Keresés

Részletes keresés

tereketa Creative Commons License 2007.02.01 0 0 183
A lényeg, hogy már eleve nagyon szép felületet kell csinálni csiszolás elött.Utána kisgépbe, vagy fúróba fogott 80-as csiszolóval(lamellás) csiszolom, majd kézböl tovább,100-400-800-1000-es cziszolópapírral.ezt érdemes nagy fordulaton csinálni.a végén rongyal fényezem,majd fogok egy marék forgácsot és azzal.
Ezután már tükörfényes felületnek kellene lennie, amit tovább kezelek valamilyen természetes olajjal.(Szezám,oliva,len,stb..)ezt az olajos kezelést 4-6 alkalommal meg lehet ismételni.
Trike. Creative Commons License 2007.02.01 0 0 182
csiszolás után viasz
Előzmény: Shiva72 (181)
Shiva72 Creative Commons License 2007.02.01 0 0 181
Senki sem jár ide???? :(((((
Shiva72 Creative Commons License 2007.02.01 0 0 180
Sziasztok!

Örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra.
Én hobbiszinten dolgozok faesztergával, nemrég sikerült hozzájutnom egy osztrák gyártmányú géphez, előtte pedig egy kis házi barkácsgéppel dolgozgattam.
Az lenne a kérdésem a hozzáértőktől, hogy amikor a munkadarab elkészült, hogyan lehet fényezni azt (lakkozáson kívül) ?
Üdv. Shiva
dacia-2 Creative Commons License 2007.01.30 0 0 179
hopp, ezt a hobbiasztalosba szántam, de sebaj, van átfedés... mindenesetre átteszem oda :)
Előzmény: dacia-2 (178)
dacia-2 Creative Commons License 2007.01.30 0 0 178
Voltam ma egy helyi bosch  boltban, sajnos itt nincs fűrészlap akció :( Viszont találtam egy nagyon klassz egykezes szorítót, stanley-t. 1700 ft a félméteres, nagyon hasonlít a wolfcraftéra, de annál szerintem olcsóbb. Ha ilyesmire van szükségetek, szerintem megér egy próbát.
dacia-2 Creative Commons License 2007.01.30 0 0 177

Most volt a woodworkingchannel.com-on egy nagyon jó műsor: tökéletes élezés gép (kettősköszörű) nélkül, mindenféle típusú vésőkre és késekre. Ajánlom nektek is, a címe: Woodworking at home: issue#7 how to sharpen tools. legközelebb hajnal 5-kor lesz, de naponta 1-2 alkalommal lemegy...

gptr Creative Commons License 2007.01.29 0 0 176

Egy ehez hasonló módszert mesélt a nagyapám valamikor, aki elég spíler volt a trükkökben. Én magam nem próbáltam, de nem is láttam. Ez fémesztergán működik, fa, vagy műanyag golyókra. A lényege:

Le kell nagyolni egy kb formahelyes golyót, majd az általad említett módon a tokmányba befogott farúdba egy fészket kialakítani. A késbefogóba (fémeszterga) kell egy körben élesre köszörült fémcső, amit ferdén hozzányomnak a lenagyolt golyógoz. A munkadarab a fészekben "bolyong", a cső éle, meg szabályos biliárdgolyót csinál belőle.

Előzmény: adchef (172)
fastumgél Creative Commons License 2007.01.29 0 0 175
Szevasztok,ha valakit érdekel a praktikerben február 02.-tól kapható egy 8E209 tipusjelű faeszterga cca.70.000.forintos áron,egy csomó kiegészitővel felszerelve,most megyek megnézni.
fastumgél Creative Commons License 2007.01.28 0 0 174
Hát ez fantasztikus,nagyon jó ötleteket kaptam-hiába egy ember nem ember -nagyon szellemesek a leirások talán jövő héten lesz időm.Egyébként úgy látom,hogy az e késbefogószerkezet némi ügyességgel elkészithetö.
adchef Creative Commons License 2007.01.27 0 0 173
Jaj, azt elfelejtettem, hogy a két henger közé fogott golyót két-háromszor  el kell forgatni 1/3-ad vagy fél fordulattal. Így tökéletes lesz a gömb.
Előzmény: adchef (172)
adchef Creative Commons License 2007.01.27 0 0 172
Nagyon is jól műkszik a dolog. A leírás jó volt. Ha nem bánjátok kicsit kiegészíteném.
Naszóval, angol nyelvű szakirodalomban ezt a technikát "ghost ball"-nak hívják. Nagyon egyszerű a dolog. Veszel (értsd: csinálsz) egy akkora átmérőjű hengert, amekkora átmérőjű gömböt akarsz. Természetesen néhány mm ráhagyással, hogy majd csiszolni lehessen. A hengeren bejelölsz pl. ceruzával egy olyan hosszú szakaszt, amekkora a henger átmérője. A hengert két csúcs közé befogod és a jelölések közötti részt naggyából gömbölyűre esztergálod. Természetesen nem lesz tökéletes, hanem inkább tojás vagy rugbi labda alakú, de ez nem is baj. Kiveszed a gépből a félkész darabot és levágod a két végéről a hengeres részeket. Ezt a tojás alakú (vagy amilyenre sikerült) darabot félreteszed egy kicsit. Az előbb levágot két hengeres részt befogod tokmányba vagy síktárcsára vagy üreges tokmányba és az egyik homlok felületébe esztergálsz egy homorú üreget. Az üregnek nem kell mélynek lennie. Elég 5-10 mm. Most jön a lényeg.
A félkész golyódat (tojás) befogod e közé a két homorú üreges henger közé. Az egyik henger a tokmányban a másik vele szemben a nyeregszegen. Ha most elindítod a gépet máris látni fogod, hogy miért hívják ezt "ghost ball"-nak (szellem golyó). A forgó gépen szépen látszik a leendő golyó alakja. Már nincs más dolgod, minthogy a felesleget eltávolítsd egészen a középen látszó szellemgolyó körvonaláig.
Előzmény: halaloszto (171)
halaloszto Creative Commons License 2007.01.27 0 0 171
Tenyleg mukodik? Es sikerult jol leirnom?

vajk
Előzmény: adchef (170)
adchef Creative Commons License 2007.01.27 0 0 170

Ilyen eszköz létezik a faesztergályos szakmában is. Remélem sikerült feltenni a képet. Hátrány, hogy csak bizonyos méretkorlátok között működik.

Én a Halálosztó által leírt módszert használom teljes sikerrel.

Előzmény: Trike. (169)
Trike. Creative Commons License 2007.01.27 0 0 169

Fémiparban létezik gömb esztergáló alkalmatosság, ami egy forgó késtartó. A lényege, hogy a forgáspont a főorsó forgástengelye alatt legyen, a kés hegye pedig vízszintesen legyen a forgástengellyel 1 magasságban, a gömb sugara a kés hegye és a forgáspont között állítható. Kinagyolt darabnak érdemes nekiengedni, de marad egy kis rész amikor már leválik a gömb a befogásról, de a gömböket ki szokták legalább 1x fúrni, menetelni a rögzítéshez.

 

Más: 1x fa golyókat kellett sorozatban erdészfúróval megfúrnom 3mm mélységben. Oszlopos fúró adva volt mélységmérő tárcsával, üttközővel, csak a golyókat kellett mindig a főorsó tengelye alá pontosan betenni és megfogni sérülés nélkül.

Rögzítettem egy deszkát az asztalra, utána 1 akkora erdészfúróval fúrtam át, hogy a golyónál kisebb lyuk és a golyó találkozásánál lévő pontra fektetett érintő között kb. 6 fokos szög legyen (ekkor önzáró, mint a tokmány morse kúpja). A fúrás közben nem forogtak el a golyók, csak fúrás után kellett mindig alulról egy fával kiütni.

Előzmény: halaloszto (167)
fastumgél Creative Commons License 2007.01.26 0 0 168

Nem rossz. Ma kipróbálom. Az eredményről tájékoztatlak. Egyébként azt szeretném megkérdezni, hogy ki milyen esztergapaddal rendelkezik?

Nekem egyenlőre kb. három éve egy Ferm esztergám van, amit a Praktikerben vásároltam. Szevasztok! 

halaloszto Creative Commons License 2007.01.25 0 0 167
En egyszer olvastam egy modszert golyo esztergalasara, es olyan otletes volt, hogy megjegyeztem.

Elorebocsatom, hogy bekapcsolt esztergagepet meg nem eritett a kezem.

Felteszed az alapot ket csucs koze. A leendo golyo atmeroje fele-harmada szeles reszt a kozepen megcsinalsz szep hengernek, a tobbit lenagyolod amennyire a befogas megengedi. Meg a gepen forgas kozben ceruzaval a kozepet megjelolod, igy lesz rajta korben egy vonal.

Kiveszed, a befogasoknal nagyjabol lefureszeled, es ket homoru alatet koze befogod keresztben ugy, hogy a csucsok pontosan a felrajzolt korre mutassanak, ket atellenes pontban. Tehat a karika egy atmeroje essen a forgastengelybe. Ahogy igy megforgatod, az elobb eloallitott tokeletes kor egy atmeroje korul forog, igy egy tokeletes gombot ad. Szepen addig kell levenni, hogy a kor mindenutt eppen eltunjon. A befogas miatt szukseges lehet meg egy felfogatas.

Engem mint technikai/matematikai erdekesseg fogott meg, nem tudom mennyire praktikus.

vajk
Előzmény: fastumgél (165)
fastumgél Creative Commons License 2007.01.25 0 0 166
Na holnap itthon van a gyerek,a segitségével nyomatok egy-két fotót a műhelyről,meg a művekről.
fastumgél Creative Commons License 2007.01.25 0 0 165

Nem rossz,köszönöm a tanácsot,megnézem az oldalt,-igazából sajnálnám elbarmolni a tokmányt.Talán könnyebb és egyszerúbb elkésziteni fából.Igazából csak az bosszant,hogy "külföldön"-mennyi minden hasznos dolgot lehet vásárolni.

Más:golyót esztergált már valaki?Nekem egy felet sikerült - csak az a baj,hogy nem tudom a kiesztergált felet hová befogni.csá

Trike. Creative Commons License 2007.01.25 0 0 164
Yó az ötlet, ha kemény fából csinálod akkor ritkán kell cserélni, ill. , ha kicsit csesződik a felület 1xűen megkaristolod és mehet tovább.

10pont!
Előzmény: tereketa (162)
tereketa Creative Commons License 2007.01.25 0 0 163
http://www.turnwood.net/turning_wooden_bracelets.htm
tereketa Creative Commons License 2007.01.25 0 0 162
tereketa Creative Commons License 2007.01.25 0 0 161
Lehet fábol is:
Trike. Creative Commons License 2007.01.24 0 0 160
Az anyaggal nem lesz semmi gond (vastagfalút válassz), csak pontosan csináld, különben ütni fog!
Előzmény: fastumgél (159)
fastumgél Creative Commons License 2007.01.24 0 0 159

Az az igazság,hogy jelenleg egy 150.-es fémipari tokány van ráerősitve a siktárcsámra,ezzel nincs baj,elég jól használható,csak nagyon balesetveszélyes a kiálló pofák miatt,elég rendesen megüti az ember ujjait,ha nem vigyáz.Ha jől értem,akkor ennek a tokmánynak a pofáit kell "sikba"hozni,majd erre valahogy  ráerősiteni egy négybe vágott talppal rendelkező csődarabot.Az a kérdésem,hogy esetleg egy olyan cső megfelel-e,amit a gázosok meg a vizszerelők használnak?Kössz a választ,cső.

Trike. Creative Commons License 2007.01.23 0 0 158
Ha jól látom, akkor ez egy mezei eszterga (fémipari) tokmány, csak a pofák síkra lettek munkálva és egy 4-bevágott tárcsa lett ráerősítve.
Ez is csak 8 ponton fogja meg a pörgetnivalót, ha nem pont akkora az átmérő mint a "pofa" belső átmérő.
Szerintem házilag kivitelezhető: lenagyolt tárcsa ráhegeszt (vagy csavarral rögzít) a betekert pofákra, készre munkál, 4-bevág
Előzmény: fastumgél (157)
fastumgél Creative Commons License 2007.01.23 0 0 157
Az a kérésem volna,hol lehet ilyen tokmányt szerezni,venni,stb,és mennyiért?köszi
adchef Creative Commons License 2007.01.21 0 0 156
Ilyen rátétet én is akarok csinálni a tokmányomra. Azt már tudom, hogy hogyan fogom csinálni, már csak egy kis ráérő idő kellene. Ami mostanában nem nagyon lesz sajnos :(
Előzmény: tereketa (155)
tereketa Creative Commons License 2007.01.20 0 0 155
aha!szóval te voltál az!Mondta, hogy nemrég adott el egyet.jó lett volna nekem is...most vadászom egy ilyenre:


adchef Creative Commons License 2007.01.20 0 0 154
Nemrég vettem tőle egy tokmányt.
Előzmény: tereketa (153)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!