Kik voltak a kelták?
Mert hogy nem a délorosz sztyeppékről érkező, minden ellenállást elsöprő, harci szekereken meg lóháton száguldozó árja (indoeurópai) harcosok, az hót ziher...
A Feröer-szigeteken is megelőzhették az írek a vikingeket elvileg, vannak erre utaló nyomok. De a tömeges benépesítést itt is a skandinávok hajtották végre, akárcsak Izland esetében.
Egyébként ugyanez az ,,amerikai-ír kaland" magyarul összefoglalva is elérhető természetesen. Elméletileg megtörténhetett az utazás, kizárni nem lehet. Még ha sikeresen el is érték Amerikát, régészeti nyomok pár szerzetes ideiglenes ott tartózkodása után nemigazán várhatóak. Azért eléggé meglepődtek volna a 16.századi felfedezők, ha keresztény indiánokat találnak az óceán túlpartján az biztos :)
Amúgy ezen sztori hatására elgondolkodtam, hogy nyitnom kéne egy prekolumbán amerikai utazások topikot, elég érdekes témáról van szó.
Egy érdekes elméletre bukkantam, miszerint ír szerzetesek Kolombuszt és a vikingeket jócskán megelőzve a 6.században eljutottak Amerikába. Az már szinte biztosra vehető, hogy Izlandra a vikingektől függetlenül eljutottak az ír szerzetesek, szóval elég kalandos életük lehetett nekik :)
Grant, O God, Thy Protection; And in protection, strength; And in strength, understanding; And in understanding, knowledge; And in knowledge, the knowledge of justice; And in the knowledge of justice, the love of it; And in that love, the love of all existences; And in the love of all existences,the love of God, all the Holy Ones and the Earth our Mother.
Deep Peace to You Deep peace of the running wave to you. Deep peace of the flowing air to you. Deep peace of the quiet earth to you. Deep peace of the shining stars to you.
"A mai magyar nyelvünk pedig tele van latin kifejezésekkel, amely a legödibb idpkre vezetnek vissza."
Kétségkívül. Főleg mivel Magyarországon 1844-ig a latin volt a hivatalos nyelv.
A magyarba bekerült latin szavak legkorábban a keresztény térítés, egyházszervezet-építés és államalapítás korában kerültek be a nyelvbe, tehát legkorábban a 10 sz. második felétől.
Kb. a Kr. u. 2. század végére Pannonia népessége romanizálódott, a rómaiak előtti kelta és illír nyelvjárásoknak egyébként sem volt latin betűs írásuk, sőt valószínűleg semmilyen írásuk.
Odaát Noricumban (ma Ausztria) találtak 2 töredékes kelta feliratot, a feltételezett norikumi kelta nyelv emlékeit, de a szövegek túl rövidek és töredékesek ahhoz, hogy azokból az ottani kelta nyelvről részletesebb elemzést lehessen mondani.
A kontinensen élő kelta népesség túlnyomó része Kr. u. 200 körülre teljesen romanizálódott vagy a dél felé előretörő germán törzsekbe olvadt be.
Érdekes viszont, hogy Britannia kelta törzsei csak részben romanizálódtak, a leginkább a délkeleti és keleti részeken élők.
Nyugaton és északon a római fennhatóság ellenére fennmaradtak a kelta nyelvek és a kelta kultúra, ezek a törzsek voltak az ún. Brittonic vagy Brythonic ág, azaz a cumbriaiak, walesiek, cornwalliak és bretonok ősei.
Persze hogy a magyaroknak, de mivel kelta-kelta meccs lesz, ha a Walesiek győznek, akkor is elmondhatjuk hogy mi győztünk (mint Hansburg Otto az osztrák-magyar meccs után).
"A brit kelták és gall kelták tulzottan nem érdekelnek, de őseinkről a magyar keltákrol nem sok szó esett."
OFF:
Azért marhára remélem, hogy a sorsdöntő Wales - Magyarország EB-selejtezőn tiszta szívből és teljes torokból a magyaroknak fogsz szurkolni és nem a Cymraegeknek. ...:-))))