Addig, amíg nincs a népességnek megfelelö tele mézes keret (ha 7-et takar, akkor 7 mézes keret kell (oldalról takarással), ha 10-et, akkor tíz.
Idö (natári) szerint most hétvégén van kb. az utolsó lehetöség, hogy (a lehetö legsürübb) sziruppal etessünk, mert késöbb az invertálás nagyon megviselné a telelöméheket, amiknek tavasszal még fontos feladatuk lesz.
Lehet, hogy azokat a kidobott bölcsöket meg kellett volna tartani pároztatókaptárban/kölyökcsaláddal, már csak azért is, mert ha tényleg gond van az anyával, minél több lehetöséged van a pótlására, ha eltünik valamikor, annál biztosabban lesz abból a családból áttelelö. Meg ha több opciód van pároztatásra, egy csak sikerül közülük.
Nézd meg azt az anyát, nem hiányzik-e esetleg egy lába/szárnya vagy valami. Mindenképp gond kell legyen vele, ha le akarják váltani, rajzás ilyenkor már gyakorlatilag kizárt, mivel már rég a télre készülnek.
Nálunk tavaly egy anya szeptemberben párzott be, egy marék méhhel telelt be. Normál esetben nem takarok (habkaptárban nincs rá szükség), da ezeket takartam, ahogy tudtam, idén tavasszal iszonyatosan megerösödtek.
Ha ilyentájt bölcsőket húznak, annak valami oka van. Lehet, hogy nincsenek megelégedve azzal az idei anyával? Mindenesetre, nem biztos, hogy okos dolog az ilyet rögtön kaszálni.
Szép estét mindenkinek! Esetleg tudna segíteni nekem valaki? Egyik családom húzza a rajbőlcsöt és a váltó bölcsöket is,kezelve napra után voltak, helyük van bőven,anya idei nagyon szépen petézik,élelmük is van.Mi lehet a probléma?
Szia! Köszi a választ. Ma reggel megoldódott a dolog, legalábbis remélem. Béreltem emelőkosaras darut és győr szaki - 82 eves!! - lepermetezte őket, majd áttörte a fészket. Nem háziméhek voltak, hanem vadméhek, én nem értek hozzá, de elhiszem :) Állítólag a háziméhek nagyobbak. Szerencsére nem volt még vastag a fészek, könnyű volt áttörni. Pár nap és jöhet a kémény tisztítása, majd a lezárás felülről. Tanulságos volt az biztos. Katasztrófavédelem szarik rá, nem foglalkoznak vele, a lakosság intézze maga, hívjon méhészt, irtót stb. Azt mesélte a darus, hogy volt olyan kéménynél, amit több meter mélységig teljesen belaktak, ott csak a bontás jöhetett szóba... Szép napot! Ja, amúgy Győr mellett lakom.
A munkahelyemen meg volt egy raj, ami nem hogy kéménybe fészkelt, hanem egy fa ágára, oda húztak 5-6 rendes nagyságú lépet, az ágra meg építettek egy pagodaszerű tetőt viaszból, tettem is fel róluk képet. November környékén még bőven döngicséltek az enyhe időben, igaz, januárra elfogytak, ahogy az élelmük is...
Gondolom, az eltávolításnak inkább fizikai gondjai vannak, magyarán nem férni hozzájuk. A kéményt lebontani meg nem tervezed egyelőre, valószínűleg :) Legalábbis, a gond az, hogy ha csak ősszel jutsz odáig, hogy visszabontsad, addigra már kiépítik a fészket télire, amiről áttenni őket kaptárba, nem kecsegtet sok sikerrel, VAGY addigra kiderülhet az is, hogy nem lettek telelőképesek, akkor meg azért nem bajlódna vele a méhészek többsége. Ha nem okoznak napi gondot, akkor őszig a kérdés úgyis elválik, az esetleges kiirtás meg nem annyira bonyolult, bár én is elkerülném, ha lehet. Helyileg hol vagy?
Szép napot! Segítségre lenne szükségem. Két éve költöztem családi házba a családommal, jelenleg van három használaton kívüli kéményem, amit idén szeretnék lezárni/visszabontani, ha a tetőcserém lesz. Sajnos egy hete az egyik kéménybe beköltözött egy méh család. Körbejártam a témát, a méhészek többsége nem vállalja, hogy kiszedi onnan őket, rágcsáló és kártevő irtók is problémáznak rajta. Hogyan tudnám eltávolítani ezt a méhcsaládot? Nem feltétlenül szeretném elpusztítani őket, ha megoldja valaki humánusan és elviszi őket, szívesen adom. Nem ingyen kérném a munkát természetesen. Ha élve nem megy akkor milyen méreggel tudnám elpusztítani őket? Előre is köszönöm a válaszokat! Üdv
Ahol egyszerre van öreg és párzatlan anya, ott egymás közt lerendezika dolgot,legtöbbször a fiatal győzelmével. Nagyritkán előfordulhat, hogy csendesváltásnál az öreg és a fiatal is petéz, de ez nagyon ritka. Ahogy az is, hogy a párosodó anya (akár 20X is párosodhat, többször kirepülve nászútra) eltájol, és a szomszéd kaptárban köt ki. De mégegyszer: tutulás=rajzásra készülés (toborozza a vele együtt lelépni akarókat), ami a család állapotának függvényében jön létre. Nincs hordás=nincs rajzás, csak ha a méhész direkt beavatkozik (zsúfoltságot okoz szűkítéssel, tületetéssel, családegyesítéssel).
Hát ma délután átnéztem egymás után vagy 3× nem láttam,de attól függetlenül lehet hogy elnéztem,tavalyi anya,teljesen jól petézik,éneklést már úgy hallottam h a tetejét fel nyitottam,átnéztem tettem bele plusz kereteket,utána pár órára rá csak nem hagyott nyugodni meg néztem de akkor már egyáltalán nem volt semmi hangzás,és jóval később sem,az esetleg közre játszhat h a szomszéd kaptárba fiatal anya van és ma jött ki párosodni?Az fasza lesz ha holnap mennek el mert 6-től 17:00-ig meló.
A családon belül a különböző korú méhek aránya a döntő rajzás szempontjából. Ha az egyensúly felbillen, akkor, ha van hordás, rajozni fog, és ebből az állapotból nehéz visszafogni. Ha pl. vannak fedett bölcsők, akkor szét lehet szedni kölyökcsaládokra.
Ha tényleg az anya tutul, akkor esetleg elnézted, és mégis csak lapul valahol bölcső. Fakeretnél, ha alul nincs teljesen kiépítve, akkor húzhat bölcsőt a keret és az alsó léc közé, srégen elfektetve/elhúzva is. De ha van munkája az egész családnak, az anyának nincs szemmel látható baja, folyamatos valamint nem sörétes a petézés, bölcső sincs sehol, akkor elméletileg nem akarhatják leváltani.
Köszönöm szépen!Még nem rajzott meg tettem lépeket is bele délutánra abba is maradt az éneklése,lehet a lépektől el ment a kedve ?Vagy ezek már tutira rajzani fognak?De egyébkén nem értem nincsenek össze zsúfolva,13-napja tettem be lépeket is azt is szépen építik anya bölcső sincsen,betegeknek se betegek.
Akkor énekel (tutul), ha ki akar menni (rajozni akar), kortól függetlenül. Elötte már lapít, nem nagyon akar semmit se csinálni, a család meg nem épitkezik. Általában a déli órákban szoktak kirajozni, korábban akkor, ha nagy a meleg és odasüt a kaptárakra a nap, de ez nem jellemzö.
Ha kirajoztak, és ott vagy a közelükben, akkor:
-várd meg amíg találnak maguknak egy közeli bokrot/fát, amin összegyülekeznek.
-Ezután rázd öket kasba vagy rajládába/zsákba és tedd a fa/bokor alá árnyékba. Ha másképp nem megy, vágd le hozzá óvatosan a faágat, amin ülnek. (Nekem egyszer egy egész fenyöfát kellett lassan leeresztve kivágnom egy raj miatt.)
-Ha a kasban/rajládában maradnak estig, akkor naplementekor üsd öket egy kaptárba, amibe raktál 4 mülépet.
-Miután az egész banda a kaptárban van, rakd bele a többi mülépet. Kiépített lépet azért ne rakj, mert a raj jól építö méhekkel van tele, használd ki! Fias/petés keretet berakni tilos! Egyrészt a raj cipelhet magával betegséget, ami miatt jobb, hogy az anya pár napig nem petéz, másrészt így egyértelmüen el tudod dönteni, hogy van-e petézö anyád, pláne, ha szüz anyával mentek ki.
Olvasd el a használati utasítását: ősztől tavaszig. Magyarul most márnem. Meg a kölyökcsaládok nem isvennék jón€ven, ha bármi idegen szagbekerülne a kaptárba. Akár még leis rabolhatnák őket, tekintve, hogy kevesen vannak.
Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat,még esetleg kérdezhetnék?Atkairtásról,varatraz most akác virágzás után jó lenne ?Vagy majd csak akkor kezeljem őket ha már megerősödtek?
Akkor mindhárom pátyolgatása, majd kettö egyesítése, a harmadik meghagyása tartaléknak. Ha öszre megerösödik, akkor áttelelhet, ha nem, akkor menjen a többihez. Próbáld meg felerösíteni, mert -bár furán hangzik- két családdal könnyebb méhészkedni, mint eggyel.