Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2021.11.26 -1 0 19635

A vegyület számomra egy struktúra, mint egy épület, egy szerkezet, vagy egy élőlény.

 

Egy struktúra stabilitását két tényezővel határoznám meg - tehát nem skalár mennyiséggel.

Az egyik tényező annak a külső hatásnak a mértéke, amivel a struktúra szétrombolható. A másik tényező pedig az az időtartam, ami alatt - az adott körülmények között - a struktúra szétesik. (Nem feltétlenül kell "porrá" zúzódnia. Egy molekulát elegendő kettétörni. Egy épület esetén viszont elkezd leperegni a vakolat, de ez még nem a teljes megsemmisülés.)

Előzmény: Peroximane (19633)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.25 0 0 19634

Az elemi kénnel történő trágyázás nem is annyira újkeletű, sőt több ország (élenjáró Lengyelország) használja is.  Az a teória mögötte, hogy bár a kén nagyon  inert elemi állapotban, a talajban lévő  tiobaktériumok  igen lassan szulfáttá oxidálják és így a növények kénigénye biztosítva lesz. Tehát a feltáródás igen lassú és elhúzódó, viszont a legolcsóbb kénpótlás. ezt azért is írom mert már importáltam már granulált elemi ként Lengyelországból (ott gyártják) hazai agrárcégnek trágyázás céljára.

 

 

Előzmény: Peroximane (19633)
Peroximane Creative Commons License 2021.11.24 0 0 19633

Ez abból fakadhat, ha elvizesedik, akkor elég korrozív főleg fémekkel szemben és elég csúnyán tud kinézni ha egymással kölcsönhatásba lépnek. A reakció alatt keletkezhet hidrogén gáz ami tűzveszélyes. De egyébként a víz csökkenti a brinzanciáját! A brizancia fokozását szerves anyagokkal pl gázolaj adalékolással szokták végezni, de még ez sem elég hogy mechanikus energiától érzékeny legyen. 

Előzmény: koffeinmentes sör (19613)
Peroximane Creative Commons License 2021.11.24 0 0 19632

Talaj savanyításra én is betudok dobni egy érdekes témát!

Nekem is és több ismerősömnek is egy idő múlva elkezdett kipusztulni a citrusaink (citrom, lime, mandarin), levél világosodás, levél hullás stb. Egyből láttam, hogy akár eső, akár csap vízzel locsoltuk megjelent a föld tetején az a tipikus szikes szerű só kivirágzás.

Nekem erről az jutott eszembe, hogy valahogy eltolódott a rossz irányba a pH, ezért hogy tudtam hogy a citrusok inkább a savas közeget szeretik gondolkoztam mivel lehetne savanyítani a talajt. Nekem is egyből a salétromsav jutott eszembe, lett is volna lehetőség arra hogy kipróbáljam, de féltem hogy a magas N vagy NO3 tartalom kinyirja, ezért először citromsav és borkősav oldattal próbáltam savanyítani. Meglepetésemre nálam az első ráöntéskor pezsgett is tőle a talaj! De idővel helyre álltak a növényeink, azóta nincs is ebben az irányban gond.

 

Egyébként bárki próbál bármilyen savval savanyítani talajt, legyen nagyon óvatos, mert a gyökerek nagyon érzékenyek tudnak lenni pl ha túl savas közeggel érintkeznek akár csak rövid ideig. (erős savakat 5% koncentráció felett semmiképp sem javaslok) Érdekes de vannak növények amik nem szeretik a sok Cl- iont, vagy a SO2- iont, ezért a sósav és a kénsav nem preferált. 

 

Egy külföldi fórumon olvastam hogy ezek a folyékony savak csak ideiglenes oldják meg a savasság problémát, a legtutibb megoldás ha elemi kén port keverünk a talajba, mert a kén lassan, de hosszan fejti ki a hatását. Van erről bárkinek bármi véleménye? Hirtelen ötletként jónak tűnik, de amúgy több oldalról is van aggályom...

Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.23 0 0 19631

Arról, hogy vannak szabad alkáliföldfém ionok a talajban a válasz a biológiai aktivitás.  Evidens dolog, hogy a humuszos réteg át van szőve  a növényi gyökerekkel és a mikróbák milliárdjai is ott vannak. Ezek tevékenysége során sok szén-dioxid (majd szénsav)  képződik és egyéb növényi savak melyek mind oldják a karbonátot.

Előzmény: Enantioszelektív (19630)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.21 0 0 19630

Erre a választ a talajtani szakkönyvekben találod. A lényeg, talaj adszorbeálja  Ca  és Mg ionokat is, és még egy csomó más iont is. A pH mérés vizes közegű talajszuszpenzió méréssel történik, ahol az ionok kicserélődnek és oldatba mennek.   Bázikus hatásért felel a Ca, Mg Na, Li,  savasért az Al3+ Fe3+ . Van aktív és rejtett talajsavasság, most nem részletezem, könnyen utána lehet nézni.

Előzmény: koffeinmentes sör (19629)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.18 0 0 19629


Ami még talán jobban kémiai téma is, milyen anyagok adhatják össze a talaj pH-ját?

A Ca- és Mg-karbonát tartalom nyilván adott az alapkőzet málladéka révén. De ezek nem disszociálnak vízben elvileg. Hogyan lesz bázikus a mésztartalmú talaj?

 

CaCO3 + gyenge sav = lúgosan hidrolizáló só + CO2
?

Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.18 0 0 19628

Azt nem így kell , és nem is így csinálják. Elég a növény közvetlen környezetét  pl csepegtető öntözéssel befolyásolni. A kertészet amúgy is egyre inkább talajmentes termesztési közeg felé megy.   Meszes talajon meg hülyeség áfonyával kísérletezni, azt talajcserével kell megoldani.

Előzmény: koffeinmentes sör (19627)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.18 0 0 19627

Na a kék áfonya, tőzegáfonya is ilyen, de vajon micsoda mennyiségű sav kell ahhoz, hogy egy bázikus talajt mészszegénnyé tegyünk.

Előzmény: Enantioszelektív (19623)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.18 0 0 19626

Ez akkor lesz így, ha átlagos mészigényű fajokat termesztesz, hiszen ami mészkerülő, ott épp az alacsony mésztartalmat kéne fenntartani. Tehát azt is nézni kell, hogy milyen növény.

 

Feketeszeder, málna nem biztos, hogy fogja szeretni a mészpótlást.

Előzmény: Enantioszelektív (19625)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.18 0 0 19625

A savanyú műtrágyák természetesen okoznak kalcium veszteséget, a pozitív oldala meg az, hogy  cserébe meg a foszfor és egy csomó mikroelem (fémionok) felvehetősége javul. A mai műtrágyázási gyakorlatban az amszulfát  több 10 000 to-s nagységrendben kerül éves felhasználásra M.O-on. A savanyú talajokon a visszapotló meszezés (dolomitozás) fontos.  Régi gyakorlatban a N-műtrágyákra bevezettek egy ún mész-indexet, ami azt mutatta hogy egységnyi felhasználáshoz mekkora mennyiségű mész szükséges  annak közömbösítéséhez.

 

A sorrend kevésb- erősen savanyító sorrendben:  Mészammonsalétrom (pétisó) karbamid , ammónium-nitrát, ammónium-szulfát.

Előzmény: koffeinmentes sör (19624)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.18 0 0 19624

Azért számoljunk azzal is, hogy az ammónium-szulfát hatására nem fog-e fölszabadulni a Ca a talajban. Egyrészt a keletkező puffernek mennyi lesz végül a pH-ja?

Előzmény: Enantioszelektív (19622)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.17 0 0 19623

Savanyítás: a legjobban az amszulfát savanyít, azt ráadásul korlátozás nélkül lehet venni.  Szolnokon is gyártja a Bige Holding.  A kertészetekben a csepegtető öntözők alatt termelt savanyú pH-t kívánó növényeket  korábban salétromsav adagolással oldották meg. (na azt is jól bekorlátozták magánszemélyek egyáltalán nem vehetnek már belőle semennyit.) Láttam ugyanezzel sikeres áfonya termesztést bázikus talajon.

Előzmény: Enantioszelektív (19622)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.17 0 0 19622

Az ammónium-szulfát olcsóbb mint a -nitrát,  kb. 20%-kal.  Az októberi nagyker ára kb  390 EUR /to volt míg a nitráté 520 EUR.

Előzmény: koffeinmentes sör (19620)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.17 0 0 19621

Lehet venni ammónium-nitrátot, csak nyilatkozatot kell kitöltened a kereskedő felé. Listázva leszel és ha valami visszaélés vagy büncselekmény történne a termékkel,  megtalálnak.   Az igaz, hogy  gazdabolti és egyéb szakkiskereskedelmi árusítás nincs, mert a kiskereskedő nem fog bajlódni a papírokkal és nem akar álladó ellenőrzést a nyakába.  Csak nagyker forgalmazás van. Korábban már írtam ezen a fórumon, hogy jelenleg műtrágya importtal foglalkozom elég jól rálátok a dologra. Ammónium-nitrátból az idén  több mint 1000 tonnát adtam el elsősorban agrárkereskedelmi cégeknek és nagy termelő gazdaságoknak.

Előzmény: koffeinmentes sör (19618)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.17 0 0 19620

1. Mivel hogy savas lesz az oldat, Ca-ot is oldatba visz, nem?

 

Azt én nem tartom valószínűnek, hogy a nem savas, pláne meszes talajt műtrágyával eredményesen savanyítani lehet. Inkább az, hogy a savanyú talajra szokott fajok többnyire mészkerülők.

Az ammónium-szulfát az gondolom sokkal drágább, mint a -nitrát.

Előzmény: gombászok (19619)
gombászok Creative Commons License 2021.11.17 0 0 19619

1. Szükség esetén ki lehet oldani vízzel az AN-t, ha mindenképpen az kell,

2. Karbamid is savasítja a talajt,

3. Ammónium szulfát műtrágya is kapható, szintén savas kémhatású,

4. Savanyú tőzeg,

5. Vas szulfát,

Előzmény: koffeinmentes sör (19618)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.16 0 0 19618

Az egyébként megdöbbentő, hogy nem lehet venni ammóium-nitrátot, ugyanis a pétisó nem alkalmas a helyettesítésére. Egy csomó növény, aminek savas termőtalaj igénye van, nem trágyázható pétisóval.

Előzmény: Enantioszelektív (19584)
jogértelmező Creative Commons License 2021.11.14 0 0 19617

" Az elektrolízishez ennek semmi köze. Amúgy bármilyen kis egyenáram elektrolízist eredményez, "

 

Tévedsz, van köze szerintem.

Ha ugyanis a két elektróda egyikén kiválik valami olyan fém, ami galvánelemmé teszi az összeállítást, akkor az beleszól az ellenállásmérésbe. ( A műszer nem tudja, hogy van ott egy - az övével sorbakapcsolódott galvánelem, feszültségforrás. Emiatt hibásan mér ellenállást.)

Előzmény: barkócza (19603)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.14 0 0 19616

Hát mondom, hogy a desztvíz megkülönböztethető a bidesztvíztől. Nem kell fátyolosra csinálni, elég egyetlen csepp. Ha meg kis mennyiséget akarsz kimutatni, akkor ismételheted a csöpögtetést.

Előzmény: yhcmocdloz (19614)
Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.13 0 0 19615

Rosszul tudtad.  Régi mondás: Bízz Istenben és tartsd szárazon a puskaport. (A fekete lőpor sem ég/robban ha átnedvesedik)

Előzmény: koffeinmentes sör (19613)
yhcmocdloz Creative Commons License 2021.11.13 0 0 19614

Nagyon kicsi is? Szerintem hasonló a probléma mint az ellenállás méréssel, az összehasonlítás, hogy melyik üveglap is ami fátyolosabb.

Előzmény: koffeinmentes sör (19612)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.13 0 0 19613

Én azt hittem, ha átázik az ammónium-nitrát, az éppen hogy csökkenti a stabilitását és veszélyesebbé teszi.

Előzmény: Enantioszelektív (19608)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.13 0 0 19612

Csak minek, mondom, azonnal látszik, amint megszárad az üveglapon.

Előzmény: yhcmocdloz (19611)
yhcmocdloz Creative Commons License 2021.11.11 0 0 19611

Arra talán alkalmas lehet, hogy megkülönböztetni az ion mentes vizet az olyantól amiben van valami.

Írja, hogy nem sikerült, érdekes.

Előzmény: barkócza (19603)
W_B Creative Commons License 2021.11.11 0 1 19610

Szia!

 

Kénsavval oldják ki a felületi rezet, így a felület ezüstben "dúsul".

 

Az ezüst ékszereket ródiumozni szokták, azaz nagyon vékony ródium bevonattal ellátni.

 

 

Előzmény: Fortman (19609)
Fortman Creative Commons License 2021.11.11 0 0 19609

Segítséget szeretnék kérni a vegyész uraktól.
Azt vettem észre, hogy, ha egy ezüst ékszert megtisztítok golyósmalomban, vagy átpolírozom, akkor ezután már jóval hamarabb fog besárgulni.
Arra gyanakszom, hogy a gyárban kap valamilyen pácolást, ami néhány évig jól megvédi. Talán hasonlóan, mint az 500-as finomságú érmék: (200Ft) felületkezelése. Erről csak annyit tudok, hogy egy nagyon vékony rétegben kiáztatták belőlük az ötvözőanyagot, így a felület szebb színű tiszta ezüst lett...
Ez az eljárás érdekelne! 

Enantioszelektív Creative Commons License 2021.11.10 0 1 19608

Flegmatizálás: Ez a robbanóanyagok kémiájában meghonosodott tudományos kifejezés, ami olyan eljárást, kezelést jelent, melynek használatával a robbanószer brizanciája (robbanás hevessége és robbanási érzékenysége) lecsökken.  A robbanóanyag  átnedvesedése,  hígulása, inhibitor  anyaggal történő keveredése stb,  csokkenti a brizanciát, vagy másként nevezve flegmatizálja a robbanószert.

 

 Vö:  A flegma szó jelentése közönyösség, nemtörődömség, érzéketlenség..

Előzmény: koffeinmentes sör (19606)
W_B Creative Commons License 2021.11.10 0 0 19607

Ioncseréltben ha a Ca/Mg Na-ra lett cserélve, akkor ugyanolyan nyomot hagy, ha H+ -ra, akkor szinte semmilyet.

Előzmény: koffeinmentes sör (19605)
koffeinmentes sör Creative Commons License 2021.11.10 0 0 19606

"átnedvesedett és flegmatizálódott"

 

Ez mit jelent?

Előzmény: Enantioszelektív (19584)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!