem lényeges. csak higgyünk

 

Előzmény: ronin s8 (61228)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.04 -2 0 61238

Ejnye bejnye ügynök uracska :)

Előzmény: ronin s8 (61237)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 -2 0 61237

Pöcs.

Előzmény: Jocó0423 (61235)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 -1 0 61236

És hogy végre borról is essen szó, összehasonlításképp egy 2009-es Thummerer Pinot noir-t kóstoltam össze három pohárból. Ára kb. 5000,- Ft.

 

1) A dugó egészséges, már-már édeskés illatú, jó minőségű parafa, tömör pórusokkal, viszonylag világos színnel, keskeny (1 mm-es) beszívódással oldalt. Első osztályú zárás, annak ellenére, hogy a kapszula nem a prémium borokra jellemző (pl. a Vylyan borain ilyen van) tömör alumíniumból van, hanem sima műanyag. Az üveg szép, elegáns, de nem különlegesen vastag. A címke sajnos már kissé haloványodik, de nem zavaróan.

 

2) Riedel Burgundy: Illatában érdekes módon kissé visszafogott, pedig ez az összefelé tartó záródó alak előnyös a Pinot illatának, de itt nem. Viszont ebben van a legsötétebb színe az italnak. :-) 

Ízben szép, kiegyensúlyozott, de nem különösebben érdekes, azonban felfedezhetőek benne a Pinot jegyei. Semmi extra, ez alapján egy 2-3 ezer forintos bornak tippelném...

 

3) Riedel Sommelier Grand Cru Burgundy: Illatában érdekes módon gazdagabb, bár világos, de kifejezetten gyümölcsös jegyek dominálnak, és hála a mindössze 13 fokos tartalomnak, nem zavar be az alkohol, és talán egy pici gyümölcshéj (cseresznye) illat is vegyül. Ízben megfelelően vastag, világos bogyós ízek, nem bántó, gömbölyű savak, pici kesernye az utóízben. A pohár szinte rásimul az alsó ajakra, mintegy szétterítve ezáltal az ízérzékelést. A bor térérzete megnő, minden íz külön sarokba rendezve várja, hogy megszólítsák. Itt villan meg a francia burgundikra jellemző bőrös emlék - érdekes módon az ízben, és nem az illatban. Tetszik, hogy elegáns, nem vastag, de nem is vékony, viszont kissé ellaposodó emléket hagy maga után. Talán 3 ezer forintra tenném...

 

4) Riedel Sommelier Grand Cru Bordeaux: Illatban meglepetés! Édeskés, cseppet sem alkoholos illat (a bordói poharak mindig arcba nyomják az alkoholt). Talán a visszafogott 13%-nak köszönhetően..? Mély, sötétebb, de azért még világos bogyók, meggy, cseresznye. Ízben viszont kicsit kipukkad a lufi: marad a sötétség, de elvékonyodik a bor, és ellaposodnak a gyümölcsök. Utóízében viszont hiányzik a kesernye! Meglepő élmény, ezért 4 ezer Ft.

 

Összességében, ez egy elegánsra hangolt, érezhetően odafigyeléssel készített bor, talán kissé magasabbra pozícionálva, mint amit be tud váltani, de semmiképp sem csalódás. 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: ronin s8 (61234)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.04 -1 0 61235

Elárulhatnád már, hogy mekkora a százalékod :)

 

Valakit azért butának, műveletlennek és hozzánemértőnek nevezni mert egészen más a tapasztalata, enyhén szólva is bunkóság.

 

Zoli valóban nem mondtad az igénytelenséget de minden mondatoddal érzékeltetted! Ha így folytatod akkor szólok Demján bácsinak és elhozza ide a nullpont energiás fejbekólintóját aztán annyi neked :D

Előzmény: ronin s8 (61226)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 -1 0 61234

ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 -1 0 61233

Ennyire nem akarnék belemenni a fizika-kémia világába. Nyílván a nedvesítés két anyag találkozásánál az anyagok egymáshoz való viszonyán múlik, amiket - túl az empirikus megfigyeléseken - képletekkel is le tudnak írni. Mi nem akarjuk ezt. 😉 Lényeg - ami az eredeti hibás felvetése volt a kollégának -, hogy a bor minden poharat nedvesíteni fog, nem csak az oldódókat. 😉

Előzmény: dezso (61231)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61232

Azért az utolsó mondat erősen helyére teszi a kontextust :) Szóval inkább elvi ez a probléma.

Előzmény: dezso (61230)
dezso Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61231

A higany is nedvesit (peldaul femedenyeket).  A kulonfele uvegeket valoban nem.

Előzmény: ronin s8 (61226)
dezso Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61230
Előzmény: ronin s8 (61221)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61229

> Én meg azt mondom, hogy ostobaság azt mondani, az olcsó egyenlő az igénytelenséggel!

 

Nagy szerencsére ilyent én nem is mondtam.

Nem akarom ismételni magam, mert unalmas. Leírtam, hogy miért drága vagy olcsó egy pohár.

 

Előzmény: Jocó0423 (61217)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61228

Nekem az alakja lehet szép, én is jobban szeretem, de alapvetően az íz a fontos, hogy abból mit mutat meg. A nagy Sommelier-vel pl. még koccintani sem lehet, mert olyan vékony kristályból van, mint a borotvapenge, de a többivel is csak a hasukkal. 

Valójában soha nem fogjuk megtudni, miből vannak ezek, de szerintem annyira nem is lényeges. Az a lényeg, amit tudnak. 

Előzmény: barkócza (61227)
barkócza Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61227

Az, hogy a fizika és a kémia hol válik el egymástól, vitatéma.

 

De nem értelek. Nem arról beszélünk, hogy melyik pohárból ízlik jobban a bor, és miért, csak arról, hogy kioldja-e a berilliumot a bor a pohárból. Valószínűleg az alatt a rövid idő alatt, amíg benne van a bor, nem jelentős az oldódás, de nem tudom, nem mértem, és valószínűleg te sem mérted. Pedig nem nagy macera, csak egy ICP kell hozzá, az üveggyártóknak pedig valószínűleg megvannak ezek az adatai. Az persze, hogy hogyan határozzák meg a szabványos vizsgálatokat, mitől annyi az egészségügyi határérték, amennyi, egy teljesen más kérdés.

 

Megnyugtatlak továbbá, hogy én is jobban szeretek vékony falú, szépen csengő, jó alakú pohárból bort inni, ha vizespohárból, vagy szocalista üveg kávéspohárból kínálnak, hát húzódozom. De azért szeretném tudni, hogy miből van az üveg.

Előzmény: ronin s8 (61226)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 -1 0 61226

A nedvesítés itt fizikai fogalom, nem a száraz ruha vs. nedves ruha viszonylatában értendő. ;-)

A víz/bor egy nedvesítő folyadék. A higany pl. nem nedvesítő folyadék, de hogy egy meghökkentő dolgot mondjak, az üveg sem...

 

De ez meddő vita. Van jó pohár és kevésbé jó. Teljesen mindegy, miből van. Aki ezt tagadja, az tapasztalatlan, műveletlen e téren, és buta is, mert beleszól olyanba, amihez nem ért. Valamint azt is elárulja, hogy nem nagyon iszik jó borokat, csak legurít valamit, aminek az íze csökkent mértékben jut el a tudatáig. Utána meg leírást ad róla... Hm...

 

Előzmény: barkócza (61224)
kifli Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61225

vigyázz, egy hívővel diskurálsz:)

Előzmény: barkócza (61224)
barkócza Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61224

Pontosan ez az, ha nedvesíti a bor, akkor nem elég inert a felület.

 

Laborban, ugye, szinte kizárólag bór-szilikát üveget használunk, ami kellően inert. Ugyanakkor bizonyos esetekben lágy üvegre van szükség (pl. platinát abba célszerű forrasztani). Mivel kiment a divatból a nátrium üveg (pl. Schilling üveg), az üvegtechnikusok nem is tudnak vagy nem szeretnek vele dolgozni, marad az ólom vagy az antimon üveg. Ezek, bizony, oldódnak, és tudnak sok ge..szt okozni. Persze, lehet, hogy messze nem olyan mértékben, hogy egészségkárosodást okozzanak.

 

Na de mindegy, hát valamiből kell inni. Oldani meg valószínűleg csak az ecetes bor oldja igazán az ólmot, olyat meg nem iszunk. :)

Előzmény: ronin s8 (61221)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61223

Egyébként maga kristály elnevezés is téves mert egyetlen üvegfajta sem kristályszerkezetű.

Az üvegmassza amikor hűl akkor gyakorlatilag megdermed, a folyóssága szűnik meg de nem kristályosodik ki.

Az adalék anyagok javítanak a fénytörésén és egyéb fizikai tulajdonságain de nem lesz kristály.

Előzmény: Jocó0423 (61222)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61222

Nátrium és kálium karbonátot mindig is használtak az üveggyártásban, hiszen ez viszi le a kvarchomok olvadáspontját 1000 fok környékére. Tehát ez az üveg alapanyaga, ettől nem lesz kristály és a hangja sem az igazi.

Előzmény: barkócza (61220)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61221

Inkább csak 25% az a 40... ;-)

Nem kell megijedni, nem oldódik ki semmi. Környezetvédelmi meggondolásokból cserélik le az ólmot. A legjobb minőségű kristàlyüvegekhez és enamelhez (ólommáz) még mindig kénytelenek ólomkristályt alkalmazni, mert az egészen más, mint a modern helyettesítők.

A Riedel Grand Cru Sommelier-k is ólomkristályból vannak, amit máshogy nedvesít a bor, mint a sima üveget vagy műanyagokat (pl. a tritánt). Ez az egyik titka a jó poharaknak...

Előzmény: barkócza (61220)
barkócza Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61220

Öreg üvegtechnikusok a kálium üveget emlegették, mit a szépen csengő, ólommentes üveget, szemben a sima nátrium üveggel.

 

Kérdés, hogy a berillium kristályban mennyi a berillium, és mennyire oldódik. Az ólomüvegben simán van 40% ólom, és remekül oldódik. A magam részéről nem szívesen iszom sem ólmot, sem berilliumot - akkor inkább egy vacak cseh kálium-üveg.

Előzmény: Jocó0423 (61217)
barkócza Creative Commons License 2017.04.04 0 0 61219

Igen, erre gondoltam, antimon üvegről már hallottam, berilliumról még nem, de hát tanul az ember.

Előzmény: dezso (61216)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!