Az „Excel” fórum célja, hogy keretet adjon az Excel felhasználók széles táborának tapasztalataik megosztására, és lehetőséget a segítséget kérőknek. Az alábbi összefoglaló azért készült, hogy segítse a helyes kérdésfeltevést.
– Írd le szabatosan a problémát. Úgy fogalmazz, hogy ne csak te magad, de a szakértő is megértse, mire szeretnél választ kapni.
– Írd le, hogy milyen verziójú Excellel dolgozol. (Vagy ha nem – ill. nem csak – Excel, akkor micsoda?)
– Írd le, hogy milyen úton indultál el, és hol akadtál el rajta.
– A kérdés megértése szempontjából sokat segíthet, ha feltölteszt egy képet, amin látszik, hogy mit szeretnél, vagy illusztrálja azt.
– Még jobb, ha feltöltesz egy minta munkafüzetet valahová (pl. data.hu). Feltöltés előtt távolítsd el belőle a nem publikus adatokat.
– Ha a feladat jellege olyan, célszerű az "előtte" és "utána" állapotokat bemutatni. (Miből kellene csinálni mit?)
– Ha VBA kódon kell javítani, másold be a releváns kódrészt. Rövid kód mehet hozzászólásba, hosszú kód inkább ide: http://pastebin.com/
– Ha valami nem úgy működik, ahogy kellene, add meg a rendellenes viselkedés jellemzőit, a hibaüzenetet, és a hibát okozó programsort.
Mindenképpen külön munkalapokon kell, hogy legyenek a naponkénti táblázatok? Egy munkalapon nem férnek el? (256 oszlop és 65536 sor amivel garázdálkodhatunk minden munkalapon). ha jól értelmeztem az eddig leírtakat, egy munkalapra már megvan a megoldás. Nem lehet, hogy célszerűbb lenne újragondolni az egész fájlt?
A feladattal kapcsolatos probléma, az, hogy hogyan adjunk meg helyesen egy excel függvénynek nem összefüggő bemeneti cellatartományt egyetlen bemeneti paraméterként és ezt hogyan válasszuk az összefüggő cellatartományokat szét as VB programban, mert ez nekem tegnap kapásból nem sikerült. Lehet, hogy csak kapkodtam és elírtam a tartománymegadást . Próbáltam az areas-zal bontani, de mindig csak egy tartományt látott. Ez lenne egy jobb megoldása a feladatnak, nem a több bemeneti paraméteres megoldás.
Csak estefelé tudok ezzel foglalkozni. A módosított függvény szerintem azt tudja, hogy az első paraméterként adott számot megkeresi további tetszőleges számú tartományok első oszlopaiban, ha megtalálja, bármely tartomány első oszlopban, akkro az ebben asorban lévő értékeket öszegzi az összes tartományban, persze csak a 2, oszloptól a tartomány utolsó oszlopáig. Az egyes tartományok itt összefüggőek.
Bár attól félek, hogy kacifántosan fogalmaztam. Nem biztos, hogy egy adott lapon rajta lesz a keresett szám. Mivel a függvényeket előre illesztem be és a felhasználó utólag tölti ki a táblázatot, csak rajta múlik, hogy beírja-e vagy sem.
De tételezzük fel, hogy az első munkalapon megtalálja a 10211-es számot a "D" sorban, akkor a függvénynek megadott összes munkalapon összeadja a "D" sorokat? Lehet, hogy félreértettem? Mert, ha nem akkor ez így nem jó a fent leírtak szerint.
És még régebben volt egy megoldásod, ami jó volt, hogy nekem a táblázatot 3 részre kell osztanom. Legyenek árúkészletek. Pl.: Hűtőtt, fagyasztott és száraz. Tehát, azt sikerült régebben megoldanod, hogy a táblázatban ki lehessen választani, mely oszlopokat adja össze. Ez most ugye nem jó, mert a keresett szám után mindent összead és ha csak a 2 utolsó szám kéne a táblázat egy adott sorából, akkor is az egész sort adja össze, vagy rosszul értelmeztem? Amúgy valami ilyesmire gondoltam.
De leírom, hogy min is dolgozom.
Vagy 1 munkafüzet, 33 lapból áll.
1 lapot nevezzük adatoknak
2-32 lapig nevezzük az adott hónap napjainak. 1.,2.,3.,4.,...,31.
33 lap pedig az összesítő (itt dolgozik a függvény)
A 2-32.-ig lapig vannak a felhasználó által használható beviteli táblázatok.
Ezek mindegyike teljesen ugyan úgy néz ki. (átmásolással) Az "A" oszlopban komi panelok vannak. A benne lévő kilistázandó neveket az 1. lapról veszik fel.
Ha a felhasználó kiválaszt egy nevet a kombi panelből, akkor a hozzá tartozó azonosító számot a közvetlenül mellette lévő cellába listázza, ez a "B" oszlop (FKERES függvénnyel dolgozik, de innen származhat a #HIÁNYZIK felirat, mivel nem biztos, hogy mindegyik sor ki lesz töltve). A "C" oszloptól jönnek a táblázatok, laponként 1 db. A droid ide viszi be az adatokat. Mivel a táblázat egybefüggő, de 3 "részre" van osztva, előfordul, hogy nem mindenhol vannak számok, valamint az OSSZEGZO függvénynek jó volna beállítani, hogy mely oszlopokat adja össze, ha megtalálta a keresett számot.
És természetesen a 33. lapon dolgozik az OSSZEGZO függvény. Itt ad össze és számol ki mindent a könnyebb áttekinthetőség kedvéért.
Azért szeretném, hogy a függvény tudjon egyszerre több lapon is dolgozni, mert így 1 termékhez (amiből összesen 20-22 db van, de változhat), 3 tárolási módhoz (Hűtött, fagyasztott, száraz pl.), és 31 naphoz, külön-külön kell függvényt rendelni, ami 1800 db.
Ami pedig a 33. lapon van/lenne:
Egymás alatt 20-22 termék, oszlopokban pedig a 3 tárolási mód. Mivel nem kell, hogy melyik nap mennyi jött, csak a havi összesített, ezért is lenne kézenfekvőbb, hogy több lapon is tudjon dolgozni a függvény.
Vagyis, 1 termék (legyen a kódja 10211) keresése az összes táblázatban (számszerint 28 v. 30 v. 31), de csak mondjuk a 4.5.6. oszlopot számolja a táblázatokban, HA! megtalálja a keresett számot az adott táblázatban, ha nem, akkor ugrik a köv. táblázatbam, ha ott se, akkor tovább, ha ott igen, akkor ott számol és megy tovább...
Na, valami ilyesmire gondoltam. Tudom, ezt korábban is leírhattam volna.
Ha nem szeretnél vele bíbelődi, megértem, csak akkor írj, mert nekikezdet az 1800 függvénynek.
Ha a függvény megtalálja a keresett számot valamely munkalapon az egyik megadott tartomány első oszlopában, annak valahanyadik sorában, akkor összegzi a másik munkalapon levő, ugyanebben a sorban található számokat, akkor is, ha ezen a munkalapon már nem található ugyanazon a helyen a keresett szám.
Írtam erre egy újabb függvényt. Ez több tartományt elfogad, de megváltozotott a paraméterezése: első paramétere itt is a keresendő szám, a további tetszőleges számú bemeneti paramétere a tartományokat jelenti, de most úgy hogy
egy összefüggő tartományban van a keresendő szám oszlopa és a hozzá tartozó összegzendő értékek, hiszen, ahogy látom mindig szomszédos oszlopokban kell összegezni az értékeket.
Tehát pl. Osszegzo(10211;Munka1!A1:D10;Munka2!A1:D10)
Ekkor a Munka1 és Munka2 munkalapok A1:D10 tartományát vizsgálja, és ezek első oszlopaiban keresei a Számot, és a szomszédos oszlopokban összegez.
Function Osszegzo(Szam As Long, ParamArray VarArg()) As Variant
Dim t As Long Dim k As Long Dim Hol() As Byte Dim Sor1 As Long Dim Sorveg As Long Dim Col1 As Integer Dim Colvegb As Integer Dim Osszeg As Variant Dim S1 As Object
On Error GoTo Hiba Osszegzo = 0 Osszeg = 0 Sor1 = 1 Sorveg = 1 Col1 = 1 Colvegb = 1 For n = LBound(VarArg) To UBound(VarArg) Set S1 = VarArg(n) If S1.Cells(1, 1).Row < Sor1 Then Sor1 = S1.Cells(1, 1).Row If S1.Cells(1, 1).Column < Col1 Then Col1 = S1.Cells(1, 1).Column If Sor1 + S1.Rows.Count - 1 > Sorveg Then Sorveg = Sor1 + S1.Rows.Count - 1 If Col1 + S1.Columns.Count - 1 > Colvegb Then Colvegb = Col1 + S1.Columns.Count - 1 Next n
ReDim Hol(Sor1 To Sorveg)
For n = LBound(VarArg) To UBound(VarArg) Set S1 = VarArg(n) For t = Sor1 To Sorveg If WorksheetFunction.IsNumber(Worksheets(S1.Parent.Name).Cells(t, Col1).Value) Then If Szam = Val(Worksheets(S1.Parent.Name).Cells(t, Col1)) Then Hol(t) = 1 End If Next t Next n
For n = LBound(VarArg) To UBound(VarArg) Set S1 = VarArg(n) For t = Sor1 To Sorveg If Hol(t) = 1 Then For k = Col1 + 1 To Colvegb If WorksheetFunction.IsNumber(Worksheets(S1.Parent.Name).Cells(t, k).Value) Then Osszeg = Osszeg + Val(Worksheets(S1.Parent.Name).Cells(t, k).Value) End If Next k End If Next t Set S1 = Nothing Next n Osszegzo = Osszeg Exit Function Hiba: End Function
Szerintem most fogsz megutálni. Működik, nagyon jó csak egy pici finomítás hiányzik!
Igazából annak örülnék ha ez a függvény azt is tudná, hogy 2 vagy több teljesen azonos vagy némileg eltérő munkalapból ki tudja venni az adatokat. Példával ezt így tudnám szemléltetni:
Ahogy látható, mind a 2 munkalapban ugyan ott vannak/lennének a számolásra alkalmas adatok. Az, hogy egy munkalapon megtalálható pl.: a 10211 szám, az a felhasználótól függ (be teszi arra a lapra-e vagy sem). Nem tudom, tudsz-e követni?
És mivel 31 munkalap van (a hónap napjai miatt, és 20 különböző azonosító (ez még bővülhet), valamint 3 alegység), így gyors fejszámolás után 1800x kellene ezt a függvényt alkalmazni. Ha a fenti funkciót tudná, akkor csak 60x. Kicsit barátibb.
A függvényben a második és harmadik argumentum egy-egy tartomány, ott szerepelnie kell a munkalap nevének is cellahivatkozásokon kívül, de ezt úgy látom megadtad eddig is, apééldában ez jónak tűnik, gondolom az egérrel kijelölted a megfelelő munkalapon a cellatartományt ilyenkor, csak megjegyeztem , hogy ez nem maradhat ki....
Ezt a megadott példádat viszont nem értem, mert mintha más lett volna az eredeti kérdés a 4775-ben. Eredetileg a pl. 10211, 10200 számokat egy megadott oszlop tartalmazta Pl. A. Itt pedig egy sorban szerepelnek. ?
Ezt próbáld ki, (persze a tartományhivatkozásoknál a munkalap nevét is tartalmazó teljes hivatkozást kell megadni, egérrel a legegyszerűbb kijelölni):
Function Osszegzo(Szam As Long, Tart As Range, Tartb As Range) As Variant Dim t As Long Dim k As Long Dim Hol() As Byte Dim Sor1 As Long Dim Sorveg As Long Dim Col1 As Integer Dim Col1b As Integer Dim Colvegb As Integer Dim Osszeg As Variant
On Error GoTo Hiba Osszegzo = 0 Sor1 = Tart.Cells(1, 1).Row Sorveg = Sor1 + Tart.Rows.Count - 1 ' Col1 = Tart.Cells(1, 1).Column Col1b = Tartb.Cells(1, 1).Column Colvegb = Col1b + Tartb.Columns.Count - 1 ReDim Hol(Sor1 To Sorveg) For t = Sor1 To Sorveg Hol(t) = 0 If WorksheetFunction.IsNumber(Worksheets(Tart.Parent.Name).Cells(t, Col1).Value) Then If Szam = Val(Worksheets(Tart.Parent.Name).Cells(t, Col1)) Then Hol(t) = 1 End If Next t
For t = Sor1 To Sorveg If Hol(t) = 1 Then For k = Col1b To Colvegb If WorksheetFunction.IsNumber(Worksheets(Tart.Parent.Name).Cells(t, k).Value) Then Osszeg = Osszeg + Val(Worksheets(Tart.Parent.Name).Cells(t, k).Value) End If Next k End If Next t Osszegzo = Osszeg Exit Function Hiba: End Function
Function Osszegzo(Szam As Long, Tart As Range, Tartb As Range) As Variant Dim t As Long Dim k As Long Dim Hol() As Byte Dim Sor1 As Long Dim Sorveg As Long Dim Col1 As Integer Dim Col1b As Integer Dim Colvegb As Integer Dim Osszeg As Variant
ReDim Hol(Sor1 To Sorveg) For t = Sor1 To Sorveg Hol(t) = 0 If WorksheetFunction.IsNumber(Cells(t, Col1).Value) Then If Szam = Val(Cells(t, Col1)) Then Hol(t) = 1 End If Next t For t = Sor1 To Sorveg If Hol(t) = 1 Then For k = Col1b To Colvegb If WorksheetFunction.IsNumber(Cells(t, k).Value) Then Osszeg = Osszeg + Val(Cells(t, k).Value) End If Next k End If Next t Osszegzo = Osszeg Exit Function Hiba: End Function
Szia DJCarlos!
Amint írtam, az általad írt függvény hibátlanul működik, ha egy lapon van a függvényhez szükséges adatokkal, de ha a függvény más lapon működik, akkor már „lebénul”. Próbáltam modulba illeszteni, makróba írni, de sehogy se jó. Átírtam mind a két ciklust is. Úgy, hogy a #HIÁNYZIK felirat van a keresett sorban, úgy is jó, működik. Csak valahogy ezzel a 2 munkalapos dologgal nem bír el. Nem lehet, hogy minden egyes munkalaphoz modult kéne rendelni?
Mindenesetre leírom azt az egyszerű példát, amivel kísérleteztem:
01 munkafüzet:
A1 cella: 10211
A2: 1
A3: 1
B1: 10212
B2: (üres)
B3: 1
C1: 10211
C2: 1
C3: 1
02 munkafüzet:
A1 cella: =Osszegzo(10211;'01'!A1:A3;'01'!B1:B3)
A végösszegnek 2-nek kellene lennie!
Ezzel szemben az alábbi üzenetet írja ki:„A Microsoft Excel nem tud egy képletet kiszámítani. Körkörös hivatkozás szerepel az egyik megnyitott munkafüzetben, de ebben az esetben a kört alkotó hivatkozások nem listázhatóak. Próbálja meg a legutoljára beírt képletet módosítani, vagy pedig törölni azt a Szerkesztés menü Visszavonás parancsával.”Remélem, ez segít neked és remélem rajtam is segít. Jó lenne, ha működe ez a függvény.Köszönöm.
A függvény csak azon a lapon működik, ahol az adatok vannak. Sajnos ebben az Excel táblában 31 munkalapon vannak a bevitt adatok a 32.-en meg a függvény dolgozik.
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Annak idején Csacsifiútól kaptam az alábbi makrót. A makró futtatáskor a C és D oszlopokat egymás mellé másolja, amennyiben a B oszlop eltérő értéket mutat.
Szeretném úgy átírni, hogy a másolás ne csak a C és D oszlopra, hanem C, D, E oszlopra, illetve C, D, E, F oszlopra vonatkozzon. Sajnos ez a feladat a magyarázó szöveg ellenére is kifogott rajtam.
Hol kell megváltoztatnom a számokat, hogy a makró a fentiek szerint működjön?
Segítségeteket köszönöm.
Sub betti2()
Dim i, j, l, n, k As Double
' indítás előtt B oszlop szerint rendezni és fejlécet adni neki
' a C és D oszlopot egy sorba másolja egymás után folyamatosan
Application.ScreenUpdating = False
'csinál egy másolatot a munkalapról, hogy az eredetit ne ronthassa el
ActiveSheet.Copy After:=ActiveSheet
'ahol a B oszlop értéke változik, oda beszúr egy új sort
i = Selection.SpecialCells(xlCellTypeLastCell).Row
For n = i To 3 Step -1
If Cells(n, 2) <> Cells(n - 1, 2) Then
Rows(n).EntireRow.Insert
End If
Next n
'az összetartozó dolgokat kimásolja a megfelelő sorba
i = Selection.SpecialCells(xlCellTypeLastCell).Row
For n = 2 To i
Cells(n, 3).Select
If Cells(n, 2) = Cells(n + 1, 2) And Cells(n, 2) <> "" Then
Selection.End(xlDown).Select
k = ActiveCell.Row
l = 5
For j = n To k
Cells(n, l) = Cells(j, 3)
Cells(n, l + 1) = Cells(j, 4)
l = l + 2
Next j
n = k
ElseIf Cells(n, 2) <> Cells(n + 1, 2) And Cells(n, 2) <> "" Then
Cells(n, 5) = Cells(n, 3)
Cells(n, 6) = Cells(n, 4)
End If
Next n
'kitörli az eredeti C és D oszlopot
Columns("c:d").EntireColumn.Delete
Application.ScreenUpdating = True
'meghívja a delete makrót
Call Delete
End Sub
Szeretnék zárolni egy lapot. Nincs is vele semmi gond csak a kombi panellel. Hiába unlock-oltam a kombi panel alatti cellát, lapvédelem után nem lehet módosítani/használni a kombi panelt.
Egy egyszerű, számomra egyenlőre mégsem megoldott kérdésem lenne. Hogy tudom beállítani a megjegyzés tulajdonságait úgy, hogy az alapértelmezetten működjön. Tehát ha létre akarok hozni egy új megjegyzést, akkor azzal a beállítással hozza létre, amit én beállítottam. Mert egyenként fárasztó szerkesztgetni, és szeretném, ha olyan lenne, amilyet én szeretnék. Remélem tud nekem ebben valaki segíteni... várom az esetleges segítségeket. És persze előre is köszi. Minden jót.
Egy olyan Excel programon dolgozom, aminél szerintem a makrók használata megkönnyítené a használatot. Tdnátok nekem segíteni és küldeni olyan anyagot, amiből meg tudom tanulni az makrók alapjait??
Sehogy se megy, akárhogy próbálom. Minden modult kitöröltem és újra beírtam (az átírtat), de NEM megy! A függvény ugyan úgy működik. Ha van a sorban egy #HIÁNYZIK cella, akkor nem működik, nem számol!
A 4811-es Osszegzo függvényben az utolsó ciklust erre kéne lecserélni:
For t = Sor1 To Sorveg If Hol(t) = 1 Then For k = Col1b To Colvegb If WorksheetFunction.IsNumber(Cells(t, k).Value) Then Osszeg = Osszeg + Val(Cells(t, k).Value) End If Next k End If Next t
csak bele kell ágyazni egy HA() függvénybe a megírt felhasználói függvényt. Pl.: HA(HIBÁS(eredeti felhasználó függvény);" ";eredeti felhasználói függvény)
Egy utolsó NAGY segítséget szeretnék kérni! Az általad írt függvényről lenne szó!
Ha A1:A10 között valahol van #HIÁNYZIK felirat, akkor "nem működik" az összegző függvény. Nem lehetne ezt valahogy "kijavítani", hogy ne vegye figyelembe ezeket a sorokat.
Jó lenne, ha ebben meg tudna cáfolni valaki, de úgy tudom, az űrlapok eszköztár vezérlőit nem lehet úgy programozni mint a vezérlő eszköztár activex vezérlőit. Makrókat lehet hozzájuk rendelni, de nem lehet az excel vb-programokban használni őket, hivatkozni rájuk. Másrészt a tulajdonság panelükön nem lehet relatív hivatkozás megadni a cél meg a forráscellákra. Ezt a vezérlők eszköztár combo boxánál sem lehet, de ott excel vb programozással meg lehet oldani, ahogy a korábbi példában is látható volt. A vezérlők másolását is vb programozással kéne megoldani.
Vagyis a kombi panelnél szeretném elérni, hogy a felhasználó által kiválasztott nevet a tőle 2 cellára lévő cellába listázza automatikusa. Pl.: A1-ben van egy kombi panel és az A3-ba listázza a kiválasztott nevet.
+ a kombi panellel, szöveggel, fügvényekkel ellátott A4-es méretű lapot szetném másolni az alatta lévő többi A4-es méretű helyekre. De CTLR+C CTRL+V-vel nem lehet megoldani, mert a kombi panelt nem másolja
Van arra mód az Excel-ben, hogy hasonló szürt listát kapjak, mint az adatbáziskezelőkben a SELECT DISTINCT lekérdezéssel (azaz, hogy az ismétlődő sorokat elnyomja)? Több Excel táblám van és nincs kedvem mindet átkonvertálgatni Access-ba. Köszi
De lehet, hogy az a gond, hogy nem ugyanarra a vezérlőre gondolunk. Én egy comboboxot használtam, ami a vezérlő eszköztáron található, Beviteli lista-néven,és a kódban persze combobox a neve...
úgy értve persze, hogy a 4882, 4883-as szerinti kódról van szó. A 4883 soraihoz a 4883 is hozzáveendő. Ekkor a 4881 persze nem kell, azaz most nem combobox eseményhez rendeljük a kódot.
Pl. Készíts egy (üres) makrót rögzítéssel ,. (pl. Rögzítés1), A Rögzítés1() makró program belsejébe másold a sorokat. Tegyél a munkalapra egy nyomógombot, ehhez rendeld a Rögzíéts1() makrót Ekkor, feltéve, hogy a combobox az első munkalapon van, a gombnyomásra inicializálja comboboxot. A kódban a második munkalapról veszi a combobox lista értékeit, ez is átírható értelemszerűen a kódban.
Rég használtam már a darabtelit, de úgy emlékszem hogy secko jedno hogy hivatkozás, vagy érték. Próbáld ki egy mintapéldán. A darabteli-t egyébként a sugó elég jól leírja.
Kedves tbando! Ezt a darabtelit tudnád nekem egy kicsit részletezni??? Mellékelem a táblázatot, hogy néz ki felépítésileg :) - a kék színnel jelöltek, mind hivatkozások a "fehér :)" pedig nem :D (lehet, hogy ez fontos lehet, nem tudom :S
Nem igazán értem a működését, meg nem is csinál semmit a kombi panellel. Lehet, hogy én ragaszkodom tévesen a panelhez, de ha van jobb megoldásod, akkor...
Igazából azt szeretném, ha egy általam megadott listából (ami egy másik lapon van) "Combipanel" segítségével kiválaszthatnék egy nevet, és a kiválasztott net egy megadott cellába kilinkelné. Ezt tökéletesen megtudja csinálni a kombi panel, de nem lehet másolni. Kár. Lehet, hogy van még mit fejleszteni a Microsoftnak?
Nem jó, mert a kombipanel hegyek vannak a lapon és azok a munkalapba gyökerezték magukat. Jó lenne valahogy az egész brancsot mozgásra bírni. Ergo Ctrl+V, Ctrl+C nem mükszik!
Köszönöm szépen a segítséget, és nem is szeretnék visszaélni vele, viszont az autoSzűrő-vel az a bajom, hogy a végeredmény "nem annyira át látható", ami következtet a táblázatom felépítéséből :( Tudsz esetleg egy másik megoldást??? Én azt meg oldottam, hogy egy szűrő segítségével a kiválasztott nevet mutassa csak az egész táblában, de nekem csak és kizárólag az kell, mely napokon van órája annak a bizonyos tanulónak!!!
Érdeklődéssel olvasgattam a tesztelésről szóló "szappanoperát". Hát igaz, ami igaz: nem volt egyszerű (nekem sem - pedig én csak tesztelgettem az egészet).
De talán az igazsághoz néhány apróság még hozzátartozik: nem csak az ominózus könyv alapján kellett kitölteni a tesztet, hanem volt ott még egy kisebb kupac online tananyag, no meg hát maguk a gyakorlatok (persze kinek, milyen gyakvezető jutott...).
Kicsit nyomoztam időközben: a teszteket közel 100 %-ra is meg-megírták már...
Ja és persze ez nem excel tanfolyam volt... Furcsálom is, hogy itt akadtam erre a témára. (Az excelből lényegében csak a kimutatásvarázslás került elő, hiszen ez valóban bárkinek hasznos lehet.)
Még valamit találtam, igaz, véletlenül: a teszt egyes tantárgyaknál azoknak lett felkínálva, akik nem akarnak értelmes önálló munkát végezni, csak egy laza kettest kapni. Na ja, végülis talán nem is olyan rossz üzlet, vagy?
Sőt találtam olyan információt is, hogy nem is kellett online tesztet írni, lehetett volna normál írásbeli vizsgát is tenni, de az is igaz, hogy ezt biz csak egyszer, míg a tesztet orrvérzésig írhattuk, amikor akartuk...
Próbáltam beleélni magam a tesztkészítő helyzetébe (na bocsi, azért, még nem ment el teljesem az eszem): ha megadnám a helyes válaszokat, akkor ugye bár előbb-utóbb minden kérdésre közkinccsé válna a válasz, vagyis semmi értelme sem lenne az egésznek.
Ja és volt ott egy wiki-szolgáltatás is: lehetett volna ott vitatkozni az oktatók felügyelete mellett, de én pár napja csak egy-két kísérletet láttam. Viszont egész jó volt a lexikon és a példasor!
Nézegettem a leadott feladatokat is: még szerencse! Tök jópofa dolgok voltak köztük: pl. nem kell jogszabályt olvasgatni, hiszen már egy egyszerű táblázattal is olyan kérdés-felelet "játékokat" lehet játszani, ahol értelmes választ adható egyéni szoc.problémákra (ez valami szakértői rendszer néven futott). Ja: mindez excel támogatással!
Sőt: egy csomó elemzésféle is van ott. Pl. hogyan lehet gombnyomásra eldönteni, milyen mobiltelefont, kocsit, vagy lakást érdemes venni. Ez is excel (solveres varázslat)...
Sőt: ugyanitt tízezer körüli info van kishazánk legeldugottabb településeiről... Végre nem valami kamu feladatot adnak ki egy tantárgyból? Hmm?
A többi feladatnál is úgy tűnt, a legtöbbet hallgatók választották maguknak. Szóval azért végső soron inkább több érdekeset, mint hülyeséget találtam a szóban forgó tananyagokban!
Lehet, hogy el kellett volna olvasni mindenkinek a követelményeket már az első pillanatban?
Na most már mindegy is: ezen legalább már túl vagyok (ja persze: VIP-jelessel ;)
Igaz nem igy szolt a feladat, de a legegyszerubben ezt ugy lehet megoldani ha siman beraksz egy autoszurot az altalad leirt tablazatba. Ebben ki tudod valasztani a tanulo nevet, es igy rogton latod azt is, hogy mely napokon vannak orai xy tanulonak
Tudnátok nekem abban segíteni, egy "órarendről"... (órarend kinézetű: - fent a tanárok nevei, - bal oldalon pedig a hét napjai vannak, - a többi részén a táblázatnak (ahol normál esetben/órarendben a tantárgyak vannak a tanulok nevei lennének. ... lenne szó, miként tudnám meg oldani azt: - egy a táblázattól független Munkalapon / cellában be íróm egy tanuló nevét és egy külön táblázatban meg jelenítse mely napokon van órája CSAK az kell mely napokon semmi több!!! az sem hogy melyik tanárral!!! pl.: (erre lenne szükségem) Péter órái: Hétfő, Kedd, Csütörtök István órái: Szerda, Péntek Ödön órái: Hétfő, Kedd, Szerda, Csütörtök, Péntek stb... Milyen módon lehet ezt "dinamikusan" meg oldani :) ELŐRE is KÖSZÖNÖM :D
(Csak még egyszer: A Combo Box, LinkedCell funkcióját szeretném kihasználni! A ComboBox-tól 2 cellára, vele 1 sorban lévő cellába szeretném LINKELNI a Combo tartalmát. A cella pontos megcímzése pl.: C4 nem jó)
A (4851) még mindig kérdés, kiegészítve a következővel: Ha egy cella formátumát beállítom pl. ÉÉÉÉ.HH.NN-ra, hogyan tudnám kötelezővé tenni, hogy a tábla kitöltője ne tudjon más formát, pl.szöveget beleírni?
1. Azt szeretném, ha egy MUNKALAPON 30-31 db különálló adatlap lenne, ami A4-es méretű. Ha megoldható ezek számozva legyenek, hogy az esetleges függvény modosítása után könyebben lehessen őket megcímezni/azonosítani.
1. Az A4-es méret megvan. Ezeket mind beállítottam, de csak ezt szeretném látni, a többi nem hasznosított cellát nem.
2. Ez a megoldás azért nem jó, mert a táblázatok (oldalak) 1 munkalapon vannak/lennének, méghozzá 30-31 db, a hónap napjainak számától függően. És ugye van olyan oldal amelyik az 1. sorban kezdődik, de van olyan amelyik a 228.-ban. És emiatt mindegyik laphoz újra alkalmazni kell a függvényt, laponként 20x, soronként 3x, ami 1800! db és ez egy picit dúrva. A függvény oldalankénti megadásával ez 60-ra egyszerüsíthető le.
1. ) Ha jól értem, a nyomtatásban A4-es méretnek megfelelő munkalap-kinézet kéne, illetve a maga a munkalap a képernyőn is ehhez igazodjon.
Egyrészt az Fájl-Oldalbeállításban be kell állítani a megfelelő papírméretet, margókat, stb. A nyomtatási kép nézetben meg lehet nézni mi látszik így a munkapból. A munkalapon szaggatott vonalak jelölik a nyomtatadó lap határait.
Másrészt el lehet rejteni oszlopokat és sorokat a munkalapon (jobb gombra előjön a menü: elrejtés, felfedés). A szagatot vonalakhoz képest be lehet lőni mely oszlopokat, sorokat rejtsük el.
2.) Át is lehet persze írni a függvény, de szerintem megoldható ha alkalmas módon adjuk meg a bemeneti tartományokat a képletben. PL. Más munkalapon levő tartomány megadható a képletben így pl.: munkalapneve!A10:B20
Még utoljára zaklatnálak az általad írt függvénnyel! Meg lehet azt oldani, hogy:
1. az Excel-nek beállítsuk, hogy 1db A4-es oldalt 1 lapnak vegyen 1 munkafüzeten belül
2. (mivel minden lapon ugyan az a táblázat van), beállítani az álltalad írt függvénynek, hogy csak bizonyos általunk bejelölt lapokon vagy az összesen fusson a függvény.
Kombi panel, beviteli mező esetében meg lehet azt csinálni, hogy a vele 1 sorban lévő, de 2 cellára elhelyezkedő cellába linkelje a tartalmát. Tudom, hogy van LinkedCell funkció, de nem akarom megnevezni a cella helyét, mert 80 helyre kéne átmásolni a kombi panelt (ComboBox) és mindenhol jól jönne ez a funkció.
Tetszik, nem probaltam ki de ha jol latom ez felig meddig rogzitett makro es az iranyitott szurot hasznalja az egyedi ertekekkel - es most mar legalabb tudom hogy ez erre jo:) koszonom, ezt fogom hasznalni, ez jobb.
Lehet, hogy ezt is tudod használni, találtam egy olyan makrokódot, ami a kiválasztott tartományból eltávolítja az ismétlődéseket. Ugyanazon tartományban keletkezik az ismétlődések nélküli eredmény, és így már az átalakított tartományon a nagy() kicsi() függvényeket a kívánt módon lehet használni. Egy gombot hozzárendelve használható:
Beépített űrlapon az excel beépített űrlapkezelőjére gondoltam, mert ott lehet lépegetni a rekordok között, törölni, stb. De ha azt bekapcsolom, nem tudok menteni meg elrejteni lapot, amig az űrlapkezelő ott van. Ezekszerint nekem kell megírni az űrlapkezelőt vb-ben?
stringesítés után simán összehasonlíthatók. A stringesítés viszont manuálisan babrás, bár írható rá makró. A topik is tartalmaz egyet, csak nem tudom hol. Elég régen volt.
Azt nem lehet megoldani, amit írtam, hogy a beépített űrlap megjelenjen a doksi nyitásakor és kötődjön egy másik munkalap tartományához?
De igen. Először elrejted az adatbázis munkalapját Formátum/Lap/Elrejtés és az űrlapra állsz és úgy mented el. Mentés előtt esetleg munkalapvédelmet, füzetvédelmet is bekapcsolhatsz, ízlés szerint.
Gondolom, valami olyan dolgot akarsz, hogy pl a típust listából lehet kiolvasni. Erre jó az Adatok/Érvényesítés.
Itt egy VBA fuggvény, mely visszaadja az egyedi értékeket egy oszlopban (Ctrl+Shift+Enter-es!!)
Function UniqueRange(InputRange As Range) As Variant Dim cl As Range, cUnique As New Collection, cValue As Variant Dim result() As Variant
Application.Volatile On Error Resume Next For Each cl In InputRange If cl.Formula <> "" Then cUnique.Add cl.Value, CStr(cl.Value) End If Next cl ReDim result(cUnique.Count - 1) For i = 1 To cUnique.Count result(i - 1) = cUnique(i) Next i UniqueRange = Application.WorksheetFunction.Transpose(result) On Error GoTo 0 End Function József
Kösz, sajnos nem működött. Ennek oka, hogy totál lüke vagyok a VB-hez:)
RTFM
Jó lenne nekem a normál űrlap is úgy, hogy ha megnyitják a munkafüzetet, egyből ott legyen az egyik munkalapon, ne kelljen bekapcsolni és persze kötődjön a másik munkalapon lévő
Ez speciel erre jó.
Akkor lépésenként a képeid alján:
1. Az adatbázist elnevezed Adatbazis névre:
Kijelölöd A1:D5 tartományt, a Név mezőbe beírod: Adatbazis, majd Enter
2. Visszamész az űrlap munkalapra, átnevezed a munkalapot Űrlap-nak.
3. Alt+F11 behozod a Visual Basic szerkesztő, ott kiválasztod az Insert/Module menüpontot.
4. Bemásolod a HozzAd makrót a hozzászólásomból, és bezárod Visual Basic szerkesztőt.
5. megjeleníted a Űrlap eszköztárt (Nezét/Eszköztár/Űrlapok menüpont), kiválasztasz egy nyomógombot az eszköztárról és felrajzolod az űrlap munkalapra.
6. A gomb kérni fogja a hozzárendelt makrót. ide meg adod a HozzaAd-ot. Mindent le OKzol.
pfff, kozben megoldottam a problemat pivot tablaba helyezve az ertekeket tartalmazo oszlopot, igy ugye nem ismetlodnek. csak igy nem tetszik es lassito tenyezo is...
Kösz, sajnos nem működött. Ennek oka, hogy totál lüke vagyok a VB-hez:)
Jó lenne nekem a normál űrlap is úgy, hogy ha megnyitják a munkafüzetet, egyből ott legyen az egyik munkalapon, ne kelljen bekapcsolni és persze kötődjön a másik munkalapon lévő listához vagy tartományhoz.
Vagy van más ötlet, hogy hogyan lehet jól kinéző beviteli lehetőséget teremteni egy sokoszlopos listához?
Utólag elolvastam amit írtam és inkább újrafogalmaznám a kérdésem:
Van egy lekérdezés fájl ami 4 különböző fájlból szedi össze az adatokat. Ez a 4 fájl állandóan nyitva van így csak olvasásra tudja megnyitni (ami teljesen elégséges). Már itt probléma van mert mindig feldobaja az ablakot, hogy használatban van így is meg kívánom-e nyitni (persze, hogy szeretném). Ez volt az első fele kérdésemnek! A második pedig amikor kimásolta az adatokat a 4 különböző fájlból megkérdezi, hogy akarom-e menteni. De mivel csak olvasásra nyitottam meg így nem menthető csak újként, de ezt nem akarom, tehás mentés nélkül szeretnék kilépni.
Azt nem tudom, hogy miért nem jó az Űrlap funkció, de a másik javaslatom a VBA makró userform-mal vagy sima nyomógombbal.
Itt egy egyszerű makró a nyomógombhoz (Az adatbázis tartományt elneveztem Adatbazis-nak, az képeden látható űrlapról feltételeztem, hogy az Űrlap munkalapon van.
A statisztika függvényekben nincs "holtverseny". Az adatsort sorban rendezi, úgy hogy ahol ismétlődő értékek vannak, ott azok egymásutáni helyre kerülnek.
Lásd még MEDIÁN, KVARTILIS függvényket (pl egy csupa "1" ból álló adatsor mediánja , összes kvartilisa is "1".)
Tehat ha a "k" 1-tol n-ig tart, akkor nem rendezi sorba a tombot, hanem az ismetlodo
Ha nem így lenne, akkor nem 1-től n-ig, hanem 1-től n-valamennyi-ig tartana a sorszám.
Miert lehet az, hogyha a NAGY() es KICSI() fuggvenyek hasznalatakor, az argumentumban megadott tombben ismetlodo szamok vannak, akkor nem ugy mukodik ahogy kene?
Próbáld meg Eszközök - Makro -Visual basic, erre bejön a VB szerkesztő.
Itt baloldalt a listában a project(ek)en belül a modulokban kéne megnézni (lenyitni őket.) De lehet hogy le van védve, de akkor úgyis előjön egy jelszóablak.
Egy egyszerűbb módszer a függvény használatára, a bővítményezés helyett.
Nem kell üres makrót sem csinálni:
Excel Eszközök Makro - Visuaa basic
A visual basic szerkesztőben: Insert Modul
A megjelenő új üres program modulba bemásolni a függvényt.
Becsukni a Visual basic szerkesztőt.
Az Excel munkalapon már használható a függvény: Beszúrás Függvény , mind. itt megjelenik az Osszegzo nevű függvény. Az excel elmentésekor megőrződik a függvény.
1 órát küzdöttem vele, de sehogy sem akar megjelenni a MIND függvények között. Mindent kipróbáltam, a lehető összes variációt. Ezen a téren sajnos az Office súgó is elég gyenge.
Már felvetettem, hogy jobb megoldás lenne makró helyett a saját függvény írása, írtam is egyet erre a feladatra, ez úgy működik mint egy közönséges excel függvény, adott cellába be lehet írni.
A függvény kódja alább. Bővítményként kell telepíteni az Excelbe. Ehhez előszőr a lenti kódot be kell másolni a Visual basic szerkeszőbe, pl. egy üres makróba tenni, pl. a megjelenő sub ... end sub helyére. Majd a Visual basic szerkesztőből kilépve, el kell menteni excelből (nem a Visual basic szerkesztőbőll) bővítményként, azaz Excel File menu mentés másként és a bővítményt választani, (xla kiterjesztés).
Bővítmény telepítése: megnyitunk egy excelt, Eszközök Bővítménykezelő, itt a tallózással megkeressük a lementett bővítményt, kiválasztjuk, okézzuk, megjelenik a többi között, ki legyen pipálva. Majd -ha jól emlékszem- el kell menteni ezt az excel fájlt és újból megnyitni, hogy látszódjék a függvények között az alábbi Osszegző nevű. (függvényeknél a mind-et kell választani).
Használata : első paramétere a keresendő szám, a második a keresés oszlopa, amelyben a keresendő számot keressük, a harmadik az a tartomány, ahol szerepelnek az összegzendő számértékek.
Pl. szám= 20100, és A1-A10 az első oszlop, és az értékeket csak CDE oszlopokban osszegezzük:
=Osszegzo(20100;A1:A10;C1:E10)
És a függvény:
Function Osszegzo(Szam As Long, Tart As Range, Tartb As Range) As Variant Dim t As Long Dim k As Long Dim Hol() As Byte Dim Sor1 As Long Dim Sorveg As Long Dim Col1 As Integer Dim Col1b As Integer Dim Colvegb As Integer Dim Osszeg As Variant
ReDim Hol(Sor1 To Sorveg) For t = Sor1 To Sorveg Hol(t) = 0 If Szam = Val(Cells(t, Col1)) Then Hol(t) = 1 Next t
For t = Sor1 To Sorveg If Hol(t) = 1 Then For k = Col1b To Colvegb Osszeg = Osszeg + Val(Cells(t, k).Value) Next k End If Next t Osszegzo = Osszeg Exit Function Hiba: End Function
Sikerült nyomógombot hozzárendeli! Hogy lehet azt megoldani, hogy automatikusan induljon a makro. Vagy 1 gombhoz hozzárendelni több gombot (hogy ne kelljen több száz gombot megnyomni!)
És egy picit továbbfejlesztve: hogyan lehetne azt megcsinálni a példa táblázatot alapul véve, hogy a keresett szám megtalálása után csak a D,E,F oszlopban lévő számokat adja össze (a makrót átírva).
Szijasztok, nagyon megköszönném, ha segítenétek, ma kell leadnom a következő tesztet és 50/40 pont kéne
1. Pivot táblázatokban végzett átlagolások esetén sem lehetséges eltérô darabszámú elemet elfogadni a darab-nézet alapján kontrollálva.
Válasz:
Igaz
Hamis
2
A CONK (cost-of-not-knowking), vagyis a nemtudás költsége azt az elmaradó hasznot fejezi ki, mely a döntés során a helyes információk esetén realizálhatók lett volna.
Válasz:
Igaz
Hamis
3
Annál nagyobb szüksége van egy döntéshozónak külsô szakértôk bevonására, minél alacsonyabb a személyes/intuitív elôrejelzéseinek beválási gyakorisága.
Válasz:
Igaz
Hamis
4
Az "olyan-mintha-tudás" tipikus példája, ha valódi, komplex összefüggések helyett parciális (ceteris paribus) részletek ismertetése áll a középpontban, melyek önmagukban alkalmatlanok egyedi élethelyzetekre érvényes megoldások levezetésének támogatására.
Válasz:
Igaz
Hamis
5
A marketing célja elméletileg a fogyasztói igények kielégítése, így a marketing információs rendszer feladata ezen igények levezetése, leképezése.
Válasz:
Igaz
Hamis
6
A közhasznú adatok 95 %-a a KSH-nál keletkezik.
Válasz:
Igaz
Hamis
7
A testre szabott szövegsablonok a legkreatívabb szakértôi vélemények általános érvényű megfogalmazásai.
Válasz:
Igaz
Hamis
8
A súgóban való kereséshez a keresô kifejezést a google speciális keresési szolgáltatásában kell kiadni, tartományként az adott szoftver nevét megadva.
Válasz:
Igaz
Hamis
9
Idôsoros pivot kimutatásokban, ahol az idô az oszlopfejlécen van ábrázolva, alapvetô hiba, ha egy mértékegységre való szűrés következtében idôszakok nem tűnnek el.
Válasz:
Igaz
Hamis
10
Egyetlen adat igénylése esetén az információbróker mindig csak egyetlen választ talál, ha egyáltalán létezik a válasz: olyan tehát nem fordulhat elô, hogy pl. Magyarország területére két hitelesnek tűnô adat kerüljön elô.
Válasz:
Igaz
Hamis
11
Az adatkronológia figyelmen kívül hagyása az adatfeldolgozás során inkonzisztenciákhoz vezethet.
Válasz:
Igaz
Hamis
12
A kérdés-specifikus jogi elôírások tucatjai esetén nem ezek megkeresése, hanem interpretálása a feladat, melyet egzakt módon csak egy kombinatorikailag zárt szakértôi rendszer keretében lehet kezelni.
Válasz:
Igaz
Hamis
13
Több olyan teljesköru online katalógus is van hazánkban, melybôl adott térképi pontra, ill. sokszögre vonatkozóan kiderülne, mikor, milyen tartalmú térképek készültek eddig.
Válasz:
Igaz
Hamis
14
A sor- és oszlopösszegeket csak akkor szabad számíttatni a kimutatás-varázslás során, ha ezek valóban aggregálható jelenségeket vonnak össze.
Válasz:
Igaz
Hamis
15
Egy okfeltáró piackutatás során már a felmérés elôtt rendelkezésre állhat az ok-okozati kapcsolati formák mindegyikét leíró szakértôi rendszer, ekkor a felmért adatokat a szakértôi rendszer inputjaiként kell felhasználni, ellenkezô esetben magának a szakértôi rendszer szabályainak a (gyakorisági elvű) megalkotására.
Válasz:
Igaz
Hamis
16
Ha ugyan azt a keresési kifejezést adjuk meg pl. a google-ban a tartományt egy adott szerverre korlátozva, ill. ezzel párhuzamosan az adott szerveren felkínált keresési szolgáltatás keretében is, akkor kaphatjuk ugyan azt a találati listát, de ennek valószínűsége csekély, hiszen a keresés konfigurálása és a lekeresendô állomány elô-feldolgozása a két esetben egymástól jelentôsen eltérhet.
Válasz:
Igaz
Hamis
17
Amennyiben közhasznú adatok nem egyetlen hivatalban keletkeznek, úgy ezeket még sem kell egymástól eltérô struktúrákból kihámozni, hiszen az egységes adatvagyon-gazdálkodási elveknek köszönhetôen ez a feladat az ÁSZ-ra hárul.
Válasz:
Igaz
Hamis
18
A URL-paraméterátadáshoz szükséges változók nevét és az ezek által felvehetô értékek listáját az adatbázis-lekérdezés indítását lehetôvé tevô oldal/keret forráskódjai között is meg lehet találni.
Válasz:
Igaz
Hamis
19
A fogalmi jellegű információ-felhasználás esetén a döntéshozó a jelenségek (lorenzi és tudatos) megértését akarja katalizálni, vagyis még nem jutott el a "jó" kérdések megfogalmazásáig sem.
Válasz:
Igaz
Hamis
20
Az adatforrások és szolgáltatók listája egy közismert, folyamatosan karbantartott online szolgáltatás, melyben nem csak a szolgáltatókat, hanem az általuk szolgáltatott tartalmakat is precízen leírva megtalálhatja a leendô megrendelô.
Válasz:
Igaz
Hamis
21
A földhivatalok adatszolgáltatása ingyenes.
Válasz:
Igaz
Hamis
22
Az adat-információ-tudás-bölcsesség fogalmi elhatárolása zavaros, hiszen pl. a konkurens cég forgalom- és létszámadatai egyaránt csak adatok mindaddig, míg ezek ismeretétôl nem függ valamilyen akció, mely által az adat információvá válik.
Válasz:
Igaz
Hamis
23
Táblázatkalkulációs programok segítségével egy portál-szolgáltatás elemei szimulálhatók.
Válasz:
Igaz
Hamis
24
Az információbróker saját munkaszervezését könnyíti meg akkor, amikor a megrendelôi adatigényeket strukturálja, vagyis részletesen megtervezi azt a pl. pivot adatalapot, ill. OLAP-univerzumot, mely lekérdezésével az összes felhasználói igény lefedhetô.
Válasz:
Igaz
Hamis
25
Kimutatás-varázslóval kombinatorikai terek nem vizualizálhatók.
Válasz:
Igaz
Hamis
26
Az összetartozó adatokat a publikáló szervezetek mindenkor mérlegszerűen, a konzisztencia demonstratív bizonyítására alkalmas módon mutatják be.
Válasz:
Igaz
Hamis
27
A marketing információs rendszer, s ennek egyik pillére a piackutatás elméletben a marketing alfája és omegája is egyszerre.
Válasz:
Igaz
Hamis
28
A táblázat kalkulációs programok nem képesek HMTL oldalak elôállítására.
Válasz:
Igaz
Hamis
29
A pivot-kimutatások darab-nézete azt mutatja be, milyen leíró adatok esetén áll rendelkezésre valóban értékes adat.
Válasz:
Igaz
Hamis
30
Az Országgyűlés Adatvédelmi Biztosának feladata a személyes adatok védelme és a közérdekű adatok nyilvánosságának biztosítása.
Válasz:
Igaz
Hamis
31
Egy véletlenszám-alapú piackutatás-szimuláció akkor van teljesen készen, ha bármilyen valós adatsor esetére kész szövegsablonok állnak rendelkezésre a kérdôívezés indítása elôtt.
Válasz:
Igaz
Hamis
32
Pivot táblázatokban végzett átlagolások esetén lehetséges eltérô darabszámú elemet elfogadni a darab-nézet alapján kontrollálva.
Válasz:
Igaz
Hamis
33
Egy vállalkozás publikus mérlegét az ágazat többi szereplôjével összehasonlító elemzés az APEH fizetôs szolgáltatása, melyet online fizetés mellett 24 órán belüli teljesítéssel lehet megrendelni.
Válasz:
Igaz
Hamis
34
A portál-generátorok többek között HTML oldalakat állítanak elô algoritmusok alapján.
Válasz:
Igaz
Hamis
35
Az inkonzisztenciák feltárása a modellezôk feladat, a kimutatott problémákat a nemzeti statisztikai hivatalok azonnal orvosolják.
Válasz:
Igaz
Hamis
36
Egy objektum-attribútum-mátrix pivot-táblázatként kialakítható "egy-értékoszlopos" termékkatalógusokból kiindulva.
Válasz:
Igaz
Hamis
37
Pivot-kimutatások értelmezése elôtt érdemes ellenôrizni, milyen háttér-adattábla alapján készül a kimutatás.
Válasz:
Igaz
Hamis
38
A CONK (cost-of-not-knowking), vagyis a nemtudás költsége a konkurencia által okozott kárt jelenti.
Válasz:
Igaz
Hamis
39
Instrumentális információ-felhasználás esetén az elôrejelzések, ill. a kimutatás-varázslóval készített jelentések, diagrammok felhasználása akkor hatékony, ha ezek egy szakértôi rendszer bemeneti jeleiként kerülnek értelmezésre.
Válasz:
Igaz
Hamis
40
A sikeres információbrókert az különbözteti meg a többi rokon munkakörtôl, hogy általa kerül leghatékonyabban összegyűjtésre egy adott adatmennyiség.
Válasz:
Igaz
Hamis
41
Élesen az offline és az online keresés technológiai támogatása.
Válasz:
Igaz
Hamis
42
Ha a tudástársadalom és az információs társadalom definiálása egzakt, hiszen az adat-információ-tudás-bölcsesség fogalmainak jelentése is kiforrott.
Válasz:
Igaz
Hamis
43
Ebben a tesztben sok tesztkérdés célja, az olvasott tananyag és az operatív IT-kompetenciákat felhasználó cselekvési lehetôségek közötti összefüggések felismerésének számonkérése.
Válasz:
Igaz
Hamis
44
A portál-generátorok a HTML-oldalakat nem képesek elôállítani, ezeket a rendszergazda kell, hogy kézzel hozza létre.
Válasz:
Igaz
Hamis
45
A KSH, hasonlóan a céginformációs rendszerek üzleti szolgáltatóihoz, érzékenyen követi a piacot, s ennek köszönhetôen a GDP szemléletben is elôállítja a társasági adóbevallások adatait az ágazati szemléletű adatok mellé.
Válasz:
Igaz
Hamis
46
Egy keresés eredmény lehet az, hogy nincs találat: ez azonban soha nem értékes, csak felesleges erôforráslekötést jelent.
Válasz:
Igaz
Hamis
47
A közhiteles adatbázisok (pl. cégbírósági adatok) tartalma mindenkor megfelel az érvényben lévô jogszabályoknak, hiszen az adatbázis fenntartójának feladata a gyűjtött adatok alapján kiszűrni a szabályellenes magatartásformákat.
Válasz:
Igaz
Hamis
48
Az információbróker szolgáltatásainak ára tudatos megrendelô esetén a jobb döntés által biztosított elônyök bizonyos részeként értelmezhetô.
Válasz:
Igaz
Hamis
49
A piackutatásokra Magyarországon 10 mrd. Ft-os nagyságrendben adnak ki pénzt a vállalkozások, de ezen adatok hasznosulásának folyamata nehezen átlátható.
Válasz:
Igaz
Hamis
50
A online programok változóinak nevét és az ezek esetén szóba jöhetô értékeket nem lehet feltárni keresôgépek segítségével.
Menü/Adatok/Szűrő/Autoszűrő? Aztán a megfelelő oszlopban megadot a megfelelő kritériumokat és ezek máris törölhetőek, vagy a szűrt állomány áthelyezhető máshová ("helyezés")
Van egy problémám. Van egy nagy adathalmazom, és ki szeretnék belőle szűrni adatokat.
VAgyis: vannak nevek, emailcímek, és egy "e-mail címek" felirat. Na ezt szeretném kitörölni, de n emegyesével. Kb 8000 db van. :) MEgoldható ez? SAjnos egymás alá került minden, és nem tudom hogyan tudnám megoldani.
Nekem egy egyszerű problémám lenne, de nem tudom megoldani.
Csináltam egy makrót ami működik is, de azt szeretném elérni, hogy ha mondjuk az A1 cella üres akkor nem csináljon semmit. Előre is köszönöm a megoldást.
De a legjobb megoldás szerintem felhasználói függvényt csinálni ebből a makró-programból. Így úgy kezelhető mint bármely excel függvény, az argumentumaiban adható meg a keresendő sorszám, oszlopszám, a vizsgálandó tartomány.
Lehet ezt úgy is átírni, hogy bizonyos cellákból vegye a szükséges bemeneti adatokat, ne kérdezze meg, és egy nyomógombot hozzárendelni a számolás indítását.
Köszi a fáradságos munkát, de sajnos ez így nem jó. Külső felhasználói beavatkozás nélkül kell megoldani. ha esetleg arra van vmi ötleted, akkor azt szívsen veszem, ha nem, akkor azért köszi mindent!
Kösz, ennyi. Jövök egy sörrel neked. Én ide-oda rakosgattam a While Trim$(ActiveCell.Value) <> "" sort, de eszembe nem jutott, hogy betegyek a Wend elé egy Select-et. köszönöm.
Így ránézésre az lehet a gond, hogy nem korrekt az aktiv cella megadása a vizsgálatnál. Kérdés: mi az aktiv cella éppen?
Korábban írtad, hogy a C oszlopra vizsgálja, van -e benne valami, de itt a ciklusban nincs jól kiválasztva a C következő cellája a vizsgálat előtt. Azaz a ciklus végén a léptetés után a wend előtt kéne egy cells(i,3).select. Én nem tudom tesztelni jól, mert nincs tesztadatom, és nem néztem meg jobban mit cisnál tulajdonképpen, de szerintem ez a gond.
Carlos, méág tudnál ebben segíteni? Átírtam ahogy nálam kell, de végtelen ciklusba keveredik. Elvileg akkor kéne megállnia, amikor már nem talál értéket a "C" oszlopban Gondolom, hogy a While Trim$(ActiveCell.Value) <> "" sorral van a gond, de mi?
Sub BeIr()
Dim i As Long
i = 3 Cells(i, 3).Select While Trim$(ActiveCell.Value) <> ""
Cells(i, 3).Copy Range("M2").PasteSpecial Range("F2").Copy Cells(i, 6).Select Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _ :=False, Transpose:=False i = i + 1 Wend
Dim Szam As Long Dim Oszlop As Long Dim i As Integer Dim Hol() As Long Dim k As Integer Dim t As Integer Dim Osszeg As Integer Dim Eredmenycella As String On Error GoTo hiba
Szam = Val(InputBox("Kérem adja meg a keresendő számot!", "Összeadó", "10211")) Oszlop = Val(InputBox("Kérem adja meg az utolsó oszlop számát!", "Összeadó", "4")) Eredmenycella = InputBox("Ide kérem az eredményt", "Összeadó", "A10") Cells(1, 1).Select i = 1 While Trim$(ActiveCell.Value) <> "" And IsNumeric((ActiveCell.Value)) ReDim Preserve Hol(1 To i) Hol(i) = 0 If Szam = Val(ActiveCell.Value) Then Hol(i) = 1 End If i = i + 1 Cells(i, 1).Select Wend
For k = 1 To UBound(Hol) If Hol(k) = 1 Then For t = 2 To Oszlop Cells(k, t).Select Osszeg = Osszeg + Val(ActiveCell.Value) Next t End If Next k Range(Eredmenycella).Select ActiveCell.Value = Osszeg Exit Sub hiba:
A pivot táblához nem értek (nagyon), de nem is igazán megoldás.
Én a HA függvénybe ágyazott SZUM és FKERES fügvényekkel próbálkoztam. Nem igazán jött össze, mert mindig 1 lett a végeredmény. Igazából kezd megörjíteni, hogy egy nem túl nehéz feladatot ilyen bonyolultan lehet megadni az EXCEL-ben, de egy tömp mátrix determinánsát pillanatok allatt kiszámol...
Az első kép a lista, a második az űrlap. Így talán érthetőbb, hogy mit szeretnék. Az űrlapra jó lenne a szokásos űrlap vezérlő, amivel léptetni lehet a rekordokat.
Úgy szeretném megoldani, hogy 1.0-s userek is használhassák;)
Tehát van két munkalapom, az egyiken egy szép kinézetű űrlap, amibe beírhatja az adatokat, a másikban pedig egy lista, ami töltődik az űrlapból. Az űrlap funkció nem rossz, de azt mindig be kell kapcsolni, valahányszor megnyitjuk a doksit és ki kell jelölni a listát hozzá.
ha jól értem, akkor csak simán "=" jellel kezdve át kell indexelned egyik munkalapról a másikra. (A feltöltendő munkalap celláit hivatkozod ott, ahová be kell vinni az adatokat.
Hogyan lehet megoldani azt, hogyha létrehozok egy saját készítésű űrlapot (pontosabban készítek egy sémát, amin adatokat lehet bevinni) és az töltene egy másik munkalapon egy listát?
Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem. Keresek egy függvényt az alábbi feladatra. Aki tudja a megoldást, kérem írja meg. Fontos lenne.
A megoldandó feladat:
Vegyünk egy táblázatot (A1:F4).A B C D E F1 10211 1 1 1 1
2 10212 1 1 1 1
3 10211 1 1
4 10213 1 1 1
Amire nem tudok rájönni. Vegyünk egy cellát valahol a munkalapon, amiben a megoldást majd kiíratjuk. Azt az utasítást/függvényt szeretném hozzárendelni, hogy: egy általunk megadott azonosító számot (A oszlop) keressen meg, és az általunk megadott oszlopokig adja össze a benne található számokat, de ha a keresett szám többször is előfordul (10211) ne okozzon neki problémát.
A példa kifejtése: Vegyük példának a 10211 számot. Kerestessük meg a táblázatban, ahol megtalálja, ott B,C,D oszlopban található számokat adjuk össze. Mivel a 10211 szám kétszer is előfordul, így ebben a 2 sorban található számokat adja össze, de csak a B,C,D oszlopban!!!
Így az eredmény 3 lesz.
A segítséget előre is köszönöm!
Sziasztok!
Segítségre lenne szükségem. Keresek egy függvényt az alábbi feladatra. Aki tudja a megoldást, kérem írja meg. Fontos lenne.
A megoldandó feladat:
Vegyünk egy táblázatot (A1:F4).A B C D E F1 10211 1 1 1 1
2 10212 1 1 1 1
3 10211 1 1
4 10213 1 1 1
Amire nem tudok rájönni. Vegyünk egy cellát valahol a munkalapon, amiben a megoldást majd kiíratjuk. Azt az utasítást/függvényt szeretném hozzárendelni, hogy: egy általunk megadott azonosító számot (A oszlop) keressen meg, és az általunk megadott oszlopokig adja össze a benne található számokat, de ha a keresett szám többször is előfordul (10211) ne okozzon neki problémát.
A példa kifejtése: Vegyük példának a 10211 számot. Kerestessük meg a táblázatban, ahol megtalálja, ott B,C,D oszlopban található számokat adjuk össze. Mivel a 10211 szám kétszer is előfordul, így ebben a 2 sorban található számokat adja össze, de csak a B,C,D oszlopban!!!
Így az eredmény 3 lesz.
A segítséget előre is köszönöm!
Használható range-ben is a cells, így tartomány is megadható vele, pl. A1:C5-ös tartománnyal csinélunk valamit, és a számok helyett persze futó változókat is megadhatunk:
Csak egy ötlet a megoldáshoz, ha jól értem ilyen jellegű a probléma:
Itt az első oszlop celláin megy végig, amíg nem talál üreset, és átmásolja szomszédos B cellába. Egyéb feltételeket is lehetne vizsgálni, pl. csak akkor álljon le ha n darab üres ceelát talált, vagy az elején hagyja ki az üres cellákat.
dim i as long
i = 1 Cells(i, 1).Select While Trim$(ActiveCell.Value) <> ""
Cells(i, 1).Select Cells(i, 1).Copy Cells(i, 2).PasteSpecial i = i + 1 Wend
Range("C4").Select és Range("F4").Select mindig 1-el nő egész 50-ig - de még jobb ha addig megy, amig talál a "C" oszlopban értéket. Hogy lehetne ezt ciklusba foglalni, hogy ne kelljen egyesével zongorázni?
Sziasztok! Sűrgős segítségre lenne szükségem, az excel makro programozásban. A feladalt a következő: Makrorögzítéssel kiszámoltatok vmit, egy bizonyos területre. De ezt hogyan tudom végtelenítetni? Azaz, egészen konkrétan: Sub szamolj() Range("D4").Select ActiveCell.FormulaR1C1 = "=RC[-1]-RC[-2]" Range("D4").Select Selection.AutoFill Destination:=Range("D4:D18"), Type:=xlFillDefault Range("D4:D18").Select End Sub Tehát d4-tő d18ig van egy kivonás. Namost azt tudom, hogy ebben a kódban kéne valamit átírnom, ahhoz, hogy ha én a 19, 20,... sorokat feltöltöm adattal, akkor automatikusan végezze el oda is a számolásokat, egészen egy üres sorig. (a továbbiakban a makró újraindítása nélkül(?) ha további sorokba írtunk folyamatosan adatokat, akkor azt ő az előző sorban lévő képlet alapján folytonosan számolta. ) De mit és mire kell kicserélni??? Vmi olyan dereng, mintha ebben a sorban írtunk volna át vmit.: Selection.AutoFill Destination:=Range("E4:E18"), Type:=xlFillDefault Nincs vmi joker karakter, amit a 18 helyére beírva esetleg nem határozza meg a végét? Köszi a segítséget!
Most néztem az emailes kérdést: szóval a nyomógomb helyének változtatása: a nyomógomb fölé menve az egérrel , a jobb gombbal kattintva, ekkor előjön egy menü is, de közben meg is jelenik a nyomógomb körül egy másfajta keret ekkor, lehet elhúzni a gombot a keret fölé állva és lenyomva tartva a bal egérgombot..
2) Akkor nem kell levédeni azt az oszlopot amibe számolzs, vagy a használt részét.
Amit nem akarsz levédeni a munkalapon azt előszőr a lapvédelem előtt meg kell adni. Kjelölöd a kívánt oszlopot, vagy egy részét, majd Formátum cellák védelemben kiveszed a pipát. Ezután jön az Eszközök Védelem lapvédelem beállítása. Ekkor a kérdéses oszlop módosítható, így a makró is bele tud írni.
A Visual Basic szerkesztőbe bemenni, ott a Tools - Vba Project Properties - ezen belül pedig a Protection ablak, itt megtekintés ellen levédhető a makroprogram: Lock project for vieving bejelölése, jelszó megadása. De ki kellett lépnem az excelből hogy aktív legyen ez a védelem, és újból elindítani.
Védelem leszedése: újból bemenni a visual basic szerkesztőbe. (Eszközök Makró Visual basic szerkesztő)
Van egy excel táblám, markróval. Ezt mások is használják.
1) El szeretném érni, hogy véletlenül se módosítsanak a makrón. Hogyan tudom levédeni? Egyáltalán levédhető?
2) A makró alapján egy nyomógomb van a táblámon. Ezen kívül sok oszlopban lévő értéket számíttatok képlettel, függvénnyel. Le szeretném ezeket is védeni.
Ez működik is a szokásos Formátum/Cellák/Védelem/zárolt, védett illetve Eszközök/Védelem/lapvédelem alapján.
Ha a makróval kiíratott oszolpot is levédem, akkor nem fut a makró, illetve ha a nyomogomb oszlopát védem le, akkor értelemszerűen el sem indul az egész.
egy nagyon egyszerű problémám van, de nem jöttem rá a megoldására. Az egységes megjelenés érdekében néhány, előadáshoz használt grafikont egyforma színkiosztással szeretnék megcsinálni. Nem is lenne vele semmi gond, de a grafikonok között van olyan, amelyik már elég régi, mások meg újabbak, és nem egyforma a felajánlott színskála az Excelben. (Valszeg az lehet az ok, hogy nem egyforma Excel verzióban készültek eredetileg, de most már mind Office 2003-as verzióban van.)
Így aztán mondjuk az egyik grafikonban tudok narancssárga oszlopot csinálni, a másikban nem stb.
Sok 128-ból, melyik mit tudod? Melyeiket mikor kell, érdemes használni?
Felhasználó/ VBA programozó szempontból tulajdonképpen mindegy, hogy melyiket használod, igazából ezek különböző algoritmusokat használnak. Ha érdekel, kriptográfia oldalakon utánaolvashatsz.
128bites titkosítás és legalább 8 karakteres "jó" jelszó feltöréséhez akár több ezer év is kellhet brute force-al (próbálgatással) való feltöréshez.
PowerUser-eket pedig csak úgy tudod kicselezni, hogy a makród megnézéséhez is beállítasz jelszót (különben kiolvassa a felhasználó a VBA kódból :) )
Szerintem az Excel erre nem kínál biztonságos megoldást, csak magadat áltatod vele, ha jelszavas mentést használsz. Nagy az internet...
Azért ez sem teljesen igaz, ui. az újabb Excelekben File/Mentés másként ablak Eszközök/Beállítások menü Speciális gombra kattintva elő lehet hozni egy olyan dialógusablakot, amivel beállíthatod a titkosítás módszerét, akár erős 128 bites kulcsot is használhatsz, amivel az jelszótörő programok sem tudnak mit kezdeni.
Próbálkozom erősen, de valamit nagyon rosszul csinálok.
Nem tudnál egy excel táblát elküldeni, amiben fut ez a makró. Tehát van egy oszlop, ahová számokat írok, és mellette automatikusan megjelnik ugyanaz beűvel.
Ha be lett másolva a makróba a betuvel függvény, akkor pl. így lehet használni:
Sub Rögzítés1()
Cells(ActiveCell.Row, ActiveCell.Column + 1).Value = betuvel(ActiveCell.Value) End Sub
Ez az aktív cellalával szomszédos cellába írja betűvel a számokat.
Lehet a makróhoz hozzá egyparancsgombot csinálni, pl. az űrlap eszköztárról a Gombbal, a gombhoz pedig a fenti makrót rendelni. Előszőr a számcellára állva, majd a gomra tattintva elvégzi az átalakítást.
Itt egy tábla részlet. Az azonosítót mindig én adom meg, egy kikötés van: pontosan 10 karakter lehet. Megadtam két segédoszlopot. Az egyik megszámolja, hogy hány karakter az azonosító, és számmal beírja. A következő oszlop, ha eltérést észlel, beírja, hogy HIBA. Ez a két oszlop rejtett.
Kérdés, hogyan tudom egy megjelenő kis ablakba kiíratni, hogy például "Hiba az azonosító oszlop 2. sorában. Javíts!"?
1) Excelben hogyan tudom megoldani, hogy egy adott oszlopban lévő szám, egy másikban betűvel legyen kiírva? (Csak a pozitív egész számok érdekelnek)
2)
a) Van egy tartozás, és megvan, hogy hány hónap alatt kell megfizetni. Ezek mindig változnak. A legtöbb esetben, ha a tartozást beosztom a hónapok számával nem egész szám jön ki. Ezért mindig szükség van egy eltérő részletösszegre, ez legyen az első részlet, és a további részletek összege egyforma legyen, ez legyen a további részletek összege. b) Ráadásul a táblázat adatait egy word doc. adatforrásaként akarom felhasználni. Hogyan tudom megtenni, hogy egymás alatt jelenjen meg.
Pl.
Esedékesség törlesztő részlet
Első esedékesség első részlet
Második esedékesség további részlet
Harmadik esedékesség további részlet
Itt bejön kérdésként, hogy ha megadom az első esedékesség napját, meg tudom-e csinálni, hogy utána minden hónap ugyanazon napját adja esedékességnek, annyiszor, ahány hónap meg van adva.
A végeredmény az kellene, hogy legyen, hogy pl. 91000Ft tartozás megfizetésének ütemezése az alábbi legyen:
Esedékesség törlesztő részlet
2007.03.15 31.000
2007.04.15 30.000
2007.05.15 30.000
(Az nem baj, ha nem kerek a szám, tehát nyugodtan lehet 31.333Ft is.)
Tök jó lenne ha lenne egy képlet, ami kiválasztja egy tömbből az utolsó/első (akár adott kritériumnak megfelelő) számot... De sajna ilyesmiről megfeledkeztek...
Halihó! Bedobnék egy feladatot, képletes megoldást csak nagyon bonyolultat találtam, talán van valami egyszerűbb is: "A" oszlopban tételszámok 1. Sorban aktuális hónap dátumai növekvő sorrendben. A mátrixban pedig mennyiségek szerepelnek - tehát a dátum/tételszám metszeteiben. Arra van szükség, hogy egy másik munkalpon ha beírom a tételszámot, akkor dobja ki, - a tételszámok sorában megtalálja azt a mennyiséget, ami utoljára érkezett be. pl: 405132---------10000-------500-------3000 Tehát itt ki kell keresnie (dátum alapján) a 3000-ret a 405132 alapján. Ahol nem (még) érkezett semmi, ott mindig 0 van.
itt is van egy hasonló, ez már az egérre működik, feltettem, első elsőre azt tudtam elérni vele, , hogy egy pont fölé érve kiiírja a x-y értékét, nem tudtam ehhez tetzsőleges labeleket rendelni.
A diagram pontokhoz feliratok rendeléséhez is találtam egy add-int, bár ez nem pont azt csinálja amit itt kérdeztek, úgy látom , azt nem tudja hogy csak akkor írja ki a feliratot amikor pontra megyünk. Letöltöttem, telepítettem, megjelent az ezsközökben egy X-Y chart labels menü. Csináltasm egy x-y diagram, két oszlopban adatok, meg egy hamradik oszlopot a tetszőleges szövegekkel. Az ad int elindítva meg kell adni ezt a labeltartományt....
Szóval nekem is családfa miatt kellett megoldnai a problémát. :-) Sajnos most csak gépelni tudok, mert ebben a gépben nincs DVD-olvasó, a másikkal meg nem netezhetek, úgyhogy képernyőről másolom. Az eljárás lényege, hogy az évszámokhoz 2000-et adunk, és minden működik, pl. kijön ugyanaz a nap. Kiszámoltam, kikísérleteztem, jó. Öröknaptárak segítségével lehet ellenőrizni.
1. Mivel az Excel nem kezeli a régi dátumokat, ezért az év, hó, nap külön tárolódik az A, B, C oszlopban. 2. A J oszlopban egy (19. századi dátum esetén) 3800-zal kezdődő dátum áll: J3=dátum(a3+2000;b3;c3) 3. Az eredeti esemény napját rendesen a szöveg(j3;"nnn") adja. 4. Hány nap telt el az esemény óta? Dátum(év(ma())+2000;hónap(ma());nap(ma()))-J3 Mivel vannak csak évszámmal jelzett események, ahol nem ismerem a pontos dátumot, kicsit még meg van bolondítva az egész HA(SZÁM(...)) függvényekkel, hogy csak ott adjon eredményt, ahol értelmes; de ez már csak a hab a tortán.
Pontosan ez lenne a jelentősége nálam is. Ami annyira praktikus lenne, hogy ezennel fel is ajánlok 10 rugót a feladatot megoldó makróért. Címem az adatlapon.
"Many users are surprised to discover that Excel cannot work with dates prior to the year 1900. The Extended Date Functions add-in (XDate) corrects this deficiency, and allows you to work with dates in the years 0100 through 9999. "
Milyen intelligens is ez a reklámszoftver, hogy képes a "123 has nearly the entire market" mondatban zölddel aláhúzni a has szót, és kiírni rá valami hasizomfejlesztős reklámot. :-)))
"Régebbi (pl. családfák) 1800-as évekbeli adataival nem tudok mit kezdeni. "
Nekem van erre megoldásom, de idő lesz előkeresni valamelyik DVD-ről, mert az a számítógépem, ahol volt, adózási okokból holtan tölti ezt az évadot. :-(
Köszi az infot, ki fogom próbálni, hasznos függvény. Azért nem sima ügy ez a dátumosdi, pl. igen 1900-tól tud számolni, de azt is rosszul, legalábbis ha az 1900-as évvel is számolunk:
"...Excel behaves as if the date 1900-Feb-29 existed. It did not. The year 1900 was not a leap year (the year 2000 is a leap year). In Excel, the day after 1900-Feb-28 is 1900-Feb-29. In reality, the day after 1900-Feb-28 was 1900-Mar-1 . This is not a "bug". Indeed, it is by design. Excel works this way because it was truly a bug in Lotus 123. When Excel was introduced, 123 has nearly the entire market for spreadsheet software. Microsoft decided to continue Lotus' bug, in order to fully compatible. .."
:)) Az előbbi hozzászólásom neked is szól! Olvasgatni kell a súgót ráérő időnkben! :)) Van abban minden!
A másik: a két oszlop adatai közötti előfordulásokat egyszerűen csak talán láthatóvá akarta tenni a topiktárs. Megjegyzem, én egyszer napi rutinként kénytelen voltam alkalmazni egy jóakaratú kollegával szemben, aki a cikkszámokat törölgette a több 10000-es listából nagy szorgalommal. Aztán amikor pont kellett volna a bevételezésnél, derült ki, hogy nincs is! Aztán volt pofáraesés, amikor a napi összevetéseket az orra alá dörgöltem! A szomorú viszont a dologban, hogy ezt igazgatói utasításra tette! Ne kérdezzétek miért...
Azt hiszem ki kell találnom valamit, mert nagyon hasznos lenne bizonyos grafikonok esetén, ha a kiugró értékek magyarázata közben csak rámutaték a kurzorral és egy ilyen szövegboxban felugrana.
Igen, erről van szó, én már ezt használtam, s a magyar megfelelője a DÁTUMTÓLIG nevű függvény, ami, mint ahogy említettem, nincs a függvények listájában. Kifelejtették... az újjunkal kell pepötyögni, ha szükség van rá!
Viszont a súgót böngészve, megtalálható: Mi ebből a tanulság? Olvasgatni kell a súgót, s időszakonként "leckét kell venni" belőle! :)) Feltételezem, Leonaprofi666 is azért kapta azt a "házifeladatot", hogy olvassa el a súgót.
Valójában nagyon egyszerű és hasznos függvény. Én azonnal alkalmaztam, de már régen használtam és elfelejtettem a paraméterezésének minden formáját. Meg is szívtam mert a napok kiszámítására a hónapok mellé, egy jó bonyolult (vagy nem is annyira bonyolult) függvénysorral oldottam meg, holott csak a nevezett DÁTUMTÓLIG MD paraméterét kellett volna használnom, ill. semmi perc alatt meg kellett volna néznem a súgóban. Nem tettem, így aztán agyaltam, de nem bánom! Kis agytornának jó volt.
Mindenki okúlására: =DÁTUMTÓLIG(B6;MA();"MD") eredményét tekintve egyenlő ezzel: =HA(NAP(MA())<NAP(B3);NAP(EOMONTH(MA();0))-NAP(B3)+NAP(MA());NAP(MA())-NAP(B3))
Egyébként bosszant, hogy az Excel csak 1900-tól számol a dátumokkal! Régebbi (pl. családfák) 1800-as évekbeli adataival nem tudok mit kezdeni. Viszont az OpenOffice kezeli... az viszont tényleg nem ismeri az előbb taglalt függvényt. (vagy csak még én nem találtam meg benne)
Bonyolult dolog ez a számolósdi... miért is nem a söröket számolgatom inkább? :))
Van egy Datedif() függvény, ami különböző paraméterezéssel, dátumok közt eltelt időtartamot ad (év, vagy hónap stb.) Én még nem használtam, de nem is találom a magyar excelben:
=DATEDIF(Date1, Date2, OutputRequirement).
Pl. OutputRequirement: "m" Months The number of complete months between Date1 and Date2.
Leonaprofi666 születési dátuma és az aktuális dátum közötti eltelt idő hónapokban és napokban való kifejezésére kinek van ötlete?
Érdekelne a dolog, mert ez az egyszerűnek tünő feladat kissé komplikáltan oldható meg. (véleményem szerint) Van megoldásom, de várnék a bemutatásával, hogy ne befolyásoljak senkit, hátha másképpen is gondolkodik valaki.
Erre gondoltál? Csak eaz egyszerűség kedvéért nem egy másik munkalapon vizsgálódtam, de természetesen ott (is) lehetnek a másik oszlop értékei. Ja és ez a magyar excel... erre alkalmas függvénye.
Rendszer csak annyi, hogy mindkettő növekszik :), de inkább írok egy rövid példát: egyikA másikA 00010 00009 00011 00010 00012 00011 00014 00013 00016 00014 00020 00015 00021 00016 00022 00021
Azonos helyiértéken szerepelnek és fixen mindig ugyanott szerepelnek? Mert akkor nagyon egyszerű. Ha azonos helyi értéken, de nem mindig ugyanott, akkor már elég babrás, de azért egy km hosszú képlettel megoldható. Ha nem is ugyanazon a helyiértéken vannak, de fix hosszúságúak a kódók még akkor is megoldható, de már qrva komplikált. Ha semmilyen rendszer sincs, akkor reménytelen.
Az alábbi kérdésem lenne: Van két táblám, mindkettőnek az A oszlopa kódokat(5jegyű szám) tartalmaz (+egyéb adatok). A kódok egy része megtalálható mindkét táblában, de mindkettőben van olyan kód ami a másikban nincs meg. Az egyik táblában szeretném kiválasztani azokat a kódokat (pl a kód melletti cellába x-et írni) ami szerepel a másik táblában is. Előre is köszi.
Olyan kérdésem lenne, hogy hogyan lehet excelben ezresekre kerekíteni . pontosabban tudom hogy például a =KEREK(A2;3-HOSSZ(INT(A2))) képlettel megoldható hogy az első 3 hasznos számjegy utánkerekíti a többit, viszont nekem olyan megoldásra lenne szükségem ami nem függ a beveitt szám hosszúságától. vagyis pl a 2923-at 3000-re, a 123445-ot 123000-re de a 312-t pl 0-ra. remélem érthető a kérdés.
Mondtam: a dátumokat számként kezeli az Excel. Innentől fogva egy számtani alapművelet kérdése az egész, csak a formázásokra kell ügyelni, hogy az eredménycellában dátum legyen, ne szám.
Köszi a segítséget!A napos feladatot megoldottam a NAP360 függvénnyel,de a hónaposat nem tudtam.És még egy olyan kérdés hogy azt például,hogy mikor lesz 20000 napos az illető azt hogy kéne beírnom.Nagyon kéne a segítség,mert se apukám és senki más nem tudja ezeket és így nem tudom mástól megkérdezni.
A napokhoz semmilyen függvény nem kell, ha konkrétan a mai napra kell kiszámolni, elég annyit tudni, hogy az Excel a dátumot számként értelmezi. (1900. jan. 1. =1 -- a kettő között a különbség csak cellaformázásban van.) Házi feladatokat nem szoktunk itt megoldani, de annyit mondok, hogy ha a függvénybeszúrásnál megnézed, hogy milyen kategóriák léteznek, akkor máris rátaláltál a megoldáshoz vezető útra, amelyről csak egy áramszünet pofozhat le.
Sziasztok!Tudna valaki segíteni abban,hogy az Excel-ben meg kell csinálnom egy olyan feladatot,hogy van egy születési dátum és ki kéne számolni hogy ez alapján az illető ma hány napos és hány hónapos.Tudna valaki segíteni hogy milyen függvényt és milyen módon kell használni?Előre is köszönöm.
nem valami ctrl shift alt alt gr billentyűkombinációt nyomtál? nekem régebben volt ilyen, és hosszas billentyűcsapkodás árán megoldódott, de már nem rémlik, pontosan mit kellett nyomni.
Sziasztok! Remélem tud valaki segíteni. Az Excelem megbolondult, ha megnyiton és rákattintok valamelyik cellára, akkor olyan mintha nyomva tartanám a bal egérgombot, bárhova húzom a kurzort a kijelölés folytatódik. Nem lehet belépni a menükbe, jobb egérgombra sem reagál. Megpróbáltam frissíateni az office-t (office 2000), nincs változás, letöröltem, újraraktam: ugyanaz. A többi office programmal nincs gond.
Nincs, hacsak be nem billentyüzöd a pontokhoz rendelt szövegdobozokba. Elég macerás. Van eseteg egy kevésbé macerás is. Az ábrát Lotus-ban vagy Quatro-ban csinálod meg. Az alapból képes cellaszöveget rendelni a pontokhoz. Az így kapott ábrát aztán Excel szövegesdobozostúl veszi át, de sajna elég illékony. Ha rákattintasz, akkor huss, elszáll, és megint csak az xy értékeket adja vissza.
Ezért aztán én is hálás tudnék lenni egy olyan makróért, ami az XY ábra pontjaihoz cellaszöveget rendelne. Nem is értem, hogy az MS miért nem csinálta még meg.
Ezek kellhetnek még hozzá (ha minden verzión kell működni):
Declare Function GetDesktopWindow Lib "user32" () As Long
Declare Function FindWindowEx Lib "user32" _ Alias "FindWindowExA" _ (ByVal hWnd1 As Long, ByVal hWnd2 As Long, _ ByVal lpsz1 As String, ByVal lpsz2 As String) _ As Long
Declare Function GetCurrentProcessId Lib "kernel32" () _ As Long
Declare Function GetWindowThreadProcessId Lib "user32" _ (ByVal hWnd As Long, ByRef lpdwProcessId As Long) _ As Long
Function ApphWnd() As Long
If Val(Application.Version) >= 10 Then ApphWnd = Application.hWnd Else ApphWnd = FindOurWindow("XLMAIN", Application.Caption) End If
End Function
Public Function FindOurWindow( _ Optional sClass As String = vbNullString, _ Optional sCaption As String = vbNullString)
Dim hWndDesktop As Long Dim hWnd As Long Dim hProcThis As Long Dim hProcWindow As Long
hProcThis = GetCurrentProcessId
hWndDesktop = GetDesktopWindow
Do hWnd = FindWindowEx(hWndDesktop, hWnd, sClass, _ sCaption)
Makróval tudod megoldani pl. Excel XP alatt a következő:
Public Declare Function GetOpenFileName Lib "comdlg32.dll" Alias "GetOpenFileNameA" (pOpenfilename As OPENFILENAME) As Long
Public Type OPENFILENAME lStructSize As Long hWndOwner As Long hInstance As Long lpstrFilter As String lpstrCustomFilter As String nMaxCustFilter As Long nFilterIndex As Long lpstrFile As String nMaxFile As Long lpstrFileTitle As String nMaxFileTitle As Long lpstrInitialDir As String lpstrTitle As String flags As Long nFileOffset As Integer nFileExtension As Integer lpstrDefExt As String lCustData As Long lpfnHook As Long lpTemplateName As String End Type
Public Sub TextFileFeldolgoz() On Error GoTo hiba Dim adatfile As String
Nekem most például a lapszámozás okot problémát. Arra nem tudsz egy hasonló univerzális konstanst, mint a fájlnévre?
Az általad javasolt megoldásodban csak az a kényelmetlen, hogy előre tudnom kell, hogy milyen nyelvi beállítások mellett fogják a programot használni, és az összes ilyenre külön meg kell írni a formázást. De lehet, hogy, nem marad más választásom.
Talán itt inkább van olyasvalaki, aki válaszolni tud a Visual Studio 2005-beli Excel formázzással kapcsolatos kérdésemre. Mivelhogy inkább az Excel 2003 VBA-hoz van több köze.
Én is használtam az OO-t lapvédelemtörésre. Könnyen lehet, hogy tőled kaptam az ötletet. De aggódtam, mert valaki azt irta, hogy az újabb verziójuak már nem nyitnak. Nekem még sikerült.
Van egy xls fáljom, és van benne lapvédelem, a jelszó nincs meg már, viszont szerkeszteni szeretném, hogy lehet a lapvédelmet/jelszót feloldani. Van valami jó progi erre a neten? Én eddig nem találtam:-(
Microsoft Excel 97 – flight simulator
On a new Worksheet, Press F5
Type X97:L97 and hit enter
Press the tab key
Hold Ctrl-Shift
Click on the Chart Wizard toolbar button
Use mouse to fly around - Right button forward/ Left button reverse
Azt nem tudom, a mostani excelben van-e ilyen , probaltam a fenti modszert meg atirva 2003-ra is, de semmi. Kellemes unnepeket!
Kellemes karácsonyi időtöltést kívánok minden topiktársnak!
Ha netán a beigli zabálás közben valekinek eszébe jut az excel, elmélkedjen kicsit el, hallott-e már az excelben futó repülőszimulátorról?
Most jutott az eszembe, hogy ilyen létezett, sőt egy régi verzióban még játszottam is vele. Persze nem nagy durranás, de érdekesség. Valami értékeket, kódokat kellett beírni egy pár cellába, s úgy indult. Létezik még ez a mai verziókban is?
Mérések alapján egy pont diagramot hoztam létre. A mérési adatok a mérési hibák miatt szórást tartalmaznak. Szeretnék a diagramban a mért koordinátájú pontokra egyenest illeszteni. Van erre lehetőség az Excelben?
Ha az általad leírtak érdekelnek, akkor jól elboldogulhatsz a sugóból a függvényeket sorbavéve, kiválaszva közülük a neked kedveseket. Egyébként érdemes átnézni őket, én pl. hosszas excel múlt után döbbentem rá, hogy hány hasznos excel függvényt nem ismertem.
A függvények használata egyébként könyv alakban is megjelent. Többször is, folyamatosan aktualizálva. Magyarul is.
Na jó, ez világos, de az már elemi feladatnak tűnik, hogy a mellette levő oszlopba átszámítsuk az abszolut gyakoriságokat relatív gyakoriságokra. Vagy félreértem a dolgot?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, ez felért egy megvilágosodással (a bővítménykezelő is, tényleg ott került elásásra a kutya). A gyakoriság is és a sűrűséghisztogram is úgy néz ki, ahogy a tanár várta, fülig ér a szám.
Jó dolog ez az Excel, csak meg kéne tanulni használni... Tudtok esetleg olyan könyvet ajánlani, ahol ez a nulláról induló felhasználóknak jól le van írva? Az óránkon még elvben becslések, t-próba, khi-négyzet próba, korrigált empirikus szórás stb. stb. szerepeltek, amit értek mondjuk genetikából (az elméletet), de az alkalmazás ködbe vész, viszont szeretném megtanulni Excelben is használni.
Úgy emléxem, hogy a hisztogramhoz be kell tölteni az adatelemző addins-t.
Eszközök/Bővítménykezelő/majd az Analysis toolpak ill. Analysis toolpak-vba közül az egyik
Ezzel az a gáz, hogy a Adatelemzés/Hisztogram gyakoriság alapján előállít egy kétdimenziós oszlopdiagramot, de ez önmagában nem felel meg a valószínűségszámítás szerinti sűrűségdiagramnak. (pl. egy oszlop alatti területnek pont a relatív gyakoriságot (aktuális gyakoriság/összdarab), a teljes diagram alatti területnek 1-nek kell adnia)
Ezután függvények beszúrásánál a gyakoriságra kattintok. Adattömbhöz beírom, pl. A2:A350. Csoporttömbhöz: B2:B15. Majd a kész-re klikkelek és megcsodálok egy darab számot. Próbálnám lehúzni, de egy egyenes arányosságot mutató számsort kapok. ;)
Kijelölöd, ahova gyakoriságot szeretnéd kapni pl. C2:C15, beviszed a GYAKORISÁG függvény paramétereit és a Kész HELYETT felkattintasz a szerkesztősorra. Majd lenyomod a CTRL+SHIFT+ENTER billentyű kombinációt.
Ugyanehhez a feladathoz tartozik egy sűrűséghisztogram készítése is, amelyhez azt a tippet kaptam, hogy az adatelemzés menüpontba mélyedjek bele. Olvasgattam a súgót, keresgélek
A sűrűséghisztogramhoz a D oszlopba számítsd ki a
aktuális osztálygyakoriság/ (összdarab* aktuális osztályhossz)
értéket.
Majd a B2:B25, D2:D15 készíts egy kétdimenziós oszlopdiagramot, majd az diagramformázásnál csökkentsd le a oszlopok közötti távolságot 0-ra.
Sziasztok! Gyakoriságot kellene számolnom. Megvan a legkisebb értékem, megvan a legnagyobb. Létrehoztam az osztályokat.
Ezután függvények beszúrásánál a gyakoriságra kattintok. Adattömbhöz beírom, pl. A2:A350. Csoporttömbhöz: B2:B15. Majd a kész-re klikkelek és megcsodálok egy darab számot. Próbálnám lehúzni, de egy egyenes arányosságot mutató számsort kapok. ;)
Gondolom, ott szúrom el, hogy nem tömbképletet adok meg, próbáltam variálni a kapcsos zárójellel, de csak hatalmas hibaüzeneteket kaptam. (Órán még ment, s dereng valami plusz egy celláról, de mostanra a teljes fehérség honol a fejemben.)
Mi a megoldás?
Nagyon köszönöm előre is.
Ugyanehhez a feladathoz tartozik egy sűrűséghisztogram készítése is, amelyhez azt a tippet kaptam, hogy az adatelemzés menüpontba mélyedjek bele. Olvasgattam a súgót, keresgélek már több órája, de nem találom. Van ötletetek, hogy ez merre van? Remélem, nem az excel-verziók különbözőségénél fogok elfeküdni. :o)
Ablakok/Rögzítés itt tudod ki- és bekapcsolni. Mindig az éppen akív cella vagy sor/oszlop lesz a rögzített. A feklosztás is hasonló, csakhogy ott mindkét oldalon tudsz görgetni is. Próbálkozz!
Azt szertném kérdezni, hogy szedtem le egy sablont a http://office.microsoft.com/hu-hu/default.aspx (leltár) és 2 sora olyan mintha rögzítve lenne ha lejjebb megyek a görgítősávval akkor is ott marad! Miként lehet ezt meg változtatni?
Adott egy oszlop, ahol sok sok cellában a cellák értéke 1-400 között található.
De e oszlop melletti oszlopba azt szeretném, ha olyan értéket adna eredményül azonos soronként, ami a számból addig vonja le a 64-et, mig 1 és 64 közés eső számot kapunk.
Például:
A1 cella értéke 241
A2 cella értéke 187
A3 cella értéke 340
A4 cella értéke 228
És e cellák mellett legyen az a képlet, amely azt éri el, hogy a Pl: A1 cella mellett mondjuk legyen a B1 cellába az A1 cellából addig vonja le a 64-et, mig 1-64 közé eső értéket kapjunk. Azaz ebben az esetben itt 49-nek kell lennie.
És így továbba az A2 cella értékéből B2 cellába is addig vonja a 64-et, mig 1-64 közé eső érték ki nem jön.És igy tovább.
Nemcsak tippelgettem, hanem végigrágtam magam a tanár úr könyvén (élmény volt).
A kedvenc tesztkérdésem a könyv anyagából:
A biciklizés megtanulása lerövidíthető mások gyakorlatának és a saját próbálkozásoknak élő, vagy közvetített megfigyelése révén, hiszen ezen tapasztalatok a lorenzi intuíciót gerjesztik.
igaz hamis
Ja és persze Lorenz neve nem szerepel a könyvben. :o)
Hali mindenkinek! Extekergő! Láttam hogy Abigélnek egész jól tudtál segíteni. Én is szintén ezt az online tesztet csinálom, ugyanabból a könyből kéne tanulnunk, de elég gáz. Nekem több kérdésem lenne, nagyon meghálálnám, ha tudnál segíteni Ha szépen megkérnélek válaszolj nekem MSN/E-mail: tukoramiklos@freemail.hu
Nos extekergo mégiscsak valahol a lényegre tapintott... Eddig valamiért a képmegjelenítésénél vagy a windows a saját megjelenítőjét használta, ha pedig én magam dolgoztam képekkel akkor magam választottam ki a megjelenítő progit, vagyis ha PS ben dolgoztam akkor evidens azon keresztűl stb de kezdetektől fogva egyáltalán nem volt társítva képmegjelenítéshez semmilyen program. Szóval csak társítani kellett. Köszöntem
nos ez természetes... de a gond abból ered, hogy van egy excel táblázat cikkszámokkal melyre rákattintva az adott termék képének kellene megjelennie, de erre kiírja, hogy nincs program hozzárendelve. Bármály más alkalmazásnál vagy csak sima képnézésnél teljesen működik a képkezelés.
Hogyan tudom elővarázsolni a képet mely egy excel fájl cikkszámaihoz van rendelve, vagyis ha rákattintok akkor meg kéne hogy jelenjen, de ehelyett azt írja hogy nincs hozzá program rendelve?
Táblázatkalkulációs programok segítségével egy portál-szolgáltatás elemei szimulálhatók.
igaz hamis
A szerverkeresés keretében a friss változások gyorsabban hatnak vissza a találati listákra, hiszen itt az elő-feldolgozás bármikor újrafuttatható, míg a keresőgépek csak bizonyos időbeli ritmus szerint dolgozzák fel a friss változásokat.
Nagyon köszönöm az önzetlen segítséget, eddig akinek átküldtem értetlenül nézte a kérdéseket, és sűrű elnézéskérések közepette visszapasszolta. Már letöltöttem stromba tananyagát biztos hasznomra lesz a későbbiekben. :o)
Ha jól értem a kérdést, akkor arról van szó, hogy egy hivatkozásra kattint az ember az excel fájlban és erre ezt írja ki. Szerintem azon a gépen nincs telepítve megfelelő képnéző program erre a formátumra, ez nem az excel hibája.
Sziasztok! Szeretnék kérni egy excel segítséget, és ha valai tudna segíteni annak elküldeném a táblázatot és hogy mit kellene tenni vele. Ide nem akarom beírni mert túl hosszú lenne.
Szia! Csatlakozva stromba válaszaihoz: 1. Hamis. Ui. a keresőgépek különböző módszerrekel pontozzák az oldal forrásának "értékességét". Pl. ez alapján dönti el a Google, hogy mit hozzon ki első találatoknak. 2. Hamis. Gondolom, a kérdés a HTML űrlapra vonatkozik. Az űrlap HTML kódjában megtalálhatóak az átadandó paraméterek neve. De az értékek listáját csak egyes űrlapmezők pl. legördülő lista <SELECT> esetén lehet kiolvasni a HTML kódból Ellenpélda pl. szövegmezőbe <INPUT type="TEXT" name="nev" size="30" maxlength="35"/> a beírt név(mondjuk "József") nem olvasható ki a HTML kódból.
Ha a kérdés a feldolgozó webalkamalmazásra (PHP, JSP, ASP, Szervlet stb.) vonatkozik, akkor is hamis, a HTML forrásból továbbra sem olvasható ki semmi, csak az URL-ből az átadott változó-értékpárok, ha a feldolgozást GET metódussal hívtuk meg. POST metódusnál semmit sem látunk.
Én egy kissé értek a visual basichez (nem nagyon, csak amit egy félév tananyaga egy nagyon lelkiismeretes tanárral és a meglévő érdeklődésemmel lehetővé tesz), de a hidat a vb és az excel között nehezen találom :)
Ettől a tárgytól aztán nem is fogod ismerni az excelt, sőt ha lehet megutáltatni valamit akkor ez nagyon szép példa rá. Abigél példáin is a hajamat téptem, ez meg még egy lapáttal rátesz. Ha meg akarod tanulni az excelt, iratkozz másik suliba, olvass okosabb könyveket (pl: http://nerobol.byethost7.com/nevezd_at_a_kiterjesztest_chm-re.txt ) és leginkább oldj meg minél több gyakorlati problémát, anélkül a tankönyvi tudás sz.t se ér.
Az első két kérdés nem exceles, azokhoz én nem értek. Valószínűleg a többihez se, ahhoz el kellett volna végeznem egy-két informácibóróker tanfolyamot.
"3 .Egy helyesen felépített egy értékoszlopos meta-adatbázis darab-nézetének lényege, hogy így kapunk lehetôséget az értékek megtekintése mellett arra is, hogy át tudjuk tekinteni, milyen adatok léteznek, melyek nem szolgáltathatók."
No, hát ugye egy metaadatbázis az elvileg azt mutatná meg hogy adott rendszerben milyen elemek adottak egyáltalán, tehát ez elvileg igaz. Becsapós viszont az "értékek megtekintése mellett" félmondat, ami viszont bármilyen darab-nézet eseten nem igazán teljesül hiszen csak a darabszámot látod, nem az értéket.
Szerintem így hamis. Lásd 7-es kérdés
"4. A kimutatás-varázslás során a hiányzó adatok helyén egyetlen szöveg-panel megjeleníthetô az egyébként csak numerikus értékeket kezelni képes táblázatokban."
Ez végre egyértelmű és igaz. Beállítani úgy lehet, hogy: pivot table / options / "For empty cells show: XXXX" És ez az XXX az egyetlen szöveg-panel a hiányzó adatok helyén.
"5.Pivot-kimutatások tartalmával további műveletek végezhetôk, de frissítés után egyes kiegészítô képletek felülíródhatnak."
Igaz. Csak zárójelben: a getpivotdata (kimutatásadatot.vesz) függvényt is lehet használni, ennél ha nem tűnik el adatmező a pivottáblából akkor a helyes adatot fogja adni frissítés után is. (Nem feltételezem hogy a tanár úr ismeri ezt a függvényt...)
"6.A pivot-kimutatások darab-nézete azt mutatja be, milyen leíró adatok esetén áll rendelkezésre valóban értékes adat."
Igaz, ez pont így van, bár én ezt ha szöges kerítésléccel kergetnek körbe az irodában se tudtam volna így megfogalmazni. Igaz én nem vagyok se egyetemi docens, se okleveles információbróker.
"7.Egy helyesen felépített egy értékoszlopos meta-adatbázis darab-nézetének lényege, hogy így kapunk lehetôséget az értékek megtekintése nélkül arra, hogy át tudjuk tekinteni, milyen adatok léteznek, melyek nem szolgáltathatók, a darab-nézet tehát egyben egy potenciális online adatrendelés megrendelô felülete is lehetne."
Az első fele igaz (lsd 3-as kérdés) a második fele ami a potenciális online izéről szól meg passz. Biztos van olyan aki ért hozzá...
Sajnálom, én amatőr excelesként ha tudok segítek, de itt ebben a topikban (sem) én vagyok az okos. Max okoskodó. :)
De most jövök rá, előbb már volt itt a tesztkérdésekkel Abigél topiktársunk, s minő véletlen, pont ott "tanul" ahol Te. Olvass visszább! Talán fel kéne venni vele a kapcsolatot, s együtt okosabbak lennétek. Abigél topikbeli hozzászólásai. Katt!
Hétköznap, pedig majd jönnek még ide "kollegák" s talán többet tudnak segíteni.
Azért próbálkozzál azzal az Excellel. Egyszerű táblázatot készítsél számodra értelmezhető adatokkal, s próbálgasd azt a pivottáblát (is) ki. Nem nagy ördöngősség, szinte kézenfogva vezet. A súgót pedig olvasd!
Hogy miről beszélt Dr. Pitlik? Azt információbrókerség mivoltáról. Hogy amiket szerinte önálló feladatként ehhez a tárgyhoz teljesítenünk kell, hová is tölthetjük fel az egyetem szerverén.
Nekem eddig csak elemi szinten kellett használnom az exelt a munkámhoz. Soha életemben nem készítettem pivot-kimutatást. :(
Ja egyébként az oktatás Emberi Erőforrás Menedzser szakon folyik gazdasági informatika tárgyszó alatt.
Segítsetek, mert igaz Dr. Pitlik megvetette velünk a könyvét (könyvkód a belépő az egyetemi honlapra), de ügyelt arra, hogy a kérdésekre ne tudjunk válaszolni.
Mi ebben az oktatási rendszerben a Szent István Egyetemen részesülünk, Dr. Pitlik László közvetítésével. Neki egyébként oktatni nem maradt ideje, mert csak a követelményrendszerét ismertette.
Egyébként előfordultam anno valami vizsgabizottságban, s nagyon rövid időn belül bevezettük -javaslatomra- a "minden eszköz megengedett" a vizsga alatt lehetőséget! (a puska, mint fegyver kivételével) Ne tudd meg, micsoda gondok adódtak azzal, hogy nem igen-nem volt a válasz egy adott kérdésre, de meg kellett jelölni az adott téma fellelhetőségét is a "megengedett eszközben" (tankönyvekben). Volt, aki a lapozgatással töltötte ki a válaszra szánt időt, miközben az x-eket secperc alatt behúzgálta volna a tesztlapon.
Na, senkit nem akartam ennek felemlegetésével megbántani, csak úgy eszembe jutott.
Az a gyanum, hogy ha így megy nálunk a szakemberképzés, akkor egyre többen fognak idejárni, hogy hogyan kell egy oszlop számait összeadni.
És apropó, egy off:
Elemi iskola, 1915: A gazda elad egy zsák krumplit 6 koronáért. A termelési költség 4 korona. Számold ki a gazda hasznát!
Általános iskola, 1950: A gazda a TSZCS-nek beszolgáltat egy zsák burgonyát 10.- Ft-ért. A termelési költség 8 Ft 50 fillér. Mennyi a gazda haszna az egy zsák burgonyán?
Általános iskola, 1980:
Az ABC-ben kapható egy zsák burgonya 21.- Ft-ért. Ennek az előállítási költsége 18 Ft 70 fillér. Számold ki, mennyi a szocialista állam haszna egy zsák burgonyán.
Általános iskola, 2006: Egy agrárközgazdász elad egy adott halmaz subterrain solanum tuberosumot egy adott halmaz pénzért (=G). G számossága 50. A G=g elemei számára g=G azonosság érvényes. A termelési költségek (=H) halmaza 10 elemmel kisebb számosság, mint a G halmaza. Számítsa ki a H halmaz, mint a G részhalmazának a képét, és adja meg az X megoldási halmazt a következő kérdéshez: Mekkora a nyereséghalmaz számossága? Számológép használata nem megengedett!
Waldorf-iskola, 2006: Rajzolj le egy zsák krumplit, és énekelj hozzá egy dalt!
Nemzetközi iskola, USA, 2006: Egy farmer elad egy zsák krumplit 50 dollárért, az előállítási költség 40 dollár, ebből következően a nyereség 10 dollár. Húzd alá a "krumpli" szót és legalább 15 más kulturkörből származó iskolatársaddal beszélgess róla! A fegyver használata nem megengedett!
Sziasztok szertnék segítséget kérni a gazdaságinformatikámhoz, van egy 50 kérdésből álló tesztem, és már csak bámulok ki a fejemből. Nem tudom sírjak vagy nevessek.
1.Igaz-e, hogy az alfa-numerikusan hozzáférhetô online tartalmak tovább-feldolgozása adja az alapját a keresôgépek index-állományának, a szövegbányászatnak vagy bármely más célt követô szűrésnek, statisztikának, konverziónak, hiszen a felsorolt műveletek esetén nem az a fontos, honnan származik a forrás-állomány?
Igaz Hamis
2. A URL-paraméterátadáshoz szükséges változók nevét és az ezek által felvehetô értékek listáját az adatbázis-lekérdezés indítását lehetôvé tevô oldal/keret forráskódjai között nem lehet találni.
Igaz Hamis
3.Egy helyesen felépített egy értékoszlopos meta-adatbázis darab-nézetének lényege, hogy így kapunk lehetôséget az értékek megtekintése mellett arra is, hogy át tudjuk tekinteni, milyen adatok léteznek, melyek nem szolgáltathatók.
Igaz Hamis
4. A kimutatás-varázslás során a hiányzó adatok helyén egyetlen szöveg-panel megjeleníthetô az egyébként csak numerikus értékeket kezelni képes táblázatokban.
Igaz Hamis
5.Pivot-kimutatások tartalmával további műveletek végezhetôk, de frissítés után egyes kiegészítô képletek felülíródhatnak.
Igaz Hamis
6.A pivot-kimutatások darab-nézete azt mutatja be, milyen leíró adatok esetén áll rendelkezésre valóban értékes adat.
Igaz Hamis
7.Egy helyesen felépített egy értékoszlopos meta-adatbázis darab-nézetének lényege, hogy így kapunk lehetôséget az értékek megtekintése nélkül arra, hogy át tudjuk tekinteni, milyen adatok léteznek, melyek nem szolgáltathatók, a darab-nézet tehát egyben egy potenciális online adatrendelés megrendelô felülete is lehetne.
Igaz Hamis
Az én kollégáim hatalmas táblákat kezelnek sima alapműveletekkel, - óriási munkát beleölve így létrehoznak olyan táblákat, amin nem ajánlott változtatni semmit, mert akkor dől az egész. Meg sem próbálnák a lehetőségek kiaknázását. Fura...
=FKERES(FKERES(FKERES(FKERES($C$1;$A:$B;2;0);$A:$B;2;0);$A:$B;2;0);$A:$B;2;0) Röviden ennyit... Ugyanazt a képletet ágyaztam vissza az 1. argumentumba többszörösen ("keresési érték") működik...
Kb. így lehet, persze módosítani kell a hivatkozásokat.
Sub fixertek()
Dim Thissheet, Masiksheet, c, i, k, ertek, cell
Thissheet = ActiveSheet.Name ' ez a munkalap Masiksheet = "Munka2" ertek = Worksheets(Masiksheet).Cells(1, 1) 'A "megadott érték", lehet akárhol máshol
'megkeressük azokat a sorokat, ahol az A oszlop értéke egyenlő az ertek változóval For Each cell In Sheets(Thissheet).Range("A1:A9999")
If cell = ertek Then i = cell.Row Sheets(Thissheet).Cells(i, 4) = Sheets(Masiksheet).Cells(9, 5) k = k + 1 Else
Hogyan tudom elővarázsolni a képet mely egy excel fájl cikkszámaihoz van rendelve, vagyis ha rákattintok akkor meg kéne hogy jelenjen, de ehelyett azt írja hogy nincs hozzá program rendelve?
Nagyon elmésre sikeredett végül is a több tartományban eőforduló "Találat" megtalálása! Gratulálok hozzá!
Mert hogy is volt eddig: =HA(ÉS($D$1>=B6;$D$1<=C6);"Találat";"").... =HA(IGAZ;FKERES("Találat";A:D;4;HAMIS);FKERES.... =HA(HIBÁS(FKERES("Találat";A:D;4;HAMIS));FKERES...
Az ÉS, az IGAZ, a HIBÁS után a DARABTELI a nyerő:
=HA(DARABTELI($B:$B;"Találat");FKERES("Találat";$B:$E;4;0);HA(DARABTELI($G:$G;"Találat");FKERES("Találat";$G:$J;4;0);HA(DARABTELI($L:$L;"Találat");FKERES("Találat";$L:$O;4;0);HA(DARABTELI($Q:$Q;"Találat");FKERES("Találat";$Q:$T;4;0);HA(DARABTELI($V:$V;"Találat");FKERES("Találat";$V:$Y;4;0);HA(DARABTELI($AA:$AA;"Találat");FKERES("Találat";$AA:$AD;4;0);"Ilyen számla nem létezik!"))))))
Ha még neveket is alkalmaznátok a pl.: $B:$B, ;$B:$E, stb tartományokra, szinte beszédessé válna a képlet...
Remélem nem haragszol, hogy megosztottam a nyerő képletet az érdeklődő érintettekkel? :))
Annak a sornak egy bizonyos oszlopát akarom felülírni egy fix értékkel, amelyiknek az első cellája egyenlő egy megadott értékkel, de azt nem tudom előre, hogy melyik lesz az, bármelyik lehet. Köszi.
A #HIÁNYZIK ez esetben ténylegesen azt jelenti, hogy nincs a keresett érték a tartományban. Egyébként a súgóban látni a többi hibajelzéssel ellentétben erre a #HIÁNYZIK-ra némi különlegesség is.
Örűlök, hogy sikerült megoldást találni, de várom mélben. Tényleg kíváncsi vagyok mit kellett "művelned", mert mint írtam annó volt már valami hasonló melóm. Bár az akkori munka ott veszett...
Én excel guru? :))) Csak inas vagyok, aki próbál ellesni ezt azt a mások (guruk, iparosok, amatőrök) munkájából...
Létezik egyáltalán olyan hogy guru? Persze nyilván vannak akik mélyebbre ásták már magukat az excelben mint a tesztleptöltögetők. :))
Na és a "megrendelők", akik aztán megmondják így kéne, úgy kéne, de gőzük nincs az excel lehetőségeiről. (Excel=szinezhető kockáspapír-pótló, na jó egy szum függvény talán, s ami ha már kilóg a képernyőről, átláthatatlan káosszá válik a szemükben). :))
Bocs a kitérőért, de pár főnököm, s kollégám jutott az eszembe a feladatod kapcsán.
egy nagyobb feladat, egy számítást akarok automatizálni, de a kapott adat, amivel számolnom kell felülírandó egy másikkal. A függvényt tkp ismerem, de azt nem tudom, hogy lehet egy makróban használni, aztán kapott eredmény birtokában manipulálni vele a cella paramétereit.
Ezt a kis kodreszletet egy nagyobb halmazbol ragadtad ki, vagy feladat osszesegeben annyi, amit irtal? Mert igy ezt keplettel is meg lehetne csinalni nem? (FKERES-VKERES)
nagyon kéne egy kis segítség egy makróban. Az a feladat, hogy egy tábla celláját kellene felülírni egy másik, fix adattal. Az a tábla, ahonnét azt veszem _amivel_ felülírom, fix, de _amit_ felül kell írnom, az sajnos változó, a sor száma eltérhet. Tehát ebben a sorban, hogy
Range("$A$1'") = Range("[tabla.xls]Munka2!$D$9"), a "Range("$A$1') kifejezésben a sor száma változó, a benne lévő értéktől függ, hogy melyik az. Hátha valaki csípőből vágja... Help, és köszönöm.
Először is köszönöm észrevételeiket, munkátokat és készségességeteket!
Sikerült a Ti és kollégáim segítségével megoldani a problémát! Nekem is sokkal egyszerűbb lett volna egy listába megcsinálni az elvárt táblázatot, de meg volt kötve a kezem! Biztos lenne egyszerűbb megoldás is, de örülök, hogy megvan!
Szóval, akinek látom az e-mail címét, küldöm a táblát!
Lassacskán nekem is kezd világosodni a szege elötti feladat, én is kb úgy képzeltem el, ahogy te, de ez csak növeli zavarom, mert az elképzelt megoldásnak minden további nélkül menni kéne, tehát vagy alapvetően félreértek valamit, vagy szege követ el valami triviális hibát, amire épp a trivialitása miatt, nehéz rájönni. (Saját emlékeimből számosat tudnék sorolni). De az is lehet, hogy túl van komplikálva a feladat, amire elsősorban az utal, hogy az adatbázis tartalmát több kapun keresztül lehet módosítani, ami általában katasztrófális káoszhoz és adatbáziskezelési nehézségekhez vezet. Az én prakszisomban ezért az első lépés mindig egy baromi felhasználóbarát inputfile, amit aztán egy központi modul kontiroz tovább. Mivel nem vagyok professzionális informatikus, e megoldást magamtól izzadtam ki, aztán meglepődve tapasztaltam, hogy a folyamatszervezési szakirodalomban magától értetődő alapkövetelmény, hogy úgy mondjam 2x2.
Az érthetetlen #HIÁNYZIK üzenetre meg az jött elő, hogy gyakran az a magyarázata, hogy a hivatkozás nem azt látja, amit a felhasználó, tehát pl. stringet lát érték helyett, (vagy fordítva), esetleg egy láthatatlan szóközt még, vagy eltérést a számított értékek tízenvalahanyadik tizedeshelyiértékén stb.
A =HA(IGAZ;a;b) függvényt egyértelműen hibásnak tartom, mert nem derül ki belőle, hogy minek kell igaznak lennie. A kérdésem pedig az volt, hogy jól gondolom-e, vagy van-e a HA függvénynek egy általam nem ismert hivatkozási konvenciója.
Ezen én is agyaltam egy darabig. Arra a következtetésre jutottam, hogy a FKERES #hiányzik üzenetét akarta lekezelni ezzel az IGAZ függvénnyel, ami persze nem megy, mert lásd a rávonatkozó képet: emmiatt javasoltam lentebb a HIBÁS függvényt a "tartományok" közötti választásra.
Nem jelentkezik szege, ezért -mert valami hasonló munkám már volt- próbálom én -magamnak is- magyarázni a dolgot.
Szóval a "doboz" jelen esetben azt jelenti, hogy a számláinak egy bizonyos mennyiségét "tartományát" egy fizikailag megfogható dobozban tárol, aminek cimkéjét kell meghatározni egy adott számlaszám keresése esetén. (irattározás)
Azt, hogy kik, mikor, mi célból töltögetik és hogyan ezt a "tartományokat" számomra is homály, de talán arról van szó, hogy többen "könyvelik" más más csoportokban osztályokon a kezelendő számlákat, s ezeket az adatrögzítéseket egy közös adatbázisban kívánják rögzíteni. Ebből aztán ha valaki valamit keresni akar, akkor a számlaszám beírása után, tudja meg, hogy melyik "dobozból" bányászhatja elő a kívánt számlát.
Nyilván más, bővebb adatnyilvántartásról van szó, csak jelen esetben ennek a keresgélős része vált megoldhatatlanná.
Ezeket a tartományokat meg dobozokat ugyan most sem értem de szvsz az FKERES-be beépíthető a második FKERES. De ha nem, akkor a második FKEREST miért nem teszed egy új cellába, és aztán abból hivatkozik az elsőre. Ez ugyanis biztos megy.
Az sem oldható meg, hogy egy másik munkalapon összerendezed úgy a beírt bizonylatokat, hogy könnyen lehessen keresni köztük? ha jóltudom, akár 256 munkalapod is lehet. Ennyi osztály csak nem használja a fájlt!? Tehát simán lehet (szerintem) még egyet bevezetni, a rendezés céljából. Ha fontos a dolog, akkor minden bizonnyal érdemes időnként biztonsági másolatot is készítnei a fájlról. Ami már akár rendezett formában is megtörténhet. Vagy lehet akár egy másik fájl is, ami megnyitáskor átveszi az addig beírt adatokat, összerendezi és abban keresel.
Te tudod, hogy mit akarsz. Ha itt nincs világosan megfogalmazva a feladat, egy részmegoldás nem lesz csak véletlenül jó. Látni kell, miből, honnan, hová...
Természetesen lehetnek egymás alatt a tábláid (nem csak az általam javasolt formában is) akkor egy sima fkeres függvény is elég.
Ha ragaszkodsz a vízszintes táblaelrendezéshez, akkor a következő függvényt, s annak a szükségszerinti tovább bonyolítását javaslom, a táblaszámoktól függően:
Ez a #hiányzik kezelését veszi segítségül a másik táblára való váltáshoz.
Igaz én nem vagyok híve az effejta túlbonyolított függvény-összefűzéses megoldásoknak.
Mit jelent az, hogy többen fogják feltölteni a tartományok tábláját?
Nem olyasmiről van szó, hogy a különböző számlatipusokat iktatod, s egy iktatószám alapján dossziékba rakod? Mert akkor csak tényleg listaszerűen kell vezetni a számlákat, s a rájuk vonatkozó adatokat s lehet szűrni, keresni, kimutatásdit varázsolni, stb. Én az általad felvázolt táblákat, már csak a kimutatásvarázslóval készítetném, ha épp olyasmit kéne látni...
Sajnos nem lehet egymás alá tennem a bizonylattípusokat, mert több osztály dolgozói fogják ezt a táblázatot töltögetni, kölünböző bizonylattípusokra bontva!
A csavar a dologban az, hogy írtam egy FKERES-t [=HA(IGAZ;FKERES("Találat";A:D;4;HAMIS);FKERES("Találat";F:I;4;HAMIS))], aminek ha a számolási lépéseit megnézem, kiszámolja a háttérben és ott van az elvárt végeredmény, viszont a cellába azt írja #HIÁNYZIK!
Kérem adja meg a keresett bizonylat számát!
10000005
A bizonylat a következő dobozban található:000001SegédKIMENŐ SZÁMLÁKDOBOZSegédBEJÖVŐ SZÁMLÁKDOBOZTartomány kezdeteTartomány végeTartomány kezdeteTartomány vége
=B6,$D$1Találat
10000001
20000000
000001
=G6,$D$1
50000001
60000001
000005
=B7,$D$1
20000001
30000000
000002
=G7,$D$1
60000001
70000001
000006
=B8,$D$1
30000001
40000000
000003
=G8,$D$1
70000001
80000002
000007
=B9,$D$1
40000001
50000001
000004
=G9,$D$1
80000001
90000002
000008
Eddig úgy jutottam el, hogy egy HA fg.-nyel
[=HA(ÉS($D$1>=B6;$D$1<=C6);"Találat";"")] kiírja melyik tartományban van a keresett bizonylat és egy FKERS-sel [=FKERES("Találat";A:D;4;HAMIS)] pedig kiíratom, melyik dobozba van!
Már csak az a baj, hogy nem tudom, hogy oldajam meg, hogy akkor is kiírja fent a dobozszámot, ha a második táblázatban a bizonylat! Próbálkozok az FKERES-be beágyazni egy másik FKERES-t, de nem megy!
Tulajdonképpen mi a feladat? Mi az a doboz? Mi az hogy szomszédos cellákban levő számok tartományt képezzenek?
Szóval nem igen értem a feladatot. De ha netán az lenne, hogy keresse meg a tartományba eső bizonylatokat, akkor a kettős szűrő jó megoldás. 1. <20; 2. >10.
Abban kérném a segítségeteket, hogy lehet-e olyat, hogy egy cellában megadott számtartományban (pl.: 10-20) keresni köztes számot, vagy szomszédos cellákban lévő számokat tartományként kezeljen!?
Több ezer archivált bizonylat közti kereséshez kéne csinálnom egy fejlécet, ahova, ha vki beírja a keresett bizonylat számát, kidobja melyik dobozban van!
Hát itt a bökkenő, hogy egyelőre csak a pontszámot tudom. Fogalmam sincs, hogy mely kérdésekre adtam helyes választ, és mi volt az a 9 db, ami rossz volt. Két kérdésről tudom csak, hogy biztosan rossz választ adtam rájuk, ezek nem Exceles kérdések voltak.
Engem is furdal a kíváncsiság! Szóval kedves Abigél, tudasd velünk hogy ezekre a fantasztikus kérdésekre mi is lett volna a válasz korunk legnagyobb információbrókere ( www.gmconsulting.hu ) szerint..
De most annak örülsz, hogy az itt feltett kérdéseidre adott válaszok helyesek voltak, vagy az azokon kívűlíeket meg tudtad helyesen válaszolni. (egy egyszerű kis excel táblában leírhatod a választ, mint sikeres vizsgázó. A helyes válaszokat feltételes formázással szinezd ki zöldre! :))))) )
Így már működik a képlet, de amit nem értek, a példában azt olvasom hogy a képlet feltételezi, hogy "a tartomány legfeljebb 200 adatsorra bővíthető". Ez azt jelenti, hogy feltételezi de nem tiltja, illetve 200 adatsornál többel is bővíthetem az állományt? mert a mostani példában további adatsorokat is be tudok vinni.
- a Név megadása parancs előtt ki kell jelőlni az A1:C5 tartományt és utánna adom meg a Dátum nevet, ahol az alsó Hivatkozás mezőbe beillesztem a fenti képletsort, és Ok-m és kész?
Nem a fenti példához kapcsolódó kérdésem:
- egy munkafűzetbe hogyan lehet a Munkalap űrlapot úgy beállítani, hogy minden alkalommali kitőltés után "mentődjön" söt, a Munkalap sorszáma mezőben mindig, figyelembe vegye a legutólsó munkalap sorszámát, és egyel nagyobb sorszámot adjon az aktuális munkalapnak?
Itt volt a szemem előtt a teljes megoldás, de nem eddig nem vettem észre.
A "Kiválasztottak száma" - "Egymásutániak max" legjobb esetben (amikor úgy kapod az összeget, hogy csupa egymás utáni számod van) 0 lenne.
Visszatérve az ábrámhoz, tehát mondjuk a B5 cellába az =B3-B4 képletet írod be, és Solverben ezt adod meg célcellának és minimalizálni kell.
Jozsef megoldása zseniális, csak kényelmetlen és nem túl vizuális - valamint ha jól értem, akkor nem csak az egymás utáni számokkal dolgozik, ahogy nekem kell.
Bár, hogy kényelmetlen?! Ízlések és pofonok....
Azonban, hadd jegyezzem, hogy attól, hogy egy feladatot könnyű megérteni, megfogalmazni, nem biztos, hogy nem kell hozzá főiskolai/egyetemi tananyag matematikai módszer a megoldásához. :)
20-30 számból kiválasztani valamennyit, hogy az összegük pontosan k legyen, általánosságban ennek már akkor örülni kell, ha egyáltalán sikerül. A többi már csak finomítás, ha esetleg több jó megoldás kapnál.
Ha vizuális típus vagy, akkor javaslom a következő módszert:
1. Jelöld ki a számsorozatot (pl. az ábrámon A7:A13)
2. Formátum/ Feltételes formázás
A feltétel megadásánál:
Képlet értéke=(B7>0,9)
(Fontos, hogy a B7 relatív hivatkozás legyen)
A Formátum gombbal add meg, hogy hogyan jelenjenek meg a kiválasztott számok (pl. piros háttérszín)
Amikor megoldod a Solvert, akkor automatikusan a kiválasztott számok háttere piros lesz.
ezzel csak az a gond, hogy maximálisan 2 számot tud összeadni.
Jozsef megoldása zseniális, csak kényelmetlen és nem túl vizuális - valamint ha jól értem, akkor nem csak az egymás utáni számokkal dolgozik, ahogy nekem kell.
ha megértem, akkor ezt próbálom tovább fejleszteni
Jó lenne, ha lehetne még javítani a pontosságon. Csak azért tettem a a makró elejére a solver pontosági beállításainak parancsait, hogy el lehessen játszani velük.
Mivel nekem nincs meg a fájlod, konkrét makrót nem tudok írni, de én a feladatot a következőképpen oldanám meg:
1. A Solver feladatot én külön területen (akár egy másik külön munkalapon) oldanám meg. Ezt a megoldást rögzíteném a makrórögzítővel, vagy a lenti kódot módosítanám értelemszerűen.
2. Egy olyan felhasználói függvényt írnék, ami első lépésben a paramétereit átmásolná a másik munkalap megfelelő celláiban, majd a rögzített makró meghívásával megoldja a Solveres feladatot. A függvény visszatérési értéke a másik munkalap változó cellájának megoldásként kapott értéke lenne.
3. Az eredeti táblázatba ezt a függvényt írnám be, ahova a lambda értéke szükséges.
Nagyobb táblázat esetén célszerű lenne az automatikus újraszámítást kikapcsolni és a függvény elején Application.ScreenUpdating false, a végén vissza true-ra allítani.
Szervusz! Most éppen nincs publikus mailem, küldtem egy mail-t már a tommyinak, úgyhogy ő tudná a címemet, de úgy látom neked sincs, pedig nekem is kéne az eredeti fájl. A gyorsításhoz mindenestre amit lehet ki kéne pakolni a cikllus elé.
Helló! Épp most reggel tudtam próbálgatni az eredeti tábláját, kiegészítve stromba makrójával. Persze a hivatkozásokat hozzáigazítottam a tom táblájához. Hát működik is meg nem is. Úgy tünik sok a 8-61 ciklus. 8-18 ra állítva pedig szépen csinálja a számításokat, de a végén vagy elszáll (eltünik) az egész excel, vagy valami hibát ír. De ment már normálisan is. Hogy mi lehet?
Van publikus méled? Elküldeném akár most. Egy órát itt ülök a gép előtt...
Mégegy megoldás a feltételes formázással: A1 cella tartalmazza a keresett összeget. Alatta és mellette pedig a számsorozat. A táblázat többi cellája üres, csak feltételes formázásnál a képletet kell választani és a megjegyzésben látható képletet kell beírni. Húzással vagy ecsettel a többi cellára is rámásolni. Így azok a számok érdekesek, amelyek a zöld színű cellák sorának illetve oszlopának elején találhatóak.
Nekem sehogy sem akar sikerülni ez a makrós dolog. Már feladtam. Esetleg ha valaki tud segítsen! Egy cellára a kódom a következő:
Sub Szamol() ' ' Szamol Makró ' ' SolverOk SetCell:="$H$8", MaxMinVal:=2, ValueOf:="0", ByChange:="$G$8" SolverDelete CellRef:="$G$8", Relation:=3, FormulaText:="0,000001" SolverAdd CellRef:="$G$8", Relation:=3, FormulaText:="0,000001" SolverOk SetCell:="$H$8", MaxMinVal:=2, ValueOf:="0", ByChange:="$G$8" SolverSolve End Sub
A képlet amivel számol a H8 cellában van és a következő: ABS(1/GYÖK(G8)+2*LOG10(2,51/(C8*GYÖK(G8))+($B$3/$B$2)/3,71)) A H8 cella a célcella, a módosuló cella a G8, a korlátozó feltétel pedig, hogy G8>=0,00001. A számolás a 8. sortól a 61. sorig kellene elvégezni. A C oszlop értéke mindig az aktuális sorhoz tartozó értékek. Vagy, ha valakinek könnyebb akkor a file- t is elküldhetem.
Általánosságban a feladatod az optimumszámítás egyik szép alapfeladata az ún. hátizsák-probléma módosított változata.
Legyen az a vektor a számsorozatod, k a kívánt összeg, egy olyan x vektort kell keresned, ahol az xi-k 1 vagy 0 értéket vehetnek fel (attól függően, hogy az ai-t kiválasztjuk-e az összegzésben vagy nem), ekkor ax=k (a és x skaláris szorzata=k) egyenletet kell megoldanod.
Ha ezen még tovább kell finomítanod, akkor x vektorra további feltételeket kell megadnod pl.:
a. a legtöbb egymás utáni szám legyen kiválasztva
b. legkevesebb szám kiválasztásával érjed el a megoldást.
Erre pedig tökéletes a Solver.
Az ábrán sárga a számsorozat, zöld az x (ahol a megoldást kapod), a világoskék mező egy segédoszlop, amiben az van, ha egymás utániak vannak kiválasztva az aktuális érték eggyel nő, ha nem, lenullázódik). A szükséges képletek az ábráról leolvashatóak (a kívánt összeg 5).
"Note If you do not see Solver.xls in the Available References list, click Browse. In the Add Reference dialog box, locate and select the Solver.xla file, and then click Open. The Solver.xla file is typically found in the C:Program FilesMicrosoft OfficeOfficeLibrarySolver subfolder."
"A feljövő Vb ablakban a Tools references-ben solver.xls bejelölése szükséges lehet a makróhoz" Mondjátok meg nekem, vaksi vagyok, hogy ebben a listában nem látom a solver.xls szöveget, vagy nincs talán a gépemen telepítve?
Melyik lehet a hozzá tartozó fájl?
Segítsetek, szeretném kipróbálni, buherálni ezt a solver futtrató makrót.
Hát, ezt a módszeredet sikerült tovább vinnem, hogy kilistázza a számsorozatot is, amelyek összeadásra kerültek. OFSZET, INDIREKT, CÍM, HOL.VAN függvények összeágyazásával...
Csak hármat lehet. Legalábbis eddig nekem csak ennyit sikerült. :) No meg a megoldás is csak szomszédos értékekre működik. Csak gondoltam, mutatok egy másfélét. Bár egy kis továbbkombinálással még jó is lehet.
Persz, működik azok nélkül is, csak azért került bele, hogy ha kifut a SZUM intervallumma, akkor ez az üres " " cellákkal látható legyen, illetve ne zavarjon be az "összképbe"
Egy másik megoldás: Mondjuk az A1 cella tartalmazza a keresett összeget. Az A oszlop többi cellája pedig a sorozatot. Feltételes formázással az első (A2) cellára ki kell adni, hogy a függyvény (az első választó rubrika, ahol alapban a cella értéke található) legyen (A2+A1)=$A$1 és a formázásnál mondjuk a háttérszín legyen kék. Majd második feltételként pedig ugyanígy a függvény legyen (A2+A3)=$A$1 a háttérszín pegi akár ugyan az, mint az előbb. Ezután az ecsettel csak le kell másolni végig a cella formátumát addig, amíg a sorozat tart. Amennyiben két egymás utáni szám értéke megegyezik az A1 tartalmával, zöld háttéren lesznek láthatóak. Remélem, érthető.
Megtaláltam a neten: How to use the Microsoft Excel Solver functions in a VBA macro http://support.microsoft.com/kb/843304 A "Compile Error: Sub or Function not defined." megoldására:
Eszközök -Makró -Visual basic A Visal basic szerkesztőben Tools - References A listában a solver.xls-t kipipálni.
Igazából már a feladat számításos része megoldódott. Köszönet a sok segítségért mindenkinek. A problémám már csak a makró rögzítésével és megírásával van. A 4499-es hozzászólásomban már írtam gogy mi is a probléma. Azóta sem sikerül futtatható makrót gyártanom. Esetleg valaki otthon van a makrók terén?
Jobb mint az enyém. Mert nekem valszeg nem jutott volna eszembe az összeghossz DARAB függvényes beállítása. Még tán akkor sem, ha 200 hosszúságú sorozatot kellene elemeznem. Bár valszeg ez esetben valami komplikált vezérlést azért kieszeltem volna. Az INDEX függvényes kijelölést például, vagy a SOR-függvényest.
Itt már elhangzott a módszer. Először rögzíteni a kézzel végzett solverezést, majd a kapott makro kódot átszerkeszteni ( ciklusossá tenni, hogy ismételje meg egy egész oszlop mezőire, venni soron következő sort,y értéket ebből, átmásolni a makro eredeti y cellájáb aelvégezni a solverezést, átmásolni a kapott z értéket... Ezt kéne kódolni. A kézi solverezésnél tapasztalétam, hogy amikor átírtam kézzel az y-t, akkor egyből átíródott a z értéke, is pedig még nem indult el a szolverezés, (perzse helytelen z érték lett), ezzel csak az volt a probléma, hogy ha ez nem pozitív értékre íródott át, akkor képlethiba lépett fel és nem indult a solverezést, hát ilyenekre is figyelni kell, beírni egy pozitví értéket a z-re a solverezés előtt.
Szerinted én nem "többfutamosan" csináltam meg? :) De. Gagyinak gagyi de hibátlanul működik.A. oszlopban a számsorozat. B. oszloptól pedig SZUM-ok, ahol a számsorozat első két tagja van összeadva relatívan. =HA(DARAB(A2:A3)=B$1;SZUM(A2:A3);" ")Ezek oszlopcímeiben az a darabszám van megadva (a képletben a B$1), ami a az összeadott számok db-számát adja meg.Na. és ez a képlet van lehúzva. Következő "C" oszlopban meg már 3 számot ad össze - és így tovább egészen tíz számig.Ja persze csináltam egy kiemelt cellát, amibe a megkeresendő számot kell beírni - és feltételes formázással az imént leírt táblázatban az ezzel egyező értékek piros cellásak lesznek.ennyi.
Elküldtem a közelítő formulás megoldást a Re (y) = 1000 - 1e6 tartományra. Lehet persze más tartományokra is kiszámolni ilyen spline-os közelítést. Itt a ha() formula több cellára lett bontva, és az első oszlop,a küldött munkalapon a H-adja a z értékeket. A munkalapodon a z oszlopa mellé be kell szúrni annyi oszlopoit, amennyit a küldött képlet oszlopai igényelnek, id ebemáűsolni a képlet oszlopait, és utána el lehet rejteni annak oszlopait kivéve az elsőt. Ez a megoldás elég pontos, min. kb 3 tizedesig, ha jól emlékszem.
A solveres makrozás is egy lehetséges megoldás, de lehet hogy vannak buktatói. Megírni még nem olyan nehéz, de nem tudom milyen gyorsan futna sok értékre, meg lehetnek egyéb okok miatti leállások, amit a kézi solverezésnél tapasztaltam. De kiváncsi vagyok, ha valaki megírja, mert nekem az itthoni gépemen nincs telepítve a solver, és nincs cd-m.
Én úgy értettem a talált előadás anyagból , hogy van a tapasztalati(mérések alapján felvett) Moody diagram és ezt közelítgetik ilyen-olyan képlettet. Az egyik ilyen képletet próbáljuk itt tovább közelíteni, mert nem explicit alakú. Eleve ezek a képletek is hibát visznek be, és ennek közelítésével mi még további hibákat viszünk be. Az is egy lehetséges megoldás lenne, hogy egy ilyen diagramot digitalizálni, és közvetlenül erre pl. spline-os görbeillesztést számolni a számítógéppel.. Ilyesmit már láttam más területen, ott a digitlaizálás okozta hiba (görbevastagság...) nagyságrenddel kisebb volt mint magából a mérésből adódó hiba.
Nem előnyösebb. Én értelmeztem először félre a problémát, s ezért ajánlgattam. De már látom (megkaptam a táblát) a szolveres-egycellás értékszámítás a fő probléma. Sajna arra viszont én sem látok megoldást, hogyan lehet automatizálni a többi cellára annak a futását. De ha valaki tud megoldást -s bármire is- ne tartsa magába, ossza meg velem/velünk, mert ennek a topiknak abban látom az értelmét.
Írok pár szót erről a csőszrlódásról, hogy világosabb legyen. Először is van lamináris és turbulens áramlás. Az áramlás jellemzésére a Reynolds számot (Re) használják, ha Re<2320 akkor az áramlás lamináris. Lamináris áramlással a gyakorlatban nemigen foglalkozunk. A turbulens áramlásnál megkülönböztetünk olyat ahol a csövet hidraulikailag simának feltételezzük és olyat amit érdesnek. A sima cső szintén nemigen jellemző a gyakorlatban. Ami a gyakorlatra jellemző az a turbulens áramlás érdes csőben. A cső surlódását a csősurlódási tényező jellemzi (Lambda). Lambda pedig függ a cső átmérőjétől, a cső érdességétől és a Reynolds számtól. Röviden ennyi. A kérdés továbbra is a lambda kiszámításának megoldása a szolveres megoldás makrózásával.
Mert figyelmetlen (hülye) voltam, és a képlet másolásánál egy súlyos nagyságrendi tévedést vétettem. Így sajnos nagyobb a lefedendő z intervallum, tehát a javasolt módszem a 3 tizedes pontosságra csak viszonylag szükebb reynoldsok mellett müködne. Még szerencse, hogy találtál tammyboynak egy adekvátabb képletet.
Nem. Nem volt egyértelmű a leírásom, bocs. Adott egy számsorozat, egy olyan képlet kell, ami megmondja azt, hogy ebből a számsorozatból mely rész az, amelyeknek az összege ADOTT (Pl 8700-at kiadó összeget kell megkeresnem ebben a számsorozatban)
Nem értek ehhez a csősúrlódási dolgokhoz, de rákeresve a googleben találtam róla egy két dolgot és ahogy én megértettem, ez az eredeti képlet, amit számolni akarsz ietrációval is egy viszonylan pontatlan közelítése a tapasztalati értékeknek, amit a Moody-diagramon ábrázolnak (? ha jól értem).. Bár nem teljesen ugyanez ez a két képlet (eltérő konstansok), de ugyanaz az alakja . Úgy hívják hogy Coolebrook egyenlet. "A less accurate but sometimes useful correlation for estimates is the Colebrook equation" . Viszont van van egy másik közelítése a Moody-diagramnak, amit pontosabbnak mondanak és explicit alakú. "As and alternative to Moody Chart use Churchill’s correlation". Ha ez tényleg így van, akkor ezt a Churchill- képletet kéne használni., semmi értelme a polinomos közelítésnek sem, hiszen eleve egy elég pontatlan képlet alapján közelítunk. Itt van ez az előadás anyag:
Miért gondolod így? Az ábrán a z függését mutatja y-tól. Annyi megkötés van még, hogy az y>0 értékeket tekintjük csak. Az az y-nal origó felé haladva végtelenbe tart. Ezt a z=f(y) összefüggést nem lehet egyébként elemi függvényekkel felírni minden jel szerint, matematikai programokkal ki lehet hozni zárt alakú kifejezést speciális függvényeket bevezetve, így készült az ábra.
Szép ez az adattáblás megközelítés, nem csináltam még ilyet, bár tanultam valamikor. Viszont igazán nem értem miért előnyösebb itt. Egy egyváltozós függvényünk adódott a közelítésből, egy sima képlet, igaz összetett, és sok értékre kell kiszámolni, de egy mozdulattal lehúzható a képlet a szokásos módon. Lehet, én nem értek valamit. A fő probléma, hogy ilyen összetett a képlet, kényelmetlenek ezek az egymásba ágyazott ha-k, ezért, jobb lenne több cellára bontani ahogy már javasoltam. Ráadásul nem tudom hányszorosan lehet beágyazni a ha-t, mert még a nagyobb y-ok tartományának lefedéséhez lehet, hogy még növekedni is fog a képlet összetettsége., (Bár elég lapos a függvény nagy y-okra, lehetne egyszerűbben közelateni, de nincs megadva milyen a pontossági igény.) Persze a másik probléma, hogy ezt a közelítő spline-t bár könnyen ki lehet számolni a Maple-vel, de macerás áttenni Excelbe. (Visual Basic kódot lehetne rá generáltatni a maplevel, ezért még a makrosan is egyszeűbb lenne).
Én nem értek ezekhez a csősurlódási dolgokhoz, de ugy látom hogy 0,01 pontosságú lambdák bármilyen reynoldshoz számíthatók az én módszeremmel, de 50 darabonként még az 0,001 pontosság is biztosítható. (Az általad megadott példa 2,917-9,583 reynolds tartományban is valszeg korlátlanul biztosítható a 0,001 pontosság) Nagyobb volumenek számításánál meg vagy a feladat frakcionálandó, vagy az extekergő féle táblaszorzat ajánlható. Ha ennél is nagyobb pontosság kell akkor már szerintem is megfontolandó a Solver makrózása.
Ha jól értem a kérdesed, akkor a mellette levő oszlopban végigmásolod az összegző képletet. Így az eredeti cellák mellett ott lesz a hozzájuk tartozó összeg. Aztán szűrés.
Legjobb lenne ez a közelítő függvényes megoldás, mert akkor csak egy sima képletet kéne számolni. Ha lesz időm a hétvégén még, akkor kiszámolom a a polinomos közelítést a nagyobb y-okra. Excelbe pedig a lenti ha() szerkezettel be lehetne tenni, de célszerűbb lenne nem egymásba ágyazottan hanem pl. egymás melleti cellákba bontva a ha()-kat pl. ha a munkalap szerint a z képlete a H7 cellában indul, akkor ide HA( y<1000; polinom1;I7) az I7-esbe HA( y<3000; polinom2;J7) stb... Persze lehetne programozni is excelben. t
Jézusum, mit írtam! Így akartam: Nem tudnád elküldeni nekem ezt a táblát? Talán élesben elemezgetném egy kicsit. Bár megoldást nem ígérhetek, mert... de a "vaktyúk is talál ..." elmélet lehet, hogy működik. :))
Nem tudnád elköldeni nekem ezt a táblát? Talán élesben ele,ezgetnlm egy kicsit. Bár megoldást nem ígérhetek, mert... de a "vaktyúk is talál ..." elmélet lehet, hogy működik. :))
Megcsináltam a mekrót egy sorra, de valami nem stimmel vele. A következő hibát írja ki: Lehet hogy valamit nem jól csináltam? Makró felvétel indítás - Solver indítás - adatok beállítása - Számolás - Makró leállítása
Ja és az y (vagyis az eredeti képletben a Re szám értéktartománya kb 1000-1000000 közötti)
Az egy sorra működő solveres megoldást kéne kiterjeszteni makróval az oszlopos adatokra makró írásával. Pl. Előszőr egy makrot rögzíteni az egysorra vonatkozó kézzel elvégzett solverezésre . Az így kapott makro VB programot pedig átírni. Eszközök makró-Szerkesztés. Ciklus az oszlop soraira, átmásolgatni az aktuális ceállából a solver által használt cellába, visszírni a megfelelő sorba az eredményt. stb...
Látom nem teljesen egyértelmű a megoldandó feladat, ezért leírom konkrétan: csősurlódási nyomásveszteséget szeretnék számolni. Az A,B,C,D,E oszlopokban lévő adatok számítása nem okoz gondot. Az F oszlopban lévő csősurlódási tényező számítása iterációval oldható meg (a képletet a munkafüzet jobb oldalába írtam be). Miután megvan a csősurlódási tényező, akkor lehet kiszámolni a nyomásveszteséget, ami szintén problémamentes (a táblázatban 0-k látszanak, mivel a csősurlódási tényező nem ismert). Szóval egyedül a csősurlódási tényező kiszámításában kérném a segítséget, mint látjátok az egyenlet mindkét oldalán ott van az ismeretlen csősurlódási tényező (az összes többi tag már ismert). A végső cél az lenne ezzel a táblázattal, hogy az A oszlopot (csőmért) és az érdesség (B oszlop) értékeit átírva más értékre egyből látható legyen a hozzá tartozó nyomásveszteség. Remélem nem bonyolítottam túl a feladat leírását.
azt hogy lehetne kivitelezni, hogy: adott egy számsorozatomoszlopban. Ebből a számsorozatból kell kiválasztanom azokoat az értékeket, amelyeknek az összege X.Lehetőség szerint szomszédos értékek legyenek (Egymás alatti-feletti)Nem kell nagyban gondolkodni, 10-20 db-os számsorozatról van szó
Meg lehetne próbálni még görbeillesztéssel is. Kiszámolni a solverrel néhány pl. 10 vagy több pontban és ezekre a y-z párokra egy alkalmas görbét illeszteni. Excelben is van görbeillesztés, vagy mással csinálni. Így már csak a közelítő görbe képletét kéne az excelben használni, feltéve, hogy elegendő a kapott közelítés pontossága.
Klassz. Mióta felvetetted ezt a szorzótáblát (amit egyébként ismertem, csak nem szoktam használni) próbálom a saját probklémámra adaptálni. Aktív képletekkel, mint említettem, 50.000 celláig tudtam elmenni, de így valszeg néhány további lépcső is gond nélkül megoldható. Már megérte tammmyboy problémájával foglalkoznom.
Persze a B3 cellába írt képlet, ami jellenleg a példa kedvéért az A1 és az A2 cellára mint 2 változóra és egy további szorzóra hivatkozik. Ez a függvény aztán a végtelenségig, ill. igény szerint módosítható, bonyolítható.
Ha 1000 y-nod van, akkor oszd fel z lehetséges tartományát 50 egységre és máris van y-onként 50 értéked. Az én gépem kb. ennyit birt el. Nagyobb volumeneknél frakcionálnom kellett a feladatot.
Nem teljesen erről lenne szó. Nekem nem 1 eredmény kell, hanem a különböző y értékekhez tartózó z értékek táblázatos formában. Van egy y értéklista pl. 1-től 1000-ig és az ezekhez tartozó z érték kellenének. A solveres megoldás éredményt ad, csak az a baj hogy az 1 sorra. 1000-szer megismételni a solveres megoldást ,meg nem a leggyorsabb.
Valszeg láttam a problémádat a matfórumon. Nos, amennyiben a többszáz solverfutásra azért van szükséged, hogy a különböző y-okra kiszámitsd a z-ket, akkor feltehetőleg jó közelítéssel megoldhatod az általam javasolt módszerrel. Ha abból indulunk ki, hogy nálam kb 50.000 hasonló komplikáltságú képlet egyidejű kezelése után nyeklett be az excel akkor, akkor egy hasonlóan közepes kapacítású géppel az y és z értelmezési tartományokat annyi felé oszthatod, hogy y*z < 50.000, ami után az összes y-ra egy pillanat alatt kiszámítja a z-ket, amiből utánna a max, min és hol. van függvényekkel kiválaszthatod a neked megfelelőket.
Solver és Menü/Adatok/Adattábla?Az adattáblával meg lehet adni rengeteget... és az adattábla számai egyetlen képlet szerint változnak.(képzelj el egy szorzótáblát, leegyszerűsítve így néz ki a dolog, csak a szorzás helyére bármilyen műveletet megadhatsz, akár többváltozósat is
Attól tartok csak numerikusan. Mindegyik esetre csinálsz egy csomó cellát a képlettel. Nem olyan nagy ügy, elég egyszer megcsinálni, aztán a változókat dinamikusan kapja. Majd a célértéket a HOL.VAN függvénnyel választod ki. Az egyetlen feltétele, hogy a váltózókombinációkkal le tudd fedni az értelmezési tartományt.
Én már csináltam ilyet, pont azért mert nagyon körülményes lett volna az ismételt solverezés. Kb. 500 esetnél nyeklett ki az excel, úgy hogy esetenként 100 variánst számolt ki.
Sokat segítene, ha kissé konkrétabban fogalmaznál. Mit is kellene csinálni az egyik oszlop dataival? A lényeg, hogy bonyolult legyen a képlet? Vagy van valami konkrétabb meghatározás is? A feldolgozandó adatok milyen viszonban vannak egymással? Stb., stb.
A feladat a következő lenne: szeretnék készíteni egy táblázatot melyben az egyik oszlop értékeit egy bonyolult képlettel lehet kiszámolni. A képletet csak iteráció segítségével lehet megoldani. Ha jól láttam a solver egy konkrét érték megkeresésére jó. Nekem több 100 esetleg több 1000 számított cellám lenne. Ez esetben hogy tudom megcsinálni?
Tudja valki hogy lehet excelben iterációs feladatot megoldani? Iteráció=próbálgatás. Van egy egyenlet amit csak a számok behelyettesítésével lehet megoldani. Ezt szeretném excelben megcsinálni, csak én nem tudok ilyen függvényről.
képletet használtam, ami többek között a munkalap nevét is megmondja. Onnantól már csak annyi volt, hogy a felesleges infó (elérési út, fájlnév) kiszedjam a nekem kellőt.
Júúúj! Így már érthető a kérdésem milyensége. Bár nekem az idézett meghatározáshoz tolmács kell. (tessék mondani ez régebben ugyebár a marxista egyetemen végzett személyzetis volt? ) :))
kérlek szépen humán erőforrás menedzser posztgrad képzés keretében tanuljuk ezt, közelebbről gazdasági informatika néven fut. (Szent istván Egyetem, Gödöllő)
Az tuti, hogy ezzel a felkészítéssel nem fogok tudni kimutatásokat készíteni :-(
Semmiféle példát nem oldottunk meg gyakorlatilag. A kérdések a mikulás Gábor által szerkesztett, Információból üzleti érték című könyvből vannak. Ezt meg kellett vennünk és itthon kitölteni belőle a tesztet. Az órán ebből sem mondott el szinte semmit.
Hogy miről szólt az óra valójában? Azt magyarázta el, hogy ha majd az önálló tanulást és könyvolvasást befejeztük, akkor mindezeket a dolgokat, amiket teljesítenünk kell ehhez a tárgyhoz, pontosan hová is tölthetjük fel az egyetem szerverén.
Valamint néhány szót hallottunk az ún. szakértői rendszerekről. Erre azt a példát hozta, hogy hogyan döntse el valaki, hogy melyik országba érdemes neki áttelepülni.
Hát ennyi.
Szívesen másolok be a kérdésekből, de nem akarok untatni itt senkit, mert azok már nem exceles témák.
A válaszaidat, ill. a magyarázatokat köszönöm. Ez így tud segíteni a tovább gondolásban. (már amelyik tovább gondolását a képességem, előtanulmányaim megengedik) :))
Ha okosabb nem leszel, de a tesztet kitöltöd, akkor mi leszel? Elég érdekes oktatási módot alkalmaznak felétek. Igaz hasonlítani valójában semmihez nem tudom, mert én még nem vettem részt semmilyen tanfolyamon. Azért kíváncsi lennék arra az 50 kérdésre. Ha nem teher, bemásolhatod. A kérdésekkel kapcsolatos példákat sem oldotok meg?
Ilyesmire gondoltál? Akkor egy oszlop a határérték adatoknak, esetleg több, ha más is kell. Mint az első ábrádon. Ez a kép csak példa, a grafikon csicsázása ugye a következő lépés után...
Sziasztok! Egy diagramos kérdésem volna. Hozok két képet a könnyebb érthetőség kedvéért.
Az első nitrogén-dioxid értékeket ábrázol a napok számának függvényében. További fontos rész rajta: a határértékek (minősítési osztályok) ábrázolása.
Egy ilyet kellene csinálnom, csak más adatok alapján. Meg is vagyok vele (ld. második kép), viszont nem tudom, hogyan vihetném rá fel az x tengellyel párhuzamos határérték-vonalakat.
Köszönöm a segítségeteket. Ettől okosabb sokkala sajna még nem leszek, de itt ez úgy látszik, most nem is cél. Reméljük sikeres lesz a tesztem, ami amúgy 50 kérdésből áll összesen és a többi kérdés sem túl értelmes.
Milyen tanár aki ilyen kérdéseket tesz fel??? Agyrém. Így nem lehet az excelt megtanulni, csak életszerű példák segítségével. Az ilyen oktatás végeredménye, hogy a végzett diák beírja az önéletrajzába hogy ismeri az excelt, aztán meg ha meg kell oldani egy feladatot a gyakorlatban, akkor az persze nem megy.
1. Kimutatás-varázslóval konzisztencia-vizsgálatok nem végezhetôk.
nem igaz. Pl: pivot-varázslóval két vagy akár több adathalmaz is összehasonlítható (‘Multiple Consolidation Range’, magyarul nem tudom minek fordították), ezt lehet konzisztencia vizsgálat is.
2. Pivot-kimutatásokban a mértékegységek a sor-, oszlopfejlécbe integrálhatók.
Igaz az adathalmaztól függően. Ha van egy termékenkénti értékesítéseket tartalmazó adatbázis, ahol az egyik oszlop a mértékegység, akkor ez a mértékegység megjeleníthető a sor ill. oszlopfejlécben.
3. Pivot-jelentésekhez tetszôleges bonyolultságú tér-idô-jelenség aggregációs szintek nem kapcsolhatók (pl. napok, hetek, hónapok, évek).
Ezt a kérdést sajnos nem értem teljesen. Ha jól értelmezem, akkor ez is mint szinte minden, az alap-adathalmaztól függ. Ha az adathalmaz egyik oszlopa a napok, másik a hetek, harmadik a hónapok száma, akkor ez az információ aggregálható a pivot riportban.
4. Idôsoros pivot kimutatásokban, ahol az idô az oszlopfejlécen van ábrázolva, alapvetô hiba, ha egy mértékegységre való szűrés következtében idôszakok nem tűnnek el.
Hamis. Pl. többféle mértékegységben értékesítünk, ezek a sorfejlécben vannak, oszlopfejléc az értékesítési hónap, összesített adat az értékesített mennyiség. Ha januárban csak az egyik mértékegységben értékesítettünk és ezt kiszűrtük, akkor a január ’eltűnik’
5. Klasszikus órarendek az Excel kimutatás-varázslójával automatikusan elkészíthetôk.
Nem, mivel szöveges adatot nem lehet megjeleníteni a pivot adatmezőben.
6. Egy objektum-attribútum-mátrix pivot-táblázatként kialakítható "egy-értékoszlopos" termékkatalógusokból kiindulva.
ugyanezzel a szoveges problemaval szembesultem a minap, mely szerint ertekkent kizarolag szamokat lehet csak megadni. Nem igaz, hogy nincs valami megoldas - ezt nem hiszem el
Hát, töredelmesen bevallom, számomra (amatőr excelesnek) nagyon kacifántosnak tünnek ezek a feladványok. Bár úgy látom másnak is akad hasonló véleménye.
Látom azért kaptál választ.
Tényleg nem csodálkozom már, ha egy ilyen tanfolyamról kikerült emberke inkább útálja, mint értelmesen használja az excelt. (régebben voltak ilyen tapasztalataim)
Én persze szívesen venném, ha valaki tud korrekt választ, okulásunkra füzne hzzá némi magyarázatot, netán példát. Meg is köszönném.
Nos, én most csak totózni, tippelni tudnék válaszokat. Nem is teszem.
Egy példát, az órarandeset kiemelném. Nem egyértelmű számomra, milyen is az az autómatikusan képzett órarend. Magam már próbálkoztam régebben, de nem volt aktualitása, így annyiba maradt. Most viszont, kifejezetten a mai eszemmel, tudásommal egy táblázatba megpróbáltam. Gond az, hogy az egyéb nem száítható cellaértékekkel is (magyarul szöveggel) a pivottáblában adatként nem lehet mit kezdeni. Tehát, a napok, az órák sor és oszlopazonosítóként szépen megjelennek, de hogy adatként milyen óra tartozna hozzájuk, azt manuálisan lehet csak beírni. Ha nem így van, vezessetek rá a megoldásra.
Itt egy képet beszúrok példának.
azért egy-két hókuszpókot el lehet követni pl az egyéni cellaformázással :))
Igaz :( és miként változik, ha H-P-ig és pl. Gipsz Jakab-ra vagyok kiváncsi (a te általad készített verzió szerint), mely napokon volt bent (nem kellenek az órák és a tanárok nevei, csak a napok listái pl. H;K;P ...)
Sajnos segíteni nem tudok, de a véleményem megvan az olyan tanárról, aki így akarja megtanítani az excelt... Ha feladna egy példát, talán még meg is értenéd a logikáját, így sosem fogod. Ez a magyar oktatás.
Nincs semmim, amivel lemodellezhetném, sajnos. De ha lenne, sem biztos, hogy képes volnék rá, mert eddig én sosem foglalkoztam excellel. Nem volt rá még szükségem.
Akkor a további kérdések:
1. Kimutatás-varázslóval konzisztencia-vizsgálatok nem végezhetôk.
igaz vagy hamis
2. Pivot-kimutatásokban a mértékegységek a sor-, oszlopfejlécbe integrálhatók.
igaz vagy hamis
3. Pivot-jelentésekhez tetszôleges bonyolultságú tér-idô-jelenség aggregációs szintek nem kapcsolhatók (pl. napok, hetek, hónapok, évek).
igaz vagy hamis
4. Idôsoros pivot kimutatásokban, ahol az idô az oszlopfejlécen van ábrázolva, alapvetô hiba, ha egy mértékegységre való szűrés következtében idôszakok nem tűnnek el.
igaz vagy hamis?
5. Klasszikus órarendek az Excel kimutatás-varázslójával automatikusan elkészíthetôk.
igaz vagy hamis?
6. Egy objektum-attribútum-mátrix pivot-táblázatként kialakítható "egy-értékoszlopos" termékkatalógusokból kiindulva.