Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61345

Leírtam az első ezzel kapcsolatos hozzászólásomban, hogy mi a lényeg. De ha én hikomatul fogalmaztam (előfordul) akkor ott van az a két link.

A veszteségesség önmagában még nem jelenti azt, hogy negatív áfázó a vállalkozás. A legtöbb veszteséges vállalkozás a bérköltségek miatt veszteséges, az pedig nem áfás. Huzamosabb ideig negatív áfásnak lenni csak úgy lehet, hogy ésszerűtlen szolgáltatásokat (vagy számlát) veszel vagy azzal, hogy értelmetlenül árut halmozol fel. Ezekre írtam már korábban, hogy ez nem életszerű. Számlát venni pedig az evázás és katázás idejében nem igazán szokás.

Amiért én derülök az olvtárs hozzászólásain az az, hogy vállalati köntextusban csak nettó árakról beszél mindenki. Nem is foglalkozunk a bruttó árakkal. Ezért ez a mondás, hogy dejó mert mi visszaigényeljük az áfát amolyan laikus butusság. Egy vállalkozó az áfával nem foglalkozik. Néha plusszos az áfa egyenleg néha minuszos, de ha az egyik hónapból jön vissza áfa akkor azt csak a nagyonhülye vállalkozó költi el, mert a következő körben meg befizetés lesz.




Előzmény: Hepci (61342)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61344

Bakker ne fárassz már kérlek!

 

Talán valamivel jobban értek hozzá mint te. Bár tudom te mindenhez jobban értesz :) Zárd már le magadban végre.

 

Csak a borral kapcsolatban érdeklődtem mert úgy tudtam, hogy aki előállítja a bort az nincs ÁFA körben.

Én pincékben még nem találkoztam pénztárgéppel.

Előzmény: BZoltan (61339)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61343

 

A 2015-ösről ezt írja a honlap:

 

M2 SINGLE BLOCK

ORGANIC SAUVIGNON BLANC

WAIRAU VALLEY, MARLBOROUGH | 2015

Thinking differently is what we do at Yealands. Crafting award-winning wines in harmony with nature has seen us lead the world in sustainable winegrowing. But most importantly, it means great tasting wines which don’t cost the earth.

Our Single Block wines are the purest expression of our land, showcasing the distinctive flavours from individual vineyard blocks.

TASTING NOTE

Bouquet: This remarkably pungent organic Sauvignon Blanc shows pure, lifted aromas of ripe passionfruit, grapefruit and blackcurrant leaf on the nose.

Palate: The full, concentrated palate brims with pure fruit, with an underlying racy, citrus acidity that provides a good backbone to wine.

Food Match: Enjoy with summer salads and panfried fish.
Dietary Information: Suitable for vegetarians, vegans and gluten free diets. Cellaring Recommendation: Enjoy now, or cellar for up to 2-4 years.

BLOCK CHARACTERISTICS

Organic Certified Vineyard: Mills and Ford Vineyard, Lower Wairau Valley, Marlborough
Soil: Silt loam, over alluvial gravels. Elevation: 7m above sea level
Aspect: Flat and sheltered by trees. Distance from the Ocean: 7km
Taste Profile: Our M2 block is situated in the lower Wairau sub region of Marlborough. The site is relatively warm and lush, and the subsequent wine reflects this terroir – ripe exotic fruit interlaced with passionfruit with underlying notes of blackcurrant. The palate is lush and full which is balanced by bright citrus acidity.

VINTAGE

2015 was an incredibly smooth harvest which commenced around a week earlier than expected.This was due to the consistently dry, warm weather we enjoyed all summer in Marlborough, as well as the lighter crop from the cooler weather over the flowering period. Our low yielding M2 Sauvignon Blanc parcel was harvested one week earlier than previous vintages and in excellent condition – bursting with flavor and exceptionally clean.

VITICULTURE

Viticulturalist: Gareth Goodsir Vine Age: Planted in 2003 Irrigation: Monitored daily with soil moisture probes. Nutrition: Organic block Pruning: Four canes to ensure balance with the heavy soil and natural vine vigour.

WINEMAKING

Winemaker: Tamra Kelly-Washington Harvest Date: 8th April 2015

Winemaking Analysis: Alc 13% pH 3.41 TA 7.6 RS 2.5g/l

Fruit from M2 block was carefully harvested in optimum condition.The pristine, ripe fruit was destemmed, chilled and gently pressed off to settle in a small stainless steel tank for 48 hours.The clear juice was racked off and warmed before being inoculated with a selected yeast for fermentation. A long, cool fermentation in a small stainless steel tank took place over 21 days. Once fermentation was complete, the wine was immediately racked off lees to enhance the pure aromatic qualities.The wine was then stabilised and filtered before bottling.

Előzmény: ronin s8 (61341)
Hepci Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61342

Hát, azt, hogy valaki visszakapja az ÁFA-t (megfizeti, majd beállítja az egyenlegébe mínuszként), tehát nettó áron vesz valamit, nem tudom, miként lehetne másképp megnevezni, mint hogy "visszaigényli".

És bizonyos kört - élelmiszerláncok, aka a kormány és a CBA ellenfelei - leszámítva arról se tudok, hogy egy cég ne lehetne masszívan-tartósan veszteséges. Ha valaki például Michelin-csillagos éttermet óhajt csinálni, és ennek az az útja, hogy a - remélhetőleg adózott - magánvagyonából évente beletol a 100 millát, és ezt minden szabály betartásával teszi, ezt senki se tilthatja meg neki. Nyilván a folyamat során vásárolt nagy mennyiségű Riedel Grand Sommelier pohár ÁFA-ját még vissza is igényelheti... legfeljebb folyamatos vegzálásnak lesz kitéve a NAV részéről...

Előzmény: BZoltan (61339)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61341

Tovább merülve a Yealands Sauvignon blanc-jai között, itt van ez a 2014-es M2 Organic Single Block.

 

1) Riedel Burgundy: Illatban egy finomabb, mélyebb trópusi gyümölcsös illat, enyhén animális, jól hozza a fajta jegyeit.  Ízben maradnak a gyümölcsök, pici zöldpaprika, érdekes módon, kicsit vékonyabb az érzet, mint amit elsőre várnánk. Az L5 Single Block után picit fáradtabbnak hat. Az utóíz is rövidebb, de egy kerek bort kóstolok.

 

2) Riedel Bordeaux: Enyhén fermentált illat, animális jegyekkel, mintha fokhagyma lenne benne. Egyértelműen vékonyabb az íz ebből a pohárból, meghatározhatatlan gyümölcsösség, citrusos felhangokkal, és legyen zöldpaprika (más nem jut az eszembe). Rövid utóíz.

 

Összességében picit csalódás ez a palack. Kiegyensúlyozott, lekerekített ízek, és rövid utóíz. Kicsit drágának tartom a maga 5 ezer forintjával...

Előzmény: ronin s8 (61338)
Hepci Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61340

Miért ne lenne ÁFA-köteles a bor? Éttermi fogyasztás esetén van újabban kedvezményes kulcs (18%).

Előzmény: Jocó0423 (61337)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61339

A bor is ÁFA köteles termék.

Én az elejétől fogva ugyanazt mondom. Te jössz ezzel az "áfát visszaigényli" hülyeséggel, mert nem érted az egész ÁFA dolgot.

Előzmény: Jocó0423 (61336)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61338

Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61337

Na de mi lesz az eladásnál? Hiszen a bor nem ÁFA köteles.

Előzmény: Hepci (61335)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61336

Ezzel kinek az igazát bizonyítottad? :)

 

Tényleg utoljára írom le:

 

Havi bevalló a cég, január hónapban vett 1 millió forintért árut és eladta 1 millió 127 ezer forintért.

Bekéne fizetnie 27 ezer forint ÁFA különbözetet.

De vásárolt bruttó 25 ezer 400 forintért egy mikrosütőt a cégnek, itt van 5400 forint visszaigényelendő ÁFA tartalma.

Ezért csak 21 ezer 600 forintot fizet be.

Találós kérdés: Mennyibe került a cégnek a mikrosütő? :)

 

Itt zárjuk már le a fenébe.

Előzmény: BZoltan (61334)
Hepci Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61335

Én is kereskedő vagyok, nem adószakértő... de gondolom, nem különbözik más árutól, tehát ÁFA-körös egyéni vállalkozó is visszaigényelheti a palack ÁFA-ját.

Előzmény: Jocó0423 (61333)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61334
Előzmény: Hepci (61332)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61333

Én nem vitázok, ugyanazt írom le mint te, csak van aki nem akarja megérteni, ennyi.

 

Viszont ha már  üvegről meg borról beszélünk, akkor szeretném megkérdezni, hogyan van az üveg bor ÁFA tartalma?

Mert hogy az üveget, amibe a bort töltjük megvesszük hivatalosan bruttó áron, tehát van ÁFA tartalma.

Azt az ÁFA-t visszaigényelheti az az egyéni vállalkozó aki bort tölt bele és úgy adja el?

Tényleg nem tudom, ezért kérdem.

Előzmény: Hepci (61332)
Hepci Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61332

Veszel egy poharat a pincédbe, vagy egy Ájfont magadnak, az neked igenis nettó áron van.

Ennek semmi köze a céged nyereségességéhez és ÁFA-egyenlegéhez, illetve csak annyi köze van, hogy bizonyos összeg (egyenleg) alatt nem igényelhetsz vissza akkor sem, ha az adott időszakban egyébként arra lennél jogosult.

Nem is értem, min vitáztok, mármint a zsigeri mozgatórugókat leszámítva.

Előzmény: BZoltan (61326)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.09 0 0 61331

Feladom :)

Két dolgot keversz össze és ragaszkodsz az igazadhoz.

Teljesen más a továbbértékesítéshez vásárolt dolog és teljesen más a cég működéséhez vásárolt dolog!

Az egyiknél különbözeti ÁFA befizetés van, a másiknál pedig sima visszaigénylés.

Hangsúlyozom beruházásnál nincs ÁFA befizetés!!!! Csak visszaigénylés!!!

Miért mosod össze a két részt???

IGENIS NETTÓ áron vásárlok a cégnek ha nem továbbértékesítek, ennyi!

Előzmény: BZoltan (61326)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61330

SINGLE BLOCK

SAUVIGNON BLANC

AWATERE VALLEY, MARLBOROUGH | 2015

Thinking differently is what we do at Yealands. Crafting award-winning wines in harmony with nature has seen us lead the world in sustainable winegrowing. But most importantly, it means great tasting wines which don’t cost the earth.

Our Single Block wines are the purest expression of our land, showcasing the distinctive flavours from individual vineyard blocks.

TASTING NOTE

Bouquet: Pure, lifted flavours of wild thyme, crushed oyster shell and mineral notes characterize the nose.

Palate: The palate is rich and textured, defined by the mineral flavours that give the wine exceptional length.

Food Match: Clams, freshly shucked oysters, asparagus dishes, goats cheese salad. Dietary Information: Suitable for vegetarians, vegans and gluten free diets. Cellaring Recommendation: Enjoy now, or cellar 2-4 years.

BLOCK CHARACTERISTICS

Vineyard: Seaview Vineyard, Awatere Valley, Marlborough
Soil: Wind-blown loess Elevation: 69m above sea level Aspect: North facing slope next to the coast Distance from the Ocean: 900m
Taste Profile: The L5 Block is situated in a very exposed area right on the coastline of our Seaview Vineyard. It is the coolest, most extreme site on the vineyard and the subsequent wine reflects this terrior - mineral, salty, crushed oyster shell and wet stone are just a few of the flavours that characterise this unique wine.

VINTAGE

2015 was an incredibly smooth harvest which commenced around a week earlier than expected.This was due to the consistently dry, warm weather we enjoyed all summer in Marlborough, as well as the lighter crop from the cooler weather over the flowering period. Our L5 Sauvignon Blanc parcel was harvested in a very similar condition and level of ripeness than previous vintages, showing the classic flavors and aromas that the wine is known for.

VITICULTURE

Viticulturalist: Gareth Goodsir
Vine Age: Planted in 2005 Irrigation: Monitored daily with soil moisture probes Nutrition: Seaweed, compost and mulching. Given the proximity to the ocean and off shore breezes, vine nutrition is carefully monitored to avoid undue stress on the vines.

WINEMAKING

Winemaker: Tamra Kelly-Washington
Harvest Date: 5th April 2015
Winemaking Analysis: Alc 13% pH 3.19 TA 7.8 RS 3.2g/l
The extremely clean, ripe fruit picked from our L5 Block was de-stemmed, chilled and gently pressed off to settle in a small stainless steel tank for 48 hours.The clear juice was racked off and warmed before being inoculated with yeast selected for achieving pure fruit expression.A long, cool fermentation took place over 21 days. Once fermentation was complete, the wine was racked, stabilised and filtered before bottling. 

Előzmény: ronin s8 (61329)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61329

Ez a Yealands 2015-ös kínálatának következő Sauvignon blanc-ja, amit L5 Single Bock-ként jelöl a pincészet. 

 

1) Riedel Burgundy: Visszafogottabb illat, mint az alap SB, nem annyira harsány. Pict alkoholosnak hat, pedig csak 13%-os. Az első kortynál kiderül, hogy kerekebb, olajosabb, minerálisabb annál. Középen van valami, amit a honlap feltehetőleg kakukkfűként ír le, felül pedig citrusos aromák. Hosszú utóíz, egészséges savgerinc, ez egy komolyabb bor.

 

2) Riedel Bordeaux: Gyógynövények az illatban, kellemes fűszeres aroma. Ízben megint ott a citrus, ami egy határozott, de kellemes citrom-lime. Vastag, fűszeres, harapós íz, hosszú ideig a nyelvemen marad. Kevéssé olajos, mint a másik pohárból, de határozott teste van. Némileg felidéz néhány jól sikerült somlói tételt (Hárslevelű, Furmint, Juhfark).

 

Ez érezhetően komolyabb bor, mint az alap SB. Ennek megfelelően visszafogottabbak az illatjegyek, az íz viszont testesebb, minerálisabb, az utóíz kifejezetten hosszú. Minden forintját megéri (5000,-Ft).

Előzmény: ronin s8 (61328)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61328

ronin s8 Creative Commons License 2017.04.08 0 1 61327

Azé ez a záfa beszarás bonyolút dolog lehet. Nem kéne valami bort bedobni..? :-((

BZoltan Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61326

 nem állít elő és nem kereskedik semmilyen termékkel, hanem mondjuk 0 %-os ÁFA tartalmú szolgáltatást nyújt

 

Ez egy meglehetősen ritka cégtípus. De bármilyen vicces is, konkrétan van egy ilyen vállalkozásom. Nem életszerű, hogy  nagyobb összegben könyvel el egy ilyen cég áfás beruházást. Az adóhatóság érzékeny erre.

De amúgy te vendéglátókról és kiskereskedőkről írtál. Amik ugyebár nem igazán ez a kategória.

> Ezzel azt akarom magyarázni és ezt nem akarod megérteni, hogy ezek a javak ( amiket a cégen belül használunk ) igenis nettó értékűek, hiszen csak a nettót kell érte fizetni!

Marhára nem erről van szó. Vállalati körökben mindenki nettó költségekről beszél. Ez sosem volt kérdés. De te csak azért hiszed (érzed) azt, hogy csak a nettót fizeted be, mert nem nézed meg az ÁFA befizetséidet. Ha megnéznéd akkor rájönnél, hogy pontosan az a képlet amit én legeslegelőször leírtam neked,

Figyu... próbáld lekövetni amit mondok. Az ÁFA csak a végfogyasztónak 27%. Vállalati környezetben az ÁFA az a költségek és a bevételek kölönbségének a 27%-a. Érted... ezért nem Kiadási Adó, vagy Bevételi Adó... hanem _FORGALMI_. Ugyanis a forgalmat adóztatja és nem a kiadást vagy a bevételt. Az, hogy néha neked utal áfát a nav és néha te fizetsz be az ne tévesszen meg. A lényeg úgyis az egyenleg... és ha az a befizetés oldalán van akkor bizony te nem _CSAK_ a nettó árat fizeted be a beruházásaidért. Csak éppen nem ugyanabba a kasszába fizetsz be. Az adó részt roppant meglepő módon az államnak fizeted be.

Ha egy vállalkozás üzemszerűen igényelget vissza áfát bármilyen kreatív trükkel akkor a NAV paráználkodni fog vele. Érted.. ha egy étterem vagy egy kiskereskedés folyamatosan áfát igényel vissza akkor ott meg fog jelenni a NAV embere és gondoskodni fog róla, hogy ne érje meg az emberünknek a még akár legális áfa trükközés.

Előzmény: Jocó0423 (61325)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61325

Húha, beledőlök a nemlétező kardomba :)

 

Na akkor hadd kérdezzelek: Egy olyan vállalkozó, aki nem állít elő és nem kereskedik semmilyen termékkel, hanem mondjuk 0 %-os ÁFA tartalmú szolgáltatást nyújt az akkor lehet ÁFA visszaigénylő? Mondjuk abban az esetben ha vesz az irodájába egy bögrét? Vagy laptoppot?

 

Akkor most Őnéki mennyibe is kerül az a bögre? Hát a laptop? Akár hiszed akár nem, vannak olyan vállalkozások akik soha nem fizetnek ÁFA-t és mégis igényelhetnek vissza!

 

Ezzel azt akarom magyarázni és ezt nem akarod megérteni, hogy ezek a javak ( amiket a cégen belül használunk ) igenis nettó értékűek, hiszen csak a nettót kell érte fizetni!

Előzmény: BZoltan (61323)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61324

Nincsen külön áfa a borra. 

Előzmény: kifli (61322)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61323

> amikor a különbözetet befizetjük akkor azzal az ÁFA-val csökkentjük tovább a befizetésünket amik a cég működéséhez kapcsolódó áruk számláján szerepel.

 

Pontosan ezt mondom én is. Van egy ÁFA befizetési köztelezettséged és van egy ÁFA amit te fizetsz. A kettő közötti különbség az a valódi adója a te forgalmadnak.

Minden ÁFA körbe tartozó adóalany esetében pontosan ez a képlet. Az őstermelő azért nem áfakörös, mert ő a munkaerejével termel közvetlenül hozzáadott értéket. De az ÁFA körös vállalkozásokat nem így kezeli az adóhatóság.

Amit te nem értesz és amit miatt te engem pocskondiázol az az, hogy egy ÁFA körös vállalkozás esetében nincs értelme "visszaigénylésről" beszélni, mert ha nem éppen csődbe megy a vállalkozás akkor úgyis több ÁFÁ-t fog befizetni mint amennyi a beruházásainak az ÁFA tartalma. Nem fikázni kellene, hanem megérteni azt amit a másik ír.

Előzmény: Jocó0423 (61321)
kifli Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61322

jó ezt tudni.

 

 

mennyi a bor ÁFÁja, csak hogy ontopic is legyek:)

Előzmény: Jocó0423 (61321)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.08 0 0 61321

Bocsáss meg de akkor hadd foglaljam össze neked a dolgot mert nekem úgy tűnik, hogy még mindig nem érted ezt az ÁFA dolgot.

 

Nincs ebben semmi csalóka mert amit a vállalkozásod működéséhez használsz fel eszközt vagy fogyóanyagot ( akár hűtőgépről, mikrosütőről, pohárról vagy a belevaló kristályvízről van szó ) arról az egész ÁFA visszaigényelhető!

Tehát az egyéni vállalkozónak, Bt-nek, Kft-nek nettóba kerül a pohár ha nem továbbadja, hanem felhasználja!

 

Ha eladni vásárolsz valamit, akár továbbfeldolgozásra, vagy akár csak kereskedsz vele, ott érvényes a te érverésed.

Természetesen mi is állandó ÁFA befizetők vagyunk de amikor a különbözetet befizetjük akkor azzal az ÁFA-val csökkentjük tovább a befizetésünket amik a cég működéséhez kapcsolódó áruk számláján szerepel.

 

Ezekután a vállalkozók nálam a nettó árat nézik mert nekik ennyibe kerül a pohár! ÁFA-s számlát kapnak a vevőink, amiről az egész ÁFA-t visszakapják. Ezért írtam azt, hogy 400 Ft-ért nálam egész jó poharakat lehet kapni :)

Előzmény: BZoltan (61319)
Hepci Creative Commons License 2017.04.07 0 0 61320

Te egy olyan vagy, akinek még esetleg elmondaná.

De inkább nem - minek kivételezne. :)

Előzmény: shiraz2 (61318)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.07 0 0 61319

Semmi baj, egyszerűen nem értetted amit én mondtam.

Igazándiból én csak annyit mondtam, hogy ez az "úgyis visszaigényli az áfát" egy csalóka mondás, mert máshol meg úgyis több áfát fizet be, vagyis az egyenleg úgyis az, hogy az ember áfát fizet. Kivéve ha úgy költ működésre, hogy nincsen áfás bevétele. De mondom, ez nem életszerű hosszú távon.

De ez tök mellékvonal volt, mert a téma az volt, hogy mennyiért lehet egy átlagembernek jó poharat venni. Te pedig mint kiderült végig nettó nagyker árakról beszéltél, ami alapbúl 50-80%-kal kevesebb mint egy polci ár. Így azért a végére mégsicsak eljutottunk nagyjából ahhoz a kaliberhez amit az elejétől mondtam. 200Ft-ért nincsen a polcon jó pohár... de 400-ért sem.

Előzmény: Jocó0423 (61316)
shiraz2 Creative Commons License 2017.04.07 0 1 61318

Ha nem Nekem szól, akkor sajátos az érvelésed. Persze a Te döntésed.

Azért valótlanságot szerintem ne írj.

Előzmény: ronin s8 (61310)
joskabacsi Creative Commons License 2017.04.07 0 0 61317
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.07 0 0 61316

Még véletlenül se ismerd el, hogy valamiben nem neked van igazad :)

 

Nálunk az ilyeneket megmondó embereknek hívják.

 

Én is lezártam.

Előzmény: BZoltan (61313)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!