Aha. Meg olvastam vízzáró vakolatot is.. De egyelőre csak látatlanban okoskodok, még nem láttuk a házat, így azt se tudom, miből van ez az alsó rész..
Amúgy az nagy hülyeség lenne, ha körben, ahol földben van, talajfúróval lukakat fúrni, és függőlegesen dréncsöveket rakni? Így azokban gyűlhetne a víz.. ? Akár kifúrkált PVC csövek..
Az emeletre fölmegy a víz? (kapilláris) Általában ha alulra vízzáró izét (fólia vagy más) tesznek akkor a víz följebb megy és ott jön ki. Van ú.n. szárító vakolat (LB Knauf-nak is van), azok a legjobbak. Akkor nem megy föl a piszok (víz)
" Nitro hígitóval probáld meg ellenőrizni. Az kb. minden festéket old, kivéve a jól felvitt PU-t és porfestést. "
A megszáradt festéket a nitróhígitó sem oldja. megszáradt szerves oldószeres festékeket / lakkbenzines, szintetikus vagy nitró higítós / csak a kromofág oldja.
Szvsz az égetés a legjobb, hogy festék vagy horgany.
Amúgy kb. 40 éve tökéletes horganyzott acéltömeg árút készítenek.
60 - 80 -90 éve elég szart gyártottak.
Korábban a horganyzott esőcsatorna, más épület bádog, kerítés 20 év alatt átrozsdásodott, 30 év alatt semmivé vált, de a maiak tartósak.
Anno én még festegettem esőcsatornát un. Orkán festékkel . Az egy nitrós alapozást nem igénylő festés. Így a 30 év helyett nyetem + 10 évet.
A 20 éve felrakott bádogos szerkezeteim viszont még tökéletesek... nem kell mázolni !!
Nitro hígitóval probáld meg ellenőrizni. Az kb. minden festéket old, kivéve a jól felvitt PU-t és porfestést.
Horganyzott felülettekkel a következő helyzet:
Ha frissen horganyzott felület megázik, vagy hidegbe van tárolva és kondezvíz alakul ki, akkor nem tud megszáradni és megjelenik fehérrozsda. Ebben az esetben a fémfelület, viszonylag gyorsan át fog rozsádosni.
Ennek a tipikus példája az, amikor a frissen horganyzott lemezeket télen egy nedves raktarba egymáson tárolják. Megemeled a felső lemezt, megnézed a fonákját, ha fehér szinű foltok vannak rajta, azt ott kell hagyni.
Ha megszárad, akkor a felületen megjelenik a cinkpatina. A cinkpatina a levegő nedvessége függvényében 3-10 nap alatt kiakul, utánna nem jelenik meg a fehérrozsda. Azaz legalább ennyi ideig kell egy fedett és lehetőleg száraz helyen tárolni a horganyzás után.
A horganyzás sem tart örökké. Ilyen kérdéssel sem találkoztam még, de azt gondolom, hogy a horgany az fém és nem ég, a festék meg ég, erősen füstölve. Ki lehet próbálni, ha nincs jobb módszer.
Direktben nincs. Indirektben viszont van. Ha megvátozik a padló rétegrendje az azt is jelenti, hogy változik a födém terhelése. Azt hivatalos embernek kell(ene) kimondania, hogy ez nem fog ártani a háznak. Vannak tévhitek, ilyen, hogy csak 12 cm-nél vastagabb fal a teherhordó. Hát nem. Attól függ, hogy mikor épült az épület. Anyáméknál majdnem összedöntötte a házat egy lakó, mert ő is így tudta. Úgy hogy válaszfalak eltávolításával is csak óvatosan.
Ha pedig történik valami közben, akkor az egész internet is tudni fog róla.
Ahogy Fülig Jimmy mondta: "Ilyen jó eredményre eleinte ne számítson, felség." Hacsak a gázhoz hozzá nem nyúltok házilag, mert abból még Index címlap is lehet. :-)
Épp ellenkezőleg, amiatt járok utána, mert tudom, hogy erről mindenki tudni fog. Ha pedig történik valami közben, akkor az egész internet is tudni fog róla. :)
" A lakás felújítását úgy tervezzük, hogy teljes vakolat leverés, járólap(beton) és parketta felszedése. Ezután az elektromos hálózat és a csőhálózat teljes cseréje következne. "
" nyilván az egész társasház tudni fog erről az átalakításról"
A társasházi SzMSz alapján nagyon alulszabályzott minden. Persze nem szeretnék ebből bajt a későbbiekben, nyilván az egész társasház tudni fog erről az átalakításról. Van olyan törvény, ami előírja, hogy statikus kell ezekhez az átalakításokhoz?
Az alapozás bontásával nem árt vigyázni (ha van neki) mert bontásnál lazul, utána attól süllyed. Elbontani csak ha muszáj. Inkább mellé új alap vagy lemezalap, stb.
Fényképek. A fényképre oda kell tenni egy zollstockot esetleg egy doboz gyufát. Ezek biztosítják, hogy utólag is lehessen mérni. A fényképeket el kell küldeni a megfelelő helyre, egy sorozatot pedig alá kell iratni.
Milyen vastagok a csúsztatott zsalus betonfalak. Azért kérdem, mert voltak házak, amik murvaszerű anyagból, egyetlen szemcsemérettel készültek. Szerencsére ezekből nem sok épült. Ha ilyen, akkor jobb nem piszkálni. Egyszer volt szerencsém egy ilyen épülethez. A beton szilárdsága valahol az iszapos víz és a híg ürülék között volt.
Igazából bennünk az a kérdés, hogy hogyan lehet a jelen állapotokat rögzíteni. Ahogy írod, vannak gyakori kártípusok építkezés esetén, viszont ebben a házban a közös helyiségekben jelenleg is igen komoly hiányosságok vannak. Értem, hogy legyen rá keret, de hogyan tudom a lakóközösség felé azt bemutatni, hogy ez friss kár, ez pedig már ilyen is volt.
Azért tartjuk jobbnak a mindent egyszerre felújítást, mert így egyszerre túlesünk minden problémán is, a későbbi kényelmetlenségeket meg tudjuk előzni, amik elő-elő jönnének. Persze ez sok kérdést is felvet, mert gyakorlatilag a falak maradnának a helyükön, azon kívül minden szét lenne bontva. Van olyan szabályozás, ami gátolja az ilyen jellegű teljesen nullára bontását ezeknek a lakásoknak?
- Keresztbe-kasul kóválygó vezetékek. Mi három különböző helyen tudjuk csak elzárni a vizet, és abból az egyik a szomszéd egy részét is zárja. De amikor átkötöttük a lépcsőház világítást, kiderült, hogy azt eredetileg a szomszéd is tudta a saját lakásából kapcsolni.
- Anyáméknál (de a régi lakásunkban is) olyan válaszfalak voltak, hogy az MTK kábel volt a maximum, amit be lehetett tenni, különben átmentél a szomszédba.
- Beton bontásakor (akár aljzat, akár fal) bármi megrepedhet, leeshet a szomszédnál is. Előre szólni jobb, mint utólag kifizetni a Herendit.
- Alap, hogy minden nap végén végigtakarítod a lépcsőházat. Ezt sokan hajlamosak elfelejteni, elvégre van háztakarító. Ja, hetente egyszer, és nem erre, a lakókat meg a guta üti a behordott kosz miatt. Mi azt csináltuk, hogy amíg a felújítás tartott, fizettünk egy átalányt a ház takarítójának, és ő ha kellett, rendet rakott. Nem is volt gondunk se vele, se a többi lakóval.
- Gyakori, hogy a munkások szétbarmolnak ezt-azt. Kapu, vagy a zárja, lépcsőház, folyosó festése, burkolata és hasonlók. Ha magad vagy a kivitelező, akkor erre legyen kereted.
És ami nem anyagi kár: Minden hangos munkát jobb előre bejelenteni. Ha kicsi a ház, becsöngetsz, ha nagyobb, plakátolsz. Ha sok az idős, vagy kisgyerekes lakó, akkor "szieszta" időben nem végzünk hangos munkát. Lehet, hogy kényelmetlen, de ha utána tíz évig "feketeseggűként" kezelnek a házban, az még kellemetlenebb.
Köszönöm ezt a rejtélyes, de azért megnyugtató választ, akkor ez alapján mehet a bővítés az eredeti fal tégla típusával. Egyébként semmi extra, egy alapvetően 16m2-es zártkerti házról van szó, amihez a meglévő, normális alap nélküli teraszt falazták fel konyhának, válaszfal téglával, hogy a szerkezet ne legyen túl nehéz, persze így is elkezdett süllyedni, szóval le kell bontani, és alapozással együtt újra húzni.