Keresés

Részletes keresés

Ejejump Creative Commons License 2018.08.21 0 0 28514

Szia, a generálkivitelező átterheli az építtetőre a felmerülő költségeket, ÁFA-t, műszaki ellenőr díját, de még amobil wc bérleti díja is benne van a m2 árban.

Generálkivitelező előnye persze, h. minden egy kézben van. 

Én is szívesen építtetnék velük, csak az árakat tekintve szükségem lenne a plusz visszaigényelhető pénzre. (Persze ezt is próbálják maguknak kinyerészkedni a kivitelező cégek)

Előzmény: mertezműanyag (28509)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.21 0 0 28513

Ha generál csinálja a szerkezetet és Te veszed hozzá az anyagot, akkor meglesz a 70%-od a 27%-os áfából.

Előzmény: Ejejump (28512)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.20 0 0 28512

Elnézést kérek, ez a két szó mindent helyretesz.  számlabemutatási kötelezettségbe

27. átolvasásra feltünt... Gondolom azért ilyen sokadjára, mert ellenemre szól :)

Előzmény: Hitelmentor (28510)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.20 0 0 28511

Én úgy értelemezem, h. 27 % ÁFA-s számlák kellenek a az 5 milla ÁFA visszaigényléshez, 5 % ÁFA-s számlák meg "jönnek", ha generálba építtetek.

Tételezzük fel, h. mindenről van/lesz számla.

Pont Te írtad, h. szerkezetkészig menjen a generálkivitelezés (5 % ÁFA-s számlák) utána viszont brigádokkal, szakikkal megegyezés alapján kerül sor a ház kulcsrakész befejezésésére. Ez a 27 % ÁFA számlás szakasz. De ez szerintem lehet 50 - 50 % elosztásban is, attól még visszaigényelheti az ember az 5 millió FT ÁFA támogatást, ha a 27 % ÁFA-s számlák ÁFA mértéke ki ad annyit.

Vagyis 23.520.000,- Ft 27 %-s számla ÁFA tartalma valamivel meghaladja az 5.000.000,- Ft-t. Mondjuk 40 millába kerül kulcsrakészig a ház építése. A 23.5 m számla nem a 70 %, hanem csak ~60% Akkor is visszaigényelhető az 5 milla ÁFA támogatás?

Azt egyik tájékoztató sem írja, h. 70 %-ban 27 %-s ÁFA-s számla kell a visszaigényléshez. Azt írja, ha van 5 % ÁFA-s számla, az nem elfogadott.

Előzmény: Hitelmentor (28510)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.20 0 0 28510

Kicsit elvesztettem a fonalat, ne haragudj!

Engedd meg hadd foglaljam össze:

Én azt írtam, hogy a költségvetés 70%-ról kell 27%-os számla.

Az általad írt két bank tájékoztatója szerint pedig:

- Erste:

A bekerülési költség legalább 70%-áról a támogatott személy saját nevére kiállított számlát kell bemutatni. A számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél az 5%-os általános forgalmi adó mértékkel kiállított számla nem vehető figyelembe. 

- OTP:

Az adóvisszatérítési támogatás kizárólag a 27%-os általános forgalmi adó-mértékkel kiállított számla, vagy számlák benyújtása esetén vehető igénybe. A Korm. rendelet szerinti számlabemutatási kötelezettség teljesítésénél nem vehető az 5%-os forgalmi adómértékkel kiállított számla

Tehát a két bank azt írja, hogy a 70%-os számlabemutatási kötelezettségbe, nem tartozhat bele az 5%-os áfa.

Ebből még az következhet, hogy a 0%-os számlák beletartozhatnak a 70%-ban, de az általad említett két bank nem így alkalmazza. (szerintem helytelenül)

Én úgy látom, hogy az általam írtak összecsengenek a banki tájékoztatóval!

Te, hogy értelmezed?

Előzmény: Ejejump (28506)
mertezműanyag Creative Commons License 2018.08.19 0 0 28509

Szerintem vagy generál vagy áfa visszaigénylés. Vegyes rendszerben nem megy. Azaz, ha te veszed az anyagot, de generállal építtetsz, nem igényelheted vissza az áfát.

(Amúgy, mint alább írtam, ha nem generállal dolgoztatsz, kötelező a műszaki ellenőr, ami alsó hangon is havi 100, mert általában átalányt kérnek, tök mindegy, mennyit van ténylegesen a terepen. Ha 1 év az építkezés, ami egy jó végdátum, az 1,2m és akkor olcsó szakembert találtál. A generálnál ez nem kötelező. Emellett nem fogsz olcsóbban sem anyagot, sem szakit találni, hacsak nem az építőiparban dolgozol. Ez az én meglátásom. Azaz az áfa visszaigénylés jól hangzik, de valószínűleg szinte ugyanott vagy pénzben, mint a generálnál, csak idegileg jársz rosszabbul. Tavaly, a korai tervezési szakaszban mi is áfa visszaigénylésben gondolkodtunk, de pont egy műszaki ellenőrként is dolgozó építész ismerősünk beszélt le minket erről a konstrukcióról...)

Előzmény: Ejejump (28506)
hiteltudor Creative Commons License 2018.08.18 0 0 28508

Szerintem ennél bonyolultabb a helyzet, mert ahogy az ügyvéd ezt a szerződést megfogalmazta, tényleg olyan, mintha az eredeti kölcsönszerződés megmaradt volna, csak a férjed helyett belépett az exe új párja adósnak, vagy adóstársnak és ennek fejében a férjed átadta a tulajdonrészét az új párnak (jó lenne látni, pontosan milyen jogcím van bejegyezve a tulajdoni lapra a megszerzés módjáról?) Ha ez történt, akkor ez egy olyan speciális helyzet, hogy a CSOK szabályait nem tudják alkalmazni nálatok. Normál esetben CSOK-ra akkor lenne jogosult most a férjed, ha a tulajdonrészét adásvétellel eladta volna és a vételárból a lakáscélú hitel végtörlesztésre kerül, de itt nem biztos, hogy ez történt.

Előzmény: Anezka001 (28507)
Anezka001 Creative Commons License 2018.08.17 0 0 28507

Köszönöm! Sajnos a szerződés már ilyen amilyen..igazából akkor az volt az elsődleges szempont, hogy "

megszabaduljunk" ha már ennyi ideig nem lehetett megegyezni vele, és ment a huza-vona mindenért. Lakáscélú volt a hitelük.Ugye itt ez a visszaforgatás a legnagyobb gond, mert fizikálisan semmit nem kaptunk a házért, amit vissza lehetne forgatni....

Előzmény: hiteltudor (28505)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.17 0 0 28506

Szia,

Ez a mondat most kezd értelmet nyerni:

Ekkor szintén vissza lehet igényelni az áfát, abban az esetben ha a teljes költségvetés 70%-ról van 27%-os áfás számlád. Ez többnyire csak úgy fog kijönni, hogy már a kezdő munkálatoknál is Te veszed az anyagot a tüzépről és a generál csak a munkadíjat fogja számlázni. 

Viszont a bankok -  Erste, OTP - "adó visszatéritési támogatás" tájékoztatója nem így fogalmaz.

OTP: https://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/Lakas_HUF_tam_adovissza_20180315.pdf

Erste: https://www.erstebank.hu/hu/ebh-nyito/hitelek-es-otthon/lakascelu-tamogatasok/ado-visszateritesi-tamogatas

Kell a bekerülési költség 70 %-ról számla, ellenben nem hogy mind a 70 % 27 %-s ÁFA-val legyen kiállítva ahhoz, h. az 5 milla visszaigénylés teljesüljön.

Legalábbis így értelemezem én laikusként, a gyakorlat azonban keresztbe tesz ennek gondolom.

Előzmény: Hitelmentor (28483)
hiteltudor Creative Commons License 2018.08.17 0 0 28505

Láttam már pár adásvételit, de ilyen szakszerűtlenül megfogalmazottat még nem... Nem csodálom, hogy ez alapján most elbizonytalanodott a bank a CSOK-nál.

A férjednek azt kellene tisztázni, hogy a lezárt hitele lakáscélú volt-e, mert ha igen, akkor azzal tudja igazolni, hogy a tulajdonrészét annak fejében adta el az exe élettársának, hogy a vételárral kifizetésre került a hitele, viszont ha az eredeti hitel nem lakáscélú volt, akkor sajnos valóban nem lesz jogosult a CSOK-ra.

Előzmény: Anezka001 (28503)
Anezka001 Creative Commons License 2018.08.17 0 0 28504

Ami kimaradt, hogy igen, teljesen új hitelük lett, mert a hölgynek volt egy másik tartozása is, és elvileg a kettőt összevonták nekik. Ebben annyira nem vagyok képben, mert nyilván nem kötötték az orrunkra.Tehát kölcsönszerződés módosítva lett, a férjem lekerült a hitelről.

Előzmény: Anezka001 (28503)
Anezka001 Creative Commons License 2018.08.17 0 0 28503

Ügyvéd is volt, bankban is rendezve van a dolog. Adásvételi keretében történt a hitelátvállalás.Nincs tulajdonrésze már a házban, hitel sincs a nevén. " A vevő a vételárat akként fizeti meg Eladó részére, hogy a szerződés 2. pontjában körülírt terhekkel biztosított tartozás visszafizetését átvállalja, és azok törlesztőrészleteit a továbbiakban ő fizeti " Felek megállapodnak, hogy a Vevő tulajdonjog bejegyzésének feltétele, hogy a banki hitelátvállalás a vonatkozó szerződések alárásával megtörtènjen."  most ugye megvan a kívánt ház, előszűrésen átmentünk, akkor még azt mondtak a bankban, hogy ez tulajdonképpen nullás szerződés, mehet a csok, most mikor már szerződés meg minden kész, amibe ugye bele van foglalva, hogy igényeljúk a csok-ot is, benyögik, hogy lehet nem fog menni.Nem vagyunk vidámak..

Előzmény: hiteltudor (28502)
hiteltudor Creative Commons License 2018.08.17 0 0 28502

Eléggé zavaros ez a történet. Első körben azt kellene tisztázni, mit intéztetek hivatalosan, mert klasszikus értelemben "hitelátvállalás" nem létezik. Amennyiben csak kötöttetek egy Megállapodást - az sem számít, hogy ezt esetleg ügyvéd írta - miszerint a hitelt a továbbiakban az ex és annak új párja fizeti, de nem történt Adásvételi szerződés kötés, ami bevittek a FH-ba és nem történt meg a régi hitel lezárása és egy új hitel igénylése a férjed kihagyásával, akkor gyakorlatilag a férjed továbbra is tulajdonos abban a házban és a hitelben is ugyanúgy szerepel, mint adós, vagy adóstárs. Írd le konkrétan, hogy mit értesz "hitelátvállaláson" mert banki szempontból már az is gyanús nekem, hogy az új társ "átvállalta a hitel felét". Ilyet egy bank sem fogad el, ezért is gondolom úgy, hogy Ti ezt az egészet a bank kihagyásával intéztétek, márpedig az így jogilag nem tekinthető rendezettnek.

Ha jók a megérzéseim, akkor a férjednek még mindig van tulajdonrésze abban a házban és van a nevén hitel is, de ha most csak CSOK-ot akartok igényelni, ez nem probléma, ettől még vehettek ingatlant. A hitelképesség már más kérdés...

Előzmény: Anezka001 (28500)
Zeki_ Creative Commons License 2018.08.16 0 0 28501

Ennyire nem értek hozzá, de szerintem ha nem vettél fel csokot meg szocpolt, akkor felveheted.

A bankokban meg sok-sok hülye dolgozik. Vagyis ott IS.

Ezért fogod magad, letojod a bankot, keresel egy nagyobb ingatlanirodát, abban is a hitelközvetítőt.

Mindegyiknél dolgoznak ilyen emberek. Ők külsős cég alkalmazottai és a jutalékukat a bank fizeti. Neked pénzedbe nem kerül.

Na ők már jobban átláthatják a dolgot, több bankkal is kapcsolatban állnak.

Előzmény: Anezka001 (28500)
Anezka001 Creative Commons License 2018.08.16 0 0 28500

Sziasztok! Az lenne a problémám, és egyben kérdésem, hogy igényelhetem -e  csok-ot..Adott egy 5 éven belüli adásvételi, ami úgymond 0-ás összegű, hitelátvállalás történt.Adott volt egy ház, amin a férjemnek előző párjával volt közös hitele. A hölgy 9 éve hipp-hopp lelépett, mikor összeköltöztünk közösen fizettük a férjemmel. A hölggyel most lehetett megegyezni, /eddig semmi megoldásra nem volt nyitott/ szóval mi elköltöztünk onnan "ingyen", az új párja pedig átvállalta a hitel felét (férjem részét). Tehát a 11 évig fizetett házból mi semmit nem kaptunk, csak azt, hogy megszabadultunk egy nagyon rossz hiteltől.Most pedig szeretnénk venni egy házat, 2 gyermekünk van, használt ingatlan.Most azzal riogattak a bankban, hogy nem kaphatjuk a meg az 1.430.000 Ft támogatást, mert úgy fogják venni, hogy a hitel fennmaradó része számunkra kifitésre került.Nagyon el vagyok keseredve, mert nem elég h nullával szálltunk ki  házból, most még ennyi sem jár...Valaki volt már hasonló helyzetben?

hiteltudor Creative Commons License 2018.08.15 0 0 28499

CSOK-kot kizárólag akkor tudtok igényelni, ha ez szerepel az Adásvételiben. A jogosultságot az a bank vizsgálja, ahová a CSOK igénylést beadod. Nálad az a baj, hogy mindenki elbeszélt egymás mellett. A Fundások nem foglalkoznak a CSOK-kal és az ügyvéd sem foglalkozott vele, ha Te ott nem említetted az igényt, így viszont valóban nem tudsz CSOK-ot igényelni, ha nem módosítjátok az Adásvételit.

Előzmény: kk89 (28497)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.15 0 0 28498

Meglévő gyermek után a CSOK-ot nem lehet betörleszteni a hitelbe. Ha most nem veszitek igénybe akkor csak később egy esetleges bővítés vagy egy újabb vásárlásnál tudjátok igénybe venni! Tanulságos lehet sok ember számára:

1. adásvételi szerződést csak olyan ügyvéddel szabad íratni, aki napi szinten benne van az ingatlan adásvételi szerződésekben, még ha drágább is (pont azért drágább mert profi)

2. fundamentán túl is vannak lehetőségek - akár végig FIX TÖRLESZTŐVEL, sok esetben kedvezőbb feltételekkel - érdemes mást is meghallgatni, aki nem csak eladni akar

A CSOK miatt mindenképp szükséges módosítani az adásvételi szerződést!

Az a kérdés, hogy meddig van fizetési határidő?

A CSOK lefolyása 1-1,5 hónap!

Előzmény: kk89 (28497)
kk89 Creative Commons License 2018.08.14 0 0 28497

Üdv.Olyan kérdésem lenne,hogy a fundánál kötöttünk lakáshitel szerződést.10,4m ft-ot fognak a héten utalni.

A ház ára 13m., viszont elrontottuk mert az ügyvédnél ápr.ban nem irtuk bele az adásvételi szerződésbe hogy igényeljük a csok-ot.igy a fudna felé a szerződés visszaküldésekor kellett magánokiratot irni hogy a fennmaradó összeget pótóljuk a 2,6m.

Napokban intéztük volna a csokot és közölte a bank hogy az adásvételiben kell szerepelnie a csoknak vagy nem igényelhetjük.Mi nem voltunk ezzel az elején tisztában mi hogy működik hol kell feltüntetni a funda annyit kérdezett hogy a hitelbe akarjuk e a csokot de kérdem én ha ők nem foglalkoznak vele akkor hogy is kérném a hitelbe a maradék összeget akartuk vele pótólni.Ügyvéd azt mondta hogy módosíthajuk a szerződés belefoglalni a csokot de akkor a funda felé is ismét modosítani kell csak a magánokiratot hogy nem 2,6m pótólunk az eladónak csak 2m?Lassan kifutunk az csok igénylési határidőből.A bankárunk is beszélt összevissza mert nem ért a csokhoz, szerinte nem fogjuk megkapni nem ár a csok nekünk a már meglévő gyermekünkre,párom ki van akadva hogy nem igaz hogy ez jár és nem tudjuk igénybe venni jol eltolták az elején...mivel apr az ügyvédnél kötött adásvételkor még nem tudtuk hogy a funda mennyit fog adni kb 2szer lett a nyáron a szerződés modosítva az értékbecslések miatt.... Előre is köszönöm

Zeki_ Creative Commons License 2018.08.11 0 0 28496

Másik bankhoz is fordulhatsz nyugodtan.

Előzmény: L.V.E. (28490)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.11 0 0 28495

Ez ezt nem lehet így megmondani! 4-8 hét, bank, ügyintéző illetve egyéb körülmények függvénye!

Előzmény: dokiki (28493)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.11 0 0 28494

Én úgy tudom a MÁK akkor fog érdemben foglalkozni az üggyel, ha a bank elutasította a kérelmeteket! Amíg ez nem történik meg, addig a bankba fognak terelni!

Előzmény: L.V.E. (28492)
dokiki Creative Commons License 2018.08.10 0 0 28493

Sziasztok,

ha valaki csak 2 gyerekes csok-ot vesz fel használt lakásra, azt mennyi idő alatt folyósítják a beadástól számítva?

L.V.E. Creative Commons License 2018.08.10 0 0 28492

Kérelmet még nem adtuk be, miután az előzetes "átolvasás" után  a jogászuk szerint nem vagyunk jogosultak...

Írtam a MÁK-nak, remélem jó helyre, és remélem mielőbb kapunk választ.

Esetleg valaki hasonló bővítést csinált már?

Köszönet!

Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.10 0 0 28491

Szia!

Ez egy nagyon jó kérdés!

Beadtátok már a kérelmet vagy csak előzetes egyeztetés után adták ezt a választ?

Ha van elutasító levél akkor irány a MÁK!

Előzmény: L.V.E. (28490)
L.V.E. Creative Commons License 2018.08.10 0 0 28490

Sziasztok!

4 gyermekes család vagyunk, házunk bővítéséhez szeretnénk igényelni a CSOK-ot. Számlavezető Bankunk jogásza szerint nem vagyunk jogosultak rá, mert az általunk tervezett munkálatok nem férnek bele a CSOK-követelményeibe. Szerintünk nincs igaza, hiszen a házunk alapterülete 15 nm-rel nőni fog (tetőtérben egy plusz  szoba), sőt, ha mindent belszámolunk, akkor összesen 45 nm-rel nő a ház hasznos alapterülete.

Röviden, miről is van szó: házunkhoz düledező, lapostetős melléképület (30 nm) tartozott, amit elbontottunk, alapját megerősítettük (vasbeton). Az építész terveiben szerepel: új fal felépítése, látszógerendás fafödémmel, és ennek az újjáépített épületrésznek a tetőterében (ami eddig nem volt, hiszen lapostetős épület volt korábban) alakítanánk ki egy 15 nm hasznos alapterületű szobát. Ezt az régi lapostetős épület helyén épülő új részt összekötnénk a már meglévő házunkkal a kettő közti közös fal egy részének kiverésével.

A korm. rendelet szerint:

Bővítésének minősül

• a lakás hasznos alapterületének legalább egy lakószobával történő növelése érdekében végzett építési tevékenység, ideértve az építmény térfogatnövelésével nem járó tetőtér-beépítést is;
  • emelet-ráépítéssel vagy tetőtér-beépítéssel létrehozott lakás akkor, ha az emelet-ráépítés vagy tetőtér-beépítés révén nem jön létre két új, önálló albetétként nyilvántartott lakás.

Úgy gondolom, ezeknek a feltételeknek megfelelünk.

Kérem segítsetek eligazodni, jogosultak vagyunk, vagy nem?

Köszönöm, ha írtok!

Ejejump Creative Commons License 2018.08.10 0 0 28489

Köszönöm neked is és Hitelmentornak is a válaszokat.

Előzmény: mertezműanyag (28488)
mertezműanyag Creative Commons License 2018.08.09 0 0 28488

2016 késő őszén találkoztunk először, akkor 240e/m2 volt az előzetes megállapodás és 2017 februárjában ennek az árnak az alapján kaptuk az árajánlatot, amivel megigényeltük a 3 gyerekünkre a 10+10M-t, úgy, hogy volt önerőnk és + ingatlanfedezetünk. 2017 júliusában kezdtük el az építkezést. Lassan az elszámoláshoz közeledünk és úgy látom, hogy 280e/m2 lesz a vége, hiszen az időközben megemelkedett anyagárak különbözetét térítjük. És ez még így is jó ár, mert most már 300e/m2 alatt nem vállal munkát, illetve egyáltalán nem vállal már új projektet ebből a Csokos/családi házas szegmensből. Szerintem most 300e alatt hagyományos téglaházas generál nem nagyon van. A kész házas, könnyűszerkezetes árakat nem ismerem. (Nem (fő)város, nem Pest megye.)

m.

Előzmény: Ejejump (28487)
Ejejump Creative Commons License 2018.08.09 0 0 28487

Szia, szabad megkérdeznem mennyi a nettó területre vetített m2 ár, amivel vállalta a generálkivitelező a munkát?

Előzmény: mertezműanyag (28486)
mertezműanyag Creative Commons License 2018.08.09 0 0 28486

Mi generállal építkezünk. A szerződésben rögzített végösszeg és a költségvetés is 5%-os áfával készült. A teljes költségvetés 70%-ról már le is adtuk a banknak a számlákat, de a többi számla is, ami nálunk van a fennmaradó részről, szintén 5%-os. (Nem bánom, h nem 27%-os áfás, visszaigénylős rendszerben építkezünk, mert akkor kell műszaki ellenőr, ami komoly pénz havonta. A generálnál ez nem kötelező. Minden szervezés, egyeztetés szakértő kezekben van, a munka pedig folyamatos és a minőség is garantált. Nekünk így jobban megérte...)

Előzmény: Ejejump (28484)
Hitelmentor Creative Commons License 2018.08.09 0 0 28485

A generálkivitelezőt az Áfa törvény kötelezi, hogy 5%-os számlával számlázzon. Két lehetőség van:

1. Nem foglalkozik az áfa törvénnyel, ez nem túl valószínű. (ebben az esetben Nektek nem lesz gondotok mert a bank idén március közepétől nem vizsgálja)

2. Egy generálkivitelező, aki legalább 2 cégből ad számlát - ezt sokan csináják

Előzmény: Ejejump (28484)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!