Pénzügyminiszterünk az Este címü műsorban, amikor Krizsó Szilvi feltette neki a kérdést, hogy mi lesz a külföldre utazókkal így nyaralás előtt? Azt válaszolta, hogy mindenki szabadon vásárolhat valutát ezután is.
???De mennyiért te szerencsétlen!!!!!!
Ajaj. Ez elég aggasztó. Senki nem vonta kétségbe a korlátlan valuta vásárlást.
A nep az istenadta....:o( Azt meg nem hallottad, hogy a mennyiseg nem egyenlo a minoseggel, mert akkor akar ehetnenk sz@rt is, elvegre tobb milliard legy nem tevedhet....
Messze nem vagyok gazdasági szakember,és Megyot sem védem meg a kormányát,de ezt nem volt nehéz kiszámitani. Nyilván nem számoltak arra,hogy az Eu övezet igy megtorpan,ami nyilván Magyarországra is "begyürüzött".
Svédországban is rosszabbul mennek a dolgok,mint azt Göran Persson a választások elött igérte. Itt is megszoritások kezdödnek juliusban. A betegpénzt és a munkanélkülit levitték pl. 80 rol 78% ra.
Ez adhat egy sanszot a magyar áruknak otthon és külföldön is. Valoszinü a turizmust is pozitivan befolyásolja.
"
Minden jószándékot feltételezve a kormányzati döntési mechanizmusról, önkéntelenül merül fel a kérdés: lehet, hogy valakik már tudták, mire készül a kormány?
És itt merül fel komolyan a bizalom kérdése. Az a végkimenetel szempontjából mindegy, hogy kiszivárgott-e az információ a kormányzat terveiről vagy nem. A baj az, hogy jogosan tehető fel a kérdés. "
A hír röviden: a magyar jegybank és a kormány közös sajtótájékoztatón jelentették be, hogy 2.3%-kal leértékelik a forintot a sávközép eltolásával, továbbá a költségvetési hiány 76 milliárd forintos lefaragásával igyekeznek tartani az idei költségvetési hiányt, valamint a kormány hivatalos GDP-előrejelzését 4%-ról 3.5%-ra csökkenti. A jegybank az inflációs célkitűzés elérését 250-es euró/forint árfolyam mellett is elérhetőnek tartja, valamint nem kíván a forint árfolyamába intervencióval beavatkozni a sávon belül.
Tekerjünk vissza az időben rövid öt hónapot: a forint a sáv erős széléhez tapad (234.71 forintba került 1 euró), külföldi intézményi befektetők támadást indítanak a forint mellett (!), megpróbálva a jegybankot az intervenciós sáv eltörlésére kényszeríteni. Az ország jelentős nagyvállalatainak igazgatói egymásnak adják a kilincset a jegybankban, hogy a túl erős forint miatt panaszkodjanak.
Tekerjünk előre az időbe megint: június 4-e délután van, a forint pillanatnyilag szabadesésben, kisebb a pánik a kötvénypiacon. Még azok az exportőr vállalatok sem boldogok, akiknek pedig elvileg kedvezne a forint-gyengülés, hiszen - ha volt bennük egy kis pénzügyi fegyelem - már régen fedezték árfolyamkockázatukat alacsonyabb szinteken.
Azt még talán megérteném, hogy a kormány megtesz mindent, hogy megpróbálja serkenteni az utóbbi időben gyengélkedő gazdaságot, a költségvetési deficit visszafogására tett lépések is üdvözlendők. Sőt, még a forint leértékelését is meg lehet indokolni, ha valaki nagyon akarja.
De akkor, ha a jegybank az inflációs célkitűzést elérhetőnek tartja a 250 forintos euró-árfolyammal, akkor 257 forintos árfolyamnál miért értékelik le a forintot? Ha a pénzügyminiszter a kedden napvilágot látott májusi költségvetési szám kommentálásakor arról beszél, hogy a költségvetés helyzete optimizmusra ad okot, akkor ma miért jelentenek be 76 milliárdos deficit-csökkentést? Mintha nem lenne követhető a kormányzat kommunikációs stratégiája.
A legnagyobb baj szerintem nem is ez, hanem a gazdaságpolitikába vetett alapvető bizalom megingásának immár kézzelfogható veszélye. Én nem lennék meglepődve azon, ha azon külföldi befektetők közül, akik 2000 millárd (!) forint értékű magyar államkötvény - immár kevésbé - boldog tulajdonosának vallják magukat, néhányuk felteszi a kérdést, nem lenne-e bölcs dolog hazavinni a magyar kötvényekben fialtatott pénzt azok után, hogy a magyarországi pénzpiaci folyamatok finoman fogalmazva is kissé bizonytalanná váltak az elmúlt hónapokban. És ha a kérdésre igen válasz születik, annak mindenki megissza a levét.
Mert akkor végleg odalesz a magyar gazdaságba, a konvergencia-sztoriba, az Európánál dinamikusabb növekedésbe, az alacsony inflációba vetett hit, és ha ennyi pénz megindul kifelé az országból, akkor körülbelül annyira lesz nehéz megállítani, mint a közmondásbeli gyorsvonatot puszta kézzel.
Továbbá. Aki kicsit is követi a pénzpiacokat, az emlékezhet rá, hogy a múlt héten még meglehetősen álmos forintpiacon 245-46 forint körül mozgó euró-árfolyam a hét közepén hirtelen elkezdett emelkedni, látszólag ok nélkül. Persze az első negyedéves gazdasági növekedés jóval elmaradt a várakozásoktól, de az inflációs adat a vártnál kedvezőbb lett. A forint viszont folytatta a héten a gyengülést. Az elemzők értetlenül álltak az események láttán, mindenféle vad ötletek keringtek a piacon, de senki sem tudott elfogadható magyarázatot adni a forint gyengülésére.
Kedden napvilágot lát a vártnál jóval kedvezőbb költségvetési szám, a forint mégsem tud magához térni. A gyengülés aztán hétfőtől vágtába megy át és a szerdai sáveltolás után a vágta szabadesésbe csap. Minden jószándékot feltételezve a kormányzati döntési mechanizmusról, önkéntelenül merül fel a kérdés: lehet, hogy valakik már tudták, mire készül a kormány?
És itt merül fel komolyan a bizalom kérdése. Az a végkimenetel szempontjából mindegy, hogy kiszivárgott-e az információ a kormányzat terveiről vagy nem. A baj az, hogy jogosan tehető fel a kérdés. Egy külföldi intézményi befektető pedig csak annyit lát, hogy Magyarországon befektetni kissé kiszámíthatatlanná vált az elmúlt hónapokban. És ilyenkor általában fogja a pénzét és odébbáll.
"A dzsihád alatt folyamatosan erősödött a forint, nőtt a GDP, emelkedett a lakossági jövedelem és fogyasztás, és ezzel együtt egyensúlyban maradt a költségvetés."
- csak a közgazdászok szóltak, hogy baj lesz. A Fidesz a választási évben kezdett költekezni (csak nekem személy szerint 800.000 Ft plusz bevételt jelentett) Ezt a szocik máig folytatták. Most baj van. Viszont szocik észhez tértek. Következmény? A népszer?ségükb?l veszítenek kb. 10%-ot. Kb. ennyit a másik oldal is veszít azzal, amit nap mint nap csinál (Kedvezménytörvény - szavazópolgárok nagy része itt EU-párti, Szájer bohóckodása stb.) Ez a 10% szépen eloszlik az MDF és az MDF között, aztán jöv?re jön a csatlakozás, melyet a Fidesznek, ha arculatot akar ?rizni kritizálni illik.- A vége az, hogy 2006-ban egy EU-kompatibilis (ám sokat lopó) MSZP meg egy Eu-inkompatibilis ("nemzeti", antiliberális, multiellenes és látensen Eu-ellenes) Fidesz áll majd szemben egymással. Szóval mint anno az MSZMP volt. Azért hihetetlenül groteszk ez a Kelet-Európa!
Az orbáni+matocsy zsenialitás által ránk lőcsölt "magyar modell" meg a választások miatti kiköltekezés után vissza kell venni. Ráadásul a világgazdaság se pörög. Velem is kitoltak: drága euró=drága nyaralás! Többek között...Nem szép dolog, de úgy látszik tényleg baj van. Mint általában egy jobbos ciklus után.
"
Tehát Csányit szerintem egyelőre el elhet felejetni, helyette az összes két héten belül nyitott forint eladási pozíciót vagy esetleges opciót kellene megvizsgálni alaposabban. Nyilván a megfelelő hatóságnak és nem topiktársaknak"
Lehet gratulálni A Medgyessy rezsimnek. Az euró értékének 270 forintos szintje megemeli az import termékek árát. Miután a magyar gazdaság import-export aránya 70-30%.Nem nehéz kiszámitani, hogy ez milyen inflációt jelenthet.
Azért nagyon rendes ez a kormány!
BEFAGYASZTOTTÁK A MINISZTERI FIZETÉSEKET!
Az enyémet is befagyaszthatják, ha előtte a duplájára emelik.
A befagyaszthatják helyett így BEKAPHATJÁK!
Medgyessy úgy gondolta, hogy a lakosság már túlvan szeretve mint az erdélyiek Orbán alatt. Lakáshiteleknek is annyi, de hát meg is mondta magyarul, hogy ha növededés van akkor nem lehet megszorítás.
Nem emlékszem a Fidesz kampányból hasonló pénzszóró ígéretekre, amik csak esztelen hiánynövekedést váltottak volna ki elhanyagolható gazdaságélénkítő hatással.
Ha te igen, akkor légyszi frissítsd fel az emlékezetem.
Többek között én is felvetettem a bennfentes kereskedés gyanúját. De ezt eléggé sokan félreértettek, mert eszembe sem jutott Csányira gondolni.
Egyetlen könnyen észrevehető nyomai vannak a bennfentes kereskedésnek: az, ha a hír kijövetele előtti napokban "bemozdul" az árfolyam. És az elmúlt napokban ez megtörtént a magyar gyógyszerpapírok mellett magával a forinttal is.
Forrásgyűjtésből még sosem lehetett kimutatni bennfentes pozíciókat. Sőt, mint írtam, devizapozíció esetén a tőkeáttétel miatt még csak forrásra sincsen igazán szükség. Tehát Csányit szerintem egyelőre el elhet felejetni, helyette az összes két héten belül nyitott forint eladási pozíciót vagy esetleges opciót kellene megvizsgálni alaposabban. Nyilván a megfelelő hatóságnak és nem topiktársaknak.
A dollár 2,55-9,00 forintos sávban drágult. Az amerikai fizetőeszköz júniusi ára 7,48 forinttal 224 forintra, jövő márciusi ára pedig 9 forinttal 233 forintra emelkedett.
Az euró 3,36-9,50 forintos sávban erősödött és júniusi ára 9 forinttal 261 forintra nőtt.
Júniusra a brit font ára 9 forinttal 362 forintra, a japán jen 100 egységének ára pedig 4 forinttal 186 forintra nőtt. A svájci frank 4,20 forinttal 168 forintra, a cseh korona 0,22 forinttal 8,14 forintra, a lengyel zloty pedig 1,95 forinttal 59 forintra.
_________________________________________________
klassz.