Alapításkori gondolatok!
Úgy gondoltam, és ez egyre többekben is megfogalmazódott, hogy Budafok - Téténynek szüksége lenne egy valódi, gyűjtő, befogadó, pozitív szemléletű törzsasztalra, ahol mindennapjaink apró-cseprő ügyei mellett megbeszélhetjük a közélet eseményeit éppúgy, mint megismerkedhetünk kerületünk értékeivel, helytörténetével, hagyományaival, kultúrájával, de beszélhetünk a város alakulásáról, fejlődéséről és neuralgikus témáinkról, így környezetünk állapotáról, teendőinkről. Mindez egy hosszú mondatba foglalva, persze nem fért bele a topic címbe, de elsősorban ezeket gondolom, javaslom itt napirendre venni és ezzel kapcsolatban álló embereket meghívni, és persze sok mindenki mást, kerületieket, vagy akik csak érdeklődnek utánunk, korábban itt laktak, emlékeik vannak.
Szeretném tehát, ha beindulna itt egy igazi fórum, nem feltétlenül napi hozzászólások százaival, vagy csevegéssel, de néhány aktuális, fajsúlyos vagy kevésbé, de sokakat foglalkoztató ügy áttekintésével és folyamatosan helyi kulturális, történeti értékeink bemutatásával. Utóbbi szempontból is nagy kincsestár kerületünk és messze nincs kihasználva, bemutatva a már feltárt sok érték, anyag.
Persze várom a javaslatokat, az észrevételeket, merre menjünk, és azok csatlakozását, akik eddig is nézegették a kerületi vonatkozású topicokat, de belépni, hozzászólni nem akartak.
Moderációval kapcsolatos kérdéseknek a helye:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9186758 itt található!
Laktam olyan városban, ahol de, köteles volt, és ennek a kötelességének maradéktalanul eleget is tett. Nem csak tájékoztatott, de alternatívát is kínált a közlekedőknek, és erről újságban, szórólapokon és az út szélén táblákon jó előre mindenkit értesített, és a terelés működését helyszíni jelenléttel (forgalomirányítók, tájékoztatók) támogatta. Olyat is láttam, hogy ha hidat érintett a lezárás, a gyalogosoknak-kerékpárosoknak ideiglenes átkelőhajót biztosítottak.
Sajnos mi még nagyon messze vagyunk ettől a világtól, pedig pont erre kellett volna felkészülnünk az elmúlt X évben. Sajnos nálunk az igazi tervezés még nem lehetséges, mert véletlenszerűen omlanak le Kőműves Kelemen-váraink. Egy úttestet elvileg úgy kellene megépíteni, hogy ahhoz harminc éven keresztül ne legyen szükséges hozzányúlni. Nálunk a sebtiben épített utak pár évenként megbomlanak, még ha jól szervezett karbantartás lenne, akkor sem lehetne erőforrással győzni. Ráadásul nálunk az, hogy egy híd döglöttkígyó-e vagy sem, a vezető párt ideológiáitól és megfontolásaitól függ, holott ennek objektív műszaki ismeretnek kellene lennie. Így aztán, hogy minden nap a tegnap leomlott falakat kell újrafalaznunk, nincs lehetőségünk arra, hogy kiépítsük az alternatívákat a szükséges karbantartások idejére.
Már évek óta csak azt látom, hogy mint a Duna Spirit is és kissé délebbre, az egykori dunai árteret töltik fel. Szép lassan hasonló helyzetet alakítanak ki ezáltal mint a Római parton a Nánási út és a Duna között épített lakóházaknál. Ez a fajta rablás a folyótól vajon minek minősíthető? Butaságnak? Kapzsiságnak? Tudatlanságnak? Azután meg az így felépített házak tulajdonosai rendszeresen segítségért kiáltanak a Duna áradásakor. Arról már nem is szólva, hogy azokkal (is) fizettetik meg a káraikat akik még talán időben is szóltak. Ami a Hárosi-öböl építését illeti. Gyanítom, hogy kopaszigát jelleggel kocsma környezetet fognak kialakítani "ingatlan fejlesztés" címen. Nekem a mostani állapot nagyon tetszik. Van egy hely - ezt sok más nagyváros nem mondhatja el - ahova a szűken vett belvárosból nem egész fel óra alatt egy valódi környezetbe lehet kijutni. Ahol lehet meditálni, pihenni, pecázni. Kinek mihez van kedve.
Szomorú...én, mint nagytétényi, a duna spiritnek is nagyon nem örülök. Egyértelműen a nagytétényi Duna-part halálra ítélése, bele sem merek gondolni mi lesz ott ha az megépül. Lassan semmi nem marad a kerületben... :(
Kár, hogy a dokumentumban szöveg nem kereshető. A Háros-szigetről eddig úgy tudtuk, hogy érintetlen vad természet számára védett marad, ehhez képest most építésre kijelölt terület lett egy része. Egy éve már furcsa volt, mikor "karbantartás' címszóval nagyobb területeken tisztásokat alakítottak ki és halmokban állt a fa-apríték. Kevés olyan hely van Magyarországon, amire mint a trópusi esőerdőre gondolunk és érinthetetlennek szeretnénk megtartani, egyik ilyen volt a Háros-sziget.
A kérdőív hossza fordított arányban van a kitöltők számával sokszor, és az volt a cél, hogy minél több embert elérjünk. Próbáltuk a legrelevánsabb kérdéseket megtalálni.
Azért a direkt politizálás messze túlment a puszta morgás keretein. A Facebook egyértelmű hatása, hogy ez a fajta társalgás, a "fórumozás" háttérbe szorult.
A Campona régészeti lelőhely bemutatása kultúrált formában jó lenne. Egy újabb tétel lenne, amiért érdemes lenne kijönni nagytéténybe. Főleg, ha a Kastélymúzeum is teljes funkciójával jelen lesz ismét. A kérdőív nagyon szerény, nagyon visszafogott. Tényleg csak erre voltál kiváncsi?
Az őstulkok egy része épp a morgás, az ő értelmezésükben politizálás miatt maradt el, amin anno sokat vitatkoztunk, persze a politika a város ügyeivel való foglalatosság, vagy beszélgetés. De egy idő után megjelentek a persecutorok és trollok, és behalt az egész. Ezen ügyekről most valóban az fb-n folyik az anyázás.
Én minden nap benézek ide. Sajnos a fb csoport nem igazán szimpatikus. Itt viszont kisebb az élet.
Meg aztán ahogy öregszik az ember, úgy kevésbé morog nyilvánosan a kerületi dolgok miatt, mert úgyse történik semmi.
Most pl. minden nap moroghatnék a dél-Budapestet ért közlekedési szőnyegbombázás miatt. M0 felújítás (gondolom híd felszerkezet csere nélkül), 40-es vonal rekonstrukció és ezek vonzatai.. De nem morgok, csak halkan tűrök.. :)
Két napja beirtam ide, hogy tájékozódjak, van-e itt még valaki. Akkor a lap alján február végi bejegyzések voltak olvashatók. Érdemes volt, van még itt élet!
Inkább Békési úr, ő lassan, de halad, és megcsinálja amit tervezett, az önkormányzatnál inkább a verbalitás dominál, beszélnek, kommunikálnak róla.
A Katona pincék egy része gombapincéből jött vissza, ami szép dolog, a múlt itt elég hamar homályba veszett, a szomszéd ház felújításakor, ami nagyjából felettük van, az ajtófélfából cseh és német ácsok, asztalosok nevei kerültek elő, 1896-os dátummal, akik ott dolgoztak, és a csatorna csövek is századfordulós csehek voltak, ilyet mi is láttunk amikor felújítottuk a házat. Valószínű, hogy ez a zóna a püspöki pincészet része volt, nem a Haggenmacheré, ami a nagyvillától lefelé terjedt.
A Katona pincében körbevezettek hármunkat, miután kérdezősködtem. Pozitív meglepetés volt. Volt egy kis vendég fogadós része és volt rendes borászkodós része is.
A Várszegi egy kicsit más felfogásban épült. Ott üvegajtók mögött volt megtekinthető a pinceág. Hiányzott a hűvös és a pinceszag. Azt mesélték, hogy próbálnak mindent az eredeti állapotba helyreállítani.
Azt nem tudták megmondani egyik helyen sem, hogy eredetileg kié volt a pince és hogy eredetileg is ekkorák voltak-e, vagy le lettek választva.
A nagytétényi útról hiányzott a Debreceni pincészet is (Záborszky mellett voltak). Ott mindig jó hangulat és jó borok voltak. Esetleg azt a területet vásárolta meg az Önkormányzat a vonatos projekthez? Vagy az arrébb van?
Semmi sem az ami régen volt, működő borászat, pince a belvárosban a Licsen kívül nem maradt, és a Sörház utca is elég kihalttá vált. A Katona és a Várszegi pincében mit tapasztaltál? Közben tovább tart az erőfeszítés a borászati arculat megteremtésére, megjelentek a pincejáratot népszerűsítő nagy tájékoztató táblák, amik az internet világában kissé furcsák. Maga a pincejárat a borászatoktól kapott infók szerint alig hoz vendéget, tavasszal mi kétszer lementünk a Borvárosba ilyen alkalommal, alig páran lézengtek a gasztronómiai bemutatókon. Nem egyszerű a marketing, a vendégek idevonzása, Békési úr még mindig derékmagasságig kiemelkedik a mezőnyből.
Egyre inkább a show felé megy el a fesztivál. Régebben a Sörház utcában hömpölygött a tömeg, most meg alig lézengenek ott az emberek. Az egész eltolódott az Oroszlános udvar / piac előtti tér magasságába, a régi, nagy pincék közelében már nincs semmi. Egyedül a Lics esik bele a fő sodorba.
Én kíváncsiságból elgyalogoltam a Katona és Várszegi pincékhez a Borkő utcába. Ki emlékszik még, régebben kihez tartozhattak ezek a pinceágak? (Hungarovin export pince? Vagy az arrébb volt a vámosok épülete felé?)
Időközben volt egy borfesztivál. Valakinek feltűnt esetleg? Pár éve még előtte-utána is több oldalt megtöltött itt a fórumon az esemény, most meg a lőtéri kutyát sem érdekli...
Mondjuk a lomtalanitás sem vert fel nagy port itt, pedig régen arról is oldalakon keresztül ment az eszmecsere.
Baromi jók a képeid, de a filenevek se semmi! (Ígyjárások minisztériuma - hogy csak egyet említsek)
Amiről Hamster azt mondja, nem volt jellemző a környékre, szerintem meg de, én emlékszem gyerekkoromból, Albertfalván például az egykocsis 9-es ilyen volt.