Keresés

Részletes keresés

AbaAmade2 Creative Commons License 2021.06.30 0 1 67045

Az a helyzet, hogy vagy 20 éve a budai vár könyvtárában más ügy miatt kutakodtam és a szabad polcról leemeltem a Pest Megye Régészeti Topográfiájának valamelyik - kettő van - kötetét, és ebben olvastam a naszályhegyi Árpád-kori vármaradvány árkáról, de valószínűleg csak elkezdték az építését, ám nem fejezték be. Miután erről nem készítettem jegyzetet, a pontos hely topográfiai azonosítása elmaradt, és hiába kértem segítséget - itt a topikban is többször -, nem derült ki, hogy e félbehagyott várkezdemény a Naszály melyik pontján lehetett. A Naszállyal való térképes-számítógépes ismerkedés során pont a Látó-hegy részre tettem volna a tétemet... Egyébként érdekes lenne felderíteni - egyáltalán ezzel foglalkozott valaki? -, hogy Vác visszaostromakor létesített ostromsáncok és csapatsáncok mennyire láthatóak ma a terepen, hiszen a Pogányvárról is kiderült, hogy nem őskori, hanem valamelyik vallon csapat tanyázott itt, és építtette ki a védelmét...

Előzmény: Törölt nick (67044)
Törölt nick Creative Commons License 2021.06.24 -1 0 67044

Ezt ismerte valaki? Eddig én sem, pedig jártam már errefelé párszor, de ami meglepő, túravezetőnknek a Hazajárós Kenyeres Oszinak is új volt, aki váci. A Naszály, ahol ez az Árpád-kori vár állott Vác "házi hegye"

 

 Naszály, Látó-hegy, 

Árpád-kori földvár -áll a táblán. Mellettünk kisebb helyiségek nyomai.

 amúgy a kilátásért jöttünk. Két lépés a romoktól ez a pazar panoráma, sőt az is biztos hogy a kis földvár a kilátás (őrhely) miatt épült erre a szirtre. 

PETYUS Creative Commons License 2021.06.15 0 0 67043
Előzmény: vlacko (67042)
vlacko Creative Commons License 2021.06.15 0 0 67042

Szerintetek ez a vár hol lehet?

 

Dunaszekcsőre tippelnék, de sosem jártam arra. Római limes volt eredetileg.

garass Creative Commons License 2021.06.14 -1 2 67041

Jó hír jelent meg a sajtóban. Augusztusra várható a  regéci vár keleti szárnyának azaz a reneszánsz palota ünnepélyes átadása. A most készülő reneszánsz palota teljes egészében bejárható lesz a vendégek számára. A helyiségeket eredeti funkciójuk szerint, a 17. századi északkelet-magyarországi palotaenteriőrök elemeinek felhasználásával, korhű bútorok, eszközökkel mutatják be.  Felidézik a vár „fényes korszakait” is, vagyis amikor az erődítmény Alaghy Menyhért és Erdődy Anna birtokában volt, a Rákóczi-korszakot, valamint Zrínyi Ilona birtokosi tevékenységét. A háromszintes épület pincéjében borozót, pihenőteret alakítanak ki. Berendezik a sütőházat, a sáfár házat, valamint a leányasszonyok házában a udvarhölgyek által használt bútorokat, ruhákat, ékszereket mutatnak be. A 1,9 millió eurós vár rekonstrukciót követően pedig a nyugati szárny építését kezdik meg Regécen.

Shingen Creative Commons License 2021.06.13 0 0 67040

Köszi az infot pont most akartam menni!

Előzmény: HEV (67037)
vlacko Creative Commons License 2021.06.11 0 0 67039

És ahogy lentebb is írták, a dolog kulcsa az, hogy nem mindegy hogyan rakják az ilyet. Nem csak véletlenszerűen szórják össze, hanem illesztik őket, és még valami olyan trükkre is emlékszem, hogy valahogy úgy rakták, hogy alapvetően a fal középvonala felé "lejtsenek" a kövek, ez biztosította a stabilitást.

Előzmény: vlacko (67038)
vlacko Creative Commons License 2021.06.11 0 1 67038

Van egy sorozat a youtube-on, ahol egy francia várat építenek (újjá?) eredeti középkori módszerekkel, mészhabarccsal.

Nem tudom pontosan mi az a robbantott mészkő, de ha szabálytalan alakú, dirib-darab mészkövet jelöl, akkor helyben vagyunk, mert ott bizony olyanból építették a falat.

Nem mellesleg a Siklósi külső vár is olyanból épült, meg még sok más helyen is láttam ilyet.

Előzmény: Shingen (67021)
HEV Creative Commons License 2021.06.11 -1 2 67037
casiopeanet Creative Commons License 2021.06.04 0 1 67036

Garamrudnó - Hrad Rudno nekem ezek a várak valahogy jobban bejönek mint a tucat látogatottak :) 

 ...másodszor kerestem fel a várat :)

 

casiopeanet Creative Commons License 2021.05.31 0 0 67035

Záraskor a vár területe valószínűleg látogatható lesz csak a várban kialakított killátók lesznek zárva

Előzmény: casiopeanet (67034)
casiopeanet Creative Commons License 2021.05.31 0 0 67034

Igen, kb egy éve csak a lakótorony volt látogatható ahol kilátót alakitottak ki most meg a bástya tetejére is ki lehet menni.

Amit egy kicsit hiányolok egy kisebb kiállítást is bemutathatnának pél. a bástyában ha már szednek belepőt.

 

Előzmény: Shingen (67033)
Shingen Creative Commons License 2021.05.31 0 0 67033

Akkor most az egész várba 1€ a belépő?

Régen a hátsó részen felújított résznél kérték az 1€, most meg a bástyába, de az szinte a vár bejárata.

Előzmény: casiopeanet (67032)
casiopeanet Creative Commons License 2021.05.30 0 1 67032

Revistye vára Hrad Revište

Ma először jártam itt a felújított bástyában 1€ bélépőért amit a fiatal leányzó elkért. A bástyának a lépcsőjén még dolgoznak igy csak az ideiglenes állványzaton lehet feljutni, A vár területén nagyobb mozgolódást munkálatokat egyenlőre nem igazán látni.

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.17 0 1 67031

Nem szeretek én sem fikázni, de ez valóban botrányosan hanyag munka, laikus szemmel is. 

Néhány tégla éppen csak ki nem esik. Ezt vakolással el nem tünteted. Vagy ha igen akkor is csak rövid időre, mert együtt hullanak majd le.

Előzmény: Töck Jenő (67030)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.05.17 -1 0 67030

Vakolással eltüntethető.

Előzmény: casiopeanet (67026)
Shingen Creative Commons License 2021.05.17 0 0 67029

Egész évben zárva lesz, egy szintet ráépítenek, de hogy lapos tető vagy mi lesz nem tudni. Nem nagyon publikálnak terveket.

Előzmény: Törölt nick (67028)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.16 -1 0 67028

Hollókőn is buli van!

 

Shingen Creative Commons License 2021.05.16 0 1 67027

pfffff durva.

Elég hulladék munka. Pedig nem jellemző a felvidéken az ilyen hulladék rekonstrukció.

Dobd be az Fb csopiba is.

Előzmény: casiopeanet (67026)
casiopeanet Creative Commons License 2021.05.15 0 1 67026

Ma, szerintem ez egy szerencsétlen gány munka :( , Krasznahorka vára

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.11 -1 0 67025

A várak helye, és a túra útvonala, amely így kb 20-21 km volt:

 ahol nyilacskák vannak ott a határvonalon futó zöld jelzésen mentem.

Előzmény: Törölt nick (67024)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.11 -1 0 67024

Gömöri-erdőhát,

Pogányvár, Birinyvár 

Hétvégén egy északi, határ-menti túra keretében érintettem két, igazán elfeledettnek mondható egykori várhelyet. Mindkettő a Hangony és a Rima-völgyben vezető utak ellenőrzése céljából épülhetett egykoron, a nagyjából 350-390 méteres magasságban hullámzó homokkő alkotta gerincen.

Igazából leginkább sáncok nyomai fedezhetőek fel ezeken a várhelyeken, rendkívül meredek kapaszkodó vezet fel, különösen Birinyvárra. Onnan a szó szoros értelmében gatyára ereszkedve és azon csúszva jöttem le, párját ritkítóan meredek hegyoldal védte a várat északkelet felől.

 

Érdekesség hogy négy Hangonyi illetőségű idősebb turista volt fent, és a legidősebb úr kérdés nélkül is azonnal mesélte hogy az ő gyerekkorában bizony még kőfalak is voltak láthatóak Birinyvárnál.

 

Jelenleg Pogányvár a látványosabb, a rendkívül érdekes formájú homokkősziklák miatt. A piros-fehér kis határkövek mentén futó, jól járható, széles, zöld jelzésű úton lehet elérni ezeket a várhelyeket. (Északi Zöld jelzés)

 

Birinyvár sáncmaradványai, szerintem kettős sánc volt, sánconként egy határkő van jelenleg, ha jól veszem ki:

Utolsó fotón háttérben a távolban a Bükk-hegység vonulatai láthatóak

 

Pogányvár/Pohansky Hrad

 

 

A rejtett várhelyek kutatójának, comixnak ajánlva. :-)

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.02 0 1 67023

A mészhabarcs lassú kötése ellenére azonban szerintem biztosan használtak fejtett mészkövet várfalhoz. Ennél sokkal nehezebben megköthető, sima felületű, folyó által legömbölyített bazaltot is láttam már eredeti falsíkban.

Előzmény: Shingen (67021)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.02 0 1 67022

Korábban írtam én is erről, régen nagy gondossággal rakták a külső síkot, kis fúgákkal, szépen ékelgetve a köveket. Én is építettem már ilyen falat. Sajnos nincs ilyesmire igény, szorít az idő mindenhol. Ez rányomja a bélyegét mindenre. Itt egy kép az egyik munkámról, ezt szárazon raktam, nincs kötőanyag, dőlése 17 fok. Mielőtt felmerülne, minden kő legális forrásból származik.

 

Előzmény: Shingen (67021)
Shingen Creative Commons License 2021.05.01 -1 1 67021

Nem igazán jó ez a munka.

 

Építész írása erről:

 

Megjelent egy írás a Diósgyőri várról, hogy.. azonnal állj!.....Ennek kapcsán végignéztem a kivitelező által feltett képeket a vár építéséről.Nos ehhez hozzászóltam, és ezt most kicsit szélesebb körben is megosztom. Okulásként, nem politikai vitaként. Simán szakmai érveknek íródtak.Íme:Nézem a képeket, és eszembe jut Ferenczy Károly, a vár „építésze”. Most foroghat a sírjában. Már korábban is írtam, hogy Carló a Velencei Charta szellemiségének megvalósulásáért (feltételezem) azokon a helyein a várnak, ahol nem állított helyre falsíkot, mészkő rakott falakat építtetett (falmag megjelenítése). És itt adott egy pofont a várnak, mert az utókor nem értette ezt a gesztust, és alkalmazkodtak a mészkő anyaghoz alázatosan. Soha nem építettek robbantott, fejtett mészkőből várat a középkorban, mert nem lehetett. Miért? Mert mészhabarcsot használtak, ami „csúszott”, azaz nem állt meg a fal, mert lassan kötött a mészhabarcs. Ez a mészkő az acélgyártás segédanyaga volt. Napjainkban a gyorsan kötő cement már lehetővé teszi (Carló is alkalmazta) ennek a robbantott mészkőnek az alkalmazását. Milyen áron? Tréfás kerti támfalak épülnek várfalként. Mi a tréfás kerti támfal? 1/3 cementhabarcs és 2/3 kő adja a fal nézetét. Sok vidéki kőműves épített ilyen falat a tyúkólak alá, meg kerítésnek. Egy korszak elfogadott falazó anyaga. és kőfal ízlése. A Diósgyőri várat a környéken bányászott puha, tufa kőből építették egykoron. Feltételezem, hogy a mostani kivitelezés terv szerint folytatódik. Ebben az esetben ami a képeken látható, az szakmai, műemléki barbárság, árnyaltan mindenképpen vitatható.

Előzmény: Törölt nick (67018)
garass Creative Commons License 2021.05.01 -1 0 67020

Vér/re/Vár Szendrőn átadásra került, bár a korlátozások miatt még csak részlegesen látogatható.

https://www.youtube.com/watch?v=RL0--OCDnDo

vlacko Creative Commons License 2021.05.01 0 1 67019

Jól néz ki!

Remélem a csonka tornyot is visszaépítik.

Előzmény: Törölt nick (67018)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.01 0 0 67018
Törölt nick Creative Commons License 2021.04.26 0 0 67017

Én nagyon örülök a várbeli úgymond visszaépítéseknek. A középkori és az újkori palota pusztulását is rendkívüli veszteségnek tartom. A közelmúltban fönnállt egy siralmas állapot, és látva a mai építészet produktumait, jobb ha inkább valamihez visszanyúlnak. Másrészről szerintem ez a beruházás is része a mindent elöntő építkezéseknek, melyeket gazdasági stimulusnak szánnak, és sok helyen sajnos nagy rombolást okoznak. Magam részéről sajnálom, hogy a várakra kevés jut, abból is sok esetben jobb lenne, ha nem csinálnának inkább semmit. Lehet, azért is van így , mert kevés a helyi kezdeményezés! A lenti linkelt írásban nem teljesen világos, hogy miért kellene állandóan azzal foglalkozni, hogy máshol mit csinálnak?  

Shingen Creative Commons License 2021.04.25 -1 0 67016

Most meg a citadellát basszák el.

Előzmény: vlacko (67015)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!