Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2017.02.08 0 0 1496

Mivel a csiga nem jött le, előlre került a jeladó. Pedig sokkal jobban hozzáférhető lett volna a csiga és a pille között... no mindegy, a "jóvanazúgy" és "ottbasszamegakurvaisten" varázsszavak elmormolásával ezt ezennel befejezettnek tekintem. :)

Előzmény: Törölt nick (1495)
Törölt nick Creative Commons License 2017.02.05 0 0 1495

alakul ez, mint a púpos gyerek a prés alatt...

Előzmény: Törölt nick (1493)
verdana Creative Commons License 2017.02.05 0 0 1494

A műanyag fogaskerekeket mivel lehet kenni? (Láthatóan van rajtuk valami kenőanyag, de elég besűrűsödött már. Bocs, ha korábban volt erről szó)

Törölt nick Creative Commons License 2016.12.31 0 0 1493

Tudom. Csak akkor nem lehet fázishelyzetet változtatni. Vagy legfeljebb elektronikus késleltetéssel. De nem érdekes, lehet az a jeladó elöl is, csak ott olyan jó kis helye lett volna... de túl szép is lett volna ahhoz, hogy igaz legyen. :-)

Előzmény: Fényhang (1492)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.31 0 0 1492

Belül a pillát nem tudod felhasználni jeladónak?

Opto-érzékelővel talán megoldható, nem tudom, csak találgatok, ilyenekkel nem foglalkoztunk.

További sok sikert!

 

BUÉK!

 

Üdv!

Előzmény: Törölt nick (1491)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.27 0 0 1491

Csapolva van, ki is ütöttem, de meg se mozdul. Jobban megnézve: a brezon lyukja nem teljesen középen van, és a belső felület szinte homogén, úgy tűnik, mintha már fölt lett volna a csiga a tengelyen, és aztán fúrták volna ki.

Azért akartam levenni, mert a csiga és a pillezár között pont elférne egy forgásjeladó, ami szükséges volna ahhoz, hogy a meoclubot is ehhez hasonló HD filmdigitalizálóvá konvertáljam:

 

Előzmény: Fényhang (1490)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.26 0 0 1490

Miért akarod leszedni?

Elképzelhető, hogy csapolva van, csak nem látszik. Ha rá lenne melegítve, attól elcsúszhat idővel, ha megkopik a tengelye mert ott komoly erőhatás is van, tehát Én úgy gondolom, valahol csapolás van, azt kell kiütni és akkor lejön a tengelyről.

Sok sikert hozzá!

 

Üdv!

Előzmény: Törölt nick (1489)
Törölt nick Creative Commons License 2016.12.25 0 0 1489

Meoclub 16-ról le lehet szedni valahogy ezt a jobboldali csigát? Két napja tökölök vele, melegítetem, feszegettem, de meg sem moccan. Van még egy másik meoclubom is, de elég nagy meló kiszedni ezt a tengelyt ahhoz, hogy azzal ugyanígy járjak, szóval ha reménytelen, akkor nem bántanám... Sajna az a gyanúm, hogy ez rá van zsugorítva. :-( Tud valaki valamit róla?

Fényhang Creative Commons License 2016.12.15 0 0 1488

Örülök, hogy sikerült "szóra bírni".

-

Autót Én nem vállalnék be, az pénztemető és végtelen a vele való foglalatosság.

 

Üdv!

Előzmény: isty66 (1485)
TLB Józsi. Creative Commons License 2016.12.13 0 0 1487

Te még biztos fiatal és nőtlen vagy! Van sok szabadidőd és pénzed is. Így én is azt ajánlom vegyél egy használt kocsit! Újítsd fel! Ha ezután is marad még szabadidőd és pénzed, nősülj meg! Garantálom, hogy utána se szabadidőd se pénzed nem lesz.

Ez vicc, de akár komolyan is veheted!

Előzmény: isty66 (1485)
isty66 Creative Commons License 2016.12.12 0 1 1486

Most szúrtam ki, a wd mindenre IS jó. Szerintem az életemet is az tartja működésben.

Előzmény: TLB Józsi. (1483)
isty66 Creative Commons License 2016.12.12 0 0 1485

Jó hír. Működik. Külső hangforrásról tiszta és pokolian erős hangot ad, filmszalagról pedig egészen hangos, és kellemes hangzású. Erősítő bírja a hosszú üzemet is, legutóbb öt órán át hallgattam zenét róla, a hangszóró pedig jó átható hangzással operál. A hanglámpa az eredeti, de az utolsó öt percben elkezdett feketedni bellülről, úgyhogy csere lesz a közeljövőben. Ismét köszönöm mindenkinek a segítséget, mégegy szekrénydísszel gazdagodott a már így is múzeumra hasonlító szobám. Hogy őszinte legyek, kínomban vettem meg, mert gondoltam egy ideig lefoglal, és így is lett, hétezer forintért másfél havi szabadidőmet fordítottam valami értelmesre. Van egy sanda gyanúm hogy a következő felújítás az első autóm lesz, az egy évig le kell hogy kössön. Régóta szemezek egy Citroen DS-el, de azthiszem most itt az idő hogy a garázs is múzeummá legyen.

Előzmény: Fényhang (1482)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.11 0 0 1484

Igen, ez jó gép.

:)

 

Üdv!

Előzmény: TLB Józsi. (1483)
TLB Józsi. Creative Commons License 2016.12.11 0 0 1483

Nem véletlenül mondtam, hogy venni kell még egy-két gépet donornak! Persze, előfordulhat, hogy az első gép is tökéletesen működik, de arra sincs garancia, hogy 3 ból összelehet hozni 1 üzemképest. Nekem TERTA gépből kb 15 db van. A működők és nem működők aránya kb. 1:3 lehet. Nem is igazán érdekel, hogy működjenek. Vetítésre egy ELMO 16-f gépet használok.

Alapjába véve a TERTA sem rossz gép. Nagyon strapabíró, csak kicsit hangos.

 

Ez a használatban lévő gépem.

 

 

 

Előzmény: isty66 (1481)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.10 0 0 1482

Nem egy könnyű ez a szakma, pedig sokan azt hiszik erről.

A fotodióda egészen másképp viselkedik mint bármilyen más fényérzékelő és ez teszi használhatóvá a céljainkra.

Nem kell neki táp sem, sőt amit már írtam, hogy a cella-előfeszültség vezetékét is el kell valahol vágni, hogy ne kapjon pozitív feszültséget sem. A cella előfeszültség 2db. 2MOhm-os ellenálláson át megy a cellára, ezeket ki kell venni és akkor nem kap a fotodióda feszültséget.

A hanglámpa az eredeti?

Ha jól emlékszem az kb. 6V és 5A-es, tehát 30W-ot fogyaszt és külön is kapcsolható?

Ami rajzom van erről a gépről, abban 6-cső dolgozik, 2db. 6X4 egyenirányító, 2db. 6AQ5 végcső és 2db. ECC40 előerősítő cső.

Ha jó a hangleolvasás és a fotodióda elhelyezése, akkor szinte üvöltenie kell a gépnek.

Tehát, addig nem lehetsz nyugodt, amíg ez nem áll fenn, film nélkül is igen erős a hang, amikor mozgatunk valami takarást a fotodióda előtt, ha világít a hanglámpa közben.

 

Üdv!

Előzmény: isty66 (1481)
isty66 Creative Commons License 2016.12.10 0 0 1481

Valahogy sejtettem hogy ez lesz. Akkor ha mindenigaz, nem is fog neki kelleni semmiféle táp, sem védőellenállás, sem pedig feszültségosztó? Lomexbe bevittem az eredeti Tungsram fotocellát, majd lehidaltak, és adták ezt a kettőt. De akkor viszem a cikkszámot és konkrétan ezt fogom kérni. Érdekes módon a TEPT 4400 produkált valami hangot, de épp csak suttogást teljes hangerőnél, valószínűnek tartom hogy csak a saját interferenciáját modulálta, mert közben a zaj üvöltött a hang alatt. Ismét köszönöm a segítséget, úgy érzem hogy művelődnöm kell még a témában hogy valóban tudjak erősítőt és rádiót szerelni, ne csak kontárkodjak :D

Előzmény: Fényhang (1480)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.09 0 0 1480

Fototranzisztor ilyen célra nem felel meg, mert ahhoz komplett erősítő áramköri felépítés kell.

Kivitelük is eltér a kívánatostól, lencsés eleve nem jó, sík felület kell, ami kellően leképezi a hangcsíkot a filmről.

Azért írtam fényelemet, mert a fotodióda, ha fényt kap, mintegy elemként viselkedik, tehát feszültséget ad ki. Ha ez a fény modulált, vagyis változó, akkor a filmhangot le lehet ezzel olvasni, megfelelő elhelyezés és beállítás után. Felerősítve ezt a fényváltozást, megkapjuk a filmen lévő hangot.

Ha továbbra sincs jel, akkor a csöveket sem ártana ellenőrizni, vagy csak simán cserélni újakra, vagy legalábbis jó csövekre. Érdemes lenne feszültség mérésekkel végigkövetni az erősítőt, hogy megfelelőek-e a csövek munkapontjai, nincs-e szakadás valahol.

 

Üdv!

Előzmény: isty66 (1479)
isty66 Creative Commons License 2016.12.08 0 0 1479

Most tettem bele egy BPW17N féle fototranzisztort, és eddig meg se nyikkan. Ha jól sejtem ennek kéne valamiféle tápfeszültség nem? Olyan 3-5 volt körül ha sejtelmem nem csal. Ezenkívül még van egy TEPT 4400 optoelem itthon.

Előzmény: Fényhang (1478)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.04 0 0 1478

Az IPP75 fotodióda, vagy fényelem helyett, bármilyen más típusú is megfelel. Régen ez volt egyszerűen beszerezhető.

Budapesten sok üzletben lehet fotodiódát(fényelemet) venni, nem drágák. A lényeg, hogy beférjen oda, ahol a legjobb a fény-összegyűjtési lehetőség, vagyis minél közelebb a filmhez és rögzíthető legyen.

Az a jó, ha nem pont merőleges a filmre az érzékelő felülete, hanem kb. 75-80fokos szögben éri a fény.

Jól felhasználható a BPW34, vagy BPW41N típusok, bár eltérő a kinézetük, a Lomex-nél kaphatók.

 

Üdv!

 

Előzmény: isty66 (1477)
isty66 Creative Commons License 2016.12.04 0 0 1477

Először a saját fotocellájával próbáltam ki, majd kivettem, és levettem a cellafeszültséget, utána kötöttem rá a telefonomat. Kerstem neten azt az IPP75 diódát de sehol nem találtam helyet ahol tudnék venni. Ismer esetleg egy boltot ahol biztosan van? Majd még méricskélem azt a fénycsíkot, de nekem jónak tűnik, penge éles és izzó fehér fényű. Az erősítőre tettem másik hangszórót de úgyis kicsit érces maradt a hangja. Megnézem mindkettőt másik erősítőn is.

Előzmény: Fényhang (1476)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.04 0 0 1476

A fénysávnak keskenynek kell lennie, a hangcsíkon, ha áll a film, akkor láthatóan le kell fednie a hangcsíkot a filmen. A réskép, ami a filmre kerül kb. 17-20mikron széles résnek a kivetítése, a kivilágításnak is egyenletesnek kell lennie.

Nem értem, most fotocella van még benne, vagy már fotodióda?

Lekötötted a cellafeszültséget, de "saját pirosbúrás hangeleme" volt még benne? Így nyilván nem lesz hangja.

A fotodióda pedig egy kb. 4x6mm-es méretű egyik oldala az fekete, a másik olyan színjátszós, az a fényérzékeny oldala, annak kell a film felé néznie, a piros pötty, az erősítőcső rácsára megy, a csatolókondenzátorán keresztül. Ezt a fotodiódát lehet közvetlenül a film mögé rögzíteni, ahol átvilágítja a hanglámpa a filmet a résobjektíven keresztül.

Ki kell próbálni, hogy a hangsugárzó egyáltalán jó-e, valamilyen másik erősítővel, mert az is lehet hibás.

 

Üdv!

Előzmény: isty66 (1475)
isty66 Creative Commons License 2016.12.03 0 0 1475

Csináltam képeket de semmi nem látszik a fénycsíkból. Ahogy én látom az egy határozott vízszintes egyenes vonal, hófehér színben. A kapcsolóra én is gyanakodtam, középállásban volt, kicsit megcsiszolgattam az érintkezőket,és befújkáltam kontaktjavítóval, tanulva az Unitra hasonló emeletes tárcsás kapcsolójának rossz vicceiből. Potmétereket is megfújkodtam kontakt cuccal. A cellatápot lekötöttem róla, és tettem rá egy rögtönzött jack dugót, telefonról szól a zene, halkan egész szép, de ott elnyomja a gép csörömpölése, hangosabban sem lehet sokmindent hallani,de legalább rettenetes minőségben, hangosabb futamok a diótörőből erősen recsegnek, mintha egy kis erősítőre egy nem hozzá méretezett hangszórót kötnék, de ez állítólag a saját táskás hangfala. A saját pirosbúrás hangeleme volt még benne, stroboszkóppal megnéztem, igen gyönge válaszra méltatott csak. Arra gyanakszom hogy talán egyik-másik kondenzátor halála teszi tönkre a hangzást, a gyári hangelem meg régóta halott.

Előzmény: Fényhang (1474)
Fényhang Creative Commons License 2016.12.03 0 0 1474

Nem tudom, hogy áll a hangleolvasó része, képet tudnál betenni arról, hogyan világít a hanglámpa a filmre?

Milyen üzemmódban van a kapcsoló, amivel lehet a cellát, illetve más műsorforrást kapcsolni, illetve jó-e a kapcsoló?

A fotodiódáról ha ez került bele, lekötötted a 100V-nyi cella-előfeszültség vezetékét?

A rajz alapján, ha az első cső rácsához érintenénk egy 10kOhm-os ellenálláson keresztül a kezünket, igen erősen búgnia, gerjednie kellene, ezt ki tudod próbálni?

De óvatosan, az erősítőben 250-300 Volt feszültségek vannak!

 

Üdv!

Előzmény: isty66 (1473)
isty66 Creative Commons License 2016.12.03 0 0 1473

Hát hangja az nincs. Az erősítő szerintem működik, mert a jel bemenetet taperolva pattogó hangot ad, a potméter is recseg ahogy kell, de még csak mormogást se lehet hallani ahogy fut a film. Zseblámpára van halk dünnyögése, de a saját rendszerével semmi. A kis tükröt is megpucoltam. Fotodióda lehet a hibás?

isty66 Creative Commons License 2016.12.02 0 0 1472

Na sikerült, beröffent, hörög kattog mint egy selejtes kraz, eszi szépen a szalagot, erősítő úgy néz ki működik, búg, ha közelebb megyek egyre jobban búg, lámpával villogtatva meg szépen hallani az ütemet. Filmmel még nem próbáltam, mert mire eljutott volna a hangig széthullott a megjavítgatott dörzskerék, úgyhogy kénytelen leszek esztergálni egyet. A segédfázis kondi meglepetésemre működőképesnek tűnik, mert rendületlenül tartja a fordulatszámot a motor. Lámpák világítanak, csövek fűtenek. Mindenkinek köszönöm a segítséget! :D Már csak azt a dörzskereket, meg a kettős belépőgörgőt kell pótolnom, és remek.

isty66 Creative Commons License 2016.11.30 0 0 1471

Lehet hogy az lesz, de még meglátjuk. Ilyen olyan alkatrészt elő tudok állítani, préssel vagy esztergával. Mint kiderült van egy ismerősnek egy trafója a tertához, úgyhogy szerintem nem szórakozok az átalakítgatással. Ha néha néha bekapcsolom és megnézek egy filmet szerintem sokat mondok, hangulatgépnek jó, de nem mindent ezen fogok nézni :D Még a dörzsgumit kell kiváltanom vagy megjavítanom és elvileg nincs több baja, csak beállítgatás. Habár a legfelső dupla görgő ahol a szalag belép ugylátom hiányzik. 

Előzmény: TLB Józsi. (1470)
TLB Józsi. Creative Commons License 2016.11.29 0 0 1470

Én a Kádárféle könyvben ezt a kapcsolási rajzot találtam. Az alkatrészek alapján be lehet azonositani, hogy ez a   BM 2005 Gépé,vagy másiké.

 

Pedig, ha vetíteni is akarsz, nagy valószínűséggel még pár gépet be kell szerezned. Nekem kb. 25-30 db 16 mm es gépem van. Ennek nagyjából a fele TERTA gép. Én már csak akkor veszek gépet, ha nagyon olcsón adják. A Vaterán most is vannak TERTA gépek. Nem arra gondolok, amit évek óta hirdetnek 185 000 Ft ért. A 9 000 Ft ért hirdetett sem ér szerintem többet 3 000 Ft nál. Van egy másik, amire tettem 1500 Ft, de nem értem el a minimálárat. Kíváncsi vagyok lesz e rá több jelentkező? Ha nem, lehet, a 2 000 licitet még megkockáztatom. Többet nekem nem ér.

Előzmény: isty66 (1469)
isty66 Creative Commons License 2016.11.28 0 0 1469

Ez a kapcsolás az övé lehet? A csövek úgy stimmelnek de itt hatot mutat a gépben meg csak öt van.

Előzmény: isty66 (1468)
isty66 Creative Commons License 2016.11.28 0 0 1468

Hát ilyen félig ajándék típusú dolog volt. Ő meglátta rámgondolt és elhozta én meg adtam neki egy ötöst boldogságomban. Igazán ezért is vettem, mert szeretem ha elfoglaltságomban valami értelmeset csinálok. Eddig felújítottam egy Videoton Szimfónia rádiót, és egy Melodyn rádiót, egy Unitra ZRK M2405 S szalagosmagnót, egy Videoton nememlékszem szalagosmagnót, és egy 64-es Supraphon táskarádiót. Egy kis mozigépet mindig akartam, nem leszek óriási gyűjtő, de egyet szerettem volna, most itt az alkalom.

Előzmény: TLB Józsi. (1467)
TLB Józsi. Creative Commons License 2016.11.28 0 0 1467

Úgy látom meglesz a téli elfoglaltságod. Mire kész leszel vele, addigra talán izzót is sikerül hozzá szerezned. Ahogy elnézem, ez a gép lett volna inkább megfelelő donornak. Néha olcsón sokkal jobbakat lehet találni. Veted, vagy kaptad valakitől? Az adattáblát nem kellett volna lefesteni!

Előzmény: isty66 (1465)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!