Cserére a következő dolgaim vannak: szőlővesszők dugványozni (Mathiász Jánosné Muskotály, Csaba Gyöngye, Otelló, Medina, Concord, Bianca stb.), egyéb dugványozni/oltásra való vesszők (feketeribizli, pirosribizli, Szentesi Rózsa naspolya, Kieffer körte és egyéb körték, vérszilva, ringlók, meggyek, cseresznyék, szilvák, kajszik, vad őszibarack, óriás sárgászöld alma, finom zöld nyári alma, mogyorók, aranyeső, bodza, magnolia, lila és fehér orgona, csipkebogyó, borostyán, piros virágú leander, lila akác, dupla narancssárga virágú gránátalma, Ukrán óriásdió és egyéb dió oltóvesszők stb.), zöldségmagok és denevérlevelű passiógyümölcs magok, Japánbirs, Mahónia és Tiszafa palánták, liliomgumók, lila virágú Írisz gumók, kaukázusi kefírgomba és még sok minden más.
A frissen ültetett málnatöveim negyed része víz alá került úgy 3 napja. Azt saccolom, hogy még legalább 2 napig ott is maradnak. Ez a kb. 5 napos vízben állás kipusztíthatja őket?
Az is lehet, hogy valamilyen kártevő szaporodott el a talajban, ami kiírtja a málnát. Ebben az esetben ugyanarra a területre nem ültetnék málnát egy pár évig.....
Biztos nem a víz, mert az csak tavaly volt igazán sok, a málna meg már 2-3 éve brutálisan ritkul. És az a fura, hogy semmilyen betegségre utaló jel nincs rajta. Nem sárgulnak a levelek, semmi ilyesmi. Egyszerűen csak nem hajt ki következő évben, ennyi. Korábban nekem is rengeteg új sarjam volt, évről évre egyre több. Aztán kb. 3 éve megfordult a folyamat, olyannyira, hogy alig maradt 1-2 tő. És tényleg semmilyen körülmény nem változott, legalábbis nem tudok róla.
Kb. 6 év sikeres termesztés után a málnaültetvényem 1-2 év leforgása alatt eltűnt, felszívódott. Tudtommal semmilyen káros hatás nem érte. Nem tudjátok mi okozhatta? Talán elöregedett? Nem tudom mennyi az élettartama a málnának.
Ajvé,kissé elhanyagoltad.A málnát sem árt gyommentesen tartani.A kapálás miatt ne aggódj.Én simán elmegyek mellette a kapálógéppel,nem hal meg.A sort macerásabb tisztántartani,de megfelelő tőtávot tartva azt is lehet sekélyen kapálni.Egy jó kondiban lévő málnatőnek annyi gyökere van,hogy ha néhányat elvágsz semmi baja nem lesz,ha elhanyagolod attól inkább.
Lefényképeztem a régi málnásomat a hétvégén. Nekiállás előtt, no és a rendbetétel után.
A gondom, hogy hogy tartjátok tisztán, gyökérsérülésmentesen a málnást? Ha kapálom,a gyöktörzse sérül.szerintetek jó így metszve? Nem tudom jól látható-e, mertle kellett kicsinyítenem a képet.
Jó fajta málna és szeder töveket, valamint csemegeszőlő vesszőket keresek.
Cserére a következő dolgaim vannak: szőlővesszők dugványozni (Mathiász Jánosné Muskotály, Otelló, Fehér Kecskecsöcsű stb., kb. 10 fajta), egyéb dugványozni/oltásra való vesszők (feketeribizli, pirosribizli, Szentesi Rózsa naspolya, Kieffer körte és egyéb körték, vérszilva, ringlók, meggyek, cseresznyék, szilvák, kajszik, vad őszibarack, óriás sárgászöld alma, mogyorók, aranyeső, bodza, magnolia, lila és fehér orgona, csipkebogyó, borostyán, piros virágú leander, dupla narancssárga virágú gránátalma, Ukrán óriásdió és egyéb dió oltóvesszők stb.), zöldségmagok és denevérlevelű passiógyümölcs magok, Japán Birs és Tiszafa palánták, liliomhagymák, lila virágú Írisz hagymák, kaukázusi kefírgomba és még sok minden más.
Ha élnek a tövek, akkor ki fognak hajtani mindenképpen, lehet, hogy már el is kezdték.
Az öreg tövek alján (földszinten) már most ott vannak a hajtáskezdemények, de friss ültetésnél ezek természetesen mélyebben vannak, talán csak április elejére érnek a felszínre, mélységtől függően. Ne kapálj az öreg vessző közvetlen közelében, de ha véletlenül lekapálod a tetejét, azon nyomban hajt tovább oldalról.
Tavaly ősszel ültettem málnát,de olyan málna tő volt,hogy igazából egy fiatal rügyyet se láttam a gyökere körűl.
A kérdésem az lenne,hogy ettől függetlenűl ki fog hajtani a málnám?Ill. a fiatal málna hajtások mikor kezdenek kibújni a földből,nehogy véletlenűl kikapáljam.Amúgy becsületesen ültettem el trágya stb. visszavágva arasznyira.Maguk a tövek élnek mert most metszettem le belőlük egy centit,nem fagyottnem száradt ki egyik sem.
Trágyázni igazából beásással tudod. Megnézed, ha fél méterre a tőtől leszúrod az ásót és kifordítod, sok gyökeret váx-e el. Ha nem, akkor mehet bele a trágya.
Évente mindenképpen felesleges, de ha ültetéskor volt alátéve rendes mennyiség, akkor még most sem fontos. Jó földben egyáltalán nem muszáj ültetés után.
Úgy szokták, hogy ültetés előtt a helyére jó sok trágyát beforgatnak 2 ásónyom mélységbe (a sok az nem egy 40 literes zacskóval egy hosszú sorra, hanem legalább 10 kiló tövenként, 60 centi szélességben).
A málna kizsarolja a talajt, ezért 10 évente át kell telepíteni, akkor az új helyen ismét jól megrágyázni, és annak ki kell bírni 10 évet. Legfeljebb az utolsó években lehet rá tenni egy kis levéltrágyát.
A talajforgatás persze szükséges,ekkor tudod a trágyát is a gyökérzóna alá forgatni.Műtrágya fölösleges,ha van szervesed.Szervestrágya mindegyik jó,de azért a neten utánaolvashatsz a felhasználásuk módjának.
Vegyszer : ha vannak cserebogár -pajorok célszerű talajfertőtlenítőt használni,a csimaszok nagyon szeretik a málnát /meg az epret.../,a vesszőbetegségek ellen rezet,a többit még ráérsz.Gondozott ,szellős,gyommentes legyen,a letermett vesszőket mielőbb kivágni ,eltüntetni...és akkor nagyobb baj nem lehet :)
A fölldet hogyan készítsem elő. Évek óta nem volt benne semmi. Felszántassam, vagy elég, ha meg lesz robizva? Kell- e valami spéci műtrágya hozzá? A kecskék, meg a tyúkok trágyáját ki tudom rá vinni. Az megfelelő? Pemetszert vegyek, mert az sincs itthon semmi sem, mert a kis konyhakertemben, nem szoktunk permezetni, igazából fogalmam sincs, hogy milyen anyaggal kell permetezni.
Tudom, hogy nagyon előre kérdezek, de rá szeretnék készülni az ültetésre.
Célszerű kordonosan.Oszlopokra 3 sorban drót,kb 50-100-150 cm magasan.Tőtáv / ültetéskor/ 50 cm,sortáv...úgy állítsd be,hogy normálisan lehessen közte közlekedni akkor is amikor már nagyok a nem termő hajtások is. Kb 170-180 cm.20-25 cmes vessződarabbal ültesd,öntözd be.Ha megjelennek a az első hajtások /tő ill. gyökér/ akkor ezt a régi vessződarabot tőből kivágni.Ősszel hozzákötözni a drótokhoz.Ha kapott vizet és trágyát /mindkettőt meghálálja/ akkor nagyon hosszú hajtásokat hoz ,ezeket egységes 150-170 magasra kell visszavágni /az ellátottság és növekedési erély függvényében/.A metszése ezen kívül a letermett vesszők kivágásából áll.letermés után mielőbb.Permetezés:tavasszal rezet,lehet többször is,a többit majd ha terem :)Nem macerás a termesztése ekkora mennyiségben.Víz,tápanyag,gyommentesség,ne legyen túl sűrű...és terem ,mint az atom.
Új vagyok, annyira, hogy még málnám sincs. Az anyukámék, most akarják kicsit megritkítani otthon a málnást, modták, hogy adnak töveket, de én nagyon félek, ahhoz messze laknak, hogy idefutkossanak, hogy hogyan kell metszeni, meg megmutogatni, hogy mit hogy kell. De mi meg imádjuk a málnát, pláne a gyerekek.
Elvileg a kertben rakhatom a töveket, hogyan rakjam? mennyit hagyjak el két sor között, én két sorban gondoltam, és kábé 10 méter hosszan. Két tő között mennyi legyen a távolság, és egyáltalán, ha most tavasszal elrakom, akkor mit csináljak vele?
Todom, hogy most sok baromságot kérdeztem, és mindenkitől elnézést is kérek érte!