Keresés

Részletes keresés

móniszilvi Creative Commons License 2014.04.12 0 0 6560

Pár éves gesztenyefám most először hozott bimbókat, állítólag rózsaszín virága lesz, szóval nagyon kíváncsi vagyok rá.

Viszont néhány napja a levelei furán lefelé lógnak, mintha fonnyadtak lennének... Nem valószínű, hogy vízhiánya lenne, mert rendszeresen locsolom..

Szerintetek ez normális "viselkedés", vagy kellene valahogy segítenem rajta ?

RCTiv Creative Commons License 2014.03.31 0 0 6559

ezt fotóztam én is vasárnap pont, de a tiéd szemléletesebb :) nem értem komolyan, hacsak nem valami űrtechnika és föld alatti locsolás van a dologban, de nem hiszem. a betonozott fák fele ki sem hajtott ahogy láttam. 

Előzmény: Magdi60 (6555)
Magdi60 Creative Commons License 2014.03.31 0 0 6558

Igen, beton, amire jön a térkő. Egy munkatársnőm mondta, hogy a Heti hetesben is szóba került, és a beton vízáteresztő. Állítólag. De akkor is érthetetlen, hogy a törzsig betonozták, hisz nő a fa, szélesedik!

Előzmény: sz_attila (6557)
sz_attila Creative Commons License 2014.03.31 0 0 6557

Az első képen az beton az a világos a fa töve körül?

A kivitelezőt kellett volna oda bebetonozni.

Előzmény: Magdi60 (6555)
kertlap (X) 2014.03.31 0 0 6556

Fák ültetési távolsága ingatlanon belül, és kívül:

http://kertlap.hu/fas-szaru-novenyek-ultetesi-tavolsaga/

Magdi60 Creative Commons License 2014.03.30 0 0 6555

Voltam a Kossuth téren, hihetetlen mit műveltek, tövig bebetonozták a fákat, az újakat is, a pár meghagyott régit is, eltűntek a szép tiszafák, a füves rész sárga műanyag szalaggal körbekerítve levert léceken. A legalsó képen pedig az Erzsébet téri normális megoldás a fák körül:

 

 

 

robida Creative Commons License 2014.03.18 0 0 6554

Lehet, hogy nem hangzik túl eredetin, de elsőnek a nyírfa jut eszembe. Nyírek közül nagyon szép a betula utilis, nézz utána.

 

Vagy ez a másik:

 

http://kerteszetiarudagardony.hu/gleditsia-triacanthos-sunburst-sarga-lombu-lepenyfa/

 

 

Előzmény: ABC2011 (6552)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.18 0 0 6553

5 éve vettük, akkor még nagyon laikus voltam és bíztam bennük. Egy szállítással hozták ezt, a bordólevelű nyírfát, csavart vérmogyit, korallberkenyéket, hólyagvesszőket stb. Minden viszonylag jól fejlődik kivéve a somfát. Az árát én is drágáltam de meggyőztek, hogy  ez már egy 6 év körüli(2009-ben), gondos munkával fának nevelt különlegesség.Csakhogy szerintem extrém lassan nő(legalább is nálunk) , nyáron szétégnek a levelei és utána végig csúnya.

Mindegy most szeretnék helyébe egy gyorsabban fejlődő valami bokorfa jellegű fácskát ami max.5-8 méteres lesz , laza lombkoronájú(itt-ott átlátni rajta) és nem annyira mindennapos mivel szoliter lenne. Mindezeknek tökéletesen megfelelne a rézvörös fanyarka, sőt még többtörzsű is lehet(ez nagyon tetszene), értékes gyümölcse is van és állítólag a lombja is különlegesen színes. Úgy informáltak,hogy a lamarckii változat gyorsan és nagyra nő és mindenben ok amire nekem kell. Amennyiben lenne egyébb javaslatod, persze érdekelne. Ilyen forma jó lenne(lamarckii képek).

Bármit is választok nagyobb, több éveset keresnék, hogy haladjon.

Selyemakácról valszeg lemondok, más is ugyanezeket mondta.

Előzmény: robida (6550)
ABC2011 Creative Commons License 2014.03.18 0 0 6552

Jogos, lemaradt.

Olyan 8-10 meter hosszu, 20 meter szeles az elokert. De a fele le van terkovezve, tehat a haz elott az "eszaki" oldalkeritestol van kb 8*8 meteres kertresz. Az utcafront eszakkeleti esesu, ezert szeretnem a fat viszonylag kozel ultetni a hazhoz hogy napkeltetol kb 10 oraig arnyekoljon. Ehhez a fat az "eszaki" oldalkeritestol mert 6-8 meteres savban kellene ultetni. Tudom hogy nem ez lenne az idealis hely, de ez van... 

("Deli" kerites nem johet szoba sajnos, ott mennek a mi hazunkhoz es a szomszed hazahoz is a villanyvezetekek.)

segitsegedet koszonom!

Előzmény: robida (6551)
robida Creative Commons License 2014.03.18 0 0 6551

A piros virágú vadgesztenyének pl. van termése, és az üde, tápdús talajt kedveli, egyébként lassú növekedésű fa, szerintem nem ezt akarod.

 

Afrikai tulipánfa? Az nálunk nem télálló, az amerikai tulipánfára gondoltál valószínűleg, de az 50 méterre is megnő, nem előkertbe való fa.

Esetleg az oszlopos fajtája, ami szintén gyönyörű, nagyobbacskát érdemes belőle venni.

 

Ráadásul két méterre a háztól hogyan ültetsz olyan fát, aminek terebélyes a koronája? Állandóan metszeni fogod?

 

Szerintem kezdjük az elején: Légyszi írd meg, mekkora az előkertetek, ahova a fát szánnád?

Előzmény: ABC2011 (6549)
robida Creative Commons License 2014.03.18 0 0 6550

Uram atyám! Ez a húsos som tarka levelű változata. Egy vagyont fizettél érte. Pedig az alap nem tartozik a kényes növények közé, persze a tarka levelű mindig kényesebb. Nem gondolom, hogy a fanyarka gyorsabban nől.

 

Gondolkodtam, szóval szólok, hogy a selyemakác a terasznál baromira fog maszatolni. Csak tudd, és ezzel vállald be. Amikor virágzik, naponta többször söpörheted össze a virágcicamicákat, a levele ezer apró darabra hullik szét, a termése egész télen és a következő tavasszal is potyog.

 

Nem lenne jobb valami gömbkoronájú fa?

Előzmény: lumi555 (6548)
ABC2011 Creative Commons License 2014.03.17 0 0 6549

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.

Házunk elé, az előkertbe szeretnénk egy fát ültetni. Sok elvárásunk lenne vele szemben: gyorsan nőjjön, ne legyen termése, és olyan szép terebélyes koronája legyen hogy jól leárnyékolja a házat (azért ne legyen teljesen összefüggő). Szeretnénk ha azért nem nőne túl nagyra, olyan 10-15 m magasság gondolom elég lenne. A háztól kb 2 méterre ültetnénk, ott van hely, és mellette térkő van nem messze, nem lenne hátrány ha nem nyomnák fel a gyökerei.

A talaj homokos.

Egyáltalán nem ismerem a fákat, azért kérem a tanácsotokat. Próbáltam nézegetni őket, a pirosvirágú vadgesztenye és az afrikai tulipánfa például tetszik, de bármi másra vevő vagyok...

Segítségeteket köszönöm előre is.

lumi555 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6548

Fehér sávos levelei, nagy piros hosszúkás termése és ilyen sárga virága van(kép)

Valamilyen Variegata volt ráírva ha jól emlékszem és 32eft volt a New Gardenben.

Nagyon lassan nő, ezért így fő növénynek a terasz előtt nem jó, inkább egy fanyarka(remélem jóval gyorsabban fejlődik mert lehet csak kb. 150 cm-eset kapok majd). Egyébbként amíg nem ég meg a nyári napon, gyönyörű és ezt többen megkérdezték már ,hogy milyen fa is pedig van sokféle dísznövényem ebben a 150 nm kertben. Nem szívesen válok meg tőle de egyenlőre nem tudom a helyét.

 

Előzmény: robida (6547)
robida Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6547

Cornus controversa var.? Az tényleg nagyon szép, türelmeseknek való csecsebecse.  Jóval nagyobb is lesz, mint a fanyarka.

 

A fánál jobb árnyékoló nem kell, az biztos.

Előzmény: lumi555 (6546)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6546

Köszi:)

 

A terasz előtti vékony som fácskát kivenném és helyére menne a fanyarka. Ezt a kis som különlegességet az "okos" New Garden ajánlotta tűző napra pár évvel ezelőtt, persze alig nő, perzselődik a fehér csíkos levele de azért szép csak félárnyékba való(nem nagyon lesz helye).

A selyemakácot közvetlen a terasz tövébe gondolnám a lemenő nyári nap ellen mert nem elég a kitekerős árnyékolónk.

Üdv!

Előzmény: robida (6545)
robida Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6545

Nagyon csini, de már tényleg csak óvatosan azzal a faültetéssel:)

Előzmény: lumi555 (6543)
robida Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6544

Azért az jó lenne, ha a tűzelhalást kipipálhatnád.

Van más gombás betegség is , megpermetezed tavasszal, az elhaltakat levágod, aztán kész.

 

A fanyarkát most ebben a cikkben én is olvastam, én szerencsére nem vettem még észre.

 

Szerintem fanyarkából nagyméretűt nem tartanak, én egy durván méter körülit vettem (ez valami különlegesebb), mindegyik többtörzsű, merthogy bokor, nagyon jó áron. Csak gondolkodnom kell, hogy hol is...

Előzmény: lumi555 (6542)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6543

Ja a képek...

Előzmény: lumi555 (6541)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6542

Hoppá...akkor majd megmutatom valakinek.

A gyümölcsök nekem egész télen gyönyörű narancspirosak voltak , csak a levelek jó részének fele barnult be pöndörödve tavaly nyáron. Ahogyan a képeken is látszik most szépecske és rügyezik. Ha nem tűzelhalás akkor vajon mitől lehetett egész nyáron csúnya...nem tudom automata csepegtető öntözi, kártevőt nem láttam rajta soha.

A fanyarkának erre való hajlamosságát már három helyről megerősítették de meglehet előzni a rezes löttyel-ezt az infót kaptam.

Előzmény: robida (6540)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6541

Köszönöm!

 

Egyenlőre lehet megpróbálom megmenteni és őszig meglátjuk mert kedvenc és nagyon szép a virágzása a fényes leveleivel(1. kép jobb legszélén,2. kép tetején), ott az udvar sarkában meg pont ilyen kis fa passzol.

 

Beszéltem a Lavandart-al is, sajna nagy és pláne több törzsű fanyarkájuk nincsen(nagyon máshol sem pedig nem egy hű de mediterrán különlegesség?), lehet várnom kellene még pár hetet mert több helyre mostanában érkeznek nagyobb növények. 

Üdv!

 

Előzmény: robida (6539)
robida Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6540
Előzmény: lumi555 (6537)
robida Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6539

Én a helyedben nem tartanék meg olyan fát, ami a tűzelhalásra ennyire hajlamos. Mondom ezt úgy, hogy azért a naspolyámat nem dobom ki:)

 

Ha mégis meg akarod menteni, akkor bizony jócskán az élő részig vissza kell vágni, a fertőzött részeket elégetni, és meg kell nézni, hogy milyen fajta permetet ajánlanak ez ellen.

 

Én a fanyarkáról még nem hallottam, hogy tűzelhalásra érzékeny lenne. Persze a rózsafélék családjába tartozó összes növény az valamennyire, de konkrétan az enyém már tizenéves, soha semmi baja nem volt.

 

A júdásfa nagyobb korában már nem fagyérzékeny, maximum a fiatal hajtásai fagynak el.

 

A szeles hely nem jelenti ám feltétlenül azt, hogy fagyos, lehet, hogy pont emiatt nem áll meg annyira a fagy nálatok.

 

De ha úgy gondolod, hogy fagyzugos helyen élsz, akkor sem a selyemakácot, sem a júdásfát nem ültetném, akkor gondolkodni kell tovább máson.

 

Ja, és szívesen:)

Előzmény: lumi555 (6537)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6538

Előzmény: lumi555 (6537)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6537

Köszönöm a gyors választ!

Régebben voltam már náluk de akkor elég drágának találtam őket. Konkrétan fényes levelű galagonyát kerestem és nagyobb példány 20eft körül volt, ellenben Kecskemétről hoztak ugyanakkorát 7000Ft-ért kiszállítva(nyilván összekötötték más úttal).Persze az egy kecskeméti faiskola és nem kertészet.Ezért próbálkozom faiskolákkal. De megnézem megint náluk is a kínálatot mert tényleg sok fajta és szép növényeik voltak és nagyobb méretű fanyarkát most alig találok.

A Tahi faiskolában lenne selyemakác,fanyarka,júdásfa nagyobbak is de olyan áron adják(20-30) mint egy kisker.

Még egy véleményt kérnék tőled: A fényes levelű galagonyám nagy valószínűséggel(egy kertész véleménye) tűzelhalást kapott tavaly(levelek nagy része száradt,végig csúnya volt). Amennyiben visszavágom az ágvégeket és rezes permetezést kap , kiheverné v. kár vele az idő és inkább mást helyébe. Most így levél nélkül egyenlőre nem nem néz ki rosszul. Jó lenne megmenteni de ha pár évig stagnálhat, inkább kiveszem.

Most csináltam róla képeket és ide is csatoltam.

A tűzelhalással kapcsolatban a fanyarkától is tartok bár azt mondták nekem,hogy évi rezes permetezéssel rügyfakadáskor egyértelműen elkerülhető?!

Júdásfa nagyobb méretben is(már pár éves) jelentősen fagyérzékeny mert nálunk van szél rendesen?

Továbbra is köszönöm,hogy foglalkozol velem!

Előzmény: robida (6536)
robida Creative Commons License 2014.03.14 0 0 6536

Neked is a Lavandart kertészetet tudom ajánlani. Huh, nem néztem meg az elérhetőségüket, de azt végül is te is meg tudod tenni. 2 méter körüli példányt árulnak 7 e Ft körüli áron. Az már bőven jó, nem kell félni a visszafagyástól, és ha magasabbra akarod, azt utána is meg lehet oldani. Azért úgy ültesd, hogy a gyökere nehogy felnyomja a térkövet, betont, akármit, nagyon agresszív.

 

Ernyős koronájú fa azért sajnos nem olyan sok van, gyors növésű meg pláne. Még a szivarfa, bár az sem ernyős, viszont szép.

 

A júdásfa fiatalon nagyon fagyérzékeny. A fanyarka meg teljesen igénytelen.

Szintén mindkettő van a Lavandartnál,

 

Ha felmész a honlapjukra, ott meg is tudod nézni őket, meg az elérhetőségüket is.

 

 

Előzmény: lumi555 (6535)
lumi555 Creative Commons License 2014.03.13 0 0 6535

Sziasztok!

Szia robida!

Kb. 2,5 m magasan kezdődő lombkoronájú selyemakácot keresek legalább 10/12 méretben,hogy ernyős szórt árnyékot adjon a teraszra. Hallottam,hogy több helyen termesztik itthon is ezt a növényt, ezért nem feltétlen olasz importot szeretnék.New Garden,Budai kertcentrum stb. hasonló méregdrága kiskereken túl vagyok,nem érdekelnek. Hol melyik faiskolában találnék nagyobb,több éves példányt minél jobb áron? Budapesti vagyok. A neten keresésben  jó vagyok, most inkább konkrét tippre várnék.

Az utcánkban van 2 helyen selyemakác, az egyiknek gyönyörű világosszürke síma(szinte bőrszerű) kérge van viszont a másiknak sötét barázdált csúnya kérge van  (mint egy öreg sima akácfáé) és a levelük zöld árnyalata sem egyforma. Létezik több fajta ezeken belül(nem a csoki változatra gondolok)? Egyébbként félek a fagykártól mert szeles dombtetőn vagyunk bár DNY-i teljes napos fekvésben.Esetleg valami jobb alternatíva(gyorsan növő,ernyős,szórt árnyék,laza lombozat) mert én nem találtam?

Vennék még Fanyarkát, szintén nagyobbat legalább 10/12 méretben lehetőleg több törzsű fácskát(nem bokrot). A lamarckii (rézvörös fanyarka) változatot ajánlották,hogy nagyra növő,legfinomabb gyümölcsű,legszebb forma-szín. Ilyet termesztő faiskolát is keresek.

A Fanyarka helyett még gondolkozom a Júdásfán bár annak nincs gyümölcse de méretben,habitusban hasonlónak látom ? 

Előre is köszönöm!

robida Creative Commons License 2014.03.12 0 0 6534

Igazából nem a legolcsóbbak, de nagyon nagy a választékuk.

 

Én online szoktam tőlük rendelni, úgyhogy kávét sajnos nem kapok:)

Előzmény: sz_attila (6533)
sz_attila Creative Commons License 2014.03.11 0 0 6533

"... menj föl a lavandart kertészet honlapjára, rengeteg fafajta van náluk, juhar is, nem a vásárlás miatt"

Nah, ezt olvasná a Pap Laci :DD

Bátran lehet ott vásárolni is, én évente többször teszem. Minőségi áru, hibátlan kiszolgálás, isteni kávé :)) Ez nem a reklám volt, valóban így van. Azt nem tudom, milyen áraik vannak, nincsen kisker ár összehasonlítási alapom, én nagyker áron vásárolok. Meg érzelmi alapon :D

Előzmény: robida (6492)
robida Creative Commons License 2014.03.11 0 0 6532

Ha csak 1 fát ültethettek, akkor ne kapkodd el. Lehet már méretes fákat is találni nagyon jó áron, mi képesek vagyunk többszáz kilométert menni utánfutóval egy-egy fáért.

 

Ha kétségeid vannak, nyugodtan érdeklődj, szívesen adok tanácsot.

Előzmény: judilla (6531)
judilla Creative Commons License 2014.03.11 0 0 6531

köszi, szétnézek majd nálad is, meg  a lavandartnál is...

nem tudunk egyelőre még dönteni, így lehet h ezt a fakérdést elnapoljuk őszre!  :-( bár én siettetném, h ne veszítsünk 1 évet miatta

(közben nyáron még figyelgetjük, hogy is lenne legjobb az árnyék)

 

Előzmény: robida (6492)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!