Agárdy Gábor kiváló színművészünk halálával ismét eggyel kevesebben vannak a Nemzet Színészei. Ismét tippelésre kérlek benneteket: vajon kit választanak Agárdy Gábor utódjaként a Nemzet Színészei közé? Szeretném azonban a szabályokat egyértelműen rögzíteni, ezért arra kérlek benneteket , hogy maximum 3 nevet jelöljetek meg az általatok vélt valószínűségi sorrendben. Első körben azok között fogok sorsolni, akik a "nyertest" első helyen eltalálják. Ha ilyen nincs, akkor értelemszerűen a második és a harmadik helyen megjelölt személy számít. A nyertesnek küldeni fogok egy Agárdy Gáborról szóló könyvet. Legyen szerencsétek! :)
Csak elég morbid, hogy körülbelül 2-3 havonta kell ovasnunk, hogy meghalt XY, a nemzet színésze. Amúgy attól még lehet Koltai Róbert, ahogy Kern András, Gálvölgyi János, Reviczky Gábor vagy Kulka János is.
Nyugodjon békében Benedek Miklós. Egy kulturált művészember volt. Ilyen típusból, ilyen régi vágású, intelligens polgár emberből egyre kevesebb van sajnos. Nem az én feladatom megfejteni az okokat, de valószínűleg sosem tudta magát túltenni a fia elvesztésén, amit emberileg megértek.
BM megválasztásakor - ami nem volt olyan régen - elhangzott, hogy kettő jelölt közül döntöttek, így feltételezem, most a másik lesz az.
Talán nem ízléses már most tippelni, de Bálint Andrásra gondolok.
Ez azért már katasztrófa! Nyolc hónap alatt négyen! Ilyen se volt még a cím megalapítása óta. Amúgy legyen Koltai Róbert, és akkor egy újabb házaspár lesz a testületben
Nos, igen. Van, hogy hiába temetnek el valakit. Ugyanúgy életünk része marad / el sem távozott igazán / és hasonló közhelyek. Elővigyázatosságból olyan is előfordul, hogy nem hiába, hanem inkább a földbe temetik az illetőt - pl hogy ne nagyon tudjon visszajönni.
Vannak helyzetek, mikor akár azt is mondhatnánk: ezért kár volt meghalnia!
De hogy ne csak morbid hülyeségeket beszéljünk egy idős ember szomorú halála kapcsán, inkább köszöntsük a helyére lépő ifjúságot: gratulálok Pogány Juditnak a Nemzet Színésze megérdemelt kitüntetéshez, viselje jó egészséggel még nagyon sokáig!
Nincs arra szabály, hogy temetés előtt nem választhatnak, ahogy pl az sincs megkötve, hogy férfi helyett férfit, nő helyett nőt kellene választaniuk, de egyszerűen kialakítottak maguknak ilyen íratlan szabályokat, szokásjogot, amit persze bármikor fel lehet rúgni, de gondolom, az egyfajta illendőség, kegyeleti hozzáállás részükről, hogy amíg el nem búcsúztak kollégájuktól, barátjuktól, addig nem foglalkoznak érdemben a megüresedett helyével. Most tehát jó eséllyel jövő hétre várható az újabb döntés.
Egyébként mivel 2000 augusztusában adták át az első elismeréseket, azt is lehet mondani, hogy ez a 24. évada a társulatnak és Csomós Mari halálával eddig éppen pont 24-en távoztak, azaz a rideg statisztika szerint "átlagosan, évadonként" egy tagcserére kényszerülnek (még ha volt is olyan év, hogy négyen mentek el, máskor közel három éven át nem történt haláleset).
Engem Lehoczky Zsuzsával és Udvaros Dorottyával is kicsit megleptek és ismét ejtek egy nahátot, ha még mindig nem Pogány Judit vagy Vári Éva a következő befutó, persze korábban is megjegyeztem itt, hogy ha már néhanap így odafigyelnek ilyen részletekre is, mint vidéki színjátszás (Király Levente, Kóti Árpád), rétegműfajok képviselői (Lehoczky - operett/musical), akkor akár a szinkronszakma kiválóságai is helyet kaphatnának, mint pl Kassai Ilona, Dallos Szilvia, Martin Márta, vagy hát ugye örök kedvencem, Pásztor Erzsi.
Az itt nemrég felsorolt kronológiai lista egyik érdekessége számomra, hogy az 1920-as évek szülötteiből többen vannak (Békés, Csernus + Kassai), mint a '30-as évekből. Ezzel kapcsolatosan pedig azt hiszem, már Molnár Piroska beválasztásakor vészmadárkodtam egyet, hogy az államilag kijelölt alapcsapatból Berek Kati és Törőcsik Mari született az 1930-as években és utóbbi közvetlen kortársai (plusz/mínusz öt éves távlatban) aztán valahogy sehogy sem kaptak helyet a Nemzeti 12-ben, csak Törőcsik halála után, az ő helyére került be végül a '36-os évjáratú Lehoczky és ennyi. Schubert Éva, Margitai Ági, Földi Teri, Galambos Erzsi és sokan mások ezen elismerés nélkül távoztak, míg Törőcsik egyszerre két helyet is elfoglalt (Nemzet Színésze, Nemzet Művésze).
Naná, majd a tied. Attól mentsen meg a jó sors! Na eriggy és lapozgasd addig is bőszen a szinészalbumod. Hátha ráhibázol benne lesz a random idehányt kéttucat név között az is, akit a csipet csapat bevesz majd maga közé.
Hát akad azért nem kevés. Ami nem baj, de azért jobb ha nem válnak fokmérővé.
Bár Zsurzs Katira nem modtam, hogy ripacs lenne, ahogy Kovátsra sem. Csak épp nem akkora nagyságok, hogy idekívánkozzon a nevük. Ahogy pl Gálvölgyié sem - pedig Balázsovits halálakor őt is idecitálta már nekünk levlac a férfiszekciónál felcsapott színészlexikonjából.
Egyébként meg az az igazság, hogy full felesleges találgatnunk. Mivel az odaítálésben semmi olyan érv nem nyom a latban amit egy civil néző alkotna meg. Általunk át nem (vagy csak utólag) látott baráti, emberi, egészségügyi és anyagi szempont sokkal inkább.
Jó, mondjuk nem akarom magam beállítani egy Bóta Gábornak, nem ismertem ezeknek a színszeknek minden szerepét (sőt!), de amikben mégiscsak láttam őket - legyen az film, színház vagy muzsika - azért nem domborítottak akkorát, hogy azok bennem a Nemzet Színészévé tegye őket.
Persze kinek mi számít. A nemzeties darabok sora, a populusta közismertség elérése, vagy a valódi sokszíűség?