Keresés

Részletes keresés

rgb99 Creative Commons License 2003.04.02 0 0 365
Latz!

Tapasztalatom szerint a pontszerű fényforrásoknál a csillag-hatás a blende szűkítésével nő, és viszont.

Előzmény: Latz (364)
Latz Creative Commons License 2003.04.02 0 0 364
Sziasztok!

Csináltam 1-2 éjszakai képet, és az erősebb fények körül olyan, mintha valami csillag szűrőt használnék. Legfeljebb az UV maradhatott fenn, de az se mindegyiken. Mit lehet ez ellen tenni?
pl: ez is ilyen, jobbra a nagy lámpáknál

Latz

fabee Creative Commons License 2003.03.17 0 0 363
Hello lufidekor!

Ha van rekesz-automata program, akkor allitsd be az idot 1/2 es 10 masodperc koze (attol fuggoen, hogy mennyire szeretned, hogy "rajzoljon" a tuzijatok), es a gep majd ad hozza rekeszt. Digitalisrol leven szo, javaslom, hogy csinalj egy ket teszt kepet az elejen, hogy biztosra tudjal menni.

-fabee-

Előzmény: lufidekor (362)
lufidekor Creative Commons License 2003.03.17 0 0 362
Sziasztok!

Kérdésem annak aki meg tudja válaszolni:
Tűzijátékot milyen beállításokkal tudok fotózni
OLY C 4000-sel?
Előre is kösz!

Törölt nick Creative Commons License 2003.02.04 0 0 361
látogasd meg az infravörös topicot :)
Előzmény: celvinr (350)
puffin Creative Commons License 2003.02.03 0 0 360
Ecs.
grat a link alatt közölt dolgaidhoz!!!
üdv.
puffin
Előzmény: ecs (358)
puffin Creative Commons License 2003.02.03 0 0 359
ok. egy kicsit magam is paprikás voltam egyéb dolgok miatt.
:)
Előzmény: eke (356)
ecs Creative Commons License 2003.02.03 0 0 358
eke,
Én nem tudom hogy te mivel lőtted a holdat de azok a számítások amelyek megtalálhatók az oldalamon jók.;-)
Előzmény: eke (354)
papugaja Creative Commons License 2003.02.03 0 0 357
Az FD/EOS nekem kellett volna egy próba erejéig, de sajnos már tárgytalan.
Előzmény: eke (356)
eke Creative Commons License 2003.02.03 0 0 356
szia, volt egy szmájli amit kihagytál a szíámításból...azt viszont elismerem, hogy nem követem az írói munkásságodat a novoflex topikban, annál inkább sem, mert a kérdés itt merült fel, és elég sok más topik is van amit nem olvasok...
ráadásulkiderült hogy lehet, nem is emlékszem pontosan arra hogy a holdat mivel lőttem, pedig van belőle egy tekercs, akkor meg majdnem minden hogy cm-ben hogyan tévedek, egyébként télleg igaz, letöltöd a képet, behívod photoshopba, és leméred, én is ezt csinálam volna, csak éppen engem nem hajtott a kíváncsiság...
A lovagló tehetségemnem meg nemzetközi híre van, így azzal nem kérkednék :-)
ja és még mindig nem tudom, hogy miért kell lennie FD/EOS konverteremnek...
Előzmény: puffin (348)
Speibl és Hurvinyek Creative Commons License 2003.02.03 0 0 355
Valszeg jó. Nálam 450-nél volt
ekkora

Előzmény: eke (354)
eke Creative Commons License 2003.02.03 0 0 354
ecs
tényleg igazak azok améretek amiket belinmkeltél?
mert amit én betettem az nem hiszem, hogy 2000 mm-el készítettem volna, mert ismereteim szerint nem redelkezetem, 2db 2x-zővel.
És bár régen készült azért emlékeznék rá, már a modorom mellett a memóriám is romlik :-)
öregség...
eke
Előzmény: ecs (352)
papugaja Creative Commons License 2003.02.03 0 0 353
Éreztem, hogy ebből még vita lesz, de kötözködni olyan jól esik néha, pláne nálam okosabbakkal... :)
Röviden: nemtom.
Mint írtam, szerintem "csak a színeket befolyásolja, a fényességet valszeg sokkal kevésbé..."
Egyetértek azzal, hogy az expozíciós érték nagyon közel van, de igenis vannak különbségek a földi és földkörüli tárgyak megvilágítási viszonyai között, még ha ugyanaz a fényforrás meg légkör játszik is, a két szituáció így nem analóg.
Biztosra veszem azt is, hogy a Hold fényességét sokkal nagyobb mértékben befolyásolja az általad már említett horizont feletti magasság.
Nem is állítottam, hogy meg tudom mondani, mennyit kell korrigálni. Az igazi különbség az árnyékok kontrasztjában fog jelentkezni:
Fotózzunk a Földről távcsővel egy földkörüli műhódat. Akkora különbség lesz a napos meg az árnyékos oldala között, hogy az árnyékos nem is látszik, félműhódunk lesz. Idelenn (mondjuk fellövés előtt) akkora szórt fény van, hogy az árnyékos oldalán is kapnánk részleteket.
Ez alapján ha a félholdat lehoznánk a Földre, itt már nem lenne félhold, mert látnánk az árnyékos oldalt is. Fent is van annyi szórt fény, hogy az űrállomás árnyékos oldalán matató űrsétáló látja a szerszámait, de az biztos jóval kevesebb, hiába a földi légkörről jön visza. A Holdon igen kemények az árnyékok, pláne ha nincs fenn a Föld. Ezt a különbséget nemcsak a film, de a szemünk sem tudja átfogni.

Az igazi kérdés szerintem inkább az, hogy olyannak akarjuk-e láttatni a Holdat a képen amilyennek mi látjuk, vagy olyannak mintha akkor látnánk, ha lenne spotmérés a szemünkben, és a nagy sötét égbolt miatt nem tágulna ki a pupillánk. Mert lehet, hogy ez utóbbi esetben látnánk a valódi árnyalatokat (sejtésem szernit egy jobb távcsőben is szürkébbnek tűnik, mint szabad szemmel), de asszem hogy csak az esetek kisebb részében ez a kívánt eredmény.
Sokkal kisebb fáradság expozíciós sort készíteni, mint nekiállni kiszámolni a megfelelő értékeket. De akkor meg minek szólok bele?

Előzmény: eke (317)
ecs Creative Commons License 2003.02.03 0 0 352
remélem segítek:
35 mm


Előzmény: puffin (351)
puffin Creative Commons License 2003.02.03 0 0 351
a tanácsot megfogadom. a jóindulatban cseppet sem kételkedem, ám feltett kérdéseimre a következő választ is elégségesnek tartottam volna.
1.van, miért kérded?
2.1000-nél 1cm körül.
v.valami ilyesmi.
csak a példa kedvéért.
egy fotós-félistennek is lehet(ne) jobb modora.
kösz a figyelmeztetést, de érdekelne, hogy a keresztvíz levétel pontosan milyen következményekkel járna.
pl. tűnés a fórumról
,mint mondtam megfogadom.
üdv.
mt. puffin
Előzmény: Százbolha (349)
celvinr Creative Commons License 2003.02.03 0 0 350
Üdv Mindenkinek!

Először vagyok itt, és gondoltam talán közülletek valaki tudna nekem segíteni.
Infrafotózással kapcsolatban volna rengeteg kérdésem, egészen a kezdetektől. "Díjaznám" a segítséget, NagySzilard@axelero.hu

Nagyon sürgős !

Előzmény: Százbolha (349)
Százbolha Creative Commons License 2003.02.03 0 0 349
puffin:
télleg csak jótanácsként (hacsaknem puszinyuszipajtások vagytok)
Mielött eke leveszi rólad a keresztvizet, próbálj meg osztani 2-vel.

Eke általában jó indulatúan osztja az észt, és van mit tanulni Tőle, ne bosszantsuk má' fel félhülye kérdésekkel.

Százbolha

Előzmény: puffin (348)
puffin Creative Commons License 2003.02.03 0 0 348
most okosabb vagyok. talán ha átlesel a novoflex kütyük topikba, akkor ott látod, hogy miért kérdezem.
óóó 24x35-ön ekkora, akkor 500-as esetén arányosan..ó számolok, méricskélek. persze az ember akár croppolhat is egy képet elnézést a tudatlanságért.
nagy tudás, magas ló
most okasabb vagy?
Előzmény: eke (347)
eke Creative Commons License 2003.02.02 0 0 347
van, és a további kérdések megelôzése végett mindkét féle, lencsés és lencs e nélküli. Most okosabb vagy? :-)
eke
ja tekintettel arra, hogy 1000 mm-nél a 24 x 35-ös felületen ekkora, az 500-as estén arányosan...
Előzmény: puffin (345)
Százbolha Creative Commons License 2003.02.02 0 0 346
alhazen:

Most akkor mi a gáz??? Melléfogtam a 4blendés tárgykontrasztal???
Várom a választ, mert én nem vagyok biztos a leírtakban...

----------

Egy kicsit fludolok, hátha nem olvastad:

Szóval szerinted:
1. Éjfekete hátteres esetben kell-e korrekciózni a spotmérés eredményét vagy sem, hogy a hold jól exponált legyen?? (lásd fenti körülmények.)
2. A sötétkék ég fényes holddal témát, Te hogy vinnéd 4blendényi tárgykontrasztú diára?? Hogy mérnél, és milyen határok között lehetséges a dolog??

Százbolha

Előzmény: Százbolha (338)
puffin Creative Commons License 2003.02.02 0 0 345
Eke mester! kérlek ne légy rest, alkalmasint mutasd meg a darvas verziót is.
jó a holdad. megmondod, hogy 500-as objektívvel hány mm körül van a hold képe a filmen.
kösz
üdv.
puffin
p.s. van e neked canonfd/eos átalakítód?
Előzmény: eke (342)
Törölt nick Creative Commons License 2003.02.02 0 0 344
eke:

hát e zaz! nem kiröhöglek, hanem röhögök egy jóízűt! :)))))))
mecsoda különbség! :)))

azé' kösz! már asz'ittem elment a humorérzéketek! :)))))))

Előzmény: eke (342)
Vincent Creative Commons License 2003.02.02 0 0 343
Műfényfilmen jobban mutatna...! ;)
Előzmény: eke (340)
eke Creative Commons License 2003.02.02 0 0 342
"...egy jóízűt röhögni"
mé' röhögsz ki? :-(
betettem egy képet a hold mögé csak neked...
eke
Előzmény: Törölt nick (341)
Törölt nick Creative Commons License 2003.02.02 0 0 341
jobban szeretek egy jóízűt röhögni! :))))))
lőjön a ....
Előzmény: eke (340)
eke Creative Commons License 2003.02.02 0 0 340
A saját módszeremhez igazolásként felraktam egy gyorsan elôkapott diát.
Ha az elmúlt években nem változott jelentôsen a hold fényessége akkor ma is közelítôleg erre az eredményre vezet :-)
www.hege.tk
Gallery
Other images
topikgaléria fotózás kellékek
hold...
kérés esetén jöhetnek kékeges holdak is. Emlékeim szeritn van valahol egy hold vénusz(?) együttállásom is elôtte repülô darvakkal. Igényeséknek :-)
Eke (ide lôjjetek)
puffin Creative Commons License 2003.02.02 0 0 339
mindenből csakis tanultam, vagy okultam eddig.
de legalább pezseg a topik. a következő teliholdnál biztosan lesznek(leszünk) egy páran akik spotoznak, kalkulálnak etc.
az egész úgy kezdődött, hogy közöltem. teliholdat fotóztam egy madarászteleszkóp és a szükséges adapter segítségével és amint megfigyeltem az általam használt tapasztalati érték visszaszámolva a használt filmre jó eredményt adott. azt gondolom, hogy egy expo sorozat elég meggyőző lehet bárki számára is. szükséges: nagy tele, stabil letámasztás, drót.
az azonban továbbra is érdekes probléma, hogy a hold albedója, légköri dolgok...na és tényleg a kitágult pupilla (ez nagyon tetszett százbolha és eléggé el is gondolkodtatott) hogyan szólnak a dologba.
üdv.
puffin
csak az épülés kedvéért
Százbolha Creative Commons License 2003.02.02 0 0 338
alahzen:

Az eddigi elméleti vitában (szerintem) teliholdról és zavarmentes légkörről volt szó.
Még hozzágondolom: éjszaka, fényszennyezés nélkül, stb.
A rendelkezésre álló eszközökkel a spot méretét alig haladja meg a hold vetített mérete.
Szóval nem gondolkodtam tárgykontrasztban.

Azé írd meg hol a bibi, ne csak kérdezz!

Szóvel a fenti esetben csak 1. spotmérést tudnék végezni. Részletgazdag jól exponált holdat kapok tök fekete háttérrel, ha a hold fényvisszaverő képessége.... mint már írtam.
Nem tudom mennyi, de én is feltettem a kérdést? Albedo?
Ha jobb a fényvisszaverő képessége, akkor alexpós lesz a kép. Mint a hónak.

---------------

Na a másik: Sötétkék ég holddal.
Nincs sok tapasztalatom, de így okoskodnék:
Szerintem addig van esély, amig a hold és a háttér között max. 3,5 blendét mérek. Ekkor még tónusos lesz a mindkét képelem.
Ha ez megvan akkor a holdra mért értéket tekintem alapnak és lövök egy expósort +-1/2 blendével.

Lehet, hogy így nem OK.
Hát igen.... ha a holdat a kellemes részletgazdagnál fényesebbre szeretnéd, akkor csak-csak nyitni kéne a blendén és azután expósor.
De a dolog megbukott, ha eleve 1-1,5-vel korrekciózni kellet volna a holdat. Mert akkor az égbolt nem lesz sötétkék, hanem kivilágosodik.
A holdudvart már bele se bírom kombinálni. Úgy érzésre.... talán akkor válna le a holdról, ha alexpós, na de akkor vissza térek az első verzióhoz és a holdon mért értéket tekintem az exposór alapjának.
Hát nem tudom a megoldást... gyakorlat teszi a mestert.

De ez idáig pont ezt kérdezgettem, hogy miért??? Miért kell korrekciózni?
Választ még nem kaptam.

Szóval szerinted:
1. Éjfekete hátteres esetben kell-e korrekciózni a spotmérés eredményét vagy sem, hogy a hold jól exponált legyen?? (lásd fenti körülmények.)
2. A sötétkék ég fényes holddal témát, Te hogy vinnéd 4blendényi tárgykontrasztú diára?? Hogy mérnél, és milyen határok között lehetséges a dolog??

-------------

Ha válaszolsz, akkor végre megtudjuk a feketerigófehérhavon esetet is fejteni!!!
(lásd. Minolta topic)

Százbolha

Előzmény: Törölt nick (336)
Százbolha Creative Commons License 2003.02.02 0 0 337
Jaja.. hülyeséget írtam. A zenit a delelő!
Biztos frajdilag próbáltam értelmezni a fénymérési problémád.

De így akkor a korrekciós dolgot végkép nem nem értem.
A zeniten (tiszta időben) a legkevesebb a zavaró tényező.

Miért kell korrigálni??? Csak azért mert a este kitágultt pupillával nagyon fényesnek látjuk???
Nappal is lehet delelő hold??? Akkor nem tünik annyira fényesnek.

Na ... eddig azért nem írtad, hogy integrállal mérted!!!!
Ebből kár volt levonni a korrekciózás szükségességét.
Ahogy Duda mondta elég nagy tele kell, hogy a jobb gépek spotját lefedje a hold.
Mátrix, vagy középresullyozott mérés korekciózgatása helyett tényleg jobb az ököl szabályokat vagy a józan észt használni.

Jó, ne térjünk vissza a holdat is a nap süti témához, de akkor is az a lényeg, hogy a hold fényvisszaverő képessége mennyire hasonlít 18%os szürkéhez.
Ha ez OK, akkor már talán nem is kell spot...

Százbolha

Előzmény: puffin (335)
Törölt nick Creative Commons License 2003.02.02 0 0 336
100bolha:

most fedeztem fel ezt a topicot és rég röhögtem ennyit :))))))))))))

basszuskulcs, a fénymérés miről szól? ha rámérsz spottal egy árnyalatra, akkor tudnod kell a zone systemet ill ezt akárminek is nevezve. a spotmérés arra jó, hogy kimérjed a tárgykontrasztot. aztán ha kimérted és tudod a filmed árnyalat átvitelét, akkor eldöntheted, hogy mely tónusokat milyen tónusként akarsz visszaadni a képen. mer biza a (spot)mérés erről szól. és ha színes felületre mérsz? zöldre, kékre, sárgára? és színes vagy ff vagy dia vagy nega? akkor mi van?

gondolatkísérlet: ott a hold, szép holdudvarral, fátyolos, csak a hold által megvilágított felhők az égen, az ég még nem koromfekete, sötétkék és dia van a gépedben. mondjuk tél van és csak egyet exponálhatsz. viszont van spotmérőd és tod, hogy az adott dián az árnyalatosan visszaadható maximális tárgykontraszt mondjuk 4 blende. és szeretném az eget sötétkéknek látni a dián és a holdat fényesnek, de nem kiégettnek és a finom holdudvar se legyen indiszkrét. hogyan gondolkodsz és mit-mire-miért exponálsz?

milyen a hold a dián, ha a spotmérővel a holdra mért értéket exponálod? jusson eszedbe a hó! de az is, hogy a hold sem homogén. csak fotogén :)

Előzmény: Százbolha (333)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!