Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2019.05.26 0 0 24108

A habbal az a gond, hogy abból "valamennyi" jut ki a területre, hogy mennyi, csak avéletlenen múlik. Az én permetezőmben van keverőpumpa, a gépkönyv külön kihangsúlyozza a habzásgátló használatát. Mivel 100 l-be max 1 ml kell 1 l kb az örökkévalóságig elég, és az 1 l 4-5 ezerforint, azaz pár forintot emel csak a permetezés költségein akkor amikor - ahogy teis írtad - egy permetezés ha-onként többezer forint. Szóval, én csak ajánlanitudom.

A felszívódó szereknél a "régóta használt", "jól bevált" szerek simán veszíthetnek a hatékonyságukból pusztán csak azért, mert sosem lehettökéletesenkiirtani a kórokozókat, mindigmarad, ami kibírja a kezelést. Felszaporodva viszont már nem hat ellene az eddigi szer. Szántóföldön nagyonkedveltek az azolok, tán pont az a baj velük, hogy túl sokan használják.

Előzmény: szervezkedő (24107)
szervezkedő Creative Commons License 2019.05.26 0 0 24107

A mosogatószer később jutott eszembe, csak a fotó kedvéért tettem oda! :-)))

 

A novenyvedelem szakma a szakmán belül. Teljes tisztelettel, mély alázattal viselek a minden növényvédős felé. Én csak amolyan hobbi paraszt vagyok. Napi munkám mellett kikapcsolódást jelent, rekreációs elfoglaltság. Vegyszeres vonalon én száz éve ugyanonnan vásárolok, ugyanazzal kötök szerződést. Ez egy nagyon érdekes munkakapcsolat, hiszen az egész évi munkámat bízom rá. Jobban megbízok benne, hogy meg meg lesz védve a szőlőm, mint a nejemben, hogy biztos finomat főz a hétvégén! (Pedig jókat főz mindig.)

A teson es a mildicut is régóta alkalmazott szer nálam. Nálam minden beavatkozás az aktuális információk  elemzése után, a szerek kiválasztása egy konzultációt követően történik. Ilyenkor megbeszéljük, van e valamiből maradék otthon és a legvégén sakkozunk az árakkal, mi mennyibe kerül. Nincs előttem a számla, de nagyságrendileg a mostani beavatkozás anyagköltségét kb 7-8ezer ft/hektárra gondolom.

 

Habzás: Külön van szántóföldi permetezőm gyomirtózni. Ebbe habzik. A vége már nagyon. Tavasszal a maradék habot, kifújtuk egy szakaszon, amit tegnap figyeltem, hogy nagyon hatásos volt, egy darabig biztos nem fog ott fű nőni. Az axiálnál nem tapasztaltam habosodást. Mint a karamellás tej, olyan volt.

Előzmény: van_Persil (24105)
budai2 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 24106

Dodecil-benzol- szulfonSAV

 

A szokásos mosogatószerek mosóaktív anyaga. Általában ph semlegesre közömbösítik a mosogatószereket, de gyakorlatilag mindig marad bennük a gyártásuknáll felhasznált kénsavból.

Azaz inkább savasak, mint lúgosak.

Ezzel együtt a nonit mellé felesleges (vagy a nonit felesleges, ha megengedhető egy enyhe savasság).

Előzmény: van_Persil (24105)
van_Persil Creative Commons License 2019.05.26 0 2 24105

A nonit mellé még raksz mosogatószert is, amikor a nonit leírásában direkt benne van, hogy lúgos szerekkel ne használjuk? Meg a nonit maga is tapadásfokozó nedvesítőszer. Viszont nem látom az antifoamot. Nem habzik nagyon a cuccod a tankban? Én a helyedben raknék bele, nekem nagyon megkönnyíti a dolgom, végig léállapotban marad 0 habzás kiséretében. A tesonnal mi a tapasztalatod? Én nem rajongok az azolokért, szigorúan csak a saját tapasztalatokra alapozva nem a legjobb választás lisztharmat ellen.

Előzmény: szervezkedő (24104)
szervezkedő Creative Commons License 2019.05.25 0 0 24104

 

Mildocut? Szerintem jó lesz.

Én ebből kotyvasztottam ma!

:-D))))

 

(Megkövetem magam a citromos mosogatószer miatt. Kiderült most kint a szőlőben nincs pennys, csak lidlis!)

:-D))))

Előzmény: granov (24102)
OldPiet Creative Commons License 2019.05.25 0 0 24103

Köszönőm! Mondjuk még nem virágzik, de jo tudni.

 

Előzmény: granov (24102)
granov Creative Commons License 2019.05.25 0 0 24102

A réz káros a szőlő virágaira, ezért én bogyókötődésig csak Dithane-t használok, utána kap rezet, illetve vmi egyebet is, mert a réz se annyira frankó.

Most Mildicatot keresek itteni ajánlásra. Eddig Cabrio Top volt.

Előzmény: OldPiet (24100)
laca5 Creative Commons License 2019.05.25 0 0 24101

Használhatsz rezet, de majd virágzás után. A Dithane DG neotec már nem is 45, hanem 58 napos ( 2 hónap) úgyhogy sakkozni kell rendesen.

Előzmény: OldPiet (24100)
OldPiet Creative Commons License 2019.05.25 0 0 24100

Szóval az előző kérdésemre  a hozzászólásodban találtam választ, miszerint ha lehet most ne használjak rezeset, majd inkább a szezon vége fele? (Ezek szerint a réz nem perzseli a szölő leveleket, csak a gyümölcsfáét?)

 

Előzmény: van_Persil (24090)
OldPiet Creative Commons License 2019.05.25 0 0 24099

Szeretném megkérdezni, most szabad réztartalmúval (Miltox) permetezni a szőlőt (csemege, sokféle)? Pluszban raknék hozzá még Thiovitot lisztharmat ellen és rovarölőt, bár még nincs rajt semmi ilyen. A rezet azért kérdezem mert ugye gyümölcsfákat pl, almát, barackot nem szabad (ha jól tudom) ,de a szőlőt régen szinte csak azzal permetezték egész szezonban.

szervezkedő Creative Commons License 2019.05.24 0 0 24098

Azt nem tudom a téli alföldi fagyokat majd hogy viseli, én csak ettől tartok. Ha nagyon elgurul a gyógyszerem, az is lehet, fejművelés mellett döntök, így a tél ellen tudok védekezni. Kis tőketerheléssel javul a cukorfok, illetve én azt tapasztalom, egyre hosszabb az ősz. Van még néhány apróság, amivel még lehet csalni!

Meglátjuk! :-)

 

Előzmény: laca5 (24096)
budai2 Creative Commons License 2019.05.24 0 1 24097

Nagyon köszönöm mindhármotoknak

jacsoj 24088

nyebojsza 24ö89

van_Persil 24ö90

a részletes, kimerítő válaszokat. Jövőre már tudni fogom magam is, mert mindegyik választ el is mentem és beépítem a fejembe is őket.

Jacsoj!  Kb 7 évvel ezelőtt, mikor életem első szőlőjét ültettem, Tőled kaptam az első igazán hasznos, kedvcsináló tanácsot. (Csak tudd, hogy meg vagy jegyezve)

Előzmény: van_Persil (24090)
laca5 Creative Commons License 2019.05.24 0 0 24096

Szia! A borászat alapanyaga Tikves környéki területről származik. A Macedónok ezt a szőlőt házasítják is. DE! Olyan az a régió, ahol akár a kannabisz is szabadban terem. Rákérdeztem, 22-es 23-as cukorral szüretelnek általában. Ez nálunk nem fog menni, mert ahol  rizling félszáraz, a rozé savmentes, az ottani szőlő nem biztos, hogy nálunk is jól muzsikál.

 

Előzmény: szervezkedő (24080)
van_Persil Creative Commons License 2019.05.24 0 4 24095

Csak a fogalmatlanok permeteznek naptár szerint. Tavaly ilyenkor már virágzot a szölö, most meg épp, hogy elkezdtem a bujtatgatást a középsö drótok közé, de az országot járva máshol is ez a helyzet.

Előzmény: szervezkedő (24093)
van_Persil Creative Commons License 2019.05.24 0 0 24094

Én azt hallottam, hogy azért támogatják, mert a nagy pincészetek tele vannak eladatlan készletekkel, így próbálják csökkenteni a várható termést. Viszont a túl korai zöldszüretet a szölö kiegyenlíti nagyobb szemek képzésével.

Előzmény: apilusz (24091)
szervezkedő Creative Commons License 2019.05.24 0 0 24093

"....az ebben a fejlödési stádiumban teljességgel megfelelö, ha szükséges egyáltalán védekezni (eddig túl hüvös volt a peronoszpóra számára)..."

Akkor ezek szerint lehet hogy van hozzám hasonlóan más is aki úgy gondolja, nem csak a naptárt, hanem a hőmérőt is kell figyelni. Ilyen év még sosem volt, de én holnap tervezem az idei első permetezést! Gyakorlatilag múlt vasárnapig nem volt olyan idő szeritem, ami nagyon indokolta volna. Persze preventív okok miatt lehetne állandóan szaladgálni a sorok között a traktorral, de amíg nem indokolt, minek szórni a vegyszert és a pénzt! Nálam most a torzstisztítás folyik, sokkal egeszegészség az munkásoknak is, hogy nem lemérgezett területen mozognak/dolgoznak! Szerintem!

Előzmény: van_Persil (24090)
szervezkedő Creative Commons License 2019.05.24 0 0 24092

Ez azért nem ennyire egyszerű. Én hétfőn délelőtt kaptam meg a hegybírónktól az anyagot. Hivatalosan úgy tudom 27 vagy 28án jelenik meg a rendelet. Célszerű egyeztetned a felvásárlóddal, még ha ez hülyén is hangzik májusban és azután számolgatni. Egy idős borász ismerősöm mindig azt mondja: "minőség fiam, és nincs gond". Azt gondolom akinek minőségi fajtája van, amiből hozzáértéssel szép szőlőt tud előállítani gazdaságos áron és több éves jó kapcsola van a felvásárlójával, annak talán nem kell ledobálni a fürtöket június végén. Mindenkinek számolni kell, majd egyénileg dönteni!!!

:-(((((

Előzmény: apilusz (24091)
apilusz Creative Commons License 2019.05.24 0 0 24091

A zöldszüretről hallottatok? Ma mondta a szomszédom. Talán 50 Ft-os árral számolnak, vagy 800 000 ft/ha. De még hivatalosan nem jelent meg. Ez országos probléma, hogy ősszel nem fogják venni a szőlőt?

 

van_Persil Creative Commons License 2019.05.24 0 4 24090

Az nem tetszik, hogy mindek használtál eddig rezet...

Ha nem biotermelö vagy, akkor eddig teljesen felesleges volt rézzel mérgezned a környezetet (csak azért nincs betiltva, mert igen elterjedt és egyszerüen használható, holott az egyik, ha nem a legsúlyosabb környezetméreg a permetszerek közül), se a szölö fejlettségi állapota, se a fertözöttség nem indokolta. Van kiskerti kiszerelésben is kapható szer mankoceb hatóanyaggal, az ebben a fejlödési stádiumban teljességgel megfelelö, ha szükséges egyáltalán védekezni (eddig túl hüvös volt a peronoszpóra számára).

Az, hogy mikor virágzik a szölö, attól függ, hogy milyen fajta. A korábbiak korábban, a késöbbiek késöbben. De még egy tökén belül is lehet, hogy a különbözö fürtök különbözö idöpontban virágoznak. Akkor virágzik, amikor láthatóak a porzók a fürtvirágzaton, kb. úgy, ahogy az alábbi linken található képen:

https://www.nordkurier.de/neustrelitz/ratteys-wein-bluete-diesmal-viel-eher-als-sonst-1332296406.html

Ha már levedlette a porzókat, akkor van a kötödés, amikor a legérzékenyebb a fürt minden behatásra, legyen az szél, nedvesség, birizgálás a gazda által, etc.

Előzmény: budai2 (24086)
nyebojsza Creative Commons License 2019.05.24 0 2 24089

én is hülye műszaki mérnök...

ha megnézed közelebbről, esetleg nagyítóval azokat a "fürtöket", és a "szőlőszem" helyett olyat látsz mint egy miniatűr zárt virágbimbó, akkor még virágzás előtt van,

amikor virágzik, ezek a kis bimbócskák kinyílnak, és a gombostűfejnyi "szőlőszemet" annál is apróbb kis sárga porzók veszik körül, donganak körülötte a méhek, és elég erős finom illat veszi körül, ilyenkor már vagy 10 centis a "fürt",

ezután kezdenek el nőni a bogyók :)

egyébként virágzás előtt csak a bimbók duzzadnak, aztán mikor kinyílnak, hirtelen sokkal kisebb "bogyókat" látsz, amíg csak bimbók vannak, azokon látszik a bordázottság, ahol szét fognak nyílni, virágzás után a kis "szőlőszemek" már sima felületűek.

Előzmény: budai2 (24086)
jacsoj Creative Commons License 2019.05.24 0 0 24088

A virágzás előtti időszakban ajánlatos Dithane-val permetezni, mert az ilyenkor terjedő szőlőorbánc  ellen is véd. A gombostűfejnyi bogyók a legveszélyeztetebbek, akkor ajánlatos felszívódóval, de nem csak peronoszpóra ellen, hanem kezdeti bogyórothadás ellen is kell. A kombinált szer ezekre a Quadris. Drágának tűnik, de 3 szer hatását fejti ki. A kezdeti bogyórothadásra jó a Chorus. Természetesen rézzel is lehet, de annak a védőhatása nagy bogyó állapotban a jobb. Mindegyikhez ajánlatos tenni ként.  A Dithane lebomlási ideje egyre növekszik a szőlőben, a vizsgálatok szerint már 45 nap. Ezért nem ajánlatos már júniustól használni. 

Előzmény: budai2 (24086)
michelip Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24087

Amennyire én tudom rézzel nem szoktak permetezni sem a nagyon fiatal hajtásoknál, sem a virágzás alatt nehogy megperzselje a szőlőt ill. magát a termést. De a virágzásig még van némi idő a növény pedig már elég erős ahhoz hogy szerintem most nyugodtan lehet permetezni rézzel. De azért várd meg valaki nálam okosabb válaszát is. :)

Előzmény: budai2 (24086)
budai2 Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24086

Ne haragudj, de ezt nem értem.

Sejtem, hogy valami nem tetszik abból amit írtam, de hogy mi nem tetszik, nem világos.

 

Eddig, 10 nappal ezelőttig Thiovit  és Cuproxan keverékével permeteztem, semmi problémát nem vettem észre.

Visszaolvastam ebben a forumban és azt a figyelmeztetést találtam, hogy a virágzás kezdetétől felszívódóval kell permetezni. A hülye műszaki mérnök számára (ez én vagyok), nem egészen világos az a fogalom (ami gondolom a bölcs agrármérnök számára magától értetődő), hogy mit is jelent a "virágzás kezdete". Különösen szőlőnél, ahol a virágok egészen másként néznek ki, mint amit a hülye műszaki mérnök a virágárusnál látni szokott.

 

A kérdésem arra irányult, hogy ekkora (kb 5 centis) fürtkezdemény a virágzás kezdetének számít-e már szőlőnél, vagy még nem.  Ha nem, akkor még lehet (a forumban korábban olvasottak szerint) rézzel is permetezni. Egyébként meg itt az idő valami felszívódót használni a virágzás és bogyókötődés időszakában.

 

Igyekeztem a kérdésem úgy feltenni, hogy a reménybeli válaszoló idejét kíméljem, és egy szóval (igennel vagy nemmel) is segíteni tudjon nekem.

Ezzel a visszakérdezéssel semmire nem megyek.

Előzmény: van_Persil (24084)
michelip Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24085

Sziasztok, Nekem olyan kérdésem lenne hogy Falcon mellé tehetek-e +ként, növeli-e a védelmet ha a felszívódó mellé kontakt szert is kijuttatok? Én úgy gondolom józan paraszti ésszel hogy csak javulhat a növény védelme, de azért gondoltam megkérdezem itt. Azért itt jó néhányan jobban értetek a dolgokhoz mint én. Köszi a válaszokat előre! :)

van_Persil Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24084

Mééég? 

Előzmény: budai2 (24083)
budai2 Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24083

Mekkora méretű fűrtkezdeményig szabad még rézzel permetezni?

 

Spórolni szeretnék a felszívódóval, de nem szeretném veszélyeztetni a virágzást egy perzseló hatású permettel. Cuproxatot szoktam használni réz gyanánt.

Jelenleg  a fürtkezdemények kb 5 centisek ( két hüvelykujj).

Mehet még a réz?

 

Köszönöm.

pajton Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24082

azert erdekes hogy a varjuszolo boranak cimkejere egy pavat raknak :D:D:D

szervezkedő Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24081

Csak úgy szemre, belespriccentek egy kicsit. Nagyon habzik, nem kell belőle sok. Amikor permetezek a legvégén már csak "habot" spriccel, de gyomirtózáskor tapasztalva, a "hab" is ugyanolyan hatékonyan levitte a gyomot. 

Előzmény: jacsoj (24079)
szervezkedő Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24080

Nagyon jó a fénykép amit betettél. Magyarként a legtöbben nyugat irányába figyel/gondolkodik stb, pedig kulturánk, történelmünk, földrajzi elhelyezkedés szerint mi inkább a kelet része vagyunk. 

 

A gyártó céget nem, csak a borvidék térségéből származó szőlőt, őszibarackot, paradicsomot stb ismerem. Sokat tartózkodok külföldön, ahol a makedón mezőgazdasági termékek szamomra egyet jelentenek a megbízható minőséggel. Van másfél literes üveges  boruk. Csak annyi van ráírva makedon vörös. Nem kannás minőség, hanem teljesen finom, tökéletes egy esti grillezés után.

 

Az "én" Vranacom is elindult, fakad. Összel lehet hogy teszek még annyit le hogy ha terem akkor egy 150-200liternyi bor legyen legalább belőle. Montenegróban kimondottan a szív karbantartójaként tüntetik fel! A cimke elején az ekg csíkis fel van rajzolva. :-)

Előzmény: laca5 (24077)
jacsoj Creative Commons License 2019.05.23 0 0 24079

És mennyit teszel 10 liter permetbe?

 

Előzmény: szervezkedő (24076)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!