Keresés

Részletes keresés

NeomatiK Creative Commons License 2006.11.08 0 0 227

Jó napot! :)

kb 3x3m alapterületű szennyvízaknát telken belül hova szabad építeni? A felszínen csak egy aknafedél lenne belőle látható.

Kell rá építési engedély?

crawen Creative Commons License 2006.10.20 0 0 226
Igen, általában jellemző a hivatali ügyintézésre ez a tökölődés, de erről nem mindig az ügyintéző tehet. Az építésügy túlbürokratizált, ezen jó lenne, ha a jogalkotók változtatnának, de úgy néz ki, hogy ez mostanában sajnos nem fog megtörténni. Sőt, ha az új jogszabálytervezeteket elfogadják, akkor 2007. január 1-től tovább bonyolódnak a dolgok.
Előzmény: Trust11 (225)
Trust11 Creative Commons License 2006.10.18 0 0 225
Tegnap végre megkaptuk! Igaz, kicsit be kellett segítenünk, ugyanis bementünk a párommal a hivatalba, és ott kezünkbe nyomták....
Szerintem ha nem megyünk oda, mai napig sem küldték volna ki.
Sajnos ez jellemző a hivatali ügyintézésre.
Előzmény: crawen (224)
crawen Creative Commons License 2006.10.18 0 0 224
A közműveknek tájékoztatásul küldjük el a határozatot, fellebbezési joguk nincs, tehát lényegtelen, hogy mikor érkezik vissza a tértivevényük.
Előzmény: Trust11 (223)
Trust11 Creative Commons License 2006.10.15 0 0 223
Köszi a tippeket!
Különben csak 2 telekszomszéd van, plusz az összes közműveknek is kiküldték.
Tőlük is vissza kell érkezni?
Előzmény: crawen (222)
crawen Creative Commons License 2006.10.14 0 0 222
A határozatokat tértivevénnyel küldjük el. Előfordul, hogy a címzett vagy hozzátartozója nincs otthon, amikor a levelet a postás kiviszi neki, ilyenkor az visszakerül a postára és 5 napig ott vehető át. Amennyiben nem veszik át, akkor ismételten megpróbálják kikézbesíteni, majd ha ismét sikertelen a kézbesítés, akkor megint várnak a postán 5 napot. Valószínűleg a te esetedben ez fordulhatott elő.
Előzmény: Trust11 (219)
Axióma Creative Commons License 2006.10.14 0 0 221
Annak van legnagyobb eselye, hogy valamelyik ajanlott levelet nem vettek at, az nem erkezett vissza (vagy tertivevenyes, mittudomenmar). A levelet te si megkaptad es tudod hogy kiknek ment ki, ugyhogy ha surgetni akarod akkor menj es jard korbe oket... remelhetoleg nem lesz komoly akadaly (pl. elhalalozott szomszed hagyateki elott...).
Előzmény: Trust11 (219)
lipay Creative Commons License 2006.10.14 0 0 220

az összes (telek) szomszédnak+ha van haszonélvezőknek bele kell egyezni, amíg ez nem érkezik vissza van ahol nem adják ki, de elvileg ők is megkapták a te építési engedélyedet, és nekik is 15 napjuk van fellebbezni ha az ök. mindenképp ki akarja várni a beleegyezéseket jobban jársz, hogy ha te iratod velük alá.

üdv. erika

Előzmény: Trust11 (219)
Trust11 Creative Commons License 2006.10.13 0 0 219
Sziasztok! Szept.19-én megkaptuk az építési engedélyünket, 15 nap fellebbezési határidővel. A mai napig nem emelkedett jogerőre, tegnap felhívtam az építési ügyintézőt, azt mondta, hogy még nem mindenkitől érkezett vissza a nem tudom mi....
ez lehetséges? a 15 napból lesz 1 hónap? gondolom amikor mi megkaptuk, a többieknek is feladták postán, az pedig 1-2 nap alatt ott van.
Vagy én gondolom rosszul? Van tapasztalata valakinek ilyen téren???
_lala_ Creative Commons License 2006.10.01 0 0 218
A gazdasági épületet szeretnénk kibőviteni,erre kell engedélyt kérni az önkormányzattól?

Ha új tartófalat kell építeni, vagy meglevőt megbontani, akkor biztosan. Tehát akkor nem kell(ene), ha a csak a belső, nem tartófalak változnak, és egyéb, engedélyköteles változtatás sem történik.
Előzmény: brizke (216)
Dunit Creative Commons License 2006.10.01 0 0 217

  Nem kell megvenni !!

 Panaszt természesen mindenki mindenki ellen tehet--  ha kifizeti az illetéket.

 Kérdés megéri -e ?

Előzmény: summarygloss (214)
brizke Creative Commons License 2006.09.30 0 0 216

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni.Van egy telek,amelyen van egy lakóház és egy gazdasági épület.A gazdasági épületet szeretnénk kibőviteni,erre kell engedélyt kérni az önkormányzattól?

Előre is köszönöm a választ.brizke

 

NeomatiK Creative Commons License 2006.09.30 0 0 215

Az igaz, hogy nem engem kérdeztél, de én úgy tudom, hogy a rétegrend betartása nem lényeges a használatbavételi engedély megszerzéséhez, azaz tudtommal nem nézik egyáltalán.

Inkább a lakásvásárlási szerződésedet felhasználva kéne kihegyezni a panaszod szerintem, amennyiben már van szerződés.

Előzmény: summarygloss (214)
summarygloss Creative Commons License 2006.09.29 0 0 214

Crawen,

 

végre egy hozzáértő! Kérdeznék tőled egyet. Lakást veszünk éppen. Mi a teendő, ha az építési vállalkozó rétegrendben eltért az építési engedélytől (szigetelések hiányoznak), viszont nem hajlandó elismerni a hibát és árat csökkenteni? Megfenyegettük, hogy megyünk az ÖK-hoz, mire vastag arcbőrrel csak annyit közölt: nyugodtan, nem fogjuk tudni megakadályozni a használatbavételit, mert már beadta a kérelmet, és csak hozzátesz egy tervmódosítást és kész. Tényleg tojik rá az ÖK, hogy mit épített?

 

leköteleznél egy válasszal: ha bemegyek az építéshatósági osztályra panaszt tenni, komolyan fognak ott venni, vagy elhajtanak melegebb éghajlatra?

 

Előre is köszi...

Előzmény: crawen (213)
crawen Creative Commons License 2006.09.22 0 0 213
Még egy dolog: módosítási kérelem esetén helyszíni szemlét szoktunk tartani, ott már észrevehető, hogy belekezdtek-e a módosított terv megvalósításába, avagy nem. Egyet azért jó lenne megérteni: az építési engedélyeket nem azért adjuk ki, hogy fogyjon a papír meg a festék a nyomtatóból....
Előzmény: Gpeti (210)
crawen Creative Commons License 2006.09.22 0 0 212
Nem az a lényeg, hogy én mennyire vagyok optimista vagy jóindulatú. A szakmai és a magánvéleményem is az, hogy aki hülyeséget csinál - ráadásul tudatosan teszi -, az számoljon azzal, hogy következményei lesznek. Az építési fegyelem - és gyakran a szakmai színvonal - így is a béka feneke alatt van.
Előzmény: Gpeti (210)
fefefe Creative Commons License 2006.09.22 0 0 211

szerintem inkább a realizmus:-)

 

Előzmény: Gpeti (210)
Gpeti Creative Commons License 2006.09.21 0 0 210
Süt belőled az optimizmus és a jóindulat :-)
És ha addig nem veszik észre? Talán ha az én kedvemért módosították a HÉSZ-t, akkor lehet, hogy a hozzáállásuk is pozitív, nem?
Mindegy, hétfőn azért beadok egy módosítást, lesz ami lesz.
Előzmény: crawen (208)
proekt Creative Commons License 2006.09.21 0 0 209
Tisztelettel ajánlok figyelmetekbe egy fórumot.
Minden kérdést feltehetsz a házépítéssel kapcsolatban.
Jó fórumozást. www.archeton.hu
Proekt.
crawen Creative Commons License 2006.09.19 0 0 208
A tervmódosítást minden esetben az előtt kell beadni, hogy az abban foglaltakat fizikailag megvalósítanád. A te esetedben ez azt jelenti, hogy eltértél az engedélyezett tervektől, anélkül, hogy arra előzőleg engedélyt kértél volna. Ennek fennmaradási engedély és bírság lesz a vége.
Előzmény: Gpeti (206)
crawen Creative Commons License 2006.09.19 0 0 207
Érdeklődd meg a helyi építési hatóságnál, hogy a tetőhéjazat anyagára, színére van-e külön kikötés. Általában meg szokták határozni, hogy egy adott építési övezetben pl. csak cserép és bitumenes zsindely alkalmazható, mondjuk piros, barnásvörös, szürkéskék színben. Önmagában a teteőhéjazat cseréje nem építési engedély köteles, de - ahogy a fentiekben utaltam rá - az anyagára és színére ügyelni kell.
Előzmény: urizoli (205)
Gpeti Creative Commons License 2006.09.18 0 0 206
Sziasztok,

Pár hónapja érdeklődtem itt, hogy mi van akkor, ha az engedélyezetnél nagyobb épületet építek.
Közben más fronton is támadást indítottam, és sikerült elérnem azt, hogy az én telkemre (nem az enyémre, csak az ilyen jellegűekre) módosítsák a HÉSZ-t. Úgyhogy nekem most 25%-ról 28%-ra felemelték a beépíthetőségemet.
Mi most a teendő? Gondolom, be kell adni egy tervmódosítást.
Csakhogy én közben elkezdtem már az építkezést, és persze a 28% beépíthetőség szerint készül a ház.
Jobban szeretném, ha nem büntetés+fennmaradási eng. lenne a vége, hanem egy tervmódosítással minden szabályosan menne. Van még erre lehetőség? Meddig büntethetnek meg? Ha akkor veszik észre, amikor már beadtam a módosítást, akkor is megbüntethetnek?

Legalább már le nem tudják bontatni, mert minden szabályozásnak megfelel.
urizoli Creative Commons License 2006.07.25 0 0 205
Sziasztok

(kicsit visszaolvastam, de sajnos nem találzam választ :( )

Adott egy régi iker ház (40-es években épült) egyik fele, fel szeretnénk újítani a pala tetőt (zsindelyre cserélni) de csak az egyik felén (a szomszédét nem :) ). A kérdés az, hogy erre kell engedély? Azt olvastam hogy akkor kell ha a homlokzat vagy a teher hordó szerkezet megváltozik. Van egy kis ablak ami helyett tetőablak lenne, alatta padlás, a szerkezethez nem nyúlunk csak a tetőfedő anyagot cseréljük.

előre is köszönöm a választ

Z
NeomatiK Creative Commons License 2006.07.25 0 0 204

Nekem azt mondták az építéshatósági osztályon, hogy ha csökken az ablak felülete (nem drasztikusan), akkor nem kell külön engedély. Nálam 10-20cm-vel lesz keskenyebb az ablak a tervhez képest. Azért jobban jársz, ha te is megkérdezed az illetékestől.

Előzmény: crissi (203)
crissi Creative Commons License 2006.07.24 0 0 203

Azt tudom, hogy ha az ablakok számát változtatni akarjuk ahhoz kell építési engedélyt módosítani, de mi van ha az ablak alakját, méretét akarjuk csak változtatni?

CsRob1 Creative Commons License 2006.07.07 0 0 202
Ma beszéltem a tervezővel tető-ügyben. Nálunk a tervben téglavörös Tondach kerámiacserép szerepel, de valószínűleg betoncserepet fogunk felrakni. Azt mondta, hogy kerámia vagy beton az mindegy, de a szín maximum az árnyalatban különbözhet. Ha szürke vagy mondjuk kék színhez módosítani kellene.
Előzmény: KareninaAnna (197)
molar Creative Commons License 2006.07.07 0 0 201

 

A tetőhéjazat színe szerintem igen fontos dolog városképi szempontból, amit az is igazol, ha valaki ránéz Prágára vagy valamelyik olasz városra kicsit felülről.

Igencsak egységesek a színek, ettől még lehet az épület egyedi és különlegesen jó, tükrözve az építtetője izlését.

Szóval -szerintem- a tető színét megkötni építésügyileg egyáltalán nem eszement dolog,  sőt, egy valamit is magára adó település ezt el sem kerülheti, mert ettől lesz hangulata, ami miatt szívesebben mennek oda az emberek.

 

Csak nálunk -magyaroknál- szokás, hogy valaki úgy akar kitűnni a környezetéből, ha a hagyományos a piros tetők közé benyomna egy kéket.

 

Na, ez iszonyat.

 

Viszont  egy kérdés:

 

Ha oldalhatáron való beépítés van, és a magastatő gerince párhuzamos a telekhatáral, akkor átnyúlhat e a szomszédba az eresz, mennyire, és hol van ez leírva valami jogszabályban?

Köszi a választ, ha valaki tudja.

Előzmény: misiman (199)
crawen Creative Commons License 2006.07.06 0 0 200
Jelenleg a homlokzat, tetőhéjazat színének megváltoztatása nem tartozik az építési engedély köteles munkák közé (bár lehetőségként felmerült már szakmai egyeztetéseken).Amennyiben az alakalmazható tetőfedő anyag fajtája, színe szerepel a helyi építési szabályzatban (HÉSZ), akkor csak ezeket szabadna használni. Nálunk pl. csk sárgásvörös, vörös, barna vagy sötétszürke árnyalatú lehet a tetőfedés, ennek ellenére nem dobom vissza a kérelmet, ha valaki pl. a kék valamely nem túlzottan erőteljes árnyalatában képzeli el leendő háza tetőhéjazatának színét. Továbbá ha az Önkori a HÉSZ-ben a homlokzat vagy a tetőhéjazat színének megváltoztatását engedélyhez köti, akkor bizony ezek a dolgok is engedélyhez kötöttek.
Előzmény: KareninaAnna (194)
misiman Creative Commons License 2006.07.05 0 0 199
Én teljesen nyugodt szívvel megváltoztatnám, mert ez szerintem, nem engedélyköteles. Kérdezz rá egy levélben az építéshatósági csoportnál, hogy melyik az a rendelet, ami kötelezően előírja azt, hogy a tető színének megváltoztatása kizárólag építési engedély módosítással valósítható meg. Szerintem ez csak abban az egyetlen esetben van így, ha valamilyen eszement helyi rendelet előírja a tetők lehetséges színét. Bár szerintem akkor sem építési engedély módosítás, hanem valamilyen fajta bejelentés kellene hozzá. Mindenesetre kérd el a rendelet vagy törvény vagy szabály számát, olvasd el, és utána dönts, hogy mit teszel.
Amúgy, ha elolvasod, hogy miket kell benyújtani az építési engedélyhez, milyen rajzokat, számításokat, műszaki leírásokat, abban sem fogsz találni olyan kitételt, hogy az engedélyezési tervben meg kell jelölni a cserép színét, kivéve persze a helyi szabályokat. Ez nem is rossz módszer: kérj egy írásos tájékoztatót - a legtöbb helyen van ilyen - vagy valakivel kéress, arról, hogy mit kell tartalmaznia egy építési engedély- és egy módosítási engedély kérelemnek. Ha abban erről nincs szó, akkor nem kell vele foglalkozni, és így nem hívod fel magadra a figyelmet.
Előzmény: KareninaAnna (197)
Axióma Creative Commons License 2006.07.05 0 0 198
Kerdezd meg a FeMu-det, hogy az o megitelese szerint hajlando-e a haszn.veteli eng. megke're'se elott altala kitoltendo papirban ezt mint "nem ep.eng. koteles elteresek" (vagy valami hasonlo) koze felvenni. Ha igen, marpedig valoszinu, akkor en a helyedben ezt az utat valasztanam. Kiveve ha valamiert mar eleve ratok szallt az onkoris engedelyezos eloado, akkor olcsobb a 10e mint a veszekedes.
Egyebkent nalunk sem volt benne a teto szine, bar a fal meg a szaniterek szine, sot fajtaja igen... de ezt mar csak a kotott valtozatban olvastuk. Szerencsere normalis az ugyintezonk, ilyen hulyesegekkel nem foglalkozott, bar joval nagyobb hianyossagok is voltak (kulso vakolat/szigeteles, korlat). Nekunk meg az is a nem ep.eng. koteles koze lett beirva, hogy nem ytong hanem pth-bol keszult a haz (megjegyzem, en teglaval kertem hogy csinaljak az engedelyt, a tervezo vszinu a hotechnika egyszerusitese miatt megis ytongot irt, es mondtak hogy meg a teglazas elott kene modositast beadni, de talan nem is tervmodositaskent hanem azt is FeMu hivatalos bejelentese dij nelkul amit csak csatolnak az anyaghoz, esetleg ezt is kerdezd meg hogy igy megy-e -- ez huzodott el mivel a femunk nem helybeli es nem jart arra ugyfelfogadasi idoben, aztan kesobb mar inkabb maradt a haszn.vetelihez adott nyilatkozatra).
Előzmény: KareninaAnna (197)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!