Keresés

Részletes keresés

Motun Creative Commons License 2007.11.02 0 0 12843
Bocsi csak azt hittem hogy belefutottam egy "Paralia" topicoshoz hasonlóba mert az aztán ... egy éjszakát töltött el ott aztán gyalázott rendesen mindenkit meg "javolozott"
cserélünk eszmét továbbra is...
Előzmény: Törölt nick (12842)
Motun Creative Commons License 2007.11.02 0 0 12841
De most remélem nem engem baszogatsz amiatt hogy olyan amilyen?
Előzmény: Törölt nick (12840)
Motun Creative Commons License 2007.11.02 0 0 12839
erre gondolsz???Kelemen zsolt
Motun Creative Commons License 2007.11.02 0 0 12838
nem értem mi az hogy mesebeli
Előzmény: Törölt nick (12837)
Motun Creative Commons License 2007.11.02 0 0 12836
Jó bent mozogni mert viszonylag könnyű, a vállperecek jól mozognak,a szoknyarész is engedi mozgást ( mikor lóra száll az ember és emeli a lábát)
Ha tizes skálát veszünk ( egy a sima ruházatu harcos tíz pedig a lemezes lovagpáncél
ide a védelmet értem, a nem fedett rész kihagyandó) akkor hatos hetes védelem mindenképp. Kard tőr vágásokat hárít, zuzást természetesen nem, közeli lándzsa és szekerce csapást csak lassít,de az még halálos sebet ejthet ( természetesen a végsőkig nem lehet tesztelni már hogy mekkora sérülést bír ki benne az ember)
távolról hajitott fegyverekkel szemben meglepően ellenálló ( szakít de túl lehet élni most azt mondanák intenziv osztályra vinnék) nyílvessző esetében is komoly védelmet nyujt célzott lövés esetében ötven méteren túl... terület belövéskor ami 45' felülről érkező vesszőt jelent háromélű hun heggyel képes félig átmenni a vérten, amibe nem volt természetesen ember, álványon ált.
a tünde páncélon a lovagi vértet érted ugye???
nos mivel ezek a páncélok 500 000 ezer forintok egészében nem löttünk rájuk, hanem az anyaguknak megfelelő lemezdarabra, nos van fénykép hogy a páncéltörő hegy ami három élü kupos ötven méteren belül meglyukasztja ( lyukat üt bele de nem szalad át max két három centire. ez meg akkoriban felületi sérülésnek számitott a nagyon nehéz vért anyagon pedig csak hogy ugymond jelölő lukat hagyott a vessző....
kard, tőr vágasok ellen tökéletes védelem... rövidnyeles buzogány ellen is viszont a hosszunyelü fegyverek gondolog itt bárd fokára hosszunyelü buzogány bizony félre-
lóditották az embert...ha rendesen meg van csapva nem nagyon irogat autogramot..
Előzmény: Törölt nick (12835)
Motun Creative Commons License 2007.11.02 0 0 12834
Igen... kisérletezés, próba miatt..és még különböző öltözékeket próbáltunk ki....
oldásokat ( keleti -myugati-mongol vesszőhozzáfogást)
még legjobban a láncingben lehetett mozogni ( karokat emelgetni,derékból kifordulni)
deréköv alatt bugggyosra huzva.... a lemezes pikely páncélban is jól lehetett mozogni , de az is sokféle van, a lemezes ami ugye nem fedi egymást nagyon kemény a bőr nehéz derékból forgulászni meg akkor nagyon használódik fárad a bőr... a halpikelyes vértnél is derékból fordulás a nehézkesebb ( karokat emelgetni viszont könnyü )
az előre és oldalt lövés után a hátra lövés nem lehetetlen ne érts félre csak nehezebb és alig marad idő a lövésre ( mire az ember hátrafeszíti magát)
Kelemen Zsolt által használt bőrpáncélt is kipróbáltuk( mozgás , mekkora védelmet nyujt stb...)
Előzmény: Törölt nick (12832)
najahuha Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12833
A szkítáktól a székelyekig és magyarokig

Tartalomjegyzék

1. Szkíták és fehér hunok

5

2. Párthusok, fehér hunok, avarok

7

2.1. Szakaszfüggelék: Hiedelmek hiedelme . . . . . . . . . . . . . . 13

2.2. Szakaszfüggelék: Szabarok-madák, szabarok-magyarok, szabarok-

szakaurak . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18

3. Fehér hunok, fehér kunok, kazárok

24

3.1. Fehér hunok, kazárok, bolgárok, wugurok . . . . . . . . . . . . 24

3.2. Az ogóroktól az ugorokig . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27

3.3. A kazárok és fehér hunok nyelve . . . . . . . . . . . . . . . . . 30

3.4. ElsŽ szakaszfüggelék: A kazárok és testvérnépeik . . . . . . . . 36

3.5. A besenyŽk . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40

3.6. Második szakaszfüggelék: A fehér hun utódok manicheizmusa . 42

4. Avarok, székelyek, magyarok

46

4.1. Avar-magyar folytonosság . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 46

4.2. (Anonymus vallomása) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 52

4.3. Székelyek a honfoglalás elŽtt . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53

5. Függelék: Az avar-szabir-onogur vonulás útvonala

56

1


Page 2


... az Ž nyelvészkedésükkel

a mi történelmi kútforrásaink igazságát

soha, de sohasem fogják megdönteni,

de még csak megingatni sem.

(Fischer Károly Antal 1904.)

A hungarusok ... Khoraszánból vándoroltak ki.

(El-Bakr XI. századi arab író)



----------------



http://web.uni-corvinus.hu/~kannai/elibd/szkita.pdf


.
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12831

Eh, én is bunkó voltam. De nagyon felhúzott egy s más.

Átgondoltam az esetet, és próbálok kompromisszumot kötni.

Előzmény: Motun (12829)
lyesmith Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12830
Nem a nyílvesszőktől! A kedvezőtlen terepviszonyok (tölcsérszerű harcmező, felázott talaj) és a tervszerűtlen roham (a franciák belelovagoltak a karósáncba, majd őket meg háttbatohamozta a második és harmadik hullám) A könnyűfegyverzetű íjjászoknak az volt a szerepe hogy letaglózták és hátbaszúrták a sárba ragadt francia lovagokat. A szemtanúk arról számoltak be hogy az összetömörödött franciák a kardjukat sem tudták megemelni a tömegben és őket kézifegyverekkel, lándzsával kardal, késekkel mészárolták le.
Előzmény: Motun (12826)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12829
sipike78... elmondok egy mesét....
a Paralia fórumon van egy emberke aki nem bír magával gyalázza mocskolja Paraliát, mintha fizetnének neki érte ( bár ő csak egy éjszakát töltött el és ebből von le messzemenő következtetéseket)
aki oda megy azt "" pörkölt zabáló bunkó parasztnak.... fospörköltnek.....ha oda mész akkor neked az való... ennyi a szinted... mindennek elmondja őket
aztán egyszer elkezdett "jávolozni" ...az mehetett semmi gond vele gondolta a mod... erre jött a felháborodás hogy ez a kijelentés meg a hozzá tartozó integetés ami nem a legyeket hessegeti rossz emlékeket ébreszt.... na mit gondolsz ki volt a modortalan??
aki felháborodott... törölték a felháborodását, igaz " fájdalommal vegyes megdöbbenéssel"
Előzmény: sipike78 (12809)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12828
Ezt a kijelentést ugy értem" mert nehéz vértben lőni lehetettlen ezt tapasztalat mondatja velem"
hogy nagy számu lövést (nem pár lövés)

"lyesmith" mond adatokat a normális lövészámról
A replikák húzóereje 150-200 lbs volt. A könnyű nyílvesszőt 330 a neheztet pedig 250 méterre lőtte el. Egy átlagos íjjásztól elvárták hogy percenként 10 célzott lövést adjon le ezekkel az íjakkal. 165 méterről illett eltalálni egy embernagyságú célpontot. A mester íjjászok pedig percenként 20 lövésre voltak képesek!!!
na ezt nehéz páncélban...

a nehézséget nem mindig a súly jelenti hanem a "páncél" mert én azt hittem páncél páncélról beszélsz,
a pikelypáncélban ha ezt a szót használjuk rá lehet mozogni..

a rétegelt íjakról meg ugy tudtam hogy az azonos faanyagnak a szálirányát változtatták
és a bandázsal rögzített fegyvernek ez adta a feszítőerőt..
Előzmény: Törölt nick (12823)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12827
Ezt mondtam én is a Müller szakveztőnek, mert ő azt mondta elég késői kreálmány, és igenis korai " kreálmány" ha lehet mondani ezt egy fegyverre.
Előzmény: lyesmith (12815)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12826
De akkor hogy a franca halt meg annyi francia lovag, vagy ez sem igaz, Egymást taposták össze?
Előzmény: lyesmith (12815)
lyesmith Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12825
Az 1545-ben elsüllyedt Mary Rose ról előkerült 137 hosszúíj átlagos húzóereje 100lbs volt. De azok 450 évet töltöttek a tengerben! A replikák húzóereje 150-200 lbs volt. A könnyű nyílvesszőt 330 a neheztet pedig 250 méterre lőtte el. Egy átlagos íjjásztól elvárták hogy percenként 10 célzott lövést adjon le ezekkel az íjakkal. 165 méterről illett eltalálni egy embernagyságú célpontot. A mester íjjászok pedig percenként 20 lövésre voltak képesek!!!
Előzmény: lyesmith (12824)
lyesmith Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12824
Tudtad, hogy az csatában használt angol hosszúíj húzóereje 90 és 180 lbs között volt?
Előzmény: Motun (12822)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12822
Ha valamit nem próbálsz akkor ???? barátaidhoz elátogatsz és remekül lehet kipóbálni a dolgokat,
szó sincs arról hogy nem lehet de a barátaid mit mondanak az íjászatról, könyyű vagy nehéz dolog ,,,, mekkora a lövésszám ami szerinted már íjászatnak számít ???
60IBS íjal tíz lövés ???? vagy mennyi... mert száz alatt nem lövés... vagy anno tizet löttek aztán mentek a szaunába???
íj anyaga... hát lehet hogy csak a vita kedvéért vitatkozunk mert nem beszéltük meg milyen íj... a mai szóhasználattal élve laminált ill. rétegelt íjakról beszélsz ???
vagy most miről beszélünk...csak ugy általában az íjakról vagy ????
mert íjak voltak pl.Dél Amerikában is nem, meg északon az indiánok által használva


Előzmény: Törölt nick (12820)
sipike78 Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12821

Jaj, hagyjuk már. Nem kell a púder.

 

Ezzel pl. kinek a lelki virágoskertjébe tiportam bele?

 

"2007-10-31 20:44:30

2004-ig visszamenőleg reagáltam arra, amihez hozzá tudtam szólni. Ugye, nem nagy bűn, hogy nem sikerült egyetlen tőmondatba belesűrítenem?!"

 

Mivel nem a nickemet, hanem a személyemet tiltottad ki, nem fogok a másikkal sem beírogatni.

Előzmény: Aventinus (12818)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12819
Ez tetszik... ez a nézetek ütköztetésének a lényege...

kérdezem te íjászkodsz ??? akár lovon akár gyalog ....
kérdés, hogy mit is nevezünk "nehéz vértnek"? :) ez a lényeg...
szkita ábrázolásokon lehet látni un. pikkelypáncélokat, ha nem tévedek ez bőrre vart fém ( hogy milyen fém nem felismerhető) lemezek, ezek a vértezetek láthatók az alán szarmata lovasokon is, sőt ott még a lovon is...
mongol források mondják a mongol vértek kettő réteg marhabőr összeragasztva mily meglepő kátrányos anyaggal és fém szegecsekkel, elötte felfőzve és formára domborítva... ez bármily meglepő de ott az adott viszonyok közt prima védelmet adott a lovasnak, nyíl,kard más kézi fegyver ellen, és nem gátolta a mozgásban lovast, és nem is volt nagyon nehéz..
Ha ez a vértes lovasság akkor, bocsi ugyanazt a kaput döngetjük, ebben a vértben lehet sőt lőttem is...

hát a szaru.... a török íjakon is van szaru (a mongol íjakon meg mind) ez a gyártási mód különbözteti meg ezeket az íjakat pl. a longbowtól...

karika láb a mai embereknél... igazad van én tévedtem, a mai emberek már nem nomádok abban az értelemben hogy Mongóliában mikor jártam akkor bizony motorral közlekedtek a középgeneráció már legálább is.. meglepő mi?
a mai embereket bűn összehasonlítani az anno élt emberekkel, bármennyíre is nomád az a mongol vagy kazah pásztor már gyilkolják le a szomszédai ha netán motorozik és nem lovagol ( ha érted mire gondolok... az a kor más embereket kívánt...))
kis türelem az utánna nézésnek mert tényleg utánna kell néznem...

Előzmény: Törölt nick (12817)
Aventinus Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12818

Nézd, én már mondtam egyszer:

nem cenzor vagyok, hanem moderátor.
Nekem nem az a feladatom, hogy lángpallossal álljak a fórum előtt, és aki hülyeséget mond, azt kaszaboljam le.

Tőlem nyugodtan hozzászólhatsz ott akármennyi nickeddel, ha normális hangnemben teszed azt, mert amit tegnap este műveltél ott, az minden, csak nem normális kommunikáció. A kitiltás pedig pontosan arra volt jó, hogy ezt figyelembe vedd.
Előzmény: sipike78 (12812)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12816
szia bagarur1

jajajaja.....

háát az anyag.. az eléggé egyforma, ugy tudom... mégpedig( reflexről beszélve) juhar mag, külső réteg állati inak, mert ez nyúlik, belső réteg szarulemez mert ez pedig tömörödik a belső famag pedig semleges összekötö anyag, a szaru tárolja az energiát a collagén hozzá nyúlik fesztelenitéskor pedig mint egy " emlékező fém" a szaru visszanyeri eredeti alakjátamedig az ideg engedi, a kazah és mongol mesterek pedig a mai japán kardkovácsokhoz hasonlóan sok sok munka árán jutottak el oda hogy nagy biztonsággal állithato a régihez hasonló modon készitik íjaikat ( nem a Tesco polcaira természetesen )

ostromnál mozogni... nem árt ha az ember nem mereven áll a védők próbálkozása elött.. a gyorsan mozgó csapatok előnyben voltak

karika lábak.... a Hortobágyon láttan vén csikóst, háát jobban mozgott lovon vagy akár biciklin mint gyalog, a hunoknál vagy más pusztai népeknél itt állattartókra gondolok most is fellelhető a karika láb.. tv-ben dokumentum műsorokban látni hogy egész apró gyerekek nyeregben biztosabban ülnek mint az anyaföldön mozogva... egy lovasem-
bert megkérdezve aki az egész napját nyeregben tölti lehet karika láb...

mongolokról olvastam hogy ( majd utánna nézek ) hogy pl. az oroszoktól mikor kényte-
lenek voltal leszálni a lóról mert sürü erdős terepre menekültek az orosz gyalogosok vereséget szenvedtek, elfujták őket az orosz harcosok, taktikájuk épp ezért az volt hogy körbevették a vitatott területet aztán vagy felégették vagy megvárták mig előjönnek

páncélos lovasok ..... az avarokat ( nehéz páncélos csatalovassággal rendelkeztek )
a frankok megállították, Baján kagán idejében.... békét ill. megnemtámadási paktumot kötött a frank királyal....
de... lovasíjász csak könnyü börpáncélos lehetett mert nehéz vértben lőni lehetettlen ez tapasztalat mondatja velem, tehát egy megfelelő számú kellően kiképzett( márpe-
dig miért ne lett volna kellően kiképezve hisz a mongolok is körvadászaton gyakorolták a háborut) íjakkal felszerelt sereget nyílt területen lehetettlen volt megállítani.

egyébként ez a magvas bszélgetés nagyon kedvemre van....







Előzmény: Törölt nick (12814)
lyesmith Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12815

"A páncélosokat igenis leverték ezek is. Ha az ominozus angol-francia ütközetre gondolsz az is igaz. De az angol lőtáv ott is csak max 190m volt. De ez is elégnek bizonyult a gyözelemhez."

 

Nem, az összes egykorú forrás megjegyzi, hogy a Agnicourtnál az angol íjjászok a nyilaikkal számottevő kárt nem okoztak a franciáknak. A nyílvesszők egyszerúen lepattantak a páncélról. Az egyetlen hatása az volt hogy feldühítették a franciákat akik szervezetlen rohamba kezdtek.

 

"A angol íj késői kreálmányról pedig csak azt hogy már Julius Caesar britanniai hadjárata.."

 

Igen. A legrégebbi angol hosszúíj, ami gyakorlatilag megeggyezik a maival ie 2665-ből származik. (Az angoloknak remek dendro adatbázisuk van onnan ez a pontos adat).

Előzmény: Motun (12805)
Motun Creative Commons License 2007.11.01 0 0 12813
Szia bagatur1 köszi a dok. el fogom olvasni...

Nekem ugy rémlett hogy a kisérlet során bábura szerelt sisakról beszéltek a Kassainál.

hun íj... rekonstruált íjíkról lévén szó igazad van, nincs eredeti íj....kvázi régészeti adatokra támaszkodva töprengte ki pár ember.... sok adat van az anyagokra gyártásra
a tv-ben pedig láttam egy mongol vénséget aki ma is a réges régi módszerrel gyártja az íjakat

longbow..... ma is gyártott fegyver,.. olyan anyagokból is mint régen, magyar íjakat is gyártanak hagyományos anyagokból ( ár: 270 000 ezer forint .... Grózer a gyártó )
a lemérést pedig Grózer, Kassai, Szőllősi, Szalóky stb végezték még anno...

török távlövők...... igy igaz... török íjak szerencsére sok fennmaradt eredeti is. még a mai anyagokból gyártotak is rendkívül gyorsak robbanékonyak rendkívül hajlított "c"
formájuk miatt....báe azt had tegyem hozzá hogy a régi időkben nem kommersz íjakról beszélünk hanem a megrendelőre szabott fegyverről,


ostrom..... igaz.... bár a feljegyzések nem említik hogy leszáltak volna... belegondolva a gyalogos alulról felfelé lő, a védő pedig felülről lefelé, ( tüzérségnél is azonos kaliberü ágyuknál a fenntról lövők előnyben voltak) ebben az esetben fegyver fed le nagyobb területet... nagy tömeget amivel érdemes nyillal várat ostromolni gyalogosan nehéz mozgatni... hozzávéve a hunok hát ugymond karika lábait nem gondolom hogy gyalogosan remekeltek....


volt gyalogság... a meghóditott népek fiai( ágyutöltelék) mongoloknak is kinai gyalogság, de nem hiszem hogy egy igazi mongol nagyon gyalogolt volna...


asszirok.... azért rakták szekerekre, mivel az asszirok támadó militáns nép volt rájöttek hogy ez igy hatékonyabb... ebből adódóan a támadó taktikát stratégiát fejlesztették....( nem mindenki most sem harckocsizó)


páncélosok a lovasságnál... igen van... perzsa halhatatlanok,avar csatalovasság, türk páncélosok, mongol vértesek kinai páncélokban....
az avar kagánok csatalovasai csatadöntők voltak, a harc végén, mikor már nem mozoghattak az ellenség sorai mert a könnyülovasok megszoritották őket...
a bizánci nehézlovasság is ilyen volt....
jó példa a könnyülovas és a nehézvértes összegyúrására Belizár lovassága...


sajnos ezeket a dolgokat így ebben az irásos formában nehézkes jól kivesézni...
de érdeklődve várom további irásodat aztán majd ütköztetünk...
szia...














Előzmény: Törölt nick (12808)
sipike78 Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12812

Ja, amúgy nem megy be a buksimba, mire jó felnőtt emberek közt ez a kitiltósdi... Két perc alatt már bent is voltam másik nickkel. De ne féljenek se a moderátorok, se az ott hőzöngő fúdenagyonokosvagyok Nyúl Bélák: többet nem fogok beírni a topicba.

 

Majd az idő eldönti, kinek volt igaza.

 

De előre szólok: jobb, ha vesznek némi napolajat, mert nagy égés várható....

Előzmény: sipike78 (12811)
sipike78 Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12811

Gratulálok. Ez ma Magyarország.

Ja, bocs, az M felesleges. :(

Előzmény: Aventinus (12810)
Aventinus Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12810
Előzmény: sipike78 (12809)
sipike78 Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12809

Mélyen tisztelt fórumozók!

 

Élek a gyanúval, hogy kitiltottak az 50 ezer éves a magyar írásbeliség című fórumról...

 

Álljon ez itt kommentár nélküli mementójául annak, hogy bizonyos áltudományoskodó rétegek hogyan próbálnak tűzzel-vassal utat törni a talán bizonyítható, de általuk bizonyítani nem igazán akart és eleddig bizonyítani nem is tudott téziseik előtt.

 

Maradtam tisztelettel: Sipos László

sipike78 Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12807

Éppen erről van szó! Hogy nem vették át egymástól...

De nem bonyolódnék bele, mert még rámröffennek az Éden harcosai, és összeszakajtják a diplomámat. :)

Előzmény: Müller szakaszvezető (12796)
Motun Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12806
Hát a janicsár ( jeni ceri - új sereg ) az nem török?
Előzmény: Tafkó Birgut (12804)
Motun Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12805
Ez így igaz ezt senki sem vitatja. A merevszarvú reflex íjak korában is voltak íjászok
nyugaton.A páncélosokat igenis leverték ezek is. Ha az ominozus angol-francia ütközetre gondolsz az is igaz. De az angol lőtáv ott is csak max 190m volt. De ez is elégnek bizonyult a gyözelemhez. H az ellenség nem ér el a fegyvereivel akkor már nyerő vagy. Ott a 190m elég volt. De sajnos azt kell mondanom és ez nem feltételezés hanem bizonyított tény a visszacsapó reflexíjak hordtávolsága 250-300m-ig terjed.
Levéltári adat ( adománybirtokról, ziámet adomány ) hogy janicsár átlőtte a Boszporuszt. Hát az 720m.
Nyílhegy::: vértes ellenségre nem madárlövő ( félhold alaku ) heggyel lőttek.
A angol íj késői kreálmányról pedig csak azt hogy már Julius Caesar britanniai hadjárata alkalmával az ott lakó kelták efféle íjakkal lődözték a római legiosokat.
Ezek a távok sajnálom de bizonyított tények.
Én különben ezzel foglakozom.( honfoglaló lovasíjászat)
Előzmény: Müller szakaszvezető (12802)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2007.10.31 0 0 12804

Nem egy török tartja a rekordot, aki átlőtte a Boszporuszt...?

:))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!