Keresés

Részletes keresés

pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36511
ehhez kapcsolódva: a hosszkontrakciót úgy lehet elképzelni, hogy van a K rendszerben két fix pont, ami tehát mondjuk így írható le:

x1 = x10 + 0t
x2 = x20 + 0t

akkor ez transzformálva úgy fog kinézni, hogy

x1' = x1'0 - vt'
x2' = x2'0 - vt'

így tehát K'-ben a hossz az egy t'-höz tartozó helyek távolsága:

L' = x2'0 - x1'0

erre van egy képlet, a hosszkontrakció képlete. de vigyázat! az csak erre az esetre való!! mozgó rendszerekben, ahol az idő is számít, nem használható!! ha kérdéses, hogy egy adott esetben mit szabad és mit nem, akkor inkább térjünk vissza a LoTr-hoz, az ugyanis mindig használható.
Előzmény: NevemTeve (36510)
NevemTeve Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36510
> Gondolom Te sem vitatod, hogy bármely rendszerben két ponton átmenő egyenes jelentése a mértani egyenes fogalmával egyezik.

Alapvetően ott kezdődik a probléma, hogy a specrelben nem a pontok (=(x,y) párok), hanem az események (=(t,x,y) hármasok) az alapvető tényezők, azokról pedig azt érdemes tudni, hogy ha két esemény az egyik megfigyelő szerint egyidejű, akkor egy hozzá képest mozgó megfigyelő szerint nem egyidejűek.
Előzmény: Gézoo (36478)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36509
ezt a hülyeséget már a múltkor is mondtad, és már akkor is elmondtam, hogy most nem az a feladat, hanem mozgó pontsort kell transzformálni. itt nem mész semmire a hosszkontrakcióval. ennyi duma helyett már rég megcsinálhattad volna.
Előzmény: Gézoo (36507)
egy mutáns Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36508

Kedves Gézoo,

legyen egy hullám, aminek azonos fázisú pontai az xn=n*la pontokban vannak a t=0 pillanatban a K rendszerben. (la=lambda)

Keressük ezeket a pontokat a K' rendszerben ami v sebességgel halad x irányában, g=1/gyök(1-v2).

xn'=xn*g, ami hagyobb, mint xn.

tn'=-v*xn*g

Ezeken az xn' pontokon valóban azonos fázisban van a hullám a K' rendszerben, azonban nem egyidejűleg, hanem a tn' időpontokban.

Hol voltak egyidejűleg?

Ezek a pontok K'-ben -v-vel haladnak x irányba.

A helyük pl. t'=0-kor:

xn0'=xn'-v*(0-tn')=xn'+v*tn'= xn*g-v*v*xn*g=xn*g=n*la/g=n*la'. Ez tehát azt jelenti, hogy a K' rendszerben rövidebb a hullámhossz: la'=la/g.

 

1m

Előzmény: Gézoo (36503)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36507

Bocs, de lemaradtam...

 

  Ez 1D-s ábrázolással az 1 méter a K' rendszerben ??

Előzmény: pint (36505)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36506

Oké, nézzük..

 

Erre mondtam hogy puszta feltételezés:

 

"Az autó rendszerében ugyanakkor ez az ábrasorozat helytelen. Mert abban a rendszerben az autó az origó és mint ilyen nem mozdul tehát akárhányat villant is az mindig koncentrikus gömböket eredményez."

 

 Az egész arról szól, hogy kiderítsük, hogy lehet-e így?

 

Így a folytatás:

"Közben ezen koncentrikus gömbökhöz képest persze a házak relative "arrébb mennek". De a gömböket ez nem zavarja csak annyiban hogy minden gömb az aktuálisan mellette "elhaladó" házra fog rávillanni."

 

  Különben a házak közé bement foton nem mászik vissza az útra..  így nem  tud

a következő utcába is bemenni.

      A házakon keresztül sem megy.. mint azt már valaki szellemesen megjegyezte..

 

  Ezzel a résszel több baj is van egyszerre: egyidejűség, tükröződés a másik rendszerben, két külön rendszerbeli érzékelések összeegyeztetése..stb..

 

  "Ha lehetséges hogy ne ennek a részleteibe kössünk majd bele akkor játszhatunk kicsit a te kedvenc fényképezési technikáddal.

 

A szabályosan elhelyezkedő egyforma házak legyenek az utnak csak az egyik oldalán. A fényforrás legyen az autó tetejének közepén. Az autóra rögzitett érzékelő legyen mindig a házakkal ellentétes oldalon.

 

Legyen a száguldva villogtató autóhoz rögzitett karon egy sorozatfelvételre képes lapos fényérzékelő panel megfelelően elhelyezve és rögzitve (a házak falaival párhuzamosan a tuloldalon a villogó lámpa vonalában). Legyen minden házon is egy-egy ugyanilyen (egyenként a házakhoz rögzitett) fényérzékelő panel. Az autó megy és villogtat.

"

 

  Nos a példa jó, csak éppen a házak kizárják az alkalmazhatóságát..

 

 A feltételezést ide is beépítetted, hogy mit lát az autóval mozgó csőben üldögélő..

Nos, mint említettem éppen ezt kell eldönteni:  valóban mit lát?

 

"De ha ez tul bonyolult akkor játszhatunk vékony átlátszatlan falu egyenes csövek ....

 

Az autóhoz rögzitett cső fenekén az érzékelő rendre minden villanást látni fog és azonos intenzitásunak detektál (azaz koncentrikusságot).

"

 

  Nos nyílván a házak ledarálnák a csöveket akkora szakaszokra amekkora egy egy villanáshoz tartozik..

 

   Így a nyílván helyes:  az autóhoz rögzített csőben üldögélő azt látná, hogy elindul a villanás fénye, majd csővel együtt levágja a háztömb..

   Ezért a következő villanás már megint üres csőben indul és azt is levágja a soron következő háztömb..

   És így tovább..

 

   Most, megfelelt a válasz?

 

 

 

 

Előzmény: nagyon_laikus (36387)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36505
úgy szeretném végre, ha nem csak én számolgatnék. verd be az xls-be. tudsz egyenest illeszteni két pontra?

teljesen absztrakt módon, melyik az az egyenes, ami átmegy a következő két ponton:

(x1,y1)=(1,2)
(x2,y2)=(3,5)
Előzmény: Gézoo (36503)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36504

 

  Köszönöm a segítséget, de bízzuk ezt rá Pintre.. , hogy hogyan csinálja..

 

Engem csak az eredmény érdekel.. 

Előzmény: ivivan (36502)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36503

Oké..

 

 K rendszerben egyik foton az origóban az előző  λ távolságra az origótól.

azaz pont 1 méterre..  Egyszerűség kedvéért 1D-s ábrázolással.

 

   K' rendszerben szerinted milyen hosszú ez a szakasz?

Előzmény: pint (36501)
ivivan Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36502
Az időt is transzformálni kell... (a képlet: nλ+t)
Előzmény: Gézoo (36499)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36501
szerintem nem, de ezt most csak emlékezetből mondtam. nem lehet megúszni egy gammával, transzformálni kell legalább négy, de inkább hat téridő pontot, és abból a K'-beli téridő egyenesek egyenletét felírni.
Előzmény: Gézoo (36499)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36500

Most sem válaszoltál. Miért nem csak akkor irsz személyre szólóan ha válaszolsz is?

Előzmény: Gézoo (36480)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36499

 

   Tehát K -ban van a fényforrás ami λ hullámhosszon sugároz..

 

   K' origójához közelednek az egymástól K-ban λ távolságra lévő pontok..

 

   Azt mutatod be, hogy K'-ban a λ'  mekkora lesz  a transzformálással..

 

   Nagyon jó !

 

   Akkor pl.   f=3e8 Hz  λ=1m   mekkora hossz lesz K'-ban λ'=???

 

  v=4/5c -t írtál az előbb  azaz gamma=1/gyök((25-16)/25)  (= 5/3)

 

  Azaz λ'=5/3 m  szuper!  Jól számoltam ?

 

 

Előzmény: pint (36497)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36498
&lambda'=1 helyett λ=1
Előzmény: pint (36497)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36497
K-ban írtam fel a jelenséget, és K'-be kell transzformálni. és amit írtál most, az egy darab pont mozgása, az nem elég. azért írtam én n darabot

tehát pl vegyünk a hullámon három szomszédos azonos fázisú pontot:

x0 = t
x1 = λ + t
x2 = 2λ + t

monduk ezt a három egyenest nézzük, de ilyen van persze még végtelen sok, tetszőleges számmal a 0, 1, 2 helyett.

az egyszerűség kedvéért lehet most &lambda'=1

ezt a három egyenest transzformáld K'-ba. már tudjuk, hogy egyenesből mindig egyenes lesz, tehát kapsz három egyenest, ami x' és t' változókkal van felírva, valamint konkrét számokat tartalmazhat.
Előzmény: Gézoo (36494)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36496
Oké.. így értem..
Előzmény: egy mutáns (36495)
egy mutáns Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36495

Nem, nem, bocs. Lemaradt a vigyorikon.

1m

Előzmény: Gézoo (36492)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36494

Ezt a múltkor sem értettem..

 

  K rendszerben az origó felé

 

  x= Konst+ct   függvény szerint egymástól a

 

     K rendszerben  λ távolságban lévő pontokat a  K rendszerbe transzformálod??

 

   Mert az stimmel, hogy K' -ben lévő forrásból kilépett fotonokról van szó..

 

   Csak, hogy  ezen fotonok a K rendszerben azonnal megjelennek.. 

 

  Így már teljesen félrevezetés a K' rendszerbeli állapotukkal foglalkozni..

 

 

 

Előzmény: pint (36493)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36493
azt nem írtam be, csak az elvét, hogy hogy kell csinálni.

a lényeg az volt, hogy az azonos fázisú részei a hullámnak ilyen mozgásegyenletekkel írhatók le a K rendszerben:

xn = nλ + t

ez egy speciális eset, pozitív x irányba haladó lambda hullámhosszú fényről van szó, és pont azt a fázist kaptam ki, ami az origón megy át. így a legegyszerűbb az egyenlet formája. n persze egész szám. c=1.

ez ugye nem egy mozgásegyenlet, hanem végtelen sok, minden n-re egy.

ezt kell transzformálni a la lorentz. lehet a szokásos v=4/5. ehhez könnyített feladatnak válasszunk λ=1-et.

a végeredményt az alábbi módon kell értelmezni:

1. előbb rá kell jönni, hogy a végeredmény is egy egyenessereg, mégpedig 1 meredekségű, egyenlő távolságú egyenesekből áll.

2. meg kell határozni a hullámfrontok távolságát, ez lesz a λ'.

össze kell vetni, hogy ez a lambda megfelel-e a relativisztikus lorentz képletnek.

aki szereti a matekot, az a fentieket nem konkrét lambdával végzi el, hanem paraméteresen, és akkor megkapja a lorentz képletet.
Előzmény: Gézoo (36491)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36492
Te meg minek rúgsz a másikba feleslegesen?? Bántottalak, hogy ezt csinálod?
Előzmény: egy mutáns (36489)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36491

Jól megmondtuk!

      Sőt amit kifelejtettél:  a tompafejűek másokat mindig tompafejűnek minősítenek!

 

     A mások vannak annyira értelmesek, hogy csak ritkán viszonozzák, csak akkor amikor már a tompafejű nagyon túlzásba vitte.. a tompafejezést!

 

    Szóval ennyi tompafejezés után nem térhetnél át a specrelre?

 

  Fotonok mozgásegyenleteivel hogy is néz ki a Doppler?

 

 

Előzmény: pint (36490)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36490
na tessék, nem megmondtam?

a tompafejet sosem zavarják a tények. a tompafej világában lehetséges az, hogy valaki nem tudja alkalmazni a lorentz transzformációt, nem tud megoldani egy középiskolás szintű koordinátageometriai feladatot, de mégis ő az, aki érti a dolgokat, és a többiek nem. a valóságban ez ellentmondás, de a tompafej számára nem az.
Előzmény: Gézoo (36487)
egy mutáns Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36489

a sztrádának nem mind a két oldala vezet a Balaton felé, hanem csak a jobb oldali..

Ez a Gézooelmélet szerint van így. A specrel szerint sem vezet ugyan mindkét oldal a Balaton felé, de a különböző vonatkoztatási rendszerekben nézve hol a jobboldali, hol a baloldali.

1m

Előzmény: Gézoo (36487)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36488
  Látom a válogatott stílusod a régi.. Jól jellemzi a többi mondanivalódat is..
Előzmény: pint (36486)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36487

     Így van!!!!

 

  És tegyük hozzá, hogy a tompafejűek vakon szajkózzák a hivatalosnak vélt tudomány "álláspontját"..

 

  És amikor azt kérdezik a másik féltől, hogy

 

  "Miért nem veszi észre, de itt mindenki szembe jön?"  

 

   akkor ő maguk felejtik el megnézni a táblát.. hogy

 

  a sztrádának nem mind a két oldala vezet a Balaton felé, hanem csak a jobb oldali..

 

   Hiába is akarják a baloldaliakat rávenni a visszafordulásra.. 

 

   A baloldaliak jönnek jó irányba..  (És ez nem politikai példa!)

  

Előzmény: pint (36484)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36486
ki évődik? merthogy én veled nem, az kurvaisten
Előzmény: Gézoo (36485)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36485

Ugyan már...

 

   Csak a szokásos évődés..  :):):):)):)

Előzmény: pint (36483)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36484
"Ivivannak még a merőlegesekkel is gondja van"

igen, erről szól egy nemrégi felmérés is, ami szerint a hozzánemértésnek az az egyik következménye, hogy a gyenge képességű ember nem ismeri fel a kompetenciát sem magában, sem másokban. ezért gyakran értékeli magát magasra, holott nem ért hozzá. másokat pedig a valóságtól eltérő módon értékel gyenge képességűt erősnek, vagy erős képességűt gyengének.

ebből fakad két érdekes dolog: az egyik, hogy a tompafejek néha baromi magabiztosak. a másik pedig az, hogy a tompafejek gyakran egységfrontba tömörülnek annak ellenére, hogy az úgynevezett alternatív elméleteik egymásnak is ellentmondanak. ennek további érdekes következménye, hogy a tompafejek általában valamiféle összeesküvést is vizionálnak, mivel magyarázatra szorul, hogy az elfogatott tudomány képviselői miért mondják ugyanazt a hamis dolgot.
Előzmény: Gézoo (36476)
pint Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36483
mirő beszész haver??

te hatezer kérdőjellel írtad, hogy mióta van üres térben hullám. erre bátorkodtam idézni az elektrodinamikát. mire te közölted, hogy én éterhívő vagyok.

hát erre mondtam én, hogy az elektrodinamikának az éterhez elég kevés köze van. vagy éppen csak annyi, hogy ledöntötte azt.
Előzmény: Gézoo (36481)
Gézoo Creative Commons License 2007.05.14 0 0 36482

Ivivan!

 

  Nem az az idegesítő, hogy minek véljük a másik írásait, hanem az, ha sokadszorra sem olvassák el azt amit a kérdésükre válaszul neki írtunk.. és utánna türelmetlenkednek..

 

 

Előzmény: ivivan (36446)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!