Zart rendszert szerelheted vizszintesre de azert ahol lefordul az eloremeno ( vagy visszatero) oda celszeru legtelenitot tenni mert a szivattyu nem biztos hogy le tudja nyomni a levegot a radiatorba es az ott fog csobogni par honapig.
Zart tartalyt elvileg barhova rakhatod a rendszeren de a keszulekbe/hez kene . Igazan kellene a rendszerre is ha kizarhato a keszulektol.
Urtartalom??? A rendszer 7 %-a tartalyde nem baj ha nagyobb mert tobb potvizet tudsz tarolni es kevesbe ingaxozik a nyomas
Csak szögletes jó?:DDD A födém szigetelt. Nem nagyon, de az. Perlites könnyűbeton. A tartály adott, elég nagy és hengeres. Persze lehet másikat venni ha ez nem jó. Én megszüntetném a padláson az egész nyúlványt, de sok jó megoldás elhangzott itt a szigeteléstől a fűtésig.
Ha túl nagy a nyílás, nem hatékony annyira a fűtés, mert túl sok beáramló levegő hűti a rendszert.
Ha túl kicsi, akkor meg nem tökéletes az égés.
A megfelelő nyílást gondolom érdemes kiszámolni, hisz valaki 30kw-os gázkazánt, valaki meg 20kw-os faelgázosító kazánt működtet, mindegyik más más légszükségigénnyel.
Bár a szaki túlzásba vihette, de valamit kiszámolni nem ördögtől való.
1. Kifejthetnéd, mert érdekel, és nem értem miért. Ha arra gondolsz, hogy a nem gravis rendszernek nem kell nagy átmérő viszont kell keringető, akkor ez igaz, de itt megvannak a gravihoz szükséges átmérők. Úgy gondolom a története a zárt-keringetős rendszernek, hogy utáltuk a sok látható vastag csövet, ezért vékonyra váltottunk és elrejtettük mert a keringető megoldotta, amit elvesztettünk a gravitációval. A gázzal együtt jött ez be, hiszen az úgysem megy villany nélkül. Ahogy a keringető sem. A fa és szén tűznél ez elég erős hendikepp lett volna.:D A kazán+puffer rendszer még vékony csőnél is képes megforogni. Zárt rendszer esetén is. Nekem nyáron a cirkótól feljött a meleg HMV készítéskor a fűtés körben a legközelebbi radiátorba, pedig csak 22-es réz a gerinc, a radiátor meg 14-es leágazáson van.
2. Persze, ezért tenném fentre, hogy ne adódjon hozzá a statikai nyomás. A keringető szívó oldalán kell lennie, ennyi a lényeg. Ha van keringető. Ha kell. Arra utaltam itt, hogy nem KELL lenn van fenn lennie a tartálynak, ízlés kérdése. Lehet a visszatérő ágban pl. az emeleten. Bár tény, hogy kevésbé zavaró lenn a kazánházban. Csak nagyobb kell. Nyitottnál csak a tetejére teheted, mert kifolyik különben.:D
3. Mi alapján számoltál? Kiindulási adatoktól is függ. Meg számolástól. A vízfaragón részletezett számolással, 300l, 5,5m, 80fok, 1,25bar esetén 66l jön ki. Ha 2,5bar lehet a max nyomás, akkor csak 25l. Nagyon nem mindegy. Én a minimummal mennék a jelenlegi nyitott rendszerből kiindulva. Ha nem akarok csöpögő szelepeket is cserélni.:D
Más : jó 2 hónapja egy légbeejtőnyílás méretezését mutatta be egy légtechnikus - kalorikus - ép.gépész.
Majd 6 oldalon volt egy számítási immitáció.
Egy kéményhez követelik meg az idióták , hogy az szerencsétlen felhasználó egy kémény nyíláshoz a levegő utánpótláshoz biztosítson légbeeresztőt. Ez eddig rendben is.
Na de ezt számítással igazolni ? Az már pofátlanság.
egy kémény nyílás nagyjából 100 és 400 cm2 között van valahol. Azon távozik a z elégetett anyag + az égési levegő , nyilván amaennyiben ott eltud menniakkor a lényegesn kisebb ellenállású bevezetőn miért ne jönne be.
Tudták ez jó 40 éven keresztül... ezért elég volt az ajtókon meg ahol kellett légbeejtő nyilásokat vágni.
Erre mit csinálnak ezek a legújabbkori vámszedők ? hát számítással igazoltassák néha 6 oldalon keresztül.
Ha belegondol az ember az a vonalkodós megjelőlés szabálytalan. Felfoghatjuk úgy mint jogtalan adatkezelés.
De hát ha senki sem tiltakozik, csinálják, jobban mondva csinálták, mert azért most már eléggé megregulázták a helyzetükkel visszaélő kéményseprőket.
Természetesen a biztonsági szabályokat nem árt ismerni és főleg betartani, mert baj azért lehet.
viszont teszem fel valaki hogy úgymondjam szabálytalanul vagy inkább bizonyos szolgáltatók közreműködése nélkül végez készülék cserét mi lehet ?
Max annyi, hogy kizárják a szolgáltatásból.
Más ha baleset történik ( CO mérgezés, gázrobbanás ) akkor előveszik az illetőt.... ha még él, és a törvény erejével lesújtanak rá.
Vannak biztonsági szabályok, azok ismertetése sok csatornán lehetséges ( pl. készülék értékesítés, szolgáltatói közreműködés, kémény vizsgaálók stb )
A mi kéményseprőink viszont az elmúlt 30 -35 évben a szolgáltatói tevékenységből szép lassan átlavírozták magukat egy ellenőri szerepkörbe.
Már annyira elpofátlanodtak, hogy egy híres kéménykonferencián... úgy 10 - 15 éve . Kecskeméten javasolták , hogy ők legyenek az összes gázkészülék fő ellenőrei.
lényege az lett volna, hogy minden gázkészüélék kapott volna egy karbantartási könyvecskét amibe természetesen csak a javítók és ők jegyezhettek volna bé.
ennek a könyvecskének állandóan az üzemelő készülék elérhető közelében kellett volna lennie és ha jönnek a fő - fő ellenőrök ( ki más mint a fekete emberek alkalmazottai ) azt azonnal rendelkezésre kellett volna bocsátani. Na ja az ellenőritevékenység .... főleg verseny nélküli - marha jó, főleg annak aki végzi.... aki elszenvedi már nem annyira.
szerencsére akkor azért a normálisabbak leseperték az asztalról ezt a vágyat.
Tehát ez a vonalkód, meg a lista annak volt az előkészítése.
Ha nincs észlelhető probléma nyilván jó... de nem normális.
Törekedni kell a rendszer kiépítésénél arra, hogy normálisak legyenek a nyomás viszonyok is, és kizárjuk az esetleges hiba lehetőségeket, vagy az abnormális működést ezzel.
Nem egészen. A nyitott rendszernél lényeges hol a tágulási. A zárt rendszernek mindegy. A kazánnál logikus, de nagyobb kell belőle (29 vs 74l), mert a kazán általában a rendszer alján van. Itt is, mivel ez gravis rendszer most.
Ha kiszámolod, a 300l 5,5m szintkülönbséggel a rendszer legmagasabb és legalacsonyabb pontja között 74l-t ad, az 50 nem elég.
Ha megy keringető nélkül a zárt rendszer is (miért ne menne, ha jók az átmérők és a lejtések), akkor minek bonyolítani? Nem teszek én bele semmit a tartályon kívül. Ha van plusz előnye a keringetőnek, az más.
Átalakíthatod zárt rendszerré, de akkor kerülhet a tágtartály a kazán mellé. Fentre semmi kép nem tenném. A kazán visszatérőjébe kell bekötni. A szivattyút az előremenőbe tenném. Ki kell számolni a rendszerhez mekkora szivattyú szükséges. A csövek átmérője nem probléma. 300l vízhez elég 50l tartály is. De ez tuti nem lesz olcsó megoldás így...
Féghez van pluszban hőcserélőm, vízarmatúrám, gázszelepem, mindenem. Ezért is a dilemma, és ezért is érdekel van-e fogyasztásbeli előnye a cserének.
A kipufogó alatt a kazán saját csövét értettem, amit némi meghosszabbítással kidugtak a tetőn, és nem a ház saját kéményét alakították át hogy megfeleljen a kondenzációs kazánnak.
Ha jól emlékszem pont így. FÉG->Westen. Kilyukadt a régi gázkazi hőcserélője.
Szerintem olcsó vacak, de aki ért hozzá, könnyen javítja. A szerelők is. Csak nekünk került sokba.:D Laktam több helyen, ahol ilyen volt. Minden évben volt vele gond. Mindegyikkel. Főleg szonda hibák. Ha ismered, ki tudod mérni és ki is cseréled magadnak, akkor ok. A mostani is ilyen. Mármint nem Westen, hanem Colibri, de szintén olasz trágyadomb. Alig használjuk (csak tavasztól őszig és csak HMV), mégis sokba van. A legdrágább a panel csere lett volna, de akkor még éppen garis volt.:D
Akkor ez lehet a helyzet. Mondjuk tényleg szakember csinálta, de már a tiltás után. Mármint ugye tudjuk, hogy ez nem szakmai, hanem környezetvédelmi tiltás volt igazából. Házhoz csatlakozó melléképület kazánházában van, úgyhogy azok se szisszenjenek fel, akik szerint mennyire veszélyes a gravitációs/beltéri levegőből táplálkozó készülék. Max. az egerek kaphatnának CO mérgezést.:D
Ezért gondoltam a beltéri tartályra. Ami inkább csak zárt lehet. Mármint annál nincs megkötés, hogy csak a plafon alá beszorítva fér el. Ebből jön a keringető. Vagy nem? Ha gravitációsan van kiépítve a rendszer, vastag csövek, lejtés, akkor zárt rendszerben is ugyanolyan könnyen forog a víz? Mi előnye van akkor a keringetőnek? Nem is kell?
A tartályfűtés ok, meg is tudom csinálni a vezérlést is, de mi a töknek melengetni 200l liter vizet?
Most néztem a zárt tágulásikat. 300l-re (remélem nincs több víz a rendszerben, de megmérjük majd pontosan) 35 (29) vagy 80 (74)l kellene, attól függően, hogy a rendszer alsó vagy felső pontján van-e a tartály. Nem drágák. A 35-ös 10e, a 80-as 23e. Kell még egy biztonsági és kész is.:D
Én azt mondom neked, ha a FÉG-nek nincs semmi baja akkor ne cseréld le. Nem fog lényegesen kevesebb gáz fogyasztani.
Ha végleg behal a FÉG akkor egy új kondenzációsra cserélném a helyedbe. A Westen egy Olasz hulladék az én szemembe. De Ez olyan dolog, hogy van aki Opellal jár, és van aki Daewoo-val stb... Biztos hogy lesz olyan aki azt mondja 20éve ilyennel fűt és semmi baja.
Szüleimnél a tavaly felszerelt zsír új kondenzációs kazánra sem került semmilyen matrica, igazából nekem ez új hogy ilyen létezik. Igaz az a saját kipufogóját használja az épített kémény helyett, de gondolom ettől még nyilvántartásba kellene venniük, ha már létezik ilyen nyilvántartás.
Érdekelne a fogyasztásváltozás, köszönöm. Mit cserélt mire az ismerősöd?
Félretéve akkor a le lehet-e cserélni kérdéskört, tegyük fel, hogy már fel van szerelve a westen. Mennyire rakás sz*r ez a típus, vagy mennyire nem az? Az elektronikától nem annyira félek, mert ahhoz valamelyest értek.
Nincs kéményseprős vonalkódos matricám a kazánon, ősszel volt legutóbb kéményseprő, azt sem tudta hány kilowattos a készülék, nemhogy mi a pontos típusa (nem jártunk abban a helyiségben ahol a kazán van). Ebből arra következtetek, nincs meg nekik hogy pontosan milyen típusú a jelenlegi készülék.
Feketén azt csinálsz amit akarsz. Egy ellenőrzésnél persze hogy elbukik... Na de szoktak ellenőrizni? :P
Kéményseprőt családi házba már nem kötelező beengedni. Műszaki biztonsági felülvizsgálatot eltörölték. A szolgáltató meg csak az órát fényképezi évente... Van aki bevállalós. :)
Van egy ismerős szerelő, pont ezt csinálta. 2 helyen is. Magának, meg a tesójának. Hivatalosan ez nem mehet. Pénzért és másnak nem csinálná meg. Azt nem értem hogy nem fog ez elbukni egy ellenőrzésnél. A fogyasztást majd megkérdem, ha érdekel.
Elméletileg nem. Javítani, javíthatod, szinte bármit kicserélhetsz benne...
Ekkor szokták megkérdezni, hogy meddig javítás a javítás, és mikor minősül már készülék cserének?
Erre én is azt a poénos választ kaptam a szolgáltatótól, hogy pl az autónál is addig javítás, a javítás, amíg az alvázszám/motorszám nem változik. :)
Ezt gázkészülékre lefordítva: lecseréled a kazánt, majd a burkolatot megcseréled. Így a kéményseprős vonalkódos eredeti matrica marad rajta és ennyi :)
Abban az esetben mi a helyzet, ha egy ugyanilyan fég c24-et rakok fel a jelenlegi c24 helyére? Azt sem szabad ezek szerint? Ez most csak egy elméleti kérdés.
Okés, értem én ezt az agyon szigetelést, de ha már többször volt ilyen elfagyás, akkor az a szigetelés ellenére is el fog egy idő után fagyni. Attól függ meddig van tartós hideg... A felvázolt helyzet, és a minimális költség beruházás tekintetében, én nem germóznék semmi ilyesmivel. Belelógatnék abba a tartályba egy elektromos fűtőbetétet egy thermosztatikus kapcsolóval aminek az érzékelője a tartályba lóg, és beállítanám 5fok körüli hőmérsékletre. Az áramot meg közös használatú osztóról, kötném rá. Ennek a kivitelezésében inkább BJaca topiktárs fog tudni neked segíteni. Elektronikában ő van otthon :)
Uraim, a következőről szeretném kikérni a véleményeteket. Lehetőségem lenne lecserélni egy koros, de tökéletesen működőképes Fég C24-es kazánt egy Westen Energy 240i-re.
Jól tudom-e hogy bürokráciamentesen lecserélhetem, elvégre mindkettő nyílt égésterű? Lehet-e kizárólag fűtésre használni a westent?
Milyen típushibákra kell felkészülnöm a westennel, mit nézessek meg ha felrakatom? Működőképesen szerelték le az előző helyéről. A fég mellett szól, hogy olcsó hozzá minden, egyszerű mint a fakocka és magam tudom szervizelni.
Számíthatok-e bármilyen fogyasztáscsökkenésre attól, hogy a 30 éves technikát lecserélem egy 15 évesre?
+1 kérdés: van-e valakinek leírása erről a típusról? Oroszt, olaszt találtam. Nem feltétlen kell magyar, angolnak vagy németnek is tudnék örülni.
Értem a javaslatod, de gravitációs. Alapvetően azért, mert régen volt a vegyes kazán, annak ez volt az ideális: nyitott, gravitációs. Aztán jött a gáz, a kevert rendszerben meg akarták őrizni a gravis működést, ok. Mivel már jó rég nem megy a vegyes kazán, ki is akarom venni, a gázk meg semmiképp nem menne villany nélkül, így már lehetne akár keringetős is. Milyen egyéb előnye lenne a keringető beépítésének?
Nem ellenőriztem mik a fokok, amikor működik, szerintem egy minimális meleg fel kell, hogy vándoroljon a rendszer legmagasabb pontjára (ahol a tartály van). 2" a gerinc. A fő gond az lehet, ha pl. pár nap nincs fűtés vagy nagyon minimális (elutaznak a lakók) és hideg is van, akkor el tud fagyni a tartályba vezető ág vagy maga a tartály, mivel szinte kinn van az ég alatt. Így fest:
Történt ilyen régen is. Apám gázpörzsölővel olvasztotta a tartályba fagyott vizet (azért kormos az alja.:D).
A javasolt megoldások közül talán a levágom, födémre leteszem, körbeépítem/szigetelem lesz a legjobb. Ott fenn nem bűvészkednék. Nyáron kb. egy m3-nyi koszos üveggyapot szigetelést dobtam ki a lomtalanításkor. Kár volt. Hegeszteni így is kell (én nem tudok, tehát szakembert kell hívni mindenképp), de legalább kihozható a jelenlegi konfigból. Nem kell zárt tágulásit beiktatni, keringetőt beépíteni, radiátor szelepeket és csövezést cserélni. Meg kazánt. Asszem felkészülök valami jó cseredarabbal az esetleges meghibásodására ennek az egyszerű FÉG/HŐTERM kazánnak és annyi. Így csak víz leengedés és kazán csere a max rossz, ami történhet vész esetén. Az még nekem is megy.
Laikus kérdés. Nem lenne elég a hideg rendszert csak addig tölteni, hogy éppen a padlásig érjen benne a víz? Bal oldali képen látható felszálló ág alján egy csapot berakni. Ennél kevesebb úgysem lenne benne fűtési szezonban. Tágulni meg tudna felfelé, ha melegszik. Ha hűl, mielőtt elfagy, visszazsugorodik a meleg részre. Lényegében nem lenne tartály a végén tele vízzel csak a 2" cső maga. Ami a kémény mellett megy. Ez mondjuk nem meleg, mert a vegyes régi, kátrányos szétfagyott kéménye, de már be is van tekerve csőszigeteléssel. Lenne 2-3m 2" cső szigetelve tágulásnak. Akár valami termosztát vezérelt fűtőszállal a szigetelés és a cső között.
Ha nem, akkor elvágni a csövet és a függőleges szakasz helyén lenne a tartály, körbeszigetelve.
Vagy mégis levágni az egész padlást és berakni egy lapos tartályt a fürdőbe (ez majdnem pontosan az előbbi képen látható kémény alatt van a födém alsó oldalán). Ennyi hely van ott:
Mennyi ez? 20cm max. Nem sok, nem sok. Egy lapos lemeztartály plafonra riggelve?
Kétszintes háznak jó a 1,5bár előfeszített nyomás.
Hidegen 1,7-re állítottam. De melegen felmegy 2,2-re. Ez normális ?
Persze hogy normális. Tágul a víz!
Nem kell vele csinálni semmit. Egy 35l tartálynál nem fogod érezni ha belemegy 3-5liter víz.
Teljesen jól működik szerintem. Legalábbis innen megállapítva...
Az a lényeg hogy ne menjen hidegen 1,7bár alá és melegen 3 bár fölé. (ha enged ennyit a biztonsági szelep) Az hogy közötte hol jár ne foglalkozz vele. Ha nagyon akarod, engedhetsz le a tartály nyomásból kicsit, mondjuk 1,2-re és akkor hidegen 1,4-re töltöd a rendszert... ekkor melegen 2bár körül lesz úgy tűnik most. Ezt csak akkor csinálnám ha 2,5 bár-os a biztonsági szelep.
Várjunk még .Lehet hogy beáll. Megcsináltam amit SONY BLACK javasolt, és melegen felment 2.2-re "akkor írtam az előző HSZ-t "de mostmár kihült a víz és még nem csökkent a nyomás. Lehet hogy jó lesz .
Megcsináltam amit írtál . Hidegen 1,7-re állítottam. De melegen felmegy 2,2-re . Ez normális ? Szerintem nem. És a kiegyenlítő tartálynak olyan hangja van kopogtatásra mintha nem lenne benne víz." a víztérben " Mozgatásra is nagyon könnyűnek tűnik. Függesztve van 35 L-es. A tartály felrakása előtt kell valamit csinálni vele a menetek tömitésén kívül ?
Én átalakítanám... Ha szivattyús a rendszered, elvileg meg lehet oldani, hogy akár az előremenő vezetékből egy vékony csövet leágaztatsz és bele tekered a tágulásiba, mint egy csőkígyót. Így olyan lesz mint egy indirekt fűtésű tartály, de nyilván nem akkora teljesítményű, mert neked nem kell csak 1-5fok a tartályba, hogy ne fagyjon bele a víz. Valami ilyesmi megoldásba kellene:
Most cseréltem le a tágulási tartályt,mert kilyukadt és elengedte a levegőt. De az új tartálynál a gyári levegőnyomás 1,5 Bar volt és azon is hagytam, a vízfeltöltéssel 2,2 Bar-ra növeltem a nyomást, még hideg állapotban. Működés közben a legmelegebb víz hőfoknál 2,2 Bar ,kikapcsolt "hideg "víznél 1,3 Bar a nyomás.Már működött a rendszer 24 h-t. Gáz cirkó. Miért ez a nagy nyomás ingadozás ?A régi tartálynál nem ingadozott. 20-évig.
Folyamatosan dolgozunk benn, szinte minden nap ott vagyunk 3-4-8 órát, mikor hogy van időnk. Csak akkora a por, hogy még lakhatatlan :) Amint vége a poros melónak, költözés.
Mivel padlófűtés, nagyon lassan emeli a hőmérsékletet, így be kellett volna kapcsolni 3-4 órával a megérkezés előtt, akkor meg alszunk. Aztán ahogy ment a dolog, gondoltam nézzük meg, mennyi lesz az annyi, és 14-15 körülre belőttem, aztán úgy maradt, a végén meg már nem akartam visszább venni, kíváncsi voltam mennyi lesz az annyi.
Ja nálunk is ez van. Csak fel van emelve a tartály a padlás tetejére. A kifolyónál tele ha jön a tetőre a víz. Nyáron feltöltöttem és amikor igazán hideg volt, el is fagyott. A tartály vagy a túlfolyó, nem tudom. Ezért indult a gondolat, hogy másik kazán, zárt rendszer... Ha nem akarok hozzányúlni mi a csudát lehet egy ilyen nyitottal még csinálni? Letenni a tartályt a födémre és körbeszigetelni? Vagy bevinni a ház fűtött részébe? Nem igazán fér el a tágulási a felső (meleg oldali) cső és a plafon között...
Csak egy kérdés: ha nem laktatok ott, miért toltátok 14-15 fokra? Kicsit magas ár a temperálásért... Itt a környékünkön van, aki ezt már fűtésnek nevezné és lakna benne.:D
adott egy kb 150nm hasznos területű 2 szintes ház, az egész fűtésszezon alatt 14-15 fokra temperálva megevett 1320 m3 gázt. régi típusú, 30 éves gázkazán, padlófűtés.
Mennyire jó a hőszigetelésem?
jelenleg: régi 2 rétegű nyílászárók, a fogópárok közt kőzetgyapot, homlokzati hőszigetelés nincs.
Nemigazán tudom, hogy ebből milyen következtetéseket levonni, 21 fokra fűtve mennyire fájna ez? Normális e ez, ekkora háznak? jó? rossz? közepes?
Minden gázkészüléket (kivétel gáztűzhely illetve gázfőzőlap) érdemes évente átvizsgáltatni. Meghálálják a készülékek a gondoskodást, illetve időben el lehet csípni azokat a meghibásodásokat, melyek akár a komplett készülék halálát is jelenthetik.
A szerelőknek nem az a jó készülék, amihez állandóan ki kell menni, vagy amivel mindig szív Ő is, és az ügyfél is. Az a jó készülék, amin pikk-pakk elvégzi a karbantartást, ellenőrzést, és már téphet is tovább a következő címre.
Szakember hiány van. Mindenki válogathat a címek, a munkák és az ügyfelek közt. Nem azt fogja felvenni a táncrendjébe, ahol szív a vacak készülékkel.
Amit Te mutatsz, az nem a 170 ezres kategória! :))
Sony Black kolléga jól összeollózta a rendeleteket, szabályokat. Érdemes végigolvasnod. A jogszabályi háttér fontos dolog. Bár iszonyatosan túlbürokratizált, túlszabályozott, de nincs mit tenni... Mondjuk pont ezek miatt kvázi "törvényes" kiskapu is létezik...
Ezért most is azt mondom, a gázkészülékek esetében mindig a környékeden élő és dolgozó gázkészülék-szerelőtől kérj szakmunkát, tanácsot. Ő jobban tisztában lesz a helyi terep lehetőségeivel... a készülékek előnyével és hátrányaival
Egy észrevétel a hatásfokokhoz... Nagyjából annyira kell komolyan venni, mint az autógyártók adatait pl a fogyasztással kapcsolatban... :) Nagyon sok minden befolyásolja, nagyon tökéletesnek kell minden körülménynek klappolnia a gyári adatok produkálásához! Pár százalék pluszért nem éri meg a sokkal drágábbat megvásárolni, mert többnyire ezeknél is áll az a régi igazság, hogy amit megnyer az ember a réven, azt elveszíti a vámon.
A régi konvektorokról... Jól megtervezett, jól összerakott készülékek voltak az akkoriban gyártottak (is). Általában oda kellett figyelni a beszabályozásukra, hogy jó hatásfokkal legyenek képesek üzemelni, és bizony normális karbantartásra is, aminek köszönhetően évtizedekig elüzemelnek. Hasonló várható élettartamot egy kondenzációs sem lesz képes produkálni. SAJNOS!!!!! (Bár ha gyártói akarat lenne rá, akkor valszeg igen....)
A nyolcvanas évek második felétől FÉGes, illetve FÉG fun vagyok. Ott kezdtem tanulóként, majd szerelőként. Minket még vittek szerelőszalagokra, hogy megismerjük alkatrészről-alkatrészre a készülékeket, a mérnökök is tartottak nekünk órákat, és közben gyakorlat gyanánt meg szerelőkkel jártunk ki címekre másodiktól. Jó buli volt.
Amikor a nagy gázátállítás volt a nyolcvanas évek második felében pl a XI. kerületben, mi "zöldfülűek" nem csak dolgoztunk, hanem jeleztük a szerelők érkeztét a lakók felé felkiáltással, hogy.... "Ötvenesek, százasok, most jönnek a gázosok..." :) :)) :)
Nos,....ha a rendszer szarul lett kiépítve, SOHA nem fog kilégtelenedni.A galambszar nem befolyásolja a fűtésed hidraulikai rendszerét.A vizet lassú sebességgel kell után tölteni,mert levegő maradhat a rendszerben. Ez csak akkor működik,a annak idején a kivitelező jó vízmértéket használt....
Most utána jártam, csak neked a dolgoknak! ;-) Hogy lásd mennyire okoskodom... :)
Az ErP rendelet minden magyar jogszabályt felülír ezzel kapcsolatosan. Ennek megfelelően kazán esetében, nem helyezhető üzembe, olyan 70Kw alatti készülék aminek a szezonális hatásfoka (az ErP rendelet szerinti hatásfok számítással számolva) nem éri el a 86%-ot! Márpedig mint tudjuk csak, kondenzációs kazánok képesek ezt a hatásfokot produkálni. Egy B típus semmi képpen! Ennek megfelelően, amelyik kazán nem éri el ezt az értéket, azt egyedi kéménybe, sem új kiépítésnél, sem az MBSZ 6§ szerinti egyszerűsített készülékcserével, sem pedig a kormány új kazáncsere rendeletével, nem lehet felszerelni. Gyűjtőkéményeknél, cserélhető a B1 tipusú kazán, csak B1 típusra, nem egyszerűsített eljárásban, mert ez kivétel a 813/2013 EU rendelet alól, annyiban hogy 30Kw alatti és 75% szezonális hatásfokot el kell érnie. (Ezért van még B típusú kazán kereskedelmi forgalomban) Itt is a kéményseprői szakvélemény dönt! Szintén gyűjtőkéményeknél, lehetőség van néhány kazángyártó által készített C tipusú, úgynevezett kondenzáló készülék (pl BIASI) felszerelhetőségére, abban az esetben ha C42-es elvezető rendszernek megfelelő a kémény.
A gyűjteménynek rendelkezni kell, kondenzáló égéstermék elvezetésre történő engedéllyel. A kondenzátumot, el is kell tudni vezetnie. Hő és áramlástechnikai méretezés kell, és kéményseprői szakvélemény.
A fentiekkel kapcsolatosan a jogszabály 813/2013 EU II. melléklet 1. a); 4. a); 5. a) foglalkozik ezzel.
Viszont mindezek felett, az ErP rendelet következő szigorítási cikkelye amint életbe lép, 2018.09.26-tól, felülírja a dolgokat. Tehát onnantól kezdve a NOx kibocsájtási tényezőnek meg kell felelni!
Gázkazánok esetében ez 56mg/kWh. Jelen pillanatban több olyan kondenzációs kazán van forgalomban, ami ennek még nem felel meg, de a fenti dátumtól meg kell felelnie, vagy kivonják a forgalomból.
Szeretném még hozzátenni, bármilyen gázkazán csere, vagy új kazán kiépítésnél, a szolgáltató, a jogszabályoktól szigorúbb irányba eltérhet! (könnyíteni nem könnyíthet, de szigorúbb belső elosztói szabályzat alapján dönthet úgy, hogy nem engedélyez bizonyos kivitelezéseket) Ezért nem nagyon szokták engedélyezni pl Budapesten a homlokzati kivezetést hiába felelsz meg az OTÉK-nek, és ezért írtam azt, hogy mindig az a legbiztosabb ha a tervezett átalakítás előtt, felveszed a kapcsolatot a szolgáltatóddal, és nem a kazán gyártóknál, meg road show-kon érdeklődsz, hogy mi hogy van.
Mert ha fűtve van, akkor elég lehet a csövekre több, a környező födémre kevesebb hőszigetelést rakni..
ez jó ötlet, kb felszedem a fa fogópárok közti hőszigetelést, ellenben ráborítok a tetejére kb. 20 cm-t, így szinte olyan, mintha a fűtött lakrészben lenne a cső (a mennyezet borítás amúgy gipszkarton)
a fűtőszálat meg akkor lehet, hogy meghagyom a virágoknak, viszont nem is gondoltam, mennyi mindenre jó :)
Egy kis 10 literes villanybojler (konyhai), amit beállítasz 20 fokra, és azt időnként megkeringeted egy szivattyúval? De ha úgy van kiépítve, talán magától is megfordul.
Önszabályzó minden igényt kielégít, de egy termosztát kell hozzá, hogy csak +2 alatt kapcsoljon be. Nekem ez a 10 méteres fűtőszál 40 ezerbe került, napi fogyasztása 250 Ft. Nyilván ha egy jól szigetelt környezetbe teszed, akkor ennek a töredéke lesz a fogyasztásod. Nekem olyan kéz meleg volt a fűtőszál.
Esetleg körbefújod jó vastagon (5-8-10 cm) purhabbal a csöveket?
Erre én is gondoltam, mint ahogy arra is, hogy beburkolom csőhéjjal, és ráborítok még 10-20 cm üveggyapotot (elfér), csak mindegyikkel kapcsolatban ugyanaz a kérdés merül fel:
bármilyen vastag és jó hőszigetelés ellenére mitől lenne a csőben pozitív hőmérséklet, ha benne mondjuk 1-2 hétig nem áramlik a víz, miközben kint - azaz a szigetelés másik oldalán - tombolnak a mínuszok?
A padlásfödém elég jól szigetelt, onnan vajon jönne felfelé át annyi hő, az alap esetben csak 13-14 fokra hűtött házból, hogy ne fagyjon el?
Vegyél fel maszkot, gumikesztyűt, lábzsákot, menj fel a padlásra, találsz egy jól leszigetelt tartályt, nézd meg, hogy a tartályból nem-e vezet ki cső a cserepek alatt a szabadba(általában ereszcsatornában van a vége).
Az lesz a túlfolyó, addig kell tölteni a vizet, amíg ott meg nem jelenik.
De!
Ha régen volt töltve, a túlfolyó csövébe beköltözhetett darázs, ami úgy eldugíthatja, hogy nem fog víz jönni rajta, úgyhogy óvatosan, ketten csináljátok.
Feltöltéssel, légtelenítéssel kapcsolatos kérdésem lenne.
Régi Radal radiátoraim vannak, nincs rajtuk szelep. Tavaly egy vízvezetékszerelő megnézte, felment a padlásra, azt mondta, hogy ott van egy nyitott tágulási tartály.
Ebből arra következtetek, hogy a levegő buborékok arra távoznak ezért nem kell légtelenítő szelep.
Pár hete folydogáló, csepegő hangok jönnek a radiátorból és furcsa "robbanással" indul illetve áll le a kazán fűtése.
Van a fürdőszobában egy talajszint körüli cső amin van egy csatlakozó, állítólag azon kell feltölteni.
Ma rákötöttem a vezetékes vizet és folyattam bele pár másodpercig. Miután elzártam a bemenő vizet a kazán körül ahol a tágulási tartály fele tartó cső van folyamatos bugyborékolást hallottam negyed óráig. Gondolom arra távozott a levegő a rendszerből.
Szerintetek jól csináltam? Addig kell tölteni amíg már töltés után nem jönnek a bugyborékoló hangok? Már nem jönnek csobogó hangok se a kazánból se a radiátorokból de töltés után még hallottam ezt a visszabugyborékolás szerű hangot.
Állítólag meg tudnám nézni a vízszintet a padláson a tágulásimban de ez egy társasház ahol évekkel ezelőtt beköltöztek galambok a tetőtérbe és nem lettek kiírtva, nem merek felmenni a padlásra mert állítólag betegésgeket terjeszthetnek, valószínűleg bokáig állhat ott a szar.
nyaralóban ki kellene alakítanom egy új fürdőszobát, és durva falbombázások nélkül csak úgy tudnám odavinni a víz nyomó oldalt (hideg + meleg), ha felmegyek a csövekkel a fűtetlen és szigeteletlen padlástérbe, ahol télen ugye pont annyi fok van, ahány kint.
Télen is van használva,de van hogy hetekig nincs ott senki, azaz nem áramlik a víz a csövekben.
Mit javasoltok, hogyan tudnám azokat a csöveket fent úgy körbe szigetelni, hogy ne fagyjanak el?
Ha ráhúzom a "szokásos" hab csőszigetelőt, az kevés lesz...
Biztos? 2 colos csövekről van szó és kb. 120m2-ről, ahol kanyarognak. Az jó néhány méter ám. 18l-es tartályt tettem nemrég egy vékony csöves rendszerre, ahol 10 újabb (kevesebb vizet tároló) radiátor van. Annyit kért a Vízfaragó tervező (pici ráhagyással). Azért kellett cserélni, mert a hivatásos szerelők kicsit alulbecsülték a méretét, majd ledugózták a biztonsági szelepet mert csöpögött...
Tavasszal le tudjuk engedni, kiderül mennyi az annyi most. Úgy emlékszem egyszer engedtük már le hordóba a vizet és 100-200l között volt. Lehet nem emlékszem pontosan, úgy 30 év távlatából.:D
Igazából a falon átdugott turbós cső is jó nekem, kert van a ház mellett, de nem tudom ez a mai szabályok szerint megvalósítható-e.
Tekerős igen. A termosztát meg a szelepek nem nagyon érdekelnek, de ha már hozzányúlok, jobb cserélni, ne később kelljen a csöpögés miatt. Ha meg már új szelep, akkor miért nem termós? Szóval így növekednek a költségek.:D Ha nem gond a vízmennyiség miatt, maradnak a csövek, így a szelepek is, az a legegyszerűbb. Ha viszont ilyen komoly lesz már a kazáncsere költsége is, lehet az egész marad, ahogy van. Csak az a gond, ha megpukkan a mostani FÉG/HŐTERM vagy milyen gázkazán és ez nyilván télen lesz, akkor mi a tököt teszünk hirtelen a helyére, hogy ne legyen fagyhalál? Esetleg már most kellene vennem egy használtat tartalékba.:DDD
Véleményed szerint mekkora kazánvédőt kéne beépíteni a rendszerembe?? Értem ez alatt a hőfokot ,átengedési sebesség(ez gondolom a colban jelölt átmérőtől függ)??Vagy egyszerűen nem számít ,hogy 1" ,vagy 5/4" és nézzem a kazánom 18kw-os teljesítményét? Ehhez 1" 45-55 C hőfok áteresztőképességűek vannak.,,.
Gázkészülékek esetében (is) érdemes szerelők tapasztalatairól érdeklődni.
Például a fég kondenzációsoknál a képzésen részt vett kollégák egyből kiszúrták, hogy a hőcserélő nem ippeg a legjobban eltalált. No ezért mondtam, hogy beszélgess el pár szakival, mielőtt megvásárolod. Félreértés ne essék, FÉG párti vagyok, mert amilyen megbízható, tartós, jó készülékeket az elmúlt évtizedekben leraktak az asztalra, az dicséretre méltó.
Nem tudom, hogy merre laksz, de a környéked béli szerelők szakosodása is befolyásolja majd a döntésedet, ha a tanácsomat elfogadod.
Amúgy igen, vannak olyan márkák, amikhez ragaszkodom. Pl szinte mindenünk Bosch, és eddig nem volt a gépeikre panaszunk, most januárban a nem ippeg olcsó másfél éves hűtő problémássá kezdett válni, de egyből cserélték a teljes készüléket. A korrekt hozzáállás csak megerősített abban, hogy továbbra is érdemes ezzel a márkával kezdenem.
Kb annyit tud mint egy arduino uno vagy nano. Faék semmi mas.
Többi is az de egy szerelő sem veszi a fáradságot hogy átnézze a forrasztásokat vagy egy ESR mérővel a kondikat. Egyszerűbb rámondani hogy alaplapcsere 40K forint lesz.
Ez ugy jol hangzik hogy korszerű ház korszerű akármije de nagyon kevés ilyen dolog van már ma. Az én radiátoraim sem erre az ablakcserélt leszigetelt házra vannak méretezve. Ma egy korszerű ház korszerű fűtése valljuk meg nem is biztos hogy gáz. Olyan kevés a hőigény már hogy napelem + hőszivattyú maximum és akkor még számlát sem kell fizetni.
Értem: Valóban nem nagy rendszer ..Gondolom egy szakboltban megtudják mondani mi is az ,amire szükségem volna egy vezérléses rendszer elkészítéséhez.. Egyébként , ha bekerülne egy puffer (nem tudom mekkora ,pl.500-700l)vagy egy HMV tároló-hőcserélő(nem tudom ,hogy kompletent van e ,vagy külön külön,na ebben az esetben gondolom már feltétlen szabályozásra van szükség.
Nagy probléma hogy villanyban nincs normális egyenszabvany sem.
A négy égtáj más más szabvány szerint dolgozik, valahol kötelező a csókos muanyagdobozt beépiteni mert csak, vagy a szerelő tukmálja rá az ugyfélre hogy ez kell slussz , holott nem is biztos.
Szeretném még azt is megkérdezni,hogy a szivattyú inditása manuális(rögtön begyújtáskor?),avagy vezérelt . Amennyiben vezérelt ,akkor milyen módon ,ill.milyen megoldással?? Köszönöm a választ
Köszönöm Neked is és nixon70-nek is a gyors választ. Ezek szerint nagyon kis teljesítményre kell számolni. Már csak az időzítést kell eldöntenem, hogyan legyen.
Szerintetek lenne értelme azért nagyobb szivattyút választani, hogy alacsonyabb fordulaton dolgozva is csendesebb legyen, vagy akár hamarabb lenne meleg víz így hamarabb kikapcsolna ezzel áramot spórolni? Nem tudom van-e itt szükség fordulatszabályzásra egyáltalán? Ezt a Wilo-Star-Z NOVA típusnál nem találom akkor ez valószínűleg fix fordulatú?
Talán rájöttem miben más a nyitott ,persze nem biztos. Szóval . A szivattyú a esetleg kinyomja a tágulásin a vizet a kiskőrből,ezért abból egy visszavezetés kell a kazánvédő és a szivattyú közé???
Köszönöm a válaszod. Most még bizonytalanabb lettem. Azon filózok ,azt nem értem ,hogy ebben az etben csupán az a különbség ,hogy zárt tágulásival van a rajz ? Vagy esetleg a szerelvényekben is másként kerül kiépítésre.? Esetleg nincs szükség visszacsapóra ,vagy plusz dolgokra is van szükség ?
Köszönöm... A rajzon látható termikus biztonsági szelep létfeltétel.. Meg látok valami automata légtelenítőt is. Gondolom a szivattyú által keltett lébuborékok végett?? A nyilt tágulási nem számit?? Bocs az estleges ostoba kérdésekért ,de érdekel a dolog és nem vagyok fűtésszerelő(sajnos)
Milyen vastag csövet kellene használni cirkulációs HMV kiépítésére és mekkora szivattyút ajánlatok? A HMV tároló és legtávolabbi vételi hely ~14 m. Szivattyúkból pl ez a Wilo Z NOVA nagyon olcsó és ez a Wilo-Star-Z 20/1 pedig miért a duplája? Vagy ez megbízhatóan szabályozható Wilo Star-Z 15 TT?
Mindenkitől azt hallom hogy ezek a HMV szivattyúk drágábbak, mit a sima fűtésre használtak.
Akkor ezt úgy kell értenem ,hogy nem lehet úgy mond parhuzamosan beszerelni a visszatérő ág gravitációs vezetékének gólyós csapja áthidalásával. Egyszerüen a gravitációt meg kellene szüntetni és a visszatérő ágra rakni..
Tehát megvásárolnál valamit, amiről azt hiszed, hogy fillérekből javítható, tartós, és mindehhez gyanúsan olcsó is? Azt gondolod, hogy a FÉG még mindig olyan strapabíró cirkókat gyárt, mint 30 éve?
Én a helyedben beszélgetnék pár féges szakemberrel, és rákérdeznék arra, hogy pl hogyan tudják-szeretik tisztítani a hőcserélőt? :)
Szerintem túlságosan előítéletes, és/vagy túlságosan fogtechnikus vagy. Természetesen nem árt némileg képben lenni, mert komoly szakemberhiány van.
A jó szakembereknek annyi munkájuk van, hogy nem fognak azon sírva fakadni, ha némely ember úgy gondolja, magas a szakemberek munkadíja, és inkább magának megbuherálja az dolgait. :)
Háromféle szakemberrel (céggel) találkozhatsz.
- Az egyik a kenterbe veri a 40 rablót Ali babával együtt is... éppen ezért iszonyatos pénzeket el tud költeni önfényezésre, reklámújságokban és kiadványokban 10 hirdetésből 8 az övé, csak más csaliszöveggel...
- A második kvázi bármit bármikorra elvállal. S többnyire nem is aranyáron, inkább piaci ár alatt. Gyanús, vajh miért tudja ezt megtenni, miközben mindenki el van havazva?
- A harmadiknak hetekre, hónapokra tele van a határidőnaplója, és mivel jó minőségű munkát ad ki, ezért meg is kell tudni fizetni.
Ha jól emlékszem olvadtam ,de ott 2" primer -szekunder volt ..Nálam 5/4" .. De nem gond ,mert járatom kazán védő nélkül. Ha viszont gondolok egyet ,akkor szelep átállítás és megy a kazánvédővel.. Legalább is így tervezném.. A VTC és szivattyújához kell külön vezérlés,vagy mehet fixen a szivattyú a hálózatba?? Elnézést ha laikus a kérdés . Én is az vagyok.
ebben kéne segítség ,ill. ötletek . Némi segítséget ,hasznos információt szeretnék kérni Tőletek! Hétvégi házunk gravitációs fűtéssel van szerelve A rendszerbe egy keringtető szivattyú is be van építve. (A fűtés minkét elven működtethető. ) Kazáncsere lesz,mivel kilyukadt a jó öreg "Totya." Kérdésem : Érdemes e kazánvédő (termikus szelep)szelepet beépíteni abban az esetben is ,ha nincs puffertartály a rendszerbe építve, ill. a gravitáció útján működő fűtésnél üzemképes,működik e a termikus szelep ?? (Szivattyú nélkül gondolom). Tudomásom szerint természetesen hasznos a szelep,azt viszont nem tudom ,hogy szivattyú nélkül a gravitációs elven működő használatnál működik e.?? Mechanikus elven működik ,így gondolom gravitációs fűtésnél is ellátja a visszatérő hőmérsékletemelését.. A rajz szerint az előremenő szivattyú nem kéne...Egyébként jó így?? Puffer nincs. Az elvem szerint kazánvédővel látnám el a visszatérő oldal elzáróját . Természetesen elzárókkal körbe véve. Alap helyzetben a kazán védőn keresztül a visszatérő párhuzamos ágán keresztül müködne a rendszer. Áramszünet ,vagy bármilyen más megfontoltság esetén kizárnám a kazán védőt és a gravitációt megnyitva "ősi" módon menne a rendszer.. Vélemény??
Azt hiszed téged mindig mindenki csak le akar húzni...
Azok az emberek ennyire szkeptikusak, akiket már nyilván lerántottak.
De hidd el azért mert téged egyszer lerántott egy szerelő, még nem mindegyik ilyen!
Az meg hogy 10-ből 8-ilyen lenne, ahogy állítod, erős túlzás. Mire alapozod ezt?
Kihívtál 10 szerelőt, és 8 le akart rántani? Mivel? Hogy azt javasolta rézcsővel építsük ki a rendszert falon kívül, ne pedig 5 rétegűvel? Hát kié lett volna az a rézcső? Kinek a lakásába marad? :D Nálam nyugodtan elmehet és megveheti a megbízó is az anyagot. Nekem van egy munkadíjam és csókolom. Szóval a lehúzás fogalma is zavaros nálad...
Na hagyjuk ezt... Neked ez a fixa ideálod hogy ilyenek a szakik...
Sziasztok . Belevetettem magam a fűtésszerelés érdekességeibe. Hát mit mondjak . Nagyon tetszik ,de minél jobban beleásom magam (elméletben) ,annál bonyolultabbnak látom . Iszonyatosan élvezem,azt a rengeteg lehetőséget ,amit feltár egy adott probléma ,vagy éppen egy meglő,vagy kiépítendő új rendszer megoldásakor. A saját problémám és annak saját magam általi megoldása vezetett idáig. Természetesen tök hülye vagyok hozzá ,minimális rálátással . Köszi a profiknak (akinek nem inge,ne vegye..:)) ) a válaszokat esetleges kérdéseimre..
Én nem gondolom, hogy az én igazságom az egyetlen, és nem vagyok okostojás sem.
Leírtam a tényeket ezzel kapcsolatosan. Úgy veszed ahogy akarod... Ha belegondolsz az okoskodó te vagy, mert téged hajt az a tudat, hogy megcáfold a tényeket. Minden nap belefutok olyan "okoskodó" emberekbe akik egyszerűen nem fogják fel/nem fogadják el a tényt, hogy mit lehet és mit nem lehet. Ezt általában egy fél órás beszélgetés követi, ahol a következők hangzanak el:
De miért nem lehet?
Eddig, ez így működött 20-30 évig most miért kell?
Eddig is ebbe a kéménybe volt belekötve, és eddig jó volt!
Minek kell gázterv ha a gázcső nem változik?
Mi az az EPH? Eddig sem volt, most minek? Eddig is ment a kazán anélkül...
Sorolhatnám....
Vagy megérti az első 10 percben mit miért kell, vagy nem, és akkor azt szoktam mondani, fel lehet hívni a szolgáltatót és majd az elmagyarázza ha nem világos.
Mind emellett, van amit nem lehet megérteni, van amit én sem értek, sőt van olyan amit még a tervező sem ért, de ha a rendelet vagy a törvény, vagy netalántán a szolgáltató úgy dönt ezt nem lehet akkor nem lehet, és ennyi... ez egy lánc. Ha egy szem kiesik a rendszerből nem lesz, gáz, vagy fűtés stb... Itt a dolgoknak együttesen fent kell állniuk, hogy megvalósuljon amit akarunk.
Ugye szigetelve lett a házam nagyok lettek a radiátorok. A nagyszobában volt 3 db egyet levettem. Rézcsöves fűtés, volt hozzá PB gázas pisztolyom nem egy vasziszdasz megcsinálni. Kicseréltettük a tűzhelyt villany sütősre és a régi földgázosat átalakítottam PB gázosra. Igazából csak a sütővel kellett szarakodni a többit csak hangolgatni kellett.
Most nyáron két nap alatt áthúztuk egy kollégával a villanyt a falban aluról rézre mert akartam 32A kismegszakitót. Persze nem a mai szabványnak megfelelően mert külön huzzák ma már az égőket es kulön a konnektorokat hanem ugyanazt állítottuk elő.
Kicsit "szentségtörés" de senkit nem erdekel. Ezért meg nem köpködtek meg a suliban... :D
2012-ba is már foglalkoztam ilyennel csak nem teljesen szakmai szinten... besegítettem egy általános iskolai barátomnak akinek ez volt a szakmája. Kazán közelében nem nagyon voltam. Igazából, a Mika volt számomra a sorsdöntő 2014-ben, amikor azt mondtam, felnőtt fejjel, na most ülök be a padba ezzel kapcsolatosan. Tehát az, hogy "mióta" nem releváns, mert nem tudom elmondani hány 20-30 éves szakmai múlttal rendelkező szaki után szoktak kihívni, hogy menjek már nézzem meg, mert valami nem jó... kihívás ilyen emberek után dolgozni :) Az eltelt pár évben meg, nem kevés szakmai tapasztalatot szereztem, rengeteg kapcsolati tőkét gyűjtöttem, és most egy kóklermentes vállalkozást csinálok...
A munkanélkülis az olyan hogy talán 9 honap nappal és fizetnek is erte. Ellenben ha barmi ok miatt abbahagyja az ember akkor vissza kell fizetni a teljes költséget. Ide terelik be az önként jelentkező munkanélküli embereket, illetve néha a munkaügyi központ kötelez embereket eljárni egy szakmára.
Mi munkahelyen rendelkezők 16:00 hivatalosan 20:00 körülig kellene lennünk péntek kivételével minden nap. Szóval ad elfoglaltságot.
Kaptunk diákigazolványt igy olcsóbban buszozok, munkaruhát, bakancsot, tankönyveket. Kicsit többen vagyunk mint 10 fő. Van közöttünk más szakmával rendelkező de már unja magát ott szakmunkás de van egyetemet végzett jelenleg is pedagógus akinek kell erősáram papír a gyengeáram mellé. Gondolhatod neki mekkora élmény azt hallgatni amit délelőtt tanít. :) Saját elmondása szerint felüdülés neki a délelőtti terápia után délután beülni hozzánk es kikapcsolódni egy kicsit.
Én tudtam hogy van ilyen és keresgettem ezt a neten es ugye a facebook felhozta reklámként hogy ahelyi szakképzési centrum milyen szakmákra indit igény esetén. Beszerveztem még 3 embert magam mellé a többiek meg ismeretlenül jöttek maguktól.
Tanárhiány vagy nem tudom mi miatt de csak akkor indult ez ha az előző csoport kifut azaz minden második évben. Mert ugye az oktatats kétéves. Kell szakmai gyakorlat is középen de nekünk majd elfogadják hogy hasonló helyen dolgozunk es elég lesz a munkáltatói igazolás. A többinek meg ha más nincs keresni kell egy villanyszerelő mestert - mert csak mester oktathat embert - és ő leigazolja vagy ledolgozza nála a 96 óra nyári gyakorlatot. No most hogy néz majd ki az hogy a mester 8 elemivel lehet mester (mesterképzés semmi szakmai plusz csak tanulnak kis pedagógiát) de a diplomást tanár úr nem lehet azonnal mester pedig ő 4-5 évig tanult pedagógiát. :)
Szerintem erdeklődj a logisztikailag neked megfelelő centrumban hogy van-e ilyen náluk az év vége felé ...
általában aki simán csak cseréli az az épp bedöglött régi 30 éveset cseréli egy hasonló akár használtra, mert nincs pénze normálisra. Egyértelmű, hogy egy kondenzációs kazán 7-9 év alatt megtérül.
Az ugyan olyan, az számomra azt jelenti, hogy dettó ugyan az a kazán csak új. Na ilyen nem nagyon létezik. :)
Arról nem beszélve hogy az ERP rendelet meg mindent felülír. Tehát az egyszerűsített készülékcserével kapcsolatos dolgokat is.
Ebből kiindulva, csak olyan kazánt lehet felszereli ami megfelel a rendeletnek is. Már most se nagyon tudok olyan B tip új kazánt ami ennek megfelel. 2018.09.26.-tól meg biztos hogy nem lesz képes a NOx miatt egyetlen B tip kazán sem, hogy megugorja a mércét, és ez irányba biztos, hogy egyetlen kazángyártó sem fog fejleszteni, mert az irány a kondenzációs kategória.
Mindezeken túl, én még nem találkoztam olyan ügyféllel, aki ha /akár rá szánta magát/ akár kényszer alá került/ a régi B tip kazánját, egy új B típusra akarta volna cserélni... Ez lehet azért van, mert Budapesten dolgozom... nem tudom.
Lassan már úgy vagyok mint Csókay doktor hogy ha jót akar az ember akkor jobb ha maga csinálja/tanulja meg.
Kitaláltam pár komával hogy most az EUs pénzen ingyen lehet szakmát tanulni és járjunk el ha már ingyen van. Most járok villanyszerelőire de ha elvégzem itibiz' beíratkozok valami gázosra is ... :)
Odajött egy ökör először aki jégnyomást mért majd szétugrasztotta a csöveket benne és megtelt vízzel az elektronika. Akkor kért hajszárítót hogy kiszárítgassa. Szinte minden télen csöpögött itt ott majd egy alkatrészt egy hónapon túl tudtak csak beszerezni.
Mivel tél volt nem tudtam a szervizzel leveretni a falról így nyáron vettem másik típust és azt én tettem fel. Azaz kettőt mert kombi kazánt soha, egy kéménybe kettőt azaz vízmelegítővel, ionizációs kapcsolóval. Az is hülye volt aki megtervezte hogy nem tett bele időzítést a be és kikapcsolás közé. Azt is megbarkácsoltam egy 10-15 mp múlva kapcsoljon vissza. Jött a katasztrófavédő ellenőrizni és nem ismerte meg a technológiát. Irt egy jegyzőkönyvet nekem hogy ellenőrzött és ez így nem jó mert két készülék dolgozik egy kéményben. Nem voltam itthon így nem tudtam neki oktatást tartani erről. :)
No és akkor fogalmazódott meg bennem - meg akkor amikor 1-1 nagy arcú szakembernek mondott lény arcoskodik - hogy ennek a szakmának is 8 elemi az alapja ... :)
teljesen hideg állapotban, ha kieresztem az összes nyomást a szelepen keresztül, mennyit kell mutatnia az órának? Mennyi nyomásnak kell lennie alapból a tágulási tartájban ami normális?
DE ettől még lehet igazad ...
És annak is aki azt mondja, h pöcs vagyok....de számomra nagy a kontraszt a kettő ("megnyilvánulás") között...
Én hiszek neked, nem azt mondtam, hogy egyszerű, de elméletileg ugyanolyanra cserélhető. (persze ha bélelni kell, akkor már inkább érdemes szerintem is kondenzációsra váltani).
Nekem pl mindegy, hogy mennyire zárt a rendszer, mert külön kazánházam van, saját szellőzéssel a lakótértől teljesen elszeparálva, nem kell félnem attól, hogy a kazán visszafele dolgozik.
Felőlem járhatsz bármilyen road show-ra vagy akár tv show-ra is :)
Nap mint nap ezt csinálom... kazánokat cserélek, rendszereket építek ki, és gázterveket adok be...
Ezekkel kapcsolatban szakmai konferenciákra járok, ahol mind a kormány, mind a szolgáltató, mind pedig a szakma emberei vesznek részt. Az egyik ilyen szakmai konferencia anyagait legutóbb meg is osztottam itt, a kormány új kazáncsere rendeletével kapcsolatban... Mivel én is MÉGSZ tag vagyok, a cikkben szereplő Gyárfás Attilát ismerem. Szóval megkérdezem még egyszer... Konkrétan mi a kérdés?
Ezzel kapcsolatban kéményseprői szakvélemény kell. Az esetek 99%-ban ezt az engedélyt nem adják meg csak a kémény bélelésével, vagy újrabélelésével stb... Ahol B tip kazán (van) volt, ott az általában nem bélelt kéménybe van belekötve. Ha bélelve is volt (nyilván az nem mostanában történt) és egy ilyen régi tip alumínium csöves bélelés az esetek többségében már szita... Tehát nem kapja a meg a pozitív szakvéleményt.
Szóval ha ott tartunk hogy a kéményhez is hozzá kell nyúlni, akkor az emberek többsége nem a B tip kazánnak fog újrabéleltetni, hanem a kondisnak... Senki nem visszafele akar fejlődni, hanem előrefelé. Arról nem beszélve, ha odáig jut az ember, hogy nincs mese kazánt kell cserélni, akkor már szempont lesz az energia hatékonyság is... Tehát eleve kondisban fog gondolkodni.
Voltam egy gyártói road shown ahol minden gyártó képviseltette magát. Mindenkitől megkérdeztem ezt a csak kondenzációs a kóser kazán dolgot és senki nem állította hogy ez így van.
Műszaki paraméterek vannak még a törvényben is nem az hogy ez csak kondenzációs lehet.
1. Adott egy padlófűtéses rendszer, ami vidáman működik, de hetente csökken 0.1 BAR-ral a rendszernyomás, így kb havi 1x újra be kell állítani.
A nyomást 1 BAR-ra állítottuk be(mikor nem ment a keringető, keringető működése közben kb 1.2 BAR). Az összes csőcsatlakozást, csapot és szelepet már ellenőriztük, ahol csepegést tapasztaltunk ott azt javítottuk.
A fűtés zárt rendszerű, a kazán egy kb 30 éves ETI 25kw-os, a kiegyenlítő tartály egy kb 20 éves 35 literes CIMM. Az ház 1990-es években épült, 2 szintes, szintenként 7 körrel.
Mivel padlófűtésről van szó, a rémálmom, ha valahol az aljzatba szivárog a víz, de komolyabb vizesedést sehol sem találtunk. Azon is gondolkodtam, hogy ereszthet a kazán is működés közben, és a víz gőz formájában távozhat, vagy a kiegyenlítő tartályból szökik a levegő.
Ezzel kapcsolatban bármilyen tanácsnak örülnék, hogy mit kéne vizsgálni, és ha esetleg ereszt valahol, azt hogy látnánk.
2. Cserélném a kazánt kondenzációs kazánra. Maga a kazán ár nem vészes, viszont kérdés a kémény. Jelenleg ez egy 2 szintes épület dupla kéménnyel.
Az ideális az lenne, ha vegyestüzelés lenne az egyik cső, a másikra pedig a kondenzációs kazánt kötném. A kémény 7 méter magas, kérdésem, hogy ennek bélelése kondenzációshoz kb milyen árban lenne?
Feltettél egy kérdést, amire a cikk is választ ad...
De azt a kérdést nem tetted fel pontosan mit is akarsz?
Kazán cserét? Ezt 2016.07.01.-től nem lehet csak kondenzációsra.
A mostani változtatás még jobban szigorít, tehát a kondis kazánnak is teljesítenie kell a NOx kibocsájtási határt 2018.09.26.-tól. Ennek jelen pillanatban nem mindegyik kondis kazán felel meg. A dátum után mindegyiknek meg kell felelnie. Tehát mi a kérdés ezzel kapcsolatban?
Sziasztok! Némi segítséget ,hasznos információt szeretnék kérni Tőletek! Hétvégi házunk gravitációs fűtéssel van szerelve A rendszerbe egy keringtető szivattyú is be van építve. (A fűtés minkét elven működtethető. ) Kazáncsere lesz,mivel kilyukadt a jó öreg "Totya." Kérdésem : Érdemes e kazánvédő (termikus szelep)szelepet beépíteni abban az esetben is ,ha nincs puffertartály a rendszerbe építve, ill. a gravitáció útján működő fűtésnél üzemképes,működik e a termikus szelep ?? (Szivattyú nélkül gondolom). Tudomásom szerint természetesen hasznos a szelep,azt viszont nem tudom ,hogy szivattyú nélkül a gravitációs elven működő használatnál működik e.?? Mechanikus elven működik ,így gondolom gravitációs fűtésnél is ellátja a visszatérő hőmérsékletemelését.. A rajz szerint az előremenő szivattyú nem kéne...Egyébként jó így?? Puffer nincs.
Sziasztok! Némi segítséget ,hasznos információt szeretnék kérni Tőletek! Hétvégi házunk gravitációs fűtéssel van szerelve A rendszerbe egy keringtető szivattyú is be van építve. (A fűtés minkét elven működtethető. ) Kazáncsere lesz,mivel kilyukadt a jó öreg "Totya." Kérdésem : Érdemes e kazánvédő (termikus szelep)szelepet beépíteni abban az esetben is ,ha nincs puffertartály a rendszerbe építve, ill. a gravitáció útján működő fűtésnél üzemképes,működik e a termikus szelep ?? (Szivattyú nélkül gondolom). Tudomásom szerint természetesen hasznos a szelep,azt viszont nem tudom ,hogy szivattyú nélkül a gravitációs elven működő használatnál működik e.?? Mechanikus elven működik ,így gondolom gravitációs fűtésnél is ellátja a visszatérő hőmérsékletemelését..
De biztosan el lehet pocsékolni a meleg vizet így. Ezért szigetelni kell a csöveket és használatra optimalizálni a keringetések bekapcsolását és hosszát.
Annyi a baj vele, hogy ez igy ilyen forman mindenhol megkeringeti - mindenhova be van huzva a cirkulacios ag. Ha nem keringetnem meg, akkor nalunk is kb 7 liter hideg jon elotte.
Hasonlo problemam van. En ugy oldottam meg a melegvizet emiatt a zuhanyzoban, hogy egy taviranyitoval tudom tavvezerelt aljzattal inditani a cirkulacios agat. Eleg kicsi a szivattyu, de kb 3-4 perc alatt fordul oda a melegviz.
Hatranya a megoldasnak hogy mindig furdes elott nyomogatni kell. De igazabol mar megszoktuk, mert bemesz levetkozol, elokeszulsz, pont kijon az az ido mire melegvized lesz.
Nem tudom eldönteni, mi legyen :( Mert, ha vastagabb cső kell pl.: 20-as abban már ~7,6 l víz van 30 m-en. Mondjuk, ha csak az oda úttal számolok 16-os csőben 2,3 l /15 m 20-asban 3,8 l/15 m Ez nem tűnik olyan soknak, de nem tudom valójában ez mennyi idő, mire odaér?
Ha lenne a cirkulációt időzíteném a használatra igazítva, vagy mozgásérzékelővel kapcsolna, így minimálisra lehetne csökkenteni a fogyasztást és a veszteséget. Attól még szigetelem a csöveket, de nem számoltam milyen mértékben lenne reális.
Még egy eszembe jutott: Azt hogyan kellene megoldani, hogy a WC lehúzással ne nullázzam a nyomást a többi csapon? (nem lesz tartályos WC)
a 16os cső kevés, ha van kád is, meg ha több v1zvételi helyet táplál. viszont az igaz, hogy inkább kidobok 3liter vizet, mint hogy keringtessem éjjelnappal.
Segítséget szeretnék kérni épülő házunkba a HMV rendszerrel kapcsolatban.
A HMV tartály és a legtávolabbi meleg-víz vételi pont ~12 m-re van egymástól. Én első lendületből az itthoni (30 éves rendszer) tapasztalatai alapján cirkulációs megoldásra gondoltam. De amikor kiszámoltam mennyi víz van 36 m-nyi 16-os Henco csőben (~5,5 l) elbizonytalanodtam, hogy kell-e ez a cirkuláció, mert a szivattyú csak 50e és ki tudja mennyit bír...
Csatoltam egy skiccet. A kis piros körök a meleg víz vételi helyek. A HMV tartály van jobb szélen (a nagyobb), onnan a mosogató csaptelep balra a 2. piros kör kék kitöltéssel, ez 2,5 m távolság.
Szerintetek van értelme a cirkulációs rendszernek ezen paraméterekkel? Ha igen, jó ide a 16-os Henco cső vagy más kellene?
A csövek víztartalma nem számottevő a tágulási tartály szempontjából. Ha van helyed akkor felraksz egy 20 literest , nem lehet több vized a rendszerben .
A csapok : Pont ugyanilyen radiátoraim vannak , kb 3000 ft volt darabja a termofejnek + a hozzávaló szelepnek pár éve. De ha nagyon utána jársz szerintem ezen az áron most is megkapod.
A kémény dologhoz nem értek , de nem elég, ha kidugnak a tető fölé egy kettős falú kipufogót ?
A régebbi kombi turbós kazánoknak miért felelt meg, hogy az oldalfalon kivezették a csövet és mehet is kéményesek nélkül. (6 éve)
Ilyen lehetőség jelenleg nincs a kondenzációsoknál ?
Termosztát : Ha egy klasszikus tekerős régi fajta van , akkor cseréld le egy digitálisra , szerintem elég sok embernek köztük nekem is computherm márkájú van le lehet venni a hisztérzist (kapcsolgatást) +-0,1 fokra . (21,9-nél bekapcsol 22,1 kikapcsol )
A szoba termosztátos helyiségbe nem rakhatsz termofejet a radiátorra, mert egy kicsi káosz lesz a fűtés szabályozásban . Oda csak egy natúr tekerőt , de ha spórolni akarsz pár ezer forintot akkor hagyod a mostanit. (bár ha zárt rendszered lesz lehet, hogy a csatlakozások csöpögni fognak.
"Biztos háá kell nyúlni a kondis kazánnak megfelelő bélelésre."
Bocs, ezt nem értem.:D
A kémény elég magas, 8,5-9m körül van. 4 téglás. Ez a bélés egy húzós tétel lesz. Van nem turbós kondis készülék?
A fűtésszerelést családon belül is meg tudjuk oldani, de terv gondolom kell. Hivatalosan. Mármint ha csak kicseréljük a készüléket, nem változik a gázcső a házon belül, akkor lehet nem kell? Valaki meg fog érte búbolni, ha nincs?
Azért gondoltam a csöveket kivágni, mert rengeteg vizet felvesznek -> jóval nagyobb tágulási kell, valamint a szabályozhatóság sem túl komfortos. A radiátorok szelepei meg tuti nem zárhatóak. Régi vackok, addig nem csöpögnek, míg hozzá nem nyúlunk. A komfort nem a legfontosabb, meg nem lenne sürgős sem, de a tágulási méretezése miatt most kéne dönteni.
Most egy vezetékes termosztát van az egyik szobában, ehhez hasonló vezérlés lenne továbbra is.
'Gondolom új kémény bélés is kell majd a turbós működés miatt, bár ebben nem vagyok biztos.'
Biztos háá kell nyúlni a kondis kazánnak megfelelő bélelésre.
lehet cső a csőben vagy szét választott.
mennyi ? Irányoz elő egy százast + a kéményseprői di 35 eft.
'Tervek is kellenek?' ha kell akkor az egy gázterv kijön kb. 40 ből.
Aztán a nyitott rendszert zárttá tenni- táguási tartály + fűtésszerelői munka / igaz az lehet a gázszerelő /
úgy 35 eft,
Persze kazánt is meg kell venni és felszereltetni- 300 + 40 eft = 340 eft.
E z eddig szerényen :
550 EFT.
"Érdemes-e a csövezést kivágni és vékony műanyagra cserélni? Érdemes-e a radiátorokat is cserélni vagy jók ezek a régiek? Gondolom mindenképpen kellenek radiátor szelepek, esetleg termo fejekkel. Hol lehet ilyeneket olcsón beszerezni? Akár használt is jó."
Némi villamos igazitás már csak ráadás lehet, de kellhet.
HÁT ERRE IS EL LEHET KÖLTEN AKÁR 600 EFT-ot IS, DE HA MŰKÖDIK MINEK ??
Van egy kb. 35 éve épült, akkori elvárások felett szigetelt ház, benne gázkazán+vegyes:
A vegyes kéménye kátrányos, a kazán nincs használatban kb. 10 éve. Nyáron kiszedném a rendszerből. A gázkazán kéménye bélelt, működik is a rendszer gravitációsan. Jelenleg is ez fűt. 2 colos gerinc, 1 colos radiátor leágazások, ilyen radiátorok:
A nyitott, gravitációs rendszer tágulásija a padláson van, ezen a télen is elfagyott, a gázkazán is öregecske ezért az elképzelésem, hogy egy kondis cirkót rakatnék a gázkazán helyére és zárttá alakítanám. Ha jól gondolom már csak kondisat lehet. Gondolom új kémény bélés is kell majd a turbós működés miatt, bár ebben nem vagyok biztos. Tervek is kellenek? Kb. milyen költség ez?
Érdemes-e a csövezést kivágni és vékony műanyagra cserélni? Érdemes-e a radiátorokat is cserélni vagy jók ezek a régiek? Gondolom mindenképpen kellenek radiátor szelepek, esetleg termo fejekkel. Hol lehet ilyeneket olcsón beszerezni? Akár használt is jó.
Gondolkodtam a felület (plafon) fütés kivitelezésén is, betekerni minden mennyezetet, de az elég költséges lenne a vezérlés, födém szigetelés, tartó váz, rendszerlemez, kartonozás és a cső miatt...
Az hogy egy rövid időre ráteszel 8bár-t nem jelent semmit. Majd ha évekig folyamatosan kibírja a 8 bárt akkor azt mondom...
Valóban a kérdésed nem erre irányult, elnézést... Csak felesleges pénzkidobásnak tartok ilyen szerszámokat venni.
Ez kb ugyan az amikor a sógorom vett az OBI-ba egy akciós, számomra noname vésőkalapácsot, nagy robusztus sds max-ot, hogy az neki milyen jó lesz majd felújításnál falat meg a betont fésni, meg fúrni. Azt gondolta nem ipari használatra lesz, jó lesz az otthonra... A vésésig még nem jutott el, ugyanis egy 15cm-s betonfalba fúrt, 22-es fúróval, amikor a gép félúton szarrá égett. :P Visszavitte, majd közölték vele, hogy túl lett hajszolva, és emiatt leégett, sajnos ez nem garanciális így. Szóval azt a pénzt a kuka tetejére is rátehette volna. Hozzáteszem nem volt az olyan kis összeg. Abból a pénzből kb 15x bérelhetett volna normális gépet, vagy szólhatott volna nekem ha kell... Ezután inkább elkéri a Makitámat vagy a Hiltimet.. :D
Hát most nem magyarázd már meg, hogy mi tömít, amikor minden nap ezt csinálom... senki nem mondta hogy a préselés tömít. :P Egy szakember leírta a véleményt, ezzel kapcsolatosan. Mindenki eldönti "mit tesz a levesbe", legfeljebb a végén szar lesz... Ennyi.
Hát ezt inkább ne vetted volna meg.... Ez az a Delton vagy hasonló kinai tipusú rémálom. :)
Minőségtelen szutyok, szó szoros értelemben. Tényleg ne haragudj, hogy ezt mondom, de ez az igazság.
Amit ezzel préseltek már nem egyszer később csöpögött folyt stb... Ha kézi press az maximum a Rems Eco-Press ami ebben a kategóriában elmegy, de ez is ugye azért mert a gépi fejeket lehet vele használni, meg 3x olyan hosszú teleszkópos nyele van mint ennek a Deltonak, hogy legyen erőkar. Ettől függetlenül, egyik kézi sem tud olyan nyomatékkal préselni mint egy gép. Márpedig ennek a technikának a pofa minősége, kialakítása, és a nyomaték az ami a biztos kötést megalapozza. Egy Rems-nek, csak a pofa közel 2kg... Az az egész szerszám nincs ilyen nehéz amit most vettél... Inkább béreltél volna egy gépet 5000ft/nap.
Pontosan. A Q7 vevőjét esetleg odateheted a legközelebbi konnektorhoz, így elég lesz valami pofás vékony kábellel összekötni a junkers termosztátjával, abban a vezetékben már csak törpefeszültség lesz.
Ha mostanában lett kiépítve a rendszer akkor elegendő évente az első 3 évben utána lehet gyakrabban... félévente, negyedévente. Régi fűtésrendszereknél ahol csak kazán lett cserélve, havonta is lehet tisztítani.
Nekem ilyen lett beszerelve az új fűtési rendszerbe. A gázkazán üzembehelyezésekor a szaki mondta, hogy 2-3 hét múlva tisztítsam ki. Meg is történt, találtam benne apróbb köveket is. Egyszerű tisztítani.
Lefolyórendszer kiépítéséhez csőrendszer választással kapcsolatban merült fel egy kis dilemmám beltérben.
KAEM PVC lefolyócsövekkel kapcsolatban mi a szakmai tapasztalat hőállóság tekintetében? Konyha, amin van mosogatógép abból feltételezem melegebb lefolyóvíz ki tud jönni tartósan, mint amikor az ember kézzel mosogat, vagy egy 90 fokos mosás...
Ilyen esetben lefolyó rendszernek gyanítom nem elegendő a 60C-ig hőálló sima KA PVC rendszer. Kellhet a "fehér belsejű" 90C ig tartós üzemet bíró "HT" (PP) cső? Vannak-e egyéb előnyei a PP csöveknek az olcsóbb KA csövekhez képest? (pl kevésbé tapad meg rajta a darabos hordalék, stb)
A Pestan PP HT csövekkel kapcsolatban tapasztalatok?
Azt gyorsan cseréltesd is le leginkább egy Fernox TF1-re vagy legalább egy Spirotech MB3-ra!
Az a Flamco annyit ér mint halottnak a csók :D
A kérdésedre a válasz: új rendszer esetén évente kell tisztítani. Ugyan úgy mint a kazánra is évente kell szakszervizes karbantartás. De kettőt az egyben megcsinálja neked a szakszervizes.
Decemberben lett beüzemelve a kondenzációs kombi kazánunk és Flamco Clean Smart iszapleválasztó lett beszerelve. Az lenne a kérdésem, hogy azt milyen időközönként kell kiüríteni, mit javasolnátok? Mást nem kell gondoznom a kazánon ugye? Köszönöm!
Van egy oldschool wc öblítő ami eltört vagy nemtudom én már így találkoztam vele elsőre és most egy drottal oldottam meg ideiglenesen, hogy lehessen használni. Milyen márkát kellene, hogy vegyek vagy egyáltalán milyen alkatrészt mert szeretném ha kulturáltan nézne ki és nem ez a drótos megoldás lenne. Egyáltalán nem értek hozzá úgyhogy nemtudom hogy az egészet kellene-e cserélni ezt az öblítő részt vagy részben is lehet hozzá alkatrészt kapni... de nemtudom egyáltalán mi a neve. öblítő gomb? nemtudom... szóval csatolok képet a jelenlegi megoldásról ha vlakinek ismerős a dolog akkor kérem ne tartsa magában én tényleg hülye vagyok hozzá de annyira nem tűnik nagy dolognak úgyh megcsinálnám de mi kell hozá mire figyeljek meg úgy egyáltalán :) köszönöm előre is a segítséget
Jószerivel tudom ajánlani, mert ez bitang erős cucc. Ebből kiindulva szerintem a Rems is az. Bár olyat még nem használtam, viszont minden más csőszerelési gépem Rems. Nekem jobban bejött mint a Rothenberger. Legegyszerűbb bérelni, egy napra kb 4000.ft
Sajnos a horonyvágókról nekem is és másoknak is elég negatív tapasztalati vannak.
Általában 2000-2200 W-os motorral árusítják őket (pl. Rems.) amit én harmatgyengének tartok 5-6 cm mély horony kimarásához 2 vágólappal.
Ezért preferálom a flexes megoldást.
A kisflexen tökéletesen működik a gyári adapter, de a nagyflexre pont az ára illetve a mérete miatt voltam kíváncsi, hogy mennyire kezelhető a gyakorlatban.
Mindenesetre köszönöm neked is hogy foglalkoztál a témával.
Esetleg ha elővetted volna a használati utasítását amibe a következő áll:
Ha a biztonsági egységek kapcsolták ki a kazánt pl. ha nincs láng, avagy a hőmérséklet korlátozó termosztát vagy a füstgáz szenzor kapcsolta ki a kazánt akkor az F1 hibakód jelenik meg. A nincs láng (F1 hibakód) utáni reteszelt állapotot a RESET gomb megnyomásával lehet feloldani. Ha a hiba marad vagy ha a RESET gomb nem aktiválja a kazánt (ez akkor következik be, amikor a túlfőtést szabályozó szenzor vagy a füstgáz termosztát kapcsolta ki a kazánt), hívjuk fel a szakszervizt.
Más a szerelés és más a hibafeltárás. Azért távolról egyik sem megy .
Így a legjobb ha a kerületi kisokosban keresel és felhívsz egy gázszerelőt, aki jön és megjavítja.
Gondolom erre a probléma megoldásra keresel szerelőt :
"Bp. X. kerület. Sokszor leáll F1 hibával, ill. a HMV készítéssel is gondjai vannak: ha le van hűlve akkor nem kapcsol, amikor kinyitom a meleg vizet. Talán Hall szenzort kell benne cserélni, passz, nem értek hozzá."
Érdeklődni szeretnék, hogy motoros golyós csapot, szelepet váltószelepet rendelt-e már valaki ebay-ről? Van jópár fajta és az áraik kellemesebbek mint az itthoni boltban. Mi vele a tapasztalat üzembiztonság/tartósság terén?
A másik kérdés, az olcsóbb típusok mennyire szűkülnek be a valóságban pl a gömbcsap részén? Képeken látok ilyet is olyat is.
Ha már nincs itt szerelő, aki elvállalná a hibafelderítést, valami tippet adjatok, mi lehet a baja. Hátha megokosodok, bár továbbra sincs kedvem szerelgetni.
Valaki meg tudná mondani hogy egy kb 2001-es gyártású kéményes beretta ciao kombiról hogyan tudom kideríteni hogy pontosan milyen típus és milyen paraméterekkel bír? Sehol nem találtam rajta szétszedés nélkül leolvasható típusazonosítót.
A kérdés aktualitása hogy komfort növelése céljából szeretném akár már az idén lecserélni, csak nem tudom így igazán a típusválasztást beindítani hogy nem tudom mihez kell viszonyítani. Ha akár a berettától függetlenül tudtok általános vagy konkrét tanácsot adni az alábbi esetre, köszi!
Családi ház, 2 szint, padlófűtés mindenhol. A hőigény nem túl nagy, ezen a télen a max fogyasztás is 15m3 / nap alatt maradt. A házat computherm q8rf-ekkel 4 zónára osztottam, abból 2 zóna csupán egy-egy kört jelent. Ezeknél gond a mostanival, hogy bár a fűtéshez bőven elegendő lenne 38 fokos vagy az alatti víz, ha 42-44 fok alá szeretnék menni a kazánnak túl kevés és kapcsolgat ha csak egy kört hajt. Ezért mindenképpen olyat szeretnék ami extrém kicsi teljesítményen is tud üzemelni.
Ezzel szemben áll a HMV igény, amit súlyosbítok két zuhanyzó párhuzamos használatával és téli időben kegyetlenül hideg bejövővel. (konkrétan néha fáj hideggel kezet mosni :) )
Érdemes beépített tárolósakkal foglalkozni? (indirektnek nem nagyon van hely)
Van olyan megbízható típus ami egyszerre tud mondjuk 4kW alá menni minimum fűtési teljesítményben ugyanakkor 30kW közelébe HMV oldalon? (1:8, 1:10 ?)
16-os csőre azért gondoltam, mert pár mostani idomban is olyan jó kis dugulás van (szerintem max 30%-a maradt meg a keresztmetszetnek egy sarok idomnál). és mégis elvan vele:) Falazáshoz meg ki kell kicsit bontani és odébb tessékelni a mostani (öntöttvas?) kádat. Ekkor viszont lefolyót is át kell alakítani.
Aljzatot miért kell emelni egyes esetekben? Legyen elég lejtése a csőnek?
Akkor már BOSCH kazán kilőve, az előzőekben leirtak miatt. Viszont Fég-et meg már nem kapok. Westen Pulsar 240i kombi,kéményes azt hiszem ugy 11-edik éves lehet, kezd elhasználódni. Működik, csak ki kellene savazni, tisztítani, de szabolcsba (ahogy Nándi írjaja) nincs rá szaki, plusz megfizethető.
Aki ismer valakit, ne tartsa magába. KÖSZ.
De ha lecserélésre kerülne, mit ajánlanátok. Nem márkát kérek, hanem csak is a "kondenzációs" jöhet szóba, vagy nekem személy szerint, megtenné egy kombi turbós, ugyancsak a Westenből. Ugyanis ezt már könnyebb felrakni, a bekötés miatt.
Van annyi különbség a fogyasztásban, mint az árban (értitek).
Vagy gipszkarton, vagy ytong 5cm előfalazást kap a fürdő belülről ahol mennek a csövek, hogy ebben az elő falban menjenek.
Kádnak 20-as cső, bármi másnak 16-os. A probléma nem a vizes csövekkel szokott lenni hanem a lefolyóval. Gyakran meg kell emelni hozzá az aljzatot akár 15cm-rel...
A csöveket átviszik a konyhafalra -innen faláttöréssel megy a fürdőbe. Ez egy gipszkartont kap -ez van csempézve a konyha felől.nagyon jól elfér a konyhapult takarásában.
Kötés nincs a csöveken , csak a WC mögötti vizóra /csőakna dobozban .
Megoldási lehetőségeket keresek egy klasszikus panel lakás fürdőjének átalakításához. Első körben a közös kád/mosód csapteleptől szabadulnánk, ennek lehetőségeit keresgetem. A lakás a klasszikus: fürdőszobában szembe a kád, jobbra a csap és a kb. 5 cm-es beton válaszfal, aminek a túloldalán a WC van. WC hátfala mögött vannak bezsúfolva a felszálló vízvezetékek, csatorna, szellőző csöve.
1) Amiket sokszor láttam, hogy megfelelő méretű kád berakása után kis párkányt alakítanak ki (falazás vagy gipszkarton) és oda kerül a csaptelep a kádhoz.
2) kád hosszanti oldalánál falvésés, oda süllyesztik a csöveket és oda kerül a csaptelep
3) elvétve láttam, hogy áttörik a falat a wc háta mögött és ott hozzák át a csöveket. Ez lenne érdekes, itt hogy oldható meg a csap megfelelő stabilitással való rögzítése? WC mögött nagyon kevés a hely, ott fúrni-faragni nem az igazi...
Ami eszembe jutott, hogy egy falikorong tartót wc felől felcsavarozni, megfelelő helyen falat átfúrni, csak elég kevés a hely. Meg nem tudom, elég merevek-e ezek a lemezek.
Milyen elfogadott megoldások vannak erre, ami lehetőleg nem túl drága és itthon is elérhető? A 3. irány tetszene, mivel a mostani kádnál nem látom a kis párkánynak a helyet.
Ja igen, ötrétegű cső a preferált. Egy kis kádnál lévő csaptelephez elég a 16mm-es cső?
Mivel az eredeti áramkör meg lett szüntetve így most kapott egy átmeneti kábelt kapott az automatája ill. automatái (fázis, nulla külön automatán van), és a másik vége dugvillás lett, így előfordulhat hogy fordítva van. Holnap reggel folytatjuk a munkát, így holnap fogom tudni kipróbálni, addig is köszönöm a tippet.
SD 20 KLO kazánunk indítás után pár másodperccel leáll és világítani kezd a hibajelzés. A gyújtást hallom utána jelzés és csend, resetelés esetén ismétlődik a jelenség. Nincs tapasztalatom a kazánnal mert a házat nemrégen vettük. A régi tulajdonos szerint elég a reset párszori megnyomása és mennie kell. Jelenleg villamos hálózat felújítása van folyamatban, így kb. másfél napig nem ment a kazán, eddig nem volt vele problémánk. Valakinek lenne ötlete mit nézzek még meg rajta, mivel próbálkozzak?
A szüleim lecserélték a 25 évig hibátlanul működő FEG C21 cirko gázkazánjukat egy BOSCH 4000 szintén kéményes gázkazánra. Ezzel viszont rengetek problémájuk van. Két kazánszerelő fogyott ki belőle, hogy miért kormolódik el a hőcserélő olyan gyorsan. Ősszel és tavasszal, amikor kevesebbet fűt rendszeresen lekormolódik. Évente legalább négyszer lehet takaríttatni. A tél közepén, amikor sokat dolgozik, hibátlanul működik.
A rendszer egy 5 radiátoros gravítációs fűtés kb. 150-180 l vízzel.
Valaki meg tudná mondani, hogy mi okozhatja ezt az erős kormolódást, és hogyan lehetne ezt megszüntetni.
Szerintem senki nem kérte, hogy szerelje ki a panelt, csak azt, hogy fényképezze le a helyén. De a beültetett nyákok tényleg bírják az ESD-t, nem egy mosógép, mosogatógép, hűtőszekrény panelját hozták már javításra teszkós műanyagszatyorban, vagy sima nylonzacsiban. Mindegyik elindult, miután a tulaj (aki csak csavarozni tudott) visszaszerelte. Persze találkoztam már a problémával, autóipari relé a gyártósoron, és sorra cserélgettem a CMOS logikai kapukat. Odamentem a beültető kislányhoz, kötött pulóver, és gyönyörű derékig érő haj. Megkértem, kapcsolja be a karperecét, ami nem engedi kialakulni a feltöltődést. Akkor Ő is megértette, hogy miért kell.
A gázkészülékek is "I osztályúak " tilos javitani---cserélni kell. Még a gyárban is .!
Ha valaki kiszereli és elviszi hozzád a panelt" akkor nem kötelező felismerni, hogy mibe való"
De nem ajánlhatód , hogy tegye vissza a gázkészülékbe .
Február elejétől gyártunk olyan paneleket ; Ami "botlódrótos " rosszul/laikusan veszed le a belső fedelet, törlődik az EPROM ! A külső fedélnél kell bekötni 1X ....
De most fordítsuk komolyra! Te szerinted egy laikus foglalkozik az ESD-vel, amikor nem is hallott róla?
Szétszedi, aztán -akarva vagy akaratlanul- megérinti a panelt, és amikor össze rakja, nem tudja, miért nem működik!
Ezt várták volna el néhányan a topictársunktól, hogy vegye le a doboz tetejét és fényképezze le...?? De hát kárt okozhat vele magának! Még tart a tél, fűtenie kell, szóval nem csak a drága panelről van szó, (persze az sem utolsó szempont) hanem amíg megjavítják neki, nem lesz fűtése! Ez az időpont nem alkalmas a kísérletezésekre!
Az ESD röviden kb ; A testek szétválasztásakor keletkező töltések elvezetése .
Ezen a panelen ez csak akkor lenne gond , ha a230V fázisával, sokkolóval stb "keresgélném mi tud szikrázni". ha az átlagember feszültségmentesiti, utána megfogja a védővezető fémrészeit/ csöveit ezután bátran nyúlkálhat----már nem lessz probléma belőle ! !
Ha nem igy lenne ; ki nem nyithatnád a gázkazánt , az autóból ki/be szállni stb.
A többi mondat már a parasztvakitás! különben nem lenne szükség ránk !
mert én is azt a berendezést szeretem , amihez más nem mer hozzányúlni!Nekem is ebből jön a zsebpénz..............!
Eddig is elmondtuk hogy megoldható.... Nem érted meg, hogy a "világmárka" azért nem tájékoztat mert nem érdeke, hogy egy olyan eszközzel üzemeltesd a kazánt amihez semmi köze!
Ja ,lehet,de az a legnagyobb hasfájásom hogy 0,4 c fok különbségről akar visszafűteni és akkor persze könnyen túl is lendül !:) Meg jó volt nagyon ,kicsit talán többet kapcsolgatott ,de precízen tudta tartani a hőfokot !:-) Kössz hogy foglalkozol a problémámmal ,várok esetleg valakinek lenne saját hosszabb tapasztalata !:)
Ja, hogy úgy! Nekem is a konnektort kapcsolja, de a szivattyú nem onnan megy. Azt hittem arra gondolsz, hogy a kapocslécén van külön hely a termosztátnak.
Üdv ! PID öntanuló állásba ,felfelé a dip kapcsolók !:) Kiakaszt ez a termosztát ,nem tudom mi tévő legyek ,ragyogóan ment áthelyezés előtt ,de így volt beállítva előtte is (de lehet rosszul emlékszem) !:) Most próbálom a 6 perces ciklusidőst ,reggel meglátom az eltérést a beállított és a kívánt között !:)
Sziasztok Beretta Smart 24 cirkó ügyében kérek segítséget tegnapi nap folyamán lett felszerelve használt volt nem új este müködött reggel meg be sem gyújtott szikrát ad nem nem engedi be a gázt a gázszelep se hmv se a fűtési kör nem megy piros villogó lámpát ad be hibának. Mit nézzek meg rajta hol minek mennyi értéknek kell lennie. Fűtéskörnek a nyomása jó nem enged sehol se.
Villamosság újrahúzás is van és a termosztát a kazán "bal oldali vezetékét" fogja használni együtt a keringetővel. Meg van ugye külön a "bédugója" a kazánnak fixre kötve-bedugva. Ez a terv.
Biztos úgy van ahogy mondod. De, az a baj, hogy nem lehet egy próbát tenni. A Q7RF gyártója/forgalmazója még nem válaszolt. Kíváncsi vagyok, hogy mit fognak írni - ha egyáltalán írnak... :D
Nem rég vásárolt házban régi, vascsöves központi fűtés nyitott rendszerrel, vas lapradiátorokkal. Festés miatt ma meg lett bontva a rendszer és szörnyűen barna a víz a rendszerben. Sőt, majdnem, mint a kávé és még talán sűrű is.
Előző tulaj egy Mamika volt, aki szerintem utóbbi időben nem nagyon fűtögetett, a kiskonyhán éldegélt.
Baj ez a folyadék? Ha igen hogyan távolítsam el, hányszor öblítsem ki a rendszert? Vagy mit ajánlotok? Van a rendszerben keringető szivattyú is.
Igazából csak meg kellene nézni, mit csinál az eredeti termosztát. A kezelésije szerint 2,5V - 24V-ot ad ki magából. Nem kommunikálnak oda-vissza, nem digitális jelsorozatot ad ki magából.
A márkával semmi baj. Nem véletlenül nem kapsz releváns infót tőlük. A kazánhoz csak szakszerviz nyúlhat, Ők ki vannak oktatva hova mit mihez... pontosan a mókolások végett. Hívjál ki, egy Bosch szakszervizest, és beköti neked azt a termosztátot, vagy fúrjál faragjál gányold át a másik helységbe.
Üdv Olvtársak ! Kis segítséget szeretnék kérni, a több szem többet lát elv realizálása véget ! Ez a termosztátom van:https://www.siemensbolt.hu/szobatermosztatok/16979-siemens-rev24rf-set-radiofrekvencias-nyomogombos-szobatermosztat.html(frankfurti óra jel nélküli) ! 1 1/2 szezont ment legnagyobb megelégedésemre ,párszor(kb5x) vesztette el a Rádiós összeköttetést a vevővel ,ezért egy ráérő pillanatomba közelebb hoztam a két egységet egymáshoz ,azóta nincs (nulla RF hiba),de viszont nem tudom mi történt ,mert viszont a hőmérsékletre kapcsolás nem annyira precíz mint volt ,akkor a beállított hőfokot mutatta mindig ,most van hogy 0,4 C fokot is hagy visszahűlni és csak akkor kapcsol,de így a komfort nem annyira Ok ! Egyszerűen nem tudok rájönni ,hogy mi lett más/elállítás ! Az adó rész maradt a leghidegebb helységbe ,állítgattam már minden irányba ,de nem igazán pontos a hőn tartás funkció !Van valakinek ötlete ,esetleg tapasztalat? :)Előre is kössz a segítséget!:)
Közben még annyi infót kaptam, hogy a sima kapcsolós termosztátot nem lehet simán rákötni, kell hozzá valami trükk, ha az elkövetője (aki megcsinálta) visszaemlékszik a mikéntjére, meg fogja írni.
A 3 féle bekötést így tudom elképzelni, a 24V és a 0V lehet, fel van cserélve, még nem találtam manuált. Első a gyári állapot, második az on/off termosztát, a harmadik pedig ami most is fent van. Van valami pontosabb tipusa a kazánnak?
Néztem a rákötött termosztátot. Kell neki a 24V, a kimenetén pedig a beállított és a pillanatnyi hőmérséklet különbségének arányában 2,5V-24V feszültség jelenik meg. Tehát nem kommunkilálnak.
Júzer manuáljában tuti benne van, hogy kell on/off termosztátot bekötni. De ha máshogy nem, az analóg bemenetet és a 24V-ot kötném össze a Q7 reléjével. Azt úgy venné, mintha max fűtést kérne a tekerős termosztát.
Szerintem neki kellene állni izomból beszabályozni a radiátorokat, és megoldódna a problémád, még a termosztát is maradhatna.
Írtad, mindenhol van termosztátos fej a radiátorokon. Nyisd ki az összeset maxra, a torlószelepeket meg mindenhol zárd el, majd másfél fordulatot tekerj ki rajtuk, kivéve a hideg szobáét, az legyen tökig nyitva. Indítsd el a fűtést, és nézd meg, minden radiátor átmelegszik-e. Ha nem, fél fordulatokat nyitva a torlókon állítsd be őket, hogy éppen csak átmelegedjenek, a tetejük meleg, az aljuk langyos legyen. hagyd úgy egy fél napra, és nézd meg a hőmérsékleteket. Ahol kevés, ott fél fordulatot nyiss. 2-3 óránál sűrűbben ne nyúlj a radiátorokhoz, ez egy kéthetes játék, és nem is a tavasz a legjobb alkalom hozzá, bár most jön pár nap hideg.
ez a kazán egy gaz 400 kazán bosch hitronik vezérléssel. gyönyörűen képes a q7rf termosztáttal működni.min teljesítménye elég magas , viszont magától gyönyörűen modulál.
Tehát a Junkersünk a fürdőszobában van. Mekkora a fürdőszoba? Nem lehetne oda áthelyezni a termosztátot? Nincs benne egy olyan fal, ami távol van a radiátortól és a párától is?
Most, hogy provizórikusan van kiépítve a termosztát, érdemes lenne megpróbálni, ha a fürdőszoba méretei alkalmasak hozzá. Kis helység eleve nem jó. De ha a WC is ott van, akkor sem jöhet szóba az örökös szellőztetés miatt.
(Tudok olyan fürdőszobáról, ami olyan nagy, hogy még szoba fenyő is van benne és vasalni is ott szoktak.)
- 1 helysegben 14nm (nappali) van egy gazkonvektor
- konyhaban (11,5nm) es haloban(11.5nm) nincs futes
- 3 lakasra jut 2 kemeny
cirkofutest csak megujulo energiaval (höszivattyu, vagy napkollektor) es csak kondenzacios kazankent engedelyeznek, amihez ugye mas (belelt)kemeny kell.(es nem lehet egy kemenyre kötni a kondenzaciost es az atmoszferikusat)
a masik 2 lakas ki van adva es nem tudom mikor tudok megszabulni a berlöktöl, de szeretnek a konyhaba es haloba is futest.
Ezert gondoltam, hogy kiepitem a futest (radiatorokkal??) es rakotok egy 9kW-s höszivattyut. (megsporolom a gazszereles, kemenybelelest es engedelyezest)
Ha nagyon hideg van akkor ott van meg a nappaliban a gazkonvektor.
es amikor kimentek a berlok a a masik 2 lakasbol, akkor a 3 lakas[radiatoron hömennyisegmerovel] kap egy kondenzacios kazant a hoszivattyuval konbinalva. (mert napkollektor vagy höszivattyu amugy is kell)
vagy van vmi tippetek nem engedelykoteles fütesre? (ami kifizetheto uzemelteteso kolteggel jar?)
2.5-s COP-pal es 6000kWh-val szamolva a höszivattyus megoldas evi 30eFt-tal dragabb mint a gaz. (a meglevo gazkonvektort elfelejtve)
Jó sokat utánaolvastam (fórumok, cikkek, leírások) a kazánom technikai képességeinek. Az a lényeg, hogy az én rendszerem folyamatos szabályzású (BJaca itt szépen leírta), ezért a Q7RF nem tudja a kazán képességeit kezelni.
Mókolással vagy anélkül lehetne használni - de nagyon fapadosan. Még megvárom a forgalmazó válaszát, kíváncsi vagyok mit mondanak
Keresgéltem milyen RF-es termosztátot tudnék használni a TRQ21 helyett (ami tudja ennek a képességeit), de nem találtam semmit.
Tehát a Q7RF "projectet" elengedem. Vagy tudok vásárolni valami "igazán" hozzávalót, vagy marad a vezetékezés.
Most már jó idő van, nem sürget semmi. (Az asszony jól tűri a lengő vezetéket)
Alatta - feltett lakás , marad 4 oldal. Ebből két oldalt szabad falak, marad 2 ebből az egyik a szomszéd a másik a lépcsőház.- Csak kijön.
Faszerkezetes ház, emeletes 20 -as falak. lehet, de ritka.
Akkor a kérdés : mennyi a fűtés igénye ? Hát annyi amennyiben mindig jól érzi az ember magát, azaz időről időre változik.
Viszont a hőigény / minuszt 15 foknál a fűtési teljesítmény / : inkább a 8 kW... ami függhet attól , hogy az alsó és a felső szomszéd fűt e, ha igen akkor belefér.
Mennyi az éves fűtésiigény ? Jobban mondva az energia igény ?
Az lehet egy 8000 kWóra , tehát egy picit alulbecsűlt.
Az egy termosztatikus szelepnek nez ki. Csak azt a muanyanot kell leszedni alatta van menet a termofejet arra lehet felcsavarni . De allitolag tobbfele menetel keszul a hollandi ami ramegy
Nem látszik a képen egyértelműen, de mintha fényerőszabályzós tekerős kapcsoló lenne, akár ott lehet a fázis és a nulla is. Ha csak a fázis van ott, akkor bár nem szép megoldás, de a nullát el lehet hozni a kazántól a háromeres vezetéken, és még marad két szál a kapcsolásra. Nekem még mindig Kapocska ötlete a legszimpatikusabb.
A kéményellenőrzés díjját akarom megspórolni. Ezért akarom levenni és ledugózni. Egy sima vakdugó elég mert hallottam olyat is hogy le is kell hegeszteni?
Mert ha netalántán rossz a készülék akkor a kéményes szakvélemény árán kapok újjat...
Segítséget szeretnék kérni egy lakás szobáiban felszerelendő termosztát kérdéskör kapcsán.
Adott egy 2 szobás házközpontú fűtéssel rendelkező társaházi lakás, melynek összesen 4 radiátora van(előszoba+konyha , nappali, háló, fürdő). Az előszobában, a lakásajtó melleti stangnál találhatóak a bemeneti/kimeneti fűtéscsövek( FAR SZELEPES OSZTÓ GYŰJTŐ 4 KÖRÖS) https://photos.app.goo.gl/yfIcE926xHBMp83n2 Ezen szelepeknél tudom az adott szoba radiátor hőmennyiségét szabályozni, míg a radiátorokon lévő tekerővel igazából a nyitott/elzárt állapotot. Ez a jelenlegi működés, ami abszolút nem kényelmes számomra.
Számomra nem teljesen világos az, hogy csupán ezen eszköz beszerzésével, komolyabb fűtésszerelés vagy (fűtéscsövek)átalakítása nélkül megoldható lenne ez a termosztátos gondolat? Ha igen, akkor az nagyon szuper lenne, és akár már hétfőn meg tudnám rendelni ezen szabályozókat. Ha komolyabb fűtésszerelést igényelne, vagy átalakítást akkor felvázolná az alternatívát a kedves válaszoló?
Azt hittem max 50-ből megúszom. Nem tudom miért vették le az órát, a ház 10 évig lakatlan volt, tehát alapdíj tartozás lehet a fő ok. Azt sem tudom pontosan mikor vitték el az órát, még lehet 1 éven belül vagyunk.
A gázórát meg mondván az új törvény alapján ingyen hozzák azt hittem. :-)
Kémény szemrevételezéssel nagyon jó állapotban van, tehát gond nincs vele tuti, de viszont papírok sincsenek meg hozzá az is biztos.
Nade mi van akkor ha lekapom azt a kéményes vízmelegítőt és beteszem a szekrénybe? Máris megúszok egy csomó pénzt. :-)
Konvektorok parapetesek, jók, nem lyukas, nem rozsdás, és nem flexibilissel hanem rendes vascsővel vannak bekötve, abba nem tudnak belekötni.
EPH? Nos, sehol nem látom hogy földelve lenne a gázcső, a gázóra helye sincs áthidalva ilyen sárga vezetékkel.
Magáról a tervről.... mindenki azt hiszi hogy újat kell alkotni. Nem, a meglévő, a szabályos állapotot kell dokumentálni, majd ezen dokumentáció alapján a szolgáltató MEÓ -z.
Sőt ha nincs szerencséje a kérdezőnek és megmakacsolja magát a seprő - kér ő is egy tervet, hozzá hidraulikai számítást , sőt a bélésről műbizonylatot.
A bürokrácia egy öngerjesztő folyamat.
Ha sokat számolok még elérem a 200 eft -ot is akár !!
Mi véleményed arról, ha innen lenne átkötve a 220V?
A konyhai villanykapcsoló vezetékére, a kékkel jelzettre lehetne rákapcsolódni. Ekkor lenne a legkevesebb a "vezetékezés"
Ha ez járható lenne, akkor a régi helyére fel tudnám szerelni a vevőt és minden úgy lenne ahogy elgondoltam. Persze a 3 eres vezeték még mindig kérdéses, de írtam a Q7RF forgalmazónak, hogy szerintük használható-e a kazánomhoz egyáltalán.
Eleve 100m tud nyílt terepen. A 30m úgy értettem hogy lakásban... Semmit nem árnyékol a kazán, ha a fémdobozt arra értetted. Le kell bontani a kábelt persze. A kazánban a panelról a kivezetés dönti el melyik az a 2szál ami kapcsol. De most ezt pont neked magyarázom? :)
Értem én, meg fel is fogtam. De van, akinek tetszik egy drótokon lógó beszigszalagozott relé, és van, aki ragaszkodik egy gyári dobozolt kivitelhez, még ha burkolaton belül is lesz. Ezért írtam a tág költségeket.
Hogy melyik kábel marad szabadon? A zöld/sárga. A barnát a fázisra kell kötni, a kéket a nullára, és a zöld/sárga lesz a kapcsolt szál. Bár ez így elég szörnyen hangzik, szóval illik ráhúzni egy fekete zsugrcsövet, hogy majd ne szivasson senkit. Ehhez az átalakításhoz így-is úgyis bele kell nyúlni a kazánba.
Én továbbra is azt mondom, hogy maradjon a vezetékes termosztát, és a nyomvonalnak ki kell találni a legoptimálisabb (legkisebb rombolással járó) elvezetését. A lambéria erre pont jó, mert mögé be lehet csúsztatni, tehát ott nem kell vésegetni.
Ebből még továbbra sem derül ki, hogy melyik legyen az a kettő vezeték, amit a relével akarunk kapcsoltatni.
Különben pedig szvsz kamu az a 3 vezeték, csak nem volt más amikor bekötötték. A kazán bekötésére rá kellene nézni, és ez egyből ki is derül, hogy melyikre nincs szükség a rádiós termosztát bekötéséhez.
Lerajzoltam, amit Kapocska is mondott, hogy lehetne bekötni, mert a vezetéked alkalmas rá. Igaz, kell hozzá még egy relé, hogy ez egy 200Ft-os relé a jófogásról, vagy egy 5000Ft-os relé a boltból, azt Te döntöd el. Vagy pedig felteszed a kazán mellé közvetlen a vevőt. Akár egy vízálló szerelődobozba.
Segíteni akarnak, de valljuk be, így, távolból nem olyan egyszerű.
Mondok én egyet: ha félted a csempét, mi lenne, ha a konnektorból átfúrnánk szomszéd helységbe, hogy legyen ott 230V - feltéve, hogy ott nincs, és oda tennéd a vevő egységet. A vezetékezést pedig egy kis helyes furattal a csempén, úgyszintén meg lehet oldani. Na, miccolsz? Vagy a szomszéd helység nem lenne mégse jó? Ott azért csak nincs pára...?
Ami bent van 3 szál vezeték a termosztáthoz, az milyen vezeték? Valami vékony mindegy-csak-drót-legyen, vagy egy 3 eres duplaszigetelésű, mint pl egy hosszabbító?
"A vevõegységet a kazán közelében (ne szerelje a kazán burkolata alá), ned-vességtõl védett helyen kell a falra szerelni."
A nedvesség miatt nem akarom a fürdőszobába szerelni. Ahova szerelni akarom az száraz hely és közel is van (60cm), annak ellenére, hogy a fürdőszobán kívül van. OK? Ott van (volt) a régi is, oda van vezetve a kazánnak szükséges három darab ér. (kék, barna, sárg/zöld). Viszont 220V, na az nincs mert a TRQ21-nek nem is kell. OK? (Lásd fotó)
Tehát kell valahonnan szerezni 220V-ot. A fürdőszobából kihozni a 220V-ot biztos lehet, de mennyezetig fel van csempézve, a 24V-os kábel is alatta megy valahol. Falat kéne fúrni csempét vésni (már ha valaki igényesen akarja megoldani a dolgot). OK? És ezt én nem akarom.
Nem értem ez a Q7RF mi a picsáért nem megy 24V-ról, mint a TRQ21. Te érted?
Ráadásul a TRQ21 háromeres bekötésű, a Q7RF pedig kettő. Írtam a forgalmazónak, hogy egyáltalán jó lehet-e nekem ez a kütyü, mert akkor hagyni kéne a francba az egészet
Kurva nehéz itt írásban elmagyarázni, hogy mi az ember problémája. Pedig megpróbáltam mindent alaposan leírni, elmagyarázni, még képekkel is illusztráltam a gondot.
A kazánban ott van a vezeték másik vége, telepítési/kezelési utasításban benne van, melyik 3 szál az. Tehát felszereled a kazán mellé a vevőt, és a kazánból kikötve a régi szálakat, behuzalozod a vevőt. A 220-at vagy a kazánból, vagy egy konnektorból viszed a vevőnek.
ZV4 átfolyós vízmelegítőnk van, és mostanában csak úgy hajlandó begyulladni a főégő, ha teljesen megnyitjuk a csapot. Mi lehet a baj? Vízköves lenne a hőcserélő?
A termosztát régi helyén adottak a kazánnak szükséges vezérlő kábelek. De nem adott a 220V a Q7RF-nek. A fürdőszobában, ahol a kazán van lenne 220V, de nem adottak a vezérlő kábelek.
A lényeg: gondoltam, hogy a vezetékezést megúszom, ha veszek egy Q7RF szabályzót. De ugyanúgy vezetékeznem kell.
Ez a dilemmám. Bár a Q7RF javára szól, hogy talán modernebb, pontosabban szabályoz.
De mindkét esetben (marad a régi TRQ21 / Q7RF ) vezetékeznem kell!
Kombi gázkazánhoz keresek szerelőt, Renova F24E, Bp. X. kerület. Sokszor leáll F1 hibával, ill. a HMV készítéssel is gondjai vannak: ha le van hűlve akkor nem kapcsol, amikor kinyitom a meleg vizet. Talán Hall szenzort kell benne cserélni, passz, nem értek hozzá.
Nekem is Q7RF-em van két éve, semmilyen gondom nem volt eddig vele. A termosztát változó helyen van, legtávolabb kb. hat méterre a vevőegységtől, két szinttel feljebb.
Itt van (volt) a TRQ21. Itt 24V van, ami gondolom a kazán vezérléséhez kell. Tehát itt lenne jó 220V, hogy be tudjam kötni a Q7RF-et. A kazán a fal másik oldalán, erre merőlegesen van.
Az előbb lemaradt, hogy van egy vezeték nélküli csengőm és időnként megszólal! Nem, nem, nem csöngetnek olyankor, sőt valami más dallamot játszik. Na, nem sűrűn, de mondjuk havonta egyszer. Eddig még nem tudtam rájönni, hogy mitől
Ettől a "jeleldobástól" tartok én is. Bár nekem közel lenne a Q7RF a vevőegységhez, légvonal kb. 5-6méter, nincs fal csak egy ajtó, ami többnyire nyitva van. Kis túlzással "optikai rálátás" lenne a vevőre. Ezért talán stabil lenne.