Szia. A mésszel festést 1996-ban csináltuk, A kandallót 2006-ban raktuk be. Tehát rá 10 évre, és közben sem jött elő a penész. Az ablakaink a szobákon 1999-től 3 rétegű, egy 2,8-as + 1 szimpla. A fal szellőzése, és a pára puffer hatása miatt lett az 50% körüli.
Hidd el a penész ott van csak a parafa alatt, csak most nem látszik. Ne várj csodát 3mm szigetelő anyagtól. Szerintem ott egy sarok garnitúra volt ami mögött nem szellőzött rendesen a fal. Majd tavasszal nézd meg mi van a parafa alatt.
Csak egy hsz. tennék mielőtt azt hiszik, hogy a festéktől lett ilyen.
Amikor penészes voltál 70% volt a levegő páratartalma most csak 50%. Ez attól van ,hogy kandallóval fűtötök és nagy a légcsere.
A penész ellen a szigetelés (persze hőhídmentesen) és a megfelelő légcsere (szellőztetés ami lehet gépi ill. kézi) a megoldás de a légcsere a legfontosabb csak az önmagába elég sok pénzbe kerül mert akkor többet kell fűteni.
Mi igy szabadultunk meg a penésztől a lakás felújitással egy időben:
A penészréteget lekapartuk,falat gletteltük,majd simára csiszoltuk. Utána parafát ragasztottunk rá,melyet tekercsben vettünk (3mm vastag).A falat,s a parafát is hozzávaló speciális ragasztóval kentük be,s igy illesztetük a felületre. Pár éve már szenvedtünk a penésszel,s ezt a megoldást találuk ideálisnak,mivel a parafán nem tud megtelepedni a penészgomba+ jó hőszigetelő,nem lesz penészes a fal.A képen a már ledörzsölt penész látható(durvább volt).
Sziasztok. Szeretetném megosztani veletek a penésztől való meg szabadulásunkat. Mostani családi házunkba 1986-ban költöztünk. A ház főfalai 55cm-es vályog. Beköltözéskor diszperzittel volt festve, amit letapétáztunk. A pára tartalom 70% körül volt. A fűtés hőtárolós kályhával volt megoldva, és cserépkályhával. Később gázos központi fűtés lett kialakítva. A nagyszoba falába be sülyeztett villamos szekrény ( 3 fázis) falán, a fürdőben, és a konyhában jeletkezett a penész. A feleségen gyakran különféle szerekkel mosta, takarította. Egy új építésű iskolában dolgoztam, nagyon sok garanciális hibára jártak ki az építészek, kikkel sokat beszélgettem a penész meg szüntetéséről. A problémát általában a falak műanyag festékkel való lezárásában állapították meg, és a mésszel való festést javasolták Le kapartuk a régi festést és mésszel lefestettük a konyhát és a nagyszobát. A penész megszűnt. Ameg színezett mész rövid idő alatt kifakult, ( mész megette ) így jutottunk a végleges megoldásra. A szobák falaira a kép szerint stukkót ragasztottunk, a sarkok, és a plafont mésszel festettük fehérre, az oldal fal közepét színezett diszperziós festékkel festettük.
Így a falak szellőznek, szobáink szépek lettek, a penésztől teljese megszabadultunk. Így 1996-től teljesen penészmentesek vagyunk, a pára tartalon általában 50% körül van, most 45%. Ehhez hozzá tenném, hogy a nappaliba egy kandallóval is fűtünk, ez is szárítja a levegőt. Télen a mosott ruhát a padláson szárítjuk.
Szerintem a lényeg, hogy ne kezdd el kenegetni se akármilyenes ronggyal, ecsettel, semmivel.
Mi Ultra Szavo-t használtunk. Ráfújod, 5-10 perc és sehol semmi. Ha megfolyik, mert sokat fújsz nem gond, csak várj, el fog tűnni.
De már nálunk nincs penész!
Leírom a tapasztalataimat mindenkinek aki küzd a penésszel, hátha segít:
Tavaly télen volt penész szinte minden helyiségben a fal és a plafon találkozásánál. (A betonkoszorúnál) Hetente kellett fújkálni. Az elején Domestosos ronggyal töröltük. Ne tedd!!! Leszeded a festéket.
Aztán az ősszel a ház kapott 12cm szigetelést, ezzel majd megoldódik (a penész és a fűtéstakarékosság is) jelszóval. A helyzet sokkal-sokkal jobb lett, de a betonfödémen sajnos nem futotta, csak 5 cm üvegggyapotra (Egyenlőre). Egy használaton kívüli szobában szárítottuk a ruhákat. Mindig ugyanott. Szellőztettünk minden reggel az egész házban. (Kicsi a fürdőszoba, így ott nem lehet szárítani, de mindegy, mert ott meg a zuhanyzásból képződő pára miatt voltak "komorak" a plafonsarkok)
Eljutottunk oda, hogy csak abban a szobában a betonkoszorúnál itt-ott és a plafonon kezdtek megjelenni penészpöttyök a ruhaszárító felett, vagyis a párolgó víz találkozva a hidegebb födémmel kicsapódott és így alapozta meg a penésztelepeket. Hiába szellőztetsz reggel, ha éjszaka a ruha száradásakor már elkezdődik a "penészhonfoglalás".
Ezt így még mindig nem láttam jónak. Vettünk egy használt ruhaszárító gépet és egy páratartalom mérőt. A fürdőszoba kapott egy ventillátort, ami kifújja az udvarra a zuhanyzás közben keletkező párás levegőt. A Pöttyöket "kezeltük" Szavo-val, majd üzembe állítottuk a szárítót.
AZÓTA SEMMI. SEM-MI. :-)
Innen is látszik, hogy a páratartalom a kulcs, hiszen hiába van szigetelve, mindig lesz egy olyan hely, ahol ha túl sok a pára, ki tud csapódni.
De mióta a páratartalom 50-55% körüli, azóta nincs egy pötty sem. Sehol. A ruhaszárító eszik egy kis áramot az igaz, de nekünk akkor is megéri, hogy nincs penész. Úgyis csak télen kell használni.
Nagyon jó ötlet az elektromos párátlanító is. A lényeg, hogy valami legyen, amitől nem lesz magas a páratartalom. (Főleg ott legyen, ahol képződik a pára.)
Remélem segítettem ezzel a hosszúra nyúlt beszámolóval. :-)
Segítséget szeretnék kérni hozzáértőktől penészgomba megszüntetésére. 2009 nyarán vettünk egy kockaházat, ami a 70-es években épült magasföldszintes épület, alatta nagy szuterénnel. A lakótérben végeztünk kőművesmunkákat (válaszfal húzása, boltív kialakítás, stb..) amelyek őszre lettek készen.
Természetesen ez páraképződéssel járt, amit nem tudtunk kiszellőztetni, ezért az egyik szobában pontokban megjelent a feketepenész a falakon és a mennyezeten egyaránt. A falak kazincbarcikai szilikátból vannak, amelyen régi típusú homokalapú vakolat van, 2-3 cm vastagon. Idén még több más építési munkát is végzünk (tetőtér ráépítés, stb), tehát az építkezés folyamatban van.
Kérdésem, hogy mit tegyünk annak érdekében, hogy a gombásodás jelenségét még beköltözésünk előtt ki tudjuk küszöbölni? Szerintem most még időben vagyunk ehhez.
A falazat kívülről EPS szigetelést fog kapni. A festőnk azt mondta, hogy elég lekaparni a korábbi festékréteget, majd újrafesteni gombásodás ölő festékkel. Igaz ez? Tapétát rakhatunk majd ide? Esetleg üvegszálasat felragasztva?
Mit tegyünk, mi lehet a megoldás? Elég lekaparni a festéket, vagy milyen lépéseket alkalmazzunk? Fertőtlenítsünk valamivel?
Javitas: a vastagnak nem a hoszigetelese, hanem a hotarolasa, hotehetetlensege. Erzesre persze mindenki azt erzi, amit erezni szeretne vagy amit gondol hogy ereznie kene:) de azt nem hiszem, hogy 1 ev a hoallandoja a falnak. Viszont OFF, ugyhogy befejezem.
Ilyen alapon nem a szigetelest nem kell megcsinalni, hanem aktiv szellozteto rendszert kell beepiteni... Hat persze, hogy a szigeteles ugy kezdodik, hogy vizszigetelest kell csinalni! Anelkul tenyleg nem szabad hoszigetelest ratenni, vagy tenyleg gepi paraeltavolitasra lesz szukseg (aranya'rban), mivel a felso resz szaritasa csak azt eredmenyezi, hogy me'g nagyobb mennyisegben jon fel a viz (nagyobb lesz a kulonbseg, igy nagyobb lesz a felszivodasi sebesseg-mennyiseg is). De erre nem az a megoldas, hogy nem kell hoszigetelni, hanem az, hgoy mindenekelott muszaj vizszigetelni! Es akkor mar nem kell rosszul zarodo ablak es hasonloak sem...
Egy másik ilyen jellegű háznál csináltak drénezést, viszont a lábazathoz dörkenlemezt tettek.
Náluk is vizesedett a fal alulról.
Sok próbálkozás után végül egy javaslatra kivették a lemezt és szép lassan megszűnt a nedvesedés.
Náluk a ház alatt öreg pince volt (nem is akarták, de nem is tudták a pince padlóvonala alá levinni a drénezést) és a pincefalak természetesen nedvesek voltak.
A felhúzódó nedvességet a dörken szabályosan bezárta.
A hőszigeteléssel kapcsolatban nem értek veled egyet.
Nagyon sokat jártunk utána.
Szerencsére elég sok az építész a környezetünkben.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy egy kőház esetén, melynek az utólagos falszigetelését nem csinálják meg, nem jó ötlet a ház bebugyolálása, mert a falakon keresztül vizet fog kapni.
A szomszéd ugyanúgy csináltatta meg, mint mi.
A különbség valóban csak annyi, hogy szigetelte a kőfalat.
Mindkét ház kap alulról vizet, lévén a területen sok a forrás.
A fűtési rendszer is ugyanolyan.
Padló+radiátoros fűtés, normál kazán.
Nem a plafonnál jön a nedvesedés, hanem szépen alulról.
"Ami még fontos, a nyílászárókból nem a legprofibb hőszigetelésűt kértük, hanem kicsit gagyibbat. Lehet, hogy több egy kicsivel a fűtésszámlánk, de egy csepp víz nincs az ablakok belsején." Meg ha azt irtad volna, hogy nem 3x-os gumitomitesut, hanem 1-2x-est es azt is megszaggattatok. De az ablak vagy keret hoszig. ertekenek semmi koze a para eltunesehez, sot, ha az ablak rosszabb hoszig. de jol zar, akkor sokkal inkabb lesz belul lecsapodas!
"Ami még fontos, nem tettünk a falakra semennyi hőszigetelést sem." Nem, ez nem fontos. Egy igy rendesen kiszaritott hazban ez igenis sokat hozna futesben, ellenben nem hozna' vissza a nedvesseget (a falon a para kevesebb mint 1%-a tud tavozni).
"A szemközti lakó az ugyanilyen házra tett 10cm hőszigetelést és 20-t a födémre, nála megjelent a penész." Lefogadom, hogy vagy a nyilaszarokat is cserelte, vagy a futeset nyilt kemenyesrol zartra, vagy mind a kettot. Csak a hoszigetelestol NEM lesz tobb para, azaz penesz sem!
Tobb dolog is lehet, ami miatt neked igy latszik logikusnak, de mas ok van a hatterben: 1. Nem lehet, hogy a szomszed alulrol azik, koze nincs a hoszigeteleshez, hanem a vizszigetelese hianyzik? [Plusz az ablakok es/vagy kemeny valtoztatasa.] 2. Nem lehet, hogy nala rosszabb a futesi rendszer? Peldaul ok nyilt kazannal, te meg kondenzaciossal futesz... 3. Nem lehet, hogy a plafonra rosszul rakta a szigetelest (paraatereszto alul, parazaro felul vagy ilyesmi), es a kifele torekvo para a hoszigetelesben lecsapodott, tonkretette, es/vagy visszajon neki a plafonon at? Esetleg szigetelt ahol csak tudott, de par helyen nem tudott (pl. erkelylemez vagy ilyesmi mente'n), es ott a hohidnal van "csak" penesz? Persze ehhez is kell a viszonylag magasabb paratartalom, csak nem kell extrem legyen.
Olyan büdös volt belül, hogy majdnem elhánytam magam.
Minden fal tiszta penész.
Az utólagos falszigetelés horror pénzbe került volna.
A következőket csináltuk.
Minden helyiségben felszedtük a járólapot/hajópadlót és kb. 80cm mélyen kihánytuk a büdös földet.
Helyére kavics került.
Tettünk le vízszigetelésnek kátránylemezt, amit a falhoz felhajlítottunk.
Padlófűtés (is) van az egész házban.
A hátsó falnál mi is terepszint alatt voltunk, ott visszaszedtük a földet (szerencsére nagyon normális a szomszéd).
Mivel pont a hátsó fal felől áramlott a víz, ezért ott és a 2 oldalsó fal mellett az alapig ástunk árkot és dréneztük.
Előtte az előkertben tavasszal tocsogott a víz, mára az is megszűnt.
Vakoláskor a falak alsó 1m-re szellőző vakolatot kapott.
Az eredmény, sehol egy penészfolt és semmi dohos levegő.
Ami még fontos, a nyílászárókból nem a legprofibb hőszigetelésűt kértük, hanem kicsit gagyibbat. Lehet, hogy több egy kicsivel a fűtésszámlánk, de egy csepp víz nincs az ablakok belsején.
Ami még fontos, nem tettünk a falakra semennyi hőszigetelést sem.
A szemközti lakó az ugyanilyen házra tett 10cm hőszigetelést és 20-t a födémre, nála megjelent a penész.
A fűtésszámlája magasabb a miénknél.
Ami még nagyon fontos, hogy sokat kell szellőztetni.
Ize, en csak grafoman vagyok meg x eve index olvaso, nem szakember, ezt azert tegyetek hozza... [na jo, meg gyakorlo peneszveszely-elharito, ilyen hidegben 2 gyerek melletti mosasmennyiseg es csak bent teregetheto, ennek eredmenyet valahogy ki kell vezetni a lakasbol].
Ja es energiapazarlobb, de szinten hatekony lehet a higroerzekelos szellozteto - ki kell furni a falat, es ha sok a para, akkor kinyit (vagy ventillatorosan elindul), ha keves, akkor bezar; de attol me'g ott folyamatosan megy el meleg - valamint legbeejto is kell mert csak atmosas jelleggel lehet kidobni a pa'ra't, csak elszivassal potlas nelkul nem.
Szelloztetni me'g tobbet (neked is jo lenne paratartalom-mero), illetve ha a paratartalom a normal hatarok (40-60) kozott van, akkor a masik lehetoseg, hogy egyuttal vannak jo kis hohidjaid is, es azokon az extra lehules miatt ilyen paratartalomnal is kicsapodik... ezt meg csak szigetelessel lehet javitani. A paratartalom csokkentese lehetseges gepi eszkozzel is, ami direkt kicsapatja (tkp. hutogep ahol a para gyulik az atfujt levegobol, es visszamelegit a masik oldalon a holeado racsnak megfelelo reszevel) es kiontod a lefolyoba. A tablettast felejtsd el, nagysagrendileg ma's mennyisegre alkalmazhato.
Nálunk akkor kezdtek el penészedni a sarkok, amikor kicseréltük az addigi fa (régi típusú) nyílászáróinkat új, szigetelt műanyag nyílászárókra... Azóta hiába szellőztetünk penészedik...festve van a fal... Valami ötlet esetleg?
Szekrenyt 5 centivel huzd el a faltol, es akkor magatol megindul a konvekcio (meleg levego felszall a resben mint egy kemenyben, viszi a parat is) es igy szaritja azt a reszt. Persze jobb, ha nem szoklis szekrenyrol van szo... Rendszeres szelloztetes mellett ez hasznalhat. Legjobb lenne a paratartalmat ellenorizni (60% felett ne legyen), es aszerint szelloztetni - neha a soknak erzett is lehet, hogy para szempontjabol keves.
Ez a tuneti kezeles, nem megoldas. Hypo sokkal olcsobb + novenyspriccelo flakon, tok ugyanaz. A specko es a hypo is szep feher pottyoket hagy maga utan a kornyezo textiliakon, erre figyelni kell (vagy pl. szivaccsal is felkenheto).
Nálunka szokásos történet, folytatódik a tavalyi mizéria, padlást leszigeteltük, babaszoba új parkettát kapott, ki lett festve, és ismét jön a penész. (Naná, 75-80 %-nál...:( Lábazatra nincsen keret, meg még csak másfél éves a ház, garancia lenne, csak az építtető abszolút nem együttműködő.) Vettünk gépet ,februárban csak béreltünk, akkor napi 18 liter körül jött le (6 literes tartályt 3x ürítettem egy nap), most 5 literes van, egyszer öntjük ki. Egyelőre. De a babaszobában a sarkokban és a hidegebb oldalon a bútorok alatt néha kisebb tócsák vannak, a fal melletti szekrénnyel nem is tudom, mi lesz. (1 hónapja lett készen....)
Tablettasat ne! Heti 2 dl viz, az semmi. Inkabb ventillatoros huto-futo (marmint a vegeredmeny nulla, vagy inkabb kicsi futes), azaz a 230-ba be kell dugni, nyilvan szamlat is csinal, de megeri. [Nekunk klimank volt erre a celra, de 10 liter per 12 ora mukodes, max. 10kWh fogyasztassal - egy tobb mosasnyi teregetes utan pl. - eleg meggyozo eredmeny, tablettaval eleg nehez lenne odaig eljutni... nyilvan ez a klimas tulzas, hetente 1x ment es eleve tulterhelt volt a lakas paraval, ennel kisebb teljesitmeny is eleg, de ez volt inygen keznel...]