Keresés

Részletes keresés

Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2019.07.03 0 0 28970

Kicsit olyan F1-es helyzet: nekem van igazam, de neki van helyzeti előnye.

Előzmény: Hattori Hanzo2015 (28969)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2019.07.03 0 0 28969

Tulajdonképpen én is így gondolom, ugyanakkor ebben a (jobbra tiltott kanyarodni) helyzetben kevésbé érzem "hibának", ha valaki onnan indul. 

Ugyanakkor mindegy, hogy szerintünk (és a KRESZ szerint) ez szabálytalan, ha ott érek utol valakit, akkor hogyan legyen tovább?? Ha ugyanis erősködöm (ragaszkodom a saját szabályosságomhoz és "oktatok"), tehát bekanyarodok balra - esetleg a jobb oldalival egyszerre, akkor mire "kiegyenesedünk, - a jobb-kezem felől találom őt..., ami nem szerencsés. Onnantól az "ő a hunyó"-ból lenne - neadj-isten - egy megosztott felelősség? (Nem adtam jobb-kezet).

Előzmény: Mr Reacher (28968)
Mr Reacher Creative Commons License 2019.07.03 0 0 28968

A jobb oldali sávból nem lehet a balra kanyarodást végrehajtani. Kresz 31. § (1).

- balra bekanyarodás esetében az úttest felezővonala mellé, illetőleg osztottpályás és egyirányú forgalmú úton az úttest bal szélére

köteles - az útkereszteződés előtt kellő távolságban - besorolni. A bekanyarodási szándékot irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.

Előzmény: Hattori Hanzo2015 (28967)
Hattori Hanzo2015 Creative Commons License 2019.07.03 0 0 28967

Sziasztok;

Új "feladvány":

Egyirányú, kétsávos kis utcácskából kanyarodunk egyirányú, de egysávos utcába, balra. (Csak erre lehet.) Aki a bekanyarodáskor balról sorol be a kanyarodáshoz az (is) szabályos, de tul.képpen, aki jobb felől akar balra kanyarodni azt sem érheti igazán kritika (?), hiszen jobbra nem szabad kanyarodni. Ráadásul, akkor minek a 2 sáv - a kb. 30-40 méteres utcácskában? (Megjegyzem, én inkább balról hajtom végre a manővert... Így érzem szabályosnak. a többség viszont jobbra tart.) S

Szóval, ha egymás mellől startol két ilyen balra kanyarodó "versenyző", akkor kié legyen az elsőbbség, illetve az egyelten sáv "joga"?

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.07.03 0 0 28966

de az is lehet, hogy kellett valakinek a kukászsák, amivel eltakarták a 30-as táblát...

Ilyenkor első körben a közútkezelőnél érdemes bejelenteni a dolgot, ha durvábban veszélyes a dolog, akkor az útügyi hatóságnál is.

Előzmény: Byk001 (28963)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.07.03 0 0 28965

A macisajt elfordítása nálam már a közúti közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény kategóriájába esik..

Mellesleg a legtöbbször egy laza kézmozdulattal visszafordítható... A környékemen kikerült egy új kijelölt gyalogos átkelőhely, naponta fordítottam vissza a táblát reggelente kb két hétig, aztán ráunt az elkövető...

Előzmény: Mr Reacher (28964)
Mr Reacher Creative Commons License 2019.07.03 0 0 28964

A vicceskedés sajnos itt nem áll meg. Ezt a macisajtot elfordították, és úgy tűnik, mintha jobbkezes lenne a kereszteződés. A védett útvonal kanyarodna balra, ráadásul 10%+ os lejtő előzi meg a kanyart. A Tour de Hongrie-n láttam. Vagy máshol leszerelik a "szembejövő forgalom elsőbbsége" táblát, miközben az ellenkező irányban kint van az "Elsőbbség a szembejövő forgalommal szemben" tábla.

Előzmény: Byk001 (28963)
Byk001 Creative Commons License 2019.07.03 0 1 28963

Valakinek sikerült "zseniálisat" alkotni.

A kézzel firkált kiegészítő tábla meg nem érvényes. Honnan tudnád, hogy nem egy vicces egyetemista ragasztotta oda?

Előzmény: Manos_09 (28962)
Manos_09 Creative Commons License 2019.07.02 0 0 28962

Üdv!

Ezt értelmezze valaki, már ha lehet... Vagy csak valakiknek sikerült "zseniálisat" alkotni?
Budafoki út - Bertalan Lajos utca sarok, az ideiglenes egyirányúsításának köszönhetően:

Behajtani tilos, de ha valaki mégis, akkor azt is csak 30-cal?
Kézzel firkált kiegészítő "tábla" ér, szabályos? Egyáltalán annak is van itt értelme?

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.06.12 0 0 28961

Szerény véleményem szerint egy esetleges balesetben -- remélhetően nem több, mint egy koccanás -- a közútkezelő is benne van vastagon, más kérdés, hogy kétségeim vannak afelől, hogy a konkrét ügyben megállapítják-e a közútkezelő akár részleges felelősségét...

Viszont a felelősség / kgfb kör mellet vagy után érdemes lenne a közútkezelő, illetve ay útügyi hatóság (Bp. esetében ez elsőfokon a III. kerületi kormányhivatal útügyi osztálya) figyelmét is felhívni arra, hogy a kereszteződések és járdaátvezetések kialakítása megtévesztő lehet.

Ha csillapított zónáról van szó (30-as vagy annál kisebb sebességre korlátozott zóna, lakó-pihenő övezet) akkor ott minden kereszteződés jobbkezes kell legyen. Innentől egyenrangú utak kereszteződése jeleket (tábla, útburkolati jel) lehet elhelyezni a szélesebb úton...

Ha nincs 30-as vagy alacsonyabb sebességkorlát övezet, akkor macisajtokkal is játszhat a közútkezelő, de vigyázni kell a szélesebb út következő jobbkezes kereszteződésénél -- ott szükség lesz egyenrangú útkereszteződés táblára.

A legdurvább a járdaátvezetésben az, hogy a gyalogosokat megtéveszti, a gyalogosok azt gondolhatják, hogy elsőbbségük van a keresztező út úttestjén haladókkal szemben, pedig nincs, és a KRESZ 21. § (8) bekezdés alkalmazandó a járda átvezetésre:

"A gyalogos olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, mielőtt az úttestre lép, köteles meggyőződni arról, hogy áthaladásával a járműforgalmat nem zavarja. Nem léphet az úttestre, ha a jármű olyan közel van, hogy annak zavarása nélkül az úttesten átmenni nem tud."

Nem ártana egy forgalombiztonsági audit a lakótelepre...

Előzmény: Törölt nick (28960)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.12 0 0 28960

🤔

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.06.11 0 0 28959

És a teljesség kedvéért, ha az ott a keresztező út úttestje, akkor a 24. § (1) bekezdése nem játszik.

24. § (1) Az úttest széléről elinduló, a várakozó helyről az úttestre ráhajtó, az út más részéről vagy útnak nem minősülő területről az úttestre ráhajtó jármű vezetőjének, az úttesten haladó járművek és gyalogosok részére elsőbbséget kell adni. A zárt pályáról az úttestre ráhajtó villamosnak az úttesten közlekedő járművekkel szemben – a villamossal azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveket ide nem értve – elsőbbsége van.

Előzmény: ÁsítóSárkány (28958)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.06.11 0 0 28958

És végül:

amit a képen látni, az a 20/1984 (XII. 21.) KM rendelet mellékletének (FMSZ) 11.2 pontjának kivitelezése:

"Útkereszteződésekben, nagyobb gyalogosforgalmat keltő létesítmények környezetében, továbbá járdák, gyalog- vagy kerékpárutak átvezetésénél az úttest szintje megemelhető."

A korábbiakat is figyelembe véve az ott a járda átvezetése a keresztező (szilárd burkolatú) út úttestjén, tehát egyben a keresztező út úttestje is.

Innentől kezdve a járművek egymás közti elsőbbségét a KRESZ 28. § (1) bekezdés a) pontja szabályozza:

28. § (1) Az útkereszteződésben – ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik – a járművel elsőbbséget kell adni

a) a jobbról érkező minden jármű és

b) a balról érkező villamos

részére

(2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben

a)minden járművel a megkülönböztető fény- és hangjelzést együttesen használó gépjármű részére, továbbá minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott), zárt csoportban haladó megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére;

b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „ÁLLJ! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező – illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett – útról érkező jármű részére;

c) földútról érkező járművel a szilárd burkolatú útról érkező jármű részére;

d) körforgalomban haladó járművel a körforgalmat keresztező villamos részére.

(3) Útkereszteződést járművel csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy a vezető eleget tehessen elsőbbségadási kötelezettségének és e tekintetben másokat a jármű sebességével ne tévesszen meg.

Előzmény: Törölt nick (28949)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.06.11 0 0 28957

Végre volt időm google mapsen keresgélni. Bp., XIII. kerület, ugye?

Szerény véleményem szerint egyértelműen útról van szó, átköt a Vizafogó sétányba, ahogy a párhuzamos szakaszok is.

Az én értékelésem szerint az ott kőkeményen útkereszteződés, egyértelműen jobbkezes.

A közútkezelő meg kb. mindent megtett azért, hogy ezt ne legyen egyszerű felismerni, ami a 20/1984 (XII. 21.) KM rendelet 7. §-át sérti:

Az útkereszteződések forgalmi rendjét úgy kell kialakítani, hogy az útkereszteződéshez közeledő jármű vezetője elsőbbségadási kötelezettségét és a továbbhaladás lehetőségeit egyértelműen felismerhesse.

Ritka agyrém kialakítás. Nem csak jármű-jármű, hanem jármű-gyalogos vonatkozásban is. A gyalogos lehetőleg ne vegye észre, mikor lép a keresztező út úttestjére.

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.06.09 0 0 28956

Amennyire én látom, maga az út -- itt most feltételezve, hogy út -- szintbeni, csak át van vezetve a járdaszinten. És eléggé nyilvánvalóan át van vezetve.

Ha sima járdaszegély lenne és semmi átvezetés, akkor én is azt mondanám, mint te :)

Előzmény: lautnermark (28953)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.09 0 0 28955

Kedden bemegyek oda, és körülnézek. 

Szerintem panelek közti parkolók vannak csak ott, amiket csak a Párkány utcáról lehet megközelíteni. 

Előzmény: ÁsítóSárkány (28950)
Törölt nick Creative Commons License 2019.06.09 0 0 28954

Nos, itt sincs egyértelmű vélemény. 

És az is lehet, hogy egy csattanás után a kiérkező rendőr is tévedhet? 

A közterületes ismerősöm szerint a szintkülönbség miatt nincs jobbkéz.

De ha a bíró másképpen gondolja?!  🤔

lautnermark Creative Commons License 2019.06.07 0 0 28953

Nem jobbkezes. Útkereszteződésnek a szintbeli utak számítanak.

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.06.07 0 0 28952

Ettől még a járda túloldalán lehet keresztező út és aki onnan érkezik, az keresztező útról érkezik, még ha a járdát keresztezi is.

Előzmény: Mr Reacher (28951)
Mr Reacher Creative Commons License 2019.06.07 0 0 28951

Ez szerintem nem út, hanem járda.

b) *  Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló - az úttesttől szintkülönbséggel, kiemelt szegéllyel, vagy más látható módon elhatárolt - része

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.06.07 0 0 28950

Az egyetlen kérdés az, hogy betorkolló útról van-e szó, vagy út menti egyéb területről (nyeles telek kijárója, parkoló stb.)

Ha nem útról van szó, akkor útkereszteződés sincs, és onnantól aki onnan érkezik, annak -- mivel az út melletti egyéb területről érkezik -- az elindulás szabályai szerint kell elsőbbséget adnia.

Ha az ott út, és nincsenek táblák, akkor jobbkezes a kereszteződés.

Törölt nick Creative Commons License 2019.06.07 0 0 28949

Sziasztok!

Ennél a kereszteződésnél is érvényes a jobbkéz szabály? 

ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.05.17 0 0 28948

A közút korrekt.

Ha végzést kaptál áttételről, és az önkormányzat szerelmeslevelet küld neked végzés vagy határozat nélkül, akkor érdemes a főügyészégen törvényességi felügyeletet kérni

részben a közigazgatási rendtartás megsértése miatt -- elszabotálják a rendtartással együtt a jogorovoslatot!

illetve közvetlenü is a 83/2004. (VI. 4.) GKM rés a 2004. évi XCI. tv. rendelkezéseinek sérelme miatt (korábban kifejtettem).

Előzmény: jeek (28947)
jeek Creative Commons License 2019.05.17 0 0 28947

Anno bejelentéssel éltem az Útügyi Hatósághoz, hogy utólag felülragasztott táblák tömkelege van Miskolc MJV területén, mely több jogszabálynak sem felel meg. Ők illetékességi jogkör hiányában az ügyet egy az egyben átrakták Miskolc MJV Önkormányzatának illetékes osztályához. Erről kaptam egy Végzést. 3-4 hónap után erre a végzésre hivatkozván érdeklődtem az Útügyi Hatóságnál, hogy mivel az Önkormányzat nem adott választ, sem nekem sem nekik, hol van lehetőség jogorvoslatra. Erre már nem érkezett válasz az Útügyi Hatóságtól is.

A Magyar Közútnak is írtam már, mert ilyen felülragasztott jelzőtáblák a 3-as főút mentén is vannak, ráadásul Várakozási Övezet (zóna) vége jelzőtábla nélkül. Ők is átpasszoltak az Önkormányzathoz, mivel a 3-as főút mentén (https://goo.gl/maps/ecedKkGHNhR7M9Ha6) lévő parkolóhelyekre és azok kitáblázására nincs ráhatásuk.

Előzmény: ÁsítóSárkány (28945)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.05.17 0 0 28946

és még annyit, hogy az útügyi hatóság és az önkormányzat leveleit a 2016. évi CL. törvény alapján érdemes értelmezni

Előzmény: ÁsítóSárkány (28945)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.05.17 0 0 28945

Amúgy, jól értem, az útögyi hatóság kereste meg őket.
Áttették az ügyet az önkormányzatnak, vagy kérdést tettek fel nekik?

Első esetben egy határozatot vagy végzést kellene kapjál, jogorvoslati lehetőséggel... Ket.

Utóbbi esetben most az útügyi hatóságnál pattog a labda, te pedig megteheted, hogy reagálsz az önkormányzat válaszára.

Ha valahol a kettő között mismásolnak, akkor kérdezd meg az útügyi hatóságot, hogy szerintük akkor most hol is tart az ügy, és mikor és milyen jogorvoslatra lesz lehetőséged.

Szerintük a 83/2004. (VI. 4.) GKM rendeletnek megfelel a tábla? Nem tudnak olvasni. Ez a rendelet és a 2004. évi XCI. tv. (meg az áltála kihirdetett Közúti Jeltési Egyezmény) a te barátod...

Előzmény: jeek (28943)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.05.16 0 0 28944

Szerintem a bíróság körbe fogja röhögni az önkormányzatot, ha oda jut az ügy.

Előzmény: jeek (28943)
jeek Creative Commons License 2019.05.16 0 0 28943

Megérkezett az Önkormányzat válasza.

Változatlan az álláspontuk. A kihelyezett táblák szerintük nem ellentétesek a 20/1984. (XII. 21.) és a 83/2004. (VI. 4.) GKM rendelettekkel valamint a magasabb rendű jogszabályokkal sem. (ezt így le is írták)

Arra nem válaszoltak, hogy mely jogszabály írja le az általuk használt táblaképet várakozási övezet (zóna) kezdete jelzőtáblának és miniszteri engedélyt sem csatoltak.
Úgy néz ki ehhez egy átlag ember kicsi lesz, hogy "megbuktassa" őket. :(

Előzmény: ÁsítóSárkány (28930)
ÁsítóSárkány Creative Commons License 2019.05.06 0 0 28942

Erre való az útügyi hatóság meg törvényességi felügyeleti jogkörében eljárva a megyei főügyészség.

Előzmény: jeek (28941)
jeek Creative Commons License 2019.05.06 0 0 28941

Az lenne a jó ha valaki ellenőrizné is a Jelzési Egyezmény betartását. Pl. egy EU-s biztos vagy egy erre szakosodott nemzetközi hatóság. Szerintem itt a magyar döntéshozókat, hatóságokat nem biztos, hogy érdekelni fogja, hogy minden jelzőtábla megfejeljen a Jelzési Egyezménynek november után is (főleg, hogy a KRESZ sem mindenhol követte le, mint a lenti példán is látszik).

Előzmény: ÁsítóSárkány (28940)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!