Keresés

Részletes keresés

construct Creative Commons License 2017.07.17 0 0 1527

Áruld már el nekem, miből táplálkozik a te lenyűgöző rendíthetetlen magabiztosságod!

Szeretnék egyszer én is ilyen fensőbbségesen nyilatkozni valami olyasmiről, amiről semmit se tudok. Mondjuk a molekuláris genetikáról, a szanszkrit nyelvtanról, vagy esetleg az emelt alapú négy szűk szeptimről.

Hogy azok szerencsétlenek mennyire egzotikus fordulatokat vesznek!

Miközben én továbbra is azon töröm a fejem, miként láthatnék rá inkább magára a valóságra.

 

Annyira irigylem ezt a tiszta romlatlan együgyűséget.

Előzmény: ábmrus (1523)
ábmrus Creative Commons License 2017.07.17 0 0 1526

Nézd, ha téged ez megnyugtat, hát én egy határeseten lévő vagyok.

Előzmény: pk1 (1525)
pk1 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 1525

Bizonyára azt gondolod, hogy szellemeskedtem, pedig nem. A vizsgált objektum a mi galaxisunk. Vannak - legalábbis elvileg vannak - olyan észlelők, akik még csak a 13,8 milliárd éves múltunkat látják, azt a sugárzást, melyet az azóta atomokba kötött töltések bocsátottak ki. Akkor most milyen "dinamizmusra" kell gondolni? Itt, de nem most, hanem 13,8 milliárd éve. Bár felőlem lehet akár most is.

Előzmény: ábmrus (1523)
Fat old Sun Creative Commons License 2017.07.17 0 0 1524

Elindítasz egy topicot a cáfolatára, ám azt se tudod, miben áll az, amit tagadni akarsz?

 

Úgy a legkönnyebb :D

Előzmény: construct (1514)
ábmrus Creative Commons License 2017.07.17 0 0 1523

Nézd, annyi egzotikus fordulatot tesz ez a szerencsétlen Nagy Bumm-os világunk (elmélete), csak, hogy a létét - naagy bummos létét -  igazolja, hogy ez már nekem kicsit soknak tűnik. 

 

Én továbbra is töröm a fejemet, hogy mivel lehetne egy való-világra rátalálni.

Előzmény: pk1 (1522)
pk1 Creative Commons License 2017.07.17 0 0 1522

Most vagy továbbra sem értem, vagy beismered, hogy magad is "határeseten lévő objektum" vagy.

Előzmény: ábmrus (1509)
pukoon Creative Commons License 2017.07.17 0 0 1521

sz.tem ez egy rossz humor a felületes szemlélődő számára, de valójában komoly filozófiai mélységei vannak...

Előzmény: Mungo (1508)
mmormota Creative Commons License 2017.07.15 0 1 1520

Ez egy elég tipikus cikk. A laikus elolvas egy népszerűsítő cikket, és kb olyannak látja, mint egy népmesét, amiben sárkány meg királyfi helyett kvantum meg kvark szerepel. Aztán úgy gondolja, hogy ő jobb sztorit is tud ezekkel a szereplőkkel, és megírja. 

Előzmény: takacs.ferenc.bp (1519)
takacs.ferenc.bp Creative Commons License 2017.07.15 0 0 1519

Már az első két mondat elvette a kedvemet a továbbolvasástól. Nagyon rosszul van leírva a határozatlansági reláció. Elég pontosan meghatározható egyszerre az impulzus, és a pozíció. A lényeg: a kettő szórásának szorzata mindig nagyobb a redukált Plank állandó felénél. Ez pedig egy nagyon pici érték, bár egyetlen részecske esetén már jelentős lehet, és elvi korlátot állít a pontos meghatározhatóság elé. Szó nincs arról, hogy egyszerre csak az egyik mérhető. Mérhetők, de nem pontosan.

Előzmény: Törölt nick (1517)
ábmrus Creative Commons License 2017.07.15 0 0 1518

Hát való igaz, a bumm elmélet igazolásához sok komoly fordulat lezajlásának elfogatása szükséges, én meg a józan egyszerű változat bizonyításán töprengek.

 

Eddig a felvetéseim erős ellenszenvet váltottak ki a kissé túlkomplikált teóriákat jól ismerők, azokat igazoltnak elfogadók részéről.

 

Én türelmes vagyok, ha minden felvetésemet egy egy már rég és jól kidolgozott teória cáfolja is, engem nem nem térít el a további önálló gondolkodástól. Lehet, hogy nem tudom hitelt érdemlően megcáfolni a mostani Tudomány nagyra becsült téziseit, de attól azért azok nekem kétségesek.

 

Ennek ellenére köszönöm a közreműködésedet,  és az összes hozzászóló e rovaton kifejtett véleményét, a kulturált párbeszéd mindig hasznosabb mint az egymás pocskondiázása. 

Előzmény: construct (1514)
Törölt nick Creative Commons License 2017.07.15 0 0 1517

A Nagy Bumm bekövetkeztére volt egy esély, ami vélhetően be is következett.

Erről szól az alábbi poszt is.

 

http://agondolatteremtoereje.blog.hu/2017/07/15/a_hatarozatlansag_is_meghatarozott

Bétaverzson Creative Commons License 2017.07.15 0 0 1516

Einstein, az ő gravitációs matekjának magyar segítséggel történt kidolgozása után csalódottan jelezte, hogy műve aligha lesz gyakorlati célokra használható.

E tévhitében két agytröszt próbálta megingatni igen hamar: Friedmann és Schwarzschield.

 

Nagyon hamar elvesztettük őket, valami háború rosszvoltából ...

 

construct Creative Commons License 2017.07.15 0 0 1515

"a "horizonton" túli objektumok "tovább nyújtódó fénye" ad e számunkra észlelhető infravörös nyomot?"

Az égbolton ma látható CMB túlnyomó többsége az infláció végére a horizontunkon kívülre fúvódott, és a későbbi lassuló tágulás alatt lassanként került csak vissza belülre.

Előzmény: ábmrus (1501)
construct Creative Commons License 2017.07.15 0 1 1514

Bonyolódik?

Ugyan már! Épp a lassuló tágulás volt a Nagy Bumm alapelgondolása, miután kiderült, hogy az Univerzum nem lehet statikus.

Később, a nyolcvanas években derült ki, hogy a 10-33 - 10-32 sec környékén kellett legyen egy rövid de intenzív gyorsulás, az infláció. Csak ezzel sikerült megmagyarázni a háttérsugárzás és az egész látható Univerzum feltűnő homogenitását, nagy léptékű görbületlenségét, a CMB apró mintázatainak eredetét, valamint a mágneses monopólusok hiányát. A 6 milliárd éve tartó, egyelőre csak mérsékelt gyorsulásra pedig pedig az ezredforduló előtt derült fény, a távoli galaxisok és halmazok Hubble paraméterének kimérésével.

Ne mondd már, hogy te most csodálkozol rá az alapvető lassuló tágulásra!

Meddig folytatódik még ez a lelepleződés?

Elindítasz egy topicot a cáfolatára, ám azt se tudod, miben áll az, amit tagadni akarsz?

Ami még hagyján, de legalább hajlandóságot mutatnál a tanulásra.

Ehelyett ilyen tohuva bohu mondatok igazítgatásával kísérletezel:

"A gyorsuló tértágulás következtében, a határeseten lévő objektumok okán, bizonyos "dinamizmust" is feltételezhetnénk a "horizonton"?"

Előzmény: ábmrus (1510)
Bétaverzson Creative Commons License 2017.07.15 -3 0 1513

Be kellene bizonyítani, de az ilyesmihez én (még) nem értek.

Előzmény: Bétaverzson (1512)
Bétaverzson Creative Commons License 2017.07.15 -3 0 1512

Adhat-e hasznos (iránymutató) megoldást számunkra - az öröklétért küzdők számára - olyan egyenlet, amelynek egy/több paraméterét végtelennek vesszük?

Bétaverzson Creative Commons License 2017.07.15 -3 0 1511

A végtelenről írtál ...  Ismert, hogy sokan dobálóznak ezzel.

Hol vannak felsorolva azok a matematikusok, ill. matematikai fizikusok, kik szerint a végtelennel dobálódzás dícséretes - előremutató tevékenység ? :)  

Előzmény: construct (1506)
ábmrus Creative Commons License 2017.07.15 -2 0 1510

A lassuló tágulás hosszú (legalább 6 milliárd éves) időszakában, mindvégig újabb és újabb objektumoknak kellett belépniük a horizontunkon belülre, így a ma látható CMB nagy része kívülről jött vissza, de abban nem mutatkozik semmiféle határfelület, hanem igencsak homogén.

 

Még lassuló időszakkal is számolnunk kell, bonyolódik a bumm-elmélet!

Előzmény: construct (1506)
ábmrus Creative Commons License 2017.07.15 -2 0 1509

Igazítok a mondatomon.

 

A gyorsuló tértágulás következtében, a határeseten lévő objektumok okán, bizonyos "dinamizmust" is feltételezhetnénk a "horizonton"?

Előzmény: pk1 (1505)
Mungo Creative Commons License 2017.07.15 0 0 1508

Muszáj volt ide pukizni?

Előzmény: pukoon (1507)
pukoon Creative Commons License 2017.07.15 0 0 1507

ez csak mikrotágulás!

 

egy naaagy makrotöpörődés része!!!!!!!!!!

 

 

-a "nagy" Bumm?  -nevetséges-   egy óóóóriási ROTTY része!!!!!!

construct Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1506

"A táguló tér valamely horizont zónáján észlelünk e ritkább objektum sűrűséget . . ."

A kozmológiai horizontunk, nem valami abszolút hely az Univerzumban, hanem a megfigyelőtől függő. Egy hozzánk képest távoli megfigyelő horizontja máshol helyezkedik el, az ő számára 'horizonton belüli tartomány' lehet diszjunkt a miénkhez képest.

 

Az Univerzum tere biztosan sokkal nagyobb mint a mi horizontunkon belüli tartomány, s talán végtelen is. Nagyon erre utal a modern precíziós kozmológia egyik legfontosabb eredménye, hogy a tér nagy léptékben görbületlen, s a korábbi kozmológiai időszakokban még a mainál is sokkal görbületlenebb volt, egészen az infláció végéig visszamenve. Márpedig egy görbületlen tér vagy nyílt végtelen (mert nem tud a maga farkába harapni), vagy ha véges, akkor valami keretének, határfelületének kell lennie. Ennek pedig semmi jelét nem tapasztaltuk. A lassuló tágulás hosszú (legalább 6 milliárd éves) időszakában, mindvégig újabb és újabb objektumoknak kellett belépniük a horizontunkon belülre, így a ma látható CMB nagy része kívülről jött vissza, de abban nem mutatkozik semmiféle határfelület, hanem igencsak homogén.

Előzmény: ábmrus (1502)
pk1 Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1505

Bocs, de a középső mondatodat szintaktikailag sem értem. Pl. mi az alany?

Előzmény: ábmrus (1504)
ábmrus Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1504

A kérdésem, kérdéseim megválaszolatlanok.

 

A gyorsuló tértágulás a határeseten lévő objektumok okán bizonyos "dinamizmust" is feltételezhetnek a "horizonton".

 

Vagy tévedek?  

Előzmény: pk1 (1503)
pk1 Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1503

Nekem úgy tűnt, a mikrohullámú háttérsugárzásról beszélsz, eddigi válaszaimat kérlek ennek fényében olvasd.

 

A kérdésedre pedig: aminek a fénye, jele sok zével eltolódva most ér el hozzánk, az jelenleg simán lehet már a horizonton túl, sőt a mostani gyorsulásos modellek szerint a látott galaxisok fele is, azaz elvileg sem fogjuk megtudni, mivé fejlődtek mára.

Előzmény: ábmrus (1501)
ábmrus Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1502

A táguló tér valamely horizont zónáján észlelünk e ritkább objektum sűrűséget, ha nem esélyesek vagyunk a VILÁG KÖZEPE pozíciójára. -:) 

 

A táguló tér miatt mennyivel ritkább a horizont zóna még észlelhető objektumainak sűrűsége.

 

/Ábrázológeometriai ismeretem folytán felmerült bennem a gondolat, hogy a távoli zónákban arányos objektum ritkulást kellene észlelnünk. A tévedésem lehetősége persze nincs kizárva. (Nem tudtam még teljes mértékben magamévá tenni a kozmológia legfrissebb teóriáit.)/

ábmrus Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1501

Mik lennének ezek a lámpácskák, amelyek lekapcsolódnak?

És mit jelent az, hogy lekapcsolódnak?

Hogy tudnak a távolodástól lekapcsolódni?

Végül, mit jelent az, hogy átváltanak infravörös forrássá?

Nem értem, milyen objektumokra, és miféle fizikai jelenségekre gondolsz, mit értesz félre, vagy mit akarsz állítani.

 

Nem érted a hasonlatot: fényforrás = egy galaxis.

 

Tér tágulás miatti "távolodás" igazolása = a fénye a hosszabb hullámhossz tartományba tendál.

 

Túlra tágultak az általunk belátható "horizonton" = "lekapcsolódtak".

 

A kérdés:

a "horizonton" túli objektumok "tovább nyújtódó fénye" ad e számunkra észlelhető infravörös nyomot?

Előzmény: construct (1484)
takacs.ferenc.bp Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1500

Egy táguló objektum tágulásának mértékét többféleképpen meg lehet adni.

 

Az is egy jó definíció lehet, amit mondtál, hogy megadjuk időegységenként hányszorosára nő az univerzum. A nehézség benne, hogy az univerzum nagysága nem mérhető, és igen hosszú következtetési láncon keresztül tudjuk megbecsülni. Nem véletlen, hogy nem így adják meg az univerzum tágulásának mértékét.

 

A másik mérték megadási mód, amit használunk, az a Hubble konstans. Ez szintén az univerzum tágulásának mértékét adja meg, sebesség/távolság formában, ahol is adott távolságra levő 'nyugvó' objektumok távolodási sebességét adjuk meg. A nyugvó távolodó logikai ellentmondását éppen az univerzum tágulásának ténye oldja fel. Ez esetben az univerzum mérete következmény, mivel a látható univerzum méretét éppen a fénysebességű távolodás, tágulás határolja be.

Előzmény: Elminster Aumar (1498)
pk1 Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1499

Én is erre céloztam. Álmomban sem gondoltam volna, hogy éppen takacs.ferenc.bp fog belekötni a számomra most is korrektnek tűnő hozzászólásomba.

Előzmény: Elminster Aumar (1498)
Elminster Aumar Creative Commons License 2017.07.14 0 0 1498

"Így a tágulás távolodás is."

 

Nem az.

Az ilyen összekutyulásokból jönnek például azok az ökörségek, hogy "egykor az univerzum tágulása meghaladta a fénysebességet is".

 

Legalább aki ért hozzá, az ne kavarja a kettőt! A tágulás "sebességének" a definíciója a (jellemző) méretek aránya osztva az idővel, mértékegysége 1/s. A távolodás - mint minden mozgás - sebességének definíciója viszont a távolságok különbsége osztva az idővel, mértékegysége m/s. Össze sem vethető a kettő! Az egyik egy mozgás, a másik egy nagyítás.

 

Egy táguló rendszerben vannak egymástól távolodó pontpárok. Viszont egymástól távolodó két pont nem táguló rendszer.

Előzmény: takacs.ferenc.bp (1496)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!