Keresés

Részletes keresés

hiteltudor Creative Commons License 2018.11.05 0 0 28615

Ha a CSOK és hitelkérelmedet valóban befogadta volna hivatalosan is a bank, akkor eleve nem tud lejárni a TB igazolás, mert a befogadás pillanatában nem lehet 30 napnál régebbi, tehát itt valami nem stimmel. Melyik bankban akadtál el? Használt, vagy új építésű ingatlant vásárolsz, vagy építkezel?

Előzmény: sylvanus67 (28613)
ibax Creative Commons License 2018.11.05 0 0 28614

Építkezésbe fognánk, a következő finanszírozási format választva.

1. harmad - önerő - telekvásárlás

2. harmad - CSOK 10+10 M Ft; több részletben folyósítás, készültségi fok függvényében

3. harmad - meglévő házunkat eladjuk, ezt forgatjuk be az új ház fennmaradó költségeinek fedezésére

Ez így működhet CSOK szempontból?

Illetve jól tudjuk, hogy ha már 9 éve lakunk a jelenlegi házunkban, akkor a pénz amit az eladásáért kapunk, abból nem kell adózni egyáltalán?

sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.05 0 0 28613

Mennyi a hitel/Csok normális átfutási ideje? (semmi gubanc nincs az ügyben)

2018.08.09-én beadtam mindent, közben lejárt a TB-igazolás (30 napos sajnos), ma szóltak, hogy pótoljam: hát tele van a puttonyom, ha nem tökölnek akkor nem járt volna le.

3 hónap alatt nem tudnak dönteni, akkor mennyit tökölnek 3 milliárdnál?

Azt hiszem átmegyek más bankhoz.

ibax Creative Commons License 2018.11.04 0 0 28612

Kedves Hitelmentor!

Ezt írod:

Van olyan bank, aki előírta, hogy csak 27%-os számla nyújtható be, a 70%-os teljesítéshez

Vagyis nem mindegyik bank írja ezt elő?

Mi épp most tervezünk építkezni, a 19 M Ft-os telek után vennénk igénybe az 5 M Ft ÁFA visszatérítést. De mivel jövőre épül a ház, még él az 5%-os ÁFA.

Előzmény: Hitelmentor (28597)
DirkG Creative Commons License 2018.11.04 0 0 28611

Sziasztok,

Aktuális lakáshitel folyósítási idő tapasztalatokra lenne szükségem, csak hogy tudjam mire számítsak. A sztori röviden: sikerült eladni a lakásomat, az eladás még nem zajlott le, foglaló már beérkezett, a vevő lakásának az értékesítésére várok (ez képezné nála az önrészt). Eközben én is előre dolgoztam kicsit, és kinéztem/foglalóztam egy ingatlant (a kapott és az adott foglaló összege szerencsére megegyezik, ezt nem akartam kockáztatni). Természetesen nekem is szükségem lenne hitelre a vásárláshoz.

A saját szerződésemnél figyeltem rá, hogy határidők tekintetében "tükörképe" legyen annak, amit a vevőmmel kötöttem, szóval a foglalót így ő kockáztatja elvileg, én "csak" az ügyvédi és egyéb költségeket + az idegeskedést bukhatom.

A végső határidő  2019. február 20., ekkor ketyeg le mindkét szerződés, és dől be az egész folyamat, a foglaló ezen a ponton a sor végén levő eladónál marad (akitől én venném az ingatlant).

Szerintetek mikor kellene kb. legkésőbb rendelkezésre állnia az önrésznek az én vevőmnél, hogy tartani tudjuk ezt a dátumot?

Plusz infó: mindketten (a vevőm és én is) jó kondíciókkal rendelkezünk, 80% körüli önrészt fizetnénk, ő is és én is jártunk elő-elbíráláson, és mindketten a legjobb kategóriát kaptuk.

Szerintetek kezdhetek aggódni, hogy ez így nem fog beleférni február végéig (ugye itt lesz a karácsonyi szezon is), vagy annyira még nem rossz a helyzet? Ugye itt nagy kérdés az is, hogy a vevőm kinek fogja tudni eladni a lakását... Ha az a vevő is szeretne hitelt felvenni, akkor az már végképp nem fog beleférni az időbe, ugye?

Előre is köszi!

Zeki_ Creative Commons License 2018.11.03 0 0 28610

A telek már önrész. A többi mehet 10+15-ból, ha ....  csak építkezésnél nem előre fizetnek, hanem utólag. Készültségi fok szerint.  Szóval mégis kell MÉG pluszban önerő. Kivéve ha készen veszitek a házat/lakást.

Előzmény: Építkezés 2019 (28609)
Építkezés 2019 Creative Commons License 2018.11.03 0 0 28609

Sziasztok! Szeretnénk a 3 gyermek után járó 10+10 (jövőben 10+15) millió támogatás + hitel konstrukciót felvenni új építkezésre. A kérdésem: kell e önrésszel rendelkeznünk (van, de várhatóan elviszi a megvásárolni kívánt építési telek,azt pedig szükséges volna megvásárolni a CSOK folyamat elindítása előtt, mert a településen, ahol építkezni kívánunk, minimális az eladásra kínált telek), vagy a felvenni kívánt hitel fedezi az önrészt? Köszönöm a segítséget! 

hiteltudor Creative Commons License 2018.11.01 0 0 28608

Ezt itt senki nem tudja megmondani Neked, csak a saját házad tervei alapján a banki becslő. Javaslom, hogy hívd ki korábban, mint ahogy sejted, hogy már megvan a kívánt készültség, majd beszéld meg vele, hogy pontosan meddig juss el, hogy visszaigazolja a bank felé a 31%-ot. Ez csak egy plusz szemle díjba fog majd kerülni, ami tizenezer forint, viszont így tuti nem fogsz hibázni.

Előzmény: poszti2 (28607)
poszti2 Creative Commons License 2018.10.28 0 0 28607

Sziasztok

a kérdésem az lenne, hogy a 31%-os készültségi fokhoz mit kell megcsinálni.

Eddig megvan az alap, főfalak, és a belső csatorna.

Törölt nick Creative Commons License 2018.10.26 -1 0 28606

Meg a Marcika álmodik.

Sajnos a vásárlás pillanata számít.

Előzmény: Törölt nick (28604)
gaborpit Creative Commons License 2018.10.24 0 0 28605

Sziasztok! Bővítésre igényeltünk csok-ot még márciusban. Akkor elhangzott, hogy a 70%-nyi számla benyújtásakor ügyelni kell rá, hogy a számlakibocsájtó a számlák benyújtásakor működő cég, vállalkozás legyen. Ezzel még nem is lett volna baj, de most a számlák leadásakor közölték, hogy a számlakibocsájtónak szerepelnie kell a NAV Fészekrakó oldalán található "közhiteles adózók" adatbázisában, ha itt nem található akkor a nekünk kell a NAV-nál személyesen minden egyes anyag és szolgáltatás kibocsájtórl közhitelességi nyilatkozatot igényelni...igaz ez, vagy csak egy újabb bürokratikus szívatás? Mindenesetre okulásként írom erre jobb előre felkészülni, mert az adatbázisban csak azok szerepelnek akik regisztráltak, tehát nem kerül fel automatikusan minden működő vállalkozás és cég!

Törölt nick Creative Commons License 2018.10.22 0 0 28604

Sziasztok! 2016-ban vettük fel a csok-ot használt lakás vásárlásra 3 meglevő gyermekünk után. Most jön a negyedik gyermek. Ha a kormány be váltja ígéretét és ki bővíti felújításra akkor fel vehetjük a különbözetet? Köszönöm a válaszokat! 

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.18 0 0 28603

Hogy érted, hogy piramis játék?

Előzmény: ErkölcsTan (28602)
ErkölcsTan Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28602

Egy piramisjátékkal kevesebb.

Jól tette amit a lakástakarékokkal tett.

Előzmény: Zeki_ (28600)
fastolfe Creative Commons License 2018.10.17 0 0 28601

2020 január 1.

Előzmény: Zeki_ (28600)
Zeki_ Creative Commons License 2018.10.16 0 0 28600

Jövőre csúnyán beint a kormány a lakáshitelezésnek.

- lakáshiteltörlesztős cafeteria: bambi

- lakástakarék: bambi

Az Áfa mikortól is fog újra megemelkedni új építésnél?

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.09 0 0 28599

A külterület nem kizáró feltétel!

Előzmény: csepeli91 (28598)
csepeli91 Creative Commons License 2018.10.08 0 0 28598

Tisztelt fórumozók!

Egy speciális kérdéssel fordulnék hozzátok.
Magánszemélyként szeretnénk könnyűszerkezetes házat külterületi ingatlanra telepíteni/építeni. Közmű ellátottság van. Kérdésem lenne, hogy erre az ingatlanra igényelhető-e a CSOK?

Köszönöm szépen a segítséget!

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28597

Így van, a jogszabály is csak az 5%-os áfa tartalmú számlákat zárja ki a 70%-os számlabenyújtási kötelezettségből! Van olyan bank, aki előírta, hogy csak 27%-os számla nyújtható be, a 70%-os teljesítéshez! 

Előzmény: For-dzsi (28594)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28596

Szia! 

Az általad leírtak nem kizáró okok!

Ha  többi feltételnek is megfeleltek akkor rendben lesz!

Előzmény: 90Szilárd90 (28593)
For-dzsi Creative Commons License 2018.10.05 0 1 28595

Áfatv 10. § d pont.

Előzmény: Ejejump (28589)
For-dzsi Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28594

Szerintem ez tévedés lesz, a 70%-ban lehet 0%-os számla is, csak nem vehető igénybe utána adóvisszatérítési támogatás. Valaki vmit félreért.   

Előzmény: Hitelmentor (28588)
90Szilárd90 Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28593

Sziasztok!

Elkezdtük az építkezést generálkivitelezővel (aki, mint később kiderült csak 27%-os ÁFA tartalmú számlát volt hajlandó kiállítani, de ez a banknak nem gond), a bankkal kötött szerződésben bepipáltuk, hogy generálkivitelezés, ÁFA-visszatérítést nem igénylünk. A ház 32%-os készültségénél felbontottuk a szerződést a generálkivitelezővel és szakáganként külön-külön folytatjuk az építkezést (ha így kezdjük el, jogosultak vagyunk ÁFA visszatérítésre)

Van-e valakinek tapasztalata, ismerete azzal kapcsolatban, hogy ilyen esetben vissza lehet-e mégis igényelni az ÁFÁ-t? (számláink a kezdetektől 27%-os ÁFÁ-t tartalmaznak)

Köszönöm!

Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28592

A 70%, az 70%-ot jelent! :)

Ha valaki épít egy könnyűszerkezetes házat 24 millióból és szeretne 5 millió áfát visszaigényelni, ahhoz nem elég a 70%, mert az 5 millió visszaigényléshez legalább 23,5 millió forintról kell számlát beadni!

Ebben az esetben a 70% ahhoz elég, hogy jogosult legyen az áfa visszaigénylésre. Tehát 24 milliónak a 70%-a 16,8 millió forint, aminek csak 3,57 millió forint az áfája.

Előzmény: Ejejump (28590)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.05 0 0 28591

Szerintem azt bízd a vállalkozóra, hogy ő milyen szerződést szeretne lényeg, hogy olyan megállapodást írjatok alá, ami véd Benneteket. (pl.: köttök egy sima generál szerződést 27%-os áfával, majd utána lesz több alszerződés, amiket a hivatalos helyekre adtok be, vagy kapásból több alszerződést írtok alá) Én javaslom a szerződést ügyvéddel is átnézetni!

Az 5%-os számlázást az Áfa törvény szabályozza!

Ha termékértékesítés történik akkor 5%-kal kell szabályozni. Azt nem tudom, hogy van-e tételes felsorolás, azt a törvényt nem ismerem "betűről-betűre".

Előzmény: Ejejump (28589)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28590

Amúgy ez a 70 %-s számlabemutatási kötelezettség gyakorlatilag 100 %-t jelent egy ilyen erősen támogatott konstrukció esetén, mint ahogy én tervezek építetteni, ugye?

Előzmény: Hitelmentor (28588)
Ejejump Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28589

Szia,

Nagyjából értem, köszönöm.

Ez viszont:

Van olyan cég akit ez nem érdekel és csinálják egy céggel 27%-os áfával. (ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy hivatalos helyre - pl.: bank, e-napló - csak olyan szerződés kerüljön benyújtásra, ami nem szerkezetkész állapotra szól, tehát az alapozás-falazás-tető 3-asból az egyiket ne írják bele abba  a szerződésbe)

Akkor mi kerüljön a szerződésbe, h. ne legyen generálszerződés szerkezetkészre, de mégis elkészüljön mind a 3 építési fázis? Mármint ha gond van a kivitelezői teljesítéssel, akkor az építtető védve legyen, h. mégiscsak szerepel az a tétel - pl tetőfedés - csak épp... nem úgy .. :)

Feleségem kérdése pedig ez:

A kérdésem az, hogy mi írja elő a generálkivitelezőnek az 5%-os áfa tartalmú számla kiállítást?Az áfa törvény 3. sz. melléklete a termékekre írja elő, azaz amennyiben lakóingatlan értékesítés történik.Ha mi egy vállalkozóval arra szerződünk, hogy elvégzi a ház építéséhez kapcsolódó feladatokat (itt gondolom van tételes felsorolás), és ő 27%-os áfa tartalmú számlát állít ki szolgáltatásról, akkor ő szabálytalanul jár el?Van-e olyan az áfa tv-ben vagy vmelyik jogszabályban ami ezt az esetet szabályozza. Melyik az (esetleg melyik §-a)?

Előzmény: Hitelmentor (28586)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.04 0 0 28588

Annyiban igazad van, hogy törvény úgy szól: "Adó-visszatérítési támogatás igénylése esetén a számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél 5%-os általános forgalmi adó-mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe", így ergo a 0%-os számlák bele tartozhatnának, a 70%-os számlabenyújtási kötelezettségbe! Viszont NGM állásfoglalás alapján csak  27%-os számlát fogadják el!

A 18,5M Ft csak akkor elég, ha nettó összeget írsz. Bruttó összeg 23,5M Ft, szerintem így megjegyezhetőbb.

Előzmény: nagypapi (28587)
nagypapi Creative Commons License 2018.10.04 -13 0 28587

A félreértések elkerülése érdekében azt azért fontos tisztázni, hogy az 5 millió Ft ÁFA visszaigényléshez minimum kb. 18,5 millió Ft ÁFÁs számlát kell benyújtani, tehát itt nem játszik a 70%. A többi lehet 0%-os (pl. kisadózó). 

Előzmény: Hitelmentor (28586)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.10.04 0 1 28586

Elég sok Áfa visszaigénylést intéztem, így tudok írni tapasztalatokat!

Két oldala van az áfa visszaigénylése:

1. banki oldal: az idei március közepi változások miatt a bank már nem nézi, hogy hány céggel szerződsz, a lényeg - ahogy az ügyintéző is mondta - legyen meg a teljes költségvetés 70%-ról a 27%-os áfa. Ha egy cég 2 millió áfatartam felett számláz (kb br 9,5 millió forint) akkor be kell mutatni a banknak az adott céggel kötött szerződést

2. kivitelező oldala: őket az áfa törvény köti, miszerint a cég köt veled egy olyan szerződést, ahol legalább szerkezetkész állapotra köttök szerződést, ott kötelező 5%-os számlával számlázni.

Van olyan cég akit ez nem érdekel és csinálják egy céggel 27%-os áfával. (ilyenkor azt szoktam javasolni, hogy hivatalos helyre - pl.: bank, e-napló - csak olyan szerződés kerüljön benyújtásra, ami nem szerkezetkész állapotra szól, tehát az alapozás-falazás-tető 3-asból az egyiket ne írják bele abba  a szerződésbe)

A vállalkozók többsége pedig 2 céggel oldják meg! 

Előzmény: Ejejump (28580)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!