Keresés

Részletes keresés

ToNyó22 Creative Commons License 2017.02.14 0 0 3146

Sziasztok! Szeretnék egy saját Tamburát készíteni, nagyjából mindent átnéztem elméletben, viszont a bundokról semmit sem találtam. Valaki tudna esetleg segíteni hogy egy 380mm menzúrájú Tambura bundjai távolságai mekkorák? Választ előre is köszönöm! :)

In Lak'ech Creative Commons License 2017.02.02 0 0 3145

Sziasztok! 

 

Szlovák fujara készítésébe vágtam a fejszémet. Kivágtam a kiszemelt bodzafát, megszereztem a fúráshoz szükséges "kanalas fúrót". Technológia is megvan.

A kérdésem az volna, hogy van-e infótok róla, hogyan kell élezni ezt a szerszámot, vagy tudtok-e olyan szakembert, aki szakszerűen meg tudná nekem csinálni?

kovizoili Creative Commons License 2017.01.17 0 0 3144

Sziasztok

 

hangszerkészítéshez előszeretettel használt tru oil érdekel valakit?

 

3-at rendeltem USA-ból ebből kettőt adnék el. nekem nagyon bevált

 

7500 Ft/palack (240 Ml) 16 Usd+ posta+áfa+vám

 

annyiért adom amennyiben nekem van.

 

 

aki nem ismerné:

 

Monteverdi86 Creative Commons License 2017.01.10 0 0 3143

Erre gondoltam én is, ezért a húrlábhoz hasonlóan a lélek is vándorolt 2 mm-t. Az illető szerint nem lett rosszabb a hang, viszont hogy hosszabb távon történik-e valami a hegedűvel, azt nem tudom.

 

Az „f” bevágások eltérésére van ötleted? 

Előzmény: PETYUS (3142)
PETYUS Creative Commons License 2017.01.10 0 0 3142

A láb és a lélek helye összefügg. A támaszkodási helyek távolsága nagy mértékben befolyásolja a hegedű hangját.

Előzmény: Monteverdi86 (3141)
Monteverdi86 Creative Commons License 2017.01.10 0 0 3141

Sziasztok! 2 db menzúrával kapcsolatos kérdésem van. Járt nálam mostanában a fiatal lány, akinek nagyon tetszik a hegedűm, de panaszkodott, hogy neki túl tág a hangszer, túl nagy a húrhossz. Ezt egyszerűen azzal orvosoltam, hogy a húrlábat előrébb tettem 2 milliméterrel. A hangszer hangjára, tartósságára lehet ez valamilyen hatással vagy bátran használható így is?

 

A másik ... Az szerintetek hogyan lehetséges, hogy egy neves hegedűkészítő hegedűjén az „f” lyukak bevágásai (menzúra) eltérő helyen vannak?

Tehát az egyik oldalon lejjebb van, mint a másikon. Ez miképp lehetséges? Ilyennel sose találkoztam még, pedig sok hegedűt szemügyre vettem az elmúlt 5-6 évben. Talán nem rajzolta meg a bevágásokat és szemmértékkel dolgozott?

successful77 Creative Commons License 2016.12.14 0 0 3140

Didgeridoom csaszarfabol

 

citera Creative Commons License 2016.09.28 0 0 3139

olajfestéken megmarad a sellakk, vagy más szeszlakk is, de szeszlakkon olajlakk nem. Olajlakkra rá lehet kenni a dammáros lakkot is, mivel az is olajlakk. Nitrót nem javaslom, mert fölmarhatja az olajlakkot. Annyit még érdebes lehet megcsinálni, mielőtt rálakkozol, hogy fel kellene durvítani a festék felületét vasvattával vagy csiszolószivaccsal (400-as körüli), akkor jobb lesz a tapadás.

Előzmény: kavedavid (3131)
citera Creative Commons License 2016.09.28 0 0 3138

A gőzölés a második kör szokott lenni, első körben denszesszel szoktunk próbálkozni.

Előzmény: kavedavid (3133)
citera Creative Commons License 2016.09.28 0 0 3137

A repedéseket mindig a lehető legerősebb enyvvel kell ragasztani, mert azt nem akarjuk többé szétszedni utána, tehát bőrenyv, halenyv. Én erre a célre főztem magamnak halhólyagenyvet, az nagyon bevált.

A gerenda melletti tetőrepedés ún nemestörés (így nevezzük a gerenda környéki és még a lélek körüli és a húrlábtalp alatti repedéseket is) ami azt jelenti, hogy javítás után már nem lesz soha olyan jó a hangja, mint előtte. Ha te készítetted a hangszer, és nem zavar, ha nem az eredeti teteje van, akkor javaslom új tető készítését. A gerenda melletti repedést eléggé nehézkes megkockázni, nem jósolok nagy jövőt annak a tetőnek.

Előzmény: attiss.66 (3136)
attiss.66 Creative Commons License 2016.09.15 0 0 3136

Sikerült jól megragasztani az összes repedést.

attiss.66 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 3135

Ja és még az lenne a kérdésem, hogy a repedést csont vagy bőrenyvvel jobb enyvezni.

attiss.66 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 3134

Szia citera! Az egyik hegedümet szétszedtem, leszedtem a tetejét, gondoltam gerendát cserélek benne, erősebbre. Mikor gyalultam a gerendát ki belőle, majdnem végigrepedt a gerenda mellett a tető. Valamikor  amikor készitettem nagyon erősen szorítottam bele a pillanatszorítókkal, megrepedhetett már akkor , lehet azért zörgött. Kérdésem, hogy a tető majdnem végigreped, meg lehet e ragasztani, van e valamilyen technikája és a hang mennyiben módosul, hogy egy hosszanti ragasztás van rajta.

kavedavid Creative Commons License 2016.08.10 0 0 3133

Szét lehet szedni, gőzölni kell és elenged. 

Előzmény: e_laca (3132)
e_laca Creative Commons License 2016.08.10 0 0 3132

És ezt később szét lehet szedni? Nem fog nagyon szidni a hangszerész, ha később mégis hozzá kell vinnem?

Van egy a nyakánál szétjött gitárom meg egy brácsám is.

Előzmény: kavedavid (3130)
kavedavid Creative Commons License 2016.08.10 0 0 3131

Hello!

 

Készül egy tömör testű (éger) gitár. Lefestettük terpentinnel higított művész olajfestékkel, vékonyan. Van tippeteket milyen lakk marad meg rajta? nitro? vizes? sellak? sellak+nitro? damarlakk? damar+valami? Köszi

Ő az: http://www.cigarboxnation.com/photo/tobacco-burnst?xg_source=activity 

kavedavid Creative Commons License 2016.08.10 0 0 3130

Igazából bármilyen erős faragasztó jó, de ez a tuti:

 

http://kil.hu/kiegeszitok/index.php?mid=14eb24f2215b9e&f_from=0&f_to=10&pmid=150212f2bee680

Előzmény: recefyce (3126)
attiss.66 Creative Commons License 2016.08.07 0 0 3129

Köszi citera, de szereztem faszitát, 49 cm átmérővel, elég jó állapotban.

Előzmény: citera (3128)
citera Creative Commons License 2016.07.31 0 0 3128

4mm-es falemezt ekkora átmérőre simán meg lehet hajlítani házilag. Be kell áztatni egy napig, majd forró kályhacsőnek nekinyomva csúszkáltatni rajta. Nem nehéz a kör alakot megformálni. Nem árt, ha az áztatás végén forróvízre cseréljük rajta a vizet.

Előzmény: attiss.66 (3125)
citera Creative Commons License 2016.07.31 0 0 3127

A tölgy nem a legjobb hangszerfa...

Előzmény: recefyce (3126)
recefyce Creative Commons License 2016.07.27 0 0 3126

Sziasztok!

 

Belekezdtem egy projektbe, aminek a végén remélhetőleg egy cigar-box stílusú gitár lesz a kezemben.

kb 20 éve száradó tölgyfa lépcsőből faragtam 2 db szögletes tálat, amik összeforgatva kiadják a testet.

Tehát nem egy szabvány doboz...

Milyen ragasztót javasolnátok figyelembe véve azt, hogy egy esetleges javítás során szét kellene szedni?

Jó lenne, ha kis kiszerelésbe is lehetne kapni. Enyven kívül van más lehetőség?

 

Másik...:

Arra gondoltam, hogy valahogy megperzselném a fát.

Ennek kivitelezését hogyan ajánlanátok?

attiss.66 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 3125

Érdeklődnék, hogy nem tudja e valaki hol lehet beszerezni faszitát. 40-50 cm átmérőjű kéne. Voltaképpen nekem csak a fakeret kell, a hajlított rész. Gondolkoztam rajta, hogy vajon házilag nem lehetne e hajlítani 4 mm-es rétegelt lemezből, de nem egyszerű egy pontosan kör alakúra hajlítani a falemezt. Ahhoz, hogy hajlítsam a 4 mm-es rétegelt lemezt, ahhoz be kéne áztatni, de akkor a ragasztás felválhat benne szerintem. Vannak olyan bútorok, székek, amiket rétegelt lemezből hajlítanak, de gondolom valamiféle gőzöléses eljárással nagyüzemileg készül, spéci gőzölő gépekkel.

attiss.66 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 3124

Köszi a kiegészítést citera.

Előzmény: citera (3120)
halaloszto Creative Commons License 2016.07.20 0 0 3123

ehhez meg kell egy cimbalom?

Előzmény: johngold (3121)
zotya_526 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 3122

Köszönöm a tanácsaidat, nagyon hasznosak nekem!

Üdv: Zoli

Előzmény: citera (3120)
johngold Creative Commons License 2016.07.06 0 0 3121

Nem érdekel valakit? Nekem is ajánlották.

citera Creative Commons License 2016.07.05 0 0 3120

Annyit azért nem árt tudni a vízüvegezésről, hogy a rákent lakk alapozására sokkal jobban oda kell figyelni, mert a vízüvegezett felületről szeret lepattogzani a lakk. Ez többszörös tapasztalat, én is megerősítem és a mester is ,akinél jártam. Ő azt mondta, hogy az eredeti Sztradivári hegedűk több darabján is megfigyelhető a lakk lepattogzása. Tehát nem elég alapozni, hanem a vízüvegezett felületet finoman át is kell csiszolni, hogy a pórusok kicsit megnyíljanak és a felület érdesebb legyen. A pórusokat a lakk előtt így csak az alapozóval zárjuk le, ami azonban így jobbal bele tud kapaszkodni a felületbe.

Előzmény: zotya_526 (3119)
zotya_526 Creative Commons License 2016.06.22 0 0 3119

Köszönöm szépen Attis 66.

Előzmény: attiss.66 (3117)
attiss.66 Creative Commons License 2016.06.21 0 0 3118

Vízüvegezésnél jól el lehet vékonyítani a fát/Sacconi szerint Stradivári is azért tudta elvékonyítani a fát. A hát közepét f-re hangoltam/a legmélyebb hangolástól egy fél hanggal feljebb, vízüvegezés nélkül jelentéktelen lenne a hangja ilyen vékonyításnál, így viszont kiváló/, a tető közepét meg  közel 3 fél hanggal lejjebb, mivel  közel egyenlő vastagra faragtam a tetőt. Ha vízüvegezve van a fa, a gyakorlástól/bejátszástól/ hatványozottan jobban javul a hangja, mintha nem lett volna vízüvegezve, mert a vízüveg nem engedi elfáradni a fát a sok rezgéstől akár több száz év múlva sem. 

attiss.66 Creative Commons License 2016.06.21 0 0 3117

F.Sacconi a Stradivari titkai című könyvében mindenképp ajánlja a vízüveget. Én hegedűhöz használom. A hegedűtetőt színte teljesen egyforma vastagra faragtam. Belülről bátrabban vízüvegezem, mert arra nem megy lakk, de kívülről is teszek rá két réteget. Nagyon hígra, 5%-os hígitásban viszem fel, az jobban beszívódik a fába. Belülről vízüvegezésnél pácot is teszek a vízüveges oldatba, így antikolom belülről, nem marad fehéren és vékonyan egy réteg nagyon híg propoliszoldatot is kenek belülről is egy réteg és kívülről is, ez jól kihozza a fodrokat és a hangnak is jót tesz. A gerendát fordítva feszítem be, így erősebb a hang, de ennek több idő kell míg rezgésben marad, nehezebb a bejátszás, de amikor "összerezeg" a hangszer akkor a hangszín is kialakul és egy nagyon erőteljes tömör hang. A hangszerre kívülről egy réteg gumiarábikumos réteget viszek. 

 

gumiarábikumos oldat:

 

-90 ml víz

-1 teáskanál gumiarábikum

-5 ml 36%-os  káli vízüveg

-10 ml pörgetett tojásfehérje

-fél teáskanál virágméz

-negyed teáskanál kristály cukor, ezt rögtön fel kell használni a kikeverés után, másnap már nem használható.

 

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!