Keresés

Részletes keresés

fecskea1 Creative Commons License 2015.04.27 0 1 22835

Nándi! Ajánlom figyelmedbe Apca nevű topik-társunk örökbecsű szavait (amúgy én megfogadtam).

"Nem kell hogy mindig enyém legyen az utolsó szó".

Előzmény: Laborzona (22834)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22834

;-))))))

Kocogtatásról pl. az alábbi könyvekben is olvastam.

 

Sevcsik Jenő DR: A Fotos Labor

Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1973

61. oldal Jobb oszlop 2. bekezdés:

 

„Mindkét esetben ügyelnünk kell arra, hogy ne képződjenek légbuborékok, mert ezek a réteghez tapadva előhívási hibákat okoznak. Ezért a doboz alját óvatosan ütögetjük, majd az orsót a tengelyhez illesztett pálcával néhányszor megforgatjuk.”

 

Sárközi Zoltán, DR. Sevcsik Jenő, Kun Miklós : Fotósok könyve

Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1977

 

481. oldal 1. bekezdés:

„Felül szabad beöntőnyílású tankokat az előhívóoldat beöntése után függőlegesen a tál aljához ütögetjük”

 

 

Sárközi zoltán – Sevcsik Jenő DR: Fotoamatőr zsebkönyv

Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1968

349. oldal 2. bekezdés után

 

„Mindkét esetben ügyelnünk kell arra, hogy ne képződjenek légbuborékok, ezért töltés közben a doboz alját óvatosan ütögetjük, majd az orsót a tengelyhez illesztett pálcával vagy a kiálló forgatógombbal néhányszor megforgatjuk.”

Előzmény: BUSZNYI (22832)
fecskea1 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22833

Ugyan mán! Nem kő az ördögöt a falra festeni. Senkit nem fenyített be és senki nem adott neki igazat.

Ilyen, és ezen nem lehet változtatni. Ez a méricske a heppje, és ebben erőszakos. De ezt tudtuk.

Előzmény: 1facsavar (22830)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22832

Én kocogtatok de szerintem csak az alsó szomszédot idegesítem vele :-).

 

Előzmény: -Minarik- (22831)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22831

Azert sem kocogtatok!:)

Előzmény: 1facsavar (22830)
1facsavar Creative Commons License 2015.04.27 -2 0 22830

Lassan nagyon kezdem tisztelni Nándi profizmusát. Az , hogy 11 óra leforgása alatt megint sikerül neki szétzilálni egy topikot, és a végén még befenyíteni - ez valódi  gátlástalan profizmus, mivel ezt nem először csinálja, de most már nagyon gyorsan tud eredményt elérni.

Előzmény: foveon (22829)
foveon Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22829

ebben a topikban sosem volt topikleirasod, ide csak azert jartal hogy a sajat topikodba teritsd az embereket. de ugy tudom a regi topikod, megvan abba nyugodtan nyomhatod a kocogtatast es a tobbit. amugy a topikleirasodhoz semmi kozunk plane nem ebben a topikban, nyugodtan kerdezd meg a moderakat.

 

 

Előzmény: Laborzona (22825)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22828

Ne aggódj, a hívás nem a film felszínén, hanem a megduzzadt zselatinban, az emulzióban történik.

Előzmény: BNSfoto (22827)
BNSfoto Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22827

miből gondolod hogy nem lepi el a hívó a filmet?

Előzmény: Laborzona (22802)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.27 0 1 22826

Kíváncsi lennék miket írnál, ha lenne hívógéped is, nemcsak képzelegnél az elméleteidhez.

Előzmény: Laborzona (22824)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22825

Ha elintézed, hogy visszaálljon a régi topikleírás, esküszöm nem jövök ide többet  ;-)))))

De hát nem én akartam megváltoztatni…

Előzmény: foveon (22823)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22824

Ha függőleges a tengely, akkor a hívóban marad a vegyszer akkor is ha nem forgatod. A nyugalomban ki tud valamelyest egyenlítődni. De ha ebben a helyzetben is folyamatosan mozgatod a szitú ugyanaz.

Ha vízszintes a tengely, csak akkor  állíthatod meg a hívást, ha mindig ellepi a vegyszer, mert ha a fele kilóg az a rész már nem úgy fog hívódni mint ami beleér, remélem így már érthető.  ;-))))

Előzmény: fecskea1 (22821)
foveon Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22823

az a zar osztaly (topic) nem keszult meg el? mert az ilyen agyfassagokkal nyugodtan el lehetne oda menni es nem itt hitteriteni a nepet...

 

 

Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22822

"És nagyítasz mindháromról egyet, aztán egymás mellé teszed a papírokat és eldöntöd, neked ez a különbség belefér vagy nem."

 

Te mindent egyforma expozíciós idővel nagyítasz?

Előzmény: Laborzona (22820)
fecskea1 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22821

Nem értem.

Ezt mondtad:

Másrészt nem lesz egyenletes a hívás a tengelytől távolabbi filmvég jobban hívódik mint a közelebbi.

Gondolod, hogy ha a tengely függőleges, akkor ez nincs így?

Előzmény: Laborzona (22820)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22820

Ezt is ki lehet próbálni, egy tekercs film kell hozzá mindössze, lefényképezel valamit az első kockára, majd a 18. –ra és a 36. –ra. És nagyítasz mindháromról egyet, aztán egymás mellé teszed a papírokat és eldöntöd, neked ez a különbség belefér vagy nem. De ha te függőleges tengellyel hívsz, és hagyod állni a forgatások között, korán sem lesz akkora különbség mintha egyfolytában mozgatnád az orsót, mint a képen látható tank esetén célszerű.

Előzmény: fecskea1 (22814)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22819

Gondoltam. (kunc-kunc)

Előzmény: Rőth Sándor (22818)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22818

Jó az mindenkinek, ezek nagyon pontos adatok.

Előzmény: -Minarik- (22813)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22817

Akkor marad a digitális gép, abban talán nem spirálisan áramlik a csí.

Előzmény: Laborzona (22810)
fecskea1 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22816

Te Jó Isten! Feltaláltam a Jobót????? - mosoly

Előzmény: Rőth Sándor (22809)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22815

Igaz.

...

Előzmény: 1facsavar (22812)
fecskea1 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22814

Nem tudom hány száz vagy ezer tekercset hívtam elő, amióta fotózom. Sosem volt gond az egyenetlen hívással...Továbbra is állítom: elméleti a kérdés. Akár mérhető, akár nem.

Előzmény: Laborzona (22810)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22813

Egy amatornek eleg jo alap amit megadnak meredeksegnek a hivas fajtajahoz es higitashoz.

Előzmény: Rőth Sándor (22807)
1facsavar Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22812

Ébresztő!!!

 megint beültök a szarcséplő fingreszelő hintába ?!!  Most itt?

Előzmény: -Minarik- (22811)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22811

Az egyenetlen hivasra nem eskudnek meg.Bar en jobot hasznalok. A hivasido meg varialhato a higitassal, homerseklettel.

 

Előzmény: Laborzona (22802)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22810

Szia! Sajnos nem elmélet, mérhető. Még ha mindkét irányba is forgatod, az sem tökéletes mert  „nyitóirányban” jobban áramlik a vegyszer mint ellentétes irányban.

Előzmény: fecskea1 (22808)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22809

A Jobo két és félszer előre fordul, megáll, aztán ugyanannyit hátra. mosoly

 

Előzmény: fecskea1 (22808)
fecskea1 Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22808

Szia!

 

Másrészt nem lesz egyenletes a hívás a tengelytől távolabbi filmvég jobban hívódik mint a közelebbi.

 

Ez elméletileg lehet, hogy igaz, ellenben minden spirálos hívásra érvényes. Véleményem szerint a hívótankok zöme ilyen. Hogy mégsem legyen egyenetlen a hívás, én úgy forgatom a spirált, hogy egy forgatás után az utolsó harmadot lefékezem, ezáltal friss hívó áramlik az inkriminált helyekre. Ha nagyon aggályos valaki, akkor egy harmadot szelíden vissza is lehet forgatni a spirált.

Vagy megforgatni a tankot. Szóval van lehetőség.

(Persze mindez vályúk közé befűzött filmek hívásához jó, a korrex-szalagosnál sérülhet a film)

Előzmény: Laborzona (22802)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22807

Kérdés a kodakos fiúk mennyire értenek hozzá? Vajon az ő denzitométerük mennyire pontos?

Mindenesetre ők már túl vannak egy pár mérésen, a második táblázatban le is írják mit javasolnak. Szerintük nem gond a forgótankos hívás, szerintem sem.

 

http://www.kodak.com/global/en/professional/support/techPubs/j109/j109.pdf

Előzmény: Laborzona (22806)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.26 0 0 22806

„A hivasidot ertelem szeruen csokkenteni kell, de ahogy ez a meres is bizonyitja, az EI kulonosebben nem minden film eseteben csokken.”

 

Szia!

Ha gondolod, hozd el a laborba a Jobo CPE-2, és kipróbáljuk egy teszt során. Szerintem ha ugyanolyan hígítás mellett, csökkented a hívásidőt, sajnos a tényleges ISO is csökkenni fog. De tényleg ki kell próbálni…

 

 „En nem beszelnek le senkit a forgatos hivasrol, kulonosen ha mas modon nem tud/akar hivni.”

 

Lebeszélni én sem szeretnék senkit, de a klf. tulajdonságokat, szerintem érdemes figyelembe venni. Valamit valamiért.

Előzmény: moTmeN (22803)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!