Keresés

Részletes keresés

Djapor96 Creative Commons License 2018.09.08 0 0 28536

Mi a helyzet akkor, ha az 5 éven belül eladott ingatlan árából vásárolt ingatlant a gyermekeimnek ajándékoztam?

poszti9 Creative Commons License 2018.09.07 0 0 28535

Olyan kérdésem van, a banknál ahol a 10+10+5 milliót(költségvetésünk 30 721 000 Ft) vesszük fel aláírtuk a szerződést, közjegyzői okiratba lett foglalva minden. Ma hívtak, hogy nem tudnak utalni, mert az önerőt nem bruttóba kell nézni hanem nettóba (valahol áfamentes volt a szolgáltatás) nettónk 4 100 000 Ft körül van. Tehát még nettó  900 ezret rá kellene költenünk + ÁFA.

Sehol nem volt szó arról, hogy az önerő nettó 5 millió csak annyi, hogy 5 millió.

Létezik ilyen?

dokiki Creative Commons License 2018.08.28 0 0 28534

Hello,

nem kell beforgatni,ha hamarabb veszed meg a másik ingatlant.Papíron ehhez elég 1 nap differencia,mi is így csináltuk.

Előzmény: csibeszke11 (28530)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.28 0 0 28533

Ha szeretnél Csok-ot, akkor igen!

Előzmény: csibeszke11 (28532)
csibeszke11 Creative Commons License 2018.08.28 0 0 28532

Tehát akkor a 10 milliót bele kell rakni önerőként mindenképp?

Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.28 0 0 28531

5 éven belül eladott ingatlant be kell forgatni, melyet az alábbiakkal csökkentheted:

• az adásvételt követően vásárolt lakás vételárának,
  • a lakástulajdont terhelő, a vételárból visszafizetett munkáltatói vagy önkormányzati támogatás,
  • az értékesített vagy a bővítendő lakásra felvett lakáscélú hitelintézeti kölcsön vételárból történő elő- vagy végtörlesztés,
  • a számlával igazolt ingatlanközvetítői jutalék,
  • az adásvételre tekintettel megfizetett közteher összegével.

H a hitelen kívül nincs egyéb csökkentő tényező akkor így nem lesz jó!

Előzmény: csibeszke11 (28530)
csibeszke11 Creative Commons License 2018.08.27 0 0 28530

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem hozzáértőkhöz.

Eladok egy lakást mondjuk 20 millióért, amin 10 millió hitel van. Marad 10 millióm.

Veszek egy családi házat mondjuk 25 ért, de csak 8 millió önerővel, hogy maradjon 2 ha valamit újítani kell stb.

Szeretném igénybe venni a csokot (2 gyerekre), de ugye tovább kell forgatni a 20 milliót, ezt csökkenthető 10 millióval a végtörlesztéssel.

Ilyenkor köteles vagyok a 10 millót kp beforgatni vagy lehet 8 millió az önerőm? Mert a 2 millióból még az SZJA-t is félre akarom rakni, így kb marad 1millió tartalék.

A számok nem pontosak, csak az elv érdekel.

Köszi

Ejejump Creative Commons License 2018.08.25 0 0 28529

Valóban segítettél, köszönöm. Spongyát rá, hogy félreértettelek ... ha lehetséges :)

Előzmény: For-dzsi (28528)
For-dzsi Creative Commons License 2018.08.25 0 0 28528

Leírtad a problémádat, hitelmentor válaszolt neked, lamentáltatok egy verzión. Erre írtam, hogy annak még mi lehet a kockázata, hogy ezzel is tudj előre számolni. Erre írta valaki, hogy dehát ütemezve folyósítják, amire te rákontráztál, majd viszontválaszban még oltogattál is. Bocs, hogy segíteni akartam, felejtsd el. 

Előzmény: Ejejump (28526)
hiteltudor Creative Commons License 2018.08.24 0 0 28527

Alapkérdés ebben az estbe, hogy hol van az ingatlan és milyen állapotú? Az sem mindegy, hogy mennyi a vételár, tehát mennyi lenne a hiteligény? Hány éves vagy? Mióta dolgozol a jelenlegi munkahelyeden? A kérdésed megválaszolhatatlan, ha nem írod le a részleteket.

Előzmény: Kada30 (28525)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.24 0 0 28526

Nem tudom mit akarsz kihozni ebből.. Azt látom, h. én veled pl nem is beszélgettem, aztán belémszekereztél más témában

Előzmény: For-dzsi (28524)
Kada30 Creative Commons License 2018.08.24 0 0 28525

Sziasztok!

Azok segítségét szeretném kérni akik alacsony önerővel nemrég vettek fel hitelt.
Nettó 400 ezer Ft-os havi jövedelem mellett megelégszik a bank a 20% önerővel egy 25 milliós ház esetén vagy többet kér?

Köszönöm a segítségeteket!

For-dzsi Creative Commons License 2018.08.24 0 0 28524

Tök jó, hogy szerinted én keverem. Nézd már meg az előzményeket, hogy ki, mire, mit írt. :-)

Előzmény: Ejejump (28523)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.23 0 0 28523

Kevered.

Ezt az ÁFA visszaigénylésre mondta, vele szóba sem került, h. milyen kivitelezési formában lenne a ház megépítve. Mármint hogy részben generál, részben saját szervezés. Ez itt merült felhiteltudor részéről.

Alapesetben 5%-kal építtetnék, kulcsrakészre, egy emberrel beszélgetve, egyeztetve. Erre nem kapok megfizethető ajánlatot.

Ellenben kapok olyat, ami 27 %-s ÁFA-val menne - szerintük generálkivitelezésben, de szerintem csak összefognák helyettem a munkát az illetők, ami szintén nagy segítség - viszont azok meg túlmutatnak a lehetőségeinken.

Viszont... akad olyan ajánlat ezek között, ami az 5 milla ÁFA visszaigényléssel már a megfizethető kategóriába kerülne. 

A 3. lehetőség, h. leszervezem magam, ami sokak szerint korai halálomba torkollna :)

Előzmény: For-dzsi (28522)
For-dzsi Creative Commons License 2018.08.23 0 0 28522

Úgy, hogy szerkezetkészig generál lenne? Kétlem, hogy ilyet mondott volna, vagy ha igen, akkor nem expert :-)

Előzmény: Ejejump (28520)
For-dzsi Creative Commons License 2018.08.23 0 0 28521

Ha minden folyósítási ütemnél megvan a 70%-nyi 27%-os számla, akkor ennek nincs akadálya. Amire válaszoltam, az egy speciális eset volt.

Előzmény: vállalkozókjogásza (28519)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.23 0 0 28520

OTP-s CSOK-ra, ÁFA visszaigénylésre kihegyezett expert hölgy is ezt mondta, h. az OTP is részletekben folyósítja.

Előzmény: vállalkozókjogásza (28519)
vállalkozókjogásza Creative Commons License 2018.08.22 0 0 28519

A Unicredit részletekben folyósítja az 5 millió visszatérítést is, tehát már az első lehívásnál is.

Előzmény: For-dzsi (28518)
For-dzsi Creative Commons License 2018.08.22 0 0 28518

Korábbban ez a történet megbukott volna, most elvileg működhet. De az adóvisszatérítési támogatás folyósítása csak az építkezés legvégén lesz, mert minden folyósítási ütem előtt teljesülnie kell a 70%-os számlabemutatási kötelezettségnek, tehát praktikusan ez csak a végén tud összejönni. Az utolsó CSOK folyósítás előtt a használatbavételt is igazolni kell, így jónéhány millát előre kell tudni finanszírozni a vállalt önerőn túl.   

Előzmény: Hitelmentor (28513)
Zeki_ Creative Commons License 2018.08.22 0 0 28517
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.21 0 0 28516

Ha a költségvetés 70%-rol tudsz hozni számlát - ahol közeli hozzátartozó tulajdonában lévő cég nem számlázhat - akkor igen.

Előzmény: USanyi80 (28515)
USanyi80 Creative Commons License 2018.08.21 0 0 28515

Üdv! Az lenne a kérdésem, hogy ha ház bővítésére szeretnék csok-ot igényelni akkor megoldható e hogy a kőművesmunkát apám csinálja (mert kőműves) kivitelezői szerződés nélkül? A többi munkához lenne kivitelező és szerződések is.

Ejejump Creative Commons License 2018.08.21 0 0 28514

Szia, a generálkivitelező átterheli az építtetőre a felmerülő költségeket, ÁFA-t, műszaki ellenőr díját, de még amobil wc bérleti díja is benne van a m2 árban.

Generálkivitelező előnye persze, h. minden egy kézben van. 

Én is szívesen építtetnék velük, csak az árakat tekintve szükségem lenne a plusz visszaigényelhető pénzre. (Persze ezt is próbálják maguknak kinyerészkedni a kivitelező cégek)

Előzmény: Törölt nick (28509)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.21 0 0 28513

Ha generál csinálja a szerkezetet és Te veszed hozzá az anyagot, akkor meglesz a 70%-od a 27%-os áfából.

Előzmény: Ejejump (28512)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.20 0 0 28512

Elnézést kérek, ez a két szó mindent helyretesz.  számlabemutatási kötelezettségbe

27. átolvasásra feltünt... Gondolom azért ilyen sokadjára, mert ellenemre szól :)

Előzmény: Hitelmentor (28510)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.20 0 0 28511

Én úgy értelemezem, h. 27 % ÁFA-s számlák kellenek a az 5 milla ÁFA visszaigényléshez, 5 % ÁFA-s számlák meg "jönnek", ha generálba építtetek.

Tételezzük fel, h. mindenről van/lesz számla.

Pont Te írtad, h. szerkezetkészig menjen a generálkivitelezés (5 % ÁFA-s számlák) utána viszont brigádokkal, szakikkal megegyezés alapján kerül sor a ház kulcsrakész befejezésésére. Ez a 27 % ÁFA számlás szakasz. De ez szerintem lehet 50 - 50 % elosztásban is, attól még visszaigényelheti az ember az 5 millió FT ÁFA támogatást, ha a 27 % ÁFA-s számlák ÁFA mértéke ki ad annyit.

Vagyis 23.520.000,- Ft 27 %-s számla ÁFA tartalma valamivel meghaladja az 5.000.000,- Ft-t. Mondjuk 40 millába kerül kulcsrakészig a ház építése. A 23.5 m számla nem a 70 %, hanem csak ~60% Akkor is visszaigényelhető az 5 milla ÁFA támogatás?

Azt egyik tájékoztató sem írja, h. 70 %-ban 27 %-s ÁFA-s számla kell a visszaigényléshez. Azt írja, ha van 5 % ÁFA-s számla, az nem elfogadott.

Előzmény: Hitelmentor (28510)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.20 0 0 28510

Kicsit elvesztettem a fonalat, ne haragudj!

Engedd meg hadd foglaljam össze:

Én azt írtam, hogy a költségvetés 70%-ról kell 27%-os számla.

Az általad írt két bank tájékoztatója szerint pedig:

- Erste:

A bekerülési költség legalább 70%-áról a támogatott személy saját nevére kiállított számlát kell bemutatni. A számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél az 5%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe. 

- OTP:

Az adóvisszatérítési támogatás kizárólag a 27%-os általános forgalmi adó-mértékkel kiállított számla, vagy számlák benyújtása esetén vehető igénybe. A Korm. rendelet szerinti számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél nem vehető az 5%-os forgalmi adómértékkel kiállított számla

Tehát a két bank azt írja, hogy a 70%-os számlabemutatási kötelezettségbe, nem tartozhat bele az 5%-os áfa.

Ebből még az következhet, hogy a 0%-os számlák beletartozhatnak a 70%-ban, de az általad említett két bank nem így alkalmazza. (szerintem helytelenül)

Én úgy látom, hogy az általam írtak összecsengenek a banki tájékoztatóval!

Te, hogy értelmezed?

Előzmény: Ejejump (28506)
Törölt nick Creative Commons License 2018.08.19 0 0 28509

Szerintem vagy generál vagy áfa visszaigénylés. Vegyes rendszerben nem megy. Azaz, ha te veszed az anyagot, de generállal építtetsz, nem igényelheted vissza az áfát.

(Amúgy, mint alább írtam, ha nem generállal dolgoztatsz, kötelező a műszaki ellenőr, ami alsó hangon is havi 100, mert általában átalányt kérnek, tök mindegy, mennyit van ténylegesen a terepen. Ha 1 év az építkezés, ami egy jó végdátum, az 1,2m és akkor olcsó szakembert találtál. A generálnál ez nem kötelező. Emellett nem fogsz olcsóbban sem anyagot, sem szakit találni, hacsak nem az építőiparban dolgozol. Ez az én meglátásom. Azaz az áfa visszaigénylés jól hangzik, de valószínűleg szinte ugyanott vagy pénzben, mint a generálnál, csak idegileg jársz rosszabbul. Tavaly, a korai tervezési szakaszban mi is áfa visszaigénylésben gondolkodtunk, de pont egy műszaki ellenőrként is dolgozó építész ismerősünk beszélt le minket erről a konstrukcióról...)

Előzmény: Ejejump (28506)
hiteltudor Creative Commons License 2018.08.18 0 0 28508

Szerintem ennél bonyolultabb a helyzet, mert ahogy az ügyvéd ezt a szerződést megfogalmazta, tényleg olyan, mintha az eredeti kölcsönszerződés megmaradt volna, csak a férjed helyett belépett az exe új párja adósnak, vagy adóstársnak és ennek fejében a férjed átadta a tulajdonrészét az új párnak (jó lenne látni, pontosan milyen jogcím van bejegyezve a tulajdoni lapra a megszerzés módjáról?) Ha ez történt, akkor ez egy olyan speciális helyzet, hogy a CSOK szabályait nem tudják alkalmazni nálatok. Normál esetben CSOK-ra akkor lenne jogosult most a férjed, ha a tulajdonrészét adásvétellel eladta volna és a vételárból a lakáscélú hitel végtörlesztésre kerül, de itt nem biztos, hogy ez történt.

Előzmény: Anezka001 (28507)
Anezka001 Creative Commons License 2018.08.17 0 0 28507

Köszönöm! Sajnos a szerződés már ilyen amilyen..igazából akkor az volt az elsődleges szempont, hogy "

megszabaduljunk" ha már ennyi ideig nem lehetett megegyezni vele, és ment a huza-vona mindenért. Lakáscélú volt a hitelük.Ugye itt ez a visszaforgatás a legnagyobb gond, mert fizikálisan semmit nem kaptunk a házért, amit vissza lehetne forgatni....

Előzmény: hiteltudor (28505)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!