Keresés

Részletes keresés

Oszi Creative Commons License 2014.10.26 0 0 10663

a tankönyvek pártutasításra íródnak, a szólásszabadság és demokrácia csak papíron létezik

Ne legyenek illúziód - ez Svédországról is legalább ugyanúgy elmondható, söt...

Viszont ez tök jó, amit írtál, hogy a párod Örebroban fog dolgozni orvosként - vannak már ott magyar orvosok. Konkrét neveket inkább nem írnék, de kérdezzétek meg, hogy kik dolgoznak a pszichiátrián. :-)

Úgyhogy szerintem velük érdemes fölvennetek a kapcsolatot.

Előzmény: Lecsó bá (10662)
Lecsó bá Creative Commons License 2014.10.26 0 0 10662

Köszönöm a tippeket és az érdeklődést. Igazából kb.3-4 hónapja nézegetem a fórumot. elolvastam az első 4-5 évet és az utolsó kettőt. Ami hasznos tippeket láttam azokat kiírtam magamnak, de nyilván nem tudunk mindenre felkészülni... Áprilisban már voltunk kint egy úgynevezett study tour-on. A párom orvosként fog dolgozni Örebroban az egyetemi kórházban. Szerződésünk már van, a gyerekek dagis-a már intéződik és a lakásbérletet is intézik helyettünk. Jelenleg július óta főállásba svédül tanulunk és ha minden igaz akkor a páromat eljuttatják egy C1-es szintig engem pedig B2-ig. Én távközléstechnikával foglalkozom (ez azt jelenti hogy egy üres szobából komplett telefonközpontot építek) de még van pár szakma a tarsolyban, ezért nyilván nem tisztasági manager posztot néztem ki magamnak. Én 42 vagyok a párom 38 a gyerekeink pedig 5 és 3 lesznek mire kiérünk. Tisztában vagyunk vele, hogy ott sincs kolbászból a kerítés de amíg azt látjuk, hogy a tankönyvek pártutasításra íródnak, a szólásszabadság és demokrácia csak papíron létezik addig mi úgy látjuk, hogy stabilabb jövőképet kapnak a gyerekeink mint itt. Gondolom tudjátok jelenleg az internet megadóztatását dobták fel témaként elsőként a világon... Ma este állítólag több mint 30000! ember megy ki a József Nádor térre tüntetni. Érdemes lesz nézni a holnapi híradót... Jó hallani, látni, olvasni ahogy Ti kint segítitek egymást ezért fordultam én is hozzátok. Azért is írtam most ezt a hosszú monológot, hogy egy kicsit bemutatkozzam mivel láttam, hogy sokan felbukkantak az oldalon egy-egy kérdéssel és soha többet senki nem hallott felőlük és még csak meg se köszönték az információt vagy a segítő szándékot. Én köszönöm az eddigi hozzászólásokat mert mindegyikkel egy kicsit jobban megismerjük az országot ahová költözni szándékozunk. Megpróbálok kicsit pontosítani a kérdéseimen: igazából mindenkinek a saját szubjektív véleménye érdekel például, hogy mi volt a legjobb vagy a legrosszabb dolog amivel találkozott? Csak az írjon aki kedvet érez hozzá és nem okoz problémát a zaklatásom...

Tack killar

Gombóc XVII. Artúr Creative Commons License 2014.10.25 0 0 10661

Az is nagy segítség, hogy ha itt jobb oldalon a "Keresés" rovatba beírod a téged érdeklő kulcsszót, akkor feljönnek azok a hozzászólások, amik tartalmazzák az általad beírt kulcsszót. Szerintem próbáld ki, mert érdemes.

Előzmény: Lecsó bá (10658)
Oszi Creative Commons License 2014.10.24 0 0 10660

Ez így nagyon általános kérdés, így nem is igen lehet rá válaszolni.

Olvasd vissza ezt a topicot, sok fontos és érdekes dolgot leírtunk már itt korábban.

Előzmény: Lecsó bá (10658)
návsti Creative Commons License 2014.10.23 0 0 10659

Vár titeket munkalehetőség? Vagy mi alapján vágtok neki a kiköltözésnek?

Előzmény: Lecsó bá (10658)
Lecsó bá Creative Commons License 2014.10.23 0 0 10658

Köszönöm ez ismét gyors volt. Van esetleg valami jó tanácsod nekünk kiköltözőknek? Mire vigyázzunk? Mi az ami fontos lehet de nem gondol rá senki?

Előzmény: Oszi (10657)
Oszi Creative Commons License 2014.10.22 0 0 10657

Nem tudom, hogy melyiket "érdemes" választani, vagy hogy van-e nagy különsbég köztünk.

 

Mindenesetre a magam részéröl a folyószámlám a Nordea-nál van, a megtakarított pénzem pedig a HoistSpar-nál.

(A Nordea ugyanis teljes körü banki szolgáltatást nyújt, de nem fizet kamatot. A Hoistspar viszonylag rendes kamatot de, de náluk csak berakni lehet a pénzt, meg kivenni - ök pontosan erre valók.)

 

A telefonelöfizetésem pedig Tele2.

Előzmény: Lecsó bá (10656)
Lecsó bá Creative Commons License 2014.10.22 0 0 10656

Köszönöm mindenkinek az értékes és gyors hozzászólásokat. Azt hiszem Arlanda lesz a megoldás mivel két kisgyermekünkkel megyünk, ezért fontos a gyors és egyszerű megközelítése a célállomásnak... A linkeket megnéztük és már tervezgetünk...

Lehet még kérdésem?

Például melyik bankot ill. mobiltársaságot érdemes választani?

Ki melyiket ajánlja?

Minden szubjektív vélemény érdekel...

Köszönöm előre is

Oszi Creative Commons License 2014.10.21 0 0 10655

Katrineholmon keresztül két és fél óra alatt oda lehet érni tömegközlekedéssel.

OK, átszállással, de a stockholmi kerülö is átszállást jelent.

skoning Creative Commons License 2014.10.21 0 0 10654

Mint az elöttem szóló irta a legegyszerübb Skavstaból Stocholmon át Örebróba utazni.

Itt a két link, a buszjárat illetve vonat, idök, árak és itt meg is rendelheted. Sprórolsz minimum egy kévéravalót.

 

http://www.flygbussarna.se/en/skavsta

 

http://www.sj.se/start/startpage/index.form?l=en

 

Előzmény: Lecsó bá (10652)
HejaBajen Creative Commons License 2014.10.21 0 0 10653

Az utvonaltervezö valoszinüleg igazat mondott, es nincs közvetlen jarat, csak 2-3 atszallasos. Lehetöseg meg beutazni Stockholmba (pl. a Flygbussarna busszal) es onnan mar gyakran jarnak vonatok Örebro-ba.

 

Vagy ha meg nem vettetek meg a repülöjegyet, erdemes meggondolni, hogy inkabb a Norwegian-nel utazzatok, es akkor az Arlanda-ra erkeztek majd.

Előzmény: Lecsó bá (10652)
Lecsó bá Creative Commons License 2014.10.21 0 0 10652

Sziasztok! A családdal jövő év elején költözünk ki Örebro-ba. Tudnátok segíteni, hogy mivel érdemes utazni Örebro-ba Skavstáról?(tömegközlekedés) Úgy hallottam, hogy Arlandáról van közvetlen vonat de Skavstáról Örebro-ba csak olyan buszjáratokat láttam amik nem mennek közvetlenül a városba csak 3-4 átszállással... Amikor először mentünk akkor kocsit béreltek nekünk azzal két óra alatt ott voltunk. Rengeteg kérdésem lenne még de most egyenlőre ez az egyik első lépés ami fontos..

Előre is köszönöm

Tack

Gombóc XVII. Artúr Creative Commons License 2014.10.18 0 0 10651

A svédek viszont a más nézőpont kapcsán azonnal "kulturella skilnader"-röl kezdenek el beszélni és nem ismerik be, hogy esetleg a másik félnek igaza van, ha az mást mond mint ők.

Amúgy az teljesen egyértelmű, hogy a kívülálló sokszor sokkal objektívebb mint az, aki benne "van" a dolgokban. 

Előzmény: HajraMTKhajra (10649)
HajraMTKhajra Creative Commons License 2014.10.18 0 0 10650

Jol megfogtad a lenyeget...;)

 

Vajon milyen ordogi titok lappang emogott...?:D

Előzmény: 3E (10633)
HajraMTKhajra Creative Commons License 2014.10.18 0 0 10649

Nemreeg elcsiptem valamelyik magyar csatornan egy beszelgetest Meszaros Martaval, aki arrol beszelt, hogy ugymond kivulrol erkezve mennyire jobban latja az ember egy masik orszag problemait, nincs roghoz kotve ami a valasztott politikai hitvallast illeti, mindent annak lat, ami...nagyon igaza volt...

 

Furcsa dolog ez a szelsoseggel...nehez meghuzni a hatart, raadasul a mindenkori politika kelloen probal gondoskodni arrol, hogy kit-mit gondoljak szelsosegesnek...az SD biztosan nem az...

 

 

Előzmény: Gombóc XVII. Artúr (10631)
likkatill Creative Commons License 2014.10.16 0 0 10647

Csak pár hirtelen támadt gondolat, hogy engem is meg lehessen dobálni kővel.... :)

 

Az SD nem rasszista párt (szerintem a svédek nem is tudnák  megmondani a szó jelentését). Érdekelt ezért kicsit beleolvastam a programjukba. Én inkább nacionalistának nevezném őket. Végülis nem uszítanak senki ellen, egyszerűen azt mondják, hogy nem kéne ide ennyi bevándorló, hanem a saját hazájukban kellene segíteni őket.

 

Hogy-hogynem, mindenkiről a választások előtt kerülnek elő addig soha nem látott képek, filmek stb. Ez mindenhol így van.

 

A menekültek nagy része muszlim államokból érkezik. De miért ide? Rengeteg gazdag ország van, ahová mehetnének, ahol a saját vallásuk és életfelfogásuk venné körül őket.

De hány olyan hírt hallani, hogy Kuwait, az Emirátusok, Oman vagy a többi közel-keleti állam befogadná őket?

Európától követelik!!!!! hogy segítse őket. Lakással, pénzzel, mecsettel.

 

 

Gombóc XVII. Artúr Creative Commons License 2014.10.15 0 0 10646

Hát mondjuk arról valószínűleg nem sok újság írt, hogy a jelenlegi kormányfő (akinek még diplomája sincsen) úgy ment a "miljöbil"-ekről beszélni Göteborgba, hogy egy benzinzabáló, amerikai gyártmányú kisbuszban ült.

Amikor pedig az e miatti kritikákra válaszolt, akkor azt mondta, hogy azt a stábja választotta ki.

Jó kis stábja lehet. (És akkor a magyar közmondást már nem is idézem, hogy mitől is büdösödik a hal...)

Előzmény: HejaBajen (10645)
HejaBajen Creative Commons License 2014.10.15 0 0 10645

Azert azt tegyük hozza hogy az SD-nek nyilvanvalo szelsöseges multja van, illetve a valasztasok elötti utolso napokig a politikusaik szelsöseges (privat) dolgaival volt tele a sajto. Emiatt erthetö hogy sokak szamara ellenszenvesek, illetve az is hogy "csipöböl" lerasszistazzak öket.

Az mas kerdes hogy a partprogramjukban fontos temakat feszegetnek.

 

Gombóc XVII. Artúr Creative Commons License 2014.10.14 0 0 10644

Mármint az SD-t teszi egyre szimpatikusabbá.

Előzmény: Gombóc XVII. Artúr (10643)
Gombóc XVII. Artúr Creative Commons License 2014.10.14 0 0 10643

A legenda szerint a strucc is a homokba dugja a fejét, mert azt gondolja, hogy amit nem lát az nincs is.

A legtöbb párt is azt gondolja, hogy ha egy gondról nem beszélnek, akkor az nincs is...

Még azt sem tudják felmérni, hogy azzal a mit az SD-vel művelnek, sok ember szemében egyre szimpatikusabbá teszi őket.

Előzmény: Törölt nick (10642)
machoki5 Creative Commons License 2014.10.13 0 0 10641

Tisztelt Felhasznál!

 

Anyanyelvi szinten beszélek svédül, Stockholmban nőttem fel. Több éves oktatói tapasztalatom van. Ha a helyes kiejtél érdekel, nyugodtan keress fel engem! Elérhetőségem: noel.daniel.vig@gmail.com

 

Üdv,

Noel

Előzmény: Magyar-Svéd srác (32) (10637)
HejaBajen Creative Commons License 2014.10.12 0 0 10640

En ugy erzem egyre többet elöjön a sajtoban is a menekülaradat problemaja, es az is hogy nem lehet egyszerüen csak keresztülnezni az SD-n. Ez a cikk pl tegnapi:

http://www.expressen.se/nyheter/jag-angrar-att-jag-akte-till-sverige/

Előzmény: Gombóc XVII. Artúr (10639)
Gombóc XVII. Artúr Creative Commons License 2014.10.11 0 0 10639

Ahhoz ész is kéne...

Előzmény: Törölt nick (10638)
Magyar-Svéd srác (32) Creative Commons License 2014.10.10 0 0 10637

Sziasztok! Egy svéd nyelvtanárt keresek Budapesten. Nem vagyok kezdő. Üdv. Béla

skoning Creative Commons License 2014.10.09 0 0 10636

Welcome to the club Oszi!

Előzmény: Oszi (10635)
Oszi Creative Commons License 2014.10.09 0 0 10635

Az Indexen ez az erösen téves információt tartalmazó cikk jelent ma meg:

Így háborúznak a svédek a bankjaik ellen

Sehogy. Inkább szigorúan szabályoznak: csak a lakás felére lehet majd hitelt felvenni. Tovább »

forrás: Index.hu

 

 

Írtam nekik gyorsan egy e-mailt, elmagyarázva a valós helyzetet, linket is küldve egy DN-cikkre, hogy leellenözrizhessék, hogy igazat mondok.

 

Semmi reakció. Semmi köszönöm, vagy megkaptuk. A cikket sem javították ki.

Pedig azóta a forrásuk, ahonnan a téves információ jött, már korrigálta a saját cikkét, de az Index nem.

 

Így akarjon az ember segíteni az újságíróknak...

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.05 0 0 10634

:)))

Előzmény: 3E (10633)
3E Creative Commons License 2014.10.05 0 0 10633

hu

6 eve elsz ott es meg mindig SFI-re jarsz?

Előzmény: HajraMTKhajra (10630)
ggg333 Creative Commons License 2014.10.04 0 0 10632

Igen es igazandibol erre faragtak ra, mert az SD-nek egyetlen markans temaja van amit meg is lovagol rendesen.  Ha mondjuk a korabbi kormanypartok el mereszkedtek volna ezekre a vizekre netalantan be is ismertek volna , hogy a bevandorlaspolitikaban  reszben vagy teljesen hibaztak ki is huztak volna a SD meregfogat. Az SD maradt volna 6-8 szazalekon es lehet hogy meg kormanyvaltas sem lett volna.

Előzmény: Gombóc XVII. Artúr (10631)
Gombóc XVII. Artúr Creative Commons License 2014.10.03 0 0 10631

Na majd mindjárt megkapod  magadét, te SD rajongó!

 

Itt nem szabad kimondani az ilyen problémákat, mert (szerintük) amiről nem beszélünk, az nincs is!!! 

 

Én például semmiféle szélsőséggel nem szimpatizálok, akár balról, akár jobbról jön, 

de azt gondolom, hogy nagyon rövidlátó gondolkodás az amit az SD-vel csinál a többi párt.

Tetszik-nem tetszik, ez a párt jelenleg a harmadik legerősebb párt amely 731 ezer szavazatot kapott,

tehát nem lehet őket figyelmen kívül hagyni.

Lehet velük vitatkozni, lehet őket kritizálni, de egyszerűen azt kijelenteni, hogy "bezártuk a kaput az SD

előtt és nem beszélünk velük", az nagyon rövidlátó politika.

Előzmény: HajraMTKhajra (10630)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!