Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13177

Egy óra és megnézem! Köszönöm!

Előzmény: Csapszi (13176)
Csapszi Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13176

A 2.4.4-es menünél még azzal is tudsz segíteni, hogy 0 és 60 perc között mennyi idő alatt fűtse fel a beállított hőmérsékletet. Értelemszerűen minél későbbre van állítva, annál lasabban emeli a vízhőmérsékletet, kisebb esély van a túllendülésre.

Nekem a reggeli egy fokos emeléshez fél óra van engedve. 

Ez lehet kicsi spórolás is.

 

Ja és fontos még, hogy minden Sensys-es szabályozás csak akkor működik, ha az auto funkció be van kapcsolva!

(hőmérséklet kiigazítás aktiválása)

 

A 4.2.1 hol van? 

Előzmény: Törölt nick (13172)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13175

Vagy csak megy a mosógép:)

Előzmény: Lactarius Curtis (13173)
Csapszi Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13174

Vagy szarakodik az NTC, vagy mintha valakinél lett volna hasonló és a hőcserélő el volt tömődve.

 

Előzmény: Lactarius Curtis (13173)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13173

Sziasztok! Ha zuhanyzás közben 1-2 percenként "hullámzik" a víz hőmérséklete, azaz melegről langyosra megy le, aztán meg vissza, és senki más nem garázdálkodik a többi csappal a házban, akkor mi lehet a baja az átfolyós gázkazánnak?

Törölt nick Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13172

Köszönöm, most már értem!

El is mentem a hozzászólásotokat könyvjelzőnek.

A ház jól szigetelt, 2013-as építésű. Porotherm 30-as + 15 centi polisztirol hab, kétrétegű ablakok (talán 0,8-as üvegekkel), a tetőn meg üveggyapot és a cserép alatt téli fólia. Nappal ha süt a nap, nem is kapcsol a kazán, olyan jó a benapozás hatása (viszont ilyenkor "kihül" a padló néhány óra után).

A hőigény talán 5kw az energiatanúsítvány szerint.

A nappaliban, fürdőben, wc-ben, előszobában és a konyhában van padló, a nappaliban van radiátor is, de le van zárva. A nappaliban van a sensys. A hálókban (3db) csak radiátor van, ott többé-kevésbé a radiátorok szelepével játszva jó a hőmérséklet, talán csak azért tűnik hidegebbnek, mert hirtelen belépve a padlófűtéses helyiségből hidegebbnek tűnik a padló (inkább a hőérzet kevesebb, fél-1 fok eltérés lehet ténylegesen).

 

Csapszi Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13171

A kompenzáció jó lesz 15-ön.

 

Nem tudom milyen a házad szigetelése, mennyi radiátor és padló van, de nyugodtan lemehetsz 0,6-ra a görbével. Az már elég lapos. És ott játsz az eltolással, fokonként.

Ez szerintem nagyon egyedi mindenkinél.

Előttem le lett írva mi a párhuzamos eltolás.

Annyi különbséggel, hogy az Ariston a görbét tolja.

Tehát ha a kinti 0C°-hoz eltolás nélkül 25C°-os víz van rendelve, akkor ha eltolod +3C°-al, akkor szintén kinti 0C°-on , 28C°-os vizet fog csinálni.

Ebbe nyúl bele a Sensys és vagy homorú, vagy domborút csinál belőle. De ha túl meredek, (hirtelen emelkedik a vizhőfok) akkor mire a lakásodban a hőmérséklet változik, addigra már hiába vesz vissza, a hőtehetetlenség miatt nem lehet annyira lecsökkenteni, hogy ne lendüljön túl. Hűteni kellene a vizet.

 

Nemsokára megnézek még neked valamit, de azt nem tudom fejből.

Előzmény: Törölt nick (13169)
Condens Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13170

A "meredekség" leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a kinti hőmérséklet függvényében hogyan változik (milyen "meredeken") az előremenőd hőmérséklete. 

/Magyarországon főleg a jól szigetelt épületeknél szép "lapos" görbét érdemes választani./

 

Az "eltolás" meg azt jelenti, hogy a már fentiekben adott meredekség, milyen "talpponttal" indul.

Pl.: Kinti 15C nél, előremenő 20C; végpont -15C nél, előremenő 30C 

Ha ezt a "görbét" eltolod, lefelé, akkor

Pl..: Kinti 10C nél, előremenő 20C; végpont -20C nél, előremenő 30C

 

Persze ennél kicsit bonyolultabb a helyzet, de kb. szerintem  ezt jelenti.

(Amúgy a görbe "meredekség", "eltolás" mellett sokszor játszik -ha a szabályozó erre alkalmas- a görbe "fajtája", pl.: "lineáris", "logaritmikus", stb...

Padlófűtésnél és radiátoros fűtésnél sem az "egyenes" görbe az ideális.)

 

Ha lehet, érdemes megadni közvetlenül az induló talppont  hőmérséklet(ek)et és a végpont hőmérséklet(ek)et manuálisan, ezután már nem kell foglalkozni a meredekséggel és az eltolással, hiszen az következik előzőekből. Általában, főleg az egyszerűbb kazánszabályozóknál  megadott görbék sajnos túl meredekek a hazai viszonylatban. S a legtöbb esetben a görbe típusát sem lehet állítani. A jobbaknál a talppont, végpont, görbe fajtája mellett az úgynevezett méretezési munkaponti adatokat is meg lehet külön adni, pl. Előremenő 20C nél indul, max. 35C ig, és a munkaponti előremenő 30C (kinti méretezési -12C nél).

Szóval a lényeg: minél jobban szigetelt az épület, annal laposabb görbe szükségeltetik (ideális esetben radiátornál "homorú", padló fűtésnél "domború" görbével.)

Előzmény: Törölt nick (13169)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13169

Most nem vagyok otthon, de azt hiszem a kompenzáció az +15-ön van (ha ez az, hogy a sensys érzékelte hőmérséklet legyen a döntő).

A meredekséget visszaveszem... lehet ez is hiba volt babrálni, mivel van padló és radiátor is és emiatt 0,8-ra volt téve (gondoltam ez lesz az arany középút - radiátoros van 1,0-tól, a felületfűtés meg 0,8-ig).

Az eltolást meg hiába olvasom, nem értem, hogy az mi (a könyv és a füzet és lényegében azt ismétli el, amit már leírt a meredekségnél).

 

Előzmény: Csapszi (13161)
peterch Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13168

 A szakik fenykepeztek , nekem minek?  En fejbol tudom mi hol van es minek hogyan kell mukodnie.:) 

Előzmény: C20NE (13167)
C20NE Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13167

Az a fénykép megvan még? Felrakhatnád csak, hogy "elborzadjunk".... :-))))

Előzmény: peterch (13166)
peterch Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13166

off

 

Valoban ugy van. En lerajzoltam, megvettem mindent es a szakik a felugyeletem alatt felszereltek. Rezcsoveket  technikai ezusttel forrasztottak, ahhoz en nem vagyok berendezkedve. A rajzot nezve eloszor azt mondtak, hogy ez nem mukodhet. Miutan mindent osszeraktak es meg nem voltak a csovek leszigetelve, az egyik nekitamaszkodott a forro csonek. Utanna mar elhittek, hogy mukodik. Rogton megkertek, hogy engedjem meg lefenykepezni az egesz rendszert.:)

 

on

Előzmény: C20NE (13164)
peterch Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13165

Igen, azt is kihasznalom. Vannak keletre es delre nezo ablakaim . De ha mar fent van a teton 6nm napkoli, akkor minden plusz Wattnyi meleg jol jon. :)

Előzmény: Condens (13163)
C20NE Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13164

Látom agyalgattál rajta nem keveset :-)

 

Gondolom Te raktad össze, mert erre szakit nemigen találsz ;-)

Előzmény: peterch (13162)
Condens Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13163

Ilyen időben még jobb és egyszerűbb ha a keleti, nyugati, déli fekvésű helyiségekben elhúzod a függönyt és a nap felmelegíti... :)

Előzmény: peterch (13162)
peterch Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13162

Szia !

 

Also csokigyora a szolar dolgozik. A felso csokigyot azt akar hidrovaltonak is nevezhetjuk, ami egyszerre tobb funkciot tolt be. Ha a szolar tud melegvizet kesziteni, akkor azon keresztul forgatom a futokorben a vizet. Amennyiben nincs napsutes, akkor a kazan ezen a kigyon keresztul melegiti fel a tarolo felso reszet, hogy mindig legyen elegendo HMV. Futesszezonban viszont ha a kinti homerseklet lecsokken -5°C ala, akkor a tarolo felfutesekor egy rovidzaron keresztul forgatom a taroloban a vizet. Igy mind a 300 liter felmelegszik 55°C-ra. Amennyiben parhuzamosan futesigeny is jelentkezik, akkor mind a tarolot,mind a futeskort ellatja egyszerre,mivel a csokigyora van kotve mind a ket kor, csak kulon szivattyukkal es VCS szelepekkel. Ennek tetejebe meg a szolarkorre eis van egy parhuzamos kor kotve, ami egy fan-coilon keresztul a felesleges hot bejuttatja a hazba. Jelenleg is pontosan ez mukodik, mar 24,4°C-ra felfutotte a hazat.:)  Mivel ejszaka a klima pihent es a tarolot felfutotte a kazan.

 

Udv , Peter.

 

 

Előzmény: joevagyok68 (13159)
Csapszi Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13161

A kompenzáció hol áll?

Hova volt állítva, amikor még jól ment, és merre mentél el?

Egyszerre csak egy dolgot állítsd, és ajánlom, hogy jegyzetelj is.

 

Ha túllendül, akkor a meredekség lehet túl nagy, hirtelen fűti fel a vizet, és mire leveszi a teljesítményt, addigra már a túl meleg víz tovább fűt. Hűteni pedig sem a vizet, sem a levegőt nem tudja.

Azér lenne,jobb a laposabb görbe, hogy lassabban érje el a kívánt hőmérsékletet, mert akkor tud elég gyorsan visszavenni a fűtésen. A viz mennyiségednek van egy bizonyos magatehetetlensége a hőleadásban.

Még a felfűtési idővel is játszhatsz.

Előzmény: Törölt nick (13160)
Törölt nick Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13160

Még egy kérdés: sajnos sikerült annyira kalibrálnom a kazánt, hogy a sensyssel is túllendültünk 0,5-0,7 fokkal a beállított hőmérsékleten. A meredekségen vegyek vissza és az eltolást hozzam lejjebb vagy egyszerre csak az egyiket csináljam?

Előzmény: Csapszi (13145)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.02.03 0 0 13159

 Tatramat VTS300/3-as szolartarolo felso kigyojara dolgozik es igy kesziti a HMV-t ,ami egyben a futes -5°C kinti homerseklet alatt a futeskor pufferja is

 

Hogyan veszed ki a meleget a futeshez ?

Az alsó hocserelon ?

Mert ha a gazkazan az alsó hocserelore dolgozna meg értenem is ! :-)

Előzmény: peterch (13157)
Petya79 Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13158

Anno nálam is előfordult hasonló probléma! A kazánon (Genus Premium EVO) ezt a lassú gyújtás módosításával tudtam kiküszöbölni.

 

Előzmény: KömKel (13146)
peterch Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13157

  Szia !

 

  Koszonom a tanacsodat, de en itt a topikban csak mint okoskodo laikus veszek reszt, mert erdekelnek az uj dolgok. Szeretem tudni, mi es hogyan mukodik.  Nalam mar 1998 ota egy cseh Term kazan van felszerelve, ami egy Tatramat VTS300/3-as szolartarolo felso kigyojara dolgozik es igy kesziti a HMV-t ,ami egyben a futes -5°C kinti homerseklet alatt a futeskor pufferja is. Kulonben klimaval futok, mert a pici hazikom hoigenye -15°C-ban csak 2kWh orankent.:) A kazanom az turbos es idaig szerelot nem latott. Remelem meg par evet kibir.

Előzmény: mackalac (13155)
C20NE Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13156

Valószínűleg biztonsági oka van annak, hogy nem a minimumon gyújt.

Előzmény: Condens (13154)
mackalac Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13155

Az én kazánon is 5 éves múlt,mégis fel-le modulálgat. És ha visszaveszem a ventillátor  max. fordulatszámát (RPM), akkor  a kazán max teljesítményét csökkentve annak arányában csökken,nem pedig a 100%-hoz képest. Peterch azt javaslom,h számoltasson hőigényt,melegvíz komfortot és aszerint válasszon kazánt. Régebbi típusba is találhat megfelelőt.

 

 

Előzmény: Condens (13127)
Condens Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13154

Az indulás után a legtöbb leszabályoz, és beállításoknak megfelelően onnan modulálgat felfelé, de sajnos még ezek többsége is  a begyújtást nem min. teljesítményen végzi, s bizony az a pár másodperc még visszaszabályoz, már túllövi a pl. 35/30 előremenőjét, mint ahogy egy fórumtársunk is írta, de ha nem akkor is jóval előnyösebb lenne, ha már a gyújtás is min. teljesítményen történne.

KömKel Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13153

A kazán gagyi. Nincs lehetőség állitani a keringetőszivattyú sebességén.

(a probléma nálam megoldódott a 200 literes pufferral egyébként)

Előzmény: peterch (13150)
KömKel Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13152

Természetesen nem az egész fűtési körben keringő vizen emel ennyit, hanem az éppen akkor, ott keringő részen, amit érzékel a kazán.

 

Legalábbis az én gagyi Westenem ezt csinálja, rohadt sokszor bámultam anno üveges tekintettel :D

(Tettem a tetejére egy papirvágó ollót, amikor ment a kazán, akkor úgy zörgött, hogy a nappaliban hallottam. Igy tudtam, hogy mennyit kapcsolgat...)

Előzmény: Csapszi (13149)
windowlicker Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13151

Sziasztok!

Egy ki segítséget szeretnék kérni. Junkers Cerapur Smart zwb 28-3-as típusú kondenzációs kazánunk van, és a vidéken töltött hétvége után azzal várt minket, hogy EA hibakóddal leállt valamikor. Próbáltuk újraindítani, és reset-elni is, de leáll néhány másodperc múlva.

A hibakód értelme: a lángot nem ismerte fel, azaz valami a gázzal nem oké. De a konyhában megy a gáz, és szivárgás sincs (szerintem). Lehet valamit tenni nem szakembernek, vagy mindenképp hívjunk ki valakit?

Vasárnap este ugye nem egyszerű valakit kihívni, és csak 13 fok van a lakásban.

Köszönöm a válaszokat előre is!

peterch Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13150

Nalad a kazanban a keringetoszivattyu hanyas fokozaton uzemel? Gondolkodom azon amit irsz , igy laikus fejjel.:)   Akkor neked valoban kellene oda egy hidrovalto ezekszerint , ami lassitana a visszatero gyors felmelegedeset.

 

Előzmény: KömKel (13146)
Csapszi Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13149

ÁÁÁÁÁÁ. Szerintem max. egy fokot emel, de gondolom itt van szerepe a maximum visszaszabályzásnak.

Holnap le is próbálom videózni.

Előzmény: KömKel (13146)
mackalac Creative Commons License 2014.02.02 0 0 13148

Szerintem peterch nem ezt kérdezte,de ezt melyik kazánra írtad?

Előzmény: Condens (13131)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!