Keresés

Részletes keresés

Flacika Creative Commons License 2006.09.11 0 0 352
Akkor kóstold meg a Don Olivért, abban több Irsai van, az Irsai-Chardonnay cuvée, a "sima" Budai Cuvée meg Chardonnay-Irsai (vagyis a Chardonnay a több benne).
Előzmény: joskabacsi (351)
joskabacsi Creative Commons License 2006.09.10 0 0 351
a Nyakastól kifejezetten kedvelem nyáron a Budai Cuvée-t , abban dominál az Irsai ...  lassan jönnek a hűvösebb napok , ilyenkor nagyon kellemesen tud ám melengetni egy bársonyos merlot , mondjuk az Obsessio ...
Előzmény: Flacika (349)
Flacika Creative Commons License 2006.09.10 0 0 350
Nem is azért írtam... :) Talán Tündi ismeri valamelyiket...
Előzmény: joskabacsi (348)
Flacika Creative Commons License 2006.09.10 0 0 349
Akkor ne is kóstoljál Irsai Olivér, Cserszegi Fűszeres borokat, pedig a maguk kategóriájában fantasztikusak tudnak leni... :)
Előzmény: joskabacsi (347)
joskabacsi Creative Commons License 2006.09.10 0 0 348
egy bort sem kóstoltam a listádról ....
Előzmény: Flacika (345)
joskabacsi Creative Commons License 2006.09.10 0 0 347
az általam kedvelt cabernet , merlot , syrah fajtákhoz képest gyenge eredményeket hoztak amiket eddig kóstoltam ...... szeretem a nagytestű , száraz , taninos vöröseket....
Előzmény: Flacika (344)
Flacika Creative Commons License 2006.09.10 0 0 346
Még valami. A szerb-magyar pólómeccs EB döntő (a fenébe a bírókkal...) izgalmaira kinyitottam először egy üveg 2005-ös Badacsonyi Szürkebarátot a Sipos Borháztól (most hoztam Kéknyelűvel és Helikon Cuvée-vel együtt). Elléggé jellegzetes badacsonyi szürkebarát, némileg emlékeztet a Szeremley félére, de szerintem annál jobb. A Szeremleyé nekem túl fás. Ezen viszont éppen hogy csak érezni, szóval nem nyomja el a fa a bort. Kellemes. Utána a lányom (21 éves lesz, nem kell megijedni...) még nagyon izgult velem együtt, jött egy Ostorosi Cuvée (Leányka-Királyleányka, 2002). Ez már kevésbé ízlett. Van benne valami mellékíz, ami nem oda való... Persze nem nagyon zavaró, csak kicsit, de akkor is.
Flacika Creative Commons License 2006.09.10 0 0 345

Már régóta akartam beírni, de valamiért mindig elmaradt... Szóval egy hónapja jöttünk meg Párizsból. Barátainkkal voltunk kint, és minden nap ittunk valamit. A végén a megmaradt üvegekből leltárt csináltunk, íme az eredmény (a barátommal közös pontozás a Művelt Alkoholista rovat szerinti skálán):

- Saint Pourcain Cuvée Rosé 4 pont

- Saint Pourcain Cuvée Rióouge de Régionnaux 3 pont (szerintem max 2,5)

- Cellier Yvecourt Sauvignon Blanc 5 pont

- Cellier Yvecourt Rosé 5,5 pont

- Chatau de la Mirandelle Bordeaux 5,5 pont

- Grand Vin de Bordeaux Caves Fleury 5 pont

- Cordier Bordeaux Superior Collection Privée 5 pont

Valamennyi bor 4-5,5 Euró közötti volt. A részletekre már nem emléxem, de a Saint Pourcain vöröstől eltekintve valamennyi kellemes emléket hagyott bennem. A S.P. rosénál a Celier sokkal jobb volt. Érdekesnek találtam, hogy a hazaiakkal ellentétben legfeljebb 12,5% alkoholtartalmúak a borok, vagyis nem cél a magas alkoho tartalom.

Flacika Creative Commons License 2006.09.10 0 0 344

"az oprtó egy vékony , másodosztályú bor ..... "

 

Áruld el, ezt miből gondoltad (eddig...)?

Előzmény: joskabacsi (343)
joskabacsi Creative Commons License 2006.09.10 0 0 343

Bock Oportó Special Reserve 2003:

 

- idáig azt hittem , hogy az oprtó egy vékony , másodosztályú bor ..... hát nem ....

joskabacsi Creative Commons License 2006.09.09 0 0 342

Nem tudok sajnos , de kedden napközben ráérek.

Bent leszel a boltban?

Előzmény: Tündi29 (341)
Tündi29 Creative Commons License 2006.09.09 0 0 341
Borfesztiválon kóstóltad?
Vasárnap kint leszek... nem jösz ki?
Előzmény: joskabacsi (340)
joskabacsi Creative Commons License 2006.09.08 0 0 340

nálam tegnap egy Jekl Béla 2003 Merlot és egy JT syrah 2002 vérzett el.

A kaliforniai sajnos jobb volt ...

Előzmény: Tündi29 (339)
Tündi29 Creative Commons License 2006.08.02 0 0 339
Most épp a Wundi Cab.Sauv.2002' iszogatom....hát mondjuk nekem is jobban tetszett a Merlot,de azért ez sem rossz. Illlatban nagyon puncsos,virágos jegyek,amit ízben is érezni,picit még buja,nyers tanninnal és fával ,szájban hosszan megmaradó utóízzel.
Szerintem ez olyanoknak is ízlene,akik az "édes vörös"-et szeretik. (sajnos)pont amiatt,hogy ennyire gyümis,és nagyon illatos,persze ez szubjektív....
Előzmény: Flacika (337)
lalá Creative Commons License 2006.07.30 0 0 338
-Én meg csak a párizsi francia borokra gondoltam.(hihi)
Előzmény: Flacika (337)
Flacika Creative Commons License 2006.07.30 0 0 337

Ezt most azért így írtam be, mert a 302-ben arról szónokoltam, hogy a multiknál is lehet bort venni jó áron, időnként meg kifejezetten érdemes.

 

Más. Kóstoltam Wunderlich 1999-es Merlot-ját. Hát mit mondjak... Nagyon ízlett! Illatban-ízben meggyre emlékeztet, azt mondták barrique-olt (nem volt ráírva), mindenesetre ha igen, egyáltalán nem ült rá a fa az ízére. Elvileg még az árát is megérhetné, bár ebben a magasságban már szerintem elszakadnak az árak a valóságtól...

Előzmény: lalá (336)
lalá Creative Commons License 2006.07.30 0 0 336
-Ja! Cipőt a cipőboltból!(hihi)
Előzmény: Flacika (335)
Flacika Creative Commons License 2006.07.29 0 0 335
Ma (egyáltalán nem) kivételesen borkerskedésben vettem két sillert: egy 2004-es Günzert és egy 2005-ös Heimann Fuchslit. Hogy mikor isszuk meg, még kérdéses. Pénteken ugyanis egy baráti házaspárral együtt Párizsba repülünk egy hétre. Ott esténként francia borokat fogunk iszogatni...
lalá Creative Commons License 2006.07.29 0 0 334
-Én meg azt mondom, hogy nem sajnos az a sajnos. Így természetes. A farkasalmás jelleg mindben jelentkezhet, de onnan aztán szóródás.
Előzmény: gertibor (333)
gertibor Creative Commons License 2006.07.29 0 0 333

Sajnos nem mindegy melyik borvidéken terem a szőlő.

Tavaly vettem mátraaljai cabernet sauvignont és sajnos teljesen más, mint egy szekszárdi v. villányi.

A maga nemében a szőlő jó minőségű volt, de nem olyan, amilyet szeretnék.

Előzmény: 2elkedő (327)
Tündi29 Creative Commons License 2006.07.27 0 0 332

De  igen,csak éppen a szőlő minősége függ a talajviszonyoktól is...hozamkorlátozástól...stb...

Több befolyásoló tényező van!

Előzmény: 2elkedő (327)
2elkedő Creative Commons License 2006.07.27 0 0 331
Nodehát ez a lényeg!
Előzmény: Flacika (330)
Flacika Creative Commons License 2006.07.27 0 0 330
Nemcsak, hanem is. Ugyanaz a fajta ugyanolyan műveléssel más borvidéken másmilyen bort adhat. Számít a talaj, a mikroklíma, sok minden.
Előzmény: 2elkedő (327)
lalá Creative Commons License 2006.07.27 0 0 329
-"Emeritus."(hihi)
Előzmény: Tündi29 (325)
lalá Creative Commons License 2006.07.27 0 0 328
-Ez szentigaz. Csak a helyzet "szőrös" voltát szerettem volna karmolászni. Aki mindent betart az nem ér rá pénz keresni. De attól én is óvnék mindenkit, hogy jövedéki bírságba szaladjon bele, mert ha nem legalább 500 millió akkor a kicsiken behajtják. Sajnos ismerek ilyen történetet. Ez nem a borkultúra része.
Előzmény: tóthferi (326)
2elkedő Creative Commons License 2006.07.27 0 0 327

nem mindegy melyik borvidékről..

 

Miért nem mindegy? Nem a szőlő minősége számít?

Előzmény: Tündi29 (322)
tóthferi Creative Commons License 2006.07.27 0 0 326
Igen, de ezt a bort nem adhatja el (legálisan). Azonkívül a törvény saját szőlőterületről származó termésről rendelkezik és ahogy olvastam, ő vásárolja a szőlőt. Sőt ezzel kockáztat is mert ha egy "jóakaró" jelenti a fináncoknak, igazolatlan származású jövedéki termékért elég kemény bírságra számíthat.
Előzmény: lalá (324)
Tündi29 Creative Commons License 2006.07.27 0 0 325
lalá...Te borász vagy??
Ha igen,akkor beszélnünk kellene!!
Előzmény: lalá (324)
lalá Creative Commons License 2006.07.26 0 0 324
-De alkalmazhatsz borász szakembert, jövedéki ügyintézőt stb. is. (Vicc, de nem annyira.)
Viszont:Az 1500 m2 alatti szőlővel rendelkezőket a törvény figyelmen kívül hagyja. Rájuk egyetlen rendelkezés vonatkozik:

Nagykorú családtagonként 250 liter, de legfeljebb családonként 1000 liter mennyiségig adómentes a természetes személy művelésében álló, 1500 m2-t meg nem haladó szőlőterületen termelt, saját fogyasztásra szánt bor. Ez a mennyiség egy gazdasági évre vonatkozik, egy gazdasági év alatt pedig december 1-től november 30-ig közötti időszakot kell érteni, azzal azonban, hogy az adómentes mennyiség akkor sem haladhatja meg az 1000 literes határt, ha egy családban többen állítanak elő szőlőbort.
Előzmény: tóthferi (323)
tóthferi Creative Commons License 2006.07.26 0 0 323

Üdv!

Egyféleképpen fog menni az a verzió amit elképzelsz.

    Először is be kell íratnod a vállalkozói ig.-ba a bortermelés saját* szőlőből(nyt. szám 011301) tevékenységet. (szakirányú végzettség szükséges)

 

   Utána a jövedéki központtól egyszerűsített adóraktári engedélyt kell kérni azzal a kiegészítéssel hogy a bort közvetlenül a fogyasztónak akarod értékesíteni a pincédből. Ennek a kiadásához (többek közt) a termelői borkimérés működési engedélyt (is) kérik a fináncok, amit az önkormányzat ad ki. 

 

   Kell kérned egy működési engedélyt az OBI-tól a pincédre, mint "bor előállító hely"-re, majd a borokra is belföldi lédig forgalomba hozatali engedélyt.

 

   *Javaslat: A szőlőt ne "megvásárold", hanem köss egy bérleti szerződést (bérleti díj=a szőlő vételára) a szőlősgazdával, (kvázi kibéreled a szőlőjét vagy egy részét, mintha te művelnéd) így már mint saját szőlődet hozhatod ki az ottani hegyközségtől (ide is be kell jelentkezned mint szőlőtermelő, ők adják ki azokat a származási bizonyítványokat, amik az OBI forgalomba hozatali engedélyhez kellenek)

 

Így elvileg már működhet, ha még van kedved hozzá :)

 

Előzmény: zsandár (321)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!