Tisztelt topiklátogató!
Ide várunk minden olyan adatot, megfigyelést amely a magyarországi nappali és éjjeli lepke faunával kapcsolatos! Megkérek mindenkit, hogy bárhol az ország területén megfigyelt és beazonosított lepkefajok megfigyelési adatait itt közölje! Ennek a topiknak a segítségével megpróbáljuk meghatározni, feltérképezni hazánk napjainkban még sokszínű lepkefaunáját!
Az adatbázisba fotókat is várunk. A fórumot hazai hivatásos lepkészek figyelik, akik ha kell, segítséget nyújtanak a meghatározásban!
Még március végén fotóztam ezt a hernyót,5+cm, Bp.XXI.ker,több helyen is láttam őket többnyire az aszfalton gyalogolni valamerre.Talán valamilyen szender?
(Csak kicsit néztek rám furcsán amikor látták hogy felszedem őket és visszarakom őket a bokorba...:)
Naplás-tó és cinkotai kiserdő környékén is beindult a nyár. A sok-sok ibolyás tűzlepke (L alciphron) mellett idén nagyon sok málnagyöngyház (B daphne) repül. Elindultak nagyszámban a sakktáblalepkék (M galathea) is. Több kis színjátszólepkével (A ilia) is találkoztunk már, amelyek szívesen pihentek meg rajtunk. Volt még nagyszemes boglárka is (G alexis).
Egy boglárkában nem vagyunk biztosak: P argyrognomon lenne kék foltok nélkül?
És végül egy Z polyxena hernyó, melyet farkas kutyatejen találtunk:
Ez meg pár olyan ami nem tartozik a nappali lepkékhez. Tudom hogy ez csak név, de azért érdekes hogy nappal is mennyi ilyen moly szerű izé mászkál, még a virágokon is repkednek mint a pillangók. Van köztük nagyon látványos is.
Most fedeztem fel ezt a fórumot. Főleg a szakértők jelenlétének örülök. Rögtön kérdezek is: ez a lepke Melitaea kellene legyen, de egyik fajt sem látom ráilleni. Valamelyik aberráció lenne?
Valóban, pár hónapja olvastam Vas Zoltán könyvét a darazsakról, és ott le is írja a különbséget, de amatőr érdeklődőként valahogy nem ugrott be, hogy a hasi potrohlábakat számoljam. :-) Sokat segítettél, köszi mégegyszer. Akkor, hogy tényleg on legyek, néhány szintén bakonyi kép:
Hát ebben a hideg szeles időben (késő du, kora este) is volt élet.
Igaz kicsi..
Viszont találkoztunk egy 20-30 feletti őszapó csapattal. Tavasszal még nem figyeltem meg ilyet. Télen szívmelengető látvány, amikor mindenféle énekesmadár egy csapatban repül, igen nagy létszámban. De, hogy ekkora....kizárólag őszapókból álló bandát még soha nem láttam. Sárgarigó (seregély) hangját hallottuk, crossmotorosok hangját, porfelhőjét hallottuk, szívtuk. A fák letörő ágainak reccsenését hallottuk. Nem, nem a szél, bodzát gyűjtöttek.. Láttunk Fekete harkályt, a rendszerint itt költő szürke gémet Fülemüle, barátposzáta is énekelt. Én átfagytam, így most vodka mellett sincs kedvem énekelni... :-)
Farkasalma 0..
Kis szénalepke, araszolók (párducfoltos, barna réti) , közönséges aranybagoly (valószínűleg)
A megerősítés egy tegnapi kis szénalepkét és farkasalma lepkét érdemel. Sajnos ez utóbbi bár területileg terjeszkedik a Szilas-patak mentén, de max 5-6 példányt figyeltünk meg a Naplás-tó és az M0 között tegnap. Azok is elég kótyagosak voltak. Egy másik fotós pl. a bringások elé állt a lepkét védve, mert a szűk ösvényen akart pihenni és nem is akart elrepülni. A többi is hasonlóan viselkedett. Ezt du figyeltük meg. Volt még pókháós, c-betűs, nagy szemes bogi, kevés hajnalpír, kis busa, mályva busa, valami citrom, vagy kénes lepke (távolabbról láttuk), répa, repce, mustá, barna tűzlepke, kockáslepke, barna levélaraszoló, barna rétiaraszoló (sok). A fotós akivel összefutottunk látott még kis fehérsávos lepkét, meg kardost.
A mai nap a kollégám ezt a (talán valamilyen bagoly) lepkét egy ma kibontott vésőszárakat tartalmazó dobozban találta. Nem gondolom, hogy Németországból, vagy Hollandiából, esetleg Kínából jött volna, mert pakolást nem hiszem, hogy túlélte volna. Valószínűleg ma, kibontás után mászhatott bele. A nejem, aki nálunk a fő lepkész most diákokkal foglalkozik, így nem tudom mikorra határozná be a fajt.
Szóval, aki tudja, kérem ossza meg melyik lepke Ő:
Ma Bp., X ker. raktárunk előtti betonon pihent. Miután egy nagy BMW szokott ott állni és mert elkezdték piszkálni, így kézre csalogatás után áthelyeztem egy biztonságosabb helyre.
Sáskát már fotóztam amint busalepkét evett, meg szitakötőt ami ette barna réti araszolót, pókot ami a fekete szemeslepkét (ezeket a nejem vagy az én korábbi hozzáoszlásainkban képekkel is beszámoltunk (18029,18057)), de itt nem tudtam eldönteni mi történik.