http://www.csaladinet.hu/tudastar/gyed-gyes/Ez egy információs gyűjtemény, ahol egyszerű, közérthető nyelven próbáltuk meg összeszedni a lényeget a különböző ellátásokról. Először próbálkozz itt, mert valószínű, hogy részletesebb választ kapsz – azonnal, ha odakattintasz. Ha még mindig maradt kérdésed, akkor tedd fel, vagyunk egy páran, akik szívesen segítünk, ha tudunk. Ehhez először is jól kell kérdezni, utána meg türelmesnek kell lenni, mert ez mindannyiunknak csak másodállás. 2011-es pozitív változások: 48996-as hsz.
Szia Zsanna! Igen, javarészt ilyen válaszokat kaptam és én is erre a következtetésre jutottam, hogy meg kell szakítanom a két gyermek közötti időt munkával. Viszont erre is lehet megoldás, ha már most előre-látó vagy itt te mire gondolsz? Mit tehetek?
Azért nem válaszoltam Neked, mert már az előző hozzászólásomban is írtam, hogy eléggé megkavarták a táppénz-számítást, és én nem számfejtek táppénzt :-(((
Olyan tanácsot meg nem szeretek adni, amiben nem vagyok biztos :-(((
Próbáld meg a családinet honlapon megkérdezni. Ott még sokáig szakértett Szakbarbár, aki jó pár évvel ezelőtt ennek a fórumnak a lelke volt, és ő nagyon profi a témában.
Talán szerencséd lesz, és vagy Ő, vagy valaki más pontos választ tud Neked adni.
Amiatt izgulok kicsit, mert ha jól rémlik, hogy az előző NAPTÁRI év jövedelmét nézik, akkor sürgősen fel kell emelni a fizetésemet. A cég könyvelője egy... khm... szóval egyelőre nem volt más öltletem, hova fordulhatnék, mert ez kicsit "szürke" ügy ahhoz, h ogy hivatalosan a TB-től kérjek tanácsot :(
Azért nem kaptál ilyen választ, mert esetedben ez nem helytálló.
Te ugyanis még a biztosítotti jogviszonyod alatt igényled a tgyást, és a szülés is bőven a jogviszony megszűntét követő 42 napon belül lesz, tehát passzív jogon jogosult leszel gyedre is.
Azt sajnos csak tippleni merem, hogy a gyed-alapod is ugyanaz lesz, mint a tgyás alapja, mert az utóbbi egy-két évben kavartak itt rendesen a táppénz-alappal, és hát mivel én nem számfejtek táppénzt, már nem vagyok naprakész ez ügyben .-(((
Egy valamivel kell számolnod mindössze: ha netán terveztek még egy babát, akkor előtte bizony megint dolgoznod kell, legalább egy évet, Mert a passzív tgyás és gyed alatt nem gyűlnek a biztosítotti napok. (Viszont erre is lehet megoldás, ha már most előre-látó vagy :-)))
Szia! Ilyen választ még senkitől sem kaptam! Ezek szerint ennyire senki nincs képben az ilyen dolgokkal? Akár hány ember írt nekem ebbe az ügyben mindenki mást mondott. Ráadásul még a tb dolgozói is. Ez kész káosz! :(
Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni. 2014. október 1-től táppénzen vagyok. A Szerződésem lejár 2014.12.31-én. A baba születése 2015.01.04-re várható. A 28 nappal hamarabb igénybe veszem a TGYÁS-t akkor ez idő alatt fog megszűnni a szerződésem. Akkor ezek szerint ha gyedet igényelek akkor az rendesen fog járni a bérem után, vagy a minimálbérből fogják számolni? Előre is köszönöm a segítséget: Ildikó
Sziasztok! Júni közepére várom a babámat, és tavaly nyár végéig gyesen voltam, majd december elejével elfogytak a szabadságaim, a cég végkielégítést adott, és megszűnt a munkaviszonyom. Azóta a családban négy órában minimálbérre vagyok bejelentve. Az a kérdésem, hogy most érdemes-e növelni a "bejelentésemet", vagyis a járulékfizetést annak érdekében, hogy jobb tgyást és gyedet kapjak, és ha igen, mennyivel? Esetemben mi fog a számítás alapjául szolgálni?
Igazuk van abban, hogy nyilatkozni mindíg adott évben kell. Ezt az ember rögzíti a bérszámfejtő-programban, és az év zárása és a következő év megnyitása után a babázás miatt adott évben ki nem vett szabadság szépen göngyölődik az évek során. Lezárt évben belenyúlni sokszor nem is lehet, ha meg lehet, akkor az csak galibát okoz :-(((
Tehát abban igazuk van, hogy évente kellett volna jelezned az igényedet. Az már más történet, hogy vannak rugalmasabb cégek, ahol utólag is megadják, - de ezt kikövetelni nem lehet. Ahol megadják, ott nagyon rendesek, és szépen meg kell köszönni, mert nem lenne kötelességük.
3 gyerek után megyek vissza dolgozni, október 1-től kezdtem el letölteni a felgyülemlett szabadságaimat. A cégnél kiszámolták hogy hány nap jár nekem, de nem számolták bele a gyerekek után járó pótszabadságot. Azt mondják hogy erről nekem minden évben nyilatkoznom kellett volna, hogy igénybe szeretném venni a pótszabadságaimat (apuka nem vette igénybe soha). 3 gyerek után nekem ez majdnem plusz egy hónap szabadságot jelent, szóval nem mindegy anyagilag. Most leadtam egy nyilatkozatot a cégnél, de azt mondják szerintük visszamenőleg nem jár a pótszabi. Ez tényleg így van?
Járni fog majd a tgyás és a gyed is, mert a szülést megelőző két naptári évben bőven volt egy év munkaviszonyod. (Csak kb másfél hónap hiányzik a két évhez).
Tehát kapsz majd tgyást és gyedet is, de hogy mi lesz az alapja, azt ne kérdezd meg, mert nem fogom tudni.
Kedves Szakértők!
Az alább részletezett ügyekben kérem segítségüket:
2006. 05. 15-től foly. mviszony.
szerz.sz.bér: br. 185000,-ft.
1. gyermek szül.: 2008. 07. 15.
2.: 2011.08.16.
gyes lejárta: 2014.08.16.
3. gyerek várható szül.ideje: 2015.04.10.
felhalmozott szabadság: 81 nap➕10 nap az ez évi időarányos szabadság
Jelenleg szabadságomat kezdtem meg.
A kérdés hogy tp-t vegyek igénybe vagy inkább a szabdságomat töltsem ki és aztán tp.? Hogy lenne jobb?
Előre is köszönöm a segítséget!
Asszem az uj MT-ben van valami olyan is, hogy a babázás miatt felgyülemlett szabik felét ki lehet fizetni. Csak annak kéne utána nézni, hogy ez mikortól él ? Mert lehet, hogy a gyerekek születési dátuma a mérvadó, de az is lehet, hogy a babázásból, való visszatérés.
Jó lenne, ha CsHEva egy kicsit guglizna ez ügyben, kulcsszavakkal, mert én most a héten marhára nem érek rá....
Nem tudom, mos t 30 v 60, de elore kell jelezni min. 30 nappal, hogy vissza szeretnel menni es a szabik letolteset kezdened meg.
Munkaltatoit most is adhat, sot kell adnia, hisz elo munkaviszony.
Ha szabival lezdesz, igen, addig otthon vagy berert vegulis.
Ha nem venne vissza, akkor megállapodás kerdese, hogy a szabi letoltese vagy kifizetese lesz, a letoltes ezesetebn jobb, annyival tobb ido allast ketrsni es annyival tobb a biztositott napok szama.
Igazabol csak felmondaskor lehet szabit kifizwtni, szoval ha azonnal kellene dolgozni, akkor a szabit kesobb venned ki, hivatalosan.
3 fiam van, (6, 4 és 2,5 éves), nem dolgoztam a gyerekek születései között, de most már lassan szeretnék visszamenni dolgozni, a kicsi pedig menne bölcsibe.
Ha jelzem a munkahelyemnek hogy mikortól mennék vissza, akkor attól a naptól kezdve kivehetem a felgyülemlett szabadságaimat, tehát egy pár hónapig úgy kapok fizetést, hogy közben itthon vagyok?
Ez alatt már tudok munkáltatói igazolást kérni a munkahelyemről? Mert bölcsődébe csak úgy veszik fel, ha viszek munkáltatóit, dolgozni viszont csak úgy tudok ténylegesen bejárni, ha a gyerek már bölcsibe jár. Ördögi kör.
Esetleg olyat is mondhatnak hogy visszavesznek, de egyből szükségük van rám is kifizetik az összegyűlt szabadságaimat?
Vagy azt is mondhatják hogy elbocsátanak, de a szabadságot kifizetik?
1. A pár nap betegszabadság - ami a táppénz előtt van, és a munkáltató fizeti a bér 70 %-ában, - az beleszámít. A táppénz azonban már nem. Tehát ha olyan elgondolásod volt, hogy szabadság, és utána táppénz - az nem jó. Illetve a cél szempontjából tök felesleges.
2. A 180 napba - ha úgy adódik, hogy év vége plusz jövő év eleje - mindkét év beleszámít. Egyszerűbben fogalmazva: a két baba között kell lenni fél év bérnek.
És hogy kb mennyi a tgyás, azt passzolom. Nem számfejtek TB ellátást, - ezért nem vállalkozom összegek megsaccolására. Amit tudtam elméletben, leírtam.
1. Ha jól értem tehát, mindenképpen vissza kellene mennie a kismamának minimum fél évre dolgozni, mert ha ebben az időszakban (a legalább fél éves bérezett időszakban) beteg az ember, akkor ez a betegszabadság nem számít be bele ebbe a fél évbe – ezek szerinterre is figyelni kell?
2. Mi az irányadó időszak mert az sem volt teljesen tiszta eddig: ha szeptemberben visszamegy a kismama, akkor az idei, 2014-es (tényleges) munkaviszony is bele számít a 180 napba, vagy csak a jövő évi, ha jövőre szül? Azt lehet tudni, mennyi lenne kb. most a TGYES?
Hát igen, ennél a bérnél valóban jóval kevesebb lesz az első 168 napig járó tgyás, mint az első babával volt. A gyed az nem lesz kevesebb, az ugyanannyi lesz, mert ott mindenképpen maximum a minimálbér duplája után jár a gyed.
A tgyás azonban nincs maximálva - egy feltétel azonban van hozzá: az irányadó időszakban legalább fél év bérezett nap kell hozzá, - ez lehet tényleges munkavégzés vagy szabadság vagy a kettő kombója.
Tehát ahhoz, hogy a fél évig járó tgyást az első babával megegyező összegben kapjátok, ahhoz fél év munkavégzés kell. Ha ez nincs, akkor a tgyást is csak a minimálbér duplája után számolják, tehát ugyannnyi, mint a gyed. Illetve 10 %-kal több nettóban, mert ebből nem vonnak nyugdijjárulékot. (Hacsak ezt az utóbbi években nem változtatták meg....)
Általánosságban biztos nem kapsz konkrét választ, mert ez egy többváltozós probléma, és ha minden variációt ki kéne bontani, akkor inkább a TB-tanfolyamot ajánlom Neked is.....
De ha esetleg elárulnád, hogy mennyi a "kismama" szerződés szerinti bére, és hogy ehhez jött-e számottevő olyan plusz, mint pl túlóra, műszakpótlék, vagy hasonló alapbéren felüli juttatás (cafetéria nem számít!!), vagy sima szerződés szerinti bért keresett, akkor tudnék mondani valamit :-)))
Hozzászólásait olvasva "képben van", nekem pedig egy – eddig megválaszolatlan (ám elég gyakori) – kérdésem lenne, amire mindeddig nem találtam korrekt, kimerítő választ:
Kismama kisbabával (szeptemberben lesz 2 éves) szeretne még egy babát.
Azzal riogatják, hogy a jelenleg hatályos törvények/jogszabályok értelmében kevesebb lesz a pénze.
Kismamánk arra gondol, hogy
1. megpróbálja, és GYES alatt bevállalja a következő babát – mennyi lenne a GYED? Kevesebb, mint a jelenlegi?
2. visszamegy dolgozni, és azután vállalja be a babát – mennyit kellene ledolgoznia, hogy legalább annyit kapjon, mint most?
(A 2. esetben igazság szerint nem szeretné megborítani a gyerek és a család életét, és a munkáltatóval sem szeretne "kibabrálni"; CSAK azért menne vissza dolgozni, hogy – amennyiben lehet – több, de legalább ugyanannyi legyen a TGYES és a GYED.)
Ha létezik egy olyan HIVATALOS oldal, ahol a fenti kérdésekre választ lehet kapni (amire adott esetben hivatkozni is lehet – utólag is), kérem, jelezze, és köszönettel utánajárok magam; sajnos a jelenleg megtalált ilyen-olyan kalkulátorok abszolút nem egységes, és nem értelmezhető eredményt hoznak.
a végkielégítésbe beleszámít a gyermek gondozása céljából kivett fizetés nélküli szabadság időszaka, így szül. szabadság(TGYÁS) és a fiz.n szabi (gyed, gyes) ideje
Hát ez az! Merjem így bevállalni? Mert ha nem, akkor nem fog rám várni és felvesz valakit. Aztán nem tudom, mi lesz márciusban. Nincs már olyan, hogy 30 napig a gyesről munkába álló nem rúgható ki? Végkielégítést hogyan kell számolni, ha elküldene? Nem valószínű. mert szerintem valami olyanra játszik, hogy én lépjek le.