Keresés

Részletes keresés

vadász2 Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19893

Nono, ilyen kijelentések után fel szoktak törni a nevek a listán :-D

 

Caixa:

"boldog lehetek, hogy se Jolan, se Paula nem lettem :)"

Pedig egyik se rossz név. Adnám ;-)

Előzmény: Törölt nick (19892)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19892

Már előre várom, nekem is tetszik az Éva, és senki nem akarja adni. : )))

Előzmény: KissMe (19891)
KissMe Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19891

Természetesen nekem sincs semmi problémám a hagyományokkal, és azok tiszteletével, ennek ellenére nálunk nincs ilyen névöröklés. Ha lenne egy lányom, szerintem nem adnám neki az én nevemet, nekem az Éva nagyon tetszik, az lenne.

Előzmény: vadász2 (19887)
caixa Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19890

Hat, mivel az en noi felmenoim kozott olyan neveket talalni, hogy boldog lehetek, hogy se Jolan, se Paula nem lettem :)

caixa Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19889

de akkor mar miert nem anyakonyveztek a Juda nevet is neki?

Előzmény: jidele (19883)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19888

Szia Jidele!

Emlékszel még potyeszkára,a porontyról?:)

 

Előzmény: jidele (19883)
vadász2 Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19887

Nálunk MA MÁR nem szokás a név továbbvitele. - általánosságban is.

Nyilván ha tovább mennél a családfában, találnál példát, mondjuk a századelőről.

A század közepén kezdett egyre jobban kiveszni ez a szokás, ami nem is baj. De én megértem, és tisztelem azokat, akik így képviselik a hagyományokat (meggyőződésem, hogy a legtöbb esetben nem fantáziátlanságról van szó!).

Előzmény: KissMe (19886)
KissMe Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19886

Nálunk nem szokás a név továbbvitele, főleg nem nőknél. Férfiaknál az öcsém az első, aki apu nevét kapta. Anyunak van egy bátyja, aki az apja nevét kapta, de az ő fiai már nem örökölték ezt a nevet.

Előzmény: jidele (19884)
KissMe Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19885

De ari! :)

Hát, mi nem gyártottunk nagy koncepciókat névadás-ügyileg. Az biztos volt, hogy ha fiú, akkor apuka keresztnevét kapja elsőnek, plusz egy másikat, amit én választottam, ezt már az elején eldöntöttük. A lánynéven nagyon sokat gondolkodtunk, a vezetéknévhez elég nehéz jól illőt találni, pedig az egész naptárat végignéztük. Ami nekem tetszett, az a férjemnek nem, és fordítva. Bár a férjem úgy volt vele, hogy csak fia születhet, nem is nagyon akart lánynéven vitatkozni. Aztán amikor félidős terhes voltam, egy ultrahangos vizsgálat után azt mondták, lány lesz. Na, akkor megint beindult a keresés, megegyeztünk egy lánynévben is, Orsolya. A további UH vizsgálatokon nem látszott a neme, lányt vártunk. Megszületett a kisfiunk. Több barátomnak, rokonomnak üzentem a kórházból, hogy megérkezett Tamás Imre, mire az egyik barátnőm visszakérdezett "és mi történt Orsikával?". :)

Előzmény: jidele (19883)
jidele Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19884

nekem a név továbbvitele tök természetes, és mikor megtaláltam annak az ősömnek az anykönyvi kivonatát, akitől a nevem örököltem, az nagyon jó élmény volt. AZ, hogy tényleg létezett, és évtizedeken- évszázadokon átívelően kapcsolódunk egymáshoz azokkal az őseimmel, akik a nevemet viselték.  Ráadásul kiderült, hogy aznap anyakönyvezték, amelyik napon én születtem, ez külön nagyon tetszett.

Az is érdekes, hogy Júda két olyan felmenője nevét viseli, akik nem a könnyű, kompromisszumkész természetükről voltak híresek, és ő is egy rém makacs gyerek :)

Apai nagyapáméknál nagyon rövid ideig éltek a férfiak (míg apai nagyanyám családjában 90-100 évig volt szokás élni a férfiaknak) így két név váltakozott a családban: volt a Benjáminok generációja és a Samuk generációja. A miénk Benjámin lenne, de csak lányok vagyunk, a gyerekeim generációjában már lett Benjámin, nagymamám örömére :)

jidele Creative Commons License 2012.04.27 0 0 19883

Mi a létező legbonyolultabb megoldással éltünk :) A koncepció az volt, hogy a gyerek hívóneve van elől, az elhunyt ősöktől örökölt név hátul. De a fiamnak mindkét neve volt már a családban, igaz, két külön embernél (déd és üknagyapa). Viszont anyakönyvezve csak a "mellék" nevére van a polgári anyakönyvben, a teljes neve csak az egyházi anyakönyvben szerepel. Hallgatni a hívó nevére, és a teljes nevére is hallgat. Ha azt mondom neki, kisbabám, vagy ilyesmi, sértetten közli, hogy ő nem kisbaba, hanem Júda Áron. Sőt, Dúdaájon :)

H_G Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19882

Pedig keresztnév rengeteg van, csak fantáziával kellene őket használni...

 

OFF

 

El tudom képzelni, mennyire furcsa érzés a "sírkőn a nevem" -- nekem az volt rettentő különös, amikor egy horvát kisvárosban belefutottam a függ. háborús hőseik emlékművébe és a nagyon sok volt rajta a születési évemből, felért egy fejbevágással.

 

Előzmény: vadász2 (19881)
vadász2 Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19881

Igaz,egyik rokonunk temetésén, mikor mondták a nevét, még én is furcsán éreztem magam, hiszen ott állt mellettem az azonos nevű fia (akit én előbb és jobban azonosítottam azzal a névvel, különösen hogy az apá általában a becenevén nevezték, és korábban nem is tudatosult bennem a két név azonossága)

De akkor ez a zsidó vallás szerint meg még rosszabb: mert ott már csak a halott ősről hall a gyerek, csak a temetőben látja a fejfán a "saját nevét".

Míg ebben az esetben ha apáról kapja a nevét, legalább még életében is ismeri, ismerte "a névadó őst", tudja személyhez kötni - és talán megkülönböztetni is jobban tudja magát tőle.

 

"kimenni a helyi temetőbe, és meglátni pár sírkövön a saját nevedet."

De kis helyen ez kikerülhetetlen, ahol kevés vezetéknév van, gyakran megesik, hogy azonos kersznév is kerül mellé: ha nem az apé, akkor nagybácsié, más rokoné, nem is annyira rokoné...

 

De ezzel már nagyon eltértünk a tárgytól...

Előzmény: KissMe (19880)
KissMe Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19880

Falubeli család: apuka K. Lajos, elsőszülött fia K. Péter Lajos, másodszülött fia K. Lajos András. :) Náluk még az ük-ükapát is K. Lajosnak hívják. Szerintem elég szar érzés lehet kimenni a helyi temetőbe, és meglátni pár sírkövön a saját nevedet. Tudom, morbidan hangzik, de erre is gondolni kellene.

Előzmény: vadász2 (19875)
antenn Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19879

A párom nem az apja nevét kepta, főként miután negyedik fiú a családban, az összes rokon nevét elvitték előle a bátyjai. : )))

 

Erről a nagymamám jutott eszembe, akinek egy nővére és egy öccse volt, és ők (mint a nemükön belüli első gyerekek) a szüleik (tucat)nevét kapták: Magdolna és István. A nagymamámnak viszont jutott egy nem gyakori, de nem is túl ritka, pont jó név, a Sarolta. :-)

Előzmény: Törölt nick (19874)
vadász2 Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19878

Azt tudom, hogy a vezetéknévre van szabályozás: névváltoztatás esetén a szülő(k) és a kiskorú gyerekek vezetékneve csak együtt változhat.

Előzmény: Törölt nick (19877)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19877

Szerintem nincs kikötés, lehet két azonos nevű gyereke valakinek.

Különösen, ha az egyik szülő változik, sőt, ilyen van is tágabb ismeretségi körben.

Előzmény: vadász2 (19875)
Yv Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19876

volt sógornőm nővére Tünde Aranka

volt sógornőm Aranka

mondtam, hogy ha lenne huguk, akkor nem lenne már neve ha az előző logikát követik a szülők:)

Előzmény: vadász2 (19875)
vadász2 Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19875

"és igazságtalannak is tartom a fiúgyerekekkel kapcsolatban, hogy csak az egyik kaphatja meg az apja nevét - mi van, ha a másik is azt szeretné? : )))"
Ezen már én is gondolkodtam, mi van akkor ha két gyerek két-két kerszetnevéből az egyik egyforma? ilyet lehet? (természetesen ugyanazon vezetéknévvel, ugyanazon szülőktől;-)

És mi van, ha "változik" az egyik szülő, és ugyan azt a nevet akarja adni a megszületendő közösnek, mint a már meglévő nem közösnek? :-))

Előzmény: Törölt nick (19874)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19874

Engem nem igazán érdekelnek a vallási rendeletek, semelyik vallásból, és nekem egyrészt nagyon tetszik a párom neve, másrészt volt egy ilyen Dűnés "mi hát a fiú, ha nem az apa folytatása?" fíling bennem, és kész. A párom nem az apja nevét kepta, főként miután negyedik fiú a családban, az összes rokon nevét elvitték előle a bátyjai. : )))

Alapban az nekem sem tetszik, mikor egy férfi ahhoz ragaszkodik, hogy a saját nevét kapja a gyereke, és igazságtalannak is tartom a fiúgyerekekkel kapcsolatban, hogy csak az egyik kaphatja meg az apja nevét - mi van, ha a másik is azt szeretné? : )))

Előzmény: caixa (19866)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19873

Ez kinek-kinek saját ízlés. : )))

Előzmény: H_G (19870)
Törölt nick Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19872

Nálunk még az iskolakönyvek címkéire is ráírjuk mindkét nevet, ragaszkodnak hozzá.

A Rózsa lányom a saját névnapján született, Violának meg 19-én névnap, 24-én karácsony, 29-én születésnap, szóval mindkettőnek a második név névnapját tartjuk, aminek meg az a poénja, hogy egybeesik az én névnapommal. : )))

Előzmény: KissMe (19867)
áim Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19871

Nekünk nem "fölösleges bonyodalom". Ezt az egy - inkább kedves, mint bosszantó - helyzetet leszámítva soha nem volt még gond.

 

A két név jól hangzik együtt, bemutatkozáskor használja is mindkettőt, és együtt sokat lágyítanak a vezetéknéven.

 

Nekem ehhez a vezetéknévhez csak az Anna tetszett volna, szintén a lágyítás miatt, de akkor rengeteg Anna született hirtelen, és még egy lánynév, de azt meg már elsütöttük az elsőszülöttnél.

Ne valami nagyon kacifántosra gondolj egyébként :)

Előzmény: H_G (19870)
H_G Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19870

Ezért fölösleges bonyodalom a két keresztnév. Egy legyen, de az jól eltalált.

 

Előzmény: áim (19869)
áim Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19869

Igen, mert nálatok az a név van elől, amit valóban használtok :)

 

A kisebbikemnél - éppúgy, mint Nórainu gyerekénél, a ritmus miatt - a második helyre szorult a használatban lévő neve.

A gyerekorvost 5 éve nem tudom lebeszélni arról, hogy az elsőt használja, aztán csodálkozik, hogy a gyerek nem nyitja a száját :)

Előzmény: KissMe (19867)
KissMe Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19868

Én ismerek olyan családot, ahol apuka nevét kapta a fiú, anyuka nevét a lány gyermek, és a fiú gyermek feleségét is úgy hívják, ahogy az anyukát és a lánytestvérét. A lány gyermek megelégedett egy másik nevű fiúval. :)

A zsidó vallás ebből a szempontból szerintem nagyon bölcsen rendelkezik. Én sem rajongtam azért, hogy a fiunk az apja nevét kapja, apuka ragaszkodott hozzá, pedig őt nem az apja után nevezték el. Fura dolgok ezek.

Előzmény: caixa (19866)
KissMe Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19867

Nem tudom, én még soha nem találkoztam olyan kérdéssel, hogy akkor melyik a gyerekem igazi neve? Orvosi papírokon, óvodában pl. csak a Tamás van kiírva, persze lakcímkártyán, bankszámlán mindkét utóneve szerepel. A családban ez sosem volt kérdés, mindig Tominak hívjuk. Aztán majd egyszer csak, talán eljön az a nap, amikor ő fog mindenkit megkérni, hogy inkább Imrének szólítsák. De ez még vagy nagyon messze van, vagy lehet, hogy nem is következik be. Amúgy eddig még sehol sem volt problémánk a dupla keresztnévvel. A húgom mindkét lányának is két keresztneve van, és az elsőn szólítjuk őket, pedig ott nem téma, hogy anyuka nevét kapta volna bármelyik is.

Előzmény: Törölt nick (19865)
caixa Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19866

szamomra pont ezert nehezen ertheto es elfogadhato az ifj. Bela, Geza stb. nevadas...a zsido vallasban pl. kifejezetten tilos elo csaladtag utan nevet adni

 

egy ismerosunk amugy most szakit a csaladi hagyomannyal es miutan o mar az 5. Janos a csaladban, a fia most Levente lesz.

o meg az apja utan kapta a nevet, a lanytestvere az anyja utan

Törölt nick Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19865

Két keresztnévnél mindig azzal csesztetik az embert, hogy melyik a gyerek igazi neve. : ))) Pl. nálunk a lányoknál elöl van a "hívónév", hátul a "melléknév" (ezt még nagyjából el tudják fogadni), de a fiamnál elöl az apja neve, ami melléknévként szerepel, és hátul a hívónév, ezen a családban nem egy ember problémázik. Hogy miért nem fordítva adtuk, stb (azért nem egyébként, mert nekem ritmikailag így volt kerek, titi-tá titi-tá: titi Zsolt Olivér, nekem jobban hangzik, mint titi Olivér Zsolt). Pedig egész sok kisfiút ismerek, aki az apja nevét egy kiegészítéssel kapta és már eleve a kiegészítést szánták hívónévnek...

Előzmény: KissMe (19864)
KissMe Creative Commons License 2012.04.26 0 0 19864

Sziasztok! Nem túl gyakran írogatok ide, bár annak idején volt itt egy rövid eszmefuttatásom a most már 3 éves kisfiam várható nevével kapcsolatban. Most azért jelentkezem, mert egy érdekes tapasztalatot szeretnék megosztani veletek. A kisfiunk végül az édesapja keresztnevét kapta elsőnek, és én ragaszkodtam hozzá, hogy legyen egy második keresztneve is, mert hát ha később mégiscsak meg akarná különböztetni magát az apukájától, akkor legyen rá módja (az öcsémnek ugyanaz a neve, mint apunak, és egy munkahelyen is dolgoznak, egy címen laknak, elég gyakori a keveredés). Akár még a gyerek is eldöntheti majd (gondoltam, iskolakezdéskor, vagy munkahelyen), hogy melyiket használja, az első, vagy a második keresztnevét. Akkor, amikor még meg sem született, nem hittem volna, hogy már 3 évesen elkezdi megkülönböztetni magát. Amikor a teljes nevét tanítottam neki, abban benne volt mind a három, tehát Cs.... Tamás Imre. Egy darabig így is mondta, ha kérdeztem, hogy hívják? Két-három hónapja pedig egyre gyakoribb, hogy csak Cs.... Imrét mond. Mi otthon mindig Tominak szólítjuk, az óvodában is így hívják, többször viszont gondol egyet, és azt mondja, hogy ő Imike, és ezután Imikének hívjuk, mert Cs.... Tamásnak apát hívják.

Szóval azt javaslom a most névadáson gondolkodóknak, hogy ha apuka nevét szeretnék adni a fiú utódnak, azért mindenképpen hagyjanak neki alternatívát.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!